Setari Cookie-uri

cate perechi au venit la nunta voastra?

Dar e un an greu pentru toata lumea. Din nefericire, cunosc cupluri care si-au anulat nunta de frica recesiunii si a faptului ca nu va veni lumea. E greu de dat un sfat. Totul depinde de invitati, pe care voi ii cunoasteti si stiti cati din ei ar fi in stare sa va lase cu ochii in soare. Oricum, celor care va casatoriti anul acesta, va doresc casa de piatra si sa fiti fericite!
iulik_flore
Postat pe 6 Mai 2010 17:03
Fetelor, eu am nunta in 2011, pe 4 iunie. Aveam impresia la un moment dat ca o sa mai treaca criza asta pana atunic, dar acum... dupa ce am vazut cat de urat se stramba politicienii astia la noi, m-au cam apucat si pe mine frisoanele. Ne gandim la vreo 100- 120 de familii, dar daca vin doar 50?? Sau daca vin chiar mai putine?? Mi-e frica sa ma gandesc! Slava domnului ca mai am un an.
miresssssica
Postat pe 20 Mai 2010 08:17
spunea cineva mai sus ca daca invitatilor le este a veni vor veni, in conditiile actuale nu-i chiar asa, intr-o familie unde femeia ii casnica (i s-a terminat si somajul) iar barbatul somer, chiar daca tu ai fost la ei cu siguranta ei nu vor veni pt ca nu au cu ce, mai degraba se imprumuta de 300 lei si iti trimite plic, decat sa se imprumute de 700lei si sa fie prezent la nunta. iar la o nunta la urma urmei nu prea te incalzeste plicul, fiindca nunta cu oameni se face. eu am avut nunta anul trecut, regret ca nu am facut-o in 2008 cand inca criza nu se facea simtita, am fost la o gramada de nunti, inclusiv unde o familie a facut nunta de 3 ori, avand 4 copii, iar la nunta mea a venit doar cel necasatorit care urmeaza sa se casatoreasca pt a avea obligatie, iar ceilalti trei mi-au trimis plic,multi au venit fara pereche iar ei cand se vor casatori, eu va trebui sa ma duc cu sotul fiindca nu se cuvine sa mearga sotul sau sotia singuri, si va trebui sa pun dublu cat mi-au pus ei, asfel ca la nunta n-am avut numai 82 de persoane, iar daca ar fi venit toti cei carora si noi le-am fost la nunta ar fi trebuit sa am pe putin 250 ca sa vedeti cum ii viata asta. dar acuma ca am scapat si de evenimentul asta ar trebui sa nu ma mai duc la nici o nunta.
oanaiullliana
Postat pe 20 Mai 2010 09:08
De la: miresssssica, la data 2010-05-20 08:17:59Fetelor, eu am nunta in 2011, pe 4 iunie. Aveam impresia la un moment dat ca o sa mai treaca criza asta pana atunic, dar acum... dupa ce am vazut cat de urat se stramba politicienii astia la noi, m-au cam apucat si pe mine frisoanele. Ne gandim la vreo 100- 120 de familii, dar daca vin doar 50?? Sau daca vin chiar mai putine?? Mi-e frica sa ma gandesc! Slava domnului ca mai am un an.


