Setari Cookie-uri

disperata

nu e de mirare ca a fugit.
nu facem decat sa o candamnam, majoritatea dintre noi.
(sa nu intelegeti ca sunt adepta infidelitati sau a relatiilor pasagere).
hai totusi sa nu o punem la zid.
pana la urma ea suporta consecintele.
sa nu o necajim mai mult decat este, deja.
multe femei ( mature sau imature) isi pierd capul macar o data.
fie ca au vrut sa faca o nebunie.
fie ca pt putina vreme sau amagit ca-s iubite.
in fine, ea stie din ce motiv a facut-o.
sa nu uitam ca era singura intr-o tara straine.
sa nu uitam ca abia iesise dintr-o relatie.
ce stim noi ce era in sufletul ei?
offfff.
nu sunt in masura sa dau sfaturi.
dar incerca sa excluzi avortul.
si.... poate nu e totul pierdut.
poate nu esti insarcinata.
Doamne ajuta!
PS.
multe calcam stramb dar nu toate ramanem gravide.
hai sa fim mai blanzi sa nu mai dam cu gloante in ea
maria-ioana
Postat pe 25 Octombrie 2010 20:00
A fugit sau nu, e reala sau nu povestea ei, e foarte greu sa stai dincolo de monitor si sa-i spui ce sa faca.
Uitati-va cu atentie la mesaj. Fata spune ca i s-a intamplat ceva ingrozitor. Atat de ingrozitor pentru ea incat mintea ii fuge la sinucidere. Ceea ce pentru alte femei inseamna fericirea suprema, pentru ea inseamna dorinta de a sfarsi cu viata.
Cum poti sa-i spui, din fotoliu, din linistea casei tale: sa nu cumva sa faci avort!
Se afla la munca intr-o tara straina. Asta insemana ca nu de bine a plecat din tara. A munci afara (probabil ca e in Italia sau Spania, asa ca ma voi referi doar la aceste tari) inseamna a slugari pana la epuizare pe altul. Cu siguranta fata nu a fost asteptata intr-un post caldut, la birou, unde sa se faca ca munceste, dar sa ia bani.

Pentru cele care aveti o relatie de durata, serioasa, un job, dar nu aveti copii inca, daca ati fi intrebate: de ce nu faci un copil?, ce ati raspunde? pentru ca nu-i momentul, pentru ca nu imi permit sa am un copil acum. Atunci cum puteti s-o sfatuiti CE sa faca? E doar decizia ei, luata DOAR in functie de ceea ce traieste.

rashela
Postat pe 26 Octombrie 2010 02:40
De la: rashela, la data 2010-10-26 02:40:50 E doar decizia ei, luata DOAR in functie de ceea ce traieste.


si noi dam doar sfaturi.acuma eu stiu ca sunt unii care ar alege calea mai simpla si ar renunta la "remorcuta" insa mai stiu ca sunt persoane ce nu ar putea trai cu asa cvea pe constiinta.eu una nu as putea.si nici nu cred ca s'a pus problema cand e timpul ideal pt un copil...dar s'a intamplat.viata e plina de surprize...eu zic ca nu o sa moara nici ea...nici copilutul ala de foame.acuma pe bune...eventual ar putea naste in tara si l'ar lasa la parinti pana s'ar redresa financiar.sau stiu eu...si nimeni nu zice ca ar fi usor...dar zic ca mai bine mai greu acum...decat sa ai regrete toata viata.asta e parerea mea.
dark_eye
Postat pe 26 Octombrie 2010 17:24
De la: kudika124021, la data 2010-10-25 20:00:15nu e de mirare ca a fugit.
nu facem decat sa o candamnam, majoritatea dintre noi.
(sa nu intelegeti ca sunt adepta infidelitati sau a relatiilor pasagere).
hai totusi sa nu o punem la zid.
pana la urma ea suporta consecintele.
sa nu o necajim mai mult decat este, deja.
multe femei ( mature sau imature) isi pierd capul macar o data.
fie ca au vrut sa faca o nebunie.
fie ca pt putina vreme sau amagit ca-s iubite.
in fine, ea stie din ce motiv a facut-o.
sa nu uitam ca era singura intr-o tara straine.
sa nu uitam ca abia iesise dintr-o relatie.
ce stim noi ce era in sufletul ei?
offfff.
nu sunt in masura sa dau sfaturi.
dar incerca sa excluzi avortul.
si.... poate nu e totul pierdut.
poate nu esti insarcinata.
Doamne ajuta!
PS.
multe calcam stramb dar nu toate ramanem gravide.
hai sa fim mai blanzi sa nu mai dam cu gloante in ea

