Setari Cookie-uri

O intrebare simpla

De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 21:33:53Mama, dar v-am dat de lucru, nu gluma.
Cel mai interesant mi se pare faptul ca voi stiti ce vreau eu. Si ca v-ati apucat sa-mi faceti caracterizarea dupa ureche. Pe topicul asta atit de neinteresant.

kitty, chiar stii tu ce vreau eu? Pe ce te bazezi cind spui asta?

Cit despre preoti, bunicul meu a avut doar casa mostenita de la parinti, pe care acum o va mosteni tatal meu. Eu nu am primit de la ai mei nici casa, nici masina. Singura masina care exista in familie este platita, in continuare, in rate. Deci iata ca mai exista preoti care nu si-au facut case si nu si-au luat masini pe banii enoriasilor.

Summer, si tu crezi ca orice discutie in contradictoriu este cearta? Totusi, eu n-am facut decit sa deschid niste subiecte de discutie pe care toti cei prezenti aici au postat numai ca sa-mi spuna ca sint eu obsedata si nu stiu cum.
Acum, pe bune, chiar asa rau a fost de tu ai tinut minte ca noi ne-am certat in primavara si eu nu tin minte?


nu ii baga in seama pe taranii astia ignoranti.. ai spus ca ne'ai dat de lucru, cand ma platesti ^^
felixcat
Postat pe 1 August 2010 11:33
felixcat, eu cred ca tu ai visat frumos asta-noapte.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 11:51
n'am visat.. ziceam si eu asa.. nu strica sa intrebi.
felixcat
Postat pe 1 August 2010 11:56
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:50:11
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 01:34:46
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:07:49


... nu e chiar asa ... e greu la inceput ... dar agricultura trebuie ... INTEGRATA ... in sensul ca nu pierzi nimic ... rosiile se vind ... se cumpara nutraturi si vaci (pentru ingrasamint daca vrei) ... iar daca pui ingrasamint deja scoti cuvintul ... ecologic ... din denumire ... in italia, de exemplu, se precizeaza expres ca totul e - hand made ... pe acolo ajung romanashi sa cistige bani ... sa stii ca un hectar de rosii (ca tot am luat exemplul asta) nu e o joaca (sa nu te mire ca sint ferme care cistiga suficient incit sa stea toata iarna prin vacante, de doar 10-15 hectare) ... iar productia de 100 de tone/hectar este una foarte mica ... cu ingrasamint s-ar putea ajunge le 2-300 sau chiar 500 (cu tot felul de chimicale) ... dar nu asta era ideea ...

... oamenii de la noi din tara TREBUIE sa se schimbe ... daca taranii nu vor sau nu mai stiu (sau nu mai pot de batrinetze) atunci pot veni oraseni ... e vorba de bani la urma urmei si alte conditii de viata ... mai sanatoase ... poate unora le-a ajuns sa tot traiasca cu firca in sin de orice zvon (criza, cutremur, foame, ...) si sa isi configureze viata dupa cum au salariul (ca sa poata cumpara macar mincare) ...

... problema cea mai mare e faptul ca multi si-au vindut terenurile ... iar ilicescu si Co. a distrus intentionat agricultura ... de fapt a ''improprietarit'' membrii partidului sau ... tot timpul se spunea ca agricultura (dindu-se exemple tarani batrini si chinuiti) nu merge si e o catastrofa ... asa am ajuns ca al doilea miliardar roman sa fie din agricultura ... si mai sint atitia dar stau ascunsi pentru ca au luat terenuri cu japca si si-ar dori sa le cumpere pe degeaba ... a doua problema va fi ... lipsa fortei de munca ... si ne intoarcem la sursa ... avortatii si avorturile ... si la mentalitatea care a dus la asa ceva ...


scuze pt raspunsul intarziat, insa cand am citit cuvantul "mancare" in textul tau, brusc am fugit la frigider

oricum ar fi sa dezbatem noi aici, problema agricultorilor si a situatiei jenibile in care e tara nostra in momentul de fata nu sunt atat de simplu de rezolvat in practica, si cu exemplul dezbatut acum cu rosiile, in italia le culeg cu mana, pt ca au din ce platii salarii, si au contracte cu magazinele mari si cu pietele din zona , la noi un agricultor mic nici nu reuseste sa-si vanda marfa in piata la preturile din magazinele mari, care importa rosiile cu preturi de dumping. chiar daca sunt ele mai ieftine ca in magazin, oamenii mai rara trec pe la piata decat pe la supermarketuri unde toate sunt la indemana.

