Setari Cookie-uri

De ce credem in Dumnezeu?

In fiecare dimineata din viata mea aprind candela si ma rog la Dumnezeu. Cind am nevoie de ajutor, intotdeauna ma ajuta, niciodata nu m-a lasat sa duc mai mult decit a putut sufletul meu sa duca si am avut foarte multe probleme in viata, dar in schimb de fiecare data cind m-a ajutat i-am multumit tot aprinzand candela in fiecare dimineata si chiar ducandu-ma la biserica. Dumnezeu exista in sufletul fiecaruia dintre noi!
michon_11_71
Postat pe 21 Septembrie 2010 12:49
Eu cred in Dumnezeu pentru ca simt acea forta divina in fiecare zi, ma ajuta sa devin mai buna, sa i inteleg mai bine pe cei din jur, imi da puterea sa zambesc chiar si celor cu mutra acra , cand mi e greu apare ceva care mi schimba dispozitia. Eu cred ca noi oamenii suntem energie, ceea ce oferim, aia primim, dupa o suferinta apare si o bucurie suprema, depinde de cantitatea de energie care se elibereaza. Consider ca cel mai mare pacat pe aceasta lume este AVORTUL, da, ne ducem propriul copil direct in iad, il omoram chiar daca nu are nici o vina. Cunosc multe cazuri in care diferite cupluri dupa ce au facut avort nu mai reuseau sa faca copii, sau pierdeau copilul, Dumnezeu sau acea forta care exista si sigur o simte toata suflarea ne da anumite lucruri pt ca asa trebuie in acel moment, nu ne da atunci cand vrem noi.
lover_woman
Postat pe 21 Septembrie 2010 19:34
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-15 09:29:53De ce credem in Dumnezeu?



DUMNEZEU CHIAR EXISTA,EU NU AM CUVINTE SA -I POT MULTUMI PENTRU TOT CE FACE PENTRU MINE, PENTRU NOI.


DUMNEZEU ESTE CU NOI,EL MEREU NE VEGEAZA SI ARE GRIJA DE NOI!

MULTUMESC LUI,Lui ISUS HRISTOS,SFINTEI FECIOARE MARIA SI LA TOTI SFINTI, MULTUMESC PENTRU TOT.
S_K_
Postat pe 21 Septembrie 2010 19:59
Imi permit sa -mi expun parerea...Dumnrzeu se afla in mintea si sufletul nostru.In creatia SA ne-a lasat liberi sa alegem intre negru si alb...Pe acest pamant albul determina omul sa inteleaga ceea ce este negrul-rau.Depinde de mine ca toata viata sa inteleg sa despart cele doua forme de exixstenta.Aceasta vesnica ,cautare in viata individuala a omului determina starea de echilibru a lui si implicit a intregii societati.Ca apar atatea boli din carea cauza cei dragi "pleaca" nu este decat vina noastra...Ca traim din ce ince mai greu....,tot vina noastra este...Dumnezeu te ajuta cand inclini spre albul LUI si nu spre negrul diavolesc...Viata fiecaruia dintre noi trebuie sa fie o cautare continua.Cum afli adevarul?--Invatand,studiind,intrband pe cei mai intelepti si nu pe cei cu bani...
gionson
Postat pe 21 Septembrie 2010 21:24
decat sa nu credem si el sa existe, mai bine sa credem ...
angelradios
Postat pe 22 Septembrie 2010 02:56
De la: angelradios, la data 2010-09-22 02:56:07decat sa nu credem si el sa existe, mai bine sa credem ...


oare ce dumnezeu e ala care te face sa crezi in el de frica?
battleofwits
Postat pe 22 Septembrie 2010 04:17
Suntem creati cu necesitatea de a-l iubii,asculta.
Daca respectam principiile,porunciile Lui vei fii fericita si in prezent si in viitor
kudika151561
Postat pe 22 Septembrie 2010 10:06
De la: scorpio67, la data 2010-09-16 19:24:35Crede si nu cerceta ! faimoasa zicala ! Poate ca mi-ar fi mai bine daca as lasa lucrurile sa curga , sa nu imi mai pun atatea intrebari .Probabil ca pe undeva stie ce face , dar mi-e greu sa cred ca de asta isi distruge creatiile , pentru simplul motiv ca numai EL stie de ce.




