Setari Cookie-uri

La 16 ani vrea sa plece

Nimeni nu stie ce se intampla cu adevarat in casa si care sunt adevaratele probleme...parerea mea este k sunt d vina atat parintii cat si copila.eu am plecat de acasa la 18ani in mijlocul clasei a12-a m-am mutat cu chirie mi-am gasit un loc de munca si am continuat si scoala.pe a mea mama nu a interesato f mult k am plekt d aks...o interesa numai ce spune lumea ce crede lumea nu c imi doresc eu...spunea ca bataia e rupta din rai si avea grija s o aplice d fiecare data knd nu ii convenea ceva. Toti nervii ii varsa pe mine si p sora mea.avea mai multa grija de copiii altora de nepoti dekt d noi. Noua ne reprosa k este sluga noastra k are serv casa si copii d ingrijit dar...adevarul este k mare lucru nu facea in casa totul era facut d noi de bunica noastra si de tatal meu cateodata.dupa ce am terminat liceul mam reintors aks.am crezut k plecarea mea ia schimbat gandirea dar mam inselat.dupa 3luni iar am fugit dupa ce mia tras o mama zdravana de bataie cu cureaua. De atunci nu mam mai intors aks.akm am 22de ani si sunt stabilita in grecia.din pacate mama mea a ramas la fel si a aplicat aceleasi tratamente si surorii mele (e mai mica dekt mine k 4ani). Anul acesta de sarbatori mam dus aks impreuna k iubitul meu.din pacate mami a batuto pt k era la patinoar dupa ce sa intunecat k o verisoara venita in vizita de sarbatori.asta a fost picatura kre a umplut paharul ( in primul rand nu era motiv d bataie are 18ani jumate erau sarbatorile era in vacanta si erau oameni straini in casa in plus ea nu iesea nicaieri in timpul scolii regula impusa tot de mama) asa k imediat dupa anu nou a abandonat sc si a fugit in italia. Oricat am incerkt amandoua s ii spunem km ne simtim nu am reusit nik. In plus daca ii pov ceva si o rugam s nu sp nimanui avea grija a doua zi sa stie tot orasul asa k am renuntat si la asta. De tatal meu ce sa va spun...este mai moale dar nu zice nici '' car'' in fata mamei mele. Asta este povestea mea.
Parerea mea este ca, fetita trebuie sa ii spuna mamei ce o deranjeaza ce isi doreste de la relatia mama-fiica iar mama sa nu puna niciodata in fata parerea celorlalti sa incerce sa ii fie prietena sa o asculte si chiar dak nu ii convine ce aude sa traga aer in piept si sa isi spuna parerea k voce calma si joasa. Totodata s nu spuna la toate cunostintele ce vb k fiica ei pt k va face mai mult rau dekt bn knd va afla si nu ii va mai spune nimic sa inceteze s o priveasca k p "o fetita" si sa incerce s poarte o discutie d la adult la adult.
oanapetruta
Postat pe 9 Ianuarie 2011 21:31
Cred ca legal exista cai de a o face sa se intoarca acasa,dar asta e mai puitn important.Ceea ce ar trebui sa conteze este faptul ca trebuie sa faca ceva din punct de vedere emotional,ceva care sa-i atraga atentia fetei pentru a se intoarce acasa.Spre exemplu sa se lege o reletie de prietenie mama-fiica,bazata pe incredere.apoi o sa- si dea singura seama ca nimeni nu este mai de nadejde si de ajutor decat familia.
dodot_mihaela
Postat pe 12 Ianuarie 2011 09:57
De la: oanapetruta, la data 2011-01-09 21:31:03....


vrei sa auzi un adevar trist? ... sunt sanse de 90% ca la randul tau sa aceasi relatie cu fata ta amuzant, nu?.
battleofwits
Postat pe 12 Ianuarie 2011 10:01
De la: battleofwits, la data 2011-01-12 10:01:15
De la: oanapetruta, la data 2011-01-09 21:31:03....


vrei sa auzi un adevar trist? ... sunt sanse de 90% ca la randul tau sa aceasi relatie cu fata ta amuzant, nu?.