ar mai fi foarte multe de spus, insa asta o las pe maine dupa ce imi fac somnul de frumusete, ca deja imi cam pica ochii si degetele nu mai merg cum as vreau eu pe tastatura...oricum...raman datoare cu niste adaugari :)

o noapte buna sa ai




... chiar daca citesti ... miine ... am un comentariu la ce ai scris ... cea mai mare problema a romanilor este ca uita ce au fost pina ieri si se compara cu altii ... vestul (ca sa spunem asa) nu a avut salariile astea(pe care le viseaza toti romanii) din totdeauna ... ei au avut un porces (si alte avantaje istorice) de crestere natural fara pauza de ... comunism ... dar au muncit de multe ori pentru nimic sau pentru prea putin ... comparativ cu ce vrem noi acum ... noi sintem bananierii care am cazut in mercedes ... dar nu avem bani de benzina ...
... fiecare trebuie sa se gindeasca ce vrea sa faca cu viata lui ... ''statul'' nu este tata si mama nimanui ... nu poate crea la nesfirsit locuri de munca ca in comunism cu salarii ca in capitalism ... statele dupa care salivam au la baza sute de mii de firme mici care produc tot felul de prostioare cu metode deloc high tech ... doar citeva domenii se pot lauda cu high tech ... datorita incasarilor de la aceste IMN-uri se poate asigura pretentiile pe care noi le cerem ... romanii trebuie sa opteze in ce sistem vor sa traiasca ... nu mai merge cu neo-comunismul ... iar cine va intelege mai repede cu atit ii va fi mai bine pe viitor ...
... e suficient sa vezi cum orice strain care vine cu un dolar in buzunar face milioane in citiva ani ... si cistiga suficient cit sa dea si spagi si tot ... la noi se poate face ... ORICE ... pentru ca nu producem NIMIC nici pentru noi insine ...



in tarisoara noastra minunata avem 2 mari probleme, una este sitemul fiscal, care e de rahat, si nu face altceva decat sa bage in faliment IMM-urile si se le determine pe cele care inca se mai tin pe linia de plutire sa faca evaziune fiscala cat incape, si alta ar fi mentalitatea romanului de rand, care dupa cum spui si tu acolo, prefera sa stea locuiasca intr-o garsoniera inchiriata si sa aiba Mertzan in fata blocului decat sa-si accepte starea de fapt, si e mai interesat de ce face vecinul Costica si cum s-a imbracat vecina de la etajul 2 decat sa-si vada de treaba lui .
noi am vrut democratie fara ca sa stim ce a aia, si cu ce se mananca. si conducatorii patriei au facut gafa dupa gafa, insa avem conducatorii care ni meritam.

nationalizarea pamanturilor si a caselor pe vreme lui impuscatu a fost o masura care vize doar interesul statului, nu si a cetateanului, dar ei ziceau ca e pt binele societatii, acum tot pt binele societatii se strange cureaua si se taie tot..mai putin ce e cu adevarat nefolositor...ca asa suntem noi..nu suntem in stare sa facem ceva calumea...


romanul vrea multe, dar nu face nimic pt a le obtine, asteapta de la altii, trebuie sa sa invete sa-si asume responsabilitati si riscuri, insa nu e capabil sa inteleaga ca doar de el depinde viitor sau, s-au dus vremurile cand puteai sa-ti faci planuri pe 5 ani, pt ca totul era stabil...capitalismul e ca si soarta, e creatia celor puternici si scuze celor slabi.

