Setari Cookie-uri

Probleme cu parintii lui

grea situatia prietenului tau...sa incerce mereu sa le faca pe plac pentru un strop de iubire sau apreciere din partea parintilor...e grav...nu-i pot chema parinti pe cei care fac diferente intre copii...am vazut cazuri in care unul e o feblete si celalalt nu, dar nu ii arati unui copil ce simti tu...eu cred ca el mereu o sa lupte pentru atentia lor...si daca ar reusi ar fi ceva, dar daca nu? isi macina sufletul ca el ii iubeste foarte mult si pacat ca ei nu apreciaza asta...
imi pare rau de situatia ta...sincer...
fluffy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 13:48
Buna tuturor,
Situatia cu "socrii de cosmar" este foarte cunoscuta in toata lumea..nu este o noutate pt nimeni. Pt cei care nu sunt patiti, pare ceva banal, si este foarte simplu sa dea un sfat in genul:" nu e frumos sa faci asa...cred ca exagerezi cu aceste reactii fata de socrii....nu cred ca soacra ta e nu stiu cum".Ei bine dragii mei, trebuie in primul rand sa realizati ca in aceasta lume sunt oameni si oameni: buni si rai, onesti si hapsani, sufletisti si acri, profitori si oameni care ajuta intr-adevar. Incepand cu aceste lucuri trebuie sa contientizam ca suntem un mozaic de personalitati, si nu intodeauna daca reactionezi vba aia "ca la carte" vei avea si succes.
In cazul domnisoarei care a deschis topicul, trebuei sa intelegem ca are mari framantari din cauza socrilor care sunt pur si simplu imposibili.
Draga mea..sa stii ca eu chiar iti inteleg oful..stiu prin ce treci pt ca si eu am trecut prin foarte multe lucurri mizerabile cu socrii mei. Nu am cuvinte sa cuprind tot ceea ce au zis despre mine,. toate jignirle pe care le aduceau la dresa mea etc etc.ani de zile m-am consumat..am plans m-am certat cu iubitul meu din cauza asta si am fost la un pas de despartire in nenumarate cazuri. Am ajuns insa la o concluzie:" NU SE MERITA....EI NU MERITA LACRIMILE TALE SI SUFERINTA TA". Faptul ca sunt cum sunt, tu nu-i vei schimba la varsta asta, va trebui sa gasesti o solutie sa-i ignori. Cat despre faptul ca ti s-a interzis sa mai calci in casa lor, aici va trebui sa lucrezi pe alta parte: sa vb cu prietenul tau si sa-l faci sa realizeze ca voi sunteti un cuplu si ca atata timp cat el nu se impune in fata parintilor si nu spune:"Mama, tata, daca iubita mea nu mai este binevenita in casa voastra..atunci nu voi mai fi nici eu. Va trebui sa o tolerati chiar daca nu va place de ea, ea este mama viitorilor mei copii. Vreti sa fim o familie normala..acceptati-ne..nu vreti ati pierdut un fiu:>
Daca se va impune, eu zic ca lucurile se vor reglementa, dar va trebui sa aibe si el tarie de caracter. Tu nu poti lua deciziile in locul lui, nu poti sa faci ordine in familia lor.Daca nu va lua nici o decizie..imi pare foarte rau sa ti spun...dar cred ca el nu te iubeste indeajuns demult incat sa fac orice pt tine....deci...tot efortul depus de tine, pur si simplu nu merita.
In situatia mea cu socrii, am adoptat alta solutie: ii respect, le vb foarte frumos si diplomat, nu i raspund mamei lui la tot felul de rautati, le ignor nu i dau satisfactie, sunt mai evaziva in afirmatii si PASTREZ APARENTELE. Am incercat toate soolutiile din lumea asta: am fost primitoare, draguta ,i am invitat de nenumarate ori la noi si i-am pus la masa cu cea mai draga inima, i-am sunat si i-am intrebat de sanatate, am fost atenta de fiecare data cand a fost ziua lor si TOT NU A FOST INDEAJUNS, TOT AVEAU CEVA DE COMENTAT,.
Si atunci m-am trezit si am zis ca vreau o viata linistita, o viata doar cu el nu si cu acesti oameni vesnic nemultumiti, asa ca am taiat din vizite si din invitatiile pe la noi, ne vedem rarut ca e mai dragut..Si, nu ma mai intereseaza....si ce bine-mi mai este.
love_strike
Postat pe 12 Noiembrie 2010 13:57
love_strike si eu am zis ca voi incerca sa raresc contactul cu ei, iar el mi-a promis ca va merge la ai lui tot atat de des cat merg si eu la ai mei (de 2-3 ori pe an), dar se gasesc mereu motive pentru a merge acasa si stiu ca va ajunge sa ma minta pentru a putea sa-i vada mai des. Nu vreau sa traiesc cu jumatati de masura si sa fiu mintita... Si eu am ajuns la concluzia ca nu ma iubeste suficient de mult cat sa lupte pentru noi...
Ironia sortii e ca acum mai bine de 4 ani el a hotarat sa rupa relatia cu ai lui. Astfel nu i-a mai vizitat aprox 4 luni si apoi inca un an s-a dus f rar pe la ei si era f rece. Eu vazandu-i suferinta si la sfaturile parintilor si apropiatilor mei am zis ca voi face tot posibilul ca ai lui sa ma placa si accepte. Asadar am inceput sa-i vizitez (mai mult sau mai putin invitata). Doar ca dupa alti doi am observat ca el s-a indepartat sufleteste de mine si ca a devenit obiectul de joaca al lor. Va zic ca pentru a-l vedea pe el fericit (pentru ca era f fericit cand mergeam la el acasa) am tacut si am inghiti o groaza de chestii.
Stiu ca-mi va fi greu orice alegere as face, dar as vrea ca cei 5 ani sa nu fie in zadar si as vrea ca el sa vada unele lucruri. Am scris pe forum intreband daca e corect sa-i cer sa nu mearga cu copii nostrii la parintii lui si mi-ati raspuns ca as gresi facand asta. Am inteles. Aveti dreptate! Nu vreau sa-l chinui, sa-l transform intr-un obiect prin care eu imi pot realiza visele (un camin cald pentru a educa 1 sau 2 copii), asadar consider acum ca cel mai bine ar fi sa-i redau libertatea.
Vom discuta inainte, dar nu stiu daca el va face ce nu a facut in 5 ani. Si atunci consider ca ne chinuim reciproc.

