Setari Cookie-uri

La 16 ani vrea sa plece

De la: battleofwits, la data 2010-09-16 13:22:50
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:12:12Am o prietena care are o fetita de 16 ani. Intr-o zi, cand se certau, fetita ei i-a spus ca vrea sa fuga de acasa. De atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa mai faca sa fie totul bine.

Intrebarea mea este: Daca va pleca de acasa, ii va putea face ceva, din punct de vedere legal, pentru a se intoarce acasa?

Multumesc mult!


Cum a crescut-o asa o are, nu cred ca exista vreo pilula magica care sa ii rezolve problemele din ultimii 16 ani. Unii chiar nu vad de ce isi fac copii, daca nu sunt in stare sa ii creasca. Partea trista e ca daca va fuge de acasa, sigur se va inhaita cu vreun retardat iar pana la 20 de ani va avea deja la randul ei 2-3 copii.


E un caz fericit daca se marita cu retardatul si face copii cu el. la urma urmei si retardatii sunt oameni, poate cu mai mult caracter decat noi.

Dar ar fi o nenorocire daca ar incapea in mana unui peste.
judgingamy
Postat pe 16 Septembrie 2010 16:44
adolescentii fac mereu crize boeme. nu te agita... inca e minora daca fuge o da disparuta. dar nu se va ajunge pana acolo te asigur. hai sa fim seriosi: pleaca si unde sta?cine o tine?tot acasa se intoarce
dyzzuk04
Postat pe 17 Septembrie 2010 15:26
cliseele astea cu "nu o sa plece" sau "mucoasa face teatru ca sa ii faca parintii pe plac" sunt valabile in 95% din situatii. eu am fost in acel 5% : chiar ii detestam si chiar am plecat de prima data cand am zis ca voi pleca. nu ziceam asa de forma si nici nu ma asteptam sa faca ceva ca eu sa nu mai plec. aveam 17 ani si 10 luni. alea doua luni pana sa fac 18 m-au cautat cu politia, am fost arestata, am dormit prin sectii... pentru ca refuzam sa raman acasa. ghinionul memei mele si lucrul care mi-a permis sa raman in cel 5% care chiar pleaca a fost ca aveam unde sa stau. am stat la o "prietena" si de atunci nu am mai locuit la ai mei acasa decat cateva zile consecutive, vizite scurte in care eu incerc sa repar raul facvut si sa nu mai vad in ei problema care m-a facut sa fug de la bun inceput. nu zic ca a fost bine sa plec, nu zic ca nu eram o mucoasa retardata. am nimerit un anturaj pe care atunci il divinizam, acum i-as ucide pe toti cu pietre intr-o piata publica. acel anturaj imi oferea ce nu gaseam acasa: complicitate si aprobare, lipsa contradictiilor si incurajare in tot ce faceam. daca aia ar fi avut vreun sambure de creier, mi-ar fi zis, macar unul dintre ei: du-te fata acasa, arzi gazu de pomana aici. era un anturaj de drogati, ma mir si ma bucur ca nu am incercat niciodata si ca nu am ajuns o drogata. in schimb am flirtat cu alcoolul pana cand am suferit o insuficienta hepatica, acum un an, din cauza alcoolului, si am reusit abia luna trecuta sa ma las de fumat, toate aceste obiceiuri fiind deprinse in perioada aceea. acum ca vad situatia din alt punct de vedere (am 26 de ani si m-am maturizat destul de mult) pot sa spun de ce regret si de ce ma bucur ca am facut ce am facut. regret : ca am facut parintilor mei un rau ireversibil pentru ca nu le-am inteles postura ( o sa am si eu copii in curand si o sa vina ziua amara in care o sa inteleg), ca nu am inteles de ce anturajul ala nu imi face bine si m-am dat dupa ei la destule chestii care nu mi-au adus nimic bun in viata, ca acel anturaj si frica de a ma intoarce acasa m-a tinut intr-o relatie abuziva care m-a maturizat cu forta sau mai bine zis, mi-a distrus complet copilaria. mai reget ca nu am copilarit cat am avut ocazia, si ca incepand de la 18 ani am intrat in grijile adultilor: munca, responsabilitati, facturi... si din cauza ca nu m-am maturizat afectiv intr-un mediu propice, am dat cu piciorul si am distrus toate relatiile mele cu toti baietii care au avut vreun gand bun si serios cu mine. imi pare bine ca am inteles repede ce am gresit si ca am putut sa ii ofer mamei bucuria de a ma vedea cerandu-mi iertare si de a incerca sa repar ce am gresit. imi pare si mai bine ca m-am dezvoltat armonios ca cetatean si femeie, am inteles pe parcurs ce trebuie facut si ce nu, cu cine trebuie sa te contrazici si pana la ce punct.

