Setari Cookie-uri

O intrebare simpla

De la: _calandrinon_, la data 2010-07-31 21:39:12
De la: marco918, la data 2010-07-31 16:57:24
... uni ar spune ca nu exista medicina de astazi ... fals ... si o sa realizam asta prea tirziu ... medicina de astazi de abia poate tine pasul cu problemele zilelor noastre nicidecum sa rezolve din cele trecute ... asa zise calitate si lungire a vietii se manifesta tocmai la cei care au prins vremuri foarte grele (razboiaie si perioade de dupa razboi) ... la cei crescuti in confort si consum calitatea vietii e foarte joasa iar media de viata nu mai este la nivelul celor din inaintea noastra ... astazi la 60 de ani multe persoane traite in comunismul plin de ajutor social sint deja senile pe cind taranii de 80-90 de ani sint inca inteligenti si cursivi in gindire ... au ce spune si ai ce asculta ce vor sa spuna ...



faza e ca pe vremuri, oamenii mancau mult mai sanatos, saracia determina lumea sa cumpere fel de fel de produse ticsite cu coloranti si amelioratori, nu sunt fana a teoriei conspirationiste, insa zvonurile cum ca acesti agenti nu sunt scosi din alimente in mod intentionat de catre organizatiile care conduc lumea din umbre gen masoni si iluminatii(patronii marilor corporatii multinationale ) tocmai pt a mai rarii randurile populatiei globale care sufoca pamantul din cazua faptului ca am devenit prea multi fara razboaie si epidemii care sa ne curete ca pe vremuri. acesti agenti din mancare nu omoara instant, dar consumati cu regularitate reduc rata vietii deorece slabesc rezistenta organismului si a creierului







... si cine e de vina ? ... tot oamenii si falsele lor probleme ... tot ce au facut ''conspirationistii'' a fost sa induca ideea ca doar prostii mai stau la tara ... asa au devenit multe orase, megaorase complet dependente de productia de hrana dubioasa ... vrei sa muncesti de la 9 la 16, toata viata, sa ai o cutiuta de apartament si sa te delectezi cu subiecte picante (sex, party, shopping, ...) atunci stai in oras si inghite - poluare, hrana dubioasa, spalare de creier ... asa ca multi, inconstient, si-au vindut pamintul marilor corporatii si au devenit proprietarii a nimic ... populatia globului nu este asa de mare pe cit se spune ... atit de ingrozitoare si nici nu va fi vreodata ... cele mai dense zone ale globului EXPORTA mincare la preturi prohibitive ... cum iti explici ... dar prin comasarea populatiei in orase(in tarile industrializate) o face dependenta de o ''realitate'' contrafacuta de oricine are acest interes ... ''orasenii'' habar nu mai au in ce tara traiesc si ce zone frumoase au ... iar cei ''destepti'' stau bine mersi la tara, in ''ferme'' de sute si mii de hectare unde cresc fazani si ponei pentru distractie ...



marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 23:30
De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 23:24:48Pai si ce ziceti voi aici despre avorturi si comunism si toate alea sint ceva nou sub soare?
Eu una astept cu mare interes acea mare tema noua sub soare si care sa nu fie rodul unei obsesii si alte cele care s-au aruncat pe aici astazi.


ce vb noi pe acolo, si daca nu e nimic nou sub soare pt tine, poate nici chiar pt noi, insa sunt lucruri mai putin dezbatute decat vesnica tema "sex"


si doar ma stii pe mine, ca doar de aia ne-am certat si data trecuta parca, discutiile mele sunt ca domino, merge din una in alta si de multe ori ajung departe de la subiectul initial, cu conditia sa am si un interlocutor bun.
_calandrinon_
Postat pe 31 Iulie 2010 23:32
De la: _calandrinon_, la data 2010-07-31 23:19:59
De la: marco918, la data 2010-07-31 23:02:54 ... realizezi ce ar fi insemnat astazi romania fara cei 2-3 milioane de decretei SALVATI prin decret ? ... ce mai spuneau astazi pensionarii care si asa isi primesc pensiile din imprumuturi de la FMI pentru ca NU EXISTA FORTA DE MUNCA ... ce ar fi insemnat romania fara miliardele trimise de ''decretei'' din strainatate ... te-ai gindit ca poate nici tu nu ai fi existat ? ...


... avorturile, in romania, sint doar masura faptului ca romanii inca isi URASC copii ... chiar daca unii dintre ei odata nascuti sint acceptati ... altii insa nici atunci nu au aceasta sansa ... toti se pling, se dramatizeaza existenta unui copil si ''urmarile'' pe care le produce ... de ce ? ...





daca e sa o luam din punctul asta de vedere, nu doar pensionarii traiesc de pe spatele contribuabililor, ci si sute de mii de someri si bugetari care si-au obtinut locul de munca prin intermediul nepotismelor si al relatiilor, spre exemplu si acum la Ministerul Finantelor sunt sute de angajati care nu fac nimic important, nu stiu mare lucru, si daca mergi sa ceri vreo informatie sau pt a-ti semna vreo rectificare de tva te plimbi 2 ore la toate etajele cladirii pt a primii in final o solutie care te mai aduce si in alta zi la ei ca sa incepi runda a 2-a de drumuri inutile, si e trist, pt ca isi iau salarul din banii publici, si sa o luam pe aia dreapta, ca multi tineri cam fug din tara, deci nu doar avorturile sunt problema la noi.

nu stiu daca romanii isi urasc copiii, nu cunosc vreo familie care sa regrete ca a avut copii, nu cunosc nici
cazuri care sa se teama de vecinii ca o sa faca bascalie pe seama lor daca au 5 copiii, si nu prea am prins mare lucru din comunism ca sa stiu cum se tratau pe vremea aceea familiile numeroase, deci nu ma mai bag la discutii in care se pare ca risc sa vb in neunostiinta de cauza.







... nu comentam cine si cum traieste ci doar faptul ca un decret le-a adus mai mult bine decit credeau ... chiar daca nu realizeaza nici acum ...

