Setari Cookie-uri

cum sunt prostite fetele crestine sa devina musulmane

De la: kudika_25697, la data 2014-03-23 17:54:47si cum puteti sa fiti de acord cu acel preot? deci Dumnezeu este corect si da fiecarui om ceea ce merita,nu? pai daca Dumnezeu este corect cum poate sa ma pedepseasca pe mine si pe familia mea si sa ne trimita in iad cand eu fac dect lucruri bune? daca pe mine ma trimite in iad din cauza ca ma rog , respect lumea,nu beau nu fumez si asa mai departe pai si cu ateistii care omoara si fura si fac tot felul de rele cu ei ce se intampla? tot in iad ii trimite? asta inseamna ca Dumnezeu nu este corect...si asta ar fi blasfemie...si una dintre poruncile lui Moise a fost "nu iti face alt Dumnezeu in afara de mine"si totusi voi va rugati la icoane si sfinti si la statuia lui Iisus. de unde stiti cum arata Iisus? daca va uitati pe internet ve-ti vedea ca Iisus arat in toata tarile diferit. pana si in Coreea si in china el are ochi si trasaturi aziatice...si in olanda este alb , blond si cu ochii albastri. tinand cond unde s-a nascut Iisus asa ceve este imposibil. si de ce aveti pom de craciun? unde sa nascut Iisus nu exista brazi. sa stiti ca Iisus nu este innascut in decembrie ci in vara,nimeni nu stie ziua exacta


pai el iti zice ce ti zice hristoos acel preot,,,eu sunt calea adevarul si viata,,NIMENI NU VINE LA TATAL DECAT PRIN MINE,,dc crezi ca a trimis apostoli in tooate colturile lumii

iar demonstrezi ca habar n ai de religia ta ,,hristoos nu este alt dumnezeu ci fiul lui dumnezeu si ti zice eu si tatal una suntem deci este acelasi dumnezeu,,iar cu moise pe munte ar trebui sa vezi ce ,,,,dumnezei,,,adoptasera ei de le a zis vorba asta,,zei egiptului si alti zei pagani picturi de animale pe pereti si alte prostii sau uiti fiind indoctrinata de islamisti cand moise era pe munte cum ooamenii isi faceau animalul ala si ii slujeau,,isus sa lasat pictat de 2 ori,iar icoana este doar un simboool care te ajuta vizual precum o poza cu mama ta,,,,hristoos nu se stie daca a fost prin japonia china sau alte parti ale lumii ia trimis pe apostuli,,ca ar fi fost el nu este vreooooo dovada clara sunt mai multe povesti ca ar fi foost dar raman dooar povesti

iar daca vristos este fiul lui dumnezeu nu inseamna ca are mama ca nu este om ca tn sa i zici tu lu dumnezeu ca daca a facut un fiu trebui sa aiba el si mama,,ca el este dumnezeu.el a facut creatia el este cel ce este el te a facut ce esti el este creatorul iar fiul si duhul sfant izvorasc din tatal fara nici oo mama,,structura ta este sa ai mama nu a lui dumnezeu,ai grija ce vorbesti ca de aia te ai dus la alta religie ca habar n ai avut de a ta

ca hristos nu este nascut in decembrie este interpretarea ca erau pastorii pe camp cu ooile si nu putea fi decembrie insa uitati ca acolo este alta clima si uitati ca atunci cam toti erau pastori si mai uitati ca nu prea aveau staule,,,uitati multe,,,revino la religia ta si incepi sa o cunosti
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 18:31
daca pentru tine asta suna logic si crezi din deplin in ceea ce spui ma bucur pentru tine. Iisus nu a fost nici in Romania,cum nu afost nici in Japonia , deci de unde stii cum arata?nici macarin 2 tari din Europa Iisus nu arata la fel si totusi tu crezi in Romania exista poza adevarata,si chiar si preoti au recunoscut ca Iisus nu sa nascut in decembrie si nu are nimic de aface cu anotimpurile. Islam nu exista cand exista Moise.si cum ramane cu bradul? daca vrei sa sti cu adevarat semnificatie bradului este complet alta. lumea pe vremuri precum sunt sigura ca stii isi facea Dumnezei din orice si cand au vazut ca bradul este singurul care ramane verde iarna l-au luat ca Dumnezeu si l-au slujit punand lumanari si lucruri frumoase in el ;)
oricum sper sa fi fericit/a cu ceea ce ai ales. iti doresc mult bine
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 19:21
lasa prostiile,fericire nu exista decat in imparatia cerurilor unde este fericirea vesnica,,toti care adera la secte spun ca se simt bine cu ce au ales ai minte gandeste singura dc