Crede si nu cerceta ! faimoasa zicala ! ESTE FaLs interpretata/intzeleasa.

Cercetatzi toate si luatzi ce-i bun (1 Tesalolniceni cap 5 vers.21)
Toate va sint ingaduite dar nu toate va sint de folos ( Pavel catre corinteni 1, cap 6 vrs. 12, cap 10 vrs 23)
Totzi sintetzi dumnezei prin lege, caci ce se naste din dumnezeu , dumnezeu este. ( Ioan, cap. 10 vers. 31,32,33,34,35,36. )

Din trandafir se naste trandafir, si ce se naste din pisica, soareci mananca...

A crede inseamna a creea; si cind creezi ceva , de exemplu o prajitura, nu o creezi cu indoiala, ci cu sigurantza !
Varianta corect tradusa, ar fi asa : " Creeaza fara indoiala " ... cercetarea inseamna indoiala...
Daca analizam din cate firmituri de faina si oua si alea alea e facuta prajitura, pierdem esentza sau motivul pt care a fost creeata...
Taci si mananc-o cu pofta ! cu admiratzie ! cu multzumire ! ... nu mai cerceta, savureaza creeatzia, viatza, momentul, bucurate de viatza ! -Asta e mesajul...

Multzumirea ta, bucuria ta de a traii, este cea mai curata rugaciune fatza de dumnezeu...
Dar sa nu-i spunem dumnezeu, caci cuvantul dumnezeu, este o evitare de la adevaratul sau nume !
Adevaratul nume al lui Dumnezeu , este duhul Iubirii, Adevarului, Vietzii... Cine vede iubirea, adevarul si viatza, il vede pe Dumnezeu... cine spune ca nu exista iubire adevar si viatza , este Ateu ! ( mai concret spus: este un prost).
Nu este nevoie sa credem ca exista viatza iubire si adevar , nu este nevoie sa cercetam, e suficient sa ne deschidem ochii



Iar despre distrugerea creatziilor... nimic nu dispare ci totul se transforma
Prajitura , e creeatzia ta, pe care nu o distrugi , ci o maninci si o transformi in ceva

Deci ? dumnezeu/viatza/adevarul, nu distruge nimic ci doar transforma
Ceea ce nu se transforma, este iubirea , ura, adevarul, viatza, minciuna... astea sint esentze vesnice care danseaza intre ele in imparatzia infinitului

denis_3d25
Postat pe 22 Septembrie 2010 18:36
cred pentru ca exista. Ce in zadar ar fi toate daca Iisus nu ar fi inviat si daca nu ar exista Dumnezeu. De la Dumnezeu vine speranta. Pe mine m-a scos din necazuri in care ma aruncase-ra altii. Ar trebui sa merg zilnic in genunchi in fata lui Dumnezeu. Si tot nu ar fi d-ajuns. Si nu Dumnezeu are nevoie de sacrificiul si iubirea noastra, ci noi avem nevoie de El. Doame-ajuta! Sa va dea Dumnezeu tot ce va doriti, si inzecit celor ce au plans.
mireladoncut
Postat pe 23 Septembrie 2010 05:07
De la: thadoogback, la data 2010-09-16 19:10:12
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-16 00:35:11Din contra, cred in Dumnezeu..cred ca El e acolo sus si ne vegheaza..dar sincera sa fiu am intalnit pe cnv care nu crede in Dumnezeu..este ateu...si am discutat f mult pe tema asta...mi-a dat foarte multe explicatii de ce nu crede el in Dumnezeu care daca stau bine sa ma gandesc sunt logice...tin de stiinta....La un moment dat el m-a intrebat:"Dar tu de ce crezi ca Dumnezeu exista?' fara absolut nici o condamnare...Si i-am raspuns ca asta cred...pentru mine exista Dumnezeu, El este undeva in sufletul meu ...si bineinteles nu s-a convins de raspunsul meu...De aceea vreau si alte pareri...:)
EL ESTE LOVIT LA CAP DE AYA este ateu,,daca esti intradevar un om de stiinta nu o sa spui niciodata ca dumnezeu nu exista,,,si matematic si logic exista




hahaha mai facut sa rid
MATEMATIC CICA
:d:d:d:d:d:d::dD
II IUBESC PE APROPIATI AM MULTI PRIETENI CARE TIN LA EI SI EI TIN LA MINE
SUNT O PERSOANA POT SA ZIC TARE BUNA LA SUFLET
DAR TOTUSI SUNT ATEISTA

