Setari Cookie-uri

cate perechi au venit la nunta voastra?

buna.avem de gand sa facem nunta in 2010 si sunt foarte entuziasmata....numai ca....atunci cand m am apucat sa fac lista de invitati mi am dat seama ca mai mult de 30 perechi nu o sa am...si mi se pare cam putin...nu prea avem asa multe neamuri si foarte puitne sunt si apropiate nu vreau nunta mare dar macar cine primeste invitatia sa vina...daca nu... asta e ....cel mai mult conteaza cununia religioasa....dar nici sala goala nu vreau.voi ce spuneti?
adrianaciprian2000
Postat pe 23 Martie 2009 16:51
eu de la inceput nu m-am bazat pe prieteni pt ca multi m-au dezamagit, la inceput spuneau toti ca vin fara discutii si apoi cu 1-2 saptamani inainte de nunta mi-au zis ca nu mai vin.
Oricum aveam multe rude asa ca am umplut sala la restaurant. in total au fost vreo 240 de persoane (90% rude si 10% prieteni si cunoscuti).
si pot sa spun ca am refacut lista de invitati de foarte multe ori si am mai taiat anumite persoane, ca altfel depaseam numarul de locuri din restaurant.
parerea mea este ca si cu 60 de persoane cate ai zis ca ai tu (30 de perechi) poate iesi o nunta superba, atata timp cat exista vointa si sa stii sa faci atmosfera, astfel incat sa iasa toata lumea la dans ca sa nu fi singura pe ringul de dans. stai linistita ca o sa fie bine.
bafta
carmela_grace
Postat pe 31 Martie 2009 15:10
si nuntile cu mai putini invitati sunt foarte frumoase.poate te distrezi chiar mai bine dc iti vin 300 de persoane.noi am vrut o nunta restransa-am invitat 50 de perechi si ne-am trezit cu 20 in plus.important e sa te simti u ok.importanta e calitatea nu cantitate.
grace000456
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:08
neatza fetelor...eu am nunta acum pe 4 iulie...invitatiile sunt gata si lista e facuta...sunt km 150 de pers,,,dar nu cred ca vor veni toti...mai ales k aici in bucuresti nu or sa vina prea multe neamuri..k noi facem 2 nunti..a doua e mai mult un party si-l facem la baia mare la 2 sapt dupa nunta...dar si acolo..avem invitatii...am incep sa le dam...si dak nu ar veni toti...incercam si tb sa ne simtim bine..nu?k odata ne casatorim...nu ar tb sa-ti faci probl..cine doreste sa fie alaturi de tine...bine..cine nu..ei pierd:).... distractia....va pup
hanamaria2k
Postat pe 8 Aprilie 2009 06:56
buna,si eu am nunta in august si persoane 60 dar nu-mi pare rau deloc,asa am putut sa aleg un restaurant mai frumos si meniul mai bogat k sa ne simtim bine,in plus celor care vin de departe adica nasi cu invitati lor le oferim si cazare dar gandeste-te daca erau mai multi ce faceam?pa sper sa ai nunta visata si iti spun k mai putine persoane e mult mai bine.pa
aly79_grace
Postat pe 15 Mai 2009 16:11
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-03-23 16:51:03buna.avem de gand sa facem nunta in 2010 si sunt foarte entuziasmata....numai ca....atunci cand m am apucat sa fac lista de invitati mi am dat seama ca mai mult de 30 perechi nu o sa am...si mi se pare cam putin...nu prea avem asa multe neamuri si foarte puitne sunt si apropiate nu vreau nunta mare dar macar cine primeste invitatia sa vina...daca nu... asta e ....cel mai mult conteaza cununia religioasa....dar nici sala goala nu vreau.voi ce spuneti?


si la nunta noastra au fost 60 de perechi, a fost foarte frumos, a fost exact ce mi-am dorit

- cele mai multe persoane au fost cele la care am fost si noi cam 80% restul au fost persoane care vor avea nunta.