pomul de craciun nu iti zice religia sa l ai ci traditia poopulara,din nou demonsrezi ca nu ti cunosti religia,pomul de iarna deriva dintr un cult pagan daca nu ma insel insa sa preluat pentru bucuria coopiilor de traditia populara nicidecum de religie,,

hristos ti am zis ca a fost pictat inca din timpul vietii sale insa nu esti atenta,iti place mai mult se pare sa fi atenta la can canuri

prima icoana a lui Hristos a aparut inca din timpul vietii Sale pamantesti. Era imaginea numita in Occident "Sfantul Chip", iar in Biserica Ortodoxa "imaginea nefacuta de mana omeneasca" (acheiropoietos).

Istoria provenientei acestei prime imagini a lui Hristos ne este transmisa de textele Liturghiei ce-i este dedicata, la 16 august. Astfel, "infatisand preacuratul Tau chip, l-ai trimis credinciosului Abgar, cel ce voise a Te vedea, Tu, Care dupa Dumnezeire, nevazut esti heruvimilor" (stihira glasului 8 de la vecernie). O stihira de la utrenie (glasul 4) spune: "Trimis-ai lui Abgar epistole inscrise de dumnezeiasca Ta mana, lui care cerea mantuirea si sanatatea izvorate din infatisarea dumnezeiescului Tau chip". In general si mai des in bisericile cu hramul Sfintei Mahrame, aluziile la povestea lui Abgar sunt frecvente, mai cu seama in serviciul liturgic al sarbatorii. Dar ele nu vorbesc decat despre faptul in sine, fara a intra in detalii. In ceea ce-i priveste pe autorii din vechime, ei nu fac, pana in secolul V, nici o aluzie la imaginea sfintei Mahrame, ea fiind pesemne inca necunoscuta, iar existenta ei, uitata. Cea mai veche mentiune pe care o avem se afla intr-un document numit Doctrina lui Addaï. Addaï era un Episcop al Edesei (+ 541) care intr-o lucrare (daca aceasta este autentica) foloseste fara indoiala o traditie locala sau anumite documente pe care nu le cunoastem. Cel mai vechi autor necontestat care pomeneste de icoana trimisa lui Abgar este Evagrie (sec. VI); in a sa Istorie bisericeasca el numeste portretul "icoana facuta de Dumnezeu" (Theoteuktos eikon).

sarbatoarea nasterii domnului are mai multe insemnari cum ca a foost iarna insa cand sa nascut hristos lumea nu stia cn este ,importanta este semnificatia acestei nasteri care simbolizeaza renasterea lumii precum a renascut la potop asa renaste la adevarata viata cea vesnica prin hristos
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 19:43
nu e nici o prostie ti-am urat fericire decat,nu am zis nimic de fericira vesnica. ma refeream decat la fericirea vieti... si cum spuneam daca tie ti se pare logic si esti fericit/a cu alegerea ta este ok,numai incerca sa ma convingi ca nu ai cum.cand gasesti adevarul simti asta :)
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 20:01
De la: kudika_25697, la data 2014-03-23 20:01:11nu e nici o prostie ti-am urat fericire decat,nu am zis nimic de fericira vesnica. ma refeream decat la fericirea vieti... si cum spuneam daca tie ti se pare logic si esti fericit/a cu alegerea ta este ok,numai incerca sa ma convingi ca nu ai cum.cand gasesti adevarul simti asta :)


si ai impresia ca eu iti urez altceva decat fericire in imparatia cerurilor,,nu este vorba de alegere caci tu nu ai facut una ti am mai zis sa faci o alegere trebui sa cunoosti si cantarasti ambele lucruri doar atunci este o alegere coorecta altfel nu va fi decat o alegere fara funfament,iar tu din pacate ai demoonstrat ca nu ti cunosti religia in care te ai nascut ci o cunosti din can canurile prezentate de altii


ti am mai zis sa gandesti singura ca ai minte,tooti cei ce adera la secte zic ce zici tu nu este vreo noutate intreaba te singura de ce

www.youtube.com/watch?v=r6rl9i4T3lo
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 20:13
islamul nu este o secta..este o religie. iar ortodoxia este o secta a crestinismului...
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 20:21
De la: kudika_25697, la data 2014-03-23 20:21:43islamul nu este o secta..este o religie. iar ortodoxia este o secta a crestinismului...