cei din vest au inteles asta, si Germania dupa al 2-lea razboi mondial a fost devastata, foame, saracie si disperare, noi stateam mult mai bine, si totusi ei azi sunt cu 50 de ani innaintea noastra...
_calandrinon_
Postat pe 1 August 2010 11:56
deja m'am saturat de toate aceste adevaruri, cand vezi ca votul tau are aceeasi valoare ca a unui parameci de se vinde pe o galeata sau un bec iti vine sa te duci unde vezi cu ochii
felixcat
Postat pe 1 August 2010 12:38
eu nu iti zic nimic!!!
roz5blue6lila7
Postat pe 1 August 2010 12:41
Daca intreb de ce nu se pot deschide topice speciale pentru discutii speciale, o sa se considere ca ma iau de useri?
Daca topicul asta era timpit, nu era normal sa fie lasat sa moara si restul povestilor sa se deruleze intr-un subiect potrivit si pe un forum potrivit? Sau forumul despre sex este cel mai potrivit pentru asemenea dezbateri despre situatia Romaniei?
Intreb doar si sper sa nu o ia nimeni ca si cum as fi dat cu parul, pentru ca n-am dat cu parul. Stiu ca este normal sa se mai divagheze, dar, cum pe forumul acesta nu exista ideea de moderare, am observat ca alti useri incearca sa modereze cumva-cumva topicele pe care le deschid. Cum eu l-am deschis pe acesta, m-am gindit ca as putea totusi intreba.
No offence.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 19:15
eu zic sa dezvolti intrebarea aia simpla..eu am raspuns..dar poate voiai sa patrunzi..in mintea umana
dragon_fly88
Postat pe 1 August 2010 19:22
Pai n-am mai avut cind s-o dezvolt, ca n-a fost interes din partea participantilor.
Exista diferente in modul in care privim sexualitatea. Unii o vad doar ca pe o activitate care furnizeaza placere si atit. Cam ca si cind ai minca inghetata, dar ceva mai intens.
Altii privesc si trateaza sexualitatea ca pe un liant al intimitatii in cuplu. In acest caz, placerea este doar un bonus, pentru ca, de fapt, sexualitatea este o cale de apropiere intre cei doi. Dar sub forma aceasta, este mai mult vorba despre erotism.
Pentru altii, sexualitatea este in primul rind un mod de a face copii si a descarca unele tensiuni acumulate.

Exista multe moduri diferite in care este privita. Unii se folosesc de sexualitate doar pentru a manipula, pentru a obtine avantaje de tot felul.
Am deschis acest topic pentru ca, uneori, daca nu ne gindim la ele si nu le acordam deloc atentie, lucrurile cele mai simple si cele mai frumoase ne pot scapa printre degete. Tocmai pentru ca, simple fiind, sintem tentati sa le tratam superficial si sa le ducem in derizoriu.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 19:27
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 11:27:53
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:32:59
... un inalt oficial chinez a declarat la BBC recent ca este cea mai regretabila masura luata in ultimii 20 de ani de guvern ... au mers pe zvonuri si pronosticuri importate si acum realizeaza ca dupa valul ultimei generatii normale va urma o lipsa acuta de forta de munca capabila sa mentina, macar, nivelul de progres actual ... asta inseamna cam 30 de ani ... azi, china exporta de la produse industriale pina la mincare ... si ar putea mai mult dar nu sint musterii (care sa munceasca in ciuda parerii ca stau pe sirma ca vrabiile) ... au realizat ca evolutia societatii a fost naturala si nu era nevoie sa se sperie ca se vor naste doar tarani ''nefolositori'' ... a fost tragic si la ei ...

... de fapt ... cresterea populatiei globale va mai continua inca aproximativ 30-40 de ani dupa care urmeaza ... regresul ... natural (s-ar putea spune adica fara epidemii, razboaie, cutremure, taifunuri, ...) ... astazi cea mai buna investitie (ca sa fim nesimtiti de pragmatici) sint copii ...




China are o situatie mai aparte fata de restul tarilor devoltate, adica cu toate ca incet devin cea mai puternica forta economica a globului, la ei un medic sau un inginer ia un salar de 100 de dolari, si de aia reprezinta cea mai eficienta si ieftina mana de lucru.
unul dintre aspectele care au contribuit la cresterea chinei ca forta economica este ca la ei inca domina regimul social. chiar si Romania pe vremea comunismului, ca vrem sa admitem sau nu, era mai puternica decat este acum, deoarece exista disciplina.
in China, legea cum ca o familie nu avea dreptul sa aiba mai mult decat un copil, a creat scenarii de cosmar pt multe femei, care din greseala, sau intentionat ramaneau gravide dupa ce mai aveu un copil, erau pur si simplu urmarite pe strada de securitate si constranse sa avorteze(nu ma intreba de unde stiu...) oricum era ceva monstruos si inuman. ma bucur daca in sfarsit si-au dat seama ca le pleaca si lor forta de munca incet din patrie si au inceput sa puna valoare pe viata oamenilor, chiar daca nu le prea convine lor..dar realitatea e ca forta lor sta in numarul mare a populatiei, insa daca tinerii nu mai exista, ca fie emigreaza fie sunt ucisi inainte de a vedea lumina zilei vreodata nu o sa mai fie cine sa sustine dezvoltarea tarii...dupa cum si tu ai spus...cea mai buna investitie sunt copiii. trist..dar foarte adevarat...





