Setari Cookie-uri

La 16 ani vrea sa plece

buna....

Am citit tot felul de comentarii pe tema asta,, am trecut si eu prin ce trec cele doua, mama si fiica am si eu una de 21 ani ,la fel era si a mea la aceea varsta, nu ca ar fi mai matura acum, tot am asteptat sa mai treaca un an de cand ne certam si noi adica de la 16 ani ai eii, si ea ma ameninta ca pleaca de-acasa dar nu a facut la 16 ani ci mai tarziu putin adica acuma s-a mutat cu prietenul eii si locuiesc impreuna, ii asa de greu cand te certi si vezi ca ele fac doar numai ce vor, nu inteleg ca un parinte nu ar dori niciodata raul copilului pe care la crescut, am vrut un alt fel de viitor pentru ea, iam platit facultatea dar a renuntat la ea,,, acuma vor sa se casatoreasca sper sa ii fie bine si sa fie iubita si fericita voi fi mereu alturi de ea oriunde va fi, si stiu ca asa vei fi si tu , asta santem noi mamele le iertam toate greselile si le ajutam chiar daca ele vad altfel viata, degeaba incerci sa le fii prietena ca tot ce vor fac pana la urma chiar daca te dai tu cu capul de pereti pentru ele... ii la fel,, nu stii de multe ori cum sa te porti cu ele,,, ce atitudine sa ieii,, mereu tie frica sa nu faca vreo prostie si sa nu o mai poti repara....
vyorela2008
Postat pe 10 Februarie 2011 17:32
ai primit vesti de la fata ?
leo2010
Postat pe 11 Februarie 2011 11:40
De la: healthy001992, la data 2010-10-14 19:14:47buna seara!
exact in aceeasi situatie am fost si eu cu fiica mea,desi eu sunt o femeie moderna in gandire,am incercat sa ma apropii de ea,sa vorbim diverse,mereu...,dar dragilor crede ti-ma,trebuie sa ai si cu cine sa dialoghezi.Sunt copii care nu accepta,sunt ascunsi,sunt dificili,orice le-ai face ASA LE ESTE STRUCTURA !!!sa va imaginati fetita mea ma cunostea mai bine,deoarece eu am fost extrem de deschisa cu ea,prietena,confidenta,dar ea a fost de nepatruns,imi spunea doar ce voia ea.Ma bucur ca am trecut de perioada aceea,simteam ca innebunesc,atat de tare eram scarbita de tot ce se intampla,incat am fost de acord ca la 18 ani sa plece de acasa....si a plecat.Bine nu a ajuns,cred ca va imaginati,si-a petrecut cei mai frumosi ani a i ei cu un barbat de 43 de ani,dar am admirat la ea faptul ca nu a abandonat scola.A terminat liceul,cu medie chiar mare,(a lucrat si mergea si la scoala),bravo ei!!!dar cu ce pret???????????!!!!!!!!!!!!!.Cand a venit acasa dupa ce a terminat bacul,mi-a spus ca aduce ceva haine de a ei acasa,tare m-am bucurat.A venit intr-o seara,dar nu era singura,era cu acel barbat,care urma sa aflu ca a fost casatorit si are 2 fete de seama fetei mele.Cand l-am vazut in casa cu ea,am incercat sa stau de vorba cu el,tipul era un barbat educat,retinut.Am stat seara la cina impreuna,ca sa-mi spuna feta mea - dimineata la prima ora am bilet de avion si urma sa plece cu acel barbat din tara.El era englez,nu stia o boaba romaneste,dar mi-a spus sa nu-mi fac ganduri,daca fata mea nu o sa se obisnuiasca in Anglia,o pune pe avion imediat,dar el nu se mai intoarce in Romania.Mi-am dat seama ca nu o pot retine pentru nimic in lume,imediat am mers la prieteni am inprumutat bani,noi nu aveam o suma considerabila in casa,i-am dat banii fetei mele si i-am spus-te rog pune-ti suma asta deoparte,nu ai de unde stii ce te asteapta acolo,dar de banii acesti sa stii doar tu,sa-i pentru orice eventualitate bani pentru avionul de intoarcere in tara.Dimineata i-am dus la aerogara,in momentru in care avionul a decolat,mi-am pierdut cunostinta in strada din afara aeroportului.Drumul de intoarcere de la aeroport a fost nesfarsit,nu mai pot continua povestea imi tremura mainile pe tst.