asa sa te gandesti ca vin cei care au obligatie, sincer eu nu am avut nici o pereche care sa vina doar de placere, din contra au fost cateva perechi care erau obligate sa vina si nu au venit.- dar am auzit si cazuri in care au venit mai multi decat s-au asteptat.

pt a nu avea sala goala - la chemare poti sa le spui ca ai nevoie de prezenta lor acolo cu tine (nu bani in plic) si ca si tu la randul tau te vei duce la nunta lor

Tb sa ai in calcul plata meniurilor la restaurant, acesta iti face cred ca, cu +-10 meniuri, oricum vei finaliza cu ei in saptamana nuntii

Iti dai seama ca si cu 30 de perechi va fi foarte ok - chelnerii se vor putea ocupa de tot si voi de nuntasi ca nu sunt foarte multi
mie imi place ideea

casa de piatra iti doresc
laura02maria
Postat pe 18 Mai 2009 19:14
lauramaria cam are dreptate

si noi o sa avem nunta in 2010 cu ajutorul lui D-zeu

ne bazam cam pe 120 de oameni! majoritatea prieteni, obligatii ( prieteni de-ai parintilor, colegi, cunostinte) si f putine rude.

ptr k nu avem!

cel 120 sunt persoanele la care ne asteptam "sigur" cu ghilimele de rigoare ptr k in ziua de azi de astepti chiar si la cel mai bun prieten sa iti traga teapa! sau vreo ruda apropiata sau vreun om la a carei nunta ai fost.

oricum noi de ex am fost la nuntile ambilor mei veri. iar la cel mic la doua nunti( ptr k s-a insurat de 2 ori) si spre ex nu mai astept sa vina la mine.

de ce???

ptr k nu prea am mai tinut legaturile...ei sunt si niste oameni mai ciudati..etc

si in plus la nunta surorii mele, au venit intr-adevar tot familionul ( matusi-mea si cei doi copii cu nevestele) dar f f tarziu, pe la 9 si ceva la local ( au lipsit de la biserica) iar la 12 s-au carat ca unii plecau la mare si ceilalti lucrau a doua zi.

ca sa nu mai zic ca darul la masa a fost o rusine!

asadar...in ziua de astazi poate cei cu neamul mare mai au sanse de rude la nunti.

din parte iubitului meu sunt cateva familii dar din partea mea nimeni ptr ca mama mea a fost singura la parinti. mai este o matusa ( cea de care v-am pov) si o alta cu care intr-adevar avem o relatie f buna dar care este plecata in SUA ( si ea si copiii adica verisoarele mele)

hai k v-am innebunit cu povestirile mele

dar...v-am spus asa ca sa va dati seama

pupici
iulik_flore
Postat pe 17 Iunie 2009 00:32
buna fetelor! tineti cont cumva si de recesiune-
grace003710
Postat pe 14 Iulie 2009 09:04
hanamaria2k- casa de piatra! poate ne povestesti si noua ce si cum a fost cind vii din luna de miere.
grace003710
Postat pe 14 Iulie 2009 09:14
De la: grace003710, la data 2009-07-14 09:04:26buna fetelor! tineti cont cumva si de recesiune-


da, chiar tin cont de recesiune.
ptr acum k "e" sau ca "nu e", oricum toata lumea o ia in brate.
iulik_flore
Postat pe 14 Iulie 2009 17:47
cind bugetul alocat este redus, eu stau cu multa teama,nunta mea este in oct pe 24,iar septembrie se anunta cu multe modificari si multe scumpiri. invitatii nostri nu au comfirmat inca cu toate ca trebuia . oare la restaurant se vor achita pt persoanele care nu vin tot meniul sau doar aperitivele.
grace003710
Postat pe 16 August 2009 20:22
De la: grace003710, la data 2009-08-16 20:22:01cind bugetul alocat este redus, eu stau cu multa teama,nunta mea este in oct pe 24,iar septembrie se anunta cu multe modificari si multe scumpiri. invitatii nostri nu au comfirmat inca cu toate ca trebuia . oare la restaurant se vor achita pt persoanele care nu vin tot meniul sau doar aperitivele.


