Setari Cookie-uri

pantofi sau sandale...?

salutare fetelor as vrea sa stiu si eu daca este vre-o traditie legat de acest subect sau vre-o superstitie.....eua s vrea sandale fiindca am nunta in iulie , insa nasa a zis ca nu poarta miresele sandale...eu nu prea as fi de aceeasi parere asa ca astep sfaturile voastre.
luminita20_2006
Postat pe 5 Mai 2009 19:22
Da, eu stiu ca este o superstitie: si anume ca cica daca porti incaltaminte (cand esti mireasa) decupata, prin oriifiicile alea ti-ai pierde norocul ca viitoare sotie. Acuma... superstitiile astea se intampla numai cui crede in ele... Tu incalta ce doresti si ce-ti face placere si sa te simti si bine. Aaaa... si se mai spune ca daca la nunta iti schimbi incaltamintea (unele mirese la restaurant isi schimba incaltamintea in ceva mai comod) iti schimbi sotul. Iti doresc multa fericire in noua viata pe care o incepi in 2! Distractie maxima! Casa de piatra! Pupe
Tassy_grace
Postat pe 8 Mai 2009 14:49
nu stiam ca exista superstitii si cu sandalele. de schimbatul pantofilor stiam ceva, dar eu la restaurant mi-am schimbat incaltamintea ca deja ma omorasera pe parcursul zilei. n-am tinut cont de superstitie si nici nu cred asa ceva.
cunosc multe mirese care au purtat sandale la nunta. eu una am optat pentru pantofi la nunta pentru ca am avut nunta in octombrie si nu stiam cum o sa fie vremea de aceea am ales pantofii.
eu zic ca fiecare ar trebui sa se incalte la nunta cu ce vrea sandale/pantofi si in ce se simte mai comod.
carmela_grace
Postat pe 8 Mai 2009 15:07
ms mult pentru detalii la acest subiect
luminita20_2006
Postat pe 10 Mai 2009 15:13
eu stiu ceva de genul ca la gala nu se iau pantofi care permit sa ti se vada degetele

- deci nici pantofi decupati si nici sandale
la fel si cu ciorapii pt gala

dar.........cu ce te simti bine

nu mi-a placut niciodata combinatia de ciorap cu sandale

dar foarte mult conteaza cu ce te simti bine. iti recomand pantofii de guban - sunt foarte comozi, eu am fost super incantata de acest pantof.



laura02maria
Postat pe 10 Mai 2009 16:29
Buna fetelor! Inca o superstitie... cred ca existo o superstitie pt fiecare lucru, din punctul meu de vedere o prostie. In privinta incaltarilor eu zic ca trebuie sa avem grija sa fie comode, in sandale cred ca ne vor aluneca picioarele in fata si vor deveni mai greu de purtat si din acest punct de vedere zic avantaj pantofilor, eventual decupati in spate pt ca-i f cald. Dar fiecare cu alegerea ei. Va pup
kudika021476
Postat pe 11 Mai 2009 09:52
inca o chestie fetelor in cazul sandalelor... ganditi-va ce faceti daca dansati cu un invitat mai putin priceput in ale dansului, care va calca mereu pe picioare, sau orice ar fi, in aer se ridica praf si se depune pe picioare. ar fi groaznic sa se vada picioarele prafuite. am vazut un astfel de caz si credeti-ma nu e placut, mai ales ca tu poate nu observi...
Carmenchita
Postat pe 12 Mai 2009 08:48
eu am purtat pantofi decupati in fatza...un pic...cum se poarta!
desi au fost cu toc destul de marishor au fost ft comozi!

parerea mea e ca nu conteaza cu ce te incalti:sandale, pantofi, pantof-sandala------conteaza sa te simti bine in ei, sa nu ti se umfle picioarele,sa nu faci beshicutze de la ei..ca de....nu stai 1-2 ore incaltata cu ei...ci cam toata noaptea

de superstitii...hmmm....nu mi-as face probleme...sincer...fiecare cu norocul lui!!!
byanka_2009
Postat pe 15 Mai 2009 09:26
Eu o sa port sandale

Deci eu absolut recomand sandalutze...Dar asta depinde si de vreme..Eu fac nunta in Barcelona, asa ca speram sa avem vreme buna pt ca o sa avem cununia religioasa afara l



Ziua cea mare e deja dupa ''colt''
Maine e ziua cea mult asteptata....



