Setari Cookie-uri

din cauza crizei imi vine sa anulez nunta

Iulika_flore, sa nu te superi pe mine dar eu sunt de parere ca daca nu ai bani, nu te apuci sa iti faci nunta. Ca atunci cand o faci, tot vin oameni cu plicul ca asa sunt obisnuiti, sau iti aduc un cadou ceva, fiecare cum poate. Ideea mea este: Intai si intai sa ai banuti de nunta pentru ca nu te poti baza pe ideea ca ai cu ce plati la sfarsit din banii de la invitati. Eu am fost la o nunta f draguta unde mireasa nu suporta ideea de bani in plic si obligatia de a veni cu minim x lei asa ca fiecare i-a adus cadouri si grupul ei apropiat (destul de mare) am strans bani si i-am virat in cont, si au fost sub forma de cadou, nu de plata meniu. Asa scapi de rusinea ca tu ai dat mai putin decat nu stiu cine si primeste o suma consistenta si face ce vrea ea cu banii. Am avut si o experienta nasoala, la nunta tatalui meu unde mi-a cerut bani :( si nu stateam prea bine cu banii ca eram studenta si noroc ca munceam. Iti dai seama ca nu am avut sa ii dau si peste dar e un sentiment nasol sa ti se zica, indirect, ca atatia bani trebuie sa dai... Si mai ales daca ai bani pusi de-o parte de-a lungul timpului nu te mai impovareaza problema financiara si te poti bucura de nunta ta si de oamenii care iti sunt alaturi. Succes :)
dalegal
Postat pe 20 Octombrie 2009 12:18
aaaa

sa inteleg k dc nu am bani cat sa acopar toate meniurile din buzunarul meu sa nu fac nunta???

ati auzit fetelor???

dalegal, iti multumesc ptr sfaturi insa cred ca nu ai inteles exact cum se pune problema aici si despre ce este vorba. :))

iulik_flore
Postat pe 20 Octombrie 2009 23:56
of Doamne cand aud unele fete cum k ele nu vor sa primeasca nimic la nunta, nu bani, nu cadou, nk... k ele platesc totul, ca dau vina pe alte fete ca ar face nunta pt bani, ma apuca durerea de cap.
Ar fii bine k toate sa avem un asa venit incat sa ne acoperim toate cheltuielile de nunta, sa ne-o facem asa cum am visat de mici, sa putem sa invitam tot cartierul, ba chiar orasul dc se poate si sa nu ne pese de nimic.
Din pacate nu traim intr-o lume perfecta! Nu cred ca am auzit o singura pers care sa zica: bey eu m-am decis sa ma casatoresc ca am nevoie de niste bani, eu vreau sa ma imbogatesc .
Fetelor, sa o luam ipotetic, poate unele din mirese o sa stranga o suma frumusica de bani dupa nunta, cam greu de crezut in situatia actuala, dar e ipotetic. Pai nu vor trebui la un moment dat sa intoarca fapta?! obligatia, darul...cum vreti voi sa-i ziceti?!
Nu le mai judecati pe fetele care se tem ca isi vor face imprumut la banca sa acopere costurile nuntii lor, incercati sa ganditi toata treaba asta mai in profund si o sa vedeti ca fetele nu vor sa se imbogateasca, vor doar sa aiba o nunta cat de cat asa cum au visat-o si sa nu ramana cu datorii dupa, pe care sa le plateasca ani buni.
cum zicea iulika, dc nu ai finantele necesare sa nu te mai casatoresti, ca sunt unele da parere ca faci nunta pt bani?!!!!!!
Sincera sa fiu eu nu ma voi casatorii in viitorul apropiat, ma gandesc ca peste 2 ani poate voi avea situatia financiara necesara pt a face o nunta cat de cat asa cum am visat-o, nu de alta dar nu vreau sa bag la cheltuieli parintii mey sau pe ai iubitului meu. Dar asta nu inseamna ca at o sa am toti banii necesari pt a acoperii toate cheltuielile legate de nunta. Din pacate nu sunt milionara (in ron) cat sa-mi permit acest lucru
agny
Postat pe 21 Octombrie 2009 15:54
Cine va zis k e omor??? sunt restaurante o gramada, acum depinde si ce fel de restaurant vrei. eu am organizat nunta in 3 luni, inclusiv cununie civila pe 25 iulie a.c. si nu aveam absolut nimic si a iesit superrrrrr. am facut toata organzarea singuraaaa. asa ca nu va mai lamentati atat. e de alergat dar nu imposibil de realizat. daca ai bani se rezolva totul f.f.f repede. succes la toate.am uitat sa va spun, cand ne-am hotarat sa facem nunta, nu aveam 1 leu strans.
carmendidi
Postat pe 26 Octombrie 2009 15:37
Draga mea,nunta se face ptr ca vrei sa te mariti,sa fii mireasa,sa te alaturi sotului tau si sa va jurati iubire vesnica,la bine si la rau...nu ca sa faci avere sau,ma rog,sa-ti acoperi macar meniurile... PAREREA MEA...