sfatul meu: nu am unul. decat regula de bun simt: cumonicarea, si nu mai generalizati! copilul nu tre sa isi faca din parinti niste anti eroi, oricat de comunisti si indoctrinati sunt ei. parintii nu trebuie sa faca din copii niste carpe care, daca nu fac exact cum isi doresc ei, nu sunt demni de iubirea parinteasca. iubiti-va odraslele, numai asa le veti arata ca si ei va iubesc pe voi, si atunci cand ei vor accepta faptul ca va iubesc in ciuda tuturor micilor probleme, atunci vor accepta si ca un suflet mai bun decat cel al unui parinte nu exista pe lume. nimeni nu iti ofera nimic pentru ca ai tu 16 ani si esti special! decat vreun proxenet care crede ca sanii tai de virgina ar face nota discrepanta in galeria lui de fete profesioniste...
anestezia
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:10
De la: anestezia, la data 2010-09-19 21:10:12
sfatul meu: nu am unul. decat regula de bun simt: cumonicarea


ai dreptate, insa crezi ca daca parinti aia nu au fost in stare sa ii comunice copilului timp de 16 ani ca este iubit acasa vor reusi acum la sfaturile unei prietene, ma indoiesc.

pana la urma asta e viata, cu bune si rele. cand suntem copii nu stim sa alegem iar cand suntem maturi deja raul a fost facut.
battleofwits
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:27
interesant subiect...si eu am o fetita de 1 an si ceva si ma gandesc cu groaza la acea perioada ce va veni negresit "adolescenta"...tind tot mai mult sa cred ca fiecare noua generatie e din ce in ce mai rebela si mai dispusa la actiuni extreme, gen sinucidere, fuga de acasa si altele...parerea mea este ca in astfel de cazuri parintele trebuie sa isi faca copilul sa inteleaga ca daca se sinucide sau fuge in lume de unul singur, nu face altceva decat sa dea dovada de lasitate...si problemele pe care le are nu vor disparea daca fuge de la parinti, din potriva, il vor urmari toata viata...eu sper sa nu trec prin momente de genul asta...copilul trebuie ajutat sa vada viata asa cum e, si totodata sa priceapa ca in afara de parinti nu il va ajuta nimeni niciodata NECONDITIONAT... MULTA BAFTA
oanamanolache2009
Postat pe 23 Septembrie 2010 10:50
dar bine inteles . mama ei trebuie sa mearga la sediul politiei in momentul cand aceasta pleaca. sau sa mearga la un pshiatru
kudika322043
Postat pe 23 Septembrie 2010 13:31
Eu cred ca problema nu este faptul ca fata vrea sa plece de acasa, ci situatia in care s-a ajuns in familia respectiva. Banuiesc ca nu au fost la prima cearta. Aici trebuie sa lucreze mama respectiva. La 16 ani mai ales fetele nu mai sunt copile. Ci fete care au nevoie de a cunoaste cat mai multe, de a aduna experienta de viata. Eu sunt de parere ca trebuie lasate sa ieasa cu prietenii, sa aibe iubiti, pentru ca daca nu le lasi, tot o sa plece intrun fel sau altul. Si e mai rau atunci.
poisongirl87
Postat pe 23 Septembrie 2010 14:55
Am 16 ani ...de cate ori nu le-am promis asta parintilor mei....si de cate ori nu le-am zis sa ma dea la casa de copii :-j.Este de vina varsta,in cele mai multe cazuri (daca nu cumva sunt probleme serioase in familie). Si eu nici macar n-am probleme serioase in familie ...Eu sunt enervanta,nesimtita ,lenesa si cu nervii la pamant.Tot eu sunt de vina,tot eu le promit ca plec.Dar nu se v-a intampla asta...bineinteles.
Alexandra04
Postat pe 25 Septembrie 2010 11:14
buna!...nu stiu cum sa incep....sfatuieste-o sa vada ce anturaj are fata......sa ii cunoasca prietenii.....daca vrea sa plece de acasa va pleca....nici parintii nici politia nu o vor impiedica.......adolescentii pot fi f indrazneti .....mai ales daca anturajul ii impinge .....
_linushu_
Postat pe 27 Septembrie 2010 16:38
Sincer?Depinde..Din propria experienta iti spun ca nu neaparat.Ea declara la politie ca nu a fost luata de nimeni si nu e fortata de persoana la care sta sa faca ceva;ca a plecat de bunavoie datorita neintelegerilor de acasa.Procedura pe care o aplica politia e ca tutorele legal sa fie anuntat in momentul in care fata se prezinta la sectia de politie la care apartine zona in care sta si sa incerce sa rezolve situatie convingand-o pe fata sa mearga acasa.Daca fata decide ca nu ,deoarece are discernamant pleaca in viata cu Dumnezeu inainte...
