Setari Cookie-uri

din cauza crizei imi vine sa anulez nunta

De la: loutzy, la data 2010-01-25 16:00:12Eu una nu va inteleg pt ce faceti nunta. Pt bani sau pt a sarbatori ziua cununiei. Eu una nu as face nunta pt bani, prefer sa primesc cadiuri sau sume asa dupa posibilitatile oamenilor. Nu inteleg fuga asta dupa bani a mirilor. Fetelor trezitiva nunta nu inseamna adunare de bani.


eu cred ca exista unele persoane pe aici care au mari probleme de intelegere sau de perceptie...sorry....no offense...

dar nu cred ca cineva a pus problema "strangerii de averi" sau imbogatiri

insa tie ti-ar conveni sa ramai datoare si sa aduci bani de ACASA???
iulik_flore
Postat pe 25 Ianuarie 2010 22:42
Nu e placut sa ramai cu datorii, mai ales ca vrei sa pleci intr-o luna de miere dupa nunta... concluzia... macar sa poti sa-ti acoperi cheltuielile nuntii. Asta ar trebui sa va bucure... si de aia spun incercati sa nu chemati la nunta multa lume, ca sa nu aveti o surpriza neplacuta (nu vin la nunta si trebuie sa le platiti meniul, sau vin si nu au sa dea prea mult pt ca e criza)
Dar bineinteles fiecare face cum ii place si cum isi doreste.
olimpiagv
Postat pe 26 Ianuarie 2010 00:33
Inca ceva pentru viitoare miresici.....

Nunta este si va fi un eveniment foarte special pentru fiecare dintre noi, voi:D

Fiecare vrea sa fie o nunta de vis si sa iasa perfect.
Insa sa nu fii prea dura,analizeaza nunta per ansamblu si trage concluzia a fost perfect.

Oricata atentie dam la detalii, la orice ce etapa din cadrul nuntii, tot ne va scapa cate ceva, dar asta nu va face nunta un dezastru. Ca nu vine X la nunta, care avea datorie morala de a fi prezent, e problema lui, nu stie ce a pierdut:D.....nunta este despre voi doi, tu si alesul inimii tale, voi doi sunteti protagonistii principali. Bucurati-va de acest eveniment cel putin la fel de mult cum m-am bucurat eu, facand abstractie de oboseala:D.

Cateva "secrete":
- organizati cu calm si din timp toate
- revizuiti liste de cumparaturi
- analizati bine bine piata
- negociati cat puteti de mult ca e criza
- invitati pe toata lumea posibila
- cereti confirmare cu cel putin 2 sapt inainte
- confirmati ca nr de meniuri cu cel putin 20% mai putin caci ei vor face meniuri in plus oricum
- ZAMBITI si RADIATI DE FERICIRE
- UITATI DE OBOSEALA SI DISTRATI-VA, E ZIUA VOASTRA!

Casa de piatra!


cristina_ungureanu
Postat pe 26 Ianuarie 2010 14:40
buna iulika..eu sunt in italia si din pacate trbuie sa imi organizez nunta la distanta...la inceput mi se parea extrem de greu dar acum, ma bucur k am ales asa.pt k avem exact 1 an l dispozitie sa pregatim tot....intr'o luna bauturile alta luna marturiile si tot asa.....nu amana nunta chiar daca criza..romanii sunt un popor f petrecareti...la o nunta macar pers cele mai apropiate iti vor onora invitatia....parerea mea
elena8820
Postat pe 26 Ianuarie 2010 15:28
De la: elena8820, la data 2010-01-26 15:28:05buna iulika..eu sunt in italia si din pacate trbuie sa imi organizez nunta la distanta...la inceput mi se parea extrem de greu dar acum, ma bucur k am ales asa.pt k avem exact 1 an l dispozitie sa pregatim tot....intr'o luna bauturile alta luna marturiile si tot asa.....nu amana nunta chiar daca criza..romanii sunt un popor f petrecareti...la o nunta macar pers cele mai apropiate iti vor onora invitatia....parerea mea


multumesc din suflet fetelor!

nunta nu am amanat-o

din contra, am si fixat-o si asta inca de anul trecut

in prezent am rezolvat si cu biserica

dj, cameramanul, fotograful

am inceput sa facem unele mici cumparaturi

iar luna viit ma voi vedea si cu decoratorii sa stabilim "ce si cum"

intr-adevar, asa cum spunea si cineva mai sus, secretul consta in a sti exact ceea ce vrei, a te incadra intr-un buget, a studia bine piata si a negocia la maximum, k doar e criza, nu?!?
iulik_flore
Postat pe 26 Ianuarie 2010 23:44
AI invatat repede Iulik:*

Saptamana trecuta a fost in Iasi targul de nunti. Intamplarea a facut sa fiu prin zona. Preturile sunt cam la fel, sau putin mai mici. Toata lumea vrea sa vanda, insa nu toata lumea isi permite sa mai cumpere. Chiar daca iti permiti sau nu.....nu strica sa negociezi la maxim pentru ca presupun nu ca strica niste banuti in buzunar:D.

