Setari Cookie-uri

cum sunt prostite fetele crestine sa devina musulmane

INVATACELUL: Dar se spune ca nu trebuie sa ne inchinam icoanelor, pentru ca Dumnezeu este cu totul diferit de icoane, oricat de pretios ar fi materialul din care sunt facute si oricat de artistic ar fi executate. Caci Apostolul Domnului graieste lamurit: "Daca suntem neam al lui Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau ca marmora cioplita de mestesugul si de gandirea omului" (Fapte, 17, 29).

PREOTUL: Aici nu cultul sfintelor icoane se inlatura, ci intelegerea gresita a paganilor de a confunda pe Dumnezeu cu materia, cioplita artistic, a chipurilor de idoli reprezentand pe zeii paginilor atenieni. Apostolul Pavel tocmai aceasta vrea sa le arate invatatilor atenieni, in cuvantarea sa din Areopag, ca daca noi, oamenii - dupa cum si ei insisi credeau - "suntem neam al lui Dumnezeu", adica avem suflet imaterial care este chipul lui Dumnezeu in noi, de aici putem deduce ca Dumnezeu este si El imaterial ca si sufletul nostru pe care il avem de la El si dupa care suntem inruditi cu El. Dumnezeu nu poate fi socotit identic, si nici confundat, cu materia unor statui de zei ca cele din templele pagane ale Atenei. Ci trebuie sa spunem ca Dumnezeu este strain fata de orice materie si de aceea este de neinteles a-L confunda cu o statuie oarecare, oricat de pretios ar fi materialul din care este turnata si oricat de geniala ar fi creatia artistului care a executat-o.

In Ortodoxie sustinem intocmai acest adevar. Avem icoane sfintite, de aur, de argint etc., executate cu maiestrie si cu talent, dar nu sustinem deloc ca Dumnezeu este identic si omogen cu argintul icoanei care-I infatiseaza chipul. Noi invatam ca exista un singur Dumnezeu, iar sfintele icoane ne reprezinta chipul Tatalui, care e Fiul, ori pe Tatal ca pe un parinte ceresc, ori pe sfinti, ori evenimente din viata Mantuitorului sau a Bisericii. Ele au deci un rol ajutator in rugaciunea credinciosului si uneori il ajuta sa inteleaga sensuri ale invataturii crestine. Astfel, in Biserica Ortodoxa icoana are rol pedagogic, ea fiind rezultatul si mijlocul raspandirii invataturii noastre despre Dumnezeu.
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:35
tu unde ai cautat
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:36
INVATACELUL: Bine, dar icoanele, ca si idolii, fiind simple obiecte materiale, neputincioase, Dumnezeu a osandit pe cei ce nadajduiesc vreun ajutor de la ele, caci zice psalmistul: "Idolii neamurilor sunt argint si aur, lucruri de maini omenesti. Gura au si nu vor grai, ochi au si nu vor vedea, urechi au si nu vor auzi, caci nu este duh in gura lor. Asemenea lor sa fie toti cei ce ii fac pe dansii si se incred in ei" (Ps. 134, 15-18; 113, 12-16).

