Setari Cookie-uri

De ce credem in Dumnezeu?

De la: bebe_Cristina, la data 2010-09-15 10:20:16Eu pana acum 2 luni am crezut in Dumnezeu pentru ca asa trebuia,asa fusesem educata.Acum cred in Dumnezeu pentru ca mi-a ascultat rugaciunile si pentru ca a facut pentru mine,pentru familia mea o MARE MINUNE,doar mana Lui putea sa fie ,doar El ne mai putea ajuta.Realizez ca pana acum n-am crezut cu adevarat si regret,ma simt rusinata pentru asta.Dumnezeu chiar exista si face minuni!


Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

adevarat.. DUMNEZEU NE IUBESTE, SI FACE MINUNI DE ACEEA TREBUIE SA CREDEM IN EL...EL E TATAL NOSTRU..
babylenuta
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:42
A crede in Dumnezeu inseamna a afla ce pretinde el de la noi si a incerca sa ne ridicam la inaltimea asteptarilor Sala. Cred ca am fost foarte explicita in comentariu.
kudika227300
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:17

Religia crestina nu accepta ideea de viata anterioara. O persoana care crede in dumnezeul crestin exclude ideea ca a mai trait sau va ma trai vreodata.



cine ti=a zis?,,,tu citeste cu atentie...nu asculta ce zic altii
kudika195501
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:29
Cred in Dumnezeu pentru ca asa simt! Dumnezeu este singurul care ne arata calea cea dreapta in viata!
Dyanne_grace
Postat pe 27 Septembrie 2010 09:18
BRUNO ZICE :
TREBUIE SÃ ÎNCERCÃM SÃ CREDEM ªI IN DUMNEZEU, PÂNÃ ACUM AM CREZUT IN BÃSESCU ªI NE-A LUAT DRACU
kudika312524
Postat pe 27 Septembrie 2010 09:28
De la: kudika312524, la data 2010-09-27 09:28:56BRUNO ZICE :
TREBUIE SÃ ÎNCERCÃM SÃ CREDEM ªI IN DUMNEZEU, PÂNÃ ACUM AM CREZUT IN BÃSESCU ªI NE-A LUAT DRACU


Bine zice Bruno asta !

Postat pe 27 Septembrie 2010 09:30
Dumnezeu chiar exista si face minuni!
sabina_maria
Postat pe 27 Septembrie 2010 12:50
De la: sabina_maria, la data 2010-09-27 12:50:49Dumnezeu chiar exista si face minuni!

L-ai vazut tu?
Moon_Raven
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:00
pin la urma tre sa credem in ceva.si daca stam strimb si judecam drept tot ajungem la o concluzie cre e aproape ....sau nu de realitate
RUY_BLAS
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:02
Pentru ca asa considera El ca este bine, te-ai gandit ca poate isi completeaza ceata de ingerasi si acum minunea ta este ingeras?
Yiunia
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:24
Oamenii au nevoie sa creada in ceva/cineva. Noi credem in Dumnezeu, altii in Allah, altii in Buddha etc. etc. Asa a fost din antichitate... Avem nevoie sa credem, pentru ca atunci cand nu e nimeni sa ne ajute/asculte, noi ne rugam/vorbim cu aceste entitati, in speranta ca ne asculta si ne vor indeplini o minune.
lusha_ubitik
Postat pe 27 Septembrie 2010 15:24
De la: kudika227300, la data 2010-09-26 21:17:10A crede in Dumnezeu inseamna a afla ce pretinde el de la noi si a incerca sa ne ridicam la inaltimea asteptarilor Sala. Cred ca am fost foarte explicita in comentariu.