kudika323635
Postat pe 29 Septembrie 2010 15:36
Diavolyta_
Postat pe 30 Septembrie 2010 00:54
daca ii place p.ula
Diavolyta_
Postat pe 30 Septembrie 2010 00:54
si eu am plecat de acasa la 16 ani si tot plecata sunt. eu am plecat de acasa in primul rand din cauza anturajului si din cauza tatului meu el fiind mai sever nestiind cum sa comunice cu copii lui. Tata niciodata nu a stiut sa comnice cu mine cand am gresit cu ceva sa vina sa imi spuna `uite tata ai gresit nu e bine ce ai facut` sau ceva de genul acesta. El era foarte sever ai gresit primesti bataie. Eu fiind cea mai mica am cam scapat de anumite pedepse pe care le aplicase cu fratii mei gen:stat in geninchi ore in sir pe coji de nuca, bataie cu varful de la undita pana le lasa carne vie pe picioare, etc. Eu am luat rar bataie dar bine. Vruiam sa fie madru de mine eram olimpica, premianta , nu aveam absente tot ca sa el sa se schimbe fata de mine si sa fie madru . Si intr-o seara de vara am vrut sa raman in continuare afara cu asa zisi mei prietenii stiam ca la ora 21 maxim trebuia sa fiu acasa da influentata de anturaj ,dorinta de a ma distra ,nush exact ce am avut in cap pe atunci dar am decis sa nu ma mai duc acasa. Bineinteles mama a disperat. Asa ca mi-am inchis telefonul si m-am distrat cu `prietenii`mei. Am ramas si am dormit la o prietena. Dimineata aveam constiinta incarcata intr-un fel asa consideram ca ma razbun pe tata pe cealalta parte ma gandeam la mama si plangeam stiam ca nu merita sa sufere. Mi-am deschis telefonul am vb cu mama regretam enorm ce facusem dar din ambitie . de frica ca stiam ca tata nu ma va ierta prea usor am decis sa nu ma intorc. Norocul meu a fost ca aveam o matusa paralizata la pat de care aveam grija. Mama ma implorat sa ma duc sa stau acolo si mi-a promis ca tata nu o sa ma caute dar macar sa stau acolo sa stie ea unde sunt. In fine aveam libertatea pe care o dorisem. Mi-am facut un prieten mai mare ca mine dar binenteles el nu stia de situatia mea si intrun final si pe el l-am dezamagit de nenumarate ori si ne-am despartit. Regret enorm fiindca il iubesc si acum.A inceput scoala si din cauza anturajului au inceput si notele mici si absentele, mama fiind chemata frecvent la scoala. Stateam in baruri ma distram si nu ma gandeam la ziua de maine, intr-un cuvant eram iresponsabila. Fratii mei nu ma mai bagau in seama, nimeni nu vb cu mine decat mama care tot timpul incerca sa imi deschida capul si sa imi arate ca nimeni nu imi vrea binele mai mult decat ea. Dar bineneteles cuvintele ei si lacrimile ei nu aveau efect asupra mea imi placea viata libertina. Ajunsesem sa nu il iau in seama nici pe pr meu desi il iubeam dar nu realizam. Tot prietenii consideram ca imi vor binele. S-a intamplat neferictul moment in care matusa mea a murit apartamentul ramanad parintilor. La inmormantare nici nu am fost in stare sa il privesc pe tata in ochi si trecusera 2 ani dar tot imi era frica de el. Am lasat scoala in clasa a 12 a, M_am angajat circa 2 luni dupa care am plecat in spania.Dupa 3 ani de zile am realizat ca am gresit ca am plecat de acasa si am hotarat sa ma intorc si sa cer iertare tuturor. M-au iertat si le-am promis ca ma schimb si chiar am facuto.Acum ma inteleg bine cu toti in special cu tata dar tot nu locuiesc cu el si mama din cauza ca nici acum la 21 ani nu fumez in fata lui si nici nu as mai putea sa ma conformez cu reguli fiind independenta atata timp. Un lucru e sigur regret enorm ce am facut ca daca ramaneam acasa acum aveam un liceu poate si o fac. Acum incerc sa recuperez timpul pierdut in fiecare zi ma duc la parintii mei, comunic cu fratii mei, si m-am apucat iar de liceu .Deci comunicarea cu parintii conteaza foarte mult si trebuie sa fie din partea ambilor parintii, in cazul meu mama era comunicativa, buna , intelegatoare dar tata ...lasa de dorit.
krystyna_g3orgyana
Postat pe 30 Septembrie 2010 02:51
De la: kudika052198, la data 2010-09-01 03:28:34
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:12:12Am o prietena care are o fetita de 16 ani. Intr-o zi, cand se certau, fetita ei i-a spus ca vrea sa fuga de acasa. De atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa mai faca sa fie totul bine.