PREOTUL: Citatul acesta se refera numai la idoli. Daca cei doi Heruvimi din Vechiul Testament, precum si chipurile de Heruvimi cusute pe catapeteasma de acolo, au fost poruncite de Insusi Dumnezeu, nu este cu putinta ca sfintele icoane sa fie oprite de El. Si daca cei ce au cinstit si s-au inchinat chipurilor Heruvimilor in Testamentul Vechi, la porunca directa a lui Dumnezeu, chiar atunci cand idolatria era foarte aspru condamnata, n-au putut cadea nicidecum in osanda, atunci nu pot fi osanditi nici cei ce cinstesc sfintele icoane. Idolii, intr-adevar, sunt neputinciosi, dar sfintele icoane adeseori au dat dovada ca au in ele putere dumnezeiasca de a face minuni, punand in uimire uneori o lume intreaga; insusi acest fapt este foarte graitor in privinta atitudinii pe care trebuie sa o avem fata de sfintele icoane.
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:37
tu unde ai cautat
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:37
INVATACELUL: Am auzit pe unii spunand ca cinstirea lui Dumnezeu in icoane - si mai ales cinstirea icoanelor cu chipul lui Dumnezeu pe ele - ar fi ceva paganesc, pentru ca numai paganii si-au facut asemanari ale lui Dumnezeu in diferite feluri si li s-au inchinat, dupa cum ne marturiseste apostolul Pavel: (Paganii) "au schimbat slava lui Dumnezeu celui nestricacios intru asemanarea chipului omului stricacios si a pasarilor si a dobitoacelor cu patru picioare si a taratoarelor" (Rom., l, 23). Or, este absurd sa ne intoarcem la idoli sau la un astfel de paganism.

PREOTUL: Aici este vorba de idoli si de ratacirea paganilor relativ la credinta lui Dumnezeu, iar nu la sfintele icoane ale crestinilor, care sunt cu totul altceva, in sfintele icoane, crestinii niciodata nu L-au inchipuit pe Dumnezeu ca stricacios sau ca animal cu patru picioare sau ca tarator, ci, dimpotriva, L-au zugravit asa cum S-a descoperit El oamenilor. Prin aceasta, crestinii si-au facut o idee mai clara si mai precisa despre adevaratul Dumnezeu. Tocmai din acest motiv, sfintele icoane au fost intotdeauna un mijloc foarte potrivit pentru adancirea evlaviei, mai ales la nestiutorii de carte, dar si la oricare om. Prin aceasta, si artistii pictori si-au pus talentul in slujba si marirea lui Dumnezeu, Care i-a inzestrat pe ei.
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:38
tu unde ai cautat,,,iti eu unde,niciunde de aia ai fost usor de manipulat ca nu ti ai cunoscut religia
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:39
INVATACELUL: Dumnezeu nu poate fi vazut de oameni; de aceea nimeni nu stie cum este El si nu-I poate zugravi fata in icoane sau sa faca o asemanare a chipului Sau cel adevarat, caci Domnul a zis: "Nu poate omul sa vada fata Mea si sa fie viu" (Ies., 33, 20), iar Evanghelistul, la fel, a zis: "Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata" (Ioan, 1, 18; I Ioan, 4, 12). Apostolul a zis, de asemenea: "Cel ce singur are nemurirea (Dumnezeu) si locuieste intru lumina cea neapropiata, pe Care nu L-a vazut nimeni dintre oameni, nici poate sa-L vada, Lui cinste si stapanire vesnica, Amin !" (I Tim., 6, 16).

PREOTUL: Este adevarat ca pe Dumnezeu nimeni nu-L poate vedea in fiinta Sa, asa cum este, deoarece El este Duh (Ioan, 4, 24), nevazut ochiului material al omului si este nemarginit, incat nu numai ochiul, dar nici mintea sau priceperea omului nu-L poate cuprinde, pentru ca tot ceea ce tine de om este limitat, finit, iar Dumnezeu este infinit. De aceea, nu-i de mirare ca este cu neputinta a-L vedea cineva asa cum este. Arhiereii Vechiului Testament, cand intrau o data pe an in Sfanta Sfintelor, unde Se arata in locasul Sau vazut (in templu), tamaiau mult, potrivit unei randuieli dumnezeiesti, ca sa nu vada cumva pe Dumnezeu si sa moara (Ies., 30, 10 ; Lev., 16, 2, 12-13). Cei trei apostoli au cazut la pamant atunci cand Iisus Hristos, pe muntele Tabor, Si-a aratat stralucirea dumnezeirii in trupul Sau (Matei, 13, 6) ; strajerii de la Mormantul Domnului au cazut la pamant, "s-au facut ca niste morti", cand au vazut ingerul Domnului coborat deasupra mormantului (Matei, 28, 4). Apostolul Pavel a cazut orbit la pamant, cand a auzit glasul lui Hristos-Dumnezeu pe drumul spre Damasc (Fapte, 9, 3-8). Astfel, pentru oamenii muritori si marginiti, vederea lui Dumnezeu a ramas o imposibilitate.