In cazul tau love_strike sotul tau cum a reactionat? Banuiesc ca nu a lasat lucrurile la voia intamplarii si ca au avut loc unele discutii...
kudika094914
Postat pe 12 Noiembrie 2010 15:05
nu stiu daca e vorba de cat de mult te iubeste...ma gandesc ca sunt totusi 5 ani in care o perioada a rarit relatia cu ai lui...daca nu te-ar iubi, atunci de ce ar mai suporta criticile parintilor la adresa ta presupunand ca nu e vorba de obisnuinta?...cred ca cel mai bine te-ai lamuri daca ai discuta cu el...nu stiu in ce masura ai sa poti,daca spui ca nu e dispus sa poarte discutia asta cu tine.
fluffy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:22
Eu reusesc sa-l atrag in discutie, dar isi pierde interesul repede si fie incepe sa-mi reproseze ca exagerez, fie ia pozitia mutului...
Daca m-ar iubi si ar vrea sa-si intemeieze intr-adevar o familie alaturi de mine nu si-ar pune si el unele semne de intrebare si nu ar reactiona cumva? Ma vede ca ma framant, ca plang, dar nu ma intreaba ce am, considera ca-s putin nebuna si ca exagerez, ca problemele sunt in capul meu, ca e oarecum normala situatia in care ne aflam. Ca nu suntem nici primii nici ultimii care patesc asa ceva. Ce poate el in definitiv sa faca? Sa vorbeasca oare cu mama lui? Cum sa vorbeasca el cu ea daca e convins ca ea nu va intelege niciodata? Eu trebuie sa-mi pastrez calmul, sa nu-i vorbesc de rau pe ai lui (niciodata indiferent ce si cum) si sa accept aceasta situatie...
Nu vreau sa stau langa un om care nu ma intelege si care-mi spune mereu in ultima perioada "Asta e familia mea! Trebuie s-o accepti! Eu nu am ce sa fac!"
Eu zic ca daca el nu va avea rabdare sa discute cu mine si apoi si cu ai lui, nu are rost sa imi mai bat capul. Am dreptate?
kudika094914
Postat pe 12 Noiembrie 2010 19:25
De la: kudika094914, la data 2010-11-12 19:25:20Eu reusesc sa-l atrag in discutie, dar isi pierde interesul repede si fie incepe sa-mi reproseze ca exagerez, fie ia pozitia mutului...
Daca m-ar iubi si ar vrea sa-si intemeieze intr-adevar o familie alaturi de mine nu si-ar pune si el unele semne de intrebare si nu ar reactiona cumva? Ma vede ca ma framant, ca plang, dar nu ma intreaba ce am, considera ca-s putin nebuna si ca exagerez, ca problemele sunt in capul meu, ca e oarecum normala situatia in care ne aflam. Ca nu suntem nici primii nici ultimii care patesc asa ceva. Ce poate el in definitiv sa faca? Sa vorbeasca oare cu mama lui? Cum sa vorbeasca el cu ea daca e convins ca ea nu va intelege niciodata? Eu trebuie sa-mi pastrez calmul, sa nu-i vorbesc de rau pe ai lui (niciodata indiferent ce si cum) si sa accept aceasta situatie...
Nu vreau sa stau langa un om care nu ma intelege si care-mi spune mereu in ultima perioada "Asta e familia mea! Trebuie s-o accepti! Eu nu am ce sa fac!"
Eu zic ca daca el nu va avea rabdare sa discute cu mine si apoi si cu ai lui, nu are rost sa imi mai bat capul. Am dreptate?

Ai!
Are si el, cand zice ca: " asta e familia mea" insa spune-i asa......
Acum e familia ta, insa noi vom intemeia alta, cu asta ce-o intemeiem ce facem daca tu esti " taximetristul" mamei tale?
Intreaba-l cum ramane cu voi?
Imi pare ca-i cam place situatia de a sta cu tine asa, necasatoriti pana la + infinit.
stem_29
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:09
De la: stem_29, la data 2010-11-12 20:09:40
De la: kudika094914, la data 2010-11-12 19:25:20Eu reusesc sa-l atrag in discutie, dar isi pierde interesul repede si fie incepe sa-mi reproseze ca exagerez, fie ia pozitia mutului...
Daca m-ar iubi si ar vrea sa-si intemeieze intr-adevar o familie alaturi de mine nu si-ar pune si el unele semne de intrebare si nu ar reactiona cumva? Ma vede ca ma framant, ca plang, dar nu ma intreaba ce am, considera ca-s putin nebuna si ca exagerez, ca problemele sunt in capul meu, ca e oarecum normala situatia in care ne aflam. Ca nu suntem nici primii nici ultimii care patesc asa ceva. Ce poate el in definitiv sa faca? Sa vorbeasca oare cu mama lui? Cum sa vorbeasca el cu ea daca e convins ca ea nu va intelege niciodata? Eu trebuie sa-mi pastrez calmul, sa nu-i vorbesc de rau pe ai lui (niciodata indiferent ce si cum) si sa accept aceasta situatie...
Nu vreau sa stau langa un om care nu ma intelege si care-mi spune mereu in ultima perioada "Asta e familia mea! Trebuie s-o accepti! Eu nu am ce sa fac!"
Eu zic ca daca el nu va avea rabdare sa discute cu mine si apoi si cu ai lui, nu are rost sa imi mai bat capul. Am dreptate?