... faptul cu URITUL copiilor nu se refera la cei nascuti ci la cei care sint avortati ... si ai tot copii lor au fost ... facuti tot din DRAGOSTE si IUBIRE ... doar ca sint catalogati - nedoriti, accidente, greseli ... parintii lor nu ii vor ... sau creat mii de explicatii dar concluzia ramine aceiasi ... iar cei care astazi sint crescuti cu aceste sloganuri sovietice vor suferi mai rau decit pensionarii de astazi ... vor munci ... DEGEABA ... toata viata lor ...



marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 23:37
De la: _calandrinon_, la data 2010-07-31 23:32:41
De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 23:24:48Pai si ce ziceti voi aici despre avorturi si comunism si toate alea sint ceva nou sub soare?
Eu una astept cu mare interes acea mare tema noua sub soare si care sa nu fie rodul unei obsesii si alte cele care s-au aruncat pe aici astazi.


ce vb noi pe acolo, si daca nu e nimic nou sub soare pt tine, poate nici chiar pt noi, insa sunt lucruri mai putin dezbatute decat vesnica tema "sex"


si doar ma stii pe mine, ca doar de aia ne-am certat si data trecuta parca, discutiile mele sunt ca domino, merge din una in alta si de multe ori ajung departe de la subiectul initial, cu conditia sa am si un interlocutor bun.






... las-o ca ea e cu porcul pe lumea asta ... e exact prostimea care savureaza ceea ce i se ofera ... piine, sex si circ ...

marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 23:39
De la: _calandrinon_, la data 2010-07-31 23:32:41
si doar ma stii pe mine, ca doar de aia ne-am certat si data trecuta parca, discutiile mele sunt ca domino, merge din una in alta si de multe ori ajung departe de la subiectul initial, cu conditia sa am si un interlocutor bun.


Imi pare rau, dar eu n-am tinut minte ca m-am certat cu tine si deci habar n-am despre ce vorbesti.
Crezi ca subforumul de sex ar trebui desfiintat/interzis? Ca sa se poate discuta alte probleme mai grave si serioase.
soraderazboi
Postat pe 31 Iulie 2010 23:42
De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 23:42:48
De la: _calandrinon_, la data 2010-07-31 23:32:41
si doar ma stii pe mine, ca doar de aia ne-am certat si data trecuta parca, discutiile mele sunt ca domino, merge din una in alta si de multe ori ajung departe de la subiectul initial, cu conditia sa am si un interlocutor bun.


Imi pare rau, dar eu n-am tinut minte ca m-am certat cu tine si deci habar n-am despre ce vorbesti.
Crezi ca subforumul de sex ar trebui desfiintat/interzis? Ca sa se poate discuta alte probleme mai grave si serioase.





... auzi stii de ce se asculta manele peste tot(cu toate ca nu e cel mai bun exemplu, unele manele fiind cu mult peste productia romaneasca) ? ... pentru ca sint un procent de 5-10% care se baga in fata si asta cer ... iar restul de 90% tace si inghite ... asa e si cu sexul asta care te preocupa pe tine ... tu tocmai ti-ai descoperit pasarica (sau ti-a descoperit-o pretenul) si nu contenesti sa te miri ... compari ce iti spune ala cu ce vorbeste ''lumea'' ... asta e ''realitatea'' ta ... formata in biblioteca la Carturaresti ... dute mai fata cu sorcova ...

marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 23:47
marco, totusi, de ce trebuie sa dicuti mereu despre mine? Asa rau iti stau in git? Mai lasa-ma si pe mine in pace ca nu am nimic de impartit cu tine. Si nu te mai gindi la pasarica mea si ce face prietenul meu cu ea, ca nu-i sanatos pentru tine. Apoi chiar e jignitor si nu e deloc treaba ta.
soraderazboi
Postat pe 31 Iulie 2010 23:50
De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 23:50:39marco, totusi, de ce trebuie sa dicuti mereu despre mine? Asa rau iti stau in git? Mai lasa-ma si pe mine in pace ca nu am nimic de impartit cu tine. Si nu te mai gindi la pasarica mea si ce face prietenul meu cu ea, ca nu-i sanatos pentru tine. Apoi chiar e jignitor si nu e deloc treaba ta.






... auzi, ai deschis la 999-lea topic de acest gen acum ... dute ... evolueaza si fara tine ...

marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 23:52
Tu chiar ai o problema cu existenta mea pe acest forum? Nu mai poti trai si posta linistit pe aici ca-ti iau din lumina?
Si de ce nu deschizi tu un topic unde sa pui la usa semnul ca eu nu pot intra? Tu doar astepti sa deschida altii topicuri ca sa le poti spune dup-aia cit de prosti sint?
Cit despre 999, mai numara o data. Sigur iti iese mai bine.
soraderazboi
Postat pe 31 Iulie 2010 23:55
De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 23:55:17Tu chiar ai o problema cu existenta mea pe acest forum? Nu mai poti trai si posta linistit pe aici ca-ti iau din lumina?
Si de ce nu deschizi tu un topic unde sa pui la usa semnul ca eu nu pot intra? Tu doar astepti sa deschida altii topicuri ca sa le poti spune dup-aia cit de prosti sint?
Cit despre 999, mai numara o data. Sigur iti iese mai bine.





... mai fata ... esti ciuca bataii cam peste tot ... e greu sa te definesc in termeni politicosi ... dar nu faci deloc delimitarea intre realitatea si fantezie ... sa spunem doar atit ... si nu stiu de ce am impresia ca ai revenit sub un alt nume ... pari ca ai mai ''crescut'' ... in mintea ta ...

marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 23:59
De la: marco918, la data 2010-07-31 23:30:50
... si cine e de vina ? ... tot oamenii si falsele lor probleme ... tot ce au facut ''conspirationistii'' a fost sa induca ideea ca doar prostii mai stau la tara ... asa au devenit multe orase, megaorase complet dependente de productia de hrana dubioasa ... vrei sa muncesti de la 9 la 16, toata viata, sa ai o cutiuta de apartament si sa te delectezi cu subiecte picante (sex, party, shopping, ...) atunci stai in oras si inghite - poluare, hrana dubioasa, spalare de creier ... asa ca multi, inconstient, si-au vindut pamintul marilor corporatii si au devenit proprietarii a nimic ...
populatia globului nu este asa de mare pe cit se spune ... atit de ingrozitoare si nici nu va fi vreodata ... cele mai dense zone ale globului EXPORTA mincare la preturi prohibitive ... cum iti explici ... dar prin comasarea populatiei in orase(in tarile industrializate) o face dependenta de o ''realitate'' contrafacuta de oricine are acest interes ... ''orasenii'' habar nu mai au in ce tara traiesc si ce zone frumoase au ... iar cei ''destepti'' stau bine mersi la tara, in ''ferme'' de sute si mii de hectare unde cresc fazani si ponei pentru distractie ...





tarile bogate au economia bazat pe servicii si industie (gen Japonia, care de alfel este o tara extrem de dezvoltata desii nu are resurse naturale, Germania, Elvetia s.a.m.d) iar tarile in curs de dezvoltare(Romania, Bulgaria, Portugalia, Ungaria etc) si cele subdezvoltate din lumea a 3-a (in special cele din Asia si Africa) au economia bazata ,teoretic, pe agricultura si industia extractiva.ok, nimic nou pana acuma.

tarile dezvoltate importa materii prime si le prelucreaza ca pe urma sa exporte produse finite, ei nu-si consuma resursele naturale, tari prcum Germania care au zacaminte masive de carbuni si gaze naturale desii ei importa tot, de ce? pt ca in vremuri de criza vor avea provizii suficiente pt a asigura consumul intern.

pe de alta parte, tarile subdezvoltate nu isi permit sa importe tehnologii caree sa le obtina produse finite din materiile lor prime la preturi care sa faca fata concurentei de pe piata internationala, deci ei exporta materii prime si produse agricole.

