Setari Cookie-uri

De ce credem in Dumnezeu?

si eu gred ca egzizda si ga nea gread cread pe dodzi ji ne iubejte la vel be doti
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 25 Septembrie 2010 13:55
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-09-16 10:13:42
De la: bebe_Cristina, la data 2010-09-16 09:42:17Ceea ce mintea mea,mediocra poate,nu intelege.......... este dc mor oamenii in chinuri.Spre exemplu am av un bun prieten,care a murit la 25 ani de cancer,s-a chinuit enorm,daca Bunul Dumnezeu l-a luat pt k a avut alte planuri cu el sau pentru ca era prea bun pentru acest pamant,dc l-a lasat sa se chinuie atat??????? Tot preotul spune ca toate chinurile copiilor sunt defapt pacatele parintilor,dc?????


te-ai intrebat vreodata de ce il blamam pe dumnezeu atunci cand viata ia o turnura ciudata si il proslavim cand o ducem bine?
sau mai bine zis, de ce cautam un tap ispasitor cand lucrurile nu merg asa cum trebuie?
poate ca nu pui intrebarile potrivite!


Dumnezeu a creat omul insa i-a dat libertatea de a alege(liberul arbitru),iar tot ce ni se intampla in viata sunt consecintele faptelor noastre...Cum spune si Geo,multi uita de Dumnezeu cand o duc bine,iar cand apare un necaz tot la Creator apeleaza majoritatea,nu?ori trebuie sa multumim lui D-zeu pt tot ceea ce ne ofera,chiar si pt lucrurile cele mai marunte:)nu trebuie sa adunam pe pamant,sa ne lefaim,pt k adevarata fericire e dincolo,iar suferinta de pe pamant nici nu se va compara cu fericirea din cer:)Dumnezeu ne iubeste,si avem atatea exemple,niciodata sa nu va indoiti de iubirea lui pt noi,El nu pedepseste,noi ne pedepsim singuri,chiar si fara sa ne dam seama...ce pacat k unii uita k viata de pe pamant e doar un dar de la Dumnezeu...oricum cred ca e absurd ca aceasta tema sa fie dezbatuta pe un site pt k niciodata nu trebuie sa cautam explicatii in legatura cu Dumnezeu,El este unic si desavarsit...cum ar putea un muritor de rand,sau stiinta sa-l explice pe D-zeu...tocmai in asta consta desavarsirea lui,nu?deci nu cautati sa-l explicati ci numai sa-l iubiti:)
lecteurdesprit26
Postat pe 25 Septembrie 2010 16:57
DE CE CREDEM IN DUMNEZEU?buna intrebare.....la aceasta intrebare pot fii un milion de raspunsuri..... dar un raspun corect il poate da dar persoanele care cred in dumnezeu... nam avut onoarea sa-l vad.....dar ma aplec in fata lui......
kudika151469
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:51
Iubitul meu Denis, hai sa nu ne pierdem in cuvinte, si sa explic tuturor, inclusiv tie, ce inseamna pustiu in contextul scris de mine So...pustiu poate avea si semnificatie metaforica, dupa cum tu ai spus, dar pustiu mai poate fi si locul in care se retrag preotii, calugarii( in general) pentru a medita, pt a se ruga bunului Dumnezeu, sau chiar pt a-I multumi pt cele primite. In acest loc, ( care poate fi oriunde pe acest pamant cu conditia ca el sa fie ferit de ochii lumii), numit pustiu, au loc descoperiri Dumnezeiesti de care pacatosii ca mine s-ar ingrozi daca nu ar avea suficienta credinta.

Cat despre "pre hotzii" de care ai amintit...cine suntem noi ca sa ii judecam?Inainte de toate sunt oameni ca si noi, iar, la fel ca noi gresesc si ei.Ca este mai grav sau nu, nu este problema noastra...osanda o sa fie a lor, nu a noastra.

E adevarat ca sunt preoti care nu au un comportament demn de un preot...dar chiar si asa...beat sa fie un preot in mijlocul drumului, noi trebuie sa mergem sa ii sarutam mana caci in momentul in care a fost hirotonit, acesta a primit har sfant de la Dumnezeu, pe care noi oamenii obisnuiti nu il avem.

Si inca ceva...sunt preoti, calugari...care sunt sfinti inca din aceasta viata, cautati-i caci sunt oameni valorosi, ei fiind cei care inca mai tin credinta vie...

P.S.: Suntem inconjurati de minuni la orice pas, dar suntem prea orbi sa le putem vedea!
doinitzu5
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:07
De la: denis_3d25, la data 2010-09-25 10:55:46
De la: doinitzu5, la data 2010-09-25 10:06:51Buna tuturor!Citeam nu demult intr-o carte religioasa cum un ateu a mers la un preot si i-a spus ca el nu crede in Dumnezeu, ca replica preotul i-a spus sa mearga in pustiu pentru o perioada.Mergeti si voi, cei care nu credeti, in pustiu, dar cu binecuvantarea unui preot, si acolo o sa descoperiti adevarul adevarat!




Pustiu... , este orice suflet lipsit de iubire ...

Deshertul planetei, este doar un loc fierbinte cu mult nisip, care este folosit metaforic in spiritualitate, pentru a definii prin el , iazul de foc.