De la: iulika_flore, la data 2009-08-26 15:04:41fetelor ce ne facem cu criza?
gluma, gluma dar cica la anul vom fi mai afectati ca oricand.
mie una mi-e frica! toate se scumpesc, oamenii vor ramane fara locuri de munca, toti sunt speriati.
dc nu ne vin invitatii la nunta sau ne dau ca si dar sume care nici macar nu acopera meniul?
eu una ma gandeam sa aman dar mama zicea sa nu fac PROSTIA asta deoarece criza poate tine mai multi ani, si atunci ce fac?
voi ce ziceti?
cum va descurcati cu pregatirile?
mitrea_alina
Postat pe 29 Octombrie 2009 01:37
at imprumuta-te tu la banca, tu poate ai un venit suficient incat sa poti acoperi 50-60 poate chiar 100 de meniuri in caz ca nu vin invitatii... pe langa restul cheltuielilor

sincer chiar sunt curioasa dc dupa nunta o sa mai ai aceeasi parere ca cea de acum

nu am nk cu tine, dar nu mi se pare ok sa vi si sa o acuzi pe iulika k vrea sa "faca avere", nush dc chiar stii cat costa sa faci o nunta cat de cat decenta, iar in vremea asta salariile in multe cazuri au scazut nici macar nu au stagnat si sa dai sute d emilioane din buzunar nu-si permite toata lumea...
si pana la urma cum zicea o fata mai sus, dc nu sunt bani nu te mai casatoresti? ca nu binevoiesc macar sa te anunte invitatii dc pot sau nu veni la nunta???????k sa nu te puna in situatia de plati zeci d emeniuri din buzunar

am fost la o nunta unde din 300 de invitati, care ziceau k vin, au venit doar 80 , cum zici k a ramas saraca mireasa nu neaparat k a tb sa plateasca foarte multi bani din buzunar dra sa si vada un restaurant un sfer ocupat... saraca cat a plansk macar nu au venit sa petreaca putin cu ea, nici rude apropiate, prieteni...

nu e chiar asa d e simplu si in momentul de fata fetele nu se gandesc la "facut de avere" ci la ramas fara datorii

uite eu ma aflu in situatia de a intra intr-o cearta groaznica cu iubitul meu k nu vreau sa facem nunta la anul k nu avem banii necesari si nu vreau bani de la parinti si nici sa facem credit la banca, acum ce zici k nu am dreptul sa-mi fac o nunta dupa 4 ani de relatie superba? ca "fac avere"?
agny
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:33
deci cred ca unele fete de pe aici vb doar de dragul de a vb. si nu inteleg care este problema in realitate...

in primul rand ca maj folosesc o exprimare f aiurea "sa faci avere"...

a zis cineva ca cu banii de la nunta vrea sa isi ia apartament, sa isi ia masina, sa isi faca casa???



aici toata lumea descuta o problema generala cat se poate de fireasca si de reala: RAMASUL CU DATORII!!!

Asadar, care parte nu ati inteles-o?
iulik_flore
Postat pe 29 Octombrie 2009 23:11
iulika_flore -

aaggnnyy - mai nou la o nunta aproape totul se plateste dupa nunta - la noi asa a fost (mancare bautura muzica foto video in afar de flori si haine totul sa platit dupa - florile si hainele s-au platit pe parcurs din salarii) deci mai ai timp de acum in colo sa-ti strangi banuti pt costum si rochita
laura02maria
Postat pe 30 Octombrie 2009 17:16
De la: iulika_flore, la data 2009-09-10 00:56:00VA MULTUMESC DIN SUFLET FETELOR

chiar am citit cu interes postarile fiecaruia...adevarul este ca fiecare dintre voi are ceva interesant de spus...si eu am bineinteles ceva de invatat din experientele voastre...