dumnazeu nu pretinde de la noi, Dumnezeu nu ne impune standarde, Dumnezeu ne iubeste, dar noi uitam uneori lucrul asta
angelradios
Postat pe 27 Septembrie 2010 17:28
fanatism religios=frica teribila de moarte, cam asta ar fi.Stricati forumul daca discutati despre religie si fotbal.M-am intrebat de multe ori care o fi diferenta dintre D-zau si Mos Craciun
Noroc ca stie mama lu' Dan Negru mai multe despre univers decat Stephen Hawking
Mr_6pack
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:34
De la: Mr_6pack, la data 2010-09-27 23:34:43fanatism religios=frica teribila de moarte, cam asta ar fi.Stricati forumul daca discutati despre religie si fotbal.M-am intrebat de multe ori care o fi diferenta dintre D-zau si Mos Craciun
Noroc ca stie mama lu' Dan Negru mai multe despre univers decat Stephen Hawking


zise "sarpele"....si mai lua o gura de "fan"
kudika195501
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:41
De la: Mr_6pack, la data 2010-09-27 23:34:43fanatism religios=frica teribila de moarte, cam asta ar fi.Stricati forumul daca discutati despre religie si fotbal.M-am intrebat de multe ori care o fi diferenta dintre D-zau si Mos Craciun
Noroc ca stie mama lu' Dan Negru mai multe despre univers decat Stephen Hawking





... de unde aparusi mai baiatul lui Hawkin ? ... fanatism religios = frica de moarte ? ... hai ca ai zis-o ... habar nu ai ce vorbesti ... ia intreaba-i pe aia care se sinucid cu bombe agatate de ei cit de frica le este ? ... mai degraba cred ca tie iti este frica si lui ''papa'' Hawking ... care cica a descoperit gaura de la ... gogoasa ...
marco918
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:44
de ce sa crezi in el ? e ceva ce nu vezi, nu atingi .. crezi k exista doar pt k scrie in carti ? si k asa a zis bunica ? mie una mi se pare un bla bla bla toata treaba cu religia si d`zeu ..
ancutzaorfik
Postat pe 28 Septembrie 2010 15:36
Fara lumina vezi culorile? Vantul il vezi? Iubirea poti sa o atingi?....Iar de vorbele bunicii tale vei afla putin mai tarziu cat adevar au in ele, acuma simti parca ai fi centrul Universului...din pacate de meulte iti vei da seama prea tarziu, asta e ceea ce citesti in carti si ceea ce incearca sa-ti explice bunica.
kudika195501
Postat pe 28 Septembrie 2010 17:36
imi pare rau sa-ti zic dar nam incotro....am inpresia ca esti o persoana foarte frustata si de aceea nu intelegi cand citesti raspunsul altora....citeste bine ce am scris referitor la,,de ce credem in dumnezeu,,iar daca esti asa cum vrei sa apari o mare credincioasa desluseste bine la ce am scris....
kudika151469
Postat pe 28 Septembrie 2010 19:07
se spune in felul urmator..."Nu stiu daca tot ce vreau merit , dar cu siguranta tot ce merit Dumnezeu imi va da "
kudika000971
Postat pe 28 Septembrie 2010 20:39
De la: ancutzaorfik, la data 2010-09-28 15:36:19de ce sa crezi in el ? e ceva ce nu vezi, nu atingi .. crezi k exista doar pt k scrie in carti ? si k asa a zis bunica ? mie una mi se pare un bla bla bla toata treaba cu religia si d`zeu ..