Tie iti e pentru o nunta la anul???????????? Dar eu ce sa mai zic ca am nunta in iulie. Important e sa stii de la inceput cate persoane vin ca sa stii cate meniuri faci.Pana la urma la nunta vrem sa ne simtim bine chiar daca sunt 30 de familii sau 150. Acum fiecare cu norocul lui.Sa speram ca ne vin destui invitati. Cunosc persoane care au invitati 150 de familii in sala de 300-400 de familii. iti dai seama cum va fii daca vin doar 50 ?
Dar cum am spus mai sus, important e sa te anunte inainte cine vine si cine nu, ca sa nu faci meniurile degeaba si dupa sa le platesti. Si din cate am inteles din meniurile ramase se plateste doar aperitivul :-?
Acum Dumnezeu cu mila si noi cu El.
Doamne Ajuta si sper sa ne iasa la toate bine ca asta este visul oricarei mirese.
angel_ou_demon_grace
Postat pe 20 Mai 2010 09:26
fetelor nu mai pottttttt sunt disperata....am facut deja toate demersurile am vb de restaurant si vreau sa va spun ca am inceput sa fac invitatiile, dar atunci cand invit lumea toti ii simt asa reticenti si imi este o teama de morrrr....nu stiu ce sa fac mai-mai ca as da inapoi pt ca nu cred ca voi avea oamnei la nunta
de aceea nu stiu eu propun sa facem un pact sa ne strangem mai multe miresici care avem nunta anul asta si sa venim unele la altele. ce ziceti? cum vi se pare nu neaparat de bani, dar macar sa nu avem sala goala, mie asta imi este cel mai nasol
doamne deja am migrene si nu mai pot de nervi, mai ales ca la restaurant m-au intrebat cam cate persoane am si am zis in jur de 100. am intrebat dc vin mai putine cum se procedeaza de ex de vin 60 si mi-au spus ca ei suporta +-10% restul le platesc eu
astept sugestii va rogggggggggggg
Grace008602
Postat pe 20 Mai 2010 15:16
De la: Grace008602, la data 2010-05-20 15:16:24fetelor nu mai pottttttt sunt disperata....am facut deja toate demersurile am vb de restaurant si vreau sa va spun ca am inceput sa fac invitatiile, dar atunci cand invit lumea toti ii simt asa reticenti si imi este o teama de morrrr....nu stiu ce sa fac mai-mai ca as da inapoi pt ca nu cred ca voi avea oamnei la nunta
de aceea nu stiu eu propun sa facem un pact sa ne strangem mai multe miresici care avem nunta anul asta si sa venim unele la altele. ce ziceti? cum vi se pare nu neaparat de bani, dar macar sa nu avem sala goala, mie asta imi este cel mai nasol
doamne deja am migrene si nu mai pot de nervi, mai ales ca la restaurant m-au intrebat cam cate persoane am si am zis in jur de 100. am intrebat dc vin mai putine cum se procedeaza de ex de vin 60 si mi-au spus ca ei suporta +-10% restul le platesc eu
astept sugestii va rogggggggggggg


:))... mda ..Pe cat ai nunta si unde?:)) Si mie mi-e teama ca nu or sa vina multi :(. La noi doar cativa au zis ca nu pot sa vina ca au alta nunta si stiau de ea mai demult.. Acum ca e doar scuza asta nu e treaba mea..dar sper ca ceilalti care au zis ca vin sa se tina de cuvant. Oricum doar in ziua nuntii o sa iti spuna clar cine vine si cine nu.
angel_ou_demon_grace
Postat pe 20 Mai 2010 16:19
De la: Grace008602, la data 2010-05-20 15:16:24fetelor nu mai pottttttt sunt disperata....am facut deja toate demersurile am vb de restaurant si vreau sa va spun ca am inceput sa fac invitatiile, dar atunci cand invit lumea toti ii simt asa reticenti si imi este o teama de morrrr....nu stiu ce sa fac mai-mai ca as da inapoi pt ca nu cred ca voi avea oamnei la nunta
de aceea nu stiu eu propun sa facem un pact sa ne strangem mai multe miresici care avem nunta anul asta si sa venim unele la altele. ce ziceti? cum vi se pare nu neaparat de bani, dar macar sa nu avem sala goala, mie asta imi este cel mai nasol
doamne deja am migrene si nu mai pot de nervi, mai ales ca la restaurant m-au intrebat cam cate persoane am si am zis in jur de 100. am intrebat dc vin mai putine cum se procedeaza de ex de vin 60 si mi-au spus ca ei suporta +-10% restul le platesc eu
astept sugestii va rogggggggggggg