acum sper sa fie bine, m-am mai linistit
am incredere in Dumnezeu k va iesi bine. mama imi spune sa nu fac prostia sa aman nunta deoarece la anul sau peste doi ani nu se stie ce va fii.


la detalii m-am gandit si am desfacut firul nu in 4 ci in 10 sau 12
voi incerca atat cat pot sa ma descurc singura si de asemenea voi apela si la apropiati. marturiile le voi confectiona singura, la fel si cadurile de multumire, plicurile ptr bani, cardurile ptr masa si ma mai gandesc in privinta invitatiilor...

voi incerca sa gasesc ceva aranajemnte ieftine
de asemenea m-am interesat si de cocarde, am gasit ceva pe net f dragutz si ieftin. niste floricele artificiale dar care imita totusi floare naturala f bine. oricum f multi oameni nu dau importanta coardelor...

in schimb nu stiu ce sa va mai zic...am fotograf, cameraman si dj care mi-au facut o reducere considerabila...

trebuie sa mai luam bautura si hainele, astea o sa fie o cheltuiala majora


si eu am ramas cu un gust usor amar, cand la nunta unei cunostinte in ( acum in week) au lipsit 60 de pers, desi multe dintre ele confirmasera si cu o zi inainte.

tot ceea ce scosesera mirii adik 170 mil au trebuit sa plateasca la local meniurile ptr invitatii lipsa
au fost terminati...din aceasta cauza au anulat si luna de miere, noroc ca nu platisera

deci...IN ATENTIA TUTUROR INVITATILOR!!!!

anuntati dc nu puteti sa veniti!!!! NU II FACETI OMULUI PAGUBA!

ASA CEVA NU SE FACE



Ce nasol...sper sa nu ni se intample si noua la fel...
mitrea_alina
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:13
De la: lauramaria, la data 2009-10-30 17:16:39iulika_flore -

aaggnnyy - mai nou la o nunta aproape totul se plateste dupa nunta - la noi asa a fost (mancare bautura muzica foto video in afar de flori si haine totul sa platit dupa - florile si hainele s-au platit pe parcurs din salarii) deci mai ai timp de acum in colo sa-ti strangi banuti pt costum si rochita


la noi, adik in craiova asa era inainte, mai nou se platesc dinainte la noi meniurile, restaurantul, muzicantii ...e fix pe dos
dar si dc s-ar intoarce la vechile obiceiuri ce sa facem noi cand sunt atatea pers pe aici care arunca cu pietre ca unele fete fac nunti pt avere???
k nu mare mi-ar fi mirarea k aceste pers sa vina la nunta sa se distreze, sa manace sa bea sa faca si mofturi la mancare si bautura si ca comande nush ce tampenii si pe urma sa plece fara macar un cadou de casa noua k sa-i zic asa.... am impresia k pers care zic faza asta sunt asa mai zgarcite si vor sa se justifice cand nu fac cadou mirilor dar la nunta lor...Doamne fereste sa nu primeasca caoduri de fitze

in ziua de azi ma astept la orice, lumea e ipocrita rau si te lauda in fata dar pe la spate te ingroapa
agny
Postat pe 1 Noiembrie 2009 00:26
De la: aaggnnyy, la data 2009-11-01 00:26:07
De la: lauramaria, la data 2009-10-30 17:16:39iulika_flore -

aaggnnyy - mai nou la o nunta aproape totul se plateste dupa nunta - la noi asa a fost (mancare bautura muzica foto video in afar de flori si haine totul sa platit dupa - florile si hainele s-au platit pe parcurs din salarii) deci mai ai timp de acum in colo sa-ti strangi banuti pt costum si rochita


la noi, adik in craiova asa era inainte, mai nou se platesc dinainte la noi meniurile, restaurantul, muzicantii ...e fix pe dos
dar si dc s-ar intoarce la vechile obiceiuri ce sa facem noi cand sunt atatea pers pe aici care arunca cu pietre ca unele fete fac nunti pt avere???
k nu mare mi-ar fi mirarea k aceste pers sa vina la nunta sa se distreze, sa manace sa bea sa faca si mofturi la mancare si bautura si ca comande nush ce tampenii si pe urma sa plece fara macar un cadou de casa noua k sa-i zic asa.... am impresia k pers care zic faza asta sunt asa mai zgarcite si vor sa se justifice cand nu fac cadou mirilor dar la nunta lor...Doamne fereste sa nu primeasca caoduri de fitze

in ziua de azi ma astept la orice, lumea e ipocrita rau si te lauda in fata dar pe la spate te ingroapa



Draga mea..eu la nunta am sa-mi invit rudele si prietenii,pe care ii iubesc ffff mult(nu invit straini sau rude f indepartate cu care nu am nici o treaba,nici un sentiment)asa ca daca nu au bani nici sa-si plateasca meniurile sau sunt la limita,ptr mine chiar nu e nici o problema,pe mine ma intereseaza UNIUNEA IN FATA LUI DUMNEZEU SI LA PETRECERE,NOI SI INVITATII, SA NE SIMTIM ATAT DE BINE INCAT SA NU UITAM NICIODATA O SEARA ATAT DE SPECIALA!!!!