Ai!
Are si el, cand zice ca: " asta e familia mea" insa spune-i asa......
Acum e familia ta, insa noi vom intemeia alta, cu asta ce-o intemeiem ce facem daca tu esti " taximetristul" mamei tale?
Intreaba-l cum ramane cu voi?
Imi pare ca-i cam place situatia de a sta cu tine asa, necasatoriti pana la + infinit.


Cum sa se casatoreasca daca ei au probleme serioase acolo?
Vrei sa se casatoreasca si sa divorteze dupa un an, sau mai rau, dupa ce vor face un copil, asa cum sugera cineva ca un copil le va schimba viata? Ei chiar cred asa ceva? Daca femeia aia e tampita, se va purta cu nepotul la fel de urat, credeti ca o sensibilizeaza pe o nebuna un nepot?!
Doamne dar unii nu au minte deloc!
Te casatoresti cand vezi ca te intelegi foarte bine, nu cand vezi ca pe boul tau nu-l doare nici la basca ca tu te consumi din cauza ma-sii!
anutzzaa
Postat pe 13 Noiembrie 2010 02:32
De la: anutzzaa, la data 2010-11-13 02:32:00
De la: stem_29, la data 2010-11-12 20:09:40
De la: kudika094914, la data 2010-11-12 19:25:20Eu reusesc sa-l atrag in discutie, dar isi pierde interesul repede si fie incepe sa-mi reproseze ca exagerez, fie ia pozitia mutului...
Daca m-ar iubi si ar vrea sa-si intemeieze intr-adevar o familie alaturi de mine nu si-ar pune si el unele semne de intrebare si nu ar reactiona cumva? Ma vede ca ma framant, ca plang, dar nu ma intreaba ce am, considera ca-s putin nebuna si ca exagerez, ca problemele sunt in capul meu, ca e oarecum normala situatia in care ne aflam. Ca nu suntem nici primii nici ultimii care patesc asa ceva. Ce poate el in definitiv sa faca? Sa vorbeasca oare cu mama lui? Cum sa vorbeasca el cu ea daca e convins ca ea nu va intelege niciodata? Eu trebuie sa-mi pastrez calmul, sa nu-i vorbesc de rau pe ai lui (niciodata indiferent ce si cum) si sa accept aceasta situatie...
Nu vreau sa stau langa un om care nu ma intelege si care-mi spune mereu in ultima perioada "Asta e familia mea! Trebuie s-o accepti! Eu nu am ce sa fac!"
Eu zic ca daca el nu va avea rabdare sa discute cu mine si apoi si cu ai lui, nu are rost sa imi mai bat capul. Am dreptate?

Ai!
Are si el, cand zice ca: " asta e familia mea" insa spune-i asa......
Acum e familia ta, insa noi vom intemeia alta, cu asta ce-o intemeiem ce facem daca tu esti " taximetristul" mamei tale?
Intreaba-l cum ramane cu voi?
Imi pare ca-i cam place situatia de a sta cu tine asa, necasatoriti pana la + infinit.


Cum sa se casatoreasca daca ei au probleme serioase acolo?
Vrei sa se casatoreasca si sa divorteze dupa un an, sau mai rau, dupa ce vor face un copil, asa cum sugera cineva ca un copil le va schimba viata? Ei chiar cred asa ceva? Daca femeia aia e tampita, se va purta cu nepotul la fel de urat, credeti ca o sensibilizeaza pe o nebuna un nepot?!
Doamne dar unii nu au minte deloc!
Te casatoresti cand vezi ca te intelegi foarte bine, nu cand vezi ca pe boul tau nu-l doare nici la basca ca tu te consumi din cauza ma-sii!


Unde ai vazut ca am scris eu sa se casatoreasca?
Fata cu topicul a scris despre casatorie.
Dimpotriva, am zis sa-l intrebe ce-o sa se aleaga de familia lor daca-l va conduce mama lui si cand se vor casatori.
Eu zic sa recitesti.
stem_29
Postat pe 13 Noiembrie 2010 02:37
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 22:41:01 Sunt disperata...E viata mea la mijloc si nu as vrea sa aleg rau. Am cerut sfatul celor din jurul meu, dar de cele mai multe ori aceste sfaturi ale lor nu erau lipsite de interese ascunse, asa ca va rog pe voi sa ma certati sau sa ma aprobati, cu alte cuvinte sa-mi deschideti ochii.
Am 26 de ani, o relatie de 5 ani cu un oarecare F. Parintii acestui baiat nu m-au placut niciodata. De-a lungul celor 5 ani, relatia mea cu "socrii" a trecut prin diferite faze, ajungand ca acum sa-mi fie interzis sa merg la ei acasa. Aceasta interdictie a survenit in momentul in care eu am comentat la presiunea pe care ei o exercitau asupra relatiei noastre (ne cereau bani, imi sunau prietenul la orice ora din zi si din noapte etc...). El e intre ei si mine. Mie imi spune ca va rari vizitele la ai lui, ca vrea sa-si intemeieze o familie cu mine...Eu sunt f. nesigura pe tot. El se poate razgandi oricand, nu? Sau ma poate minti si pe mine si pe ai lui in speranta ca la un moment dat va reusi sa ne impace. In conditiile in care noi am intemeia o familie si eu nu sunt binevenita la ai lui, in ce proportie ar trebui sa mearga copii mei acolo? Eu cred ca nu ar trebui sa mearga fara mine. Ce ziceti?

