Setari Cookie-uri

La 16 ani vrea sa plece

Perioada cuprinsa intre 15-17 ani este cea mai dificila pentru adolescent si de ce nu, si pentru parinti. Este varsta teribilismului, perioada in care copii cred ca tot ce zboara se mananca, cand au contradictii cu ei insisi si implicit cu cei din jur. Tocmai de aceea parintii trebuie sa se inarmeze cu multa rabdare si tact si mai ales sa isi aminteasca ca au avut aceasta varsta. In aceasta perioada este greu sa mentii si o comunicare adecvata cu adolescentul.
Parerea mea este ca, ar trebui mult tact si rabdare, fara a se lasa deoparte atributul de parinte. Limita dintre prieten si parinte este foarte firava, copilul nu trebuie sa o confunde niciodata. Starile conflictuale trebuiesc aplanate cu calm dar si fermitate, in asa fel incat copilul sa vada calmul "rece", ratiunea si experienta parintelui. Nu intotdeauna va accepta acest lucru, dar va analiza si va ajunge la concluzia (exasperanta pentru el in acest moment) ca trebuie sa faca intr-un anumit fel, ca traim intr-o societate, unde regulile si normele impuse trebuiesc respectate.
De la varsta de 14-18 ani copilul , din punct de vedere juridic, are capacitate de exercitiu restransa, el trebuie sa stie ce inseamna acest lucru, ca are responsabilitati crescute. Este extrem de greu sa intelegi adolescentul, dar se pot gasi punti de comunicare. Cel mai important este faptul ca adolescentul trebuie sa se simta iubit, chiar daca nu.......inteles intotdeauna. Violenta genereaza violenta (fie ea si verbala). Este important ca macar parintele (adult fiind si se presupune ca este si mai intelept) sa-si pastreze calmul, si atunci dialogul va putea fi unul fructuos.
Sper ca fetita sa nu plece de acasa, dar mama, cu calm (trebuie sa si-l adune) sa explice si riscurile la care se expune cu astfel de idei sau actiuni si mai ales ca, la un moment dat va deveni parinte si sa incerce a se pune (pentru o clipa numai ) in aceasta postura.
Numai bine !
Alice007
Postat pe 23 Noiembrie 2010 10:08
din punct de vedere legal.....DA ...pt ca fata este minora....ar trebui ca mama fetei sa incerce sa se apropie mai mult de ea pt ca e inca mica si nu stie ce e bine si ce nu........sa o ajute sa inteleaga ca cel mai bine e acasa langa si ca orice va fi ea(mama) va intelege si o va sprijini.....BAFTA MAMEI
evisan
Postat pe 30 Noiembrie 2010 00:12
Si eu am o fetita de 16 ani si e destul de greu cu ele la varsta asta dar ii trebuie rabdare si sa in cerce sa ii dea impresia ca ea (fetita) hotaste ce e bine pentru ea dar de fapt sa ii puna in balanta mai multe obtiuni din care sa hotarasca, si sa stii ca functioneaza 80% din cazuri. Si sa isi faca timp seara dupa 10,11 sa stea de vorba cu ea sa ii spuna necazurile ei de la lucru si mai stiu eu de unde si in felul acesta ii va da curaj sa ii povesteasca si fetita cate ceva si poate relatia lor se mai inbunatateste. dar cuvantul cheie este RABDARE ..Succes
kudika077206
Postat pe 30 Noiembrie 2010 12:45
important este sa sprijine copilul in tot ceea ce face,ideal ar fi sa reuseasca sa se reaproprie de fica ei.sa inteleaga ca faptul ca vrea sa plece este o vina a atat a ei cat si a ficei.ascult-o in ceea ce vrea sa spuna.e trist ca la 16 ani sa doreasca lucruri urate in viata ei.
big_girls_don_t_cry
Postat pe 1 Decembrie 2010 18:40
De la: thadoogback, la data 2010-09-11 09:44:45
De la: kudika319568, la data 2010-09-11 09:37:11Astazi iti vorbeste femeia, care atunci cand avea 16 ani a plecat de acasa, si-a luat inima in dinti si lumea in piept. Nici acasa la mine nu era bine, insa am incercat sa-mi transform parintii in aliati. Ei nu au reusit niciodata sa ma tina in frau, sa ma controleze, de aceea erau tot timpul certuri ( mai ales cu mama, pentru ca tatal meu a fost ca si inexistent in viata mea pana la varsta de 20 de ani, desi locuiam impreuna sub acelasi acoperis), iar intimitatea mea, practic nu exista. Fiind din provincie, i-am convins pe parintii mei, ca cel mai bine ar fi sa ma mut la Bucuresti, singura, ca sunt destul de mare si ca ma pot descurca. Spre surprinderea mea, au fost de acord. Ajunsa in Bucuresti, m-am trezit singura in Gara de Nord. Nu cunosteam orasul, dar am reusit sa ajung la niste prieteni, care m-au gazduit pana mi-am gasit unde sa ma mut cu chirie ( intelegerea cu ai mei, era, ca ei trebuiau sa-mi subventioneze mie pana la terminarea facultatii 100 de euro pe luna, chiria garsonierei). Dupa ce am gasit o garsoniera, care arata groanic, de aceea era si la 100 de euro, am curatat-o si m-am mutat in ea. Cluburile, distractiile si prieteniile au rezistat exact 3 luni, pentru ca eu trebuia sa si muncesc pentru a manca si in acelasi timp imi dadeam seama cat de voatile erau aceste distractii si cat de naivi erau tinerii care incercau sa epateze, tocmai din dorinta de a ascunde frustrarile innascute din cauza parintilor. Apoi m-am inscris la liceu, unde ma certam cu profesorii care imi spuneau sa-mi iau un tutore, etc. Cu pumnul in masa, plimbata din liceu in liceu ( nu-mi placea ca nu se facea carte, cu toate ca eram in licee de prestigiu din Bucuresti), cu ochii obositi de munca dupa scoala, am reusit sa termin liceul cu note foarte mari si cu admiratia sincera a celor din jur. Acum am 22 de ani si sunt mult mai matura decat multi tineri de varsta mea. Am reusit sa termin si facultatea si sa ma incojor de oameni, care culmea, acceptam de la ei, ceea ce de la parintii mei nu acceptam. Adica, sa ma invete din experienta lor. Astazi parintii mei sunt cei mai de pret oameni de pe lume si am invatat ca numai ei imi vor binele si ca ma iubesc neconditionat. Am reusit sa-mi apropii tatal. Aveam 20 de ani cand m-a mangaiat pentru prima oara, iar acum il vad ca pe un zeu. Dar mai important decat orice, eu vad in fiecare barbat un tata si in fiecare femeie o mama. Fiind psiholog, si lucrand cu copii si parinti deopotriva incerc sa le transmit experienta mea si sa le explic, ca daca au venit la psiholog, asta nu inseamna ca problemele se rezolva. Copilul are nevoie sa stie cu tu esti acolo sa-l sprijini in ceea ce vrea sa faca, nu sa-l ingradesti. Vrea sa-ti demonstreze in sinea lui ca educatia care tu i-ai dat-o pana la acea varsta a contat si ca nu are de ce sa-ti fie frica. Mai mult de atat: Dragi parinti, lasati-va copii sa creasca si sa plece, sa-si urmeze cursul vietii si sa aiba experientele lor! Nu-i faceti dependeti de voi! Si daca i-ati facut ca sa va ingrijeasca la batranete, ei bine, aflati ca asta nu o sa se intample, decat daca ii veti lasa sa se convinga de natura voastra de parinte si va capata acel nespus respect pentru ca a-ti avut inceredere in ei!
Va doresc mult succes si va stau la dispozitie oricand pentru intrebari.