sau nu...sper sa nu aiba memorie asa scurta
miss_darine
Postat pe 12 Ianuarie 2011 10:12
Un copil nu pleaca de acasa atunci cand in familie sunt relatii normale,cand este inconjuat cu dragoste cand incercam sa intelegem si sa dicutam fiecare problema care il framanta.
A fi parinte in zilele noastre este greu,timpul nu ne ajunge iar rabdarea este de multe ori limitata.
Cred ca atunci cand un copil spune ca vrea sa plece de acasa poate insemna ca el nu ma se simte bine acolo si incearca sa gaseasca ceva in alta parte.
Parerea mea este sa dicuti direct si prieteneste cu mult tact si caldura si sa incerci sa intelegi copilul,poate asa mai aveti o sansa de a va apropia.Succes !
kudika320782
Postat pe 13 Ianuarie 2011 09:19
Nu se va intampla asta....si nici memorie scurta nu am....nici a trecut sau trece prin ce am trecut eu si sora mea de am fugit d aks nu s uita niciodata si nu iti doresti sa treaca si copilul tau prin aceleasi situatii....eu vb k mama pt k e parintele meu si asa e logik...cine ne vede zice k suntem cele mai bune prietene dar cine ne cun si stie situatia vede ce e sub, nu vede numai suprafata....
oanapetruta
Postat pe 13 Ianuarie 2011 18:35
Nu se va intampla asta....si nici memorie scurta nu am....nici a trecut sau trece prin ce am trecut eu si sora mea de am fugit d aks nu s uita niciodata si nu iti doresti sa treaca si copilul tau prin aceleasi situatii....eu vb k mama pt k e parintele meu si asa e logik...cine ne vede zice k suntem cele mai bune prietene dar cine ne cun si stie situatia vede ce e sub, nu vede numai suprafata....
oanapetruta
Postat pe 13 Ianuarie 2011 18:36
eu cred ca din punct de vedere legal poate actiona deoarece fetita este inca minora,doar ca nu mi se pare corecta frica asta pe care o are mama fata d ea,sau km schimbat rolurile acum parini au frica de copii,cidat.nu?
kudika353135
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:28
De la: kudika353135, la data 2011-01-15 18:28:26eu cred ca din punct de vedere legal poate actiona deoarece fetita este inca minora,doar ca nu mi se pare corecta frica asta pe care o are mama fata d ea,sau km schimbat rolurile acum parinti au frica de copii,ciudat.nu?
kudika353135
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:32
intrebarea e :"De ce vrea copila sa fuga de acasa?".Cu siguranta mama ei ii vrea tot binele din lume incercand sa o opreasca de la unele lucruri cum ar fi iesitul in club sau plecatul la o "cafea"..etc.in fond si la urma urmei mama ei inceraca sa o protejeze iar aici apar avantaje si dezavantaje.Spune-i prietenei tale sa incerce sa inteleaga ce e in capul ficei sale iar mai apoi sa se poarte ca si un "dictacor".asa se vor rezolva toate
dany17ema
Postat pe 16 Ianuarie 2011 12:54
Buna. Este la varsta adolescentei. Vorbeste cu ea, povesteste-i despre copilaria ta, despre adolescenta ta, si asa isi va drumul, si va fi mai deschisa. Nu o certa din orice, las-o sa faca ceva ce ii place, iesi cu ea la un suc, cumpara-i ceva nou. Cel mai important lucru este sa ai incredere in ea, sa ii spui ca o iubesti. Daca ea se supara cand ii faci observatie, spune-i: "iti fac observatie pentru ca te iubesc si pentru ca imi pasa ce se intampla cu tine". Este la varsta in care are nevoie de sprijin si de intelegere. Daca are un stil vestimentar mai "rebel" nu o certa, las-o. O sa ii treaca! Cu siguranta. Sper sa reusesti. :)
Fi prietena ei cea mai buna:)
7777777
Postat pe 17 Ianuarie 2011 11:54
Stii ceva, nu te mai tine asa mare si tare cu cei 23 de ani ai tai ca nu le stii pe toate. Dimpotriva. Nu poti aplica aceeasi reteta mult prea generala si schematica la orice copil si la orice situatie. Si e foarte gresit sa crezi ca un copil are nevoie doar de critici si sprijin cand se poate. Nu e de ajuns. Si in plus, daca iti cresti copilul asa cum trebuie si ti-l educi in mod adecvat nu o sa ajungi in situatia ca la 16 ani sa vrea sa fuga de acasa. Doar ca in ziua de azi multi isi fac copii doar ca toata lumea isi face, nu se gandesc cat de mare e responsabilitatea de a creste un copil si de a-l educa cat mai bine posibil. Si da, lucrul cel mai important este comunicarea in adevaratul sens al cuvantului , iar mama nu trebuie sa fie doar mama, ci si prietena. So... fara concluzii pripite.
gothikz
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:02
De la: battleofwits, la data 2011-01-12 10:01:15
De la: oanapetruta, la data 2011-01-09 21:31:03....


vrei sa auzi un adevar trist? ... sunt sanse de 90% ca la randul tau sa aceasi relatie cu fata ta amuzant, nu?.



nu, nu e amuzant... intr-adevar în majoritatea cazurilor, problemele pãrințilore se reitereazã ...la copii lor.

