Setari Cookie-uri

Am un copil. As putea sa port la nunta rochia de mireasa alba???

Salut. Va scriu voua pentru ca mie rusine sa intreb pe altcineva.Am o fetita de aproape 4 ani. Nu este fetita viitorului meu sot , dar o iubeste ca si cum ar fi a lui. Nu am fost niciunul niciodata casatoriti. Nunta va fii anul viitor si va fi o nunta foarte mare, dar nu stiu daca as putea sa imi iau rochia de mireasa alba, avand in vedere ca avem o fetita nu stiu daca este tocmai religios sa imi iau rochia alba. Am citit pe multe forumuri ,iar rochia alba simbolizeaza puritatea, chiar virginitatea femeii. La voal am renuntat demult nu stiu ce sa fac. Poate ma sfatuiti voi....
mirona_crina
Postat pe 13 Aprilie 2009 10:21
eu in locul tau as merge clar pe rochita alba, iar pt fetita, as cumpara o rochita de printese super tot alba sau poate culoarea buchetului de mireasa. Nici sa nu te gandesti ca daca e religios sau nu. Sa-ti traiasca fetita si casa de piatra
laura02maria
Postat pe 13 Aprilie 2009 10:47
si eu tot rochie alba iti recomand. cunosc cazuri care si pure fiind, miresele si-au ales rochii de alte culori, nu albe. in ziua de azi nu se mai tine cont ca trebuie sa ai rochie alba daca esti virgina sau alta culoare daca nu esti. sa fim serioase, majoritatea mireselor care poarta rochie alba la nunta nu mai sunt demult virgine si pure.
estia ziua ta, la care ai visat toata viata, nu trebuie sa te iei dupa lume si sa iti iei cine stie ce culoare rochia, ia-ti ceea ce-ti place tie. Ia-ti rochia la care ai visat toata viata.