AAAAA NICI IN MOS CRACIUN DE MULT NU CRED
VA PUP PE TOTI ATEISTII ;) SI NU NUMAI HEHE
kudika159227
Postat pe 23 Septembrie 2010 06:51
De la: negrul_de_serviciu, la data 2010-09-21 10:49:35simplu - pentru ca exista ! dar cel mai dureros este faptul ca EL crede mult mai mult in noi, decit credem noi in EL !




WOWWWWWW DA DE UNDE STII??
NU CUMVA ESTI VRE-UN SPION TRIMIS DE DOMNUL ????
kudika159227
Postat pe 23 Septembrie 2010 06:58
Ei bine..eu una nu stiu de ce voi credeti dar stiu c cred eu:D

pentru ca intotdeauna ma ajutat atunciii cand IAM cerut ajutorul si nu ai cum sa nu crezi..........
kudika141835
Postat pe 23 Septembrie 2010 23:31
Sunt sigura ca Dumnezeu a avut nevoie de un inger. Dumnezeu are nevoie si de oameni buni. Si fii sigur ca minunea ta nu e prea incantata de gandurile tale, pentru ca ea e mereu cu tine.
seulement
Postat pe 24 Septembrie 2010 09:33
De la: denis_3d25, la data 2010-09-22 18:36:37
De la: scorpio67, la data 2010-09-16 19:24:35Crede si nu cerceta ! faimoasa zicala ! Poate ca mi-ar fi mai bine daca as lasa lucrurile sa curga , sa nu imi mai pun atatea intrebari .Probabil ca pe undeva stie ce face , dar mi-e greu sa cred ca de asta isi distruge creatiile , pentru simplul motiv ca numai EL stie de ce.




Crede si nu cerceta ! faimoasa zicala ! ESTE FaLs interpretata/intzeleasa.

Cercetatzi toate si luatzi ce-i bun (1 Tesalolniceni cap 5 vers.21)
Toate va sint ingaduite dar nu toate va sint de folos ( Pavel catre corinteni 1, cap 6 vrs. 12, cap 10 vrs 23)
Totzi sintetzi dumnezei prin lege, caci ce se naste din dumnezeu , dumnezeu este. ( Ioan, cap. 10 vers. 31,32,33,34,35,36. )

Din trandafir se naste trandafir, si ce se naste din pisica, soareci mananca...

A crede inseamna a creea; si cind creezi ceva , de exemplu o prajitura, nu o creezi cu indoiala, ci cu sigurantza !
Varianta corect tradusa, ar fi asa : " Creeaza fara indoiala " ... cercetarea inseamna indoiala...
Daca analizam din cate firmituri de faina si oua si alea alea e facuta prajitura, pierdem esentza sau motivul pt care a fost creeata...
Taci si mananc-o cu pofta ! cu admiratzie ! cu multzumire ! ... nu mai cerceta, savureaza creeatzia, viatza, momentul, bucurate de viatza ! -Asta e mesajul...

Multzumirea ta, bucuria ta de a traii, este cea mai curata rugaciune fatza de dumnezeu...
Dar sa nu-i spunem dumnezeu, caci cuvantul dumnezeu, este o evitare de la adevaratul sau nume !
Adevaratul nume al lui Dumnezeu , este duhul Iubirii, Adevarului, Vietzii... Cine vede iubirea, adevarul si viatza, il vede pe Dumnezeu... cine spune ca nu exista iubire adevar si viatza , este Ateu ! ( mai concret spus: este un prost).
Nu este nevoie sa credem ca exista viatza iubire si adevar , nu este nevoie sa cercetam, e suficient sa ne deschidem ochii



Iar despre distrugerea creatziilor... nimic nu dispare ci totul se transforma
Prajitura , e creeatzia ta, pe care nu o distrugi , ci o maninci si o transformi in ceva

Deci ? dumnezeu/viatza/adevarul, nu distruge nimic ci doar transforma
Ceea ce nu se transforma, este iubirea , ura, adevarul, viatza, minciuna... astea sint esentze vesnice care danseaza intre ele in imparatzia infinitului



Multumesc , Denis! Daca privesc lucrurile cum le explici tu au logica si sunt mai usor de inteles!