Cel ce este parasit de iubire, se afla deja in pustiu ...

Iar misiunea preotzilor, nu este aceea de a trimite sufletele in pustiu ci de a-i scoate pe cei cazuti in pustietate !!!

Insa pt. ca si pre.hotzii sint cazuti in slujirea antihristului, evident ca nu mai au cum sa dea fructe si apa celor din desert...

Isus H., a vindecat prin cuvant, pe cei orbitzi de inconstientza, pe cei schiopi care au luat-o pe cai gresite, pe cei bolnavi de surzenia ignorantzei, pe cei mortzi de gelozie si invidie...

Insa cei ce nu sint capabili sa intzeleaga metaforele acestea, sint inca orbi si surzi si schiopi si mortzi...

Isus H., Nu s-a coborat in iad ca sa schimbe legea gravitatziei, nu s-a coborat sa salveze trupurile de lut, nu a venit sa schimbe iadul... ci a venit sa dea aripi curate, sufletelor cazute-n iad ! A venit sa-i inaripeze prin cuvant, pe cei ce-l asculta, a venit sa ne spele constiintza , de smoala fricilor si geloziilor ce ne ingreuneaza aripile...



Iubitul meu Denis, hai sa nu ne pierdem in cuvinte, si sa explic tuturor, inclusiv tie, ce inseamna pustiu in contextul scris de mine So...pustiu poate avea si semnificatie metaforica, dupa cum tu ai spus, dar pustiu mai poate fi si locul in care se retrag preotii, calugarii( in general) pentru a medita, pt a se ruga bunului Dumnezeu, sau chiar pt a-I multumi pt cele primite. In acest loc, ( care poate fi oriunde pe acest pamant cu conditia ca el sa fie ferit de ochii lumii), numit pustiu, au loc descoperiri Dumnezeiesti de care pacatosii ca mine s-ar ingrozi daca nu ar avea suficienta credinta.

Cat despre "pre hotzii" de care ai amintit...cine suntem noi ca sa ii judecam?Inainte de toate sunt oameni ca si noi, iar, la fel ca noi gresesc si ei.Ca este mai grav sau nu, nu este problema noastra...osanda o sa fie a lor, nu a noastra.

E adevarat ca sunt preoti care nu au un comportament demn de un preot...dar chiar si asa...beat sa fie un preot in mijlocul drumului, noi trebuie sa mergem sa ii sarutam mana caci in momentul in care a fost hirotonit, acesta a primit har sfant de la Dumnezeu, pe care noi oamenii obisnuiti nu il avem.

Si inca ceva...sunt preoti, calugari...care sunt sfinti inca din aceasta viata, cautati-i caci sunt oameni valorosi, ei fiind cei care inca mai tin credinta vie...

P.S.: Suntem inconjurati de minuni la orice pas, dar suntem prea orbi sa le putem vedea!
doinitzu5
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:09
In calitate de Creator al intregului Univers, suntem indreptatiti sa credem in el, in primul rand daca stam sa analizam intreaga creatie. Dumnezeu este atât sursa iubirii, cât ºi exemplul suprem de iubire. Apostolul Ioan a scris sub inspiraþie cã „Dumnezeu este iubire“ (1 Ioan 4:8)Iubirea lui Dumnezeu faþã de oameni este asemãnãtoare iubirii unui pãrinte pentru copiii sãi. Deºi imperfecþi, pãrinþii iubitori trudesc ani de zile ca sã se îngrijeascã de copiii lor, ºi aceasta cu mari sacrificii pe plan material ºi nu numai. Pãrinþii îi instruiesc, îi încurajeazã, îi susþin ºi îi disciplineazã pe copiii lor deoarece vor ca acestora sã le meargã bine ºi sã fie fericiþi, de aceea cu atat mai mult Tatal Nostru Ceresc ne iubeste si ne doreste tot binele, mai ales ca suntem facuti "dupa chipul si asemanarea" Sa. Nu l-am vãzut pe Dumnezeu, nici nu i-am auzit glasul (Ioan 1:18). Cu toate acestea, el ne invitã sã fim în relaþii apropiate cu el (Iacov 4:8). Cum putem face acest lucru? Pentru a iubi pe cineva, trebuie mai întâi sã-l cunoaºtem; e greu sã simþi afecþiune profundã faþã de cineva pe care nu-l cunoºti. Iehova ne-a pus la dispoziþie Cuvântul sãu, Biblia, ca sã învãþãm despre el. O altã modalitate de a ne adânci iubirea pentru Dumnezeu este sã meditãm la darurile generoase pe care ni le-a oferit cu iubire ca sã ne bucurãm de viaþã: frumuseþile creaþiei, nesfârºita varietate de bunãtãþi pe care le putem savura, compania plinã de cãldurã a prietenilor, precum ºi nenumãrate alte lucruri bune care ne fac plãcere ºi ne aduc satisfacþii.Printre multele daruri de la Dumnezeu se numãrã ºi posibilitatea de a ne ruga lui în orice moment, ºtiind cã ne ‘ascultã rugãciunea’ (Psalmul 65:2)Simþim cã ne apropiem de Dumnezeu ºi când ne gândim la ce va face în viitor pentru omenire. El a promis cã va pune capãt bolilor, suferinþei ºi morþii (Revelaþia 21:3, 4). Când omenirea va fi adusã la perfecþiune, nimeni nu va mai fi deprimat, descurajat sau lovit de nenorociri. Foametea, sãrãcia ºi rãzboiul nu vor mai exista (Psalmii 46:9; 72:16). Pãmântul va fi transformat în paradis (Luca 23:43).





kudika227300
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:40
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-15 09:29:53De ce credem in Dumnezeu?