in mintea ta indooctrinata binenteles ca ortodoxismul este o secta,,,

am facut referire la secte si la toti cei ce se leapada de religia ortodoxa deci inclusiv tu nu conteaza la ce religie sau secta te duci conteaza ca te duci


ortodoxia inseamna dreapta credinta si este intemeiata de hristos aceasta dreapta credinta cu mult innainte sa apara religia la care ai aderat din nestiinta,,
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 20:29
poate gresesc da cred ca altu e motivul pt care trec la islam ,cei circumscrisi le lucreaza mult mai bine ,si zic asta bazinduma pe surse sigureeimi garanteaza asta sotia
kudika_958245
Postat pe 23 Martie 2014 20:30
nu compara ce au facut catolicii fiind indoctrinata probabil din nu de occident,,din catolicism din pacate sau cam nascut toate sectele de cand sau separat
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 20:32
sunt oameni orbi si cei care nu vor sa vada...totul va iesi la iveala intr-o buna zi
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 20:50
mda,,sigur,,atunci cand toti vor vedea pe cer semnul fiului omului crucea

iar cei care nu prea isi cunosc religia in care sau nascut sigur ca i fac orbi pe altii
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 20:54
Okay :)
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 20:58
pune mana si cunoaste ti religia in care te a nascut dumnezeu,ca ai nenumarati martiri care sau jertfit pentru credinta asta incearca macar sa o cunosti sa ti dai seama dc sau jertfit si dc atati monahi calugari sfintii parinti sau rugat si se roaga in continuare neincetat pentru omenire,,cunoaste ti religia femeie,nimic nu este la voia intamplarii inclusiv nasterea ta intr o tara crestin ortodoxa
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 21:12
da exact nimic nu este la voia intamplari si cum eu incercam din rasputeri sa demonstrez ca islamul este rau si am petrecut ani facand asta si pana la urma m-am convertit...nu am nimic impotriva ortodoxiei ,dar daca tu poti crede ca aceasta este adevarata religie nu pot decat sa te felicit eu nu incerc sa iti demonstrez nimic sau sa te conving cu ceva. totul are un motiv
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 21:19
De la: kudika_25697, la data 2014-03-23 21:19:13da exact nimic nu este la voia intamplari si cum eu incercam din rasputeri sa demonstrez ca islamul este rau si am petrecut ani facand asta si pana la urma m-am convertit...nu am nimic impotriva ortodoxiei ,dar daca tu poti crede ca aceasta este adevarata religie nu pot decat sa te felicit eu nu incerc sa iti demonstrez nimic sau sa te conving cu ceva. totul are un motiv


nu incerci pentru ca nu poti,,nu ai cu ce nu ai argumente,,iar ca ani la randul ai incercat sa demonstrezi ca islamul este rau nu inseamna ca ai facut ceva bun,,daca anii aceia ii dedicai pentru a ti cunoaste proppria religia wea mult mai bn
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 21:41
cum altfel crezi ca am incercat sa demonstrez ca islamul nu are sens? ce crezi ca am citit? iti spun eu Biblia si Biblia m-a adus la Islam..si nu sunt singura. Eu decat te-am intrebat anumite lucruri si asta nu inseamna ca nu stiam raspunsul doar ca din punctul meu de vedere raspunsul nu are sens dar daca pentru tine are esti liber sa crezi in asta
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 21:58
De la: kudika_25697, la data 2014-03-23 21:58:40cum altfel crezi ca am incercat sa demonstrez ca islamul nu are sens? ce crezi ca am citit? iti spun eu Biblia si Biblia m-a adus la Islam..si nu sunt singura. Eu decat te-am intrebat anumite lucruri si asta nu inseamna ca nu stiam raspunsul doar ca din punctul meu de vedere raspunsul nu are sens dar daca pentru tine are esti liber sa crezi in asta



aha ai citit biblia si ai inteles coranul penibil,,pai ai demonstrat ca nu sti nu cunosti lucri nu cunosti dc cum si ce ,,NU TI AI CUNOSCUT RELIGIA ai demonstrat asta cum sa inveti tu pe alti daca tu nu sti materia ce o predai binenteles ca vei fi absolvit de argumentele celorlati daca tu nu ai nici unul ca nu le cunoosti,,ai demonstrat