dark_eye
Postat pe 26 Octombrie 2010 17:26
De la: mia100q, la data 2010-10-13 23:34:49va rog frumos sa ma ajutati pt k simt ca vreau sa ma sinucid,stiu ca suna ca o tampenie dar mi s-a intamplat ceva ingrozitor.am fost constienta de tot ce s -a intamplat dar acum regret enorm si consecintelele sunt catastrofale.am o relatie de 4 ani jumate cu un baiat pe care simt ca inca il mai iubesc insa acum 3 luni am plecat sa muncesc intr o tara straina iar la momentul respectiv relatia noastra trecea printr o criza si ma gandeam ca daca o sa plec,el nu poate veni curand deci nu vom mai fi impreuna,lucru care mi se parea f bun la mom respetiv.aici am cunoscut un baiat c care am avut o scurta relatie,m am culcat cu el si acum cred ca sunt insarcinata cu el desi nu mai pastram legatura.intre timp m am impacat cuprietenul din tara pe care il astept sa vina aici.nu stiu ce o sa ma fac?cred ca nu am nici o cale de intors,la fel ca madalina.totusi aveti vreun sfat?careva?


Draga mea, nu te mai gandi la sinucidere, e lipsa de credinta sa te gandesti la asa ceva, iar viata te va mai supune la incercari, nu-ti poti baga capul in nisip ca strutul.
In fine, umilul meu sfat e sa te convingi intai daca esti insarcinata, apoi daca iti doresti acel copil, si situatia actuala iti permite sa-l tii,,,nu ucide...Iar prietenului tau, fii sincera si spune-i ce s-a intampla, daca nu te va ierta oricum nu va fi mai rau decat sa traiesti toata viata cu povara minciunii. Si EI barbatii gresesc, calca stramb putin mai usor decat noi, totusi ii iertam daca ii iubim, nu dam cu securea, a gresi este uman, i se poate intampla oricui la un moment dat. Niciodata sa nu spui niciodata. Bafta, si capu' sus.
aurina71
Postat pe 27 Octombrie 2010 10:26
Nu este o idee buna sa te sinucizi!Pentru ce?Ceea ce ti s-a intamplat ,eu consider ca este un lucru minor,ce are o rezolvare,intr-un fel sau altul.Esti sigur insarcinata?
Daca da,eu zic sa-i spui prietenului tau din tara si daca cu adevarat te iubeste si vrea sa fiti impreuna o sa accepte situatia ,daca nu,viata merge mai departe.Bafta!
cici_logofatu
Postat pe 28 Octombrie 2010 14:51
Au trecut 2 saptamani de cand ne-a cerut ajutorul,si deja ar trebui sa stie daca e sau nu insarcinata.. dar poate ne raspunde ea si ne povesteste.
Creata24
Postat pe 28 Octombrie 2010 21:23
mai da hai sa o lasam un pik pe aia.mi se pare o fata...****.stai de 4 ani cu un baiat,te faci o pauza si te *** cu altu.pot sa va zik problema mea???? am si eu o relatie de lunga durata.si vreau sa -mi spuneti parerea vostra legata de o kestie.
seara trecuta am ajuns amandoi acasa( stam impreuna) ff euforici amandoi.. si bineintels ca am facut-o.a fost ff misto. pe la 2 noaptea a fost sunat de o cunsotintza de a mea sa mearga pana la gara ca ajungea din strainainte.cam peste 1 h a ajuns si el acasa.s-a pus frumos in pat a stat 10 min si apoi s-a pus la calc spunand ca nu are somn ca bause un redbull....pana aici e bn.. da problema mea e ca cam dupa 1 h dupa ce jucase counter strike cam cand a vazut ca am adormit eu s-a uitat la filme xxx.si ma intreb akuma....oare nu se simte destul de satisfacut cu mn???si sa va mai zik ca d fiec data cand plek d akasa se uita la filme xxx.pt mn nu-i niicio o probelma...nu am nimik cu asta...doar si amandoi ne mai uitam cateodata...dar nu inteleg de ce se fereste d mn:-??
kudika328133
Postat pe 1 Noiembrie 2010 13:24
sinuciderea nu-i un rasp la problemele tale. exista doctori se poate face ceva, iar prietenul din tara nu tine chiar asa de mult la tine pe cat ai crede u, veziti de drum ia o decizie in privinta sarcinii si mergi mai departe, sunt barbati o groaza pt care se merita sa faci un efot nu pentru toti. ai grija de tine si sa auzim de bine
relifaraoanu
Postat pe 1 Noiembrie 2010 16:23
In Romania lumea moare de foame si de stres,mor oameni tineri pt k nu mai pot de necazuri,parintii nu mai au cu ce sa-si hraneasca copiii si tu vrei sa te sinucizi din cauza asta :)) oamenii au probleme mult mai mari decat acestea si totusi rezista asa k zi merci k n-ai altele pe cap...solutii pt tine sunt multe,calmeaza-te;)
alexab92
Postat pe 1 Noiembrie 2010 17:01
cat de rele sunteti voi femeilor!!! stiti numai sa criticati! sa criticati si sa aruncati cu pietre de parca voi ati fi usi de biserica!! mie mi ar fi rusine sa postez asemenea raspunsuri, nu va ganditi cum se simte fata asta?? mai mancati si voi kkt si scuipati! fato..sfatul meu e urmatorul..lasa-l sa vina in italia culcat-te si cu el ..si de o fi sa fi ramas insarcinata si crezi ca ai sa il poti prosti ca e copilul lui e f bine pentru ca cu siguranta o sa te puna sa avortezi, daca nu fa avort fara sa stie el! fi hoata! asta e ..pt ca si ei sunt hoti! daca vrei sa te ajut cu cateva sfaturi si daca ai intrebari de gen cum si unde sa faci ceva asta e id-ul meu samira_fifi2007@yahoo.com pupici si fi tare.
samirasuzi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 12:10
cosmetice de lux clarins si dior masca de fata; autobronzant ;anti ride seturi cadou 100 % originale http://cremaantiride.blogspot.com/ COMENTARI CUMPARATORII http://www.okazii.ro/comunitati/okazia-lui/gilio2.html
ocaziebuna
Postat pe 2 Noiembrie 2010 12:55
De la: kudika081665, la data 2010-10-23 15:17:29
De la: carabincatalinmanuel, la data 2010-10-23 09:40:51ce simplu gandeste face avort si gata doamne nu aveti nimic in cap[/quote