grace eu nu vreau sa te sperii

insa stiu k se achita tot meniul!!!
iulik_flore
Postat pe 17 August 2009 10:25
declara mai putini oameni si asa esti sigura k nu vei iesi in pierdere
f multi abordeaza tactica asta
mai bine declari 120 in loc de 140
dc e ca invitatii la care nu ai siguranta sa iti se gaseste mancare si se fac meniuri, stai linistita...
dar dc e sa nu iti vina, tu alea 20 de meniuri le platesti din buzunar.
iulik_flore
Postat pe 17 August 2009 10:27
De la: iulika_flore, la data 2009-08-17 10:27:50declara mai putini oameni si asa esti sigura k nu vei iesi in pierdere
f multi abordeaza tactica asta
mai bine declari 120 in loc de 140
dc e ca invitatii la care nu ai siguranta sa iti se gaseste mancare si se fac meniuri, stai linistita...
dar dc e sa nu iti vina, tu alea 20 de meniuri le platesti din buzunar.


sa iti vina am vrut sa zic

scz e dim sunt adormita
iulik_flore
Postat pe 17 August 2009 10:29
tarot_healthy
Postat pe 22 August 2009 00:20
buna...am avut la nunta...100 de pers....dar vreau sa spun...k nu au venit 20 d epers..care au conf ca vin si in ziua nuntii...sa v asteptati la asa ceva...eu una nu credeam...cand mi s-a spus...eu am zis ca daca am conf lor....vin..in fine..totul a fost super tare...mult succes...si sfatul meu..este..la rest..sa dati mai putine pers..chiar dak aveti conf..ca dak vin toti invitatii..se gasesc locuri!mult succes viit mirese!:)dar indif cum este..sa va simtiti super...sa nu va ganditi dekt k e seara voastra!si nimeni si nimic sa va strice seara!va pup!in luna de miere..adica sapt de miere:P..a fost de vis..am fost in Belek -Turcia..la hotel Paraiso Verde...wow..de vis:P
hanamaria2k
Postat pe 23 August 2009 08:00
se plateste tot..noi am platit tot menu-ul pt cele 20 de pers care nu au venit!ii dau dreptate iulika_flore...declara mai putine pers.din propia experienta iti zic!mult succes!
hanamaria2k
Postat pe 23 August 2009 08:03
buna fetelor! iulika draga, iti multumesc pt sfaturi, problema mea este ca cei de la restaurant initial mau pus sa fac o cerere, anul trecut, la modul ca restaurantul are capacitatea de 120 pers, iar eu voi veni cu 100 pers. vezi tu acum, daca nu vin nici macar 80, ce fac, pe 20 septembrie trebuie sa fac meniurile si implicit numarul de pers. sa-lanunt , verbal am comfirmarea lor, dar sigura nu sint, fapt pt care simt ca imiies fire de par albe, de stres si emotii. ar fi bine sa spun la rest. nu nr de 85 persoane-.. ce parere ai sau aveti. va pup.
grace003710
Postat pe 24 August 2009 09:46
De la: hanamaria2k, la data 2009-08-23 08:00:27buna...am avut la nunta...100 de pers....dar vreau sa spun...k nu au venit 20 d epers..care au conf ca vin si in ziua nuntii...sa v asteptati la asa ceva...eu una nu credeam...cand mi s-a spus...eu am zis ca daca am conf lor....vin..in fine..totul a fost super tare...mult succes...si sfatul meu..este..la rest..sa dati mai putine pers..chiar dak aveti conf..ca dak vin toti invitatii..se gasesc locuri!mult succes viit mirese!:)dar indif cum este..sa va simtiti super...sa nu va ganditi dekt k e seara voastra!si nimeni si nimic sa va strice seara!va pup!in luna de miere..adica sapt de miere:P..a fost de vis..am fost in Belek -Turcia..la hotel Paraiso Verde...wow..de vis:P


hanamaria2k

asteptam poze din luna de miere
iulik_flore
Postat pe 24 August 2009 11:51
De la: iulika_flore, la data 2009-08-17 10:27:50declara mai putini oameni si asa esti sigura k nu vei iesi in pierdere
f multi abordeaza tactica asta
mai bine declari 120 in loc de 140
dc e ca invitatii la care nu ai siguranta sa iti se gaseste mancare si se fac meniuri, stai linistita...
dar dc e sa nu iti vina, tu alea 20 de meniuri le platesti din buzunar.