Daca asta inseamna IPOCRIZIE inseamna ca nu mai stiu ce inseamna dragostea fata de aproapele meu,nu mai inteleg semnificatia unei familii si nu dau 2 bani pe prietenie


Va mai spun o chestie:sa presupunem ca iti faci majoratul la un restaurant normal,nici ieftin nici scump!Ai 18 ani,ai nevoie de bani de facultate,ai nevoie de o masina,ai nevoie de bani sa faci anumite cursuri,poate chiar in alte orase...In cazul asta ce ai face??? Hai sa inventam o traditie si ptr asta,ca doar ai nevoie de bani sa-ti platesti majoratul plus cheltuielile de viitor...Daca nu e aceeasi chestie cu a face o nunta...atunci e pe aproape!!
mitrea_alina
Postat pe 2 Noiembrie 2009 01:31
nu va bazati nici macar pe prieteni, eu am ramas uimita, la fel si sotul ca prietenii de-o viata nu vin la nunta. noi am confirmat la restaurant 90 meniuri si ne-au venit 82, cu toate ca am facut cu confirmare. sa vedeti cat pot fi de falsi unii oameni,cand ii suni pt confirmare sa vedeti cu cata siguranta spun ca vin si pe cand colo ramai cu meniurile de platit. la nunta mea chiar daca au confirmat 97 de persoane, am facut comanda numai 90 dar trebuia sa-l ascult pe sot sa fi comandat numai 85 si banii pe meniurile alea mi-ar fi ramas in buzunar.
oanaiullliana
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:27
da, asa era cel mai bine
intotdeuna trebuie sa declari la restaurant un numar cat mai mic de meniuri. dc vin mai multi nu-i probl, mai putini sa nu vina.

referitor la ceea ce spunea alina cu majoratul, nu ar fi de mirare ca in curand sa dam bani si acolo.mai mult k sigur se va ajunge asa! oricum mai nou se dau bani si la turte si mot!
iulik_flore
Postat pe 2 Noiembrie 2009 16:50
Avantajul meu stiti care este?? Prietenul meu este ospatar si cunoaste bucatarul care ne va face meniurile.In plus,restaurantul nu ne va impune nimic,nici mancare nici bautura,el si cu bucatarul vor face cumparaturile si meniul asa cum vor.Deci maxim ne va ajunge cam 100 ron de pereche.Oricum ne scoatem mai ieftin.Sper sa nu am surprize neplacute si sa-mi spuna in fata care nu poate veni,ca nu ma supar,nu mor daca fac nunta mai mica
mitrea_alina
Postat pe 2 Noiembrie 2009 17:40
si eu vand rochie de mireasa super draguta alba, sus cu broderie decupata, jos de printesa, larga, alba, cu fir. in ziua de azi conteaza o reducere cat de mica, cu criza asta. o vand cu 800 lei NEGOCIABIL. daca iti place o iei si cu mai putin a costat 1700 ron numai rochia. dak vrei sa te simti printesa , asta e alegerea! 0722967720 sau mess id: dianaeuroct . aveti poza alaturata
dianaeuroct
Postat pe 3 Noiembrie 2009 12:35
Eu am facut nunta in primul an de criza 2009, a fost un efort fantastic, si tot pe motiv ca e criza nu ne-au venit oamenii la njunta, rudele la care noi am fost la nunti si botezuri,veri primari si prieteni din copilarie ne-au refuzat pe motiv(ca sa vezi) "CA E CRIZA...." LIKE,WHAT??? Pentur noi nu e criza? Plus ca nunta se face cvu oameni, asa ca am avut sala jumate goala,desi cand i-am sunat sa imi confirme,pt ca trebuia sa comand florile pt fiecare masa, carduri, meniuri si marturii(pe care le-am personalizat si le-am facut singurika cu rudele-tot solutie de criza) au zis clar ca vin. Iar pe noi restaurantul ne-a obligat sa semnam un contract pe un anumit nr de persoane, dc nu vin, respecti contractul si le platesti m,eniul. Asa ca am platit vre-o 50 meniuri din buzunar...s-0a dus naibii luna noastra de miere,nu am plecat nicaieri In loc de 300 si ceva de invitati,au ajuns 101,SOK! ramasi datori vre-o 18000euro.. asta e..