Cu respect,
D.C. - presedinte al unui ONG pentru copii abandonati
mincinoasa mika cu ongul tau,,asta ti sa intamplat tie sau personajului din povestea ta ,,nu inseamna ca este valabil pentru oricine
sirsof
Postat pe 1 Decembrie 2010 20:34
De la: sirsof, la data 2010-12-01 20:34:05
De la: thadoogback, la data 2010-09-11 09:44:45
De la: kudika319568, la data 2010-09-11 09:37:11Astazi iti vorbeste femeia, care atunci cand avea 16 ani a plecat de acasa, si-a luat inima in dinti si lumea in piept. Nici acasa la mine nu era bine, insa am incercat sa-mi transform parintii in aliati. Ei nu au reusit niciodata sa ma tina in frau, sa ma controleze, de aceea erau tot timpul certuri ( mai ales cu mama, pentru ca tatal meu a fost ca si inexistent in viata mea pana la varsta de 20 de ani, desi locuiam impreuna sub acelasi acoperis), iar intimitatea mea, practic nu exista. Fiind din provincie, i-am convins pe parintii mei, ca cel mai bine ar fi sa ma mut la Bucuresti, singura, ca sunt destul de mare si ca ma pot descurca. Spre surprinderea mea, au fost de acord. Ajunsa in Bucuresti, m-am trezit singura in Gara de Nord. Nu cunosteam orasul, dar am reusit sa ajung la niste prieteni, care m-au gazduit pana mi-am gasit unde sa ma mut cu chirie ( intelegerea cu ai mei, era, ca ei trebuiau sa-mi subventioneze mie pana la terminarea facultatii 100 de euro pe luna, chiria garsonierei). Dupa ce am gasit o garsoniera, care arata groanic, de aceea era si la 100 de euro, am curatat-o si m-am mutat in ea. Cluburile, distractiile si prieteniile au rezistat exact 3 luni, pentru ca eu trebuia sa si muncesc pentru a manca si in acelasi timp imi dadeam seama cat de voatile erau aceste distractii si cat de naivi erau tinerii care incercau sa epateze, tocmai din dorinta de a ascunde frustrarile innascute din cauza parintilor. Apoi m-am inscris la liceu, unde ma certam cu profesorii care imi spuneau sa-mi iau un tutore, etc. Cu pumnul in masa, plimbata din liceu in liceu ( nu-mi placea ca nu se facea carte, cu toate ca eram in licee de prestigiu din Bucuresti), cu ochii obositi de munca dupa scoala, am reusit sa termin liceul cu note foarte mari si cu admiratia sincera a celor din jur. Acum am 22 de ani si sunt mult mai matura decat multi tineri de varsta mea. Am reusit sa termin si facultatea si sa ma incojor de oameni, care culmea, acceptam de la ei, ceea ce de la parintii mei nu acceptam. Adica, sa ma invete din experienta lor. Astazi parintii mei sunt cei mai de pret oameni de pe lume si am invatat ca numai ei imi vor binele si ca ma iubesc neconditionat. Am reusit sa-mi apropii tatal. Aveam 20 de ani cand m-a mangaiat pentru prima oara, iar acum il vad ca pe un zeu. Dar mai important decat orice, eu vad in fiecare barbat un tata si in fiecare femeie o mama. Fiind psiholog, si lucrand cu copii si parinti deopotriva incerc sa le transmit experienta mea si sa le explic, ca daca au venit la psiholog, asta nu inseamna ca problemele se rezolva. Copilul are nevoie sa stie cu tu esti acolo sa-l sprijini in ceea ce vrea sa faca, nu sa-l ingradesti. Vrea sa-ti demonstreze in sinea lui ca educatia care tu i-ai dat-o pana la acea varsta a contat si ca nu are de ce sa-ti fie frica. Mai mult de atat: Dragi parinti, lasati-va copii sa creasca si sa plece, sa-si urmeze cursul vietii si sa aiba experientele lor! Nu-i faceti dependeti de voi! Si daca i-ati facut ca sa va ingrijeasca la batranete, ei bine, aflati ca asta nu o sa se intample, decat daca ii veti lasa sa se convinga de natura voastra de parinte si va capata acel nespus respect pentru ca a-ti avut inceredere in ei!
Va doresc mult succes si va stau la dispozitie oricand pentru intrebari.