ce pot sa va spun doamna,aveti grija de tetita d-voastra,sa-i fi ti prietena,ascultati o,dar daca ea asa si-a pus in cap ca o sa plece,va pleca !
leo2010
Postat pe 11 Februarie 2011 11:47
ai mai aflat ceva de fetita ta ? se descurca in Anglia sau s-a intors acasa ?
leo2010
Postat pe 11 Februarie 2011 11:49
Eu am plecat de acasa la 15 ani (daca nu plecam azi nu mai eram)
grace004157
Postat pe 12 Februarie 2011 14:13
chear daca pleaca,o sa se intoarca .....pentru ca asa cum sunt parinti sunt ai nostri:) nici eu nu ma inteleg cu ai mei si deasta cand vorbesc cu mine ii ascult si gata!toata lumea are probleme,oricat de mici sau mari...;)
bburuzaa
Postat pe 13 Februarie 2011 12:38
Am un nepot de 15 ani, care a fost premiant pana anut trecut si acum a abandonat scoala. Nu se drogheaza, nu este rebel, dar este "roker", si-a lasat parul pe ochi, s-a apucat de "parcour", ca forma de sport si si-a facut un program de sculare la 12 ziua, culcare la 2-3 noaptea, jocuri pe calculator peste 10 ore pe zi si s-a facut total neascultator. Are o independenta obositoare. L-au dus la doctori, la psihologi, au facut parintii lui apel la scoala, dar totul zadarnic. Acum a aparut si Legea prin care parintii pot fi amendati daca copii lipsesc nemotivat de la scoala. Ce pot face parinti daca copilul nu intelege si nu asculta sfaturile lor ? Si noi cautam un sfat, o solutie, ca suntem disperati. Si copilul este foarte dotat, vorbeste aproape fluent limba engleza, se descurca in spaniola, dar ce folos? Daca intrevedeti vreo posibilitate de a iesi din aceasta situatie, va rog sa ma contactati la:"kanakevirgil@yahoo.com". Multumesc.
Kanake
Postat pe 14 Februarie 2011 07:32
buna... am citit si eu toate aceste comentarii cu privire la fugitul de acasa si desi am 18 ani niciodata nu ma-am gandit k mama mea va fi ingrozita k voi pleca de akasa.da poate nici eu nu i-am dat motiv sa se teama de asta dar nu cred k e asa ar trebii sa reactoineze un parinte adult
mama a trecut prin multe incercari ,s-a despartit de tatal meu knd aveam eu 2 ani s-a recasotarit, iar s-a despartit iar acum la a trea casatorie a mai venit o surioara...are 7 ani, eu am trcut impreuna cu ea prin toate acestea si desi nu am avut copilaria perfecta din greslile si slabiciunile ei am invatat multe.de ce nu am avut ganduri de genu "i-a sa fug eu de acasa undeva unde imi e mai bn",desi ani intregi am suferit din cauza tatilor mei vitregi care nu m-au iubit si nu mi-au fost niciodata aproape si a faptului k niciodata nu aveam o casa numai a noastra pt k eram constienta k nu imi fac un bn mie mai mare decat raul pe care il fac mamei. mama m-a facut sa o iubesc neconditionat si sa i respect in mare parte dorintele prin atitudinea ei de partenera, de confidenta,in sensul k daca avea ea o problema eu eram prietena caruia i spunea totu l si astfel imi puteam si eu deschide sufletul in fata ei cu problemele mele "importante" pe la 16 ani k nu imi acorda nu stiu care baiat atentie sau k asi vrea si eu sa fiu k nustiu cine... dar pe langa prietena mama a putut fi si ferma atunci knd greseam adica pt k pe langa vre-o palma pe care o mai primeam din cand in cand, urma si o morala....dar nu morala-cearta cum mai sp noi ci morala care imi arata ambele fete ale monedei adik daca o sa procedez asa o sa se intample asta si dak fac asta bn o sa fi altefel era metoda ei prin care ma aducea la realitate sau imi dadea o alternativa la problema mea.ii inteleg pe cei care au probleme grave in familie nu stiu batai si pedepspe groaznice da probabil sunt cei mai indreptatiti sa faca asta dar cei ce au o familie unita si o stare matriala sigura isi fac probleme singuri pt k nu stiu kum ar fi mai rau si