Mi-as dori sa aflu inainte sa ofer un raspuns intrebarii tale, o completare din partea ta daca te rog, CE INSEAMNA PT TINE A CREDE si CE INSEMNA PT TINE DUMNEZEU!?
Dezamagit
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:31
De la: Dezamagit, la data 2010-09-25 20:31:52
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-15 09:29:53De ce credem in Dumnezeu?

Mi-as dori sa aflu inainte sa ofer un raspuns intrebarii tale, o completare din partea ta daca te rog, CE INSEAMNA PT TINE A CREDE si CE INSEMNA PT TINE DUMNEZEU!?


Ai mult de asteptat,tipa doar a aruncat cu topicul!
Barbie30
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:35
De la: kudika151469, la data 2010-09-25 18:51:17DE CE CREDEM IN DUMNEZEU?buna intrebare.....la aceasta intrebare pot fii un milion de raspunsuri..... dar un raspun corect il poate da dar persoanele care cred in dumnezeu... nam avut onoarea sa-l vad.....dar ma aplec in fata lui......

Din pacate pentru tine daca nu te grabesti sa-l cunosti ca sa poti crede in El, cu siguranta o sa ai o mare neplacere sa cunosti judecata Lui.Daca vrei sa ai onoarea sa-L vezi nu ai decat sa deschizi ochii, dar cat timp ai un voal al necredintei tale nu ai sa poti vedea nimik.
Dezamagit
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:40
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-16 00:35:11Din contra, cred in Dumnezeu..cred ca El e acolo sus si ne vegheaza..dar sincera sa fiu am intalnit pe cnv care nu crede in Dumnezeu..este ateu...si am discutat f mult pe tema asta...mi-a dat foarte multe explicatii de ce nu crede el in Dumnezeu care daca stau bine sa ma gandesc sunt logice...tin de stiinta....La un moment dat el m-a intrebat:"Dar tu de ce crezi ca Dumnezeu exista?' fara absolut nici o condamnare...Si i-am raspuns ca asta cred...pentru mine exista Dumnezeu, El este undeva in sufletul meu ...si bineinteles nu s-a convins de raspunsul meu...De aceea vreau si alte pareri...:)



e atat de simplu sa raspunzi unor intrebari de acest gen, in primul rand cum ar putea sa explice cineva ca intreg universul la capatul caruia n-a ajuns nimeni pana acum, nici cu cel mai sofisticat telescop a fost creat dintr-un punct negru iar Big Bang-ul a fost rezultatul "inevitabil" al legilor fizicii, da acel punct negru de unde a aparut?! Toti oamenii de stiinta contemporani sustin ca l inceput a fost haos, dar inainte de orice eu as fi curios sa aflu de unde a luat fiinta acest HAOS?!
Multi vor dori sa spuna ca intr-un viitor mai apropiat sau indepartat vom afla adevarul, iar oamenii de stiinta vor afla totul de spre asta, chiar daca ar fi asa, eu tot nu m-as grabi,in afara de faptul ca pamantul este singura planetat descoperita pana acum pe care viata poate exista atat de minunat, exista Cineva care a creat omul atat de sublim, cine ar putea sa creeze din nimik un om fara sa aiba nimik in la indemana?! si as avea inca o completare, azi suntem in data de 23 sept 2010, de cand numaram noi ani?! De la Cezar, de la Platon incoace, de la Constantin cel mare sau de la Cine incoace, oare nu spunem anul 2010 d.Hr. adica dupa Christos,de ce numaram anii de la un cine care n-a insmenat nimik, sau aproape nimik?!
Dezamagit
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:23
Cineva intreaba "ce te face sa crezi, ca toata lumea crede in Dumnezeul tau" .Parerea mea este ca ori ce ar spune unii exista un singur DUMNEZEU pentru tot universul. El este CREATORUL. Ceilalti sunt FII LUI. De ce credem in EL sau in EI ? Pentru ca daca nu am crede in aceasta putere divina lumea ar fi un haos ,nu ar mai fi nici o ordine in univers toate lucrurile ar fi anapoda. Si acum in zilele noastre cand lumea a cam uitat de EL si aleaga nebuna dupa afaceri , bani , razboaie , ura , crime , se observa ca ne indreptam spre distrugere , ne autodistrugem. Trebuie sa ne introarcem cu fata la EL sa-i urmam sfaturile si pildele DOMNULUI IISUS . Sa devenim mai buni mai toleranti mai calmi ....Eu stiu precis ca exista. Acum cativa ani , dupa revolutie m-am inbolnavit rau. Am fost la peste 30 de medici si nici unul nu stia ce am. In fiecare noapte ma rugam la El sa ma ajute sa ma fac bine. La un moment dat ma concentram atat de tare ca-mi treceau durerile si starile de rau. In cateva luni m-am vindecat singura. Mai m-am dus dupa acea la niste sedinte de bioterapie si gata. Alta data am avut un necaz mare cu una din ficele mele.Eram disperata. Intr-o Duminica am trecut cu troleibusul prin fata bisericii Sf.Elefrerie. Parca cineva ma impingea jos din masina. Am coborat si m-am intrat in biserica. Era inca slujba. Am scris un acatist si l-am dat preotului. In cateva zile am rezolvat problema cu fica mea. Si atunci mai pot sa-mi pun intrebarea daca exista sau nu ?????
Paula19_healthy
Postat pe 25 Septembrie 2010 22:11
Majoritatea avem impresia ca am crede in Dumnezeu. De cele mai multe ori este un Dumnezeu creat. Nu suntem cu nimic mai presus de filozofia postmodernista care ne invata ca fiecare are realitatea lui. Si ce este amuzant, anume, faptul de a putea repecta realitatea celorlalti. De fapt, pana unde o respectam? De obicei, pana lezeaza realitatea noastra. Si atunci, unde este Dumnezeu in toata povestea? E vorba de noi, de ego. Nu suntem capabili sa ne raportam la valorile pe care Dumnezeu ni le/a lasat.
Iisus a lasat o mare porunca " Sa va iubiti unii pe altii, cum v/am iubit eu!", adica pana la sacrificiu sau "Sa/ti iubesti aproapele ca pe tine insuti".In limbaj uzual ai putea sa traduci, "ce tie nu/ti place, altuia nu/i face! "
Dar cum sa facem asta daca Eul este mai important?!?
kudikaroxi
Postat pe 26 Septembrie 2010 00:36
Pai asta e simplu: omul are nevoie de ceva de care sa se incoreze, de cineva, un Cineva mai puternic decat el care sa creada ca poate il va salva atunci cand are nevoie. O mare proportie a oamenilor se gandesc la Dumnezeu doar atunci cand au o problema, il vad ca o scapare.