Postat pe 24 Septembrie 2010 09:56
de ce dati vina mereu pe Dumnezezeu, cand nu vi se implineste ceva? Oare,nu cumva problema este la voi??????? E usor sa gasesti mereu vinovati in altcineva ,ci nu in noi insine. (Cred in Domnul Isus Cristos,Dumnezeu adevarat,cred in viata fara pacat,in moartea ispasitoare,in invierea din trup in inaltarea la cer si in revenirea Sa in glorie si putere pentru judecata vesnica si rasplatirea fiecarui om potrivit vietii traite.) Si apropo com.de mai jos nu exista alti " Sfinti" in-afara de Dumnezeu .E UNIC. Scuzati daca sunt cam dura,respect orice religie(toti suntem creatia lui Dumnezeu) ,dar NU sunt de acord sa luati numele lui Dumnezeu in ras si badjocora,daca nu stiti ce spuneti ,mai bine taceti! Nu trebuie sa impartasiti "prostiile "voastre si la altii.De vesti rele, ura, razbunare,barfa,vorbe urate,....etc. suntem satui cu totii,hai sa noi cei care sa punem un zambet pe buze celor dragi,cand vor venii sa va impartaseasca ce greutati au si probleme,voi sa fiti ce-i care incurajeaza atunci cand nimeni altul nu a facut-o,voi sa fiti cei care ofera un zambet ,cand putini oameni mai fac lucrul acesta,voi sa fiti cei care asculta si plang impreuna cu persoanele iubite,sa traiti cu ei momentele de tristete si bucurie.
kudika295139
Postat pe 24 Septembrie 2010 10:24
As vrea sa-i spun ceva la domnisoara sau doamna care la com. a spus geva de genul:(dupa parerea mea ce-l mai mare pacat este avortul).Nu ca vreau sa par o desteapta ,daca asa ai vrea sa spui,numai ca as vrea sa corectez ceva .e un lucru bun,ptr. ca constati ,ca fiind avortul un pacat, dar nu ca fiind Cel mai mare pacat,noi ca oameni tindem sa avem sau ne place sa credem, caci numai cateva pacate sunt mari si restul e floare la ureche.GRESIT total GRESIT. "Naintea lui Dumnezeu crima,viol,avort,ura fata de semeni,minciuna,barfa ,furt , etc. toate sunt EGALE. Degeaba spunem:Crimoi, crima ,crimuta.....adica mare ,mijlocie ,mica ,rezultatul : tot mort este. Deci minciunoaie ,minciunuta si minciunica =minciuna. Asa ca cel mai mare pacat este PACATUL egal de ce categorie, fie ca-i viol sau minciuna ,"naintea lui Dumnezeu e tot pacat,, nu este mai mare sau mai mic,ci doar pacat.Dar cum si biblia spune ,EL este bun si credincios si ne iarta toate pacatele,insa ce nu ne iarta Dumnezeu ,(caci in rest tot ne iarta D-zeu) este :hula impotriva Duhului Sfant. Ps. daca te-am suparat te rog sa ma ierti. fi binecuvantata.
kudika295139
Postat pe 24 Septembrie 2010 11:27
De la: kudika295139, la data 2010-09-24 11:27:06As vrea sa-i spun ceva la domnisoara sau doamna care la com. a spus geva de genul:(dupa parerea mea ce-l mai mare pacat este avortul).Nu ca vreau sa par o desteapta ,daca asa ai vrea sa spui,numai ca as vrea sa corectez ceva .e un lucru bun,ptr. ca constati ,ca fiind avortul un pacat, dar nu ca fiind Cel mai mare pacat,noi ca oameni tindem sa avem sau ne place sa credem, caci numai cateva pacate sunt mari si restul e floare la ureche.GRESIT total GRESIT. "Naintea lui Dumnezeu crima,viol,avort,ura fata de semeni,minciuna,barfa ,furt , etc. toate sunt EGALE. Degeaba spunem:Crimoi, crima ,crimuta.....adica mare ,mijlocie ,mica ,rezultatul : tot mort este. Deci minciunoaie ,minciunuta si minciunica =minciuna. Asa ca cel mai mare pacat este PACATUL egal de ce categorie, fie ca-i viol sau minciuna ,"naintea lui Dumnezeu e tot pacat,, nu este mai mare sau mai mic,ci doar pacat.Dar cum si biblia spune ,EL este bun si credincios si ne iarta toate pacatele,insa ce nu ne iarta Dumnezeu ,(caci in rest tot ne iarta D-zeu) este :hula impotriva Duhului Sfant. Ps. daca te-am suparat te rog sa ma ierti. fi binecuvantata.