e pacat k nu l simti pe dzeu ca ti e aproape si k gandesti asa urat
angelradios
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:19
Cred in DUMNEZEU,in FECIOARA MARIA,IISUS CHRISTOS pt ca asa am fost educata si pt ca acolo in "casa domnului"cum i se mai zice sfintei bisericii este locul in care ma simt cel mai bine.A crede in EL este cel mai frumos si bun lucru care ti se poate intampla,EL te ajuta in tot ceea ce ii ceri prin rugaciune,post si nu iti cere nimik in schimb,doar ca tu din cd in cd v-a tb sa-i multumesti pt ca existi si esti sanatos si observi ca tot ceea ce i-ai cerut ti-a fost indeplinit,acum nu chiar tot ti se poate indeplini dc te vei duce sa ceri bani si lucruri de valoare,prin rugaciune tb sa ii ceri sa iti ierte pacatele,sa iti dea sanatate si ceea ce crede EL ca iti face bine si este bun pt tine.
Yellowrose
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:23
De la: Yellowrose, la data 2010-09-28 22:23:14 Cred in DUMNEZEU,in FECIOARA MARIA,IISUS CHRISTOS pt ca asa am fost educata si pt ca acolo in "casa domnului"cum i se mai zice sfintei bisericii este locul in care ma simt cel mai bine.A crede in EL este cel mai frumos si bun lucru care ti se poate intampla,EL te ajuta in tot ceea ce ii ceri prin rugaciune,post si nu iti cere nimik in schimb,doar ca tu din cd in cd v-a tb sa-i multumesti pt ca existi si esti sanatos si observi ca tot ceea ce i-ai cerut ti-a fost indeplinit,acum nu chiar tot ti se poate indeplini dc te vei duce sa ceri bani si lucruri de valoare,prin rugaciune tb sa ii ceri sa iti ierte pacatele,sa iti dea sanatate si ceea ce crede EL ca iti face bine si este bun pt tine.


Cu tot respectul,daca Adam si Eva au fost primii oameni pe Pamant iar Kain si Abel au fost fii lor,cum au aparut si restul oamenilor pe Pamant?
AdrianaR
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:28
De la: AdrianaR, la data 2010-09-28 22:28:24
Cu tot respectul,daca Adam si Eva au fost primii oameni pe Pamant iar Kain si Abel au fost fii lor,cum au aparut si restul oamenilor pe Pamant?


cica dumnezeu s-a incuscrit cu budahh. si buddah avea o fata!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:43
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-09-28 22:43:14
cica dumnezeu s-a incuscrit cu budahh. si buddah avea o fata!

deci, pana la buda, da!? ....:D

e la moda sa fi ateu sau ultrareligios (cu sase cruci in piept si bordul masinii plin de iconite), eu nu pot numi dumnezeu ceea ce cred, pentru ca cuvantul "dumnezeu" e foarte alterat si in mintea unora deja apare imaginea unui barbos care sta sus pe un norisor, asa ca prefer sa spun ca eu cred in "ceva". acel ceva e doar iubire, nu ura, nu frica, nu ipocrizie, doar iubire pura, si e frumos cand te simti iubit. ceea ce va doresc si voua

battleofwits
Postat pe 29 Septembrie 2010 05:44
De la: babyboomboom, la data 2010-09-15 09:39:17
De la: andrutzaaa88, la data 2010-09-15 09:29:53De ce credem in Dumnezeu?
pentru ca simtim nevoia sa credem in ceva, tine de identitatea noastra ca oameni , ne place sa credem ca El exista , ca de la El purcede lumea si tot ce este in aceasta lume . ... ne place sa credem in minuni , ne place sa credem ca acolo sus e cineva care vegheaza asupra noastra :)


foarte gresit spus......
powere_of_love9
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:18
De la: AdrianaR, la data 2010-09-28 22:28:24
De la: Yellowrose, la data 2010-09-28 22:23:14 Cred in DUMNEZEU,in FECIOARA MARIA,IISUS CHRISTOS pt ca asa am fost educata si pt ca acolo in "casa domnului"cum i se mai zice sfintei bisericii este locul in care ma simt cel mai bine.A crede in EL este cel mai frumos si bun lucru care ti se poate intampla,EL te ajuta in tot ceea ce ii ceri prin rugaciune,post si nu iti cere nimik in schimb,doar ca tu din cd in cd v-a tb sa-i multumesti pt ca existi si esti sanatos si observi ca tot ceea ce i-ai cerut ti-a fost indeplinit,acum nu chiar tot ti se poate indeplini dc te vei duce sa ceri bani si lucruri de valoare,prin rugaciune tb sa ii ceri sa iti ierte pacatele,sa iti dea sanatate si ceea ce crede EL ca iti face bine si este bun pt tine.