Gata am vazut.. esti din pitesti..
angel_ou_demon_grace
Postat pe 20 Mai 2010 16:22
Sincer si mie mi-e tare frica sa nu vina lumea desi am fost pana acum la nunti dar de, cum a spus si hanamaria nu se stie in ziua nuntii .... noi am fost deja cu invitatiile la neamurile viitorului meu sot, nefiind din Sibiu, toti ne-au confirmat ca vin dar ma astept la orice mai ales anul acesta pana pe 2 octombire mai e, si cred ca poate chiar daca le asiguram transport si cazare ceea ce e un efort financiar destul de mare si pentru noi nu cred ca vor veni toti, iar din partea mea e cam ok, cam toti verii tatalui meu au avut nunti la copiii lor am fost deci sper sa vina, dar cel mai mult ma bazez pe prietenii nostri de suflet cam 15 perechi si vom mai vedea, oricum si noi vom anunta mai putine persoane la sala sa nu avem surprize!! Bafta tuturor!!!!!
lucky_happy
Postat pe 20 Mai 2010 22:58
Buna, fetelor|! Scriu aici din nou, cu speranta ca va voi incuraja un pic. Vineri, 21 mai, am fost nasa. Finii nostri locuiesc de cativa ani buni in Anglia, deci toata nunta s-a bazat pe familie. Stiti cum e, locuind in strainatate, relatiile de prietenie se mai racesc cu timpul. Au avut 150 de invitati. Au fost suficienti, zic eu. Mai ales ca ei nu au reusit de cele mai multe ori sa ajunga la nuntile celorlalti membri ai familiei si trimiteau plic. In schimb, sumele gasite in plic au fost direct proprotionale cu marimea crizei de la noi. Dar macar n-au iesit pe minus, le-au mai ramas ceva banuti si au avut si o nunta foarte frumoasa. Sper sa aveti si voi aceeasi bafta ca ei si nunti ca-n povesti!
andreeadascalu
Postat pe 25 Mai 2010 13:41
De la: andreeadascalu, la data 2010-05-25 13:41:05Buna, fetelor|! Scriu aici din nou, cu speranta ca va voi incuraja un pic. Vineri, 21 mai, am fost nasa. Finii nostri locuiesc de cativa ani buni in Anglia, deci toata nunta s-a bazat pe familie. Stiti cum e, locuind in strainatate, relatiile de prietenie se mai racesc cu timpul. Au avut 150 de invitati. Au fost suficienti, zic eu. Mai ales ca ei nu au reusit de cele mai multe ori sa ajunga la nuntile celorlalti membri ai familiei si trimiteau plic. In schimb, sumele gasite in plic au fost direct proprotionale cu marimea crizei de la noi. Dar macar n-au iesit pe minus, le-au mai ramas ceva banuti si au avut si o nunta foarte frumoasa. Sper sa aveti si voi aceeasi bafta ca ei si nunti ca-n povesti!


Pai au avut suficienti invitati pentru o nunta frumoasa!!! Super!!
lucky_happy
Postat pe 25 Mai 2010 14:19
De la: andreeadascalu, la data 2010-05-25 13:41:05Buna, fetelor|! Scriu aici din nou, cu speranta ca va voi incuraja un pic. Vineri, 21 mai, am fost nasa. Finii nostri locuiesc de cativa ani buni in Anglia, deci toata nunta s-a bazat pe familie. Stiti cum e, locuind in strainatate, relatiile de prietenie se mai racesc cu timpul. Au avut 150 de invitati. Au fost suficienti, zic eu. Mai ales ca ei nu au reusit de cele mai multe ori sa ajunga la nuntile celorlalti membri ai familiei si trimiteau plic. In schimb, sumele gasite in plic au fost direct proprotionale cu marimea crizei de la noi. Dar macar n-au iesit pe minus, le-au mai ramas ceva banuti si au avut si o nunta foarte frumoasa. Sper sa aveti si voi aceeasi bafta ca ei si nunti ca-n povesti!


150 din cati invitati??
angel_ou_demon_grace
Postat pe 25 Mai 2010 14:50
Din vreo 170-180, din cate am inteles eu. Chestia a fost ca mireasa e din Brasov si mirele din Iasi. Iar nunta a avut loc la Iasi. Si o parte din rudele ei, cred ca cei mai in varsta, au spus ca e prea departe si le-au trimis cate un plic.
andreeadascalu
Postat pe 25 Mai 2010 14:54
De la: andreeadascalu, la data 2010-05-25 14:54:56Din vreo 170-180, din cate am inteles eu. Chestia a fost ca mireasa e din Brasov si mirele din Iasi. Iar nunta a avut loc la Iasi. Si o parte din rudele ei, cred ca cei mai in varsta, au spus ca e prea departe si le-au trimis cate un plic.