ori esti cretin asta ca sa ma exprim academic ori nu sti despre ce vorbesti..
daca e sa fie si-l aduce pe lume e clar ca tatal natural numai e alaturi de ea, nu-l accepta sub nici o forma doar sa o iubesca neconditionat si apoi e clar ca nu e fata cu situatie buna, de unde bani de hrana, educatie si multe altele in loc sa munceasca sa stea si sa aiba grija de copil?? si ce mananca?? de unde bani sa acopere cheltuielule??... aaaa il da la camin de copii?? si ce viitor va avea acel copil e plina tara de copii aruncati carora ne le mai pasa nimanui pt ca au vazut avortul ca un act de cruzime..dar vin eu si te intreb sa cresti fara parinti intr-o casa de copii unde violenta e la ea acasa, nu e o cruzime?? E vina ei intradevar da sa aduca pe lume alta persoana la fel ca ea e bn in aceste conditi in care se afla acu??
Ea stie de ce se gandeste la sinucidere pt ca viata ei probabil a fost de rahat si vede ca de rahat e isin incontinuare si ca toti "destepti" sunt creduli si a crezut ca face ceva....sunt multe de spus.....
ASA CA INTELIGENTULE SA NASTI U COPII SI CD NU O SA AI CE SA LE PUI PE MASA sa vi si sa scri aici

Nu e necuratul atat de negru sa stii!
Daca gandim asa nu mai facem in veci copii! Copii sunt o binecuvantare indiferent de situatie! Chiar daca la inceput ti se pare greu lucrurile se vor aseza de la sine si peste cativa ani te uiti la copilul tau si realizezi ce prostie era sa faci! Sa stii ca nimic nu este intamplator si cu siguranta nici acest copil!Mai sunt multe de zis, dar e cam tarziu, niciodata nu as sfatiu pe cineva sa apeleze la o " solutie" atat de extrema precum avortul.
healthy009442
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:45
Buna, mai...as vrea sa vorbesc cu tine referitorla asta. Daca vrei, iti las id-ul meu missundaztood_5@yahoo.com
kudika085269
Postat pe 3 Noiembrie 2010 13:13
De la: kudika224927, la data 2010-10-23 06:24:00scapa de sarcina,rupe relatia cu actualul prieten cu care crezi ca esti insarcinata,invital prietenul din Romania la tine pt o vizita,vezi ce se poate face cu el daca vrea sa ramina si sa munceasca,dar mai repede mergi la doctor pt a scapa de sarcina,si sa nu-i zici prietenului ca ai avut o aventura si ai ramas grea