Din pacate in Romania , agricultura ca si ramura a productiei materiale este foarte slab subventionata de stat, pesticidele, utilajele, motorina si semintele sunt scumpe, iar producatorii nu pot exporta la preturi concurentiale, motivul pt care produsele din import au ajuns sa fie mai ieftine ca cele autohtone este pt ca statele care exporta astfel de produse subventioneaza foarte mult din costurile agricultorilor din tara respectiva, tocmai pt a incuraja exporturile, insa la noi agrcultorii sunt subventionati de stat proportional cu numarul de utilaje, de animale de hectare de pamant etc...deci cu cat esti mai mare, cu atat esti mai mult subventionat de stat,
de aia micii producatori nu au nicio sansa sa faca fata concurentei de pe piata, nici cea interna nici cea externa.

si de asta multi se retrag la oras, pt ca a ajuns sa fie mai scumpa viata la tara si mai incert venitul lunar decat daca ai lucra intr-un loc stabil, unde veniturile nu sunt mari, insa sunt constante.

in alte cuvinte, nu conspirationistii au determinat taranii sa se mute la oras, ci situatia economica, sigur ca cei tineri se simt mai "jmecheri" daca stau la oras si nu rade nimeni de ei ca sunt tarani, dar asta e prostia lor...eu stau la bloc, dar visul meu e sa ma mut undeva la casa, departe de galagia si nebunia orasului.









_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 00:01
De la: marco918, la data 2010-07-31 23:59:35

... mai fata ... esti ciuca bataii cam peste tot ....



Unde m-ai mai vazut tu ca sa stii ca asa sint peste tot?
Pe bune, chiar iei prea in serios antipatia asta pe care o ai pentru mine. De ce trebuie sa asiste toata lumea la asta? Chiar nu poti continua discutiile pe care le ai fara sa spumegi pentru ca sint si eu prezenta?
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 00:01
De la: marco918, la data 2010-07-31 23:37:16
... faptul cu URITUL copiilor nu se refera la cei nascuti ci la cei care sint avortati ... si ai tot copii lor au fost ... facuti tot din DRAGOSTE si IUBIRE ... doar ca sint catalogati - nedoriti, accidente, greseli ... parintii lor nu ii vor ... sau creat mii de explicatii dar concluzia ramine aceiasi ... iar cei care astazi sint crescuti cu aceste sloganuri sovietice vor suferi mai rau decit pensionarii de astazi ... vor munci ... DEGEABA ... toata viata lor ...





da, ai dreptate, eu sunt cascata la ora asta si vb aiurea, normal ca daca i-au facut, i-ai si vrut si de aia ii iubesc...

din pacate admit ca si eu fac parte din generatia tanara care va munci, mult si bine, ca astia cresc varsta de pensionare, si fara folos real, ca la cum merg treburile nu prin eu 63 de ani...paradoxal cum cei care sufera pt greselile parintilor raman copiii....
_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 00:15
De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 23:42:48
De la: _calandrinon_, la data 2010-07-31 23:32:41


.
Crezi ca subforumul de sex ar trebui desfiintat/interzis? Ca sa se poate discuta alte probleme mai grave si serioase.


nu, ca si sexul e una din probleme cotidiene, insa aici se insista excesiv pe ea.
_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 00:18
Stiu ca, din 1990 pina in 2000, in Romania s-a avortat cit populatia Danemarcei si a Irlandei la un loc. Doar avorturile inregistrate. Acestea erau cel putin datele cind am plecat cu bursa aceea.
Problema avorturilor s-a agravat atit de tare pentru ca nimeni nu a mers la sursa pentru a-i trata cauza. Nu a fost interes politic, asa cum nici acum nu exista interes politic ca populatia sa se bucure de educatie si de ingrijire medicala. Lipsind oamenii de asa ceva, ii faci extrem de manipulabili.
Nu?
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 00:20
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 00:18:26
nu, ca si sexul e una din probleme cotidiene, insa aici se insista excesiv pe ea.


Cred ca se insista pentru introducerea ei in derizoriu sau pentru a o transforma intr-un cimp de lupta. Da, am putea folosi chiar si titlul piesei lui Visniec, putin modificat "despre sexul la romani ca cimp de lupta".
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 00:21
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 00:01:03
De la: marco918, la data 2010-07-31 23:30:50
... si cine e de vina ? ... tot oamenii si falsele lor probleme ... tot ce au facut ''conspirationistii'' a fost sa induca ideea ca doar prostii mai stau la tara ... asa au devenit multe orase, megaorase complet dependente de productia de hrana dubioasa ... vrei sa muncesti de la 9 la 16, toata viata, sa ai o cutiuta de apartament si sa te delectezi cu subiecte picante (sex, party, shopping, ...) atunci stai in oras si inghite - poluare, hrana dubioasa, spalare de creier ... asa ca multi, inconstient, si-au vindut pamintul marilor corporatii si au devenit proprietarii a nimic ...
populatia globului nu este asa de mare pe cit se spune ... atit de ingrozitoare si nici nu va fi vreodata ... cele mai dense zone ale globului EXPORTA mincare la preturi prohibitive ... cum iti explici ... dar prin comasarea populatiei in orase(in tarile industrializate) o face dependenta de o ''realitate'' contrafacuta de oricine are acest interes ... ''orasenii'' habar nu mai au in ce tara traiesc si ce zone frumoase au ... iar cei ''destepti'' stau bine mersi la tara, in ''ferme'' de sute si mii de hectare unde cresc fazani si ponei pentru distractie ...





tarile bogate au economia bazat pe servicii si industie (gen Japonia, care de alfel este o tara extrem de dezvoltata desii nu are resurse naturale, Germania, Elvetia s.a.m.d) iar tarile in curs de dezvoltare(Romania, Bulgaria, Portugalia, Ungaria etc) si cele subdezvoltate din lumea a 3-a (in special cele din Asia si Africa) au economia bazata ,teoretic, pe agricultura si industia extractiva.ok, nimic nou pana acuma.

tarile dezvoltate importa materii prime si le prelucreaza ca pe urma sa exporte produse finite, ei nu-si consuma resursele naturale, tari prcum Germania care au zacaminte masive de carbuni si gaze naturale desii ei importa tot, de ce? pt ca in vremuri de criza vor avea provizii suficiente pt a asigura consumul intern.

pe de alta parte, tarile subdezvoltate nu isi permit sa importe tehnologii caree sa le obtina produse finite din materiile lor prime la preturi care sa faca fata concurentei de pe piata internationala, deci ei exporta materii prime si produse agricole.