considera k o problema in genul de ce nu ma lasa mama sa am cercel in nas la 15-16 ani sau mama nu ma intelege k asi vrea sa plec in fiecare seara cu prietenii sau k am un nou prieten pe care mama nu il aceepta din nu stiu ce motive eu cred k daca un copil stie sa se aproprie de parintii lui si acestea vor fi mai permisivi si daca mama stie ca am plecat la 10 din casa si sigur ma intorc la 3 sunt sigura k nu vor exista certuri acasa ea e linistita intr-un fel k stie unde esti si la cat te intorci iar u te poti distra in voi fara sa ai constiinta inkarkat k vai ce o sa imi faca mama dimineata...si cu telefonul inchis.... o iubesc pe mami meu ca m-a ajutat sa ajung mare cat de cat si ca mi-a oferit de cele mai multe ori ocazia sa imi formez propria personalitate k mi-a descis ochii si nu m-a transformat in modelul ei ideal de viata, fiecare copil e special in felul sau si nu trbuie tratat nici ca "printisorul lu mama dar nici k bucata de plastilina a parintilor. iar pt a o multumi pe mama asi vrea sa intru anul acesta la fac de psiho si astfel sa fie mandra de ce a crescut. sper k nu am plictisit pe nimeni e doar parerea mea....
kudika166296
Postat pe 16 Februarie 2011 02:23
Parinti ar trbui so sprijine mai mult ,fata nu se simte iubita si ar putea fugi de acasa sa caute sprijin la altcineva care o intelege vb mai mult cu ea si incercati sa va puneti in pielea ei
kudika361175
Postat pe 19 Februarie 2011 00:34
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:12:12Am o prietena care are o fetita de 16 ani. Intr-o zi, cand se certau, fetita ei i-a spus ca vrea sa fuga de acasa. De atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa mai faca sa fie totul bine.

Intrebarea mea este: Daca va pleca de acasa, ii va putea face ceva, din punct de vedere legal, pentru a se intoarce acasa?

Multumesc mult!


nu. bine ca pleaca, eu m as bucura. altii lucreaza de la 5 ani in malaysia.
rockk
Postat pe 19 Februarie 2011 00:39
La 18 ani fata va avea toate drepturile legale de a pleca de acasa.
Faptul ca fata vrea sa plece de acasa pot fii diverse motive :
dorinta de a fii indepedenta;
influentata de prieteni;
influetatat de iubit;

Desigur ca nu neaparat un lucru rau,fetei îi trebuie comunicare,sustinere,sensibilitate din partea mamei.
Sfatul meu,mama trebuie sa îºi incurajeze fica însã trebuie sã îºi trateze fica ca pe un prieten,sã o lase sã îsi invite priteni acasa.
Cel mai bine ar fii ca mama sa îºi stimuleze fata sa înveþe sau sã o încurajeze,susþinã în una sau mai multe activitãþi ,spre exemplu dans.
TMadalin
Postat pe 19 Februarie 2011 08:57
iti spun eu cum gandeste aceea fetita de 16 ani , ea nu este intelesa de mama ei si probabil ele amandoua nu prea comunica ,nu vorbesc deschis .. mama ei trebuie sa-i fie mai mult o prietena decat mama sa stie sa o asculte ,sa o inteleaga ,sa-i explice ce e bine ce e raw.
kudika367858
Postat pe 20 Februarie 2011 21:49
statzi linistiti cand va pleca de acasa si va da de greu....se va intoarce singurica inapoi....probabil ia bagat vreun prieten ceva in cap sau poate parintzii nui acorda accea libertate de care ea ar avea nevoie...
kudika128781
Postat pe 23 Februarie 2011 14:38
De ce nu incearca sa stea de vorba cu fiica ei? La o adica asa vor putea sa stabilieasca de ce nu se inteleg si sa incerce amandoua sa faca compromisuri pentru a remedia situatia. Pe de alta parte insa, asa zisul plecatul de acasa, e mai mult o vorba aruncata la nervi. Daca se ajunge la asta, mama poate apela la ajutorul politiei si poate face dupa 24 de ore o plangere prin care fata va putea fi data in urmarire. Oricum genul asta de lucruri nu duce la nimic bun, asa ca singurul remediu ramane comunicarea.