1. daca are 16 ani, cred ca din punct de vedere legal nu prea ai ce sa faci, daca ea cere emancipare
2. intreab-o unde o sã doarmã, ce o sã manance, cum o sã meargã la școalã. Și explica-i cã farã școalã nu poți sã-ți faci o carierã decentã cel puțin în România
agora
Postat pe 19 Ianuarie 2011 14:50
Si eu eram destul de rebela la 16 ani ...tata era in spania ....eu cu mama in romania ....si ca orice adolescent nu eram de acord cu mama ,plecam si eu de acasa dar seara mereu ma intorceam .Am realizat ce e viata cand am venit in strainatete si cel mai mult m-am schimbat cand m-am intors in romania sa dau de permis .Cateva luni mi-au fost de ajuns sa realizez ce greu e sa traiesti de una singura si "sa-mi vina mintea la cap". Cu timpul toate se rezolva si ca Scoala vietii nu e nici una ;)
gngsta7grl
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:00
Fata mea mi-a spus ca pleaca de acasa la 13 ani.Stiti ce am facut? Am deschis usa si i-am spus sa plece ,sa-mi comunice unde sa-i trimit hainele ei.Stiti ce a facut?A ramas inmarmurita si bineinteles ca nu a plecat si nu mi-a mai spus de atunci ca pleaca.Deci parerea mea lasti copii sa vada ambele fete ale monedei.Controlati din umbra si aplicati reguli si pedepse maxim o saptamana iar daca in acest interval copilul recunoaste ca a gresit lasati pedeapsa la jumatate,asa copilul se simte rasplatit si invata.
claber
Postat pe 20 Ianuarie 2011 18:33
Te felicit pentru rãspunsul pertinent, concis și la obiect!
Îmi face plãcere sã citesc fraze coerente, scrise corect gramatical, care transmit mesaje pline de conținut.
claudette_healthy
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:37
mdaa...e mik j o sa ii treak dar mama ei sa incerce sa ii fie prietena sis a ii ecplice ce e bine sau nu;)
BeByNa
Postat pe 26 Ianuarie 2011 00:13
De la: tavi85, la data 2010-11-03 13:06:07
De la: kudika326813, la data 2010-11-02 08:17:43 FEMEILOR, CE AVETI? VOI SUNTETI PARINTII SAU COPII? COPII VA FAC ASTA PT CA LE-AI PERMIS PREA MULTE!SE SPUNE IN BISERICA, CA DACA NU-TI BATI COPILUL CU VARGA INSEAMNA CA NU-L IUBESTI! DOAMNE CAT ADEVAR!!!! ATI FOST PREA MODERNI, CE MAI VRETI, SUPORTATI CONSECINTELE!

nu am sa-mi educ copillul cu varga sau bataia.
pedeapsa este ceea mai buna metoda!

cea mai buna metoda e sa-l formezi in asa fel incat sa nu trebuiasca sa-l bati sau sa-l pedepsesti, ci sa te intelegi cu el :))
gothikz
Postat pe 26 Ianuarie 2011 16:26
De la: anissya, la data 2010-10-01 23:57:38
De la: l3t4, la data 2010-10-01 07:42:34Mama e vinovata ... asha k lasa`tzi`va de prostii ... Ea se presupune k ar trebui sa fie cea mai buna prietena a fiicei ei ... e normal k fata sa vrea sa plece de acasa, unde nu are parte de intzelegerea mamei ... Ai incercat sa o ascultzi? ... Sa`i spui k esti mereu langa ea indiferent de situatzie ?? ... un copil are nevoie de intzelegere ... nu de critici ... Shi e cam maricica acum ... shi s`ar putea sa fie cam tarziu ji sa nu mai vrea sa primesca ceea ce i`ai refuzat pana acum .... COMUNICAREA e solutzia la toate pb ...



Cati ani ai ? Vreo 15, nu ? Parintii sunt facuti sa fie parinti si prietenii prieteni, cred ca nu vezi diferenta dintre cele doua.Un copil nu are nevoie decat de spijin cand se poate si de critici cand trebuie, deci las-o balta cu tampeniile. Si asta ti-o spun nu la 40 de ani, ci la 23. Mai gandeste-te.