Multumesc celor care-mi raspund,
Diana
lucie_anne
Postat pe 13 Noiembrie 2010 07:17
Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare. Doar ca pana la urma parintii lui au reusit sa ne desparta. Locuiam la el ( impreuna cu parintii lui ), iar intr-o seara, intorcandu-ma de la serviciu, mi-am gasit toate lucrurile in curtea casei. Urat moment. Nu credeam ca voi ajunge vreodata sa fiu data afara din casa cuiva. Partea proasta e ca dupa ce am plans impreuna, ne-am imbratisat, ne-am spus cat de mult ne iubim, tipul a decis sa ramana la parintii lui. Tin sa mentionez ca eu am casa mea si o situatie financiara mult mai buna decat a lui. Spun lucrurile acestea pt a evidentia faptul ca aveam unde locui impreuna ( singuri ) .
Iar parintii mei il adorau pur si simplu. Era ca si copilul lor, fiul pe care si l-au dorit intotdeauna si pe care nu l-au avut niciodata.
Ca o concluzie, draga mea... totul depinde numai de el. Eu cred totusi ca daca el si-ar dori cu adevarat o viata alaturi de tine, i-ar face pe parintii lui sa te iubeasca si mai ales sa te respecte, dar daca e tipul de baiat "mãmos", nu vad cu ochi buni viitorul relatiei voastre. Aceasta este parerea mea.
Ca un sfat... analizeaza foarte bine situatia si gandeste-te la ce e mai bine pentru tine!
Succes! Si te-astept cu vesti bune!
lucie_anne
Postat pe 13 Noiembrie 2010 07:37
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 23:41:30'marco918 probabil ai dreptate, dar alt mijloc de comunicare cu ei nu exista. S-o luam altfel: Sunt oameni prosti din mahala, nu pot scoate o propozitie in care subiectul sa fie acordat cu predicatul; scot n patrat injuraturi pe zi. Zi-mi tu cum pot comunica eu cu astfel de oameni si cum as putea sa-mi las coplilul in prezenta lor?
Sunt eu nebuna? Sunt ca ei? E vina mea ca le acord prea multa atentie? Cum le acord eu prea multa atentie, cand ei suna zilnic si nu ne lasa deloc in pace? Simt ca nu mai am rabdare sa vad ce va alege pana la urma prietenul meu. Simt ca nu mai pot si da cedez...si ma cobor la nivelul lor. Acum 3 sapt prietenul meu s-a dus intr-un suflet acasa pt ca tatal lui si cu fratele au batut-o/imbrancit-o pe maica-sa...Si ajuns acolo s-a intors la mine cu o groaza de planuri pe care i le facuse maica-sa. Cum sa reactionez? Sa-l las sa-i faca pe plac sau sa ma cert cu el pt a ma impune?
Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns. Apreciez sincer implicarea lor.



Da' de ce nu-ti gasesti un moldovean de-al tau, daca asta e problema? Cum te combini cu unul din mahala si astepti comportare de pension?
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 07:40
lucie_anne imi pare rau sa citesc de experienta pe care ai trait-o. Probabil daca as fi locuit cu ai lui si as fi avut toate sansele sa ma trezesc cu bagajele in strada... O sa ma gandesc bine, dar nu prea vad o iesire prea buna...
Se aseamana mult situatia ta cu a mea. Si parintii mei il adora...
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 08:08

"Da' de ce nu-ti gasesti un moldovean de-al tau, daca asta e problema? Cum te combini cu unul din mahala si astepti comportare de pension?"

De ce zici tu ca asta e problema? Nu iubesc un baiat de mahala...am zis doar ca familia lui are un comportament foarte ciudat...de mahala. Nu cred ca suntem categorisiti in functie de zona in care ne-am nascut si tu bati foarte tare campii. Exceptie facand mama si fratele lui, restul nu au avut niciodata comentarii la faptul ca eu sunt din acea zona a tarii. Si faptul ca ei au o problema si cu chestia asta eu cred ca nu demonstreaza decat ca sunt foarte ingusti la minte.
Nu am nevoie de un moldovean sau de un oltean sau ardelean sau mai situ eu ce....am nevoie de un suflet langa mine indiferent de unde provine. Dupa cum o spui tu, faci sa para ca eu sunt cea cu probleme, care are o parere f buna despre moldoveni si te asigur ca nu e nici pe departe asa. Peste tot sunt oameni...si oameni...
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 08:15
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 08:15:23
"Da' de ce nu-ti gasesti un moldovean de-al tau, daca asta e problema? Cum te combini cu unul din mahala si astepti comportare de pension?"

De ce zici tu ca asta e problema? Nu iubesc un baiat de mahala...am zis doar ca familia lui are un comportament foarte ciudat...de mahala. Nu cred ca suntem categorisiti in functie de zona in care ne-am nascut si tu bati foarte tare campii. Exceptie facand mama si fratele lui, restul nu au avut niciodata comentarii la faptul ca eu sunt din acea zona a tarii. Si faptul ca ei au o problema si cu chestia asta eu cred ca nu demonstreaza decat ca sunt foarte ingusti la minte.
Nu am nevoie de un moldovean sau de un oltean sau ardelean sau mai situ eu ce....am nevoie de un suflet langa mine indiferent de unde provine. Dupa cum o spui tu, faci sa para ca eu sunt cea cu probleme, care are o parere f buna despre moldoveni si te asigur ca nu e nici pe departe asa. Peste tot sunt oameni...si oameni...