Intrebarea mea este: Daca va pleca de acasa, ii va putea face ceva, din punct de vedere legal, pentru a se intoarce acasa?

Multumesc mult!


1. La 16 ani nu mai e " fetita" .
2. fiecare a avut la adolescenta scandaluri cu parintii pe diferite teme si cel puitn o data a avut ideea ca vrea sa plece de acasa ( marturisita sau nu ).
3. daca parintii se arata speriati in fata " amenintarii" ca va pleca de acasa si ii permit orice sau cedeaza , adolescentul "castiga" si stie ca ii poate manipula usor si va tranti fraza asta de cate ori vrea ceva. Cel mai simplu ar fi sa i se arunce cu nepasare : daca nu-ti mai place la noi, asteapta pana la 18 ani si esti libera sa pleci unde vrei , ca nu te tinem cu forta, dar daca pleci acum de acasa, esti minora si te aducem inapoi cu politia iar persoana la care te duci sa stai va intra la puscarie".

4. in caz ca fuge de acasa , parintii o pot declara disparuta la politie ( dupa un termen anume) si persoana care o convinge sa fuga sau o gazduieste poate fi acuzata de rapire de minori ( sau parintii macar sa o anunte pe fata de treaba asta ca sa se linisteasca; ceva in genul .. .. " inainte sa fii viteaza si sa anunti ca pleci de acasa, te-as ruga sa fii si inteligenta si sa te gandesti logic , unde crezi ca o sa te duci ???? ca niciunul din prietenii tai nu vor accepta sa te tina la ei acasa ca sa nu-si creeze probleme cu tine ; daca politia te gaseste in casa unuia din prieteni, ei vor avea probleme si nimeni nu-si ia responsabilitatea asta pentru tine, oricat de mare prieten ti-ar fi" .


pt parinti : puneti problema calm,logic si rational, si nu mai tremuati de frica ca " a zis ca pleaca de acasa.. vai domle ..ce o sa fac acuma .. trebuie sa -i fac toate mofturile ca etc....ati traiti mai mult si nu va "prosteste" un adolescent de 16 ani care nici nu stie ce vrea si pe ce lume traieste.

Multa bafta!






uneori daka un kopil este inkapatanat si destul de rasfata o va fake,va pleka,,,nu trebuie sa se lase manipulati de un kopil dar fiekare isi kunoaste kopilul si stiie mai bine de kea ke este instare,iar daka un kopil stiie kat de mult parintele il iubeste o fa fake,si nu e vorba de manipularea parintilor,e vorba de orgoliu kopilului.sunt multi kopii kare la o varsta mika au plekat de akasa. parinti au mers ku politia dupa ei sau lau lasat putin si sau intorsi singuri.parerea mea mama sa inkerke sa fie la fel kum a fost pana akum,kopilu daka va vrea sa pleke va pleka indiferent kum se komporta mama,iar daka pleaka ku politia nu faki nimik,aduki kopilu inapoi si vei avea nenumarate okazi de a treke peste lukrul akesta,si la un momendat fake 18 ani si tot pleaka de lakasa,nu te lupta ku morile de vant,daka pleaka lasal sa se dea ku kapul de pereti,se va intoarke inapoi,nu se va deskurka si nare alta posibilitate,iar a 2 oara nu va mai fake,...intrun mai rau kaz kopilul se va deskurka isi va gasi un lok de munka si va lokui intro gazda,dar va fi un bun preten ku parinti si uneori kere ajutorul,in kel mai rau kaz un adoleskent ajunge un hot sau altele,akolo e nevoie de multa putere si inkrederea de sine a parintilor,dar parerea mea la lukrurile grave deja e edukatia din kasa devina,,,,,deki nu e vorba de a se lasa manipulat,kate kazuri sunt unde adoleskenti pleaka de akasa.komportate normal iar daka va pleka atunki ai grija si fiti atenti kum prokedati.
bafta
ynayna22_yahoo_com
Postat pe 1 Octombrie 2010 01:23
De la: Diavolyta_, la data 2010-09-30 00:54:58daca ii place p.ula