Prefer sincer sa spun niste minciuni zdravene decat sa fac avort, daca se puncteaza la fel acolo sus, asta e ma risc, insa nu cred ca e acelasi lucru. Nu m ai suparat deloc, nu s suparacioasa de fel. Sa fii iubita.
lover_woman
Postat pe 24 Septembrie 2010 13:41
nu sunt de acord cu avortul,si vb .ta mai bine o minciuna.:D)) Am comentat doar de cuvantul Pacat si nu de avort .dar prefer nici minciuni, sa nu spun,atata cat se poate.pusii
kudika295139
Postat pe 24 Septembrie 2010 21:00
.. noi suntem creatia LUI DUMNEZEU ...iar EL ne-a dat darul de-a trai pentru A-L putea iubi si a vedea cu ochii nostri tot ce face EL pentru noi..insa noi suntem atat de egoisti incat nu vedem decat nimicurile vietii si nu ceea ce ar trebui sa vedem cu adevarat..ar trebui sa ne gandim cat de aproape este de noi, iar noi nu ne dam seama...orice eveniment din viata noastra nu este la intamplare ...si atunci cand stim ca am gresit DUMNEZEU ne iubeste ca pe niste copii neascultatori...important este sa ne intoarcem la EL intotdeauna si sa ne caim pentru ce am gresit...sincer cred in DUMNEZEU pentru ca este mai presus de orice ratiune iar in EL eu gasesc intotdeauna forta de a merge mai departe si de a depasi orice obstacol...
ionelyizza
Postat pe 24 Septembrie 2010 23:03
NU TREBUIE SA TE SIMTI RUSINATA RUSINEA VINE DE LA DIAVOL INSA dumnezeu stie cit de mult tu il iubesti si ne mai incearca cu cite o boala ca sa vada daca il mai iubim ne mai rugam lui s au ii mai multumimpentru icercarea pe care ne o da? s au il iubim numai cind ne da bucurii NU TREBUIE SA L IUBIM IN FIECARE CLIPA SI MOMENT DOAMNE AJUTA
kudika163984
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:15
Dragi mei am 40 de ani si pina acum am crezut in DUMNEZEU dar de la o bucata de vreme nu ma-i cred pt ca sint bolnava de 2 ani si ma tot rog sa ma fac sanatoasa si nu ma mai fac si in genaral imi merge ft ft ft rau. eu am o singura intrebare daca el exista si e bun de ce nu face minunea sa fim toti buni cu noi insine si sa avem toata lumea ce minca? nu vede-ti se urasc fam intre ele de ce?
kudika322053
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:27
Dragi mei am 40 de ani si pina acum am crezut in DUMNEZEU dar de la o bucata de vreme nu ma-i cred pt ca sint bolnava de 2 ani si ma tot rog sa ma fac sanatoasa si nu ma mai fac si in genaral imi merge ft ft ft rau. eu am o singura intrebare daca el exista si e bun de ce nu face minunea sa fim toti buni cu noi insine si sa avem toata lumea ce minca? nu vede-ti se urasc fam intre ele de ce? :sml-tocare diavol la vazut cineva?ngue0023:
kudika322053
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:30
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-15 09:29:53De ce credem in Dumnezeu?