... nu e numai situatia chinei ''aparte'' ... si india ... si turcia ... si brazilia ... au salarii aproximativ corelate cu puterea de cumparare ... noi facem comparatii cu euro si dolari si ne ia pandaliile ... la noi preturile sint de europa dar salarii ca in albania ... noi nu am stiut sa le protejam ... mintal si material ... ei sint mai stabili si compara standardul de viata si atita tot ... iar daca nu si-au putut permite sa cumpare marfuri occidentale la preturi exorbitante au gasit alta metoda ... le produc la ei si cumpara la cu totul alte preturi ...
... in tarile stabile in care salariile sint de 100 de euro, oamenii sint multumiti cu standardul lor de viata si daca decid sa plece in strainate (daca pot si se pot adapta) nu o fac decit pentru bani ... si pentru faptul ca cu acesti bani pot parea bogati IN TARA LOR in comparatie cu restul ... dar nu atit de bogati incit sa ii ademeneasca pe toti ... pur si simplu nu poti sa calculezi totul in euro/dolari ... indiferent ce salarii sint, statistic, in alte tari ...
... ajungi in vest, de exemplu, si realizezi ca salariul ''fenomenal'' pentru care multi ar pleca miine nu e suficient sa traiesti la un nivel acceptabil si ca ti-ar trebui inca o generatie ca sa acumuleze suficient incit, poate, sa ajunga la un echilibru aproximativ cu nativii acelei tari ... asta daca nu isi exporta cistigurile in tara lor si nu investesc in ceva de viitor ... cine munceste in strainatate doar pentru a trai acolo si nu speculeaza diferentzele actuale nu e prea destept ..
marco918
Postat pe 1 August 2010 19:33
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 19:27:05Pai n-am mai avut cind s-o dezvolt, ca n-a fost interes din partea participantilor.
Exista diferente in modul in care privim sexualitatea. Unii o vad doar ca pe o activitate care furnizeaza placere si atit. Cam ca si cind ai minca inghetata, dar ceva mai intens.
Altii privesc si trateaza sexualitatea ca pe un liant al intimitatii in cuplu. In acest caz, placerea este doar un bonus, pentru ca, de fapt, sexualitatea este o cale de apropiere intre cei doi. Dar sub forma aceasta, este mai mult vorba despre erotism.
Pentru altii, sexualitatea este in primul rind un mod de a face copii si a descarca unele tensiuni acumulate.

Exista multe moduri diferite in care este privita. Unii se folosesc de sexualitate doar pentru a manipula, pentru a obtine avantaje de tot felul.
Am deschis acest topic pentru ca, uneori, daca nu ne gindim la ele si nu le acordam deloc atentie, lucrurile cele mai simple si cele mai frumoase ne pot scapa printre degete. Tocmai pentru ca, simple fiind, sintem tentati sa le tratam superficial si sa le ducem in derizoriu.

sau daca sunt simple...sa le complicam anapoda
ia zi-mi..pe unde vin sa iau mierea?
dragon_fly88
Postat pe 1 August 2010 19:47
Simplu nu inseamna si simplist. Nu inseamna ca nu poti aprofunda un lucru simplu. De fapt, cele mai simple lucruri sint cele mai profunde: iubirea, altruismul, sacrificiul, si tot asa.

Libelula, ti-o voi livra eu sub forma unui vis dulce. Dar, daca tu chiar vrei sa ne imprietenim si sa ne cunoastem face to face, putem vorbi in privat, nu?
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 19:50
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 11:56:46
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:50:11
De la: _calandrinon_, la data 2010-08-01 01:34:46
De la: marco918, la data 2010-08-01 01:07:49


... nu e chiar asa ... e greu la inceput ... dar agricultura trebuie ... INTEGRATA ... in sensul ca nu pierzi nimic ... rosiile se vind ... se cumpara nutraturi si vaci (pentru ingrasamint daca vrei) ... iar daca pui ingrasamint deja scoti cuvintul ... ecologic ... din denumire ... in italia, de exemplu, se precizeaza expres ca totul e - hand made ... pe acolo ajung romanashi sa cistige bani ... sa stii ca un hectar de rosii (ca tot am luat exemplul asta) nu e o joaca (sa nu te mire ca sint ferme care cistiga suficient incit sa stea toata iarna prin vacante, de doar 10-15 hectare) ... iar productia de 100 de tone/hectar este una foarte mica ... cu ingrasamint s-ar putea ajunge le 2-300 sau chiar 500 (cu tot felul de chimicale) ... dar nu asta era ideea ...

... oamenii de la noi din tara TREBUIE sa se schimbe ... daca taranii nu vor sau nu mai stiu (sau nu mai pot de batrinetze) atunci pot veni oraseni ... e vorba de bani la urma urmei si alte conditii de viata ... mai sanatoase ... poate unora le-a ajuns sa tot traiasca cu firca in sin de orice zvon (criza, cutremur, foame, ...) si sa isi configureze viata dupa cum au salariul (ca sa poata cumpara macar mincare) ...