Din pacate in Romania , agricultura ca si ramura a productiei materiale este foarte slab subventionata de stat, pesticidele, utilajele, motorina si semintele sunt scumpe, iar producatorii nu pot exporta la preturi concurentiale, motivul pt care produsele din import au ajuns sa fie mai ieftine ca cele autohtone este pt ca statele care exporta astfel de produse subventioneaza foarte mult din costurile agricultorilor din tara respectiva, tocmai pt a incuraja exporturile, insa la noi agrcultorii sunt subventionati de stat proportional cu numarul de utilaje, de animale de hectare de pamant etc...deci cu cat esti mai mare, cu atat esti mai mult subventionat de stat,
de aia micii producatori nu au nicio sansa sa faca fata concurentei de pe piata, nici cea interna nici cea externa.

si de asta multi se retrag la oras, pt ca a ajuns sa fie mai scumpa viata la tara si mai incert venitul lunar decat daca ai lucra intr-un loc stabil, unde veniturile nu sunt mari, insa sunt constante.

in alte cuvinte, nu conspirationistii au determinat taranii sa se mute la oras, ci situatia economica, sigur ca cei tineri se simt mai "jmecheri" daca stau la oras si nu rade nimeni de ei ca sunt tarani, dar asta e prostia lor...eu stau la bloc, dar visul meu e sa ma mut undeva la casa, departe de galagia si nebunia orasului.















... nu comentez tot ce ai scris dar te pot face atenta la citeva detalii ...

... dupa cum observi sint tari care au stiut sa se adapteze vremurilor ... china (apropo, china regreta oficial si a revocat decretul de -un copil de familie) si india, de exemplu ... nu exporta materii prime ci produse finite ... mai proaste la inceput dar din ce in ce mai complicate pe parcurs ... tarile care exporta materii prime vor mult prea mult in timp mult prea scurt ... din babanier direct in mercedes ... si asa sau trezit sub OCUPATIE economica cu tot ce inseamna asta - coruptie, razboaie, non-valori, lipsa de etica ... romanii si romania sint cam la fel, vor dar fara sa munceasca ...

... referitor la agricultura din romania ... nu e nevoie de subventii ci de investitii in micii producatori (cei care mai sint) ... in romania nu stim sa folosim tehnicile vremurile pe care le traim ... nu producem mai nimic ... micul producator a fost PROSTIT sa creada ca poate cultiva doar griu si porumb ... pe care sa il vinda la firmele mari ... fara sa se foloseasca de tehnica zilelor noastre ... internetul (de exemplu) ... pe suprafete mici ... cu munca multa ... se pot cultiva legume (un simplu exemplu) ... ECOLOGICE (un termen tot mai la moda si care nu este deloc fructificat) ... cu productivitate mult mai mare si cistiguri pe masura ... una este sa produci 4-5 tone de griu si alta 100 de tone de rosii ... pe acelasi hectar ... iar cu ajutorul internetului sa vinzi in ... STRAINATATE ... romanii, in marea majoritate, sint prea preocupati de prostii (sex, felatie, cunilingus, party, shoping, realitu show, ...) ca sa mai realizeze pe ce pamint special traiesc ... e frumos sa stai in oras dar ce platesti pentru asta ? ...
marco918
Postat pe 1 August 2010 00:24
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 00:20:15Stiu ca, din 1990 pina in 2000, in Romania s-a avortat cit populatia Danemarcei si a Irlandei la un loc. Doar avorturile inregistrate. Acestea erau cel putin datele cind am plecat cu bursa aceea.
Problema avorturilor s-a agravat atit de tare pentru ca nimeni nu a mers la sursa pentru a-i trata cauza. Nu a fost interes politic, asa cum nici acum nu exista interes politic ca populatia sa se bucure de educatie si de ingrijire medicala. Lipsind oamenii de asa ceva, ii faci extrem de manipulabili.
Nu?





... soroo ... lasa POLITICUL in pace ... e vorba de ... MENTALITATE ... sint si alte tari sarace dar nu se comporta asa de BARBAR ... nu refuza existenta propriilor copii pentru ca nu au alocatie de la stat ... pentru ca stau ca sclavii in orase si asteapta sa se mai deschida o firma de curatenie care sa le adune firimiturile de la masa ... nu mai astepta o lege ca sa te readuca pe pamint ... sincer, m-am plicitisit de aceleasi sloganuri de sclavi ... politicul sa faca, sa dea o lege, sa ne dea, sa ne faca ... si sa ajuns la o rascruce foarte periculoasa ... in ritmul actual romani dispar in 100 de ani (iar ultimii romani vor fi TIGANII sa va intre in cap) ... si nu e o gluma ... de asta spun ... MUNCITI DEGEABA ... pentru altii ...

marco918
Postat pe 1 August 2010 00:28
marco, dupa toate lucrurile foarte urite cu care m-ai tratat, fara sa fi avut motiv sa faci asta, as prefera sa nu te avinti in nici un fel de discutie cu mine. Doar ignora-ma. Va fi cel mai bine pentru amindoi. Eu una nu pot discuta cu cineva care mi-a vorbit atit de urit, sint lucruri pe care consider ca, facindu-le, m-as injosi. Pentru ca nu-ti pot acorda credit cind numai cu 10 minute in urma eram o scroafa proasta.
Numai bine si discutii cum iti doresti si interlocutori pe cinste iti doresc.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 00:36
De la: marco918, la data 2010-08-01 00:24:32
... nu comentez tot ce ai scris dar te pot face atenta la citeva detalii ...

... dupa cum observi sint tari care au stiut sa se adapteze vremurilor ... china (apropo, china regreta oficial si a revocat decretul de -un copil de familie)

nah, ca s-au dat si ei pe brazda, nu stiam, dar ma bucur ca s-a intamplat, pt ca ce faceau acolo ,era deja demn de filmele horror, nu intru in detalii...e prea cumplit...