Deci tot ca o solutie de criza imi vand rochia cea GLAMOROUS pe care o iubesc enorm, si pe care am dat o poala de bani, si in acre am aratat ca o DIVA si am primit milioane de complimente dar a meritat. In afara de supararile de mai sus,a fost nunta visurilor mele, cu rochia visurilor mele, cu make up-ul visurilor mele, cu masina de epoca si cu un super tort, super sala, aranjamente din crini, ca un bal, candelabre etc..

Vand rochie Pronovias marca Bien Savvy Colectia La Sposa 2008, model Marsella, marime 40 la rochii de mireasa( adica 38 la haine), se potriveste la 1.70-1,76m, 52-60kg. Si voal original La Sposa mediu. Le-am achizitionat din magazin la pretul de 6100lei rochia si 700lei voalul(preturile sunt reale, puteti verifica la reprezentanta), anul acesta am vazut ca este 6800lei si niciodata nu este la reducere, ei mi-au explicat acest fenomen datorita faptului ca este un model foarte bine vandut, care se potriveste oricarei siluete; linkul rochiei de pe site-ul bien savvy http://www.biensavvy.ro/colectie.aspx?id_colectie=2&id_rochie=110&pas=4#aa , la pretul de 3700lei (rochie+voal). Se poate vinde si fara voal. Culoare ivory. Trena magnifica, cu sistem de prindere in 3 locuri cu nasturei transparenti. Descriere de pe site:Este o rochie somputoasa in care detaliile fine, drapajele, si broderiile se imbina armonios intr-o simfonie a frumusetii. Amestecul inovator de motive stilistice si designul exclusivist confera acestei tinute de mireasa puternice accente couture. Este abordata o estetica originala care combina voluptoasele falduri, cu pliseurile foarte largi, innobilate de pretioasa broderie cu accente imperiale. Linia bustului si a taliei sunt motivele stilistice de la care pleaca somptuoasa piesa vestimentara de mireasa. Imaterialul voal este punctat doar de broderia luxoasa care-i petrece marginile. Colectie:La Sposa 2008 Satin
Sunt rochii aduse din Barcelona, lucrate manual, broderia este minutios alcatuita din margelute mici, paiete mici si cusaturi. Rochia sta infoiata chiar si fara crinolina, fiindca are un sistem de voaluri pe dedesubt(eu am preferat cu crinolina). Calitatea este indiscutabila, nu se compara cu nimic romanesc sau de pe Lipscani aduse din Niro si facute de chinezi, cine cunoaste brandul international Bien Savvy stie despre ce vorbesc.
Nunta mea a avut loc in Sinaia, iar de Sarbatori am avut ocazia sa o duc la parinti in Bucuresti pentru a o duce la curatatorie la Marriot(in alta parte nu am incredere) si poate fi vazuta/probata in Bucuresti (dar chiar si Ploiesti,Brasov,Val.Prahovei daca este nevoie).
Nu ezitati sa ma contactati pentru mai multe informatii si poze.
0726173782, 0766541403 nache_andra@yahoo.com
Pot sa accept si plata in 2 rate daca nu se poate achita integral.
Poze la album
andradeedee
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:14
EU zic ca trebui sa faci nunta e un moment unic in viata. e frumos . incearca la RESTAURANT ANCA superb. si pentru orice ai nevoie dj,foto si filmari decoratiuni