Cu respect,
D.C. - presedinte al unui ONG pentru copii abandonati
mincinoasa mika cu ongul tau,,asta ti sa intamplat tie sau personajului din povestea ta ,,nu inseamna ca este valabil pentru oricine
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Rele mai putem fi unele! E normal sa fie speriata ;;mama;! Unde sa plece , un copil neajutorat azi?? Cand nu gasesti nimic bun in lumea asta de 2 lei??
Si eu as fi speriata, daca; as fi in locul mamei!
sirsof
Postat pe 1 Decembrie 2010 20:38
noutati ceva? cum s-a rezolvat problema?
roz5blue6lila7
Postat pe 1 Decembrie 2010 20:38
Buna!
Vreau sa va zic un lucru, care mie mi se pare logic.. De ce sa nasti un copil daca tu stii ca nu esti in stare sa il stapanesti? Am vazut la multi parinti un lucru care ma dezgusta, astia prea alintati, si cica le zice la restaurant ,, stai cuminte si comporta-te ca un copil normal si civilizat'', da, foarte civilizat, si pe la 16 ani hop si iti fuge de acasa .
De aceea,tu ii dai copilului tau toata atentia unui parinte civilizat, si toate prilejurile ( sa plece in oras cand vrea unde vrea), si deja.. copilul se simte FREE!! si zboara din cusca..