carmela_grace
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:19
Rochie alba clar! Si stai linistita, ca este sau nu religios, nu mai conteaza! Sunt femei la a 2-3-a casatorie, au copii si poarta rochie alba, tu de ce n-ai purta? Biserica de ce da voie sa te cununi a doua oara in viata, chiar daca esti divortata si sotul tau traieste, este religios, conform religiei, nu! Bafta in alegerea rochiei! Succes in viata alaturi de familia ta! Sa fii fericita!
Lowiny_grace
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:50
Fara nici un fel de teama... ROCHIA ALBA !!!!! Tu esti mireasa, sa fie clar pentru toti invitatii... Iar fetitei cum s-a spus si mai inainte, o rochita superba de printesa, sa simta ca are un rol foarte important in aceasta nunta....Si inca ceva...Vei fii foarte ocupata in ziua nuntii ( un sfat )... fa cat mai multe poze cu tine, fetitza si sotul. Este primul si cel mai important moment din viata voastra si trebuie imortalizat cat mai mult....Mult noroc !!!!
Ancush
Postat pe 26 Aprilie 2009 08:29
ce vrei tu iti iei,nu se mai tine cont de asa ceva,acum pe bune,si eu tot rochie alba cu silver mi-am luat imi sta bine cu alb,asa ca...tu esti mireasa tu decizi,iar in ziua de azi nu se mai tine cont de asa ceva,am vazut nunta ea avea 40ani si feitaa de 9ani si sa imbracat in alb.
kalis27
Postat pe 26 Aprilie 2009 09:30
Draga mea,hai sa iti spun ceva....Cand m-am casatorit cu sotul meu fetita noastra avea 2 ani si eu am avut rochie de mireasa alba...si fetita noastra a fost o miresika mai mikuta...toata lumea a admirat-o. Eu zik sa nu iti faci probleme in privinta asta. A! si apropo de voal...eu am avut si l-am tinut pe spate. Totul conteaza de tine...o sa fie ziua voastra si e pakat sa nu porti rochie alba....chestia e sa nu regreti mai tarziu ca nunta o sa treaka asa de repede si tu ai sa ramai doar cu amintirile.Pe bubulina mika gateste-o si pe ea intr-o super rochita alba si ai sa vezi cat de admirata va fi si ea. Casa de piatra va doresc si numai sanatate! toate cele bune si sa auzim numai de bine...Pupici fetelor!
alinakaluzny
Postat pe 26 Aprilie 2009 10:12
O rochie alba ti s-ar potrivi de minune, nici sa nu te gandesti la altceva cand esti atat de tanara si frumoasa! Casa de piatra!
allexxe
Postat pe 26 Aprilie 2009 10:29
Eu zic sa iti iei o rochie crem sau bej ceva foarte deschis aproape alb, o culoare cu tenta de auriu. Am vazut mirese cu asa ceva si eu zic ca e cel mai bine si chiar exista rochii asa si sunt foarte frumoase. Casa de piatra si sa fii fericita!!!
IrinaPrecup
Postat pe 26 Aprilie 2009 10:32
Buna fetelor,
Si noi pana la nunta noastra vom avea un bebita(nunta va fi in 2010 in iulie)si cu siguranta voi purta o rochie alba de mireasa...un copil e un lucru minunat si nu trebuie sa ne luam dupa chestiile astea religioase...adik cum daca nu am intrat virgina in biserica si in plus mai am si copil trebuie sa port rochie neagra la nunta sau mai grav nu trebuie sa ma mai imbrac in rochie mireasa vin in blugi la nunta...
E ziua nuntii tale o zi frumoasa te imbraci cu cea mai alba rochie de mireasa indiferent de gurile altora..
Sa fii fericita alaturi de sotul tau si fetita
oana84
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:02
Fii linistita astazi miresele care nu au copii prefera rochii crem roz bleo etc mirese fiind, fii mandra de fetita ta imbracate in alb si fetita ta la fel si veti fi 2 printese, nu te lua dupa vb celor din jur fii sigura ca vor fi fi mandra ca daca te-ai imbracat in rochie alba inseamna ca ti-ai gasit fericirea si jumatatea. Casa de Piatra
deea_healthy
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:02
sfatul meu este sa nu fie chiar rochie alba in cazul in care esti o femeie religiosa..poti purta o rochie crem.iar pt fetita o rochita alba ca zapada.si cu coronita pe cap ca un ingeras. sa ai grija de fetita si iti urez casa de piatra si o familie fericita
maslin_natasa22
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:54
DA!!!categoric alba si eu cunosc pe cineva apropiat care au facut nunta mare...si erau foarte cunoscuti ma rog niste personalitati as putea spune ...si miresica a purtat rochia alba si baietelul le-a timut verighetele......Casa de piatra...
_melissa_
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:51
Categoric rochie alba ! Asculta-ti inima, daca doresti sa te casatoresti in rochie alba, nu e niciun impediment in faptul ca ai deja un ingeras de fetita. Multa fericire si casa de piatra !
Si o nunta asa cum iti doresti !
miana_alma
Postat pe 26 Aprilie 2009 14:06
Eu zic sa porti ceea ce-ti doresti si ce-ti place. Daca ai totusi ceva retineri sau o indoiala visavi de rochia alba poti alege una crem, bej, auriu sau alba cu broderie aurie/argintie etc. Multe modele se gasesc ata pe alb cat si pe crem si din punctul meu de vedere unele arata mai bine pe crem.
Eu am optat pt o rochie aurie doar pt ca mi-a placut ff mult si pt ca imi statea mai bine decat cu alb, desi eram la prima si sper si singura casatorie.
Depinde doar de gustul si alegera ta, important este sa-ti iei exact rochia in care sa te simti perfect !
bastiuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 15:51
Eu cred ca nu mai conteaza acum daca ai copil sau daca esti virgina. Rochia de mireasa alba, crem, bej, aurie.. este facuta sa fie purtata de o MIREASA indiferent de conditia ei sociala. Si in plus, sincer acum..cate mirese mai cunoasteti voi care s-au maritat virgine?? eu nu mai cunosc pe nimeni... Si asta cu puritatea e dusa de mult. E importanta sa fii tu fericita, sa te simti tu bine pentru ca doar o data in viata esti mireasa si e nunta ta, e viata ta. Si daca ai un copil, ce? Sa fie sanatos... Am atatia prieteni care s-au casatorit dupa ce au facut copiii... Conteaza culoarea??? nuu..... Nici nu am mauzit pe nimeni vreodata sa comenteze ca mireasa a avut rochie alba si copil dinaintea nuntii. Fetita o sa fie imbracata intr-o rochita si o sa fie si ea o miresica.
Si daca ti se pare ne la locul ei rochia de mireasa alba..poti opta pentru una ivory sau crem... Sunt destul de frumoasae si alea.
Nu te mai stresa atata ca ai destule de facut pentru nunta! Casa de piatra si sa fii fericita!
lady_me
Postat pe 26 Aprilie 2009 16:33
Buna.
Cu siguranta,da!
Eu m-am casatorit in sept.2008,a doua oara si am 42 ani, m-am imbracat in rochie de mireasa alba, iar fetele mele care au 22 si 20 ani si baiatul sotului meu care are 22 ani ne-au fost domnisoare de onoare si respectiv cavaler de onoare si a fost o nunta superba.Asa ca nu-ti mai face griji si imbracate cum simti tu in cea mai frumoasa zi din viata ta si pe printesa ta la fel si sa-ti traiasaca.
doryca67
Postat pe 26 Aprilie 2009 21:37
matusa mea s-a casatorit a doua oara cam la aceeasi varsta, in jur de 40 si un pic de ani, cu fete cat ea de mari.
totusi nimic nu a impiedicat-o sa poarte rochia alba