... problema cea mai mare e faptul ca multi si-au vindut terenurile ... iar ilicescu si Co. a distrus intentionat agricultura ... de fapt a ''improprietarit'' membrii partidului sau ... tot timpul se spunea ca agricultura (dindu-se exemple tarani batrini si chinuiti) nu merge si e o catastrofa ... asa am ajuns ca al doilea miliardar roman sa fie din agricultura ... si mai sint atitia dar stau ascunsi pentru ca au luat terenuri cu japca si si-ar dori sa le cumpere pe degeaba ... a doua problema va fi ... lipsa fortei de munca ... si ne intoarcem la sursa ... avortatii si avorturile ... si la mentalitatea care a dus la asa ceva ...


scuze pt raspunsul intarziat, insa cand am citit cuvantul "mancare" in textul tau, brusc am fugit la frigider

oricum ar fi sa dezbatem noi aici, problema agricultorilor si a situatiei jenibile in care e tara nostra in momentul de fata nu sunt atat de simplu de rezolvat in practica, si cu exemplul dezbatut acum cu rosiile, in italia le culeg cu mana, pt ca au din ce platii salarii, si au contracte cu magazinele mari si cu pietele din zona , la noi un agricultor mic nici nu reuseste sa-si vanda marfa in piata la preturile din magazinele mari, care importa rosiile cu preturi de dumping. chiar daca sunt ele mai ieftine ca in magazin, oamenii mai rara trec pe la piata decat pe la supermarketuri unde toate sunt la indemana.

ar mai fi foarte multe de spus, insa asta o las pe maine dupa ce imi fac somnul de frumusete, ca deja imi cam pica ochii si degetele nu mai merg cum as vreau eu pe tastatura...oricum...raman datoare cu niste adaugari :)

o noapte buna sa ai




... chiar daca citesti ... miine ... am un comentariu la ce ai scris ... cea mai mare problema a romanilor este ca uita ce au fost pina ieri si se compara cu altii ... vestul (ca sa spunem asa) nu a avut salariile astea(pe care le viseaza toti romanii) din totdeauna ... ei au avut un porces (si alte avantaje istorice) de crestere natural fara pauza de ... comunism ... dar au muncit de multe ori pentru nimic sau pentru prea putin ... comparativ cu ce vrem noi acum ... noi sintem bananierii care am cazut in mercedes ... dar nu avem bani de benzina ...
... fiecare trebuie sa se gindeasca ce vrea sa faca cu viata lui ... ''statul'' nu este tata si mama nimanui ... nu poate crea la nesfirsit locuri de munca ca in comunism cu salarii ca in capitalism ... statele dupa care salivam au la baza sute de mii de firme mici care produc tot felul de prostioare cu metode deloc high tech ... doar citeva domenii se pot lauda cu high tech ... datorita incasarilor de la aceste IMN-uri se poate asigura pretentiile pe care noi le cerem ... romanii trebuie sa opteze in ce sistem vor sa traiasca ... nu mai merge cu neo-comunismul ... iar cine va intelege mai repede cu atit ii va fi mai bine pe viitor ...
... e suficient sa vezi cum orice strain care vine cu un dolar in buzunar face milioane in citiva ani ... si cistiga suficient cit sa dea si spagi si tot ... la noi se poate face ... ORICE ... pentru ca nu producem NIMIC nici pentru noi insine ...



in tarisoara noastra minunata avem 2 mari probleme, una este sitemul fiscal, care e de rahat, si nu face altceva decat sa bage in faliment IMM-urile si se le determine pe cele care inca se mai tin pe linia de plutire sa faca evaziune fiscala cat incape, si alta ar fi mentalitatea romanului de rand, care dupa cum spui si tu acolo, prefera sa stea locuiasca intr-o garsoniera inchiriata si sa aiba Mertzan in fata blocului decat sa-si accepte starea de fapt, si e mai interesat de ce face vecinul Costica si cum s-a imbracat vecina de la etajul 2 decat sa-si vada de treaba lui .
noi am vrut democratie fara ca sa stim ce a aia, si cu ce se mananca. si conducatorii patriei au facut gafa dupa gafa, insa avem conducatorii care ni meritam.