Nu trebuie sa il faca sa se simta ca un papagal in cusca, dar nici ca un papagal care intra cand vrea si iese cand vrea din cusca, ci ca unul care intra si iese doar cu acordul parintilor.
E o tampenie sa ii spuna politiei, adica numai politia ii poate controla copilul, ea nu poate? A ajuns sa ii fie frica de propriul ei copil?
anna01
Postat pe 4 Decembrie 2010 19:45
De la: sirsof, la data 2010-12-01 20:38:31
De la: sirsof, la data 2010-12-01 20:34:05
De la: thadoogback, la data 2010-09-11 09:44:45
De la: kudika319568, la data 2010-09-11 09:37:11Astazi iti vorbeste femeia, care atunci cand avea 16 ani a plecat de acasa, si-a luat inima in dinti si lumea in piept. Nici acasa la mine nu era bine, insa am incercat sa-mi transform parintii in aliati. Ei nu au reusit niciodata sa ma tina in frau, sa ma controleze, de aceea erau tot timpul certuri ( mai ales cu mama, pentru ca tatal meu a fost ca si inexistent in viata mea pana la varsta de 20 de ani, desi locuiam impreuna sub acelasi acoperis), iar intimitatea mea, practic nu exista. Fiind din provincie, i-am convins pe parintii mei, ca cel mai bine ar fi sa ma mut la Bucuresti, singura, ca sunt destul de mare si ca ma pot descurca. Spre surprinderea mea, au fost de acord. Ajunsa in Bucuresti, m-am trezit singura in Gara de Nord. Nu cunosteam orasul, dar am reusit sa ajung la niste prieteni, care m-au gazduit pana mi-am gasit unde sa ma mut cu chirie ( intelegerea cu ai mei, era, ca ei trebuiau sa-mi subventioneze mie pana la terminarea facultatii 100 de euro pe luna, chiria garsonierei). Dupa ce am gasit o garsoniera, care arata groanic, de aceea era si la 100 de euro, am curatat-o si m-am mutat in ea. Cluburile, distractiile si prieteniile au rezistat exact 3 luni, pentru ca eu trebuia sa si muncesc pentru a manca si in acelasi timp imi dadeam seama cat de voatile erau aceste distractii si cat de naivi erau tinerii care incercau sa epateze, tocmai din dorinta de a ascunde frustrarile innascute din cauza parintilor. Apoi m-am inscris la liceu, unde ma certam cu profesorii care imi spuneau sa-mi iau un tutore, etc. Cu pumnul in masa, plimbata din liceu in liceu ( nu-mi placea ca nu se facea carte, cu toate ca eram in licee de prestigiu din Bucuresti), cu ochii obositi de munca dupa scoala, am reusit sa termin liceul cu note foarte mari si cu admiratia sincera a celor din jur. Acum am 22 de ani si sunt mult mai matura decat multi tineri de varsta mea. Am reusit sa termin si facultatea si sa ma incojor de oameni, care culmea, acceptam de la ei, ceea ce de la parintii mei nu acceptam. Adica, sa ma invete din experienta lor. Astazi parintii mei sunt cei mai de pret oameni de pe lume si am invatat ca numai ei imi vor binele si ca ma iubesc neconditionat. Am reusit sa-mi apropii tatal. Aveam 20 de ani cand m-a mangaiat pentru prima oara, iar acum il vad ca pe un zeu. Dar mai important decat orice, eu vad in fiecare barbat un tata si in fiecare femeie o mama. Fiind psiholog, si lucrand cu copii si parinti deopotriva incerc sa le transmit experienta mea si sa le explic, ca daca au venit la psiholog, asta nu inseamna ca problemele se rezolva. Copilul are nevoie sa stie cu tu esti acolo sa-l sprijini in ceea ce vrea sa faca, nu sa-l ingradesti. Vrea sa-ti demonstreze in sinea lui ca educatia care tu i-ai dat-o pana la acea varsta a contat si ca nu are de ce sa-ti fie frica. Mai mult de atat: Dragi parinti, lasati-va copii sa creasca si sa plece, sa-si urmeze cursul vietii si sa aiba experientele lor! Nu-i faceti dependeti de voi! Si daca i-ati facut ca sa va ingrijeasca la batranete, ei bine, aflati ca asta nu o sa se intample, decat daca ii veti lasa sa se convinga de natura voastra de parinte si va capata acel nespus respect pentru ca a-ti avut inceredere in ei!
Va doresc mult succes si va stau la dispozitie oricand pentru intrebari.

Cu respect,
D.C. - presedinte al unui ONG pentru copii abandonati


AUZI FEMEIE DRAGA, ai niste parinti care te-au lasat sa pleci singura in Bucuresti si sa faci ce vrei, crezand ca esti un copil destul de matur la varsta aia? PE BUNE, AI INVATAT MULTE LUCRUUURI, MULTE DE LA PARINTII TAI, de aceea tu ai impresiile astea tampite, comentariul tau care are un titlu ,,Micuta care a devenit mare peste noapte''.
Trebuia sa te lase sa cresti pana erai sigura pe tine, dar tu ai vrut sa devii la 16 ani care i-ai avut un om matur care poate locui singura, sa munceasca si sa invete?
Ai scris acolo pe la sfarsit, sa ne lasam copiii sa isi ia inima in dinti si sa aiba experintele lor, mi se pare o tampenie ,cea mai mare absurditate care am auzit-o in viata mea. Daca toti copiii ar face asa cum ai facut tu, ar deveni un om matur peste noapte, unde am ajunge? Am ajunge intr-o lume in care copiii locuiesc singuri, parintii singuri, si daca ii intreaba cineva pe parintii tai ce ai facut tu la 16 ani, ce vor zice ei? ,,Si-a luat inima in dinti doar pentru a trai o experienta care a facuto sa greseasca foarte tare, dar nu a fost nevoita''.
De ce sa traiasca ceilalti copii astfel de experiente? E ceva urat, deoarece tu nu ti-ai trait copilaria pana la sfarsit!!!
IERI AI FOST O FATA CARE VENEA DE LA SCOALA SI ACASA ISI PRIMEA MANCAREA DE LA MAMA, APOI PLECA IN PARC CU PRIETENII, IAR A DOUA ZI AI DEVENIT O ,,FEMEIE'' CARE SI LUCRA, SI MERGEA LA SCOALA,INTR-UN APARTAMENT SINGURA, DEOARECE A LUAT ACEASTA DECIZIE CREZAND CA VIATA ARE CULOAREA ROZ INTOTDEAUNA, DAR UNEORI, AI NEVOIE SI DE ALTII PENTRU ATI INDEPLINI DORINTELE.

