Setari Cookie-uri

Eu cu studii, el fara..

EU SUNT CU VIITORUL MEU SOT DE 5 ANI DE ZILE. KND NE-AM CUNOSCUT EL ERA IN PENULTIMUL AN DE LICEU SERAL IAR EU INTRASEM LA FACULTATE. INTRE TIMP A TERMINAT LICEUL SI S-A INSCRIS LA FACULTATE(INVATAMANT LA DISTANTA). IN TOT ACEST TIMP NICIODATA NU S-A SIMTIT MAI PREJOS DECAT MINE SI NICIODATA NU M-AM SIMTIT STANJENITA CA IES CU UN OM CARE NU E (DPDV AL ALTORA)LA ACELASI NIVEL DE STUDII CA MINE.TOT TIMPUL S-A LAUDAT CU MINE SI A SPUS CAT DE MANDRU ESTE CA VIITOAREA LUI NEVASTA ARE FACULTATE, CU TOATE CA EL ESTE CEL CARE ADUCE CEI MAI MULTI BANI IN CASA. CASTIGA DE 3 ORI MAI MULT CA MINE. STUDIILE NU PUN BAZELE UNEI CASNICII!!!!!! ASTA E PAREREA MEA! PUPICI
sentymary
Postat pe 25 Mai 2009 12:37
pentru persoana cu sexul!!!!nu e important numai sexul intr-o relatie!!!!!!!!!!!!!!e si aia important ,dar daca e tipul bun la pat si in societate e penal o sa fie certuri si asta nu va salva o relatie.....crede-ma!!!!
maslin_natasa22
Postat pe 25 Mai 2009 20:28
Eu sunt persoana cu " sexul"! Din experienta iti spun ca am avut relatii cu barbati destepti, cu facultate, in societate ok, dar la pat erau dezastru...asa ca revin la spusele mele.
Lizzie_grace
Postat pe 25 Mai 2009 22:12
bazele unei relatii nu reprezinta activitatea sexuala sau diplomele detinute (k despre asta se discuta) ... dar sunt detalii care fac diferenta ... nu poti juca doua roluri simultan , nu poti sa te prefaci k esti altcineva ...
paullyss
Postat pe 25 Mai 2009 22:35
dc nu esti multumita de un aspect din viata voastra personala ... implica-te ... nu lasa k o problema sa devina de un interes mai mare decat merita ... efectul bulgarelui de zapada ... cu kt se rostogoleste mai mult , cu atat devine mai mare ...
am avut o pb de genu : din cauza stresului de la munca + teama sa nu fim surprinsi cand ne iubim , se inhiba si nu mai reusea sa se controleze ... este ceea ce medical se numeste ejaculare precoce ... crezi k am fugit mancand pamantul ? nu ... am ramas alaturi de el , am trecut impreuna prin momentul asta atat de dificil si penibil pt el ... nu i-am reprosat nimic ... sa nu-l sperii ... si mie imi era greu , dar am supravietuit ...
asa k nu cred k viata sexuala reprezinta testul eliminatoriu ... asta dc exista iubire adevarata ...
tot ceea ce nu stie il poti invata tu ... sau puteti invata impreuna ...
analizeaza situatia si vezi dc este ceea ce-ti doresti , dc el este cel pe care-l doresti alaturi de tine ... merita sa va acordati credit ? o noua sansa ?

paullyss
Postat pe 25 Mai 2009 22:53
studiile nu conteaza, atat cat timp este iubire,comunicare si sustinere. eu acum fac masteratul iar sostul meu a facut doar post licealul. el ma sustine sa fac scoala, stie ca eu imi doresc acest lucru, asa ca.....
emaxi
Postat pe 25 Mai 2009 23:24
De la: paullyss, la data 2009-05-25 22:53:19dc nu esti multumita de un aspect din viata voastra personala ... implica-te ... nu lasa k o problema sa devina de un interes mai mare decat merita ... efectul bulgarelui de zapada ... cu kt se rostogoleste mai mult , cu atat devine mai mare ...
am avut o pb de genu : din cauza stresului de la munca + teama sa nu fim surprinsi cand ne iubim , se inhiba si nu mai reusea sa se controleze ... este ceea ce medical se numeste ejaculare precoce ... crezi k am fugit mancand pamantul ? nu ... am ramas alaturi de el , am trecut impreuna prin momentul asta atat de dificil si penibil pt el ... nu i-am reprosat nimic ... sa nu-l sperii ... si mie imi era greu , dar am supravietuit ...
asa k nu cred k viata sexuala reprezinta testul eliminatoriu ... asta dc exista iubire adevarata ...
tot ceea ce nu stie il poti invata tu ... sau puteti invata impreuna ...
analizeaza situatia si vezi dc este ceea ce-ti doresti , dc el este cel pe care-l doresti alaturi de tine ... merita sa va acordati credit ? o noua sansa ?