Totusi Biblia - si chiar istoria - ne marturiseste ca au existat teofanii, hristofanii sau pneumatofanii (cazuri cand Dumnezeu, Hristos ori Duhul Sfant S-au aratat). Este cumva o contrazicere intre aceste aratari si cele spuse mai sus, ca Dumnezeu nu poate fi vazut de oameni ? Nu !

Caci daca oamenilor le este cu neputinta a vedea vreodata fiinta lui Dumnezeu, in schimb, Dumnezeu Se poate face vazut ochiului si mintii omenesti in diferite chipuri sau sub diferite forme, fara ca omul sa moara. Astfel :

Pe Dumnezeu-Tatal L-a vazut Avraam in chipul a trei calatori la stejarul Mamvri (Fac., 18, 1-3); L-a vazut Iacov, care a zis apoi: "Am vazut pe Dumnezeu fata catre fata si mantuit a fost sufletul meu" (Fac., 32, 30) ; L-a vazut Moise tot in chip de om, graind cu el "fata catre fata", "cum ar grai cineva catre prietenul sau" (Ies., 33, 11); tot Moise L-a vazut pe muntele Horeb in rugul care ardea si nu se mistuia (Ies., 3, 2-4); L-a mai vazut apoi Isaia, proorocul, dupa cum insusi marturiseste : "O, ticalosul de mine ! ca m-am umilit fiindca sunt om si buze necurate avand, locuiesc intru popor care are buze necurate si pe Imparatul Domnul Savaot L-am vazut cu ochii mei" (Isaia, 6, 5) ; L-a vazut sfantul prooroc Daniel in chip de om batran si intr-un cadru foarte minunat (Dan., 7, 9-10). Iarasi, Amos, proorocul, ne marturiseste zicand: "Vazu-t-am pe Domnul sezand pe Altar" (9, 1). Insusi Dumnezeu a anuntat ca Se va arata unora in chip vazut, dupa cum spune Cartea Sfanta: "Apoi a zis catre ei (lui Aaron si surorii lui, Mariam): "Ascultati cuvintele Mele: De este intre voi vreun prooroc al Domnului, Ma arat lui in vedenie si in somn vorbesc cu el. Nu tot asa am vorbit cu robul Meu Moise... Cu el graiesc gura catre gura, la aratare si aievea, iar nu in ghicituri, si el vede fata Domnului..." (Num., 12, 6-8).

Pe Dumnezeu-Fiul L-au vazut in chip de om preamarit: Daniel proorocul (Dan., 7, 13-15); diaconul Stefan (Fapte, 7, 55-56); apostolul Pavel pe drumul Damascului (Fapte, 9, 3, 5) precum si dumnezeiescul evanghelist Ioan (Apoc., l, 8, 12-13, 20 s.a.).

Pe Dumnezeu-Duhul Sfant L-au vazut sfantul Ioan Botezatorul la Botezul Domnului, in chip de porumbel (Matei, 3, 16; Luca, 3, 21-22); apostolii, la primele Rusalii crestine, in chip de limbi de foc (Fapte, 2, 1-4).