pune mana si cunoaste ti religia
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 22:06
ortodoxia numai este religia mea, si cum ziceam nu inteleg nimic din ce spui.... am spus ca am citit Biblia si m-a adus la Islam...nu stiu cum ai inteles tu altceva dar nu conteaza... pentru mine este foarte simplu , e ca matematica ai oformula buna si una care nu este buna, le aplici in viata reala si iti dai seama de adevar ;)
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 22:16
minti,,nu biblia te a dus la islam ci argumentele altora,iar biblia este doar un fruct din invatatura crestina insa ai demoonstrat ca nici biblia nu o cunoosti deci nu ai cum sa predai altora ce tu nu cunosti,,tu ai fost influentata pentru ca nu ti ai cunoscut religia ai fost usor de manipulat
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 22:23
argumentele cui?si in religia mea este mare pacat sa minti si din cauza ca imi respect religia nu mint
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 22:28
ai zis ca ai citit biblia si te a adus la coooran,,nu are biblia cum sa te aduca niciodata la cooran ci argumentele si influenta unor islamisti ,deci ai mintit
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 22:31
si daca citeai biblia stiai ca ea este dooar oo parte din sfanta predanie,este un fruct ce a crescut in sanul sfintei traditii care exista de la adam si eva
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 22:33
nu am spus ca biblia m-a adus la coran ci la islam,coranul este cartea islamului si islamul este o religie...deci dupa ce am citit biblia si m-am informat si pur si simplu nu are logica apoi am inceput sa cercetez alte religi,si asa am dat peste islam, la inceput vroiam sa demonstrez ca nu este adevarat pana cand m-am rugat intr-o seara cum am simtit eu pentru ca eram foarte pierduta si l-am rugat pe Dumnezeu sa imi arata adevrata religie si dupa alte multe cercetari am acceptat islamul. nu au fost islamisti pe langa mine :))
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 22:36
asa cum ti am zis nu biblia te a adus la coran sau islam nu e cazul sa mi ti mie predici ce este coranulk cand nu ti cunosti propria religie

deci minti nu biblia te a adus la cooran sau islam ci argumentele unoor islamisti

tu nu te ai informat niciunde ca nu are looogica ca demoonstrezi ca nu ai informatii si nu cunoosti biblia de aia ai sii fost influentata si usor de manipulat,,mai cunoosc pe una care la fel ca tn sa rugat sa i descopre dumnezeu si ia descooãperit adventismul,,care sa rugat mai tare tu sau ea


sa nu credeti voi ca cel viclean boarbe,,citesti biblia si nu intelegi nimic te naste dumnezeu in neam crestin ortodax si tu l refuzi,,iti zice ca el este calea adevarul si viata si tu cauti in alta parte in loc sa ti aprofundezi cautarea,,

si ca oooo paranteza ca nu cunoosti biblia niciunde nicioodata nu ti spune crede si nu cerceta dimpotriva ,iti zice bate si ti se va deschide cere si ti se va da cauta si vei gasii,,

pune mana si cunoaste ti celigia

iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 22:50
dexi tie ti se pare logic sa te rogi la icoane si la sfinti? de ce ai nevoie de poze? si de unde stii ca Iisus arata asa?

pentru tine este normal ca sa ti se dea vin in biserica?este sangele lui Dumnezeu? alcolul este cel mai mare drog din lumea...sangele lui Dumnezeu este eva rau? cum poate sanegele lui Dumnezeu sa iti faca rau?

Daca Iisus murea intr-un scaun cu rotile atunci in ce mai credeai? ce anume ti se pare ca are logica in ortodoxie si in islam nu?

in islam nu existe icoane sau poze sau statui.
este un singur coran in limba araba.
ca sa te rogi trebuie sa stii surrah (capitolul din coran).
nu ai voie sa bei alcol pentru ca iti face rau.
nu ai voie sa mananci porc pentru ca este singura carne in care bacterile nu mor niciodata nici macar cand este gatita.
femeie trebuie sa fie modesta , si nu se refera decat la imbracaminte ci si la comportament.


si poate ai dreptate nu cunosc ortodoxia,si nici nu am de ce. atata timp cand nu are logica pur si simplu nu trebuie sa o cunosc. Si Dumnezeu m-a lasat sa ma nasc intr-o religie dar asta nu inseamna ca este religia ci buna,poate a fost doar un test cum este totul in viata aceasta pentru a gasi adevarul si l-am gasit dar asta nu inseamna ca testul meu s-a incheiat...si cu cat Dumnezeu te testeaza mai mult cu atat te iubeste mai multe,pentru ca noi oameni uitam foarte des de ce traim si numai prin durere ne amintim de Dumnezeu
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 23:02
pai vezi ca nu ti cunosti religia ,,cum sa nu fi usoor de influentat daca nu sti insemnatatea lucruriloor din religia ta