Va doresc casa de piatra la toate!!
andreea25graversen
Postat pe 15 Mai 2009 09:50
Buna fetelor,faza cu pantofii chiar nu o stiam,eu mi-am luat sandalute,pt ca aici este f,cald,nici nu am vazut pantofi prin magazine de unde poti cumpara sau inchiria rochia,pai daca afara sunt 40grade,cum sa-ti iei pantofi,ai face o sauna totala picioarelor,vara se ia in mod normal sandale eu asa stiu,si la prezentarile de moda pe timpu verii au fost miresele in sandale,fiecare isi ia ce doreste si cel mai important sa te simti bine.
kalis27
Postat pe 15 Mai 2009 10:05
buna:) m-am inscris si eu la concursul ala la care se poate castiga un voucher in valoare de 1500 RON.stiti cumva daca trebuie sa ai 18 ani ca sa te inscrii?:D ca eu am 17
doryna_serban
Postat pe 15 Mai 2009 10:08
toate urmeaza sa va casatoriti?:-S eu mai am destul casa de piatra pentru voi:*
doryna_serban
Postat pe 15 Mai 2009 10:11
De la: Tassy, la data 2009-05-08 14:49:40Da, eu stiu ca este o superstitie: si anume ca cica daca porti incaltaminte (cand esti mireasa) decupata, prin oriifiicile alea ti-ai pierde norocul ca viitoare sotie. Acuma... superstitiile astea se intampla numai cui crede in ele... Tu incalta ce doresti si ce-ti face placere si sa te simti si bine. Aaaa... si se mai spune ca daca la nunta iti schimbi incaltamintea (unele mirese la restaurant isi schimba incaltamintea in ceva mai comod) iti schimbi sotul. Iti doresc multa fericire in noua viata pe care o incepi in 2! Distractie maxima! Casa de piatra! Pupe



buna. optez si eu pt sandale mai ales daca faci nunta vara sau cat este inca cald. eu una asa as prefera. nicidecum nu imi doresc o nunta pe timp rece.
dar intrebarea mea legata de a ta, este:
daca optezi pt sandale, cum faci cu ciorapii?? adica poti sa renunti la ei, dar sa iti prinzi jartiera de piele direct? o fi mai ok asa? eu asa as face pt o nunta de vara...dar ma intereseaza daca ar fi vreo problema. ms
andnobody_grace
Postat pe 15 Mai 2009 10:58
fetelor

sta in codul bunelor mariere

sa PURTA dress la sandale

chiar dc este vara!

acest lucru se face fiindca este de bun gust......

eu o sa imi iau pantof decupat in fata ( intentionez sa fac nunta in septembrie)

si imi voi lua dress

chiar dc as avea sanda tot voi purta dress!

si inca ceva

uitati-va aici fetelor!!!!!!!!

SUPERB!!!!

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Boleroul_piesa_de_rezistenta_pentru_mireasa_.html
iulik_flore
Postat pe 15 Mai 2009 11:27
mesri fetele pentru sfat
luminita20_2006
Postat pe 15 Mai 2009 11:41
Si eu am avut nunta tot in iulie si am purtat sandale pentru ca era fff cald. Sunt doar supersitii...
crinalungu
Postat pe 15 Mai 2009 14:19
dress la sandale sau la pantofi decupati??????????? groaznic!!!!!!!!
eleganta de care spuneati cdu purtatul dressului este pereche cu pantoful. arata dezgustator dressul la sandale/pantofi decupati. vrei sandale!?! f bine renunta la dress!!!
kudika021476
Postat pe 15 Mai 2009 15:38
buna fetelor
sunt de acord cu purtatul pantofilor la nunta;sunt mai eleganti....parerea mea....eu,una as purta pantofi.
grace000979
Postat pe 15 Mai 2009 17:08
Casa de piatra si petrecere frumoasa!!!
anaydamaria
Postat pe 16 Mai 2009 13:21
De la: anayda, la data 2009-05-16 13:21:01Casa de piatra si petrecere frumoasa!!!