De la: marco918, la data 2010-08-01 00:24:32
si india, de exemplu ... nu exporta materii prime ci produse finite ... mai proaste la inceput dar din ce in ce mai complicate pe parcurs ... tarile care exporta materii prime vor mult prea mult in timp mult prea scurt ... din babanier direct in mercedes ... si asa sau trezit sub OCUPATIE economica cu tot ce inseamna asta - coruptie, razboaie, non-valori, lipsa de etica ... romanii si romania sint cam la fel, vor dar fara sa munceasca ...

... referitor la agricultura din romania ... nu e nevoie de subventii ci de investitii in micii producatori (cei care mai sint) ... in romania nu stim sa folosim tehnicile vremurile pe care le traim ... nu producem mai nimic ... micul producator a fost PROSTIT sa creada ca poate cultiva doar griu si porumb ... pe care sa il vinda la firmele mari ... fara sa se foloseasca de tehnica zilelor noastre ... internetul (de exemplu) ... pe suprafete mici ... cu munca multa ... se pot cultiva legume (un simplu exemplu) ... ECOLOGICE (un termen tot mai la moda si care nu este deloc fructificat) ... cu productivitate mult mai mare si cistiguri pe masura ... una este sa produci 4-5 tone de griu si alta 100 de tone de rosii ... pe acelasi hectar ... iar cu ajutorul internetului sa vinzi in ... STRAINATATE ... romanii, in marea majoritate, sint prea preocupati de prostii (sex, felatie, cunilingus, party, shoping, realitu show, ...) ca sa mai realizeze pe ce pamint special traiesc ... e frumos sa stai in oras dar ce platesti pentru asta ? ...


acuma, depinde si de solul pe care cultiva, ca din cate stiu, ingrasamuntul ecologic, desii e simplu ca si fabricatie, direct de la vacutza luat de sub funduletz , e mai scump decat cel pe baza de chimicale, si daca vrea omu sa cultive rosii unde a cultivat greu...trebuie sa puna mai mult ingrasamnt si trebuie mai multa munca, ca si rosiile alea trebuie sapate si irigate si stropite impotriva daunatoarelor etc si uite asa iar ajungem la problema banilor..... si pt a accesa internetul iti trebuei calculator, si internet si retea si deja pt unii e cam complicat, de aia nu prea isi dau interesul.

in princiupiu ideea ar fi fantastica, dar oamenii la noi in tara, ca vrem sa admitem sau nu, sunt destul de lenesi si delasatori, adica daca nu ii impunge ceva in fund sau daca nu ii strange nimeni cu usa, prefera sa se planga decat sa puna mana sa faca ceva..ca asa suntem noi...
_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 00:42
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 00:36:13marco, dupa toate lucrurile foarte urite cu care m-ai tratat, fara sa fi avut motiv sa faci asta, as prefera sa nu te avinti in nici un fel de discutie cu mine. Doar ignora-ma. Va fi cel mai bine pentru amindoi. Eu una nu pot discuta cu cineva care mi-a vorbit atit de urit, sint lucruri pe care consider ca, facindu-le, m-as injosi. Pentru ca nu-ti pot acorda credit cind numai cu 10 minute in urma eram o scroafa proasta.
Numai bine si discutii cum iti doresti si interlocutori pe cinste iti doresc.


soro, acuma, nu ca ii iau apararea lui marco, dar eu nu am vazut sa te faca scroafa pe undeva.
si sa stii ca cel mai bun mod de a ingropa securea razboiului e prin comunicare
daca tu refuzi sa vb cu el, inseamna ca esti genul de om care tine ranchiuna si nu faci altceva decat sa ii confirmi spusele.

_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 00:49
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 00:49:44
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 00:36:13marco, dupa toate lucrurile foarte urite cu care m-ai tratat, fara sa fi avut motiv sa faci asta, as prefera sa nu te avinti in nici un fel de discutie cu mine. Doar ignora-ma. Va fi cel mai bine pentru amindoi. Eu una nu pot discuta cu cineva care mi-a vorbit atit de urit, sint lucruri pe care consider ca, facindu-le, m-as injosi. Pentru ca nu-ti pot acorda credit cind numai cu 10 minute in urma eram o scroafa proasta.
Numai bine si discutii cum iti doresti si interlocutori pe cinste iti doresc.


soro, acuma, nu ca ii iau apararea lui marco, dar eu nu am vazut sa te faca scroafa pe undeva.
si sa stii ca cel mai bun mod de a ingropa securea razboiului e prin comunicare
daca tu refuzi sa vb cu el, inseamna ca esti genul de om care tine ranchiuna si nu faci altceva decat sa ii confirmi spusele.








... in ultimele 10 minute am IGNORATO de doua ori pe acest topic ... e greu la deal cu boii mici - cum zic ai nostri ... si tot nu se lasa ... despre ''scroafa proasta'' ce mai pot spune ? ... probabil e genul de persoana care se autodefineste sperind ca primeste MILA de la careva care nu a fost atent la discutie ... mdaa, frustrarile fac din om un ... NIMIC ... cred ca e un mare vid in capul unora ...

marco918
Postat pe 1 August 2010 00:56
De la: marco918, la data 2010-07-31 23:39:46
... las-o ca ea e cu porcul pe lumea asta ... e exact prostimea care savureaza ceea ce i se ofera ... piine, sex si circ ...



Poate trebuie o inteligenta aparte pentru a intelege jignirile de felul asta. Prefer sa nu ma chinui. Iar daca marco nu ma poate ignora, eu pot.
Mie mi se pare o chestiune de principiu sa nu acord credit cuiva care mi s-a adresat in atitea moduri jignitoare oriunde am postat. Daca ceilalti privitori considera ca port ranchiuna pentru ca el are dreptate, sincer, nu e problema mea. Nu vreau sa ma tina toata lumea in puf pe aici.
Din principiu, nu discut cu oamenii care au apelat la mult prea multe jigniri si supozitii personale. Daca ei au fost atit de convinsi de prostia mea incit au scris de nenumarate ori despre asta in decursul a doar doua zile, nu ma intereseaza sa le demonstrez nimic.
Si as prefera sa nu mai vorbesc niciodata despre asta.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 01:01
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 00:42:59
De la: marco918, la data 2010-08-01 00:24:32
... nu comentez tot ce ai scris dar te pot face atenta la citeva detalii ...

... dupa cum observi sint tari care au stiut sa se adapteze vremurilor ... china (apropo, china regreta oficial si a revocat decretul de -un copil de familie)

nah, ca s-au dat si ei pe brazda, nu stiam, dar ma bucur ca s-a intamplat, pt ca ce faceau acolo ,era deja demn de filmele horror, nu intru in detalii...e prea cumplit...