nationalizarea pamanturilor si a caselor pe vreme lui impuscatu a fost o masura care vize doar interesul statului, nu si a cetateanului, dar ei ziceau ca e pt binele societatii, acum tot pt binele societatii se strange cureaua si se taie tot..mai putin ce e cu adevarat nefolositor...ca asa suntem noi..nu suntem in stare sa facem ceva calumea...


romanul vrea multe, dar nu face nimic pt a le obtine, asteapta de la altii, trebuie sa sa invete sa-si asume responsabilitati si riscuri, insa nu e capabil sa inteleaga ca doar de el depinde viitor sau, s-au dus vremurile cand puteai sa-ti faci planuri pe 5 ani, pt ca totul era stabil...capitalismul e ca si soarta, e creatia celor puternici si scuze celor slabi.

cei din vest au inteles asta, si Germania dupa al 2-lea razboi mondial a fost devastata, foame, saracie si disperare, noi stateam mult mai bine, si totusi ei azi sunt cu 50 de ani innaintea noastra...






... romanii au atuuri deosebite fata de multi ... dar au fost spalati la creier si dezbinati de propaganda sovietica si in timpul comunismului si acum in capitalism ... interesul a fost acelasi ... de a putea fi manipulati ... e mai usor sa faci asta cind dezvolti false probleme si teme de discutie (un exemplu este banalul sex) la care sa participe cit mai multi in timp ce se fura mai cu spor ...

... multi romanii au uitat ce ii uneste ... in afara de nume ... li sa creat o scirba artificiala fatza de propriile traditii, valori, religie, etica ... asa ajungi sa vezi romani acuzindu-se si ca sint romani si cit sint de ghinionisti ... de fapt le sint REFUZATE informatiile corecte prezentate (am fost deosebit de incintat sa vad emisiuni de istorie excelente pe canalul Trinitas la care nu se uita nimeni pentru ca e asimilat babelor si obscurantismului !!!) ... pina si mincare este pentru unii subiect de jena ... un exemplu testat de mine - micii ... sint asimilati propagandelor electorale si prostimii ... dar colegii mei scotieni si italieni IUBESC MICII ... pentru ei e o mincare GENIALA si foarte simpla ... iar romanii nu stiu sa profite in timp ce unii ar face un logo de tara cu asa ceva (exagerez dar nu sint mai prejos decit o pizza) ... asa se intimpla cu multe alte lucruri ... de care romanii au ajuns sa le fie rusine pentru ca asa le este indus ...

... nu numai germania a fost distrusa dupa razboi .. italienii ... putini germani sau italieni mai recunosc (decit cei in virsta) cum emigrau milioane prin europa in cautare de munca ... germanii erau tratati infect in tarile nordice si le era rusine sa spuna ca sint germani in cautare de munca ... italienii emigrau si erau tinuti in ghetoruri prin toata europa pentru ca erau considerati tigani ... lucruri reale pe care mi le-au povestit oameni care le-au trait ... si care intelegeau emigrarea actuala a romanilor in cautare de mai bine ... dar toti acesti, italieni sau germani, erau foarte UNITI intre ei ... stiau sa taca si sa se asculte ... stiau sa se puna la punct folosind cele mai bune pareri ale celor mai experinentati ... stiau ce ii uneste si nu le era rusine de ceea ce sint ... si au ajuns unde sint astazi ... romanii au uitat sa taca, sa asculte si sa gindeasca ... trebuie sa isi recupereze macar valorile, bunul simt, etica, dorinta de a se ajuta unii pe altii ... singuri nu vor reusi mai bine decit cei din tarile bananiere ...

marco918
Postat pe 1 August 2010 19:52
Observ ca nu-ti pot trimite mesaj privat pentru ca nu ma numar printre prietenii tai virtuali de aici. Putem remedia asta cumva?
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 19:52
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 19:52:19Observ ca nu-ti pot trimite mesaj privat pentru ca nu ma numar printre prietenii tai virtuali de aici. Putem remedia asta cumva?

daca ma vrei sa vbm..da tu un semnal..ca ai vrea sa fii prietena
nu e logic?
dragon_fly88
Postat pe 1 August 2010 19:57
Ok, ti-am trimis.
Va fi greu sa ne intelegem pe aici cu cearceafurile care tot apar offtopic. Poate ar trebui sa redeschid topicul asta inca o data. Ca experiment, asa, sa vedem ce iese.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 20:02
... toti vor sa ''experimenteze'' ? ... doamne ce imbecilitate ... ...si de friptura te scirbesti daca exagerezi ... ce inseamna obsesia !!! ...
marco918
Postat pe 1 August 2010 20:07
Cedez acest topic discutiei offtopic despre situatia Romaniei comparativ cu situatia mondiala de-a lungul istoriei.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 20:10
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 20:02:46Ok, ti-am trimis.
Va fi greu sa ne intelegem pe aici cu cearceafurile care tot apar offtopic. Poate ar trebui sa redeschid topicul asta inca o data. Ca experiment, asa, sa vedem ce iese.