La ce distanta sunt parintii lui si parintii tai de voi?
Barbie30_
Postat pe 13 Noiembrie 2010 08:56
tare nasoala e situatia in care te afli, zau ashe... cum s-a mai scris pe acilea, nici sa-l pui pe el sa aleaga nu'i in regula; iar sa nu-ti lasi copii, care inca sunt hat-departe nu?, in preajma socrilor decat in prezenta ta...suna ca dracu si asta; voi aveti probleme mari...de comunicare, de intelegere...si Dumnezeu stie mai cate...nu stiu cum de nu ai luat in calcul o varianta: daca nu sunteti facuti sa fiti impreuna? sa nu-mi spui ca tu crezi in fraza "dragostea invinge totul!" gandeste-te la un sg lucru: daca acum ai "viata" care o ai...cum va fi dupa casatorie? mai pune si'un copil, doi in ecuatie...eeeh? ce-ti da? ok, socrii sunt bad guy'sii....tu esti ok...pretenul e cel care "detine" cheia succesului relatiei voastre(in opinia ta)... daca ar fi asa, nu te-ai intrebat de ce nu "ia problema in mana"? adica...toata treaba asta presupunand ca lui nu'i convine! caci in momentul in care o situatie, o stare de fapt nu e pe placul meu incerc sa o rezolv! dar atitudinea lui, mai bine zis lipsa atitudinii lui fata de aceasta situatie...cam da de gandit, nu? cel putin tie ar trebui sa-ti dea de gandit!
lone_star
Postat pe 13 Noiembrie 2010 10:07
Eo situatie complicata.Ar trebui sa te intreb cita incredere ai tu in acest baiat ? de cind il cunosti?Ptr a face pasul decisiv, gindeste ca e ptr o viata, va trebui sa gindesti mai mult sa vorbesti cu el si parintii lui.Probabil nu esti pe placul lor si de aici si reactia lor.Tu sa te porti cit mai frumos cu parintii lui, chiar daca asta iti place sau nu.In primul rind el va fi influentat mereu de ai lui.Dar si aici va trebui tu ca femeie sa ei atitundine si sa ajungeti la un consens.Sa-i spui sa se hotarasca odata ca el te iubeste pe tine sio cu tine vrea sa se casatoreascanu cu ai lui parinti.Acum aici depinde de mai multe lucruri.El are servici? unde sta? Dacaq depinde inca de ei e si normal sa faca ce spun.Tu ca femeie ar trebui sa te inpui.Daca te vei casatori si daca incepi cu stingul de la inceput ce vei face?
Gindeste-te bine si impunate.
kudika228167
Postat pe 13 Noiembrie 2010 10:17
Eu spun doar ca daca nu te intelegi acum, nu o sa te intelegi niciodata, ti-o spun din experienta.
Si eu am o scorpie de soacra, care vrea sa le stie pe toate, nu putem face nimic fara ca ea sa stie si sa comenteze, dar acum dupa 3 ani de casnicie, pur si simplu nu o mai bag in seama. Ma doare cand sotul meu imi spune ca nu am o relatie buna cu socrii, dar lor nu le spune niciodata sa nu se mai bage sau sa nu mai comenteze, e drept ca nu prea se ia nici el dupa sfaturile lor, dar pur si simplu nu-i suport cand o aud pe soacra-mea cat e de carcotasa. Ei si cu toate astea, vorbim, ne vizitam. Ea moare ca nu ii spun mama, dar i-am spus ca nu o sa o fac niciodata, ca ea nu merita, nu ne-a intrebat odata daca avem ce manca, ca eu am ramas fara loc de munca si ai mei ne-au sprijinit mereu.
Sotul meu a venit la mine, de fapt la parintii mei in casa cu 2 sacose de haine si tot ei au comentat de la nunta incoace, dar si eu le-am spus mereu ce ma deranjeaza, sa nu se urce in capul meu.
Si cu toate astea il las pe sotul meu sa se duca la ei, nu am mereu chef de ei, ca tot acasa se intoarce.
kudika320166
Postat pe 13 Noiembrie 2010 10:34
De la: kudika320166, la data 2010-11-13 10:34:34Eu spun doar ca daca nu te intelegi acum, nu o sa te intelegi niciodata, ti-o spun din experienta.
Si eu am o scorpie de soacra, care vrea sa le stie pe toate, nu putem face nimic fara ca ea sa stie si sa comenteze, dar acum dupa 3 ani de casnicie, pur si simplu nu o mai bag in seama. Ma doare cand sotul meu imi spune ca nu am o relatie buna cu socrii, dar lor nu le spune niciodata sa nu se mai bage sau sa nu mai comenteze, e drept ca nu prea se ia nici el dupa sfaturile lor, dar pur si simplu nu-i suport cand o aud pe soacra-mea cat e de carcotasa. Ei si cu toate astea, vorbim, ne vizitam. Ea moare ca nu ii spun mama, dar i-am spus ca nu o sa o fac niciodata, ca ea nu merita, nu ne-a intrebat odata daca avem ce manca, ca eu am ramas fara loc de munca si ai mei ne-au sprijinit mereu.
Sotul meu a venit la mine, de fapt la parintii mei in casa cu 2 sacose de haine si tot ei au comentat de la nunta incoace, dar si eu le-am spus mereu ce ma deranjeaza, sa nu se urce in capul meu.
Si cu toate astea il las pe sotul meu sa se duca la ei, nu am mereu chef de ei, ca tot acasa se intoarce.