Va sugerez ceva tuturor, un sfat foarte util!!!!!!!!! Nu va grabiti copilaria doar pentru a vedea cum e sa fi un adult responsabil, deoarece ti-ai pierdut copilaria.. din cauza ca te-ai mutat in alt spatiu necunoscut.
Nu stiu daca ce ai zis tu a fost adevarat,..dar totusi, nu face nimeni bine daca face asa!!

anna01
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:01
am en prietene care lucru fac acelasi lucru adik amenintza....cred k asa isi vor speria parintzii ,si vor inceta din certuri batai etc...nu cred aberatziile astea
Ganduri_ascunse
Postat pe 5 Decembrie 2010 08:00
buna.si eu am fost in pozitia "fetitei cand am fost de varsta ei.am "plecat" de acasa de nenumarate ori.imi doream libertate,si incredere din partea parintilor dar alegeam niste mijloace care dovedeau opusul.poate ca daca mi-ar fi dat aceasta libertate dorinta mea de a sta cat mai mult cu prietenii nu ar mai fi fost asa mare si arzatoare.asta pana intr-o zi,intr-o vara aproape de terminarea scolii cand am plecat definitit.a venit vara.mama deja obisnuita cu micile mele escapade pe care nu avea cum sa le opreasca m=a lasat o zi ,o saptamana..nu stiu nici eu exact cat,ca pana atunci ma rupsesem de tot de ce insemna familia mea.atunci cand s-a hotarat sa ma caute disperata,a aflat ca deja eram casatorita.le-am sfasiat inima parintilor,nu trece o zi acum in care sa nu regret.consecintele va imaginati,am plecat din tara,in cipru fara sa stiu exact ce ma asteapta acolo si m-am supus vietii pe care urma sa o am .mi-am sunat parintii cu cateva zile inainte de craciun sa-mi cer iertare si nu am avut puterea sa le spun unde sunt si ce fac.m-au iertat,parintii iarta si m-am intors la ei.am suferit mult pentru alegerile mele ,nici makar scoala nu am terminat-o ,ma chinui la 25 de ani sa-mi termin liceul.nu poat sa ma angajez nici makar la mcdonalds.sfatull meu ar fi sa-i dati mai multa libertate si sa-i arati ca aveti incredere in ea,aceasta incredere este foarte importanta,mai ales pentru un adolescent,ca daca o sa vrea sa plece o sa plece si nu aveti cum sa impiedicati asta,pe mine au incercat inclusiv sa ma incuie in casa si am sarit de la balcon(et1-dar totusi).
moniknghel
Postat pe 6 Decembrie 2010 14:14
Incearca sa discuti cu ea,vorbeste-i calm si ascult-o si tu pe ea cand are ceva de zis.Impriteneste-te cu ea si apoi du-o la psiholog sau faceti o psihoterapie de familie ceva ,iar daca nu reusesti s-o convingi spune-i ca daca iti indeplineste ea dorinta asta ii indeplinesti si tu ei una :)
leona16
Postat pe 12 Decembrie 2010 22:27
De la: moniknghel, la data 2010-12-06 14:14:59buna.si eu am fost in pozitia "fetitei cand am fost de varsta ei.am "plecat" de acasa de nenumarate ori.imi doream libertate,si incredere din partea parintilor dar alegeam niste mijloace care dovedeau opusul.poate ca daca mi-ar fi dat aceasta libertate dorinta mea de a sta cat mai mult cu prietenii nu ar mai fi fost asa mare si arzatoare.asta pana intr-o zi,intr-o vara aproape de terminarea scolii cand am plecat definitit.a venit vara.mama deja obisnuita cu micile mele escapade pe care nu avea cum sa le opreasca m=a lasat o zi ,o saptamana..nu stiu nici eu exact cat,ca pana atunci ma rupsesem de tot de ce insemna familia mea.atunci cand s-a hotarat sa ma caute disperata,a aflat ca deja eram casatorita.le-am sfasiat inima parintilor,nu trece o zi acum in care sa nu regret.consecintele va imaginati,am plecat din tara,in cipru fara sa stiu exact ce ma asteapta acolo si m-am supus vietii pe care urma sa o am .mi-am sunat parintii cu cateva zile inainte de craciun sa-mi cer iertare si nu am avut puterea sa le spun unde sunt si ce fac.m-au iertat,parintii iarta si m-am intors la ei.am suferit mult pentru alegerile mele ,nici makar scoala nu am terminat-o ,ma chinui la 25 de ani sa-mi termin liceul.nu poat sa ma angajez nici makar la mcdonalds.sfatull meu ar fi sa-i dati mai multa libertate si sa-i arati ca aveti incredere in ea,aceasta incredere este foarte importanta,mai ales pentru un adolescent,ca daca o sa vrea sa plece o sa plece si nu aveti cum sa impiedicati asta,pe mine au incercat inclusiv sa ma incuie in casa si am sarit de la balcon(et1-dar totusi).
Lavi_adesso
Postat pe 15 Decembrie 2010 23:37
De la: Lavi_adesso, la data 2010-12-15 23:37:19