MonikStefn
Postat pe 25 Februarie 2011 02:53
asta e solutia????? doar sa-i fie prietena???? NU... depinde ce are fetita aia in cap dar se pare ca nimic, daca are ideea de-a fugi de acasa. nu cred ca a existat vreodata vreun copil care sa nu fie certat de parinti, ce ar fi fost daca toti am fi plecat de acasa? In primul rand trebuie sa vezi ce prieteni are, ca in ziua de azi degeaba iti educi copilul daca s-a inhaitat cu tot felul de ,,ciudatenii,,gen (emo, drogati,betivi...etc). Nu zic sa nu fii prieten cu copilul tau, dar mai trebuie sa te si impui ca altfel se alege prafu. Si asa in vremurile astea putini sunt cei care au ceva bun in cap!
raluca_sarbu
Postat pe 25 Februarie 2011 12:25
fata este minora si legal sub tutela parintilor astfel ca o pot forta sa se supuna vointei lor dar incercali sa o luati cu calm adica la 16 ani toti ne ma considerat niste neintelesi
kudika126370
Postat pe 2 Martie 2011 00:29
Daca a anuntat ca pleaca, nu va pleca, e o forma de santaj. Vina e la amandoua. Stiu ca este greu sa fii mama la un adolescent. Eu sunt mama singura la un baiat de 17 ani si o fetita de 10 ani. Mie imi este foarte greu dar am invatat sa fiu prietena lor, sa m-ai fac compromisuri sa cer in schmb la ce dau. E greu dar cu rabdare se poate. Persevereaza dar nu o lasa de capul ei ptr ca va fi pierduta pe veci. Verifica discret anturajul ei poate ca de acolo se trag problemele. Si eu am avut problema anturajului la fiul meu si stiu ce inseamna. Acum e ok
MonicaH
Postat pe 3 Martie 2011 19:55
nu se poate face nimik legal dak ea vrea sa plece de akasa de bunavoie nu are nimeni ce sa faca
andreea_raluca_1993
Postat pe 11 Martie 2011 14:19
BUNA. pai am o sugestie in primul rand sa vorbeasca sincer cu fata ei sa nu o certe in acel timp si sa incerce sa o inteleaga....bineinteles k nu o sa mearga din prima fiinda fata e neincrezatoare insa sa nu dispere,iar apoi sa povesteasca ce zic eu acum
la 17 ani mama mea a plecat in italia si trebuia sa ma duc la tata in brasov(are o a doua sotie)si eu am preferat sa ma marit(si nu glumesc).in anul acela m-am ales si cu un copil si fara liceul terminat....si trebuind sa ma ocup de sotul meu.deci FETITO sa nu faci asa k ai sa regreti .bineinteles k acum nu im pare rau insa atunci eram terminata.sfatul meu insa e sa incerce zi de zi sa vorbeasca sincer cu ea sa nu o judece pripit si sa incerce sa se aproprie mai mult de fiica ei.multa bafta in continuare!
kudika353931
Postat pe 15 Martie 2011 17:03
Sincer o acuz pe mama, pentru neglijenta, si eu sunt Tata, este drept fetita mea va face 6 ani acum pe 1 aprilie, Un sfat pot sa-ti dau, inca nu cred ca este tarziu, eu am inceput sa practic acest lucru cu sotia si fiica mea.
In primul rand demonstrazai ca parerea ei conteaza foarte mult in familie, ca este membru al familiei, cand face-ti planuri ceea ce vreti sa faceti in casa sau daca vreti sa cumparati ceva, cereti parerea copilului indiferent de varsta pe care o are, deoarece cerandu-i parerea ii demonstrati ca aveti incredere in ea (in copil este valabil si pentru baieti). Cere-tii sfatul atunci cand aveti anumite probleme, deoarece vede ca aveti probleme si voi si ca aveti nevoie de ajutor si intotdeauna cereti ajutorul celor apropiati adica ei. Invatand acest exemplu si ea la randul ei va va cere parerea la majoritatea problemelor ei, pentru ca stie ca se poate baza pe voi, pentur ca si voi i-ati cerut ei sfatul. Si spun asta pentru ca am experimentat-o pe propriul meu copil, sa vedeti cat de incantata este atunci cand ii cer parerea sau cum incearca sa ma ajute cand am o problema. Chiar daca are ea o problema, vine intotdeauna si imi cere ajutorul si are incredere in mine, indiferent de varsta pe care o are copilul tau, aratai ca este un membru de baza al familiei, si conteaza foarte mult si parerea ei si sfatul ei.