Te sustin in ceea ce spui si te apreciez pt felul in care ai gandit si actionat.
Si noi am fost intr-o situatie cat se poate de neplacuta ( asta ca sa nu zic aproape disperata) din punctul asta de vedere si desi ne-au trebuit 3 ani sa ne revenim, pt ca ne-am iubit si ne-am dorit amandoi, nu am cedat niciunul si lucrurile au ajuns pe un fagas normal, iar acum avem, multumim lui Dumnezeu, o casnicie fff frumoasa din toate punctele de vedere si privind in urma suntem convinsi ca a meritat efortul.
Asa ca le sfatuiesc pe cela care sunt intr-o postura de genul asta sa nu renunte pur si simplu, sa nu considere patul un test eliminatoriu, ci daca iubesc persoana de langa ele sa aiba rabdare si bunavointa.

PS Nici un om nu-i perfect, nici noi, nici ei si nu putem astepta sa gasim unul cu 7 facultati, 2...-organe genitale-, 300 de milioane pe luna, frumos, tanar, manierat si cu relatii.
Oamenii se mai schimba in timp si daca se iubesc se ''dau'' dupa partener(a) pt ca totul sa fie bine.
bastiuta
Postat pe 26 Mai 2009 00:13
Eu am luptat 5 ani cu parintii pt o relatie ca a ta.El avea doar 8 clase, de meserie mecanic....eu in ultimul an de liceu...si tot asa pana ce am terminat facult si le-am demonstrat parintilor ca imi termin si studiile si o sa fiu si cu el.Ce sa zic 4 ani am tinut-o ascunsa relatia...desi banuiau , am luat si bataie, am fost si alungata....dar acum sunt happy si cu el.Fii tare lupta dc merita----
conduratr
Postat pe 26 Mai 2009 13:18
De la: maslin_natasa, la data 2009-05-25 20:28:26pentru persoana cu sexul!!!!nu e important numai sexul intr-o relatie!!!!!!!!!!!!!!e si aia important ,dar daca e tipul bun la pat si in societate e penal o sa fie certuri si asta nu va salva o relatie.....crede-ma!!!!

sunt si barbati cu facultate si buni la pat
kudika007717
Postat pe 26 Mai 2009 13:43
De la: alina_hahuie, la data 2009-05-26 00:13:55
De la: paullyss, la data 2009-05-25 22:53:19dc nu esti multumita de un aspect din viata voastra personala ... implica-te ... nu lasa k o problema sa devina de un interes mai mare decat merita ... efectul bulgarelui de zapada ... cu kt se rostogoleste mai mult , cu atat devine mai mare ...
am avut o pb de genu : din cauza stresului de la munca + teama sa nu fim surprinsi cand ne iubim , se inhiba si nu mai reusea sa se controleze ... este ceea ce medical se numeste ejaculare precoce ... crezi k am fugit mancand pamantul ? nu ... am ramas alaturi de el , am trecut impreuna prin momentul asta atat de dificil si penibil pt el ... nu i-am reprosat nimic ... sa nu-l sperii ... si mie imi era greu , dar am supravietuit ...
asa k nu cred k viata sexuala reprezinta testul eliminatoriu ... asta dc exista iubire adevarata ...
tot ceea ce nu stie il poti invata tu ... sau puteti invata impreuna ...
analizeaza situatia si vezi dc este ceea ce-ti doresti , dc el este cel pe care-l doresti alaturi de tine ... merita sa va acordati credit ? o noua sansa ?