De la: marco918, la data 2010-08-01 00:24:32
si india, de exemplu ... nu exporta materii prime ci produse finite ... mai proaste la inceput dar din ce in ce mai complicate pe parcurs ... tarile care exporta materii prime vor mult prea mult in timp mult prea scurt ... din babanier direct in mercedes ... si asa sau trezit sub OCUPATIE economica cu tot ce inseamna asta - coruptie, razboaie, non-valori, lipsa de etica ... romanii si romania sint cam la fel, vor dar fara sa munceasca ...

... referitor la agricultura din romania ... nu e nevoie de subventii ci de investitii in micii producatori (cei care mai sint) ... in romania nu stim sa folosim tehnicile vremurile pe care le traim ... nu producem mai nimic ... micul producator a fost PROSTIT sa creada ca poate cultiva doar griu si porumb ... pe care sa il vinda la firmele mari ... fara sa se foloseasca de tehnica zilelor noastre ... internetul (de exemplu) ... pe suprafete mici ... cu munca multa ... se pot cultiva legume (un simplu exemplu) ... ECOLOGICE (un termen tot mai la moda si care nu este deloc fructificat) ... cu productivitate mult mai mare si cistiguri pe masura ... una este sa produci 4-5 tone de griu si alta 100 de tone de rosii ... pe acelasi hectar ... iar cu ajutorul internetului sa vinzi in ... STRAINATATE ... romanii, in marea majoritate, sint prea preocupati de prostii (sex, felatie, cunilingus, party, shoping, realitu show, ...) ca sa mai realizeze pe ce pamint special traiesc ... e frumos sa stai in oras dar ce platesti pentru asta ? ...


acuma, depinde si de solul pe care cultiva, ca din cate stiu, ingrasamuntul ecologic, desii e simplu ca si fabricatie, direct de la vacutza luat de sub funduletz , e mai scump decat cel pe baza de chimicale, si daca vrea omu sa cultive rosii unde a cultivat greu...trebuie sa puna mai mult ingrasamnt si trebuie mai multa munca, ca si rosiile alea trebuie sapate si irigate si stropite impotriva daunatoarelor etc si uite asa iar ajungem la problema banilor..... si pt a accesa internetul iti trebuei calculator, si internet si retea si deja pt unii e cam complicat, de aia nu prea isi dau interesul.

in princiupiu ideea ar fi fantastica, dar oamenii la noi in tara, ca vrem sa admitem sau nu, sunt destul de lenesi si delasatori, adica daca nu ii impunge ceva in fund sau daca nu ii strange nimeni cu usa, prefera sa se planga decat sa puna mana sa faca ceva..ca asa suntem noi...





... nu e chiar asa ... e greu la inceput ... dar agricultura trebuie ... INTEGRATA ... in sensul ca nu pierzi nimic ... rosiile se vind ... se cumpara nutraturi si vaci (pentru ingrasamint daca vrei) ... iar daca pui ingrasamint deja scoti cuvintul ... ecologic ... din denumire ... in italia, de exemplu, se precizeaza expres ca totul e - hand made ... pe acolo ajung romanashi sa cistige bani ... sa stii ca un hectar de rosii (ca tot am luat exemplul asta) nu e o joaca (sa nu te mire ca sint ferme care cistiga suficient incit sa stea toata iarna prin vacante, de doar 10-15 hectare) ... iar productia de 100 de tone/hectar este una foarte mica ... cu ingrasamint s-ar putea ajunge le 2-300 sau chiar 500 (cu tot felul de chimicale) ... dar nu asta era ideea ...

... oamenii de la noi din tara TREBUIE sa se schimbe ... daca taranii nu vor sau nu mai stiu (sau nu mai pot de batrinetze) atunci pot veni oraseni ... e vorba de bani la urma urmei si alte conditii de viata ... mai sanatoase ... poate unora le-a ajuns sa tot traiasca cu firca in sin de orice zvon (criza, cutremur, foame, ...) si sa isi configureze viata dupa cum au salariul (ca sa poata cumpara macar mincare) ...

... problema cea mai mare e faptul ca multi si-au vindut terenurile ... iar ilicescu si Co. a distrus intentionat agricultura ... de fapt a ''improprietarit'' membrii partidului sau ... tot timpul se spunea ca agricultura (dindu-se exemple tarani batrini si chinuiti) nu merge si e o catastrofa ... asa am ajuns ca al doilea miliardar roman sa fie din agricultura ... si mai sint atitia dar stau ascunsi pentru ca au luat terenuri cu japca si si-ar dori sa le cumpere pe degeaba ... a doua problema va fi ... lipsa fortei de munca ... si ne intoarcem la sursa ... avortatii si avorturile ... si la mentalitatea care a dus la asa ceva ...
marco918
Postat pe 1 August 2010 01:07
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 01:01:00
De la: marco918, la data 2010-07-31 23:39:46
... las-o ca ea e cu porcul pe lumea asta ... e exact prostimea care savureaza ceea ce i se ofera ... piine, sex si circ ...



Poate trebuie o inteligenta aparte pentru a intelege jignirile de felul asta. Prefer sa nu ma chinui. Iar daca marco nu ma poate ignora, eu pot.
Mie mi se pare o chestiune de principiu sa nu acord credit cuiva care mi s-a adresat in atitea moduri jignitoare oriunde am postat. Daca ceilalti privitori considera ca port ranchiuna pentru ca el are dreptate, sincer, nu e problema mea. Nu vreau sa ma tina toata lumea in puf pe aici.
Din principiu, nu discut cu oamenii care au apelat la mult prea multe jigniri si supozitii personale. Daca ei au fost atit de convinsi de prostia mea incit au scris de nenumarate ori despre asta in decursul a doar doua zile, nu ma intereseaza sa le demonstrez nimic.
Si as prefera sa nu mai vorbesc niciodata despre asta.








... mai iti dau o ultima replica ... astazi ... pe topicul asta ... ca sa intelegi ceva ... a merge cu porcul inseamna ca esti plecata cu sorcova (sa nu ma acuzi ca te-am facut sorcova) si nu inseamna ca te-am facut ''scroafa'' ... tu pe ce lume traiesti ? ... ... daca vrei iti dau si dreptate cu ce vrei tu ... dar dute ... intimplator am un interlocutor mult mai interesant si interesat de ceva ... REAL ...


marco918
Postat pe 1 August 2010 01:12
Este problema ta ca nu ma poti ignora. Faptul ca postez pe acest topic nu inseamna ca-ti dau cu bita in cap, dupa cum vrei tu sa o iei. Si tine minte ca nu am exprimat niciodata pretentii de-astea absurde la adresa ta, sa dispari de pe subiectele de discutie pe care le deschisesem in cautare de interlocutori reali si te-ai bagat tu ca musca sa-mi scoti problemele la iveala.
Este ultima replica pe care ti-o adresez vreodata.
Numai bine si forumeala spornica si placuta iti urez. Din nou. Sincer.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 01:16
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 00:42:59
De la: marco918, la data 2010-08-01 00:24:32
... nu comentez tot ce ai scris dar te pot face atenta la citeva detalii ...