Stii ceva, nu te mai tine asa mare si tare cu cei 23 de ani ai tai ca nu le stii pe toate. Dimpotriva. Nu poti aplica aceeasi reteta mult prea generala si schematica la orice copil si la orice situatie. Si e foarte gresit sa crezi ca un copil are nevoie doar de critici si sprijin cand se poate. Nu e de ajuns. Si in plus, daca iti cresti copilul asa cum trebuie si ti-l educi in mod adecvat nu o sa ajungi in situatia ca la 16 ani sa vrea sa fuga de acasa. Doar ca in ziua de azi multi isi fac copii doar ca toata lumea isi face, nu se gandesc cat de mare e responsabilitatea de a creste un copil si de a-l educa cat mai bine posibil. Si da, lucrul cel mai important este comunicarea in adevaratul sens al cuvantului , iar mama nu trebuie sa fie doar mama, ci si prietena. So... fara concluzii pripite.
gothikz
Postat pe 26 Ianuarie 2011 16:29
buna seara, citesc toate comentariile astea si ma minunez ce vad! mentionez ca am 21 de ani si faptul ca am plecat de acasa de la 15 ani din cauza ca nu ma intelegeam cu parintii mei adoptivi! am plecat, mam inscris la alta scoala, miam terminat scoala mam inscris la facultate, intre timp am muncit, aveam 2 joburi...si dormeam in autobuz cand ma duceam de la un job la altu sau de la job la scoala...asta o perioada de timp pana mam pus pe picioare cu banii...pt ca am plecat de acasa cu 5 lei si 3 schimburi de haine! acum st studenta in londra, ultimu an cu bursa si muncesc la un hotel general manager! acum parintii mei sunt mandrii de mine...dar nu pot sa uit cate mia facut mama! ma blestema, ba batea cu tot ce gasea la indemana, ma dadea afara din casa cand era zapada afara...etc...mult mai rele...eu nu ii judec pt ca e un dzeu sus...caruia ii multumesc ca ma ajutat sa ajung unde am ajuns si ca ma ferit de rele!
ioana_blondyna89
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:13
si...inca ceva...parintii sunt de vina pt ca nu stiu cum sa se apropie de copil si cum sa se imprieteneasca cu el si sa fie in acelasi timp si parinte si cel mai bun prieten
ioana_blondyna89
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:15
sunt copiii intre copiii si parinti intre parinti, cel mai bine e sa se apropie de fata, pentru ca daca o sa o mai certe mult ea o sa faca impotriva, asa a fost sotul meu cand era holtei la ai lui, de ce se impotriveau de ce facea mai rau, rabdare, si multa intelegere, ... acum cam greu la varsta asta, la 16 ani deja i se aprind hormonii si e o perioada f schimbatoare, poate fi influientata de oricine, mai ales sfaturile primite de la amici ei au o foarte mare influienta asupra ei, intrucat ea o considera pe mama "inamic", e grele tare ... mama ar trebui sa "atace" in chestiile care ii plac fetei... sa mearga cu ea la cumparatui, sa ii cumpere chestii pt fete, sa-i invite prietenele pe care amandoua le agreaza la o prajitura acasa ... ca s o atraga iar in momentul in care crede ca a apropiat-o sa ii explice de ce nu e bine sa plece, nepoata mea are trei anisori si sora mea ii da cea mai buna educatie ... ii explica de ce nu are voie sa faca ceva si nu batut-o niciodata, si mititica imi explica si mie de ce nu are voie, ... cred ca "agitatia" fetei e de udeva de demult ... adica de cand era mica
valitecuci
Postat pe 30 Ianuarie 2011 07:39
trebuie discutat cu un psiholig
kudika361186
Postat pe 31 Ianuarie 2011 23:16
De la: ioana_blondyna89, la data 2011-01-26 23:13:56buna seara, citesc toate comentariile astea si ma minunez ce vad! mentionez ca am 21 de ani si faptul ca am plecat de acasa de la 15 ani din cauza ca nu ma intelegeam cu parintii mei adoptivi! am plecat, mam inscris la alta scoala, miam terminat scoala mam inscris la facultate, intre timp am muncit, aveam 2 joburi...si dormeam in autobuz cand ma duceam de la un job la altu sau de la job la scoala...asta o perioada de timp pana mam pus pe picioare cu banii...pt ca am plecat de acasa cu 5 lei si 3 schimburi de haine! acum st studenta in londra, ultimu an cu bursa si muncesc la un hotel general manager! acum parintii mei sunt mandrii de mine...dar nu pot sa uit cate mia facut mama! ma blestema, ba batea cu tot ce gasea la indemana, ma dadea afara din casa cand era zapada afara...etc...mult mai rele...eu nu ii judec pt ca e un dzeu sus...caruia ii multumesc ca ma ajutat sa ajung unde am ajuns si ca ma ferit de rele!