Ati facut o alegere inteleapta!
Felicitari pentru organizare pana acum!
cristina_ungureanu
Postat pe 27 Ianuarie 2010 19:46
De la: cristina_ungureanu, la data 2010-01-27 19:46:06AI invatat repede Iulik:*

Saptamana trecuta a fost in Iasi targul de nunti. Intamplarea a facut sa fiu prin zona. Preturile sunt cam la fel, sau putin mai mici. Toata lumea vrea sa vanda, insa nu toata lumea isi permite sa mai cumpere. Chiar daca iti permiti sau nu.....nu strica sa negociezi la maxim pentru ca presupun nu ca strica niste banuti in buzunar:D.

Ati facut o alegere inteleapta!
Felicitari pentru organizare pana acum!


multumesc din suflet
iulik_flore
Postat pe 28 Ianuarie 2010 17:05
what are friends for?
cristina_ungureanu
Postat pe 29 Ianuarie 2010 22:53
am fost ieri la targul de la romexpo cu o prietena care se marita in iunie.. a probat vreo 4 rochii de mireasa.. dar fratee pana a gasit sa probeze.. am cautat o groaza..sunt f multe rochii scumpe si urate..in ce sens: prea incarcate frateeee, pline de paiete si floricele si briz brizuri si bilute si margele si sclipici;))

Goddd incepem sa semanam cu o sorcova;))

incepe din ce in ce mai mult sa imi placa rochia simpla, eventual si fara prea mare juponul pe dedesubt, care sa curga pe tine asa , rafinata si eleganta fara paiete si paietzele:)).eventual cu dantela f misto deasupra .. dar atat.. m-am ingrozit care rochii urate pot fi:)cred ca 90%din ele erau oribile..fara sa exagerez;))
aici e albumul facut. am vreo 100 si ceva de poze, pt cine vrea:

http://family.webshots.com/album/576532499wrOrFW


PS: vreo 2 mi-au placut f mult, stilul romantic asa, elegante, dantelate si f finute..erau vreo 23 respectiv 40 de mil..identice aproape numai ca diferea firma;))
cristinne83
Postat pe 30 Ianuarie 2010 17:43
De la: iulika_flore, la data 2009-08-26 15:04:41fetelor ce ne facem cu criza?
gluma, gluma dar cica la anul vom fi mai afectati ca oricand.
mie una mi-e frica! toate se scumpesc, oamenii vor ramane fara locuri de munca, toti sunt speriati.
dc nu ne vin invitatii la nunta sau ne dau ca si dar sume care nici macar nu acopera meniul?
eu una ma gandeam sa aman dar mama zicea sa nu fac PROSTIA asta deoarece criza poate tine mai multi ani, si atunci ce fac?
voi ce ziceti?
cum va descurcati cu pregatirile?

domnisoara eu am facut in anul 2009 nunta si pot spune ca la fel se discuta despre criza .Acest lucrul nu ne-a deranjat nici pe noi si nici pe invitatii care au venit cu placere sa ne vada miri.pot sa iti spun ca in general se afla despre nunta cuiva cu un an sau poate mai mult(exceptie fac cei care fac nunta impulsiv) deci este suficent timp pentru fiecare pereche care doreste sa va onoreze cu prezenta sa isi adune banii pentru a se descurca onorabil..sfatul meu este sa te orientezi spre un meniu care sa il poata achita cu totii si sa nu te agiti la cheltuieli inutile.flori naturale pe post de concarde,prea multe flori la decorarea salii,prajituri prea multe,bauturi si multe altele din cele care sunt necesare intr-adevar .
mihaelaonu
Postat pe 31 Ianuarie 2010 21:54
Ma emotioneaza mult acest subiect. Sunt organizatoare de evenimente, in special de nunti. Cuplurile pe care le-am consultat in ultimul an au aceleasi temeri ca si voi. Unele dintre ele chiar au anulat, din motivele bine descrise de toate.
Sunt convinsa ca miresele anului 2010 au emotii mari in privinta costurilor nuntii si se gandesc ca nuntasii sunt si ei speriati. Sfatul meu, pe care il dau fiecarui cuplu care vrea sa faca nunta acum este sa fie realisti, sa cantareasca fiecare invitat in parte, sa tina o evidenta stricta a cheltuielilor si sa apeleze cu incredere la ajutorul celor apropiati.
Este important sa intelegem nunta ca pe un eveniment memorabil, dar nu un capat de tara. Nunta fiecaruia dintre noi schimba viata noastra, nu a invitatilor nostri. Noi suntem singurii care apreciaza in final tot rezultatul. Invitatul nu va observa nici 40% din tot efortul si detaliile pregatirii.
De aceea, a face economii in organizarea nuntii ar trebui sa fie o prioritate.


Nu vreau sa transform postul acesta in spam. Spun doar ca un organizator de nunta bine pregatit va ajuta sa treceti peste toate temerile. Va ofera si consultanta, nu doar servicii si produse. Si are si pregatirea necesara pentru a intelege si empatiza cu fiecare cuplu in parte. Eu ofer consultanta in Bucuresti, la domiciliul cuplului.

Va doresc mult curaj, multa bucurie si liniste pentru pregatirea nuntii.
avatarstuff
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DECORATIUNI IN HUNEDOARA -DEVA 3 De la: Cassey 24 August 2009 14:42
Am nevoie de raspuns!! 4 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:44
Decoratiuni 9 De la: grace007131 26 Mai 2010 18:33
Fotografie si filmare profesionala - Bucuresti 2 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:43
Nunta in luna August ~ idei tomnatice, dar vesele! 5 De la: grace007731 1 Martie 2010 11:11