De un lucru cred ca te-ai convins:) Adica tot ala sarac e mai fudul.( soacra ta nu contribuie dar se vrea sefa):)))))
Asa-i in toata tara asta, un om, o familie care are ocupatie, care-si stie randul niciodata nu se va baga in treaba altei familii decat daca-i solicitata:)
Foarte bine ca nu o bagi in seama.
Unii oameni cred ca vori fi tot tari si mari ( asa zice tata meu, ca el se comporta cu nora lui ca si cu mine ca-i sunt fiica, pt ca in viata nu se stie pe " mana" cui ajungi):)))
Noi suntem doi frati, eu si un frate, amanndoi casatoriti, deci acum au 4 copii, si-mi place cand ii vad pe ai mei ca se comporta cu toti la fel.
stem_29
Postat pe 13 Noiembrie 2010 11:35
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 08:15:23
"Da' de ce nu-ti gasesti un moldovean de-al tau, daca asta e problema? Cum te combini cu unul din mahala si astepti comportare de pension?"

De ce zici tu ca asta e problema? Nu iubesc un baiat de mahala...am zis doar ca familia lui are un comportament foarte ciudat...de mahala. Nu cred ca suntem categorisiti in functie de zona in care ne-am nascut si tu bati foarte tare campii. Exceptie facand mama si fratele lui, restul nu au avut niciodata comentarii la faptul ca eu sunt din acea zona a tarii. Si faptul ca ei au o problema si cu chestia asta eu cred ca nu demonstreaza decat ca sunt foarte ingusti la minte.
Nu am nevoie de un moldovean sau de un oltean sau ardelean sau mai situ eu ce....am nevoie de un suflet langa mine indiferent de unde provine. Dupa cum o spui tu, faci sa para ca eu sunt cea cu probleme, care are o parere f buna despre moldoveni si te asigur ca nu e nici pe departe asa. Peste tot sunt oameni...si oameni...



Pai si nu-i destul ca nu te iubeste soacra? Mai bine zis potentiala soacra...din ceea ce am inteles eu, soacra vrea sa ii mai ajute la treburile gospodaresti, cateodata, ceea ce mi se pare normal, avand in vedere ca si ea l-au crescut si scolit...iar asta tie nu-ti prea place...poate si el gandeste ca ei si vrea sa vada cam cand te loveste pe tine harnicia, de-asta te amana...asa ca, mai analizeaza-te si pe tine si imagineaza-te in locul soacrei....facand abstractie de limbajul ei....cam cum vezi problema....fiul gasit una, plecat in lume, uitat parinti, ocupandu-se cu ce? Poate ar trebui sa pui si tu oglinda in cui cateodata si sa incerci sa ii ajuti...si vezi daca se schimba ceva...poti face o incercare...si daca nu iti convine, lasa-l, ca nu e unicat, iar tu ai deja 26 de ani....
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:06
"La ce distanta sunt parintii lui si parintii tai de voi? "
Ai mei la 300 km si ai li la 60 km...

lone_star copii sunt hat departe, dar la un moment ar trebui sa vina si e de datoria mea sa am un mediu stabil si iubitor in care sa-i primesc. Stiu ce inseamna pt un copil cerurile din familie si nu vreau sa-i fac asta copilului meu. de asta vreau sa ma gandesc bine ce fac pentru ca daca fac marele pas vreau sa fie pt toata viata...
El nu i-a problema in mana pentru ca nu cred ca o considera "asa o mare problema", pentru ca-si iubeste prea mult familia si ii este teama de reactia lor si multe altele.
Am reusit sa vb telefonic cu el. A facut intr-adevar primul pas catre mine...Mi-a promis ca vom discuta si ca va vb si el cu parintii.
Cel mai simplu ar fi sa ne despartim, dar daca totusi relatia poate fi salvata? Suntem de 5 ani si ma inteleg atat de bine cu el (pana la faza cu familia)... Sunt nehotarata. Pana sa ma sune azi am zis ca gata...eu trebuie sa-i pun punct, dar dupa ce mi-a zis ca-i pare rau, ca ma iubeste, ca va vorbi cu parintii...
Sunt familii care au rezistat si au liniste, chiar daca socrii au incercat mereu sa se bage. Dupa toate sfaturile primite de la voi si dupa ce voi vorbi serios si cu el, cred ca voi fi capabila sa iau cea mai buna decizie.
Si eu am gresit mult. Trebuie sa nu mai repet greselile si trebuie sa-i tin pe ai lui la distanta, dar fara a-i impune lui sa nu mearga din cand in cand la ei... E varza in capul meu acum. Sunt si f obosita ca nu prea am dormit ultimele nopti...sper sa iau cea mai buna decizie!
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:08
Ei, hai, ca am vorbit ca soacra-ta....
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:09
"Eo situatie complicata.Ar trebui sa te intreb cita incredere ai tu in acest baiat ? de cind il cunosti?Ptr a face pasul decisiv, gindeste ca e ptr o viata, va trebui sa gindesti mai mult sa vorbesti cu el si parintii lui.Probabil nu esti pe placul lor si de aici si reactia lor.Tu sa te porti cit mai frumos cu parintii lui, chiar daca asta iti place sau nu.In primul rind el va fi influentat mereu de ai lui.Dar si aici va trebui tu ca femeie sa ei atitundine si sa ajungeti la un consens.Sa-i spui sa se hotarasca odata ca el te iubeste pe tine sio cu tine vrea sa se casatoreascanu cu ai lui parinti.Acum aici depinde de mai multe lucruri.El are servici? unde sta? Dacaq depinde inca de ei e si normal sa faca ce spun.Tu ca femeie ar trebui sa te inpui.Daca te vei casatori si daca incepi cu stingul de la inceput ce vei face?
Gindeste-te bine si impunate. "

Suntem de 5 ani impreuna (si locuim amandoi intr-o garsoniera inchiriata). Amandoi lucram, nu depindem financiar de nimeni. Cu increderea e putin mai complicat...eu sunt genul de persoana care desface firul in 4 si care daca a fost o data mintita isi pune multe semne de intrebare apoi... Am incercat sa ma comport cat mai frumos cu ei, dar nu am reusit decat sa le permit sa mi se urce in cap si sa-l indeparteze pe el de mine...nu e chiar cea mai buna varianta cu purtatul frumos cu ei, pentru ca nu sunt genul de oameni care sa aprecieze si sa respecte buna-purtare.
E complexa situatia si e si vina mea ca s-a ajuns aici. Lipsa experientei si-a spus cuvantul...
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:14
De la: kudika226898, la data 2010-11-13 13:09:39Ei, hai, ca am vorbit ca soacra-ta....