nu..lasa asa...
asa sexualitatea e lipsita de moralitate..right..pana la urma?
dragon_fly88
Postat pe 1 August 2010 20:11
cata inteligenta aici
yumy
Postat pe 1 August 2010 20:12
cred ca iese un roman din cat s-a scris pana acuma
bombonik_babardik
Postat pe 1 August 2010 20:15
Ar cumpara cineva acest roman dintr-o librarie? Unde titlul si continutul sint la poluri opuse?
Libelula, dragalasa faptura, nu voi mai participa aici pentru ca mi s-a cam acrit. Nu te supara pe mine, te rog.
O seara placuta tuturor, indiferent de care parte a topicului va regasiti.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 20:17
da combinatie de sf, aventura, povesti nemuritoare, basme
yumy
Postat pe 1 August 2010 20:17
no more fight
bombonik_babardik
Postat pe 1 August 2010 20:21
cole hai in berarie sa papam inghetata
yumy
Postat pe 1 August 2010 20:26
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 20:10:45Cedez acest topic discutiei offtopic despre situatia Romaniei comparativ cu situatia mondiala de-a lungul istoriei.







... deschide alt topic ... ... asa dormi multumita ... istoria si ''situatiiili'' e prea putin pentru tine, le ai la degetul mic ... cum era vorba adaptata la situatia topicului ? ... situatia romaniei e fudulie, obsesia e temelie ...
marco918
Postat pe 1 August 2010 23:55
De la: marco918, la data 2010-07-31 22:37:02... ... fraza anului a la summer - *** Fetele alea de 13 ani care ajung sa fie insarcinate de la aceasta varsta au alte probleme, nu sexul si faptul ca este mediatizat, ci faptul ca nu sunt educate corespunzator *** ... deci sexul si mediatizarea OBSESIVA nu au nici o legatura cu faptul ca fetele ramin insarcinate ... ... intr-un cuvint ele ramin insarcinate cu sfintul duh si devin asa de ''precoce'' pentru ca se nasc invatate ... ...


... mai summer ... e frumos ca vrei sa ii iei partea lui sora dar, te rog frumos ... GINDESTE ceea ce scrii ... altfel imi schimb complet parerea despre tine ... cred ca erai obosita cind ai scris ... asa e ? ...

... e interesanta si parerea ta despre ce ar trebui sa gasesti pe net ... OBSEDATI, PERVERSI, FRUSTRATI ... de dragul unei ''democratii'' prost intelese, perversii trebuie sa aiba vizibilitate mai mare decit oamenii normali ... E NU E ASA ... si nu e interesul ''populatie'' ci a unei femei plecate cu sorcova si a ta care ii dai dreptate ... voi nu reprezentati o ''populatie'' ... scoateti prostia asta din minte ... nici la tv nu ar fi inghesuiala de prosti care se gaseste acum daca nu ar mai asculta pleiada de pierde vara care sta in fata continuu ... ca si pe aici ...



Imi pare rau ca trebuie sa deschid din nou acest topic insa trebuie neaparat sa ii explic lui marco pe betisoare !
Nu am zis nicaieri omule ca pe net ar trebui sa gasesti obsedati, perversi sau frustrati ! Ci asta se si intampla datorita libertatii prost intelese de multi din cei ce se incadreaza in aceasta categorie !
Crede-ma ca eu nu deschis tv-ul, nici stirile nu le urmaresc, iti pot spune pe de rost cateva titluri ale zile avand in vedere faptul ca fiecare sezon are ,,vedetele lui'', de exemplu acum : inundatii, la mare, la soare, vai este cald si romanii cumpara multa apa, multe fructe, care este media pe locuitor de fructe si apa cumparate, acum cu acest tsunami se vor bate campii cateva saptamani, si nu ca as lua in ras un subiect de acest gen care in mod normal ar starni interesul, insa toate informatiile sau majoritatea sunt inflorite, iar televiziunile isi pun tot felul de probleme ridicole pt a capta atentia celor care stau gura casca, asa ca prefer sa zic pas acestui circ !

Acum cateva saptamani am vazut un interviu pe net cu sexybraileanca, prima data cand am vazut-o la fata,zicea ceva de genul ca a exagerat f mult in ceea ce a spus la televizor, insa in conditiile in care in Romania poti sa ajungi mare aparand la anumite televiziuni cu tot felul de prostii si starnind curiozitate prostilor, de ce sa nu o faci ?