ai dreptate, la restaurant poti spune 100 de persoane in loc de 130, asa ma facut si noi. pe lista aveam circa 250 de invitati, insa la restaurant am spus ca sigur vor fi 220 si ce va fi peste se va socoti dupa. asa daca declaram de la inceput 250 de persoane si la nunta au venit 240 eram obligati sa pletim 10 meniuri in plus.
carmela_grace
Postat pe 24 August 2009 12:32
Si noi am fakut o lista de invitati si avem cam 50 de cupluri dar nu stim sigur dak vor veni.Asta ptr ca sunt prieteni rude nu avem delok si sincer mie o sa mi fie frik pana in ultima clipa k nu vor veni invitatii!Asta e principalul meu stres.Va rog dati mi niste sfaturi sa nu mai fiu asa panikata si sa ma bucur de ziua nuntii.Voi cum ati trekut peste aceste momente?Va pup si ms mult
ralucutzu
Postat pe 12 Octombrie 2009 14:39
Asa cum au spus si fetele...nu poti paria nici macar pe cei mai buni prieteni pt ca de foarte multe ori se intampla sa te dezamageasca. Eu pot spune ca la intocmirea contractului...dupa ce vorbisem cu majoritatea lumii despre asta, am semnat pentru 150 persoane. Din nefericire la nunta nu au aparut decat 120, avand in vedere ca multi ne-au asigurat ca vin, sa nu ne facem griji...etc etc..iar cei care nu au venit au fost majoritatea care erau datori. Norocul a fost insa cu patroana localului care vazand cum a stat situatia...nu ne-a mai luat banii pentru cele 30 meniuri...am ramas clar surprinsa ..mai rar astfel de persoane..
Ideea e sa nu te stresezi...iti socotesti totul astfel incat sa fie mai putini..dar sa va simtiti excelent..ca asta conteaza cel mai mult!
NICOLE_V_condo
Postat pe 20 Octombrie 2009 14:49
stai linistita,la mine sunt maxim 80 persoane,din partea mea nu are cine sa vina din familie, mi-au murit parintii si bunicii. Deci, fii fara griji, va fi frumos,succes!
getfit_miki
Postat pe 3 Decembrie 2009 15:46
avem 195 de persoane invitate insa ne rugam sa ne rugam sa ne vina 150...la ce se prognozeaza..........
iulik_flore
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:34
Dragele mele nu asteptati sa va sune invitatii sa va confirme prezenta/ absenta de la nunta. Va spun din proprie experienta, dupa ce am dat cele 200 de initatii nu a sunat NIMENI. Cu 10 zile inainte de nunta am luat lista si am inceput sa sunam. Ne-au confirmat prezenta aproximativ 150 de persoane, cateva perechi fiind sub semnul intrebarii. Pe cei care erau inca nehotarati i-am taiat de pe lista, ne-am adaudat pe noi,pe parinti si staful tehnic (muzica, foto) si am scazut inca 10 meniuri. Am comandat 130 de meniuri si au fost in factura 147. Restaurantul iti mai poate face inca 10-30 de meniuri pe loc, dar daca sunt in plus, le platesti.
fantome
Postat pe 8 Decembrie 2009 21:24
fantome, si ce te faci dc inclusiv cand ii suni tu cu o sapt inainte iti spun ca nu stiu sigur ori ca vin si apoi nu mai vin...
iulik_flore
Postat pe 9 Decembrie 2009 12:17
pina anul trecut , mai veneau aproape toti, important este acest an urit cum vor evolua lucrurile,dar totusi am un optimism la modul ca nunta orcum se face cu stres si mari emotii ca ploua ,ca e prea cald , ca sint decese in familii, orcum si pe timpul razboiului sau casatorit tineri, asa ca de venit la nunta vor veni cei dragi si cei care au obligatii, poate nu vor veni f. multi,dar vor veni destui ai sa vezi .
grace003710
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:27

PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
PRETURI FOARTE BUNE!
Marry_grace
Postat pe 10 Aprilie 2010 17:59
buna fetele, ma numesc alina si sunt din pitesti si anul acesta ne-am hotarat sa ne casatorim si noi, numai ca am dat peste mai multe probleme. nu imi trece prin minte nici un local in pitesti pt a organiza o nunta de 80 de pers, o nunta micuta. am cautat pe la mai multe restaurante si nu primesc decat pt 100-150 de persoane.
dc aveti idei sa imi zice-ti si mie... alta problema ar fi ca nu au locuri decat duminica, nu pot sa cred ca in pitestiul asta se casatoreste atata lume si trebuie sa faci programare cu un an inainte ca sa poti si tu sa intrii in randul lumii.
ma mai gandeam la varianta cu nunta la cort pe malul budesei, dar nu stiu ce spatiu sa inchiriez si cam cat costa chiria pe acolo
ma gandesc si la nasi ca nu imi vine in minte nimeni care sa ne cunune, ne dorim un cuplu tanar cu care sa ne simtim bine...si dc fac la restaurant imi e teama ca nu vor venii invitatii si poate ma trezesc ca am sala goala, ca in ziua de azi e un risc sa faci nunta...asa ca poate ma sfatuiti si pe mine cum ati procedat voi...sa ma mai luminez si eu cum sa fac cu nunta
o zi buna!
Grace008602
Postat pe 28 Aprilie 2010 13:41
Parerea mea este ca, recesiune sau nu, cine are de venit la nunta vine. Problema e sa stie oamenii din timp, chiar daca invitatiile le dai cu 1-2 luni inainte. Eu de la nunta mea (in 2008), o tin tot intr-o nunta si-o cumatrie. Am si cate 2 pe luna :). Din punct de vedere financiar, e greu, dar am fost la toate. Ca si noi cand am avut nunta, a fost lumea alaturi de noi. Din ce-am citit, noi am fost un caz fericit pt. ca avem foarte multi prieteni. Din 170 de persoane, 80% au fost prieteni si restul rude. In schimb, mi se pare un pic riscant sa faci nunta de azi pe maine. Motivele ar fi mai multe. de exemplu, nasii. Eu cunun acum ,pe 21 mai. Si stiu de nunta de anul trecut. Si incet, incet tot am mai cumparat cate ceva. Dar daca ar veni cineva maine la mine sa ma ceara de nasa pentru anul acesta, nu stiu sincer daca m-as risca.La fel si cu invitatii. Eu cam de toate nuntile pe care le am anul acesta stiu de anul trecut. Dar m-am trezit cu o invitatie la o nunta cu 2 sapt inainte. SOC!!!! Ne-au dat cu firma in cap, mai ales ca erau si din alta localitate. Dar ne-am dus... In plus, intr-un an de zile ai timp sa te organizezi. Poate e doar parerea mea. Dar e un an greu pentru toata lumea. Din nefericire, cunosc cupluri care si-au anulat nunta de frica recesiunii si a faptului ca nu va veni lumea. E greu de dat un sfat. Totul depinde de invitati, pe care voi ii cunoasteti si stiti cati din ei ar fi in stare sa va lase cu ochii in soare. Oricum, celor care va casatoriti anul acesta, va doresc casa de piatra si sa fiti fericite!
andreeadascalu
Postat pe 6 Mai 2010 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fotografi Nunta, Evenimente 2 De la: twinlens 16 Ianuarie 2016 11:41
Voi v-ati lua pe Neve? 17 De la: Cassey 24 August 2009 13:37
Cautam nasi 28 De la: kudika_708 25 Iunie 2012 19:17
Muzica?? 6 De la: kudika452279 13 Octombrie 2011 16:56
shoesbalo 1 De la: smallist 8 Mai 2011 23:00