Te sustin in ceea ce spui si te apreciez pt felul in care ai gandit si actionat.
Si noi am fost intr-o situatie cat se poate de neplacuta ( asta ca sa nu zic aproape disperata) din punctul asta de vedere si desi ne-au trebuit 3 ani sa ne revenim, pt ca ne-am iubit si ne-am dorit amandoi, nu am cedat niciunul si lucrurile au ajuns pe un fagas normal, iar acum avem, multumim lui Dumnezeu, o casnicie fff frumoasa din toate punctele de vedere si privind in urma suntem convinsi ca a meritat efortul.
Asa ca le sfatuiesc pe cela care sunt intr-o postura de genul asta sa nu renunte pur si simplu, sa nu considere patul un test eliminatoriu, ci daca iubesc persoana de langa ele sa aiba rabdare si bunavointa.

PS Nici un om nu-i perfect, nici noi, nici ei si nu putem astepta sa gasim unul cu 7 facultati, 2...-organe genitale-, 300 de milioane pe luna, frumos, tanar, manierat si cu relatii.
Oamenii se mai schimba in timp si daca se iubesc se ''dau'' dupa partener(a) pt ca totul sa fie bine.

nici noua nu ne-a fost usor ... el se simtea stanjenit , iar eu ... nici nu stiu cum sa ma exprim sa nu fiu prost inteleasa ... cred k nesatisfacuta , abandonata , respinsa ...
recunosc k de cele mai multe ori imi venea sa-i strig in fata incapacitatea lui de a-mi provoca placere , de a ma face sa ma simt femeie ...
dar am depasit cu bine momentul ... cred k asta inseamna sa iubesti ... sa fii alaturi de partener chiar si in acele momente knd krezi k nu poti face fata ...
ne face placere sa fim impreuna , incercam sa ne mobilizam in a face posibila indeplinirea dorintelor fiecaruia ...
mai mult decat parteneri de viata suntem cei mai buni prieteni ... la sfarsitul zilei ne impartasim experientele de peste zi ... ne face placere sa povestim , sa ne confesam , ne place competitia - ne etalam capacitatile personale - in acest fel trezim ambitia amortita in a ne depasi limitele ...
va poop
paullyss
Postat pe 26 Mai 2009 14:31
De la: GangstaTear, la data 2009-04-27 20:11:54Parintii sunt impotriva relatiei, pentru ca el nu are facultate si locuieste la tara. Conteaza parerea lor, daca eu stiu ca el e alesul?


raspunsul ti-l poti da singura ...
deschide ochii larg si priveste ... analizeaza ... concluzioneaza ... ce vezi ?
dc ceea ce vezi iti face inima sa bata cu 500 bpm , te face "sa-ti pierzi capul" , iti alina sufletul , iti umplu ochii de lacrimi de emotie , iti confera un sentiment de siguranta si apreciere , te face sa te simti cea mai frumoasa femeie si iti da puteri nebanuite ... ... oare ce mai cauti aici ? de ce astepti raspunsuri inutile ? nu ai de planificat o nunta ?

bafta moolta !!!
paullyss
Postat pe 26 Mai 2009 21:47
Hai sa concluzionam:

1) E destept (inteligent)? Poti sa porti discutii cu el de la egal la egal,sau trebuie sa ii explici de fiecare data punctul tau de vedere? Aveti si altceva in comun in afara de atractia fizica si pasiune? - Raspunzadu-ti la aceste intrebari, iti vei da seama daca este sau nu o diferenta de nivel intre voi. Daca ea exista, atunci mai gandeste-te (indiferent ca descoperi ca cel/cea mai inteligent(a) esti tu sau el).

2) Daca nu exista probleme d.p.d.v. prezentat la 1), atunci cu siguranta problema se poate rezolva daca el va urma o facultate. Cu atat mai mult cu cat in ziua de azi se pot obtine diplome pe bani, fara sa te prezinti la cursuri ... nu ca asta ti-as recomanda, dar ...

Facultatea nu il va ajuta neaparat sa aiba un job mai bun, sa castige mai multi bani, etc. Iti dau exemplul meu: facultate si master si nu ma pot angaja pe anumite posturi - pentru ca se cere studii medii iar eu sunt supercalificata. Nu vreau sa lucrez in domeniu, pentru ca ar insemna sa renunt la viata mea personala (posturile superioare - manageriale- presupun in 90% din cazuri ore suplimentare la greu). Compromisul care il pot realiza acum (mai ales ca e si criza) e sa ma angajez pe salarii de nimic.