suntem la tel: 0726129782 si pe
www.siensiidj.cabanova.ro
e-mail: siensii@yahoo.com PRETURI DE CRIZA SI PE BUNE DOAR INCEARCA O SA TE CONVINGI SINGURA. MERSI
siensii
Postat pe 20 Ianuarie 2010 21:48
Buna fetelor... am citit toate mesajele voastre... am ramas putin surprinsa ca majoritatea alegeti sa faceti o nunta foarte mare, adica peste 100 de persoane este deja o nunta mare, dar peste 150-200 deja este o nunta foarte mare. Sincer nu inteleg chiar asa de multi apropiati aveti sau invitati pe langa rude, prieteni si colegi de servici diverse cunostinte desi poate nu ati mai vorbit de 5 ani cu ei?!?
Eu imi doresc o nunta intima doar cu apropiati... si aici ma refer la rude de gradul unu (parinti si veri primari cu matusa-unchi...nu e neaprata nevoie sa vina toata familia) si prietenii apropiati. Ne-am gandit la maxim 60 de persoane 30 eu 30 el... vreau sa avem timp sa stam cu invitatii nostri, sa dansam si sa vorbim asa ca la orice petrecere... cum e posibil ca intr-o noapte sa poti sa-ti acorzi atentia celor 200 de persoane?! pana la urma invitatii vin la nunta ca sa se simta bine impreuna cu voi.
A zis cineva aici ca multi fac nunta in primul rand pentru bani.. si asta cred si eu... altfel de ce sa inviti 160-200 si chiar 300 de persoane.
Sunt din Bucuresti si am multe cunostinte... din scoala generala si inca pastrez legatura cu ei... din liceu apoi facultate si acum de la servici unde suntem toti tineri, dar nu mi-as dori sa imi vina toti pe care ii stiu doar ca sa am nunta mare si castigul si mai mare.
Vreau sa fie o nunta a noastra a celor apropiati... si credeti-ma ca am avut parte de o nunta perfecta acum 8 ani la nunta sorei mele.. unde am invitat 50 de persoane.
... Bunicul meu a avut 7 frati ... din parte lui s-ar strange poate 80 rude de gradul 2 si 3, dar cum sa-i invit la nunta cand noi nu ne sunam nici macar de sarbatori sa ne spunem La Multi Ani! Nici nu mi-ar face placere sa-i vad la nunta...
Deci revenind...
In primul rand e criza... E de inteles ca nu pot onora invitatia multi... pt ca le e rusine sa vina si sa-ti dea prea putin. Dar acum sincer cat tupeu sa ai sa inviti pe cei pe care de abia daca ii cunosti.
Si apoi cand inviti 250 si iti vin 100 normal ca faci credit ca sa platesti nunta... nu ei sunt de vina ca tu ai cheltuieli prea mari si vrei sa-ti vina toti pe care ii stii... ei nici macar nu se sinchisesc sa te refuze ca sa te scape de cheltuiala si stii de ce ... pt ca nu-i intereseaza.. pt ca nu te considera o prietena sau o ruda apropiata... e foarte simplu.
Noi avem bani... am putea face 2 nunti de 200 de invitati... dar nu vrem sa stricam ceva ce poate fi deosebit.
Mai ganditi-va un pic si analizati, problemele voastre... stresul vostru de aici pleaca... mult prea multi invitati si nu inteleg de ce?!?
olimpiagv
Postat pe 21 Ianuarie 2010 03:26
ceea ce spui tu, este frumos, pe de o parte...