nu mai sunt sigura in privinta voalului, insa rochia alba a avut! chiar "princess" si cu trena
iulik_flore
Postat pe 26 Aprilie 2009 22:24
Chiar weekend-ul asta am fost la o nunta si mireasa avea un baietel de vreo 6 ani, si a avut rochia de mireasa alba, alba. Cred ca mai mult conteaza cum te simti tu si daca vrei tu sa fie rochia alba, nu ce se zice sau ce ar simboliza.
cammy86
Postat pe 27 Aprilie 2009 12:13
singurul motiv pt care as renunta sa port o rochie alba ar fi daca intradevar mi-ar sta mult mai bine cu bej, crem, auriu etc.
existenta unui copil in viata unui cuplu este un motiv de bucurie, nu o piedica. daca D-zeu l-a trimis inainte de nunta, primiti-l ca pe un dar si bucurati-va de el!!!!!!!!!
insa eu nu sunt de acord cu persoanele care se cununa religios de mai multe ori...
raly_uca
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:26
eu am 38 de ani si am facut nunta in februarie..am avut rochita alba iar baiatul meu are 17 ani si a tinut una din lumanari.Aceeasi intrebare mi-am pus si eu imi era rusine pt. ca am o varsta pe care din fericire n-o arat iar invitatii credeau ca Alex,baiatul meu e fratele meu.Tu sa nu-ti faci probleme, esti micuta iar fetita ta o alta frumusete alaturi de tine,casa de piatra si nu te mai stresa,bucura-te de aceasta zi pentru ce e unica in viata..
dicu_anamaria1992
Postat pe 28 Aprilie 2009 13:06
De la: dicu_anamaria1992, la data 2009-04-28 13:06:12eu am 38 de ani si am facut nunta in februarie..am avut rochita alba iar baiatul meu are 17 ani si a tinut una din lumanari.Aceeasi intrebare mi-am pus si eu imi era rusine pt. ca am o varsta pe care din fericire n-o arat iar invitatii credeau ca Alex,baiatul meu e fratele meu.Tu sa nu-ti faci probleme, esti micuta iar fetita ta o alta frumusete alaturi de tine,casa de piatra si nu te mai stresa,bucura-te de aceasta zi pentru ce e unica in viata..