Facultatea va va ajuta pe amandoi pentru ca: nu vor exista motive de discutii, nu va veti simtii stanjeniti in societate, nu vor exista sentimente de inferioritate/superioritate mai tarziu (cand, intradevar, focul iubirii se va mai potoli) si, nu in ultimul rand, copiii vostri vor fi mandri sa aiba parinti cu studii superioare si nu va vor putea da replici de genu' "nici tu nu ai terminat facultatea".


3) In rest nu ar mai fi nimic de spus. Parerea parinitilor? Conteaza? Esti pe punctul de a-ti intemeia o familie si, cum spunea cineva mai sus, daca vei lua decizia gresita din cauza parintilor o sa iti fie greu sa ii ierti, pe cand daca decizia iti apartine, chiar daca o vei regreta la un moment dat (desi eu iti doresc sa nu se intample asa), vei spune "asta-i viata" si vei trece mai departe. In plus, e viata ta, familia ta si, de acum in colo tu si sotul tau veti lua deciziile. Ca doar nu o sa ii intrebi pe parinti daca sa va luati o casa, o masina, sau daca sa faceti un copil....


Citeste replicile de pe forum, pentru ca daca ai intrebat presupun ca aveai nevoie de raspunsuri. Dar... hotaraste TU. Iar daca veti decide sa va casatoriti.... va doresc CASA DE PIATRA si IUBIRE MULTA!
andraveronika
Postat pe 28 Mai 2009 19:06
eu am o facultate ce-i drept facuta la particular cu taxe iar prietenul meu nu are decat scoala profesionala si cu toate astea ne intelegem destul de bine dar parintii mei avand scoala nu vreau sa il accepte sub nici o forma desi suntem al treilea an impreuna ,el fiind divortat iar eu necasatorita,parintii mei nu sunt de acord sa fiu prietena cu el si insisita foarte mult sa ma despart de el,eu tin mult la el, si ma simt foarte atrsa de el dar nu pot sa iau nici o hotarire,inca ma mai gandesc........
grace002670
Postat pe 29 Mai 2009 20:26
andra _veronika ai spus cel mai adevarat luru pe care l-am auzit lately! " Nu vreau sa lucrez in domeniu, pentru ca ar insemna sa renunt la viata mea personala (posturile superioare - manageriale- presupun in 90% din cazuri ore suplimentare la greu). Compromisul care il pot realiza acum (mai ales ca e si criza) e sa ma angajez pe salarii de nimic."

Doamne exact cu asta ma confrunt eu acum!!!!!!!!!!! damn it!!!!!!!!!!!!!
cristinne83
Postat pe 31 Mai 2009 10:15
De la: grace000960, la data 2009-05-12 18:29:01Poate ca o sa sune absurd si poate unele dintre voi o sa ma condamne, dar eu sunt sincer de parere ca intr-un cuplu cei doi trebuie sa fie cat de cat la acelasi nivel. S-ar putea ca in timp sa evoluezi si el sa ramana in urma ta...si poate chiar te va trage in jos. In plus, in timp trebuie si el sa fie in stare sa-si sustina comentariile si sa aveti ce discuta. Ma gandesc de asemenea ca eu as fi un pic stanjenita daca am iesi cu prietenii mei si el nu ar avea nimic de spus, sau as iesi eu in grupul lui de prieteni si as avea ca nu am nimic in comun cu nimeni. Mereu m-au speriat diferentele astea mai ales ca eu am si avut o evolutie mai "furtunoasa", iar in timp se poate ca el sa devina frustrat de "handicapul" lui. Barbatul trebuie sa fie barbat si trebuie sa fie cel putin la nivelul tau.
De la: GangstaTear, la data 2009-04-27 20:11:54Parintii sunt impotriva relatiei, pentru ca el nu are facultate si locuieste la tara. Conteaza parerea lor, daca eu stiu ca el e alesul?