krezi ka akesta e un raspuns,sunt fete virgine kare pleaka de akasa la 14-15-16 ani,astea nu stiu ke e aia,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ynayna22_yahoo_com
Postat pe 1 Octombrie 2010 01:26
La varsta asta, nici nu stie bine ce-i place!
Pur si simplu se crede mare si braveaza! Isi santajeaza emotional si parintii!
m_ada
Postat pe 1 Octombrie 2010 01:34
Vorbiti de 16 ani ca ºi cum ar fi 2 ani...o fata la 16 ani poate sa se descurce..dar greu...Cum am mai citit la acest topic sigur mama trebuie sa vorbeasca cu fata,dar nu pe ton de repros...cum ca pe vremea mea...nu domne sunt alte vremuri si problema trebuie abordata altfel...Dar sa presupunem ca fata ar pleca,ea se poate intoarce,daca ii va fi greu,dar sa nu excudem si posibilitatea unui orgoliu imens,doar asa pentru a-i arata mamei ca nu are dreptate. Am o prietena care s-a mutat cu prietenul ei la 18 ani pentru ca nu se intelegea cu ai ei...cand ei au inceput sa nu se mai inteleaga ca la inceput a decis sa se intoarca acasa...Acasa ai ei au inceput cu controlul si discutiiile despre asta au incetat pur si simplu ceea ce e ciudat ca la mine in familie cand se intampla ceva minor se discuta desre asta si se gaseste o solutie,ceea ce la ea nu s-a intamplat niciodata,a dat numai de prejudecati si vorbe de duh gen"ce-o sa zica lumea?"Acum iar se ganddeste sa se mute cu prietenul ei desi tot incerc s-o conving sa ramana acasa....Poate aceasta poveste a ei va ajuta cu ceva...
fluide
Postat pe 1 Octombrie 2010 07:10
Mama e vinovata ... asha k lasa`tzi`va de prostii ... Ea se presupune k ar trebui sa fie cea mai buna prietena a fiicei ei ... e normal k fata sa vrea sa plece de acasa, unde nu are parte de intzelegerea mamei ... Ai incercat sa o ascultzi? ... Sa`i spui k esti mereu langa ea indiferent de situatzie ?? ... un copil are nevoie de intzelegere ... nu de critici ... Shi e cam maricica acum ... shi s`ar putea sa fie cam tarziu ji sa nu mai vrea sa primesca ceea ce i`ai refuzat pana acum .... COMUNICAREA e solutzia la toate pb ...
l3t4
Postat pe 1 Octombrie 2010 07:42
De la: l3t4, la data 2010-10-01 07:42:34Mama e vinovata ... asha k lasa`tzi`va de prostii ... Ea se presupune k ar trebui sa fie cea mai buna prietena a fiicei ei ... e normal k fata sa vrea sa plece de acasa, unde nu are parte de intzelegerea mamei ... Ai incercat sa o ascultzi? ... Sa`i spui k esti mereu langa ea indiferent de situatzie ?? ... un copil are nevoie de intzelegere ... nu de critici ... Shi e cam maricica acum ... shi s`ar putea sa fie cam tarziu ji sa nu mai vrea sa primesca ceea ce i`ai refuzat pana acum .... COMUNICAREA e solutzia la toate pb ...



Cati ani ai ? Vreo 15, nu ? Parintii sunt facuti sa fie parinti si prietenii prieteni, cred ca nu vezi diferenta dintre cele doua.Un copil nu are nevoie decat de spijin cand se poate si de critici cand trebuie, deci las-o balta cu tampeniile. Si asta ti-o spun nu la 40 de ani, ci la 23. Mai gandeste-te.
anissya
Postat pe 1 Octombrie 2010 23:57
De la: l3t4, la data 2010-10-01 07:42:34Mama e vinovata ... asha k lasa`tzi`va de prostii ... Ea se presupune k ar trebui sa fie cea mai buna prietena a fiicei ei ... e normal k fata sa vrea sa plece de acasa, unde nu are parte de intzelegerea mamei ... Ai incercat sa o ascultzi? ... Sa`i spui k esti mereu langa ea indiferent de situatzie ?? ... un copil are nevoie de intzelegere ... nu de critici ... Shi e cam maricica acum ... shi s`ar putea sa fie cam tarziu ji sa nu mai vrea sa primesca ceea ce i`ai refuzat pana acum .... COMUNICAREA e solutzia la toate pb ...