De la: moniknghel, la data 2010-12-06 14:14:59buna.si eu am fost in pozitia "fetitei cand am fost de varsta ei.am "plecat" de acasa de nenumarate ori.imi doream libertate,si incredere din partea parintilor dar alegeam niste mijloace care dovedeau opusul.poate ca daca mi-ar fi dat aceasta libertate dorinta mea de a sta cat mai mult cu prietenii nu ar mai fi fost asa mare si arzatoare.asta pana intr-o zi,intr-o vara aproape de terminarea scolii cand am plecat definitit.a venit vara.mama deja obisnuita cu micile mele escapade pe care nu avea cum sa le opreasca m=a lasat o zi ,o saptamana..nu stiu nici eu exact cat,ca pana atunci ma rupsesem de tot de ce insemna familia mea.atunci cand s-a hotarat sa ma caute disperata,a aflat ca deja eram casatorita.le-am sfasiat inima parintilor,nu trece o zi acum in care sa nu regret.consecintele va imaginati,am plecat din tara,in cipru fara sa stiu exact ce ma asteapta acolo si m-am supus vietii pe care urma sa o am .mi-am sunat parintii cu cateva zile inainte de craciun sa-mi cer iertare si nu am avut puterea sa le spun unde sunt si ce fac.m-au iertat,parintii iarta si m-am intors la ei.am suferit mult pentru alegerile mele ,nici makar scoala nu am terminat-o ,ma chinui la 25 de ani sa-mi termin liceul.nu poat sa ma angajez nici makar la mcdonalds.sfatull meu ar fi sa-i dati mai multa libertate si sa-i arati ca aveti incredere in ea,aceasta incredere este foarte importanta,mai ales pentru un adolescent,ca daca o sa vrea sa plece o sa plece si nu aveti cum sa impiedicati asta,pe mine au incercat inclusiv sa ma incuie in casa si am sarit de la balcon(et1-dar totusi).
da..si eu am facut acelasi lucru si acum la 23 de ani ma chinui sa imi termin liceul..muncesc..si regret aproape in fiecare zi ca nu m-am bucurat de copilaria mea langa familie pana la final..as da orice sa pot intoarce timpul trecut...
Lavi_adesso
Postat pe 15 Decembrie 2010 23:39
da bineinteles ca poate deoarece fata este inca minora si ea depinde de parinti ...iar dak fata nu mai vrea sa locuiasca impreuna cu parintii ...se zice in lege k poate fi data la un camin .
kudika341051
Postat pe 16 Decembrie 2010 15:18
nu conteaza neaparat de felul in care e crescuta de parinti. Eu cunosc o familie cu 2 fete, parintii sunt exigenti dar in acelasi timp prieteni cu ele si totusi una dintre ele a plecat o data de acasa. nu cred ca exista o explicatie pt chestia asta dar cu singuranta in momentul in care, asa cum a mai afirmat cineva, ii spui clar si raspicat la ce se inhama si cum de altfel ii spui copilului ca la 18 ani e liber sa faca ce vrea dar sa nu se mai astepte la niciun sprijin material din partea parintilor ii dai de gandit. Am un prieten de fiecare data cand se certa cu ai lui ii ameninta ca pleaca si intradevar pleca, pana seara , pentru o singura data a plecat pt o noapte intreaga... face asta de fiecare data cand se certa cu parintii lui sau nu i se indeplineste orice dorinta la comanda
milanna
Postat pe 22 Decembrie 2010 15:34
n-am fost nevoita sa plec am avut joburi mai bine paltite in tara decat daca plecam, deoarece am reusit sa termin si o facultate pe merit .. iar cand am terminat-o aveam si cativa ani buni de experienta in campul muncii asa ca am pornit cu avantaj fata de colegii mei.
elaxxx
Postat pe 24 Decembrie 2010 09:42
De la: AdrianaR, la data 2010-11-03 12:51:07
De la: elaxxx, la data 2010-11-03 12:48:06Si eu am fugit de acasa de mai ulte ori.. n-a functionat, n-avea nimeni cohones sa-mi ia apararea sau sa ma gazduiasca, nici macar tatal meu adevarat (parintii fiind divortati).
Am gasit o alta solutie, lucram pe langa scoala chiar si 8-10 ore in schimbul de noapte.. cum puteam. Atata timp cat aduceam si bani in casa si nici nu eram nevoita sa-i vad la fata era beton. Pe langa toate astea mai aveam si bursa. In momentul in care in facultate (dupa vreo 5 ani de truda) era sa pierd bursa, am plecat din nou.. de data asta avem >18 ani si si prieteni cu cohones. Asa ca am primit un loc unde sa invat, sa-mi recastig bursa (in sesiunea de re-uri) si de atunci banii castigati ramaneau pentru mine. Acopereau cu greu chirie si alte cele pe urma.. dar m-am descurcat si pot spune ca a fost cea mai fericita perioada din viata mea, nu mai depindeam de nimeni.
Iar anii de munca au facut sa obtin mult mai usor un job, respectul si admiratia celor din jur.