Ideea de Dumnezeu este foarte utila in controlarea maselor.

Ia niste mii se oameni foarte credinciosi si vor face tot ceea ce vrei tu, daca stii cum sa ii manevrezi.
Ia niste mii de atei si ai sa vezi ca n-ai nicio putere asupra lor.

Bine, credinta nu ne face intodeauna slabi, doar in numite circumstante.
Omul simte nevoia sa fie controlat, intr-un fel sau altul, cred ca asta e principalul motiv al credintei.
ramo_darkgirl
Postat pe 26 Septembrie 2010 03:32
Pai asta e simplu: omul are nevoie de ceva de care sa se incoreze, de cineva, un Cineva mai puternic decat el care sa creada ca poate il va salva atunci cand are nevoie. O mare proportie a oamenilor se gandesc la Dumnezeu doar atunci cand au o problema, il vad ca o scapare.

Ideea de Dumnezeu este foarte utila in controlarea maselor.

Ia niste mii se oameni foarte credinciosi si vor face tot ceea ce vrei tu, daca stii cum sa ii manevrezi.
Ia niste mii de atei si ai sa vezi ca n-ai nicio putere asupra lor.

Bine, credinta nu ne face intodeauna slabi, doar in numite circumstante.
Omul simte nevoia sa fie controlat, intr-un fel sau altul, cred ca asta e principalul motiv al credintei.
ramo_darkgirl
Postat pe 26 Septembrie 2010 03:32
Apropo de preoti. Odata, stateam de vorba cu cumnata mea care era calugarita- din pacate, nu mai este. A chemat-o Dumnezeu la 34 de ani. Si-i ziceam ca preoti sunt asa si pe dincolo. Stiti ce mi-a zis? Ca ce-a pus Dumnezu in ei, nu mai ia inapoi si daca ti s-a dat mult, ti se va cere mult si dac ti s-a dat putin, ti se va cere putin. Eu zic ca am inteles ceea ce trebuia. Nu-i mai judec, ca sa nu fiu judecata...
mireladoncut
Postat pe 26 Septembrie 2010 06:07
...hmmm...nu luati in desert numele lui Dumnezeu, nu exista al meu si al tau...exista in toti si in toate, iar daca vreti sa-l gasiti, cautati in primul rand in sufletul vostru, este acolo, trebuie doar sa-l gasiti.



"Doar viaþa ce o trãim pentru alþii este o viaþã ce meritã sã fie trãitã."
Einstein


P.S.
http://www.lovetime.ro/community/citate-celebre/albert-einstein/
kudika195501
Postat pe 26 Septembrie 2010 07:17
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-16 00:35:11Din contra, cred in Dumnezeu..cred ca El e acolo sus si ne vegheaza..dar sincera sa fiu am intalnit pe cnv care nu crede in Dumnezeu..este ateu...si am discutat f mult pe tema asta...mi-a dat foarte multe explicatii de ce nu crede el in Dumnezeu care daca stau bine sa ma gandesc sunt logice...tin de stiinta....La un moment dat el m-a intrebat:"Dar tu de ce crezi ca Dumnezeu exista?' fara absolut nici o condamnare...Si i-am raspuns ca asta cred...pentru mine exista Dumnezeu, El este undeva in sufletul meu ...si bineinteles nu s-a convins de raspunsul meu...De aceea vreau si alte pareri...:)

Relatia cu Dumnezeu este personala.Nu ai cum sa explici.Doar cand Dumnezeu intervine in viata cuiva intelege si persoana cealalta, isi da seama ca aveai dreptate in ceea ce sustineai doar ca el nu intelegea.
Monalissa_healthy
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:59
De la: kudikaroxi, la data 2010-09-26 00:36:00 ...