cu cata usurinta poti spune "scapa de sarcina"...parca am vorbi de vasele murdare ramase in chiuveta cand se anunta musafiri!
roz5blue6lila7
Postat pe 3 Noiembrie 2010 13:18
Cu privire la sarcina pot sa zic in felul urmator:GANDESTE-TE F F BINE ce vrei sa faci,daca stii ca esti gravida pe bune.Nu dramatiza si te lua cu sinucideri si altele ca MOARTEA nu-i o solutie draga mea...ce faci ??stai te atarni si ai murit ca proasta...mai omori si un prunc din tine.Serios acum.....sunt oameni bolnavi care ar da orice sa stie ca mai pot trai...asa ca analizeaza variantele.Un copil nu e chiar o tragedie chiar daca la tine pot sa zic ca s-a intamplat dintr-o prostie mare scz ca iti zic asta...sa nu te astepti la cine stie ce din partea nici unuia dintre parteneri...te bate te paraseste???si daca te paraseste so what????Din partea mea ai 2 variante mari si late plus un sfat:1.In caz ca te decizi sa il pastrezi fii puternica si bucura-te ca ai sa dai nastere unui copil frumos(fara sa te gandesti la un tata de care nu mai stii nimic,asta daca nu vrei sa-l anunti si pe el)2.Varianta clasica pe care o urasc,cum zic altii ,,scapa'' ( de parca ai scapa de un cos), iar fata de prietenul tau din Romania tacere completa,stii doar tu ce ai facut si taci din gura,asta ca sa nu iti auzi toata viata in cap ce ai facut si ce ai dres....si un sfat de aur: FII PUTERNICA LA NAIBA!!! CA PREA MULTI PROSTI SE OMOARA! LUPTA PENTRU VIATA TA CA UNA SINGURA AI SI NU E DRACUL CHIAR ASA DE NEGRU Succes!!!!
Lady_Gaga9
Postat pe 3 Noiembrie 2010 18:35
nu dramatiza si nici nu dispera.IN VIATA TREBUIE SA NE ASUMAM TOT CE FACEM.Este cea mai mare prostiesa te gindesti la moarte.Scapa de sarcina daca nu iti doresti copilul .Incearca pe viitor daca iti pasa de tine sa nu mai ai relatiii pasagere si alta data foloseste contraceptia.I n rest punct si de la capat viata e frumoasa dar al naibii de scurta.SI nu uita totul se plateste in lumea sata Bafta
kudika323334
Postat pe 8 Noiembrie 2010 09:32
nu fa cea ce spun astia.daca vrei intradevar un sfat bun asculta la mn.

1 . spunei prietenului tau cele intamplate sunt sigura ca nu te va ierta si va ve-ti desparti dar va sti adevarul vei fi cu gandul impacata.
2 . nu avorta vei trage pana se naste copilul si daca esti tare la inima il vei putea da spre adoptie dar il vei mai tine vreo luna doua langa tn, daca te atasezi de el vei cunoaste bucuria de a fi mama .
3 . nu este necesara sinuciderea in acest caz daca am fi toti ca tn nu ar mai exista oameni am diparea. uni isi doresc sa aiba copii dar nupot iar cei care pot nusi dorec copii cauta o familie serioasa dragastoasa shi care sa nu poata avea copi.ei sigur sunt cei mai potriviti.cu placere zic ca acest sfat este bun.daca a fost o pacaleala imi cer scuze ca miam batut gura degeaba.
yoo_celi98
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:13
De la: yoo_celi98, la data 2010-11-09 10:13:50nu fa cea ce spun astia.daca vrei intradevar un sfat bun asculta la mn.

1 . spunei prietenului tau cele intamplate sunt sigura ca nu te va ierta si va ve-ti desparti dar va sti adevarul vei fi cu gandul impacata.
2 . nu avorta vei trage pana se naste copilul si daca esti tare la inima il vei putea da spre adoptie dar il vei mai tine vreo luna doua langa tn, daca te atasezi de el vei cunoaste bucuria de a fi mama .
3 . nu este necesara sinuciderea in acest caz daca am fi toti ca tn nu ar mai exista oameni am diparea. uni isi doresc sa aiba copii dar nupot iar cei care pot nusi dorec copii cauta o familie serioasa dragastoasa shi care sa nu poata avea copi.ei sigur sunt cei mai potriviti.cu placere zic ca acest sfat este bun.daca a fost o pacaleala imi cer scuze ca miam batut gura degeaba.