Cu tot respectul,daca Adam si Eva au fost primii oameni pe Pamant iar Kain si Abel au fost fii lor,cum au aparut si restul oamenilor pe Pamant?



daca nu sti iti spun eu........D-ZEU lea dat voie sa se inmulteasca , asa spune religia , asa se spune si la biserica, intii sau inmultit , frate si sora, siiiiiiiiiii asa mai departe, d-zeu lea dat voie.........asta e......
powere_of_love9
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:21
De la: Yellowrose, la data 2010-09-28 22:23:14 Cred in DUMNEZEU,in FECIOARA MARIA,IISUS CHRISTOS pt ca asa am fost educata si pt ca acolo in "casa domnului"cum i se mai zice sfintei bisericii este locul in care ma simt cel mai bine.A crede in EL este cel mai frumos si bun lucru care ti se poate intampla,EL te ajuta in tot ceea ce ii ceri prin rugaciune,post si nu iti cere nimik in schimb,doar ca tu din cd in cd v-a tb sa-i multumesti pt ca existi si esti sanatos si observi ca tot ceea ce i-ai cerut ti-a fost indeplinit,acum nu chiar tot ti se poate indeplini dc te vei duce sa ceri bani si lucruri de valoare,prin rugaciune tb sa ii ceri sa iti ierte pacatele,sa iti dea sanatate si ceea ce crede EL ca iti face bine si este bun pt tine.



F F , ADEVARAT , .....PRIN RUGACIUNE SI CREDINTA , TI SE POATE INDEPLINI , DACA D-ZEU ASA CREDE DE CUVIINTA CA TREBUIE PTR ACEEA PERS. Asa cum un copil trebuie sa asculte de parinte si daca invata si bine la scoala etc , atunci parintele si el ii indeplineste dorintele daca se poate, tot asa si D-ZEU cu noi procedeaza , CAAAAAAAAAA DOAR E TATAL NOSTRU.
powere_of_love9
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:25
De la: kudika000971, la data 2010-09-28 20:39:18se spune in felul urmator..."Nu stiu daca tot ce vreau merit , dar cu siguranta tot ce merit Dumnezeu imi va da "


INTELEPT SPUS .........bravo
powere_of_love9
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:26
De la: kudika312524, la data 2010-09-27 09:28:56BRUNO ZICE :
TREBUIE SÃ ÎNCERCÃM SÃ CREDEM ªI IN DUMNEZEU, PÂNÃ ACUM AM CREZUT IN BÃSESCU ªI NE-A LUAT DRACU

CE TAREEEEEEEEEE..........
powere_of_love9
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:27
De la: powere_of_love9, la data 2010-09-29 10:25:39
F F , ADEVARAT , .....PRIN RUGACIUNE SI CREDINTA , TI SE POATE INDEPLINI , DACA D-ZEU ASA CREDE DE CUVIINTA CA TREBUIE PTR ACEEA PERS. Asa cum un copil trebuie sa asculte de parinte si daca invata si bine la scoala etc , atunci parintele si el ii indeplineste dorintele daca se poate, tot asa si D-ZEU cu noi procedeaza , CAAAAAAAAAA DOAR E TATAL NOSTRU.


vezi credinta intr-un mod foarte copilaros... "daca x atunci y"

am presimtirea ca va veni ziua in care vei plange ..."eu m-am rugat de 10 ori pe zi, iar tu nu mi-ai dat X si Y"
battleofwits
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi-am facut permanent 22 De la: deeaemma 27 Februarie 2010 23:10
Lipton Ice Tea si in cautare de pantofi 4 De la: kudika_10344 6 Septembrie 2012 12:13
buna 14 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 09:35
concurs 1 De la: kudika056537 11 August 2009 14:09
nu sunt sigura 24 De la: kudika168136 20 Aprilie 2010 19:24