INVATACELUL: Daca icoanele sunt placute lui Dumnezeu si sunt invrednicite de puterea harului dumnezeiesc, de ce nu pedepseste Dumnezeu pe cei care le hulesc, le profaneaza si le distrug ?
iiiiiiiiio
Postat pe 23 Martie 2014 23:44
nu stiu de ce mai incerci :)),nu ai cum sa ma convingi nici tu nici nimeni :)) mai bine ai face altceva cu timpul tau,ti-am spus nu are logica pentru mine si daca pentru tine are nu stiu ce sa zic...daca tu stii ca ortodoxia este credinta adevarata e alegerea ta
kudika_25697
Postat pe 24 Martie 2014 17:33
asa ca lasa-ma pe mine indoctrinata si manipulata :)) si tu stai linistit cu alegerea ta ;)
kudika_25697
Postat pe 24 Martie 2014 17:35
De la: kudika_25697, la data 2014-03-24 17:33:28nu stiu de ce mai incerci :)),nu ai cum sa ma convingi nici tu nici nimeni :)) mai bine ai face altceva cu timpul tau,ti-am spus nu are logica pentru mine si daca pentru tine are nu stiu ce sa zic...daca tu stii ca ortodoxia este credinta adevarata e alegerea ta


alegerea se face pe cunoastere,,tu nu ai cunoscut nimic din biblie de aia zici ca scrie in ea crede si nu cerceta,,,deci tu nu ai facut nici o alegere ca nu ai avut de unde ca nu ti ai cunoscut religia,,iar daca crezi ca e logic ca religia la care ai aderat sa ti zica ca barbatul tau poate sa aibe si alta nevasta nu este decat ppenibil

nu ti ai cunoscut nici religia ta nu oo cunosti nici pe cea la care ai aderat,,pune mana si cunooooaste ti religia in care te a nascut dumnezeu ca de aia sa jertfit hristos sa urmezi spusele lui nu sa de duci la islam
iiiiiiiiio
Postat pe 24 Martie 2014 22:16
Tot ce scrieti aici este fals si nu are legatura cu realitatea.Din pacate dati dovada de f multa incultura.Indiferent de religie aceasta nu trebui judecata dupa faptele oamenilor ...religiile sunt lasate de Creator pt ca noi sa putem convietui in pace liniste.Ce legatura are religia cu ????.Din pacate subietul este mult mai stufos si timpul nu permite dar un sfat se poate oferi aici NU INPLICATI DIVINITATEA SI RELIGIILE IN FAPTELE OAMENILOR INDIFERENT DE RELIGIE (CRESTIN, EVREU, MUSULMAN, BUDIST...ECT). PENTRU CA OMUL ESTE MEREU SUPUS GRESELILOR SI NEASCULTARI CUVINTULUI LUI DZEU SI ASTA IL VA DISTRUGE IN FINAL ...DAR RELIGIA ORICARE AR FI EA ESTE DE LA CREATOR SI NIMENI NU ARE DREPRDREPTUL SA O JUDECE IN AFARA DE CEL CAREA A CREAT .
loricica_ina
Postat pe 6 Aprilie 2015 14:46
din pacate ce zici tu zice orice om ce nu cunoaste lucruri,,
ce spui tu e fals si nu are legatura cu realitatea,ia incearca sa gandesti tu logic daca toate religiile ar fi adevarate nu ar insemna ca dumnezeu se contrazice singur?ca asta fac marile religii sunt in contradictie totala
si iti dau eu versetele din coran care indruma la ce fac islamistii asta ca sa incepi sa ai tu cultura despre ce vorbesti
kudika_982635
Postat pe 6 Aprilie 2015 14:58
Nu aveti deloc dreptate, inainte sa dați cu presupusul sau sa ziceți ca islamul e o religie rea si impunãtoare mai bine documentativa mai in detaliu cu privire la religia islam. Eu sunt convertita de 2 ani de zile si m-am convertit pentru Allah (Dumnezeu), nu mi-a impus nimeni sa ma convertesc, am considerat ca islamul este religia corecta si am urmat-o, iar acum Allhamdulillah sunt casatorita cu un musulman din Pakistan Allhamdulillah si pot sa spun ca nu mi-a impus niciodata cum sa ma îmbrac ce haine sa port sau sa nu merg in oraș, ci din contra eu as fi vrut sa fi fost mai impunator, dar nu e. :)
Asa ca religia islam nu obliga pe nimeni sa o respecte. :)
http://m.romanialibera.ro/special/topuri/top-10-idei-gresite-despre-islam-184062
_____________________________1
Postat pe 20 Mai 2015 15:32
De la: _____________________________1, la data 2015-05-20 15:32:49Nu aveti deloc dreptate, inainte sa dați cu presupusul sau sa ziceți ca islamul e o religie rea si impunãtoare mai bine documentativa mai in detaliu cu privire la religia islam. Eu sunt convertita de 2 ani de zile si m-am convertit pentru Allah (Dumnezeu), nu mi-a impus nimeni sa ma convertesc, am considerat ca islamul este religia corecta si am urmat-o, iar acum Allhamdulillah sunt casatorita cu un musulman din Pakistan Allhamdulillah si pot sa spun ca nu mi-a impus niciodata cum sa ma îmbrac ce haine sa port sau sa nu merg in oraș, ci din contra eu as fi vrut sa fi fost mai impunator, dar nu e. :)
Asa ca religia islam nu obliga pe nimeni sa o respecte. :)
http://m.romanialibera.ro/special/topuri/top-10-idei-gresite-despre-islam-184062