Asa si cu sexul, mai ales pe acest forum...daca fiecare ar ignora fiecare cretin care aude de sex, zice ca a descoperit America si vine aici sa scrie o porcarie, nu ai mai fi stresat draga marco de aceste subiecte...dar tu impreuna cu altii le dati apa la moara...

Numara cate subiecte apar pe zi legate de sex, care de care mai penibile, care nu vizeaza neaparat sexul, ci prostia unora, labilitatea lor si proasta informare ! Acele subiecte sunt cap de afis marco, si ghici datorita cui ! Sau altceva, observa cate subiecte din astea de care nu iti plac tie sunt deschise de cate unii, lasate de isparava, ei nu mai intra, nu mai intervin, insa alti utilizatori dau apa la moara pt cand se plictisesc de topic si apare un altul din aceeasi categorie si tot asa...

Nu mi se pare deloc anormal sa spui ce parere ai despre sex si ce inseamna pt tine, poate ca tu nu vrei sa spui asta pe un forum, nici eu nu vreau...si de aia nu am raspuns la subiect...insa trebuie sa diferentiezi anumite aspecte...una e sa deschisi un topic : ,,o am mare, o vrei in tine?'' si alta e sa pui o intrebare decenta, asa cum a facut soarederazboi...si precizez din nou ca nu am intrat ca sa ii iau apararea si ca sa imi exprim parerea si sa o argumentez !

Cat despre prima ta afirmatie legata de ,,fraza anului'', eu sunt mai in masura decat tine sa vorbesc despre astia mai tineri si legatura lor cu mediatizarea sexului...si eu alaturi de prietene, colege...am avut acces la informatie, am avut poate frati, verisori de la care poate ca am mai auzit cate ceva, dar asta nu inseamna ca ne-am inceput viata sexuala de cand eram copile...si nici insarcinate nu am ramas mai marco, sa nu mai zic de avorturi de care am auzit doar la spital cand aveam ore...conteaza f mult ce ai in cap, in ce mediu traiesti, ce anturaj ai si multe altele...
Summer_
Postat pe 4 August 2010 17:22
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 19:50:09Simplu nu inseamna si simplist. Nu inseamna ca nu poti aprofunda un lucru simplu. De fapt, cele mai simple lucruri sint cele mai profunde: iubirea, altruismul, sacrificiul, si tot asa.

Libelula, ti-o voi livra eu sub forma unui vis dulce. Dar, daca tu chiar vrei sa ne imprietenim si sa ne cunoastem face to face, putem vorbi in privat, nu?


eu ma refeream la faptul ca uneori..complicam lucrurile in defavoarea frumosului, a valorii...si inclinam spre o balanta care zice mai mult la "cantitate", la bani..la a "arata " decat a simti
dragon_fly88
Postat pe 5 August 2010 19:54
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 20:17:48Ar cumpara cineva acest roman dintr-o librarie? Unde titlul si continutul sint la poluri opuse?
Libelula, dragalasa faptura, nu voi mai participa aici pentru ca mi s-a cam acrit. Nu te supara pe mine, te rog.
O seara placuta tuturor, indiferent de care parte a topicului va regasiti.

mda..as cumpara, doar sa fie o carte buna..nu d-aia bestseller care dupa ce ca e proasta..se face si film...la fel de "bun "..
of..ai renuntat la discutie?
dragon_fly88
Postat pe 5 August 2010 19:56
Asa este, Libelula, cum ziceai in penultimul tau raspuns. Face parte din pervertirea omului, nu? Care nu-i o chestie noua, se intimpla dintotdeauna. Unii si-au vindut si principiile propriei religii pe bani sau putere, exemplele de-a lungul istoriei sint numeroase.

Si da, am renuntat la acest topic, nu sint egoista, las oamenii sa-si faca de cap cum vor ei, pina la urma.
soraderazboi
Postat pe 9 August 2010 00:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:d 4 De la: felixcat 25 Aprilie 2010 14:03
Problema Sexuala Greu de Satisfacut.. 43 De la: kudika490853 31 Decembrie 2011 15:52
pls help. niste sfaturi(fara mistouri daca se poate!) 165 De la: kudika029282 5 Noiembrie 2010 18:22
blonda sau bruneta??? 44 De la: kudika_22361 29 Noiembrie 2012 23:19
Sexul Oral e oare necesar intr-o relatie ? 5485 De la: 27 Noiembrie 2012 15:44