ti am mai zis ca si ti am aratay ca isasi hristooos sa lasat pictat insa este vorba despre simbolistica ,,dc poarta oamenii poze cu familia in poortofel pentru ca i sensibilizeaza nu?asta este roolul icoanei inchinarea nu inseamna ca te inchini poozei ci la ce simbolizeaza ea,,iar a te inchina are mai multe intelesuri si ce te rogi si ca ti faci cruce si ca te inchini

vinul la fel este un simbol nu iti da biserica sa bei sa te imbeti si nicidecum sub nici oo forma nu te inbata la betie,,sangele barsat pentru omenire ca simbol ppricepi?iar daca ei o inghititura ca simbolistica nu ti face nicidecum rau decat in mintea celoor ce te indoooctrineaza


ce spui tu deja sunt clisee ale sectelor tooocmai pentru ca nu va cunoasteti religia,,
crucea este insasi hristoos nu avea cum sa mooara pe altceva decat pe viata iar crucea este simbolul vietii cu mult innainte de hristos intrupat,,ia este poooomul din rai ea este simbolul vietii vesnice,,eu sunt calea adevarul si viata

de aia o vezi pe toate mormintele ca simbolizeaza viata

nu are loooogica in mintea ta indooctrinata de acum,,absolut totul are logica in ortodoxie

pune mana si cunoaste ti religia
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:21
daca pentru tine asta are logica ok,pentru mine nu are deloc si nu avea de pana sa accpe islamum pentru ca de acceea am cautat adevarul. si cum ziceam decat Dumnezeu poate judeca asa ca pana atunci eu raman indoctrinata si tu asa cum esti
kudika_25697
Postat pe 23 Martie 2014 23:27
De la: kudika_25697, la data 2014-03-23 23:27:07daca pentru tine asta are logica ok,pentru mine nu are deloc si nu avea de pana sa accpe islamum pentru ca de acceea am cautat adevarul. si cum ziceam decat Dumnezeu poate judeca asa ca pana atunci eu raman indoctrinata si tu asa cum esti


ce nu are logica sa te uiti la o poza cu mama ta si sa te sensibilizeze sau sa iei o inghititura de vin fara sa te imbeti,,foarte logic de aia ai si aderat la alta religie tocmai pentru ca nu ai cautat,si ti a fost msai usor sa evadezi lasandu te indoctrinata
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:32
ATACELUL: Unii crestini se mira ca noi ne inchinam la icoane.
PREOTUL: Sfanta Scriptura opreste inchinarea la chipuri cioplite si la alte asemanari vazute (Ies., 20, 4; Lev., 26, l ; Deut., 5, 8; Fapte, 7, 9). Dar prin aceasta opreste numai inchinarea intemeiata pe socotinta ca chiar aceste chipuri trebuie cinstite ca dumnezei, adica opreste inchinarea la idoli. Nu opreste insa cinstirea unor semne si infatisari ale lui Dumnezeu si ale sfintilor, cand aceasta cinstire nu ramane in materia din care sunt facute, ci duce gandul nostru la Dumnezeu, de la sfantul cel inchipuit de ea. Am vazut cinstirea ce se da unor braie si stergare de pe trupul apostolului Pavel. In Vechiul Testament se vorbeste despre doi Heruvimi sculptati, asezati deasupra chivotului Legii sau in covoarele din locasul sfant (Ies., 25, 18-22 ; 26, 32). Inaintea lor se tamaia si se faceau inchinaciuni (Ios" 7, 6). Precum ne ajutoram de cuvant ca sa ne ridicam la cele mai presus de cuvant, tot asa ne folosim si de icoana, ca sa ne ridicam mai presus de icoana. Si precum Dumnezeu vrea ca auzul nostru sa se sfinteasca prin cuvinte curate, asa vrea ca si vederea noastra sa se sfinteasca prin icoane cuvioase, ca sa patrunda in suflet gandiri curate prin amandoua aceste simtiri superioare.
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:34
tu unde ai cautat
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat...URGENT!!! 77 De la: evelinne 6 Mai 2014 20:13
Virgina pana la casatorie 185 De la: _dulcik_ 12 Ianuarie 2015 12:50
Cum asigurati transportul nuntasilor care sunt de departe? 25 De la: railia22 4 Iulie 2010 11:03
Pot sa inchiriez/imprumut rochia de mireasa? 29 De la: kudika_1018051 11 Februarie 2022 21:23
Logodna 16 De la: ancu_14 31 Ianuarie 2013 17:33