Si ce a spus? Ma lasa sa traiesc si eu linistita sau ma va bazai toata viata?
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:15
"Pai si nu-i destul ca nu te iubeste soacra? Mai bine zis potentiala soacra...din ceea ce am inteles eu, soacra vrea sa ii mai ajute la treburile gospodaresti, cateodata, ceea ce mi se pare normal, avand in vedere ca si ea l-au crescut si scolit...iar asta tie nu-ti prea place...poate si el gandeste ca ei si vrea sa vada cam cand te loveste pe tine harnicia, de-asta te amana...asa ca, mai analizeaza-te si pe tine si imagineaza-te in locul soacrei....facand abstractie de limbajul ei....cam cum vezi problema....fiul gasit una, plecat in lume, uitat parinti, ocupandu-se cu ce? Poate ar trebui sa pui si tu oglinda in cui cateodata si sa incerci sa ii ajuti...si vezi daca se schimba ceva...poti face o incercare...si daca nu iti convine, lasa-l, ca nu e unicat, iar tu ai deja 26 de ani.... "

Offf....nu e voarba de a-i ajuta cateodata ci de fiecare data cand se strica ceva il suna sa se duca sa-i repare acel ceva ca nimeni nu-i face si ei nimic (sotul ei mai mult bea si fratele mai mic al prietenului se face mereu ca ploua, tocmai pentru a nu-i face si lui cum ii fac prietenului meu). Am fost la ei. Am muncit...faceam mai mult decat imi spunea ea, dar era mereu nemultumita. Nu-mi zicea dar ii simteam privirile taioase...
Si eu am parinti, si ei au greutati (poate mai mari decat ale parintilor lui), dar niciodata nu mi-au cerut nimic.
Si nu inteleg atat timp cat nu ne ajuta, cat nu ma suporta, incerca sa ne comduca viata, saboteaza relatia noastra...eu de ce trebuie sa tac si sa inghit?
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:23
Ultimul cuvant il ai tu!dar sati spun cat de cat povestea mea! eu am locuit cu satu meu 4 ani intre care o parte din acest timp stateam la socri mei !cand ei ma criticau el nu zicea nimic si ma certa tot pe mine ca nu puteam sa tac din gura cu toate ca ei nu ne ajuta cu nimic de mancat mancam separat de ne inprumuta cu 5 le in cateva zile trebuia sa ii dam inapoi!
sotu nu lucra si pe noi ne tinea ai mei cu bani, am ramas gravida si ai lui niciodata nu a stiut de mine ! am hotarat sa facem nunta odata cu botezu copilului,ai mei miau facut nunta toata iar socri mei au venit ca niste straini si nici macar nu au vorbit cu mine toata seara.a casunat pe fiso sa plece in spania la iei si sa se intoarca cand so face copilu mare! Acum copilu are 2 ani sotu a plecat in spania si de 3 luni a sunat de cateva ori si imi impunea sa ma duc in spania la el sa locuiesc cu ai lui ca poate ne inpacam si imi zicea ca ce nu pot sa suport si eu cateva luni! si tin sa te anunt ca acum sunt in divort! sti odata ce nu tea placut de la inceput nici cu timpu nu o sa te placa.este alegerea ta dar ai grija sa nu patesti si tu cam la fel mai ales daca este mamos o sa se ia numai dupa ei.acum socri mei sunt bucurosi si nu au sunat odata sa intrebe de copil.asa ca gandestete bine .
kudika325856
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:53
De la: kudika325856, la data 2010-11-13 13:53:05Ultimul cuvant il ai tu!dar sati spun cat de cat povestea mea! eu am locuit cu satu meu 4 ani intre care o parte din acest timp stateam la socri mei !cand ei ma criticau el nu zicea nimic si ma certa tot pe mine ca nu puteam sa tac din gura cu toate ca ei nu ne ajuta cu nimic de mancat mancam separat de ne inprumuta cu 5 le in cateva zile trebuia sa ii dam inapoi!
sotu nu lucra si pe noi ne tinea ai mei cu bani, am ramas gravida si ai lui niciodata nu a stiut de mine ! am hotarat sa facem nunta odata cu botezu copilului,ai mei miau facut nunta toata iar socri mei au venit ca niste straini si nici macar nu au vorbit cu mine toata seara.a casunat pe fiso sa plece in spania la iei si sa se intoarca cand so face copilu mare! Acum copilu are 2 ani sotu a plecat in spania si de 3 luni a sunat de cateva ori si imi impunea sa ma duc in spania la el sa locuiesc cu ai lui ca poate ne inpacam si imi zicea ca ce nu pot sa suport si eu cateva luni! si tin sa te anunt ca acum sunt in divort! sti odata ce nu tea placut de la inceput nici cu timpu nu o sa te placa.este alegerea ta dar ai grija sa nu patesti si tu cam la fel mai ales daca este mamos o sa se ia numai dupa ei.acum socri mei sunt bucurosi si nu au sunat odata sa intrebe de copil.asa ca gandestete bine .