... dupa cum observi sint tari care au stiut sa se adapteze vremurilor ... china (apropo, china regreta oficial si a revocat decretul de -un copil de familie)

nah, ca s-au dat si ei pe brazda, nu stiam, dar ma bucur ca s-a intamplat, pt ca ce faceau acolo ,era deja demn de filmele horror, nu intru in detalii...e prea cumplit...






... un inalt oficial chinez a declarat la BBC recent ca este cea mai regretabila masura luata in ultimii 20 de ani de guvern ... au mers pe zvonuri si pronosticuri importate si acum realizeaza ca dupa valul ultimei generatii normale va urma o lipsa acuta de forta de munca capabila sa mentina, macar, nivelul de progres actual ... asta inseamna cam 30 de ani ... azi, china exporta de la produse industriale pina la mincare ... si ar putea mai mult dar nu sint musterii (care sa munceasca in ciuda parerii ca stau pe sirma ca vrabiile) ... au realizat ca evolutia societatii a fost naturala si nu era nevoie sa se sperie ca se vor naste doar tarani ''nefolositori'' ... a fost tragic si la ei ...

... de fapt ... cresterea populatiei globale va mai continua inca aproximativ 30-40 de ani dupa care urmeaza ... regresul ... natural (s-ar putea spune adica fara epidemii, razboaie, cutremure, taifunuri, ...) ... astazi cea mai buna investitie (ca sa fim nesimtiti de pragmatici) sint copii ...


marco918
Postat pe 1 August 2010 01:32
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:07:49


... nu e chiar asa ... e greu la inceput ... dar agricultura trebuie ... INTEGRATA ... in sensul ca nu pierzi nimic ... rosiile se vind ... se cumpara nutraturi si vaci (pentru ingrasamint daca vrei) ... iar daca pui ingrasamint deja scoti cuvintul ... ecologic ... din denumire ... in italia, de exemplu, se precizeaza expres ca totul e - hand made ... pe acolo ajung romanashi sa cistige bani ... sa stii ca un hectar de rosii (ca tot am luat exemplul asta) nu e o joaca (sa nu te mire ca sint ferme care cistiga suficient incit sa stea toata iarna prin vacante, de doar 10-15 hectare) ... iar productia de 100 de tone/hectar este una foarte mica ... cu ingrasamint s-ar putea ajunge le 2-300 sau chiar 500 (cu tot felul de chimicale) ... dar nu asta era ideea ...

... oamenii de la noi din tara TREBUIE sa se schimbe ... daca taranii nu vor sau nu mai stiu (sau nu mai pot de batrinetze) atunci pot veni oraseni ... e vorba de bani la urma urmei si alte conditii de viata ... mai sanatoase ... poate unora le-a ajuns sa tot traiasca cu firca in sin de orice zvon (criza, cutremur, foame, ...) si sa isi configureze viata dupa cum au salariul (ca sa poata cumpara macar mincare) ...

... problema cea mai mare e faptul ca multi si-au vindut terenurile ... iar ilicescu si Co. a distrus intentionat agricultura ... de fapt a ''improprietarit'' membrii partidului sau ... tot timpul se spunea ca agricultura (dindu-se exemple tarani batrini si chinuiti) nu merge si e o catastrofa ... asa am ajuns ca al doilea miliardar roman sa fie din agricultura ... si mai sint atitia dar stau ascunsi pentru ca au luat terenuri cu japca si si-ar dori sa le cumpere pe degeaba ... a doua problema va fi ... lipsa fortei de munca ... si ne intoarcem la sursa ... avortatii si avorturile ... si la mentalitatea care a dus la asa ceva ...


scuze pt raspunsul intarziat, insa cand am citit cuvantul "mancare" in textul tau, brusc am fugit la frigider

oricum ar fi sa dezbatem noi aici, problema agricultorilor si a situatiei jenibile in care e tara nostra in momentul de fata nu sunt atat de simplu de rezolvat in practica, si cu exemplul dezbatut acum cu rosiile, in italia le culeg cu mana, pt ca au din ce platii salarii, si au contracte cu magazinele mari si cu pietele din zona , la noi un agricultor mic nici nu reuseste sa-si vanda marfa in piata la preturile din magazinele mari, care importa rosiile cu preturi de dumping. chiar daca uneori sunt mai ieftine ca in magazin, oamenii mai rar trec pe la piata decat pe la supermarketuri unde toate sunt la indemana. si iar intervine problema cu folosirea mijloacelor gen internet...care pt unii agricultori ramane un subiect tabu

ar mai fi foarte multe de spus, insa asta o las pe maine dupa ce imi fac somnul de frumusete, ca deja imi cam pica ochii si degetele nu mai merg cum as vreau eu pe tastatura...oricum...raman datoare cu niste adaugari :)

o noapte buna sa ai
_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 01:34
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 01:34:46
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:07:49


... nu e chiar asa ... e greu la inceput ... dar agricultura trebuie ... INTEGRATA ... in sensul ca nu pierzi nimic ... rosiile se vind ... se cumpara nutraturi si vaci (pentru ingrasamint daca vrei) ... iar daca pui ingrasamint deja scoti cuvintul ... ecologic ... din denumire ... in italia, de exemplu, se precizeaza expres ca totul e - hand made ... pe acolo ajung romanashi sa cistige bani ... sa stii ca un hectar de rosii (ca tot am luat exemplul asta) nu e o joaca (sa nu te mire ca sint ferme care cistiga suficient incit sa stea toata iarna prin vacante, de doar 10-15 hectare) ... iar productia de 100 de tone/hectar este una foarte mica ... cu ingrasamint s-ar putea ajunge le 2-300 sau chiar 500 (cu tot felul de chimicale) ... dar nu asta era ideea ...

... oamenii de la noi din tara TREBUIE sa se schimbe ... daca taranii nu vor sau nu mai stiu (sau nu mai pot de batrinetze) atunci pot veni oraseni ... e vorba de bani la urma urmei si alte conditii de viata ... mai sanatoase ... poate unora le-a ajuns sa tot traiasca cu firca in sin de orice zvon (criza, cutremur, foame, ...) si sa isi configureze viata dupa cum au salariul (ca sa poata cumpara macar mincare) ...