depinde ce iti doresti

la o intrebare pusa de tine, si anune "de ce sa inviti un om pe care abia l-ai cunoscut?", iti voi raspunde in felul urmator.

ptr k la nunta, la maj nuntilor, e ceva de genul, "imi vii la nunta", "iti vin la nunta"...

ptr k pe premisa asta se merge. toata lumea are nevoie de "oameni"

de ex, la munca la sotul meu s-a pus problema in felul urmator: "Ba, care vine la mine la nunta, ca vin si eu la voi!"

stiu...poate suna aiurea....da' cam asta este. plus ca dc vrei sa fac intr-un anume loc, sunt sali..care te conditioneaza...sa ai un anumit nr de persoane.

altii au obligatii f multe, din partea parintilor, altii chiar au prieteni f multi (100), etc,,,

aici chiar nu poti generaliza, crede-ma....
iulik_flore
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:23
deci nici sa nu te gandesti sa renunti la nunta pt asa ceva, daca va iubiti faceti voi cumva si adunati cat puteti restu dati din banii de nunta, uite eu am facut in noiembrie nunta si am avut 360 de pers si au venit toti in afara de 2 pers deci cred ca la un nr asa mare de pers invitate e f bine si banii au fost pe merit.. si stii la ce concluzie am ajuns si daca nu ai avea bani inainte de nunta desi la mine nu a fost cazul,acuma sincer poti plati tot din banii castigati nu trebuie sa platesti multe inainte poate un avans la sala rochia si costumul de mire cam astea ce tine de decoratii si meniuri si asa dupa si crede-ma imposibil sa nu ai ..acuma nu stiu depinde si de pers invitate
ligia_g
Postat pe 25 Ianuarie 2010 08:47
daca sunteti interesate de rochia mea de mireasa va rog sa ma contactati sa va arat mai multe poze:)
ligia_g
Postat pe 25 Ianuarie 2010 08:52
Buna dragelor! M-ati cam speriat cu criza asta. Eu de-abia de curand am pus nunta in iunie 2011. Oare se intinde pana atunci criza asta? Si ma gandesc la o lista de vreo 200 de persoana.
miresssssica
Postat pe 25 Ianuarie 2010 10:49
Buna fetelor.
Am avut nunta pe 26 septembrie 2009. In legatura cu criza, cred ca era in toi pe acea vreme.
Orientativ va spun ca, aici in Iasi, La Ramada, un restaurant superb, nunta pentru 100 persoane, cu toate cheltuielile aferente (muzica, costume, foto, video, mancare, aranjamente-ce e drept majoritatea facute de mana de catre mine si sot, flori, cocarde, etc) a ajuns 300 mil, si cu toate astea am mai ramas cu 180 mil.
Cu toata criza, nunta noastra a fost extraordinara. Mai trebuie sa mentionez ca am fost foarte cumpatati, nu ne-am aventurat la cheltuieli inutile (imbracaminte de 6000euro, etc....), am negociat la sange cu localul, la aranjamente florale am negociat si cu florareasa, si la casa de vinuri am negociat........Cosurile pt florile invitatilor, paharele, pernuta pt verighete, casuta pt bani, ornamentele de masini, marturiile, toate au fost lucrate de mana, iar daca ar fi sa estimez costurile materialelor folosite pt confectionarea acestora, ar fi de 150lei:D.Cu toate acestea am luat-o din timp, am stabilit nuantele din restaurant ca sa fim in aceeasi tema.

Va recomand sa nu va fie frica de criza, daca va iubiti, nunta trebuie sa aiba loc, cum se spune, in calea iubirii nu trebuie sa existe obstacole.

Fiti cumpatate la cheltuieli, trebuie sa va asteptati la sau sa stiti urmatoarele:
- invitatii sa nu va confirme prezenta,
- cand semnati contractul cu restaurantul, semnati contract cu 30% pers mai putin decat invitati dar asigurati-va ca sala va permite sa ii adaugati si pe cei 30%(puteti motiva ca vreti ring de dans mai mare:D), deoarece cand vine momentul evenimentului, ei oricum va intreaba exact cate pers vin si oricum va mai asigura meniuri de rezerva de 10% pe care nu le platiti decat daca le consumati.Daca va ganditi ca aveti de invitat 200 pers, nu semnati contractul tot pe 200, caci daca nu se prezinta, atunci platiti meniurile pana la 200, eventual va da mancarea acasa....si veti avea de mancat o luna:D.
- rochia de mireasa, de multe ori nu o gasesti in cele mai scumpe magazine, dar nici in cele mai ieftine. STai putin si reflecteaza cum te vezi la nunta, in ce fel de rochie, apoi studiaza piata. Eu una, aveam buget pt o rochie mai scumpa de 18mil, ma duceam si pana in 35mil, insa la toate aveam ceva de comentat, nu m-a multumit nici una pe deplin, insa cum am vazut-o pe asta, am zis, ASTA E, si aia a fost. Trebuie sa o simti ca e a ta. Acum chiar daca mi-a placut enorm, imi ocupa oc inutil in dulap, o mut de colo colo, si sunt constienta ca voi ajunge sa o arunc, de aceea o vand. O vand pe o suma modica de 500 ron.Cine vrea sa o vada....e invitata mea!:D
- costumul de mire, sotul meu, pe atunci logodnic:D, a cautat mai mult timp costumul decat eu rochia. Deci asteptati-va si la asta.
- faceti o lista, cu tot ce va trebuie la nunta si luati-o din timp cu organizarea lor, caci pe lista initiala se vor mai strecura si altele

Ca atat dintre sfaturi.....daca imi mai amintesc si altele...revin.
RAMANETI APROAPE:D

SI apropo cu nunta......mergeti mai departe, omul, cat are de dat, tot da. Tot ce puteti sa faceti e sa ii anuntati din timp ca sa poata sa stranga ceva pt nunta.