As vrea sa-mi zici in viitorul apropiat daca ai facut acest lucru si daca ti-a dat rezultate.
garantez 90% ca va functiona. Cei 10% pentur nereusita sunt foarte multe cauze in principal parintii in proportie de 9 % si 1% sunt anturajul prietenii din exterior.
cocancl
Postat pe 17 Martie 2011 11:24
Ceea ce conteaza aici nu este faptul ca pleaca sau nu, ci de ce ar vrea sa plece? Din ce motiv s-au certat cele doua? Pentru ca daca "fetita" este genul de copil crescut in puff, care se revolta ca are camera roz aprins si nu roz pal, si mai stiu eu ce detaliu minor o face sa fie nemultumita, eu zic ca "fetita" este un mic manipulator in crestere si cred ca, parintele ar trebui sa-i stabileasca f bine niste limite, fara sa se sperii ca ar pleca de acasa, pentru ca un astfel de copil nu ar fugi niciodata de acasa.Acum, daca mama este mult prea protectoare, daca intervine in viata copilei in orice detaliu, atunci este o problema: ptr ca are nevoie de libertate sa se dezvolte si sa-si contureze caracterul cat mai bn. Deci tb sa stii f bn cine esti victima sau agresorul sa zicem asa... Ce sa zic... Mult succes cu fata, care nu mai este o fetita... Este o domnisoara si tb sprijinita dar nu rasfatata.
sirim
Postat pe 19 Martie 2011 21:08
Sa plece de acasa ,ca tiganii abia asteapta sa puna mana pe ele,mai bine a-r invata la scoala sa-si faca un viitor frumos,vrea sa plece ca poate nu e lasata la discoteca ,cluburii,adica nu e lasata sa se depraveze.Fete proaste fara minte.E greu sa ai copii .NU DORMI CAND SUNT MICI SI NICI LA ACEASTA VARSTA CAND PLEACA SI NU SE INTORC DECAT PE LA 3 DACA SE MAI INTORC.UN ADEVARAT BALAMUC,ITI VINE SA-TI IEI CAMPII.
belami
Postat pe 21 Martie 2011 08:07
nu e neaparat vorba de lipsa comunicarii.eu am 16 ani, iar mama mea inca de mica mi-a fost cea mai buna prietena..vorbeam deschis mereu,sfaturi etc. insa, m-am indragostit(credeam eu) de baiatul interzis, relatie din vina careia am luat si bataie pt prima oara in viata, mi s-a interzis sa mai ies seara q gask din kre faceam parte...in fine..ideea e ca si eu am vrut sa plec de acasa, acesta fiind de fapt motivul pt kre am luat bataie pt 1-a data si aveam unde sa ma duc; da' m-a linistit tata cu bataia aia zdravana.concluzia nu e ca totul se rezolva q bataia...voiam doar sa scot in evidenta k in ciuda unei relatii f bune mama-fiica, tot poate exista aceasta problema.solutia cu siguranta nu este sa ii oferi tot ce vrea ci mai bn incerci sa o tii mai din scurt, eventual sa nu mia umble cu anturajul daca acesta este negativ(parerea unui copil de 16 ani dar kre a treqt prin asta)
al3xx
Postat pe 21 Martie 2011 19:21
Depinde foarte mult de situatie si de motivul pentru care vrea sa plece. Daca minora este batuta sau traumatizata de catre parinti, a o cauta cu politia nu e in avantajul parintilor, ulteor in cazul unei anchete sociale, mama este cea care va trebui sa dea socoteala si chiar sa-i fie anulate drepturile parintesti.