... Dar cum sa facem asta daca Eul este mai important?!?


*** ... "Omoara-ti" Eul(Ego-ul) si ramii tu, in natura ta reala! ... "tat suami..."

Millennium
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:40
Buna ziua!Faptul ca ne trezim in fiecare dimineata nu este oare o minune? stim oare sa ii multumim? El ne-a creat si nu ne cere sa credem in El, ne las sa alegem singuri ce vrem , pt fiecare dintre noi face in fiecare zi minuni dar,nu avem "ochi"sa le vedem, ganditiva,doi oameni se iubesc si aduc pe lume un copil,ce poate fi mai minunat!?! pasarile fac oua,din ele ies pui,ce lucru minunat! pui un pamant o samancioara mititica ,din ea iese o planta care iti da rod si te hraneste,ce lucru minunat! fara El nu santem nimic,fara grija Lui pt noi santem haos,nu trebui sa credem ca nu ne iubeste si ca ne lasa sa ne chinuim,dincontra,ne iubeste fffffff mult si ne spune"atat de mult a iubit Dumnezeu omul incat si-a dat unicul Sau Fiu sa moara,pt iertarea pacatelor noastre" cat a fost de chinuit Iisus?cata durere a suferit El pt noi? cata durere a suferit Maica Sa?........eu il iubesc din tot sufletul si din toata inima pe Dumnezeu,pt mine a facut multe minuni,dupa aproape doi ani de dializa am facut transplant renal,am un sot care este mereu alaturi de mine,ma sprijina si ma ocroteste,am doi fii minunati si doua nurori extraordinare,am prieteni care imi sant alaturi......oare astea nu sant minuni!?! Ii multumesc zilnic Domnului pt tot ce a facut si face pt mine si Il rog sa imi dea rabdare, putere sa pot duce tot ceeace imi va da. Va doresc o zi frumoasa si Domnul sa fie cu voi!
doinitaeda
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:46
buna credem in dumnezeu pentruca exista iubire dumnezeu inseamna iubure
kudika162441
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:32
De la: kudika163984, la data 2010-09-25 09:15:20NU TREBUIE SA TE SIMTI RUSINATA RUSINEA VINE DE LA DIAVOL INSA dumnezeu stie cit de mult tu il iubesti si ne mai incearca cu cite o boala ca sa vada daca il mai iubim ne mai rugam lui s au ii mai multumimpentru icercarea pe care ne o da? s au il iubim numai cind ne da bucurii NU TREBUIE SA L IUBIM IN FIECARE CLIPA SI MOMENT DOAMNE AJUTA



Mi-a placut de la tine , ideea ca rusinea este o creeatzie satanica . Sint perfect de acord cu tine !

Insa, la fel ca si rusinea, tot din intuneric, este si ideea ca dumnezeu ar incerca pe cineva, sau ca ar avea nevoie de iubirea noastra . Dumnezeu este insasi multzumirea absoluta ! El nu are nevoie de nimeni si de nimic, caci le are pe toate ! Nu-i lipseste absolut nimic ! Nu este un dumnezeu inperfect caruia sa-i lipseasca ceva !

Inperfectziunea, cel care are enorm de multe lipsuri si nevoi, este partea contrara lui dumnezeu, si anume : Satanismul ! Satana este cel care cere, fura, asupreste ! El are tot felul de nevoi si nemultzumiri ! El este reprezentantul suferintzelor ! Nu-l confundatzi pe dumnezeu cu satana !
Daca tu te inchini unui dumnezeu care-ti cere ceva... atunci sa sti ca inca nu l-ai gasit pe dumnezeu si te inchini inca, satanismului...

Isus H. nu s-a coborat la noi in iad ca sa ne ceara ceva, ci s-a coborat la noi ca sa ne arate o cale de iesire din acest satanism, care se preda in scoli, biserici, politica...

Cata vreme, cineva se afla sub talpa asupritoare, sub frica de : biserici/preotzi / profesori/politzie/parintzi/dumnezeu... atata timp, sufletele acelea, se afla inca sub asuprirea satanica, sint orbitzi de frica si nu sint capabili sa faca diferentza intre bine si rau , intre dumnezeu si satanism...

Doar cei ce iasa de sub frica, aceia sint capabili sa vorbeasca in numele lui Hristos , si in numele lui, sa se inaltze in paradis...

Citeste apocalipsa si vezi ca bisericile nu s-au inchinat niciodata lui dumnezeu ci mereu doar satanei. Biserica, este reprezentata, ca o curva ce sta calare pe o fiara si bea din cupa de aur singele sfintzilor !

Cine a varsat singele din trupul lui Isus H. ? Nu biserica ? Cine a taiat capul lui Ioan, Petru, Pavel ?
Fiara se inchina curvei , iar curva se foloseste de frica ce o impune prin fiara , ca sa va faca sa mergeti si sa va inchinatzi ei... Cata vreme sufletele se inchina unui dumnezeu de care le este frica , ele se inchina fiarei pe care o confunda cu Dumnezeu...