- cam asa gandesc si eu, diferenta e cam mare, am auzit de multe ori ca fetele se castaoresc cu barbati fara facultate chiar daca au termint si un master dar invers nu am cunoscut nici un barbat care sa-si ia o sotie fara studii apropiate de el si cu siguranta sunt dar foarte putini.

- am avut un caz in familie ea era profesoara si el a mintit-o ca e inginer - nu aveea nici liceul si s-au casatorit ca era mare iubiea lor, viata lor a fost destul de frumoasa, dar mama lui de fiecare data cand prindea mom o jignea si ziceea ca ea de nimic si analfabeta

- dar ce sa faci fiecare cum alege, problema e ca vrem de fiecare dat sa experimentam pe pielea noastra si nu sa invatam din experientele altora. Dar poate pana la urma e si de cum ai fost crescut si at accepti idea.
laura02maria
Postat pe 19 Iunie 2009 08:56
eu am terminat liceul economic, am urmat o facultate cu profil econimic si acum sunt si la master.
el a terminat liceul, la seral si nu a mai urmat alte cursuri, insa niciodata nu s-a pus problema ca eu am mai multe "carte" ca el. la master m-am inscris anul trecut si i-am spus in gluma ca daca imi plateste el masterul ma inscriu si mi-a zis ca imi plateste orice curs vreau sa fac numai sa fac ce-mi place. acum glumeste si imi spune de doctorat cand ma apuc
mama l-a accesptat fara ca macar sa intrebe ce studii are. n-o intereseaza. tot timpul mi-a spus, chiar si inainte sa fiu cu el, ca orice barbat mi-as alege e problema mea ca nu ea trebuie sa stea cu el ci eu.
carmela_grace
Postat pe 30 Iulie 2009 15:09
tarot_healthy
Postat pe 24 August 2009 14:41
tarot_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:13
Si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Iubitul meu a terminat 10 clase si datorita conjuncturii a fost nevoit sa plece in strainatate,unde a lucrat in constructii.La 17 ani si-a luat viata in propriile maini, singur intr-o tara straina, fara sa cunoasca limba, fara ajutorul parintilor s-a descurcat si a invatat sa pretuiasca banul muncit. Acum este extraordinar de priceput in tot ce tine de constructii si amnajari interioare si are ceve ce multi dintre noi nu au si nici nu vor avea - SCOALA VIETII- Sunt 10 frati,famile modesta,tatal lui a murit si mama lui a stat mult timp imobilizata la pat din cauza unui accident rutier... Intreaga lui viata pana acum e demna de respect si apreciere.
Daca nu a terminat inca liceul a fost pentru ca nu a avut parinti care sa-l sustina financiar si a trebuit sa lucreze pt banii aceia, dar isi va termina studiile desi ii vine greu acum sa se apuce.
Eu sunt studenta la medicina si desi uneori simt acea diferenta dintre noi, gandindu-ma ce om minunat am langa mine, imi dau seama ca asta va conta pe viitor: respectul si dragostea pe care le am din partea lui.
Sunt persoane care imi strag atentia ca ar trebui sa am langa mine un barbat cu studii superioare,dar raspunsul meu e intotdeauna acelasi : " Studiile nu te fac om si ca sa fi un sot minunat si tata bun pt copii trebuie sa ai experienta de viata, nu diplome. Nimeni nu s-a nascut cu scoala si in timp va termina si el , macar de gura lumii."
El e pt mine o carte deschisa pe care ador sa o citesc. El e mandru ca eu voi fi medic si ma sustine. E un tip glumet, hotarat, descurcaret, romantic si plin de surprize-ASTA ADOR LA EL -
Mai e putin si facem nunta:)
iulia89_grace
Postat pe 12 Iulie 2010 21:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Melodia pentru aducerea tortului miresei 33 De la: 16 Ianuarie 2016 11:18
Pentru miresele de la inceputul 2010, MAI IUNIE ETC. 3 De la: bestbride 14 Martie 2010 12:14
ajutati-ma va rog....se merita? 23 De la: vaiana 4 Decembrie 2009 15:20
nu cred ca daca ma casatoresc virgina este o rusine 1412 De la: 29 Noiembrie 2012 16:13
Momente artistice pentru nunti si evenimente artistice, cultural, sportive si de divertisment 1 De la: fashiondancebtro 8 Aprilie 2010 10:00