moonflower
Postat pe 22 Martie 2011 08:21
Spune-i sa stea linistita ca nu va pleca :) eu am fost un copil foarte rebel....din cauza ca ai mei au divortzat...stateam cu mama care muncea 24 cu 48...asa ca eram singura mai tot timpu'.....ne certam mereu...zburau scaune su scrumiere prin casa :)):)):)) am fugit de-acasa o data,am stat la o prietena o noapte si apoi m-am intors....nu are ce sa faca...pt ca daca pleaca de-acasa ii vor lipsi ft multe lucruri si la varsta aia e cam greu sa te descurci singura....asa ca stati linistite ca nu va pleca ;)
ingerashdulcik
Postat pe 28 Martie 2011 08:06
bai e o adolescenta.mai lasatio in pace nu stati tot timpul p capul ei k asa e normal sa vrea sa plece.sh din punct legal dak ea vrea sa ramana akolo und pleaca nimeni nu o poate impiedica. deci aveti grija!
kudika380255
Postat pe 30 Martie 2011 17:12
nu fi asa de sigura k eu am plecat d 8 ori sh nu imi poate face legea nik
kudika380255
Postat pe 30 Martie 2011 17:14
mi-se pare cea mai mare prostie pe care poti sa o zici unu parinte .... ,,sau cea mai mare minciuna'' ... pentru ca nimeni nu va face asa ceva ... ca ca incerca poate dar nu o sa ii reuseasac pentru ca nici unu prieten nu te tine mai mult de 2 zile ... si parintii celui la care se va duce nu cred ca ar fii atat de inculti incat sa nu anunte parintele celui plecat ... pana la urma urmei sunt si iei parinti ... parerea mea
kudika380570
Postat pe 31 Martie 2011 23:39
mei nu e chiar asa de usor si cu politia am vazut cazuri in care au plecat din tara si nu au putu sa aduca inapoi copilul k avea job stabil cu acte si avea peste 16 ani ;) doar le-a zis parintilor unde e copilul si atat !!!! nu e caz de rapide sau chestii de genul.parintii in zilele noastre sunt prea incuiati sunt multi care au minte luminata cu lanterna comunisti .asa k nu se stie de unde a inceput tot si de la ce ;) si care e cauza trb fiecare sa isi rezolve problemele asa k sfatul meu sa nu mai fiti toti plini de sfaturi .!!!!
eu dupa ce m-am certat si nu am mai stat cu ai mei mureau faceau spume ei au facut tot asa k cik dc plec usa e
a mea dar knd au vazut k nu mai stiu mai nik de mine doar k am mai multi bani dekt aveam inainte mureau nu stiau si tot ei au venit sa isi ceara scz la me si eram doar in primul an de fac ;) .asa k lasati oamenii sa se certe sa se impace singuri
kudika042701
Postat pe 4 Aprilie 2011 16:44
A mea aºa a fãcut. Dar în loc sã tãiem toate punþile i-am dat de înþeles cã dupã ce-i trec gãrgãunii are unde sã se întoarcã. Dacã întrebi ce poþi face legal vorbind, nimic. Când a plecat prima datã de acasã, poliþia ne-a zis: ce rezolvãm, doamnã, dacã o cãutãm ºi v-o aducem înapoi? A doua zi pleacã iar! Dacã nu reuºeºti sã-þi repari relaþia cu ea, apeleazã la un specialist care te va sfãtui ce sã faci, asta dacã se mai poate face ceva. Dar nu-i permite sã te ºantajeze cu "dacã nu mã laºi sã fac ce vreau, plec". Spune-i cã viaþa nu e aºa uºoarã cum crede ea ºi lumea nu-i aºa amabilã cum îi pare ei acum. Dacã vrei sã vorbim mai multe, lasã-mi mesaj privat.
elena_mihaela2009
Postat pe 5 Aprilie 2011 09:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un pic de ajutor va rog! 2 De la: kudika421339 23 Septembrie 2011 13:41
GynieL 4 De la: duda20 13 Martie 2011 17:57
hepatita b S.O.S.!!! 12 De la: nicossia 30 Iulie 2010 21:03
ast parerea dvs 11 De la: Elyaa 19 Iulie 2011 11:09
cearta 5 De la: GRIGO_RESCU_ 21 Februarie 2012 20:55