Esti corigenta la capitolul sinceritate. Nici o fata la 15ani, nu fuge de acasa ca tine sasi gaseasca un *jiob*, cum nici tu nu ai facut asta. Probabil te uiti non stop la telenovele. De obicei fetele care fug de acasa, au la baza motivatiei urmatoarele:
- sunt influentate de anturaj ne potrivit pentru varsta lor.
- nu au o reletie suficient de solida cu parintii, de multe ori parintii sunt vinovati, din cauza ca ei, uita sa fie copil. Parintele trebuie sa fie copil, sa gandeasca ca un copil, sa vorbeasca ca un copil, dupa care ca parinte sa-l ajute pe copil sa inteleaga unle lucruri care nu sunt asa cum parea fi. Parintele cu un comportament asa cum la-m descris mai sus (copilul parinte), va urmarii comportamentul copilului de mic, ii va insufla si-l va ajuta sasi formeze personalitatea, ii va povesti **povesti*, din care sa rezulte ca, cea mai frumoasa varsta este copilaria, copilaria trebuie simtita si sustinuta cat mai mult posibil. La nici o varsta nu trebuie sa renunti la copilul din tine. Astfel vei cunoaste cum gandeste copilul tau, il corectezi prin povestiri si cazuri posibil reale si care au dat rezultate negative la altii. Copilul trebui sa aibe prieteni de la cea mai frageda varsta. Mama trebuie sa stie ce prieteni are copilul sau, sa-i cunoasca, sa cunoasca familiile lor, ca impreuna sa verifice copmportamentul lor, sa-i corecteze daca nu este bine si in cel mai rau caz, ajuti propriul tau copil sa inteleaga ca acel amic/a, are influente negativea supra lor, dand exemple pertinente asupra unei fapte sau a mai multor fapte/comportament ale acelui copil, etc. , fara ai aduce jigniri sau insulte.(nici o data nu insulta sau jignii amicii din grupul propriului tau copil,pentru ca este egal cu ai aduce jigniri copilului tau).
- la varsta adolescentii, deasemeni copilul tau trebuie sa socializeze si cu alti tineri de varsta lui, poate sa primeasca vizite al acestora dar, intotdeauna mama trebuie sa fie acasa, sa-i primeaca ca pe niste adulti, sa fie serviti cu ceva, conversezi putin cu ei, dupa care le lasi intimitate, au voie la calculator,muzica si tot ce vor, atat cat nu deranjeaza/vecinii, mama poate sa suporte ,deranjul, muzica etc. in limita bunului simt. Fii prietena si cu copii din anurajul copilului tau. Vei observa ca anturajul copilului tau te va aprecia, te va cauta sa-ti ceara unele sfaturi. Tinerii au tendinta de asi barfi parintii. Tu mama ascultai si impreuna cu ei incearca sa justifici comportamentul parinte-copil. Incredibil dar un copil dupa cesi povesteste frustarea,nesiguranta sau incompatibilitatea cu parintii sai, prin discutii de grup , tineri ai anturajului si unul din parinte a unui tanar, impreuna vor intelege ca toti sunt supusi greselii, sau intelegerii,sau lipseste comunicare, sau parintele cumpara copilul, ca dupa aceia sa-i ceara ceva inschimb(marea greseala a parintilor). Astfel tu ca parinte vei fi apreciat de copilul tau, de anturajul copilului tau si usor te transformi in confesor al acestora.
- Nici un tanar indiferent de hormonei, nu va da bir cu fugitii atunci cand face o greseala,pentru ca el va stii ca tu parintele esti alaturi de el, indiferent de greseala, ca impreuna sa vedem cum o vom scoate la capat. Educatie generala , inca dince-a mai frageda copilarie, este ca, trebuie sa convingi copilul ca in cazul ca a gresit,luat nota proasta, sau cine stie ce prostioara, tu mama esti capabila de al asculta, ierta si impreuna , mama -copil,vom indrepta ce se mai poate . Astfel copilul tau nu va avea niciodata de ce sa te minta, iti va povesti ce a mai facut , pe cine a cunoscut, ce s-a intamplat in ziua precedenta, trecuta, viitoare.
Asta se cheama incredere parinte-copil/tanar, cand va gresi nu va fugi de acasa de frica, dinpotriva va veni si povesti mamei ce i s-a intamplat, unde si de ce a gresit si daca se mai poate repara fapta, sau in cel mai rau caz, impreuna sa putem accepta fapta, iar parintele sa fie stalpul de sustinere si liantul sufletului tanarului. Un tanar la 15, 16 ani, care nu are unul din parinte confesor al sau, atunci cand greseste, sau i se intampla ceva rau, va fugi de acasa, va cadea in depresie, si nu in ultimul rand il va marca /viata.
Telenovela ta are urmatoarele fabulatii mincinoase:
1) ai plecat de acasa ca te batea mama foarte tare, de ce te batea mama?