pentru andreea24G
anaydamaria
Postat pe 16 Mai 2009 13:21
De la: kalis27, la data 2009-05-15 10:05:27 Buna fetelor,faza cu pantofii chiar nu o stiam,eu mi-am luat sandalute,pt ca aici este f,cald,nici nu am vazut pantofi prin magazine de unde poti cumpara sau inchiria rochia,pai daca afara sunt 40grade,cum sa-ti iei pantofi,ai face o sauna totala picioarelor,vara se ia in mod normal sandale eu asa stiu,si la prezentarile de moda pe timpu verii au fost miresele in sandale,fiecare isi ia ce doreste si cel mai important sa te simti bine.




casa de piatra și multa fericire ... o nunta de vis îți doresc
angik_grace
Postat pe 16 Mai 2009 14:49
De la: angik, la data 2009-05-16 14:49:00
De la: kalis27, la data 2009-05-15 10:05:27 Buna fetelor,faza cu pantofii chiar nu o stiam,eu mi-am luat sandalute,pt ca aici este f,cald,nici nu am vazut pantofi prin magazine de unde poti cumpara sau inchiria rochia,pai daca afara sunt 40grade,cum sa-ti iei pantofi,ai face o sauna totala picioarelor,vara se ia in mod normal sandale eu asa stiu,si la prezentarile de moda pe timpu verii au fost miresele in sandale,fiecare isi ia ce doreste si cel mai important sa te simti bine.




casa de piatra și multa fericire ... o nunta de vis îți doresc
kalis27
Postat pe 16 Mai 2009 16:51
De la: angik, la data 2009-05-16 14:49:00
De la: kalis27, la data 2009-05-15 10:05:27 Buna fetelor,faza cu pantofii chiar nu o stiam,eu mi-am luat sandalute,pt ca aici este f,cald,nici nu am vazut pantofi prin magazine de unde poti cumpara sau inchiria rochia,pai daca afara sunt 40grade,cum sa-ti iei pantofi,ai face o sauna totala picioarelor,vara se ia in mod normal sandale eu asa stiu,si la prezentarile de moda pe timpu verii au fost miresele in sandale,fiecare isi ia ce doreste si cel mai important sa te simti bine.




casa de piatra și multa fericire ... o nunta de vis îți doresc

MULTUMESC ,LA FEL SI TIE CASNICIE FERICITA.
kalis27
Postat pe 16 Mai 2009 16:52
ok ... eu am alta varianta si anume cand esti mireasa in majoritatea cazurilor rochia e destul de lunga incat sa mature asfaltu, de ce conteaza cu ce te incalti si de ce ar mai conta sa se asorteze pantofii? ar putea la fel de bine pantofii sa nu se asorteze cu rochia ci doar cu verigheta sau machiaju sau altceva sau pur si simplu sa nu se asorte la nimic ...
si daca tot nu se vad ce conteaza daca is sandale sau pantofi? in primul rand trebuie sa fie confortabili, rezistenti, marimea care trebuie, ca nah cica aduce ghinion daca se rup daca ii schimbi daca ii pierzi, daca le sar pietrele sau tocu etc,:P
parerea mea e ca trebuie sa te si caracterizeze adica de ce ar purta vreo mireasa la nunta pantofi daca acea mireasa nu are in tot restu vieti nici o tangenta cu pantofii si ii evita? de ce ar vrea o mireasa sa fie in ziua nuntii un alt om decat ceea ce este? ...
eu pentru mine sunt perfecta asa cum sunt cu defectele si calitatile mele si la nunta nu am sa incerc sa par altceva decat ceea ce sunt doar pentru ca e la moda o anumita culoare sau un anumit model care nu imi place, dar totusi il port si din cauza snobismului sa nu ma simt eu bine...
drept urmare daca eu port si vara si iarna doar bocanci pentru ca asa ma simt eu bine si asa is obisnuita de multi multi ani doar rare ori vara in perioade de melancolie port sandale, am sa port si la nunta mea bocanci (albi facuti la comanda) si nimeni nu o sa ma opreasca si am sa fiu cea mai sexy mireasa...