Dumnezeu nu este o fiara ce sfasie carnea de pe voi ! Si nu va pedepseste pentru absolut nimic !
Ati uitat ? sau ignoratzi faptul ca isus s-a rugat pt. cei ce-l rastigneau ? El a venit in iad, ca sa vorbeasca despre iubire... ura, razbunarea, pedepsele , astean sint legile iadului !!!
Suferintza, este doar rezultatul deciziei de a va inchina satanei...
Cine s-a saturat de minciuna, tradare si suferintza, sa-l caute pe fiul lui d-zeu , caci el este pretutindeni, chiar in fatza ochilor vostrii... insa frica din ochii vostrii, va orbeste si nu-l putetzi vedea....
denis_3d25
Postat pe 26 Septembrie 2010 11:48
credem caci avem nevoie de asta......si citeodata daca credem in EL totul merge spre binele nostru....EL nea creat sau mai bine zis asa am fost invatati sa credem ca EL nea creat ......parerea mea este ca trebuie sa credem in Dumnezeu caci el este unica noastra salvare
ingerash_ceresc
Postat pe 26 Septembrie 2010 12:08
De la: Paula19_healthy, la data 2010-09-25 22:11:44 Cineva intreaba "ce te face sa crezi, ca toata lumea crede in Dumnezeul tau" .Parerea mea este ca ori ce ar spune unii exista un singur DUMNEZEU pentru tot universul. El este CREATORUL. Ceilalti sunt FII LUI. De ce credem in EL sau in EI ? Pentru ca daca nu am crede in aceasta putere divina lumea ar fi un haos ,nu ar mai fi nici o ordine in univers toate lucrurile ar fi anapoda. Si acum in zilele noastre cand lumea a cam uitat de EL si aleaga nebuna dupa afaceri , bani , razboaie , ura , crime , se observa ca ne indreptam spre distrugere , ne autodistrugem. Trebuie sa ne introarcem cu fata la EL sa-i urmam sfaturile si pildele DOMNULUI IISUS . Sa devenim mai buni mai toleranti mai calmi ....Eu stiu precis ca exista. Acum cativa ani , dupa revolutie m-am inbolnavit rau. Am fost la peste 30 de medici si nici unul nu stia ce am. In fiecare noapte ma rugam la El sa ma ajute sa ma fac bine. La un moment dat ma concentram atat de tare ca-mi treceau durerile si starile de rau. In cateva luni m-am vindecat singura. Mai m-am dus dupa acea la niste sedinte de bioterapie si gata. Alta data am avut un necaz mare cu una din ficele mele.Eram disperata. Intr-o Duminica am trecut cu troleibusul prin fata bisericii Sf.Elefrerie. Parca cineva ma impingea jos din masina. Am coborat si m-am intrat in biserica. Era inca slujba. Am scris un acatist si l-am dat preotului. In cateva zile am rezolvat problema cu fica mea. Si atunci mai pot sa-mi pun intrebarea daca exista sau nu ?????


Exact " La un moment dat ma concentram atat de tare ca-mi treceau durerile si starile de rau. In cateva luni m-am vindecat singura." te-ai vindecat singura,ti-ai controlat boala,ti-ai controlat corpul,este usor,trebuie doar sa crezi in tine,in fortele tale,nu sa spui "asa vrea Dumnezeu!" tu esti Dumnezeul tau,tu iti creezi Universul!
ica01
Postat pe 26 Septembrie 2010 13:23
De la: Barbie30, la data 2010-09-16 10:17:13
De la: bebe_Cristina, la data 2010-09-16 09:42:17Ceea ce mintea mea,mediocra poate,nu intelege.......... este dc mor oamenii in chinuri.Spre exemplu am av un bun prieten,care a murit la 25 ani de cancer,s-a chinuit enorm,daca Bunul Dumnezeu l-a luat pt k a avut alte planuri cu el sau pentru ca era prea bun pentru acest pamant,dc l-a lasat sa se chinuie atat??????? Tot preotul spune ca toate chinurile copiilor sunt defapt pacatele parintilor,dc?????


Ne intrebam toti cand se intampla ceva rau "doamne de ce mie,cu ce-am gresit?" dar cati dintre noi intrebam cand ni se intampla ceva frumos "doamne,de ce eu,merit oare?"
Se spune ca in viata asta platim pentru greselile din vietile anterioare,sa fie asa....sau nu? Neavand certitudini,fiecare alege ce vrea sa creada.