cati ani ai? probabil ca esti de aceiasi varsta cu fata care vrea sa fuga de acasa.sa sti ca o mama niciodata nu vrea raul copiilor ei si nu-i va invata nimic din ce le-ar face rau.cand o sa ajungi si tu MAMA ai sa vezi ce grea e meseria asta.si nu uita ca toti cei care scriem aici si dam sfaturi BUNE am fost si noi adolescenti .iti vorbeste o mama cu doi copii .
ALEXA70
Postat pe 2 Octombrie 2010 09:11
Anissya draga se pare k tu nu ai avut parte de o mama care sa itzi fie prietena ... Prietenii nu pot sa fie langa tine asha cum e o mama ... Orice problema ai avea mama n`o sa mearga sa mai povesteasca ji la altzii .. doar o sa`tzi dea sfaturi bune ... dar pentru asta trebuie sa stie sa ishi asculte copilu`... da ... normal k o sa`l mai si certe cand face prostii ... k e mama ... dar s`o faca in asha fel sa`l determine pe copil sa`shi dea seama nu gandeshte bine ... ji cu toate astea copilu` sa se simta protejat langa ea ... nu chinuit ;)
l3t4
Postat pe 2 Octombrie 2010 16:19
gresiti doamna. acea fata trebuie sa accepe situatia pina va creste si va termina scoala , facultatea , si se va baza pe ea insusi . numai in cazurile in care fata este batuta raminind semne sau etc.ceva esit din comun atunci trebue sa mearga la protectie ....si nu in strada .cind spui cite ceva tu personal trebue sa fii raspunzatooare , de ex:ce ai invatato sa faca ? si egzact ceia ce iai spus ; acea fata acum este intro situatie mai buna sau mai rea .iai facut un viitor TU sau i lai distrus DIFINITIV .
MemoMarcela
Postat pe 4 Octombrie 2010 03:10
In zilele noatre la 16 ani nu mai esti fetita .numai suntem in intunecimea de acum 25 de ani cand stiinta si electronica era inlocuita cu doua ore Tv . comuniste ,munca patriotica la cules porumb ,sortat cartofi etc .Asa ca mama asa zisei Fetitei de 16 ani trebuie sa accepte viata si libertatea din ziua de azi .Altfel o pierde si va regreta mai tarziu .
healthy010635
Postat pe 6 Octombrie 2010 09:29
Ca mama, fiind tutore are obligatia sa isi tina odrasla acasa. Iar odrasla daca nu vrea sa stea are dreptul sa stea intr-un centru de plasament. Copilul poate sa mearga la politie sa depuna plangere impotriva mamei daca e cazul, dar si mama are dreptul sa mearga la politie si sa o aduca pe razgaiata acasa daca fuge.

Si eu la 14-16 ani i-am zis mamei ca abia astept sa fac 18. M-a intrebat de ce? si i-am raspuns ca atunci voi putea pleca de acasa. Dialogul a fost foarte calm si serios. Nu voi uita niciodata durerea din ochii ei sau caderea de tensiune care a urmat instant. Si-a schimbat comportamentul radical, de la o mama rece a devenit una mai calda si mai permisiva.
Dar cu toate astea, am plecat. Nu la 18, ci pe la 24; nu pe un scaun din gara ci bine gandit, cu gazda si aprobarea parintilor. As fi plecat si fara, dar e mai bine cu.

Parerea mea e ca trebuie sa isi lase copilul pe propriile picioare, fara scandaluri si certuri. Daca crede ca se poate intretine singura de ce sa nu o lase sa se dea cu capul de pragul de sus? Si daca reuseste sa se intretina singura atunci cinste ei. Nu e usor la 16 ani, asta v-o spune o persoana care nu a cerut niciodata bani de la parinti de la 12-13 ani. Chiar i-am ajut financiar de la varsta la care alte fete se duceau la shopping si cam atat :) Dar asta e diferenta intre rasfat si seriozitate.

Bafta multa prietenei tale.
oana1111
Postat pe 8 Octombrie 2010 15:21
da ai dreptate dar sa nu uitam ca si noi am avut 16ani si stim cum este ,;;nu vrem discoteca ,baeti ;si nu invatam ,ca nu ne placea ;si eu am fete ;si este nevoie de intelegere de mama si fica ,eu cred asia si de respect ;;multumesc
kudika117717
Postat pe 8 Octombrie 2010 23:02
De la: oana1111, la data 2010-10-08 15:21:28Ca mama, fiind tutore are obligatia sa isi tina odrasla acasa. Iar odrasla daca nu vrea sa stea are dreptul sa stea intr-un centru de plasament. Copilul poate sa mearga la politie sa depuna plangere impotriva mamei daca e cazul, dar si mama are dreptul sa mearga la politie si sa o aduca pe razgaiata acasa daca fuge.