aiaiaiaai...parca vad ca abia te`ai intors dupa 3 luni de Spania


raspunsul era pt adriana
elaxxx
Postat pe 24 Decembrie 2010 09:44
la varsta lor viseaza mult ,bun si daca pleaca de acasa ce face .Dau vina pe parinti ca nu ii inteleg dar ei vor sa li se acorde incredere libertate maxima nimeni sa nu le dea vreo obligatie intr-un cuvant sa faca ce le trece prin cap.Ce parinte poate sa faca lucrul asta? Sa nu controlezi un copil ,sa nu stii niciodata unde e ,ce face si cu cine e grav pt tine ca parinte, inseamna ca nu te intereseaza .Fetele in general vor sa fuga au un '''print" si viseaza sa devina printese dar se dezamagesc repede.Cum parintele nu e pe aceeasi lungime cu ei fug de acasa .Intrebarea e unde se duc si cine ii tine ?
larina_m_74
Postat pe 30 Decembrie 2010 09:07
de cele mai multe ori adolescentii pleca de acasa din cauza certurilor si neintelegerilor cu parinitii!!!
sunt si eu adolescenta si de multe ori m.am gandit sa plec de acasa doar pentru ca mama nu imi dadea voie sa fac ceva sau sa ma duc undeva. si certurile se tineau lant in casa noastra fiind singuru copil la parintii erau mereu cu ochii pe mine. cand parintii emi au divortat am hotarat sa raman cu mama si credeam ca o sa am mai multa libertate dar fiindca mama mereu era mai protectoare si de cele mai multe ori raspunsu era Nu izbucneau si certurile si in acele momente spuneam ca plec de acasa la inceput mama parea putin speriata dar dupa un timp si.a dat seama ca daca nu am plecat de prima data nu am de gand sa plec de loc si a inceput sa se gandeasca ca nu are rost sa ma bage in seama cand spun asa ceva..... si dupa un timp mi.a trecut si mie ideea.din punct de vedere legal poate sa o aduca fortat acasa deoarece este minora si pana la varstra de 18 ani depinde de patinti de la 18 ani poate pleca de acasa ca din puct de vedere legal nimeni nu ii mai poate face nimic dar cat inca este minora politia este obligata sa o caute si sa o aduca acasa
kudika340978
Postat pe 30 Decembrie 2010 11:35
de cele mai multe ori de duc la prieteni 1 zi sau 2 dupa un timp deja se gandesc sa se intoarca acasa ca stiu ca la 16 ani nu au cum sa se descurce singuri!!
kudika340978
Postat pe 30 Decembrie 2010 11:37
Lasati fata in pace.
Asa se intampla daca o tine din scurt,aia nu ai voie aia nu,nu fa aia etc.etc.
Mai bine ar vorbi calm cu ea in loc sa puna politia pe urmele ei
kudika344450
Postat pe 30 Decembrie 2010 12:42
eteeeeeeee neah..!!!:)))) eu am 16 ani..sh am plecat de acasa..!!tot din cauza asta..!!mama nu ma asculta deloc..nu imi oferea pic de intimitate....ma controla sh afara,sh pe mess,sh la tel..!!asculta ceea ce zicea lumea ...!!pe mn nu ma lasa sa vorbesc..!!ma descurc singura..!!sunt pe cont propriu..!!i.am zis d mult k plec k plec..sh am plecat..!!ea tot zicea..sh pleaca..ce nu te las eu?..bne..m.a dat la politie..sh nu mi.a fkt niik..!!sh nici aks nu m.a dus..:)))..asa k fata aia ..poate sa ma contacteze..:)))...mamele in ziua d azi..sunt d groazaa....!!
kudika020179
Postat pe 2 Ianuarie 2011 22:31
ete nah..!!!!..nu sa ma lase sa fac d capul meu orice..?eu nu visez printi sh printese!!!eu vad realitatea..m.am maturizat de la varsta de 15 ani..;)..lumea e perversa,mincinoasa,,sh isi vede doar propriul interes..!!eu stau k chirie in bucuresti..si lucrez la un restaurant k jum din salariu..;)..care e problema?bn..k aveam sh pile:D
kudika020179
Postat pe 2 Ianuarie 2011 22:36
scuzati/mi ironia...dar la 16 ani nu e tocmai fetita....fetita e fiica/mea care are ...aproape 10 ani...e inca o fetita...la 16 ani...nu stiu daca mai sunt valabile legile vechi...dar,la 16 ani ai drept de munca...de a te casatori chiar legal cu acte...in anumite conditii....
kudika335366
Postat pe 3 Ianuarie 2011 10:43
De la: kudika020179, la data 2011-01-02 22:31:23eteeeeeeee neah..!!!:)))) eu am 16 ani..sh am plecat de acasa..!!tot din cauza asta..!!mama nu ma asculta deloc..nu imi oferea pic de intimitate....ma controla sh afara,sh pe mess,sh la tel..!!asculta ceea ce zicea lumea ...!!pe mn nu ma lasa sa vorbesc..!!ma descurc singura..!!sunt pe cont propriu..!!i.am zis d mult k plec k plec..sh am plecat..!!ea tot zicea..sh pleaca..ce nu te las eu?..bne..m.a dat la politie..sh nu mi.a fkt niik..!!sh nici aks nu m.a dus..:)))..asa k fata aia ..poate sa ma contacteze..:)))...mamele in ziua d azi..sunt d groazaa....!!