Aceasta intrebare, ar putea fi pusa unor elevi ai tai personali, la care le-ai predat semnificatzia cuvantului Dumnezeu.

Insa, pe un forum deschis tuturor credintzelor, cultelor , ateistilor, preconceptziilor si nestiutorilor, punandu-le o astfel de intrebare, se dovedeste , ca ai o viziune foarte ingusta despre viatza.

Crestinismul este pe locul trei in lume !

Islamul pe locul 2 !

Budismul pe 1 !

Iar budismul , spre deosebire de celelalte culte, nu promoveaza existentza unui dumnezeu definit , ci promoveaza descoperirea de sine, iluminarea sinelui, trezirea de sub robirea inconstientzei !
Budismul , promoveaza meditatzia, descoperirea misterelor pe o cale infinita ... descoperirea lui dumnezeu in caz ca exista...

In timp ce islamul si crestinismul, au creat un dumnezeu propriu, despre care ei deja sustzin ca stiu totul, si pe care-l impun celorlaltzi asuprindu-i !!!

Isus Hristos, Buddah , Mahomed, Alah, Dumnezeu sau orice alt nume de lider istoric, este folosit de catre egourile arogante, ce urmaresc asuprirea multzimilor...

Insa ei , Isus, Budah si totzi ceilaltzi iluminatzi, au promovat si promoveaza in continuare, aceleasi invatzaturi , aceeasi cale de iluminare, care duce la Libertate, la iesirea de sub jugul egourilor arogante si criminale ... la iesirea de sub talpa cultele organizate, ce au doar un singur scop; Asuprirea !

Isus H., ne cheama la iesirea de sub talpa fricilor. El a invins frica de moarte exemplar !
Buddah, a facut acelasi lucru...a renuntzat la frica, a parasit palatul de aur ce era ingradit de zidurile mincinoase si s-a predat in bratzele adevarului...

Tu, cel care vrei sa sti adevarul, ai acelasi lucru de facut... renuntza la frica, asculta glasul iubirii si vei intzelege adevarul...
denis_3d25
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:32
AM SA N CERC SA TI EXPLIC ATIT CIT STIU SI EU ACUM LA ORA ACTUALA SUNTEM IN LIBERA ALEGERE PENTRU CA E SRIS CA VOR VENI TIMPURILE IN CARE VOM ALEGE SINGURI CALEA LUI S AU A ANTECRISTULUI DE JA SATANA E INSTALAT SI DUMNEZEU DISTRGE LUMEA SI NOI VREM ACEST LUCRU EXEMPLU; EU VREAU SA MERGI CU MINE LA BISERCA SI SUNTEM PREGATITI DE IESIRE PE USA SI VIN ALTI PRIETENI IN ACELASI MOMENT SI TI SPUNE ; BAI FA FIX TE AM PRINS HAI CA SUNTEM PREGATITI SUNTEM CU MASINA PLECAM LA MUNTE DISTRACTI PINA LA REFUZ AVEM SI GACICUTE CU NOI SI PLECI CU IEI IAR ACOLO SE POATE INTIMPLA ORI CE IN NICIUN CAZ CEVA DE BINE CINE E DE VINA DUMNEZEU S AU TU?
kudika163984
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:41
De la: scorpio67, la data 2010-09-24 09:56:18
De la: denis_3d25, la data 2010-09-22 18:36:37
De la: scorpio67, la data 2010-09-16 19:24:35Crede si nu cerceta ! faimoasa zicala ! Poate ca mi-ar fi mai bine daca as lasa lucrurile sa curga , sa nu imi mai pun atatea intrebari .Probabil ca pe undeva stie ce face , dar mi-e greu sa cred ca de asta isi distruge creatiile , pentru simplul motiv ca numai EL stie de ce.




Crede si nu cerceta ! faimoasa zicala ! ESTE FaLs interpretata/intzeleasa.