Si eu la 14-16 ani i-am zis mamei ca abia astept sa fac 18. M-a intrebat de ce? si i-am raspuns ca atunci voi putea pleca de acasa. Dialogul a fost foarte calm si serios. Nu voi uita niciodata durerea din ochii ei sau caderea de tensiune care a urmat instant. Si-a schimbat comportamentul radical, de la o mama rece a devenit una mai calda si mai permisiva.
Dar cu toate astea, am plecat. Nu la 18, ci pe la 24; nu pe un scaun din gara ci bine gandit, cu gazda si aprobarea parintilor. As fi plecat si fara, dar e mai bine cu.

Parerea mea e ca trebuie sa isi lase copilul pe propriile picioare, fara scandaluri si certuri. Daca crede ca se poate intretine singura de ce sa nu o lase sa se dea cu capul de pragul de sus? Si daca reuseste sa se intretina singura atunci cinste ei. Nu e usor la 16 ani, asta v-o spune o persoana care nu a cerut niciodata bani de la parinti de la 12-13 ani. Chiar i-am ajut financiar de la varsta la care alte fete se duceau la shopping si cam atat :) Dar asta e diferenta intre rasfat si seriozitate.

Bafta multa prietenei tale.

Te felicit ca i-ai putut ajuta pe ai tai...sincer nu e usor sa te intretii de la asa varste depinde foarte mult si de cine mai dai in drumul acesta.Eu una zic, ca soarta fetei nu mai depinde numai de ea...acum numai ce va fi va fi,doar Dumnezeu le stie pe toate...e un moment in care conteaza foarte mult cum ti-ai educat copil si cum face acesta diferenta dintre bine si rau.Oricum nu o intoarce pe fata acasa si nici nu o pune in plasament ma repet daca are 16 ani IMPLINITI fiindca are discernamant!!!!
kudika323635
Postat pe 9 Octombrie 2010 18:13
As vrea sa spun si eu o parere ca adolescenta...toate adolescentele si toti adolescentii au probleme cu parintii, parintii inca sunt obisnuiti sa aiba copiii mici la care trebuie sa „le dicteze” viata, iar noi avem impresia ca ne putem descurca singuri.
Si eu am avut probleme ft mari cu mama, am vrut si eu la randul meu sa fug de acasa dar apoi m-am gandit mai bine si am realizat ca nu m-as descurca singura. Nu suntem destul de maturi la 16,17,18 ani sa ne descurcam singuri. Mama fetei ar trebuii sa gaseasca o modalitate sa se inteleaga cu fiica ei, apoi fata se va calma singura, in plus mama nu trebuie sa intre in alerta asa repede. Eu o amenint pe mama mea de 2 ani ca plec si inca locuiesc cu ea, macar acum nu ne intalnim des.
Dupa ce m-am angajat si eu mama mea a inceput sa-mi acorde mai multa libertate si am inceput sa ne intelegem mai bine.
Adultii ar trebuii sa nu m-ai streseze copiii, avem si noi pareri si suntem in stare sa luam hotarari pentru noi chiar daca nu avem experienta voastra asa ca stay chill ca pan la urma oricum ne luam zborul din cuibul parintilor.
tina_de_la_augustina
Postat pe 11 Octombrie 2010 16:18
Parintii sunt de vina k se lasa manipulati de niste mucosi.trebuia sa-i zica k poate sa plece definitiv,sa se intretina singura,sa-si gaseasca locuinta,de munca.nu e bine sa te lasi manipulat,va face ce vrea din tine.Trebuie sa fii ferma.asa sunt copiii din ziua de azi,mai trebuie pedepsiti.parerea mea este k dc esti mai dur,iti va multumi mai tarziu.nu sunt de acorg cu violenta dar pentru unii e singura solutia ca sa nu ajunga niste vagabonzi,parasute sau nimic de capul lor.daca ii cocolosesti mereu,esti extrem de protectoare si ii ierti orice,nu e bine.
annna_larysssa
Postat pe 12 Octombrie 2010 11:53
buna seara!