Tu cati copii ti-ai dat spre adoptie de-i dai asemenea sfat cu o atata nonsalant?!
Mergi si fa gramatica, si lasa-o cu sfaturi telenovelistice.
stem_29
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:29
da dar daca acest comentariu mil lasi si mie atunci sa sti ca nu ma gandeam la casa de copii caci stiu si eu ca acolo e rau (nu ca as fi de acolo sau asa ceva) ma gandeam sa caute o familie iubitoare sa nul dea la cass de copi mi se pare o solutie destul de buna dar cum crezi ca e mai bn e mai dureros sa fi la 100 m departe de copilu tau care se afla la 2 metri sub pamant shi sa nul poti vedea niciodata decat sa fie la mile departare sa sti ca traieste e bine shi in siguranta nu crezi shi daca esti in stare poti pastra legatura cu parinti adoptivi sa iti vizitezi copilul dar nu ca mama ci ca un prieten de familie (pricepi)
yoo_celi98
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:30
De la: yoo_celi98, la data 2010-11-09 10:30:45da dar daca acest comentariu mil lasi si mie atunci sa sti ca nu ma gandeam la casa de copii caci stiu si eu ca acolo e rau (nu ca as fi de acolo sau asa ceva) ma gandeam sa caute o familie iubitoare sa nul dea la cass de copi mi se pare o solutie destul de buna dar cum crezi ca e mai bn e mai dureros sa fi la 100 m departe de copilu tau care se afla la 2 metri sub pamant shi sa nul poti vedea niciodata decat sa fie la mile departare sa sti ca traieste e bine shi in siguranta nu crezi shi daca esti in stare poti pastra legatura cu parinti adoptivi sa iti vizitezi copilul dar nu ca mama ci ca un prieten de familie (pricepi)


adevarul ca esti buna la sfaturi ..precum esti la limba romana!
size_back
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:32
dai tu un sfat mai bun daca ai ca tie tare tiar placea sa fi la 100 m departare de copilu tau si a fie la 2 metri sub pamant si sa nul poi vedea niciodata.iar acesta era un sfat pentru ea nu pentru oameni ca tn care comenteaza la orice ;ma intelegi: nu am chef de cearta hai....pa
yoo_celi98
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:35
multumesc ca nu dati sfaturi dar stiti sa comentati!!!
yoo_celi98
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:36
scuze de greseala de scriere dar acum mestec tastatura si v-o scuip in ochi!!
yoo_celi98
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:38
De la: yoo_celi98, la data 2010-11-09 10:38:18scuze de greseala de scriere dar acum mestec tastatura si v-o scuip in ochi!!

m-ai dat pe spate cu replica asta de dupa blocuri!
da stiu..nu ai chef de cearta..si parca plecai...
size_back
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:41
coldwind
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:41
De la: size_back, la data 2010-11-09 10:41:06
De la: yoo_celi98, la data 2010-11-09 10:38:18scuze de greseala de scriere dar acum mestec tastatura si v-o scuip in ochi!!

m-ai dat pe spate cu replica asta de dupa blocuri!
da stiu..nu ai chef de cearta..si parca plecai...

in sfarsit o propozitie scrisa citet
miss_darine
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:47
De la: miss_darine, la data 2010-11-09 10:47:13
De la: size_back, la data 2010-11-09 10:41:06
De la: yoo_celi98, la data 2010-11-09 10:38:18scuze de greseala de scriere dar acum mestec tastatura si v-o scuip in ochi!!

m-ai dat pe spate cu replica asta de dupa blocuri!
da stiu..nu ai chef de cearta..si parca plecai...

in sfarsit o propozitie scrisa citet

misooo cred ca s-a chinuit mult pana sa reuseasca! si totusi sa nu fim rai ca ne scuipa in ochi!
size_back
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:49
De la: yoo_celi98, la data 2010-11-09 10:36:55multumesc ca nu dati sfaturi dar stiti sa comentati!!!


de acord cu tine Nikita! sau Naomi?
fante_de_dorobanti
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:51
De la: size_back, la data 2010-11-09 10:49:41
misooo cred ca s-a chinuit mult pana sa reuseasca! si totusi sa nu fim rai ca ne scuipa in ochi!

e bine ca are dantura sanatoasa...nu oricine poate sa mestece o tastatura
tzuc size-ule
miss_darine
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum poate fi prevenitã declanºarea Armaghedonului? 3 De la: anastasia_m 27 Aprilie 2010 10:32
Concurs Kudika 1 De la: Zoltana 10 Septembrie 2009 21:24
hello comunitate Kudista:D 4 De la: _dulcik_ 11 Martie 2009 21:02
Cursuri de design vestimentar acreditate CNFPA, unde in Romania? 1 De la: kudika_13697 16 August 2012 17:57
discuti 1 De la: doroxana 8 Iulie 2009 10:15