Cercetatzi toate si luatzi ce-i bun (1 Tesalolniceni cap 5 vers.21)
Toate va sint ingaduite dar nu toate va sint de folos ( Pavel catre corinteni 1, cap 6 vrs. 12, cap 10 vrs 23)
Totzi sintetzi dumnezei prin lege, caci ce se naste din dumnezeu , dumnezeu este. ( Ioan, cap. 10 vers. 31,32,33,34,35,36. )

Din trandafir se naste trandafir, si ce se naste din pisica, soareci mananca...

A crede inseamna a creea; si cind creezi ceva , de exemplu o prajitura, nu o creezi cu indoiala, ci cu sigurantza !
Varianta corect tradusa, ar fi asa : " Creeaza fara indoiala " ... cercetarea inseamna indoiala...
Daca analizam din cate firmituri de faina si oua si alea alea e facuta prajitura, pierdem esentza sau motivul pt care a fost creeata...
Taci si mananc-o cu pofta ! cu admiratzie ! cu multzumire ! ... nu mai cerceta, savureaza creeatzia, viatza, momentul, bucurate de viatza ! -Asta e mesajul...

Multzumirea ta, bucuria ta de a traii, este cea mai curata rugaciune fatza de dumnezeu...
Dar sa nu-i spunem dumnezeu, caci cuvantul dumnezeu, este o evitare de la adevaratul sau nume !
Adevaratul nume al lui Dumnezeu , este duhul Iubirii, Adevarului, Vietzii... Cine vede iubirea, adevarul si viatza, il vede pe Dumnezeu... cine spune ca nu exista iubire adevar si viatza , este Ateu ! ( mai concret spus: este un prost).
Nu este nevoie sa credem ca exista viatza iubire si adevar , nu este nevoie sa cercetam, e suficient sa ne deschidem ochii



Iar despre distrugerea creatziilor... nimic nu dispare ci totul se transforma
Prajitura , e creeatzia ta, pe care nu o distrugi , ci o maninci si o transformi in ceva

Deci ? dumnezeu/viatza/adevarul, nu distruge nimic ci doar transforma
Ceea ce nu se transforma, este iubirea , ura, adevarul, viatza, minciuna... astea sint esentze vesnice care danseaza intre ele in imparatzia infinitului



Multumesc , Denis! Daca privesc lucrurile cum le explici tu au logica si sunt mai usor de inteles!





Cu multa placere si drag ...

Am sa transmit multzumirile tale mai departe, izvorului de iubire ce ti-a vorbit prin mine...
El este sursa infinita de iubire , din care se alimenteaza radacinile pomului ce supravietzuieste-n iad...

De la mine, ai luat doar un fruct; dar de la el, primim viatza cu care traieste si pomul, si fructele si cei ce se alimenteaza cu fructe
denis_3d25
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:56
Buna tuturor!Citeam nu demult intr-o carte religioasa cum un ateu a mers la un preot si i-a spus ca el nu crede in Dumnezeu, ca replica preotul i-a spus sa mearga in pustiu pentru o perioada.Mergeti si voi, cei care nu credeti, in pustiu, dar cu binecuvantarea unui preot, si acolo o sa descoperiti adevarul adevarat!
doinitzu5
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:06
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-15 09:29:53De ce credem in Dumnezeu?


Buddah, Isus H, Ioan, Luca, Matei, Petru, Marcu, M.Gandi, Marhavira, Richard Bach si enorm de multzi altzii...
acestia sint pomii fructiferi din iad, ce-si au radacinile-n paradis ...

Alex cel M., Cezar, Hitler, Ceausescu, S.Husein si alti 80% din populatzia globala, sint pomii cu fructe otravite din paradis ce-si au radacinile-n iad...


Este foarte simplu sa te privesti in oglinda adevarului si sa vezi ce fel de p-om esti ...

Vezi unde -ti sint ancorate radacinile din care-ti extragi deciziile .... sint inradacinate-n iubire si libertate ???sau in frica si ura ???

In lumea spirituala , nu se masoara cu metrul ... Inaltzimea si adancimea , Sus si Jos, Iazul de foc sau Paradisul, sint evidentziate prin starile superioare de iubire,admiratzie, multzumire , sau prin starile de de jos cum sint: frica, invidia, gelozia, ura...