Religia crestina nu accepta ideea de viata anterioara. O persoana care crede in dumnezeul crestin exclude ideea ca a mai trait sau va ma trai vreodata.
errinne
Postat pe 26 Septembrie 2010 13:39
De la: Paula19_healthy, la data 2010-09-25 22:11:44 Cineva intreaba "ce te face sa crezi, ca toata lumea crede in Dumnezeul tau" .Parerea mea este ca ori ce ar spune unii exista un singur DUMNEZEU pentru tot universul. El este CREATORUL. Ceilalti sunt FII LUI. De ce credem in EL sau in EI ? Pentru ca daca nu am crede in aceasta putere divina lumea ar fi un haos ,nu ar mai fi nici o ordine in univers toate lucrurile ar fi anapoda. Si acum in zilele noastre cand lumea a cam uitat de EL si aleaga nebuna dupa afaceri , bani , razboaie , ura , crime , se observa ca ne indreptam spre distrugere , ne autodistrugem. Trebuie sa ne introarcem cu fata la EL sa-i urmam sfaturile si pildele DOMNULUI IISUS . Sa devenim mai buni mai toleranti mai calmi ....Eu stiu precis ca exista. Acum cativa ani , dupa revolutie m-am inbolnavit rau. Am fost la peste 30 de medici si nici unul nu stia ce am. In fiecare noapte ma rugam la El sa ma ajute sa ma fac bine. La un moment dat ma concentram atat de tare ca-mi treceau durerile si starile de rau. In cateva luni m-am vindecat singura. Mai m-am dus dupa acea la niste sedinte de bioterapie si gata. Alta data am avut un necaz mare cu una din ficele mele.Eram disperata. Intr-o Duminica am trecut cu troleibusul prin fata bisericii Sf.Elefrerie. Parca cineva ma impingea jos din masina. Am coborat si m-am intrat in biserica. Era inca slujba. Am scris un acatist si l-am dat preotului. In cateva zile am rezolvat problema cu fica mea. Si atunci mai pot sa-mi pun intrebarea daca exista sau nu ?????


Deci accepti atat existenta lui dumnezeu cat si a fiilor sai, inseamna ca imbratisezi o religie pagana, politeista, deoarece religia crestina exclude alt fiu al lui dumnezeu in afara de iisus. Tu nu cunosti scrierile religiei tale dar te consideri credincioasa? In ceea ce priveste exemplele tale personale, nu se incadreaza, din punct de vedere ortodox, la nivelul de "miracol divin".