Pai au venit bine.. 150 din 170-180.. Si la noi e la fel rudele noastre sunt din toate colturile tarii.
angel_ou_demon_grace
Postat pe 25 Mai 2010 15:23
De la: lucky_z, la data 2010-05-20 22:58:27Sincer si mie mi-e tare frica sa nu vina lumea desi am fost pana acum la nunti dar de, cum a spus si hanamaria nu se stie in ziua nuntii .... noi am fost deja cu invitatiile la neamurile viitorului meu sot, nefiind din Sibiu, toti ne-au confirmat ca vin dar ma astept la orice mai ales anul acesta pana pe 2 octombire mai e, si cred ca poate chiar daca le asiguram transport si cazare ceea ce e un efort financiar destul de mare si pentru noi nu cred ca vor veni toti, iar din partea mea e cam ok, cam toti verii tatalui meu au avut nunti la copiii lor am fost deci sper sa vina, dar cel mai mult ma bazez pe prietenii nostri de suflet cam 15 perechi si vom mai vedea, oricum si noi vom anunta mai putine persoane la sala sa nu avem surprize!! Bafta tuturor!!!!!



Citeam pe forum despre faptul ca vreti multi invitati .. la mine e invers !! eu vreau sa NU VINA toti :)) Pentru mine, ideal ar fi o nunta sub 20 de persoane, numai prietenii buni parintii si fratii. Dar, nu se poate ! pentru ca acuma unii se simt jigniti daca nu sunt invitati, inseamna ca nu sunt considerati amici buni !!! acum lista a ajuns la 40 de persoane si ne chinuim sa nu mai povestim la nimeni de eveniment ca sa nu vina ! mai ales daca aud ca nunta e restransa numai pt prieteni buni si parinti, tocmai ATUNCI TRAG mai tare sa vina !!

E o situatie comica, ca nu prea stiu cum sa i refuz :)) si cu cat incerc sa- i refuz mai tare, cu atat se indarjesc sa vina mai rau ha ha ha

poate ca ar trebui sa faceti si voi la fel ( desi nu stiu daca acolo ar reactiona total invers, adica sa vina , daca aud ca nunta e limitata la "lume buna "si prieteni apropiati,dar probabil unele persoane o sa traga mortis sa vina , chiar si imprumutandu-se :))

puteti sa incercati ca idee sa vedeti cum reactioneaza lumea :))
kudika052198
Postat pe 1 Iunie 2010 04:40
De la: Grace008602, la data 2010-05-20 15:16:24fetelor nu mai pottttttt sunt disperata....am facut deja toate demersurile am vb de restaurant si vreau sa va spun ca am inceput sa fac invitatiile, dar atunci cand invit lumea toti ii simt asa reticenti si imi este o teama de morrrr....nu stiu ce sa fac mai-mai ca as da inapoi pt ca nu cred ca voi avea oamnei la nunta
de aceea nu stiu eu propun sa facem un pact sa ne strangem mai multe miresici care avem nunta anul asta si sa venim unele la altele. ce ziceti? cum vi se pare nu neaparat de bani, dar macar sa nu avem sala goala, mie asta imi este cel mai nasol
doamne deja am migrene si nu mai pot de nervi, mai ales ca la restaurant m-au intrebat cam cate persoane am si am zis in jur de 100. am intrebat dc vin mai putine cum se procedeaza de ex de vin 60 si mi-au spus ca ei suporta +-10% restul le platesc eu
astept sugestii va rogggggggggggg

nu e obligatoriu sa faci nunta,daca nu ai lume,nu are rost,mai bine te imbraci in mireasa, faceti cununia religioasa ,iar apoi iei rudele apropiate(parinti,frati)si mergeti la un restaurant intim unde sa petreceti,sau inchiriezi o vila undeva la munte iesi si mai ieftin si fara stres ...cred ca e solutia cea mai buna decat sa te stresezi asa...nu e obligatorie nunta,noi o facem sa fie,noi ne complicam viata...important e ca tu si viitorul sot sa fiti cununati religios.stai calma,din ce vad eu deja disperi,si nue cazul,peste ani iti vei aduce aminte doar de clipele frumoase...te pup,mai spune-ne ce ai mai facut
grace009279
Postat pe 16 Iunie 2010 17:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal!!!! 4 De la: Shhh 19 Ianuarie 2011 18:45
Vand rochie mireasa Demetrios 1 De la: anca_xi 8 Aprilie 2010 21:54
Marturii comandate de pe internet 2 De la: marry 30 Martie 2010 11:30
idila cu proful meu de informatica... 56 De la: chetegalina 30 Iulie 2010 15:55
cand sotul te inseala si ai doi copii 53 De la: grace005572 10 Decembrie 2009 10:41