Interesanta pozitia din poza.. spuneai ca ai plecat de acasa la 16 ani,se vede!
Barbie30_
Postat pe 3 Ianuarie 2011 13:36
DA NORMAL , ESTE MINORA SI POATE LEGAL. DAR MOTIVUL CARE ESTE??,NU IA DAT DESTULA EDUCATIE ,,NU AVORBIT DESCHIS CU EA IN UNELE PROBLEME CARE LE ARE,ESTE O PERIOADA CRITICA DE ADOLESCENTA ,E FOARTE PERICULOS TREBUIE SAI CONTROLEZI SAI INTELEGI.!!TREBUIE SA VORBEASCA CU UN PSHIHOLOG SA VORBEASCA CU FICA EI SA NU O EA IN SPIRIT DE GLUMA. MAI AST VESTI ,,,MULT NOROC
kudika139586
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:02
[quote Interesanta pozitia din poza.. spuneai ca ai plecat de acasa la 16 ani,se vede![/quote]

nici nu era nevoie de poza , se simte dupa modul de exprimare.

nimeni (adolescenta fiind) nu pleaca de acasa sa se angajeze , sa fim seriosi cine te angajeaza fara niste acte de studii etc. , evident cu mici exceptii , daca jobul e prostitutia, sau din ratiuni economice severe, dar ptr asta nu pleci de acasa sa mai dai bani si pe chirie ( la 16 ani nu o angajeaza directoare).
vina e a intregii familii, fiecare dintre ei a tras la caruta in ce directie a considerat de cuviinta , iar rezolvarea logic ar trebui sa vina tot prin implicarea membrilor ei. o serie de discutii sincere cind sint toti prezenti ai casei, fara certuri scandaluri, ar trebui macar sa amelioreze situatia. asta daca sint o familie, daca nu macar pot simula asa cum uneori o femeie mai simuleaza cite un orgasm si nu moare nimeni.
succes si poate ne dai vesti bune!







amultart
Postat pe 5 Ianuarie 2011 09:36
Sã apeleze cu încredere la Protecþia copilului, fata va afla cã are ºi obligaþii nu numai drepturi. E bine ca mama sã-i fie cel mai bun prieten, dar nici fata nu ºtie la ce riscuri se expune....
kudika165501
Postat pe 7 Ianuarie 2011 10:19
Draga anestezia, ma bucur ca ai gasit drumul cel drept.
grecusilviu@ymail.com
kudika350368
Postat pe 9 Ianuarie 2011 02:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort 10 De la: alinutza9 26 Mai 2011 14:13
INEBUNESC! 118 De la: geo_smn 27 Iunie 2011 17:07
despre tensiune 2 De la: kudika_957651 18 Aprilie 2014 17:39
as vrea un rasp despre noduli la san 6 De la: ivanescu 12 Decembrie 2010 11:23
ajutor 21 De la: kudika496520 1 Iunie 2012 20:25