2) am plecat', am terminat scoala',sunt in Londra', am 21 ani,sunt studenta ultimul an cu bursa, sunt manager la un hotel'. Tot ce ai spus aici este o telenovela proasta , mai mult incurajezi ca fetele care se satura de parinti , sa fuga de acasa ca va ajunge ca tine manager la un hotel din lumea larga !!
Cine tea gazduit si intretinut pe tine pana ai terminat scoala(liceul)??, in Romania sau Londra?
Cum de ai ajuns la performanta ca la 21 ani, sa fii in ultimul an de facultate?. 15 ani, ai tai cand ai fugit de acasa+ 4 ani, liceul+ minim 4 ani facultate = 23 ani.
La varsta de 15 ani, nu puteai ajunge in Londra decat cu acordul scris de parintii tai/pasaport.
Ca sa faci scoala in Londra, trebuie sa ai un tutore/parinte, care te are si pe pasaport,parintele trebuie sa aibe serviciu cu , contract de munca sa te poata sustine in scoala.(asta se cere la inscrierea la orice scoala de stat sau privata in Londra sau in lume).
La varsta de 21 de ani, nu esti considerat adult in Londra, trebuie sa ai tutore. Dupa 21 ani DA.
Tot ce ai confectionat tu aici este o minciuna si ma mir foarte tare ca nu a observat nici o fatuca de pe forum care vad ca se dau in stamba/sfaturi. In schimb eu te cred ca dupa ce ai fugit de acasa , dormeai in autobuz, aveai mai multe jioburi clandestine si ilegal in Romania(prostitutia infantila/un peste care a reusit sa te convinga sa fugi de acasa). Te cred poate ca ai ajuns manager la un hotel,ca prostituata favorita. Te cred ca parintii tai acum ca ai bani sunt mandrii de tine, ne constientizand ca defapt tu esti mamager prostituata si fara scoala decat scoala strazii. Dar mai cred ca tu defapt ti-ai expus frustarile si mai ales imaginatia ta cum ca, ar fi fost frumos sa fie....
Viata nu se construieste pe minciuni, copilaria nu se mai poate recupera, ce ai pierdut ramane pierdut. Daca la 21 ani, minti in halul acesta, ramai inrecuperabila. Nu masi mira ca , sa-ti pui o adresa si fetele care vor sa fuga de acasa , sa le primesti si scolesti tu in arta prostitutiei, ca dupa aceia sa te consideri manager general/sef coordonator productie.
O fata care fuge de acasa la varsta de 15,16 ani, nu ajunge decat in prostitutie, cersetorie, sclavie. Ce este mai rau??, faptul ca nu esti inteleasa, corectata , iubita la nustiu ce intensitate de parinti, dar sa-ti traiesti copilaria??, sau fuga de responsabilitati in familie care nu este altceva decat educatia/viitorul tau sa chiar o cariera?. Nu cumva este mult mai rau, chiar riscant/viata ta si de cele mai multe ori se si intampla, fiind sclavul prostitutiei, sclaviei si vanduta decate ori vrea pestele, trebuie sa produci bani non-stop pentru peste* si esti batuta decate ori vrea muschii lui si nu o palma cum da tata sau mama,batuta cu stationare la pat si marcata psihic pe toata viata. De aici si fabulatia ta(pentru ca esti atinsa rau psihic) cum ca, iata visul tau implinit, ai fugit de acasa , bine ai facut, nu-ti pare rau, pentru ca esti manager......... Numai ca absolut tot ce ai scris pe forum este doar o fabulatie. Se vede cata scoala ai atunci cand ai spus ca la 21 de ani,esti ultimul an de facultate cu bursa de merit in Londra. Imposibil = calcul gresit+varsta. Imposibil =minorul nu poate ajunge in Londra decat fugar/trafic de carne vie in cine stie ce containar. Imposibil= loc de munca fara a fi cetatean englez in functii de conducere si fara scoala acreditata in acea tara.
CONCLUZIE: fetelor copilariti cat mai mult posibil,lasati grijile in sarcina parintilor, voi invatati si distrativa cat mai mult, dar invatati sa va alegeti anturajul cu grija, formati-va personalitatea de neclintit in a fi influentabila mai ales de lucruri gresite, nu trebuie sa faci un lucru ca X, pentru ca este macio, fa ce vrei tu chiar daca nu esti sigura ca este bine, dar optiune sa fie a ta nu a anturajului, trezirea este mai usoara si reparatia mai in forta cu atitudine si considera ca ;*te-ai palit cu capul de pragul de sus* si invata-i si pe altii sa nu faca ca tine.
Asa ca final, te felicit ca ai asa o imaginatie cumar fi , daca ar fi fost sa fie....!. este optiune ta in tot ce ai facut, dar nu da tu sfaturi ca nu esti cel mai frumos model demn de urmat. Adolescentul are probleme o data cu transformarile hormonale, faceti diferenta intre simturi/indus hormonal, si fapta in sine. La 15,16 ani, nu esti pregatit sexual, curiozitatea te invinge dar te va marca/viata. nu poti sa fii responsabila si nici independenta financiar si atunci pe mana strainilor nu vei fi decat sclavul lor.