Stii ca de multe ori parintii se baga, despart casnicii si apoi regreta? Nu stiu de ce, dar am impresia ca asa va fi si in cazul tau. Vor regreta mai tarziu...
Ai mei sigur nu vor regreta vreodata. Trebuie sa imi dau seama exact cat e de atasat de ma-sa si cat control are ea asupra lui. La mine e bine ca suntem independenti si nu am locuit si nu as locui vreodata cu ei. Oricum daca alegem sa ramanem impreuna stiu ca trebuie sa incerc sa-i tin pe ei cat mai la distanta si sa ma comport cat mai rece... Dar nu sunt sigura ca-mi va merge si mi-e f frica sa nu ajung ca tine...cu un copil si fara sotz...Stiu ca bebele meu nu va fi iubit de ei, dar nu ma intereseaza atat de mult aspectul asta. Eu vreau sa fiu sigura ca pot sa-i ofer un camin iubitor acasa....
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:49
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 13:15:15
De la: kudika226898, la data 2010-11-13 13:09:39Ei, hai, ca am vorbit ca soacra-ta....



Si ce a spus? Ma lasa sa traiesc si eu linistita sau ma va bazai toata viata?


A spus "ca soacra-ta" nu "cu soacra-ta".
Barbie30_
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:59
De la: Barbie30_, la data 2010-11-13 14:59:03
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 13:15:15
De la: kudika226898, la data 2010-11-13 13:09:39Ei, hai, ca am vorbit ca soacra-ta....



Si ce a spus? Ma lasa sa traiesc si eu linistita sau ma va bazai toata viata?


A spus "ca soacra-ta" nu "cu soacra-ta".

oboseala isi spune cuvantul...eh..era bine sa fi vb cu ea...
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:01
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 15:01:50
De la: Barbie30_, la data 2010-11-13 14:59:03
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 13:15:15
De la: kudika226898, la data 2010-11-13 13:09:39Ei, hai, ca am vorbit ca soacra-ta....



Si ce a spus? Ma lasa sa traiesc si eu linistita sau ma va bazai toata viata?


A spus "ca soacra-ta" nu "cu soacra-ta".

oboseala isi spune cuvantul...eh..era bine sa fi vb cu ea...


Si mai bine e sa vorbeasca iubitul tau cu ea,de tine nu mai spun ca tre` sa mai lasi putin garda jos ca te superi si iar imi dai nspe exemple de cat si cum ai incercat.
Barbie30_
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:04
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 13:23:12"Pai si nu-i destul ca nu te iubeste soacra? Mai bine zis potentiala soacra...din ceea ce am inteles eu, soacra vrea sa ii mai ajute la treburile gospodaresti, cateodata, ceea ce mi se pare normal, avand in vedere ca si ea l-au crescut si scolit...iar asta tie nu-ti prea place...poate si el gandeste ca ei si vrea sa vada cam cand te loveste pe tine harnicia, de-asta te amana...asa ca, mai analizeaza-te si pe tine si imagineaza-te in locul soacrei....facand abstractie de limbajul ei....cam cum vezi problema....fiul gasit una, plecat in lume, uitat parinti, ocupandu-se cu ce? Poate ar trebui sa pui si tu oglinda in cui cateodata si sa incerci sa ii ajuti...si vezi daca se schimba ceva...poti face o incercare...si daca nu iti convine, lasa-l, ca nu e unicat, iar tu ai deja 26 de ani.... "

Offf....nu e voarba de a-i ajuta cateodata ci de fiecare data cand se strica ceva il suna sa se duca sa-i repare acel ceva ca nimeni nu-i face si ei nimic (sotul ei mai mult bea si fratele mai mic al prietenului se face mereu ca ploua, tocmai pentru a nu-i face si lui cum ii fac prietenului meu). Am fost la ei. Am muncit...faceam mai mult decat imi spunea ea, dar era mereu nemultumita. Nu-mi zicea dar ii simteam privirile taioase...
Si eu am parinti, si ei au greutati (poate mai mari decat ale parintilor lui), dar niciodata nu mi-au cerut nimic.
Si nu inteleg atat timp cat nu ne ajuta, cat nu ma suporta, incerca sa ne comduca viata, saboteaza relatia noastra...eu de ce trebuie sa tac si sa inghit?



Faptul ca il solicita sa ii repare cate ceva, avand in vedere ca are acasa un betivan si un chiulau si nici cu banii nu sta prea bine nu inseamna ca iti saboteaza tie relatia...pune-te in postura ei...cu asemenea specimene, nu ai cum sa nu fii suparata pe viata....ceea ce trebuie sa-ti dea tie de gandit e de ce nu oficializeaza relatia prietenul tau, dupa 5 ani si daca nu cumva mosteneste din metehnele tatalui...ca atunci te-ai aranjat de tot...si peste ani vei fi exact ca soacra-ta...fara sprijin moral si material si cu cu 2 copii pe care ii va durea in fund de existenta ta...
Si n-am inteles in ce fel ai fost mintita, de sufli in iaurt...al tau te-a si inselat?
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care sunt cele mai scarboase gesturi, atitudini etc pe care nu le agreati la oameni? 6 De la: monaram 11 Septembrie 2009 21:33
Mult prea mofturos si nu pun suflet intr-o relatie ... ce pot sa fac in cazul asta? 18 De la: kudika_28474 25 Martie 2013 21:57
NEVOILE UMANE...sau despre relatiile interumane 54 De la: kudika_pudika 28 Septembrie 2011 13:12
cum poti uita o persoana??? 7 De la: oonahabibi_yahoo_com 9 Aprilie 2009 12:38
Iubitului meu.... 9 De la: jenesaispas 4 Aprilie 2009 10:24