... problema cea mai mare e faptul ca multi si-au vindut terenurile ... iar ilicescu si Co. a distrus intentionat agricultura ... de fapt a ''improprietarit'' membrii partidului sau ... tot timpul se spunea ca agricultura (dindu-se exemple tarani batrini si chinuiti) nu merge si e o catastrofa ... asa am ajuns ca al doilea miliardar roman sa fie din agricultura ... si mai sint atitia dar stau ascunsi pentru ca au luat terenuri cu japca si si-ar dori sa le cumpere pe degeaba ... a doua problema va fi ... lipsa fortei de munca ... si ne intoarcem la sursa ... avortatii si avorturile ... si la mentalitatea care a dus la asa ceva ...


scuze pt raspunsul intarziat, insa cand am citit cuvantul "mancare" in textul tau, brusc am fugit la frigider

oricum ar fi sa dezbatem noi aici, problema agricultorilor si a situatiei jenibile in care e tara nostra in momentul de fata nu sunt atat de simplu de rezolvat in practica, si cu exemplul dezbatut acum cu rosiile, in italia le culeg cu mana, pt ca au din ce platii salarii, si au contracte cu magazinele mari si cu pietele din zona , la noi un agricultor mic nici nu reuseste sa-si vanda marfa in piata la preturile din magazinele mari, care importa rosiile cu preturi de dumping. chiar daca sunt ele mai ieftine ca in magazin, oamenii mai rara trec pe la piata decat pe la supermarketuri unde toate sunt la indemana.

ar mai fi foarte multe de spus, insa asta o las pe maine dupa ce imi fac somnul de frumusete, ca deja imi cam pica ochii si degetele nu mai merg cum as vreau eu pe tastatura...oricum...raman datoare cu niste adaugari :)

o noapte buna sa ai




... chiar daca citesti ... miine ... am un comentariu la ce ai scris ... cea mai mare problema a romanilor este ca uita ce au fost pina ieri si se compara cu altii ... vestul (ca sa spunem asa) nu a avut salariile astea(pe care le viseaza toti romanii) din totdeauna ... ei au avut un porces (si alte avantaje istorice) de crestere natural fara pauza de ... comunism ... dar au muncit de multe ori pentru nimic sau pentru prea putin ... comparativ cu ce vrem noi acum ... noi sintem bananierii care am cazut in mercedes ... dar nu avem bani de benzina ...
... fiecare trebuie sa se gindeasca ce vrea sa faca cu viata lui ... ''statul'' nu este tata si mama nimanui ... nu poate crea la nesfirsit locuri de munca ca in comunism cu salarii ca in capitalism ... statele dupa care salivam au la baza sute de mii de firme mici care produc tot felul de prostioare cu metode deloc high tech ... doar citeva domenii se pot lauda cu high tech ... datorita incasarilor de la aceste IMN-uri se poate asigura pretentiile pe care noi le cerem ... romanii trebuie sa opteze in ce sistem vor sa traiasca ... nu mai merge cu neo-comunismul ... iar cine va intelege mai repede cu atit ii va fi mai bine pe viitor ...
... e suficient sa vezi cum orice strain care vine cu un dolar in buzunar face milioane in citiva ani ... si cistiga suficient cit sa dea si spagi si tot ... la noi se poate face ... ORICE ... pentru ca nu producem NIMIC nici pentru noi insine ...

marco918
Postat pe 1 August 2010 01:50
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:32:59
... un inalt oficial chinez a declarat la BBC recent ca este cea mai regretabila masura luata in ultimii 20 de ani de guvern ... au mers pe zvonuri si pronosticuri importate si acum realizeaza ca dupa valul ultimei generatii normale va urma o lipsa acuta de forta de munca capabila sa mentina, macar, nivelul de progres actual ... asta inseamna cam 30 de ani ... azi, china exporta de la produse industriale pina la mincare ... si ar putea mai mult dar nu sint musterii (care sa munceasca in ciuda parerii ca stau pe sirma ca vrabiile) ... au realizat ca evolutia societatii a fost naturala si nu era nevoie sa se sperie ca se vor naste doar tarani ''nefolositori'' ... a fost tragic si la ei ...

... de fapt ... cresterea populatiei globale va mai continua inca aproximativ 30-40 de ani dupa care urmeaza ... regresul ... natural (s-ar putea spune adica fara epidemii, razboaie, cutremure, taifunuri, ...) ... astazi cea mai buna investitie (ca sa fim nesimtiti de pragmatici) sint copii ...




China are o situatie mai aparte fata de restul tarilor devoltate, adica cu toate ca incet devin cea mai puternica forta economica a globului, la ei un medic sau un inginer ia un salar de 100 de dolari, si de aia reprezinta cea mai eficienta si ieftina mana de lucru.
unul dintre aspectele care au contribuit la cresterea chinei ca forta economica este ca la ei inca domina regimul social. chiar si Romania pe vremea comunismului, ca vrem sa admitem sau nu, era mai puternica decat este acum, deoarece exista disciplina.
in China, legea cum ca o familie nu avea dreptul sa aiba mai mult decat un copil, a creat scenarii de cosmar pt multe femei, care din greseala, sau intentionat ramaneau gravide dupa ce mai aveu un copil, erau pur si simplu urmarite pe strada de securitate si constranse sa avorteze(nu ma intreba de unde stiu...) oricum era ceva monstruos si inuman. ma bucur daca in sfarsit si-au dat seama ca le pleaca si lor forta de munca incet din patrie si au inceput sa puna valoare pe viata oamenilor, chiar daca nu le prea convine lor..dar realitatea e ca forta lor sta in numarul mare a populatiei, insa daca tinerii nu mai exista, ca fie emigreaza fie sunt ucisi inainte de a vedea lumina zilei vreodata nu o sa mai fie cine sa sustine dezvoltarea tarii...dupa cum si tu ai spus...cea mai buna investitie sunt copiii. trist..dar foarte adevarat...
_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 11:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 7 De la: catalina69 29 Octombrie 2009 09:25
Cum ai face daca iti doresti sex in 3 si nu stii de unde sa incepi sa cauti... 102 De la: BabeLove4U 4 Decembrie 2009 11:46
vreau mai multa actiune in pat!! ce pot face? 67 De la: Papusikmika 11 Iunie 2009 21:28
care o fi cauza? 15 De la: andra_05 3 August 2009 17:26
Topic pentru intrebari idioate .....!!!! 371 De la: cristiana_cris 25 Septembrie 2009 15:51