dorina27
Postat pe 1 Februarie 2011 11:57
De la: ioana_blondyna89, la data 2011-01-26 23:13:56buna seara, citesc toate comentariile astea si ma minunez ce vad! mentionez ca am 21 de ani si faptul ca am plecat de acasa de la 15 ani din cauza ca nu ma intelegeam cu parintii mei adoptivi! am plecat, mam inscris la alta scoala, miam terminat scoala mam inscris la facultate, intre timp am muncit, aveam 2 joburi...si dormeam in autobuz cand ma duceam de la un job la altu sau de la job la scoala...asta o perioada de timp pana mam pus pe picioare cu banii...pt ca am plecat de acasa cu 5 lei si 3 schimburi de haine! acum st studenta in londra, ultimu an cu bursa si muncesc la un hotel general manager! acum parintii mei sunt mandrii de mine...dar nu pot sa uit cate mia facut mama! ma blestema, ba batea cu tot ce gasea la indemana, ma dadea afara din casa cand era zapada afara...etc...mult mai rele...eu nu ii judec pt ca e un dzeu sus...caruia ii multumesc ca ma ajutat sa ajung unde am ajuns si ca ma ferit de rele!

mami...eu cred ca tu ai vazut de prea multe ori "homless to Harvard"...
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Februarie 2011 17:26
cred k ar fi mai bine sa sti cum sa vb q ea j sa inveti sa te apropi de ea...sa prinda incredere in tine,iar astfel va ajunge sa'ti sp ce simta,ce vr,ce gandeste....iar certurile vor disparea,si relatia vst va fi soper ok...eo cu mama mea aveam o relatie foarte deskisa,vb despre absolut orice,pt k am incredere in ea j jtiu k "secretele"mele vor fi in siguranta
kudika359002
Postat pe 3 Februarie 2011 17:56
mai intereseaza-te de legile din anglia si dupa vorbeste. cat de venit in londra ...am venit la 19 ani...si mai intereseaza-te la ce varsta esti major aici si dupa aia comenteaza.
ioana_blondyna89
Postat pe 5 Februarie 2011 16:53
Salu!..eu am 15 ani... si cunosc problema de genul acesta!..
De multe ori am vrut sa plec de acasa..
Problema e in felul urmator nu ma inteleg cu tata.. mama imi impune unelel lucruri.. m'am ssaturat.. dar trec peste
Nu trebuie sa fie disperata.. in loc sa o certe sa'i reproseze..sa vorbeasca cu ea ca si cum ar fi de'o varsta.... deobicei aceste lucruri se intampla din cauza comunicarii.. parintii nu'si dau seama.. ca trebuie sa poarte o discutie cu copii...DC?.. pentru ca e ceva genetic.. asa s'au comportat s parintii lor si asa procedeaza si ei...
DECI.. PARINTI.. NU VORBITI CU COPII SI NU VA COMPORTATI CA SI CUM ATI FI SUPERIORI LOR>>> CEL MAI BINE INCERCATI SA"I CUNOASTETI>>PENTRU CA O SA AJUNTETI LA CONCLUZIA CA NU STITI NIMIC DESPRE COPILUL VOSTRU..!!
NU IMPLICATI LEGEA.. PENTRU CA UN COPIL NU ARE NEVOIE DE NENEA POLITAIU..ARE NEVOIE DA MAMA .. POATE SE CEARTA DIN CAUZA CA FATA ARE UN PRIETEN IL IUBESTE..MAMA NU E DEACORD.. SI IES MULTE PROBLEME DUPA..DECI CEL MAI BINE..VORBITI CU EI..NU IMPOTRIVA LOR!!
imi cer scuze daca nu am dreptate!
kudika361235
Postat pe 9 Februarie 2011 15:53