Vad numai blasfemii in mesajul tau.
errinne
Postat pe 26 Septembrie 2010 13:48
De ce credem in Dumnezeu? In primul rand pentru ca El este facatorul lumii si, mai mult decat atat, al omului. Dumnezeu l-a lasat pe om pe pamant pentru ca asa a fost lucrarea lui, dar omul a cazut in pacat.Apoi Dumnezeu si-a trimis propriul fiu spre a muri pentru pacatele noastre. Prin urmare, dumnezeu este cel care ne asteapta la capatul acestei vieti. Dar mai intai o sa fim fata in fata cu Hristos, pentru ca el va sta pe scaunul judecatii si el va decide daca vom obtine mantuirea si vom avea parte de viata vesnica alaturi de El si de Dumnezeu, sau daca vom fi aruncati in locul cu foc si miros de pucioasa. Intr-adevar exista multe explicatii stiintifice, dar nu s-a explicat totusi ce este cu fenomenul vietii. Adica un om moare si trupul (pana atunci plin de vlaga) ramane inert. De ce? Exista o singura explicatie - oamenii sunt facuti din lut dar sunt inzestrati cu Duh Sfant, cel care le da puterea de a fi oameni. Altfel am fi niste roboti care s-ar strica dar totusi s-ar putea repara. Din pacate nu este asa. Dumnezeu a pus suflet in noi, acelasi suflet care are puterea de a se duce inapoi la el. Tot ce va pot spune este ca ar trebui sa credem fara sa vedem (pentru a evita ceea ce a facut toma necredinciosul). Daca nici asa nu se poate, atunci nu stiu pentru ce mai traiesc oamenii daca nu pentru a-L slavi pe Dumnezeu. Ar trebui sa va ganditi ca viata asta e trecatoare si plina de incercari din partea lui Dumnezeu. Dar noi nu trebuie sa ne pierdem credinta niciodata indiferent cat de dure ar fi incercarile la care suntem supusi. Indiferent daca mi-am pierdut tatal, mama, fiica, fiul, fratele, sotul, sotia....noi trebuie sa ramanem credinciosi si sa credem cu tot cugetul in Dumnezeu pentru ca va veni ziua in care ii vom revedea pe cei dragi si ne vor multumi ca nu ne-am pierdut calea. Cred ca mai bine ar trebui sa consultati biblia si abia apoi sa va intrebati (daca va mai fi cazul) "de ce credem in dumnezeu?"
ancamelente
Postat pe 26 Septembrie 2010 16:40
nu cred toti in dumnezeu..alti cred in alte suprematii..sunt multe religii si fiecare crede in ceva anume...i au dat forma de om-spirit pt ca cei ce cred sunt oameni. sincer nu exista.. e ceva de care ne agatam si s au agatat toti de cand lumea si pamantul..unii au fost mai inteligenti si au creat biserica astfel incat sa atraga cati mai multi adepti si sa creada in continuare.. pt ca asa gandesc ei...ca omului i ar fi mai bine sa aibe un sfant, stapan, atotstiutor, etc.. in care sa se increada si sa vorbeasca in clipele singure si grele..toata lumea..de fapt crestinii zic ca dumnezeu a creat lumea...sincer dau mai multa crezare stiintei si incep de la celule si dezvoltarea lor treptata pana la dinozauri si etc..pana apare si omul cum a aparut crocodilul sau alt animal..singura chestie e ca omul are inteligenta mai aprofundata...de asta am evoluat atat...voi care credeti in dumnezeu chiar va ganditi ca atunci cand muriti ajungeti in ceruri si alergati pe campii verzi imbracati toti in alb?....mai sunt altii care dau vina pe dumnezeu ca a murit cineva drag..dumnezeu nu ia pe nimeni pt ca nu exista...se intampla accidente..daca analizezi aici omul e de vina ca a inventat masinariile si am evoluat...moare de boala..iar nu e vina lui dumnezeu pt ca pers respectiva s a nascut cu un organism slab si nu a rezistat chiar daca sunt medicamente si operatiii..daca de la nastere ai un corp si celule nefunctionale nimeni nu te mai rezolva....nu stiu ce sa mai zic..sincer fiecare cu ale lui si cu credinta lui in ce vrea ..omul isi face viata singur...eu una stiu sigur ca nu ma intanlesc cu elvis sau eminescu cand voi muri..
bella_mafia
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:14
Omenirea din totdeauna a avut nevoie sa creada intr o forta supranaturala care sa ne pedepseasca ptr greselile facute, sau sa infaptuiasca minuni atunci cand avem nevoie de ele.
Cate ofrande li se aduceau zeilor in antichitate in numele prosperitatii.
Si astazi ne rugam si ingenuchem in fata lui Dumnezeu, Allah, Budha... numele pe care il invoci de cele mai multe ori tine de regiunea geografica in care te ai nascut sau mai direct de religia parintilor.
Din punctul meu de vedere nu tine de Dumnezeu si de credinta ta in El calitatea vietii tale.
Viata in sine nu este corecta, stim cu totii asta.Nu toti primim ceea ce meritam si invers nu meritam ceea ce primim.
Luati drept exemplu copilul bolnav de cancer sa zicem. Nu are copilarie, viata lui se rezuma la un salon alb, injectii, durere fizica, iar drumul lui ca la majoritatea in acest caz este pe sens unic si se ingusteaza pe zi ce trece.
Si atunci parintii o sa spere, o sa spere in orice tratament (oricat de scump, peste hotare, naturist...bioenergie...vindecatori miraculosi, orice) .
Dar in primul rand o sa se roage lui Dumnezeu, ptr ca el este capabil sa realizeze un fenomen iesit din comun care in general este atribuit fortei divine ...o minune.
Si daca copilul va supravietui, da corect ii va multumi etern .
Dar daca copilul moare, ce vrea sa zica?
Nu s-a rugat suficient? Ceilalti care au primit minunea au fost mai credinciosi?
Cel mai infantil raspuns ar fi acela ca Dumnezeu avea nevoie de un inger asa ca l a luat pe el- asta este o poveste frumoasa foarte buna ptr familia indoliata carea are nevoie de alinare.
Am mai auzit o replica de genul copilul plateste ptr greselile parintilor din trecut, le preia pacatele – din punctul meu de vedere e absurd si cumva in contradictoriu, pe Dumnezeu il stiu ca fiind plin de smerenie, capabil sa se sacrifice ptr altii...si acuma cumva pune un copil sa plateasca pentru greselile altora.
Din punctul meu de vedere viata este asa cum este ea, pentru unii cruda, pentru altii placuta, iar pentru altii asa si asa.
Nu cred ca poti crea felul ei in functie de credinta sau puritatea sufletului. Asta se poate doar in viata de apoi.
Eu una cred in Dumnezeu...am fost crescuta in acest sens,dar nu cred ca evenimentele din viata mea(bune sau rele) au loc din cauza lui asa ca nu judec existenta lui in functie de ele.
cris_tina_healthy
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:15
CREDEM IN DUMNEZEU PT CA PUTEREA LUI NE DA DE INTELES CA EXISTA DE MULTE ORI IN VIATA AM FOST NEINCREZATOARE IN EL MIAM PIERDUT CREDINTA IN MULTE MOMENTE DAR MIA DAT UN LUCRU SI MAI GREU SA IMI ARATE CA EXISTA.CRED CA DACA DUMNEZEU NU AR EXISTA NICI NOI NU AM FI NU AM FI EXISTAT
kudika153331
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:07
Eu nu cred ca omul are nevoie sa fie controlat ci mai degraba de cineva sau ceva unde sa te poti refugia cu sufletul ,la cineva carui sa te destainui chiar si in gand. Omul are nevoie de iubire , de multa iubire .Iar Dumnezeu ne-o da chiar daca muli nu simt pentru ca nu au timp. Nu cred ca mai poti manipula masele prin credinta. Poate doar cei neputinciosi sau "slabi de inger". In ziua de astazi fiecare isi manifesta credinta cum o simte. Cati oameni se mai duc la biserica in fiecare duminica ca pe vremea bunicii . Nici la tara nu se mai practica . Dupa mine principalul lucru in viata este sa te simti tu multumit si implinit cu ceace faci si ceace realizezi. Si in primul rand sa respecti pe cat posibil CELE 10 PORUNCI.
Paula19_healthy
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bloguri 14 De la: yumy 31 Iulie 2010 18:26
pentru fete 14 De la: iulia069834 28 Ianuarie 2010 19:03
simo 1 De la: simonik84 17 Iunie 2011 11:27
:D 4 De la: kudika325539 14 Octombrie 2010 05:50
CIZME PIELE LACUIT 5 De la: Rolec2000 9 Martie 2010 13:18