asa ca fetelor incaltativa la nunta cu papucii in care sa va simtiti bine asta e sfatul meu



daca am jignit pe cineva imi cer scuze pt ca nu asta era intentia
Dark_Roxana
Postat pe 19 Mai 2009 19:27
iulik_flore
Postat pe 20 Mai 2009 13:10
Dark_Roxana fiecare face cum ii place cel mai mult

- dar sa stii ca conteaza pantoful miresei sau ce o fi
in primul rand se vor vedea in poze,

- rochita mea a acoperit pantoful, se poate ca din cauza rochitei prea lungi sa calci in fata pe ea si at cateodata o mai ridici un pic - daca nu cazi in nas

si in al II lea rand in partile unde se fura pantoful acolo din nou il vede toata sala, clar se vede la filmare

foarte mult se vad si la dans...

deci fetelor nu-l ignorati
laura02maria
Postat pe 20 Mai 2009 15:35
De la: stoicandra, la data 2009-05-15 15:38:51dress la sandale sau la pantofi decupati??????????? groaznic!!!!!!!!
eleganta de care spuneati cdu purtatul dressului este pereche cu pantoful. arata dezgustator dressul la sandale/pantofi decupati. vrei sandale!?! f bine renunta la dress!!!
BUNA,SA STI CA AM VAZUT DRESURI SPECIALE PT.SANDALE CARE SUNT DIFERITE IN FATA DE CELE DE PANTOFI.SUNT MAI SCUMPE DAR SUNT SUPER,AU PE TALPA UN MATERIAL SPECIAL SA NU-TI ALUNECE LA SANDA,SUNT IN JUR DE 25EURO.
kalis27
Postat pe 21 Mai 2009 15:42
Sunt perfect de acord cu Dark_Roxana! Am observat ca, in majoritatea cazurilor, in ziua nuntii femeile incearca sa para altfel decat sunt. Si sa vezi atunci planuri, strategii si modificari in silueta, aspect si chiar stil vestimentar... E bine sa fii cat mai frumoasa in ziua nuntii, dar nu cred ca e bine sa incerci sa pari altfel decat esti. La urma urmei...e nunta ta! Arati lumii ce-ti place TIE, ce esti TU.
Am o prietena care a purtat niste sandale superbe (chiar excentrice) la nunta. E casatorita de cativa ani si e foarte fericita alaturi de sotul ei.
Eu una m-am saturat de superstitiile stupide inventate de cine stie cine care s-au transmis cu constiinciozitate (si fara logica) de-a lungul timpului.
Parerea mea pur subiectiva este ca ar trebui sa te imbraci exact asa cum vrei, indiferent ce inseamna asta si ce reguli incalca.
Alex_H_grace
Postat pe 11 Octombrie 2009 11:30
Buna fetelor.. Am auzit si eu de superstitia asta, eu una nu prea cred in ele, dar nici nu vreau ca peste nu stiu cat timp sa se intample asa cum zice superstitia (Doamne fereste!) si sa imi para rau de alegerea facuta. Asa ca, nu cred ca o sa mor daca o noapte o sa stau incaltata cu o pereche de pantofi.. :p
Parerea mea, de ce sa nu evit, daca pot sa fac lucrul asta.
popici
cammy86
Postat pe 6 Aprilie 2010 15:26
si eu am purtat sandale...nu cred k sunt adevarate superstitiile astea important e sa te simti u bn...
Maria_Petruse
Postat pe 6 Aprilie 2010 16:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ARUNCAREA CU OREZ 11 De la: iulika_flore 9 Martie 2010 15:32
Blog de bijuterii :) 2 De la: silverglamour 7 August 2009 22:23
cel mai bun tort de nunta 26 De la: lif3_dr3am 19 Decembrie 2009 19:03
ceva deosebit 2 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:51
Pot sa inchiriez/imprumut rochia de mireasa? 29 De la: kudika_1018051 11 Februarie 2022 21:23