Va pup! si CASA DE PIATRA!
-

cristina_ungureanu
Postat pe 25 Ianuarie 2010 10:54
si....am revenit:D

Am uitat sa mentionez ca ce am cheltuit inainte de nunta au fost urm:
- avans la restaurant,
- bautura (vin, tarie, sampanie)
- avans muzica
- avans foto si video,
- invitatii
- verighete
- analize, certificat prenuptial
- rochie, pantofi, coafura,etc
- costum mire, pantofi, etc
- oglinda
- colaci
- prajituri (pt acasa si starea civila)
- bomboane (pt biserica)
- poate si cursuri de dans
- aranjamentele florale din restaurant
- cadou nasi
- flori invitati
- materialele necesare pt confectionare pahare, pernuta verighete, casa de bani, ornamente masini, cosuri flori.


Deci toate acestea m-au costat 115mil, bani care i-am platit inainte. Dimineata imediat dupa nunta....am desfacut plicurile, am numarat banii, cei de la restaurant ne-au adus nota de plata, am platit. Am dat diferenta de bani la muzica,foto si video. SI GATA!


Timpul insa, imediat dupa nunta, nu ne-a permis luna de miere, cu serviciu si etc etc.....dar l-am stabilit pt iulie-august anul acesta:D



CURAJ, si mult SUCCES!
cristina_ungureanu
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:09
multumim, eu deja sunt calma, stii u cum se zice, "Cu Dumnezeu inainte"
iulik_flore
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:49
mai ramane o sg problema...
zicea cineva mai sus,.de ce sa nu faci nunta cu apropiatii ..20-30 de insi:))
pai numai cu fratii si parintii faci 20 de insi..cum pana mea:)) nu ai cum..oricat te-=ai chinui.. daca ai multe rude cu care chiar esti in relatii. nu ai cum sa faci nunta intima.. ca ma gandeam si io:))

apoi problema 2 care ma macina:))de exemplu.. vrei sa nu iti iei teapa cum tot aud des, ca trag teapa si nu vin desi confirma.. ok..pui 100 de mniuri plus/minus 10,..desi tu ai confirmari 150 din 200 de insi de pe lista poate;))..dar ca sa nu iti iei teapa pui numai 100 la restaurant. ce faci daca vin toti sau chiar mai multi? ce faci atunci??????
cui i s-a intamplat?
:))vreau povestiri;))

cristinne83
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:44
Eu una nu va inteleg pt ce faceti nunta. Pt bani sau pt a sarbatori ziua cununiei. Eu una nu as face nunta pt bani, prefer sa primesc cadiuri sau sume asa dupa posibilitatile oamenilor. Nu inteleg fuga asta dupa bani a mirilor. Fetelor trezitiva nunta nu inseamna adunare de bani.
loutzy
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:00
Buna,eu ar fi trebuit sa ma marit anul asta,dar nu am vrut sa risc sa am sala goala,asa k am amanat-o pt la anul.Fa o lista cu invitatii care ar veni sigur si dak este o lista cu un nr acceptabil de invitati nu are rost sa o amani.K sa reduci din cheltuieli poti intra pe youtube sa te inspiri pt invitatii,marturii,aranjamente.Succes!
floryflor
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:16
Draga Iulica, nu te speria. Este adevarat, e criza dar cine are de venit va veni oricum. Presupun ca oricum ai anuntat cu mult inainte data nuntii si cel mai bun sfat pe care sa pot sa ti-l dau este sa fii doar putin atenta la cheltuieli si cu D-zeu inainte. Eu am avut nunta in 2007 si am anuntat data cu un an inainte si tot nu au venit cei care ma asteptam si care aveau,, obligatie".
daniela2shoes
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:23
De la: daniela2shoes, la data 2010-01-25 21:23:03Draga Iulica, nu te speria. Este adevarat, e criza dar cine are de venit va veni oricum. Presupun ca oricum ai anuntat cu mult inainte data nuntii si cel mai bun sfat pe care sa pot sa ti-l dau este sa fii doar putin atenta la cheltuieli si cu D-zeu inainte. Eu am avut nunta in 2007 si am anuntat data cu un an inainte si tot nu au venit cei care ma asteptam si care aveau,, obligatie".


pai cam asa se intampla...
iulik_flore
Postat pe 25 Ianuarie 2010 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FORMATIE sau DJ ? Si De Ce? 3 De la: Diamond 24 Iulie 2010 01:59
Lumanari personalizate 2 De la: Cassey 21 August 2009 13:48
Machiaj de vis? 8 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:25
merita decoratiunile florale? 72 De la: magic_angels 26 Aprilie 2010 00:12
marturii nunta, cosulete pt flori , pernute pt verighete 2 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:25