Parerea mea este ca mama ar trebuii sa'si calce pe orgoliu si sa nu mai incerce sa se impuna in fata copilului ei,trebuie sa ii acorde libertate si incredere .,pentru ca daca mama va fi prea stricta,dura,rece,aceasta va determina copilul sa-si ia lumea in cap si s nu se mai gandeasca la consecintele hatararii luate..E bine ca isi face griji., pentru ca in situatia mea, tati m-a santajat.: "ne asculti totul e ok.,dk.vrei s ai libertate si nu iti convin conditiile noastre nu ai decat sa-ti faci bagajele si s pleci din casa mea" .,eu le'am reprosat ca de ce le-a mai trebuit un copil daca nu-s in stare s m educe.,le'am spus ca ei trebuiau s imi impuna conditii de mica.,nu akm.la 16 ani ei se trazesc "opa.,fetitza noastra, face ce vrea.,nu e bn.,o s vada ea cine e sefu in casa"...nu asa se educa un copil.,sa'l lasi de la 10 ani,sa fac absolut ce vrea s stea la rude sa-l vezi o data pe luna ,s nu-ti pese in ce anturaj traieste..si la 16 ani s vi s faci p tatal. Singurul lucru care ma retine langa parinti este respectul fata d ei.,sunt parintii mei si pun pe "ignore"intepaturile lor." " . As fi plecat de acasa,dar nu risc.,nu-mi risc viitorul.,totusi e bine s ai unde locuii pe gratis.,etc..,dk.o s plec,plec cand o s fiu sigura de locul unde merg.,un loc de munca asigurat.,altfel...tac. Sunt parintii mei si sunt singurii care pot comenta cv.in legatura cu viata mea.,nu-i inteleg uneori.,pur si simplu fac unele lucruri doar pt.a-si demonstra "superioritatea",eu mergeam pe ideea k imi vor binele.,pt.k mi-s parintii.,dar neincrederea asta face rau la relatia parinti-copii ., iar mama respectiva nu trebuie s se sperie prea tare.,poate a spus "fetitza" ca pleca .,intr-un moment de nervozitate.,nu e asa simplu s pleci...
Alinush__D
Postat pe 9 Februarie 2011 21:40
Daca o ia cu vorba rea inrautateste situatia,este cel mai bine sa stea de vb cu ea calma fara sa tipe si alte chesti,nu este cazu sa decurga la asemenea hotarari pe care mai tarziu ar putea sa le regrete.Sa afle mai intai ce motive a determinato sa ajunga la decizia asta si daca face de mult asa trebuie sa fie vb de cv ce mama ei nu stie si probabil ca ei i se pare ca mama o preseaza in plus.Uni spun ca trebuie sa fii dur cu copilul tau dar in cazul asta nu,trebuie sa il faci sa inteleaga ca vrei binele pt el si sa ii acorzi sprijinul tau.Daca este prea rasfatata trebuie impuse anumite reguli.
titytza_lui_titytzu_X
Postat pe 9 Februarie 2011 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infertilitate 2 De la: mimi_ca29 18 Februarie 2011 08:53
Help me ! Problema f urgenta 3 De la: Damaris2009 1 Octombrie 2014 16:55
Probleme de greutate. 23 De la: Valy90 6 Iunie 2011 12:15
Probleme de somn - insomnie, somnambulism, apneea de somn 60 De la: kudika330098 15 Ianuarie 2011 20:42
stafilococul auriu 9 De la: Anda_Anghel_1 14 Octombrie 2012 15:06