exact in aceeasi situatie am fost si eu cu fiica mea,desi eu sunt o femeie moderna in gandire,am incercat sa ma apropii de ea,sa vorbim diverse,mereu...,dar dragilor crede ti-ma,trebuie sa ai si cu cine sa dialoghezi.Sunt copii care nu accepta,sunt ascunsi,sunt dificili,orice le-ai face ASA LE ESTE STRUCTURA !!!sa va imaginati fetita mea ma cunostea mai bine,deoarece eu am fost extrem de deschisa cu ea,prietena,confidenta,dar ea a fost de nepatruns,imi spunea doar ce voia ea.Ma bucur ca am trecut de perioada aceea,simteam ca innebunesc,atat de tare eram scarbita de tot ce se intampla,incat am fost de acord ca la 18 ani sa plece de acasa....si a plecat.Bine nu a ajuns,cred ca va imaginati,si-a petrecut cei mai frumosi ani a i ei cu un barbat de 43 de ani,dar am admirat la ea faptul ca nu a abandonat scola.A terminat liceul,cu medie chiar mare,(a lucrat si mergea si la scoala),bravo ei!!!dar cu ce pret???????????!!!!!!!!!!!!!.Cand a venit acasa dupa ce a terminat bacul,mi-a spus ca aduce ceva haine de a ei acasa,tare m-am bucurat.A venit intr-o seara,dar nu era singura,era cu acel barbat,care urma sa aflu ca a fost casatorit si are 2 fete de seama fetei mele.Cand l-am vazut in casa cu ea,am incercat sa stau de vorba cu el,tipul era un barbat educat,retinut.Am stat seara la cina impreuna,ca sa-mi spuna feta mea - dimineata la prima ora am bilet de avion si urma sa plece cu acel barbat din tara.El era englez,nu stia o boaba romaneste,dar mi-a spus sa nu-mi fac ganduri,daca fata mea nu o sa se obisnuiasca in Anglia,o pune pe avion imediat,dar el nu se mai intoarce in Romania.Mi-am dat seama ca nu o pot retine pentru nimic in lume,imediat am mers la prieteni am inprumutat bani,noi nu aveam o suma considerabila in casa,i-am dat banii fetei mele si i-am spus-te rog pune-ti suma asta deoparte,nu ai de unde stii ce te asteapta acolo,dar de banii acesti sa stii doar tu,sa-i pentru orice eventualitate bani pentru avionul de intoarcere in tara.Dimineata i-am dus la aerogara,in momentru in care avionul a decolat,mi-am pierdut cunostinta in strada din afara aeroportului.Drumul de intoarcere de la aeroport a fost nesfarsit,nu mai pot continua povestea imi tremura mainile pe tst.
ce pot sa va spun doamna,aveti grija de tetita d-voastra,sa-i fi ti prietena,ascultati o,dar daca ea asa si-a pus in cap ca o sa plece,va pleca !
eurobgb_yahoo_com
Postat pe 14 Octombrie 2010 19:14
buna,
cat de buna mama si prietena ai fi, expicandu-i ce este bine si ce nu este bine sa faci, fara sa-i impun unele lucuri, copilul se duce, indiferent de urmari.
intr-o situatie asemanatoare sunt si eu cu fata mea de 15 ani, inca nu a plecat de acasa dar ma ameninta ca v-a pleca, acum incepe in a inchide telefonul stiind ca ma face sa disper, si pe ea poate o apuca rasul.
o fata daca vrea si este curioasa sa faca un lucru care este interzis tot o face, mai ales cand este ajutata de o mama de baiat( in cazul fiicei mele) care sta tot timpul acasa, invinand-o la ei acasa, invatand-o cum sa ma minta, lasandu-i sa-si inceapa viata sexuala, timp in care eu stiind ca are prieten si se duc la film, se plimba in parc...etc
acum ca am aflat, nu mai are importanta cum ca m-am umplut cu calmante si numai eu stiu ce este in sufletul meu, am discutat cu mama baiatului si i-am reprosat faptul nu mi-a spus si nu m-a avertizat, mai ales ca stia ce cred eu despre copii si unde sunt, care la randul ei imi spune sec ''daca era o fata cuminte ce cauta in casa unui baiat''. putea sa-si puna problema ca a devenit coplice si as putea sa o acuz, dar sincer nu stiu cum se v-a termina. asta ma revolta cel mai tare ca era si mama acasa...
incerc sa fiu in continuare alaturi de ea, dar degeaba, nu ma crede ca altora nu le pasa de ea mai mult decat mine, tot la ei se duce.
trist dar adevarat sa-ti vezi copilul crescut de tine in cele mai bune coditii si ajutata de cei carora nu le pasa.
judecati-ma voi!
kudika325841
Postat pe 16 Octombrie 2010 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort 10 De la: alinutza9 26 Mai 2011 14:13
"Triunghiul Conjugal- Un labirint emotional 1 De la: kudika511988 26 Februarie 2012 14:09
tuse enervanta 4 De la: kudika_22838 13 Decembrie 2012 19:30
GIARDIA- salbesc intruna,,cine a rezolvat-o? 13 De la: kudika187667 9 Octombrie 2010 06:56
Am nevoie de pareri! 50 De la: franziska_eu 15 Februarie 2012 12:45