innainte sa ti dai tu cu presupusul trebuia sa cunosti asa zisa religie in care ai intrat despre care habar nu ai nimic si din pacate nu i vorba de tn ci de multi si multe ca tn,,ca altfel nici prin cap nu ti ar fi dat sa devii islamista,,,,ai,afisat un link de gradinita,nici un punct de acolo nu l cunosti cu adevarat ti le as lua pe rand dar nu are rost sunte ti din pacate la fal ca sectari e greu sa mai puteti vedea adevarul chiar daca e sub nasul vostru
kudika_982635
Postat pe 20 Mai 2015 23:11
islamul sa construit pe teroare,,pune ti mana si cautati in hadisuri adevarata viata a lui mahomed dumnezeu sa l ierte ca a facut o groaza de tampenii sa crezi ca a fost profet e penibil
kudika_982635
Postat pe 20 Mai 2015 23:19
treziti va islamistilor,,sa va lasa ti prostiti de aberatiile lui mahomed si faptele lui e lipsit de discernamant
kudika_982635
Postat pe 20 Mai 2015 23:21
De la: _____________________________1, la data 2015-05-20 15:32:49Nu aveti deloc dreptate, inainte sa dați cu presupusul sau sa ziceți ca islamul e o religie rea si impunãtoare mai bine documentativa mai in detaliu cu privire la religia islam. Eu sunt convertita de 2 ani de zile si m-am convertit pentru Allah (Dumnezeu), nu mi-a impus nimeni sa ma convertesc, am considerat ca islamul este religia corecta si am urmat-o, iar acum Allhamdulillah sunt casatorita cu un musulman din Pakistan Allhamdulillah si pot sa spun ca nu mi-a impus niciodata cum sa ma îmbrac ce haine sa port sau sa nu merg in oraș, ci din contra eu as fi vrut sa fi fost mai impunator, dar nu e. :)
Asa ca religia islam nu obliga pe nimeni sa o respecte. :)
http://m.romanialibera.ro/special/topuri/top-10-idei-gresite-despre-islam-184062


Da-mi emilul tau sa vorbim daca vrei sau fb nu conteaza,si eu sunt convertita de vam 4 anisori alhamdoulillah si as vrea sa vbm mai mult.
kudika_25697
Postat pe 22 Mai 2015 00:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTOOOOR!!! 2 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:52
buna 2 De la: Valy90 7 Mai 2011 19:35
Marturii-bratra rosie cu charm 2 De la: anageo25 14 Septembrie 2011 20:44
cosuletul cu cocarde si petale 9 De la: andrada2010 13 Ianuarie 2010 21:11
vand costum barbatesc deosebit 1 De la: lady_p 2 Noiembrie 2009 11:10