Vampirul si neghina se alimenteaza de la colegi. Pomii fructiferi si Oamenii adevaratzi, isi au radacinile-n sursa si izvorul de viatza, care se mai numeste si dumnezeu daca vretzi
denis_3d25
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:29
sau poate l-a luat tocmai pentru a-i curma suferinta...
macaroane
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:53
De la: doinitzu5, la data 2010-09-25 10:06:51Buna tuturor!Citeam nu demult intr-o carte religioasa cum un ateu a mers la un preot si i-a spus ca el nu crede in Dumnezeu, ca replica preotul i-a spus sa mearga in pustiu pentru o perioada.Mergeti si voi, cei care nu credeti, in pustiu, dar cu binecuvantarea unui preot, si acolo o sa descoperiti adevarul adevarat!




Pustiu... , este orice suflet lipsit de iubire ...

Deshertul planetei, este doar un loc fierbinte cu mult nisip, care este folosit metaforic in spiritualitate, pentru a definii prin el , iazul de foc.

Cel ce este parasit de iubire, se afla deja in pustiu ...

Iar misiunea preotzilor, nu este aceea de a trimite sufletele in pustiu ci de a-i scoate pe cei cazuti in pustietate !!!

Insa pt. ca si pre.hotzii sint cazuti in slujirea antihristului, evident ca nu mai au cum sa dea fructe si apa celor din desert...

Isus H., a vindecat prin cuvant, pe cei orbitzi de inconstientza, pe cei schiopi care au luat-o pe cai gresite, pe cei bolnavi de surzenia ignorantzei, pe cei mortzi de gelozie si invidie...

Insa cei ce nu sint capabili sa intzeleaga metaforele acestea, sint inca orbi si surzi si schiopi si mortzi...

Isus H., Nu s-a coborat in iad ca sa schimbe legea gravitatziei, nu s-a coborat sa salveze trupurile de lut, nu a venit sa schimbe iadul... ci a venit sa dea aripi curate, sufletelor cazute-n iad ! A venit sa-i inaripeze prin cuvant, pe cei ce-l asculta, a venit sa ne spele constiintza , de smoala fricilor si geloziilor ce ne ingreuneaza aripile...

denis_3d25
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:55
Noi credem in Dumnezeu pt. ca egzista....., el nea creeat pe noi, si de aceea il iubim atit de mult. Asa cum ne iubeste EL nu ne iubeste nimeni pe lumea asta si preotii au drepate cind spun > daca cineva moare si e tinar sau poate chiar copil asta e pacatul nostru ....., pina la al 7-lea neam vor suferii unii, asta e voia lui. Oricare dintre voi are sa puna o intrebare unui preot va recomand ORTODOXIA MD unde citiva preoti va raspund la orice fel de intrebare legata de DUMNEZEU, si gasiti foarte multe rugaciuni frumoase si alcatiste, dar astea sint recomandate doar pt ortodocsi pt ca preoti sint ortodocsi. Datorita acestui site ORTODOXIA MD eu mam apropiat foarte mult de Dumnezeu iar rugaciunea inimi o spun meru la orice ora chiar si noaptea cind ma trezesc ...., si preotii spun ca rugaciunile sint ascultate mult mai bine noaptea de catre Dumnezeu pt ca toata lumea doarme iar EL ne vegeaza si ne asculta mult mai bine. Dumnezeu ne iubeste pe toti ca sintem buni sau rai EL ne iubeste si ne iarta daca ne rugam LUI din suflet nu doar cu vorba......, Haideti ca poate vam plictisit convingetiva singuri de spusele mele.
lumi_1978
Postat pe 25 Septembrie 2010 13:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut voluntara pentru marirea sanilor 1 De la: kudika416196 1 August 2011 03:16
Paaaaantofi, pantofiori, pantofi!! 12 De la: kudika_27004 28 Februarie 2013 21:51
despartire 3 De la: Full_Metal_Jacket 18 Martie 2010 22:44
Coafura pentru banchet 4 De la: kudika176372 4 Iunie 2010 19:18
Fetelor, am nevoie de cat mai multe sfaturi 30 De la: leo_ 25 Iunie 2010 09:05