f bine punctat
iulik_flore
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:07
fato eu am 19 ani dar nu am copii dar eu cred ca nu conteaza daca ai copii sau nu dece sa iti fie rusine am mai fost eu la niste nunti si tot in situatia ta au fost si au imbracat alb. te pooop
dienutza_arfe
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:12
nu vad de ce sa fie o problema cu rochita alba, si eu am nunta in octombrie iar in iulie o sa nasc si facem nunta si botezul impreuna. atata tipmt cat dumnezeu ne a dat acest copil nu inteleg de ce sa fie un pacat sa purtam rochite albe si sa sa vb sincer in leg a ce simbolizeaza culoarea alba - cate se mai casatoresc virgine(!). eu zic sa fim mandre de bebelasii nostri si sa pasim cu incredere in biserica fara sa ne pese de ce zice lumea! casa de piatra!
dubyki
Postat pe 30 Aprilie 2009 08:51
esti MIREASA iar nunta e evenimentul TAU!! fa-ti-l cum il doresti, cum vrei sa-ti-l amintesti! invitatii vin si pleaca, gura lumii n-o astupa nici pamantul! tu, fetita si el sunteti personajele acestui eveniment asa ca simtiti-va bine! FITI FERICITI si la nunta si dupa!
sa iubiti, sa fiti iubiti!!!
luminutza
Postat pe 18 Iunie 2009 08:48
Eu zic ca poti sa te imbraci in ce culoare vrei. E ziua nuntii tale, iar daca tu simti ca vrei sa porti rochie alba... do it!
grace004467
Postat pe 31 Iulie 2009 12:45
Am nevoie de sfatul vostru. Ma inscriu la acest topic desi nu am copil, dar am mai fost casatorita de doua ori. Viitorul meu sot isi doreste sa facem nunta, iar pentru mine acum cel mai important lucru este ca el sa fie fericit. Chiar nu mai conteaza daca am fost sau nu am fost casatorita o data, de doua sau de cinci ori. Am fost mireasa la prima casatorie, a doua am facut-o doar cu familia(parintii si sora mea) iar religios a venit parintele acasa si ne-a cununat. Voi ce ati face? Cum ati organiza evenimentul care sa marcheze acest moment.
alina_miha
Postat pe 10 August 2009 09:37
Rochia alba simbolizeaza puritatea. Las-o deci sa simbolizeze puritatea iubirii tale pentru viitorul sot si inima ta curata in aceasta noua etapa a vietii voastre. Eu la nunta mea am purtat rochie alb-culoarea-untului, adica un crem foarte deschis, dar doar pentru ca am tenul prea alb si nu imi sta bine in alb. NU te crampona de tot felul de clisee. Nici la voal nu ar trebui sa renunti. Daca totusi hotarasti ca nu vrei voal, poate fi inlocuit cu mult succes de o palarie alba - sunt atatea modele faine! Iar pe fetita ta, cum spunea cineva mai sus - imbrac-o in rochita de printesa, dar vezi, poate dupa aia o sa vrei s-o schimbi in ceva mai comod, sa se poata juca. Gandeste-te ca oamenii care vin la nunta cea mare vin sa va fie alaturi si sa se distreze, nu sa-ti judece culoarea rochiei.

Te imbratisez,

Casa de piatra!
LittleScorpio
Postat pe 11 August 2009 09:02
3 stripteuse la final ar fi ceva memorabil
mau77mau
Postat pe 11 August 2009 09:56
Sincer ma mir ca intrebi asa ceva. Este viata ta , nunta ta, trebuie sa faci ce iti doresti tu la aceasta nunta. Mai ales ca vei avea o nunta mare vei avea toate tipurile de oameni invitati, si binevoitori si carcotasi . Te sfatuiesc sa fii si tu si fata ta doua printese in rochii asa cum visezi tu sa fie si sa te simti extraordinar de bine. Sa nu tii cont de nici o problema care va aparea, pentru ca la nunti apar probleme organizatorice intotdeauna, delega pe cineva din familie sa se ocupe de ele iar tu danseaza zambeste si bucura-te de sotul si fetita ta toata noaptea. Eu nu am avut rochie alba ci light gold, dar numai pentru ca pe tenul meu alb s-a potrivit cel mai bine asa si am simtit ca aia este rochia visurilor mele si chiar si acum mi se pare cea mai frumoasa rochie din lume. Asa iti doresc si tie sa iti gasesti, rochia care sa ti se para TIE cea mai frumoasa din lume, pentru ca asta este important. Casa de piatra!
Arlene
Postat pe 11 August 2009 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marturii 65 De la: invitatiinunta 13 Septembrie 2016 02:01
VAND REZERVAREA PE CARE O AVEAM PENTRU NUNTA MEA DE LA RESTAURANTUL AMADA BALLROOM PE ACEST AN 11 De la: Indiana_Jones 14 Noiembrie 2011 10:53
Ce-ai face daca ai fi parasita in fata altarului? 25 De la: camy 14 Aprilie 2010 00:31
eterna problema: unde stam? 16 De la: kudika_17683 24 Septembrie 2013 21:17
CAUTAM NASI 6 De la: kudika_1043007 30 Ianuarie 2022 01:50