Setari Cookie-uri

Probleme cu parintii lui

eee in aceeasi situatie sunt si eu cu iubitul meu...."ai lui" >ne certam de fiecare data cand vine vb de parintii lui...bani nici nu mai zic...ii cere bani mereu...si sa fiu sincera mi sa cam luat si mie, pt ca eu atunci cand am nevoie de ceva apelez la ai mei...chiar daca sunt cu el de2 ani, si stam mai mult impreuna ori la mn ori la el, eu cred ca ar cam trebui sa se opreask atat el sa le dea cat si ei sa ceara...nu as vrea sa ajung in situatia sa il pun sa aleaga intre mn si ei...ce ar trebui sa fac?
izubo
Postat pe 27 Noiembrie 2010 13:52
De la: kudika094914, la data 2010-11-23 18:52:04"Unele persoane devin frustrate dupa o varsta daca in viata lor au avut multe nereusite din cauza slabiciunii sau fricii."
Cata dreptate ai....Eu intre timp m-am mai calmat, am mai discutat cu prietenul meu si se pare ca va avea loc o discutie intre 8 ochi (noi cu parintii lui). Probabil multe considera ca nu ar trebui sa mai incerc si e posibil sa aiba dreptate, dar vreau sa fac si asta...sa vad cum vor reactiona si cat va reusi el sa se impuna, pentru ca pana acum nu prea a facut-o (cica nu-i place sa se certe).
Sunt pentru o asociatie a norelor! Consider ca daca discutam problemele vom reusi sa gasim solutii impotriva soacrelor nebune...
In ceea ce priveste relatia ta...incearca sa o ignori pe cotoroantza daca tot vine numai o data pe an in tara...
Ai grija numai sa nu vrea sa ramana definitiv in Ro k atunci se complica situatia...Daca prietenul tau te sustine in fata ei, atunci nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme! Oricum tine-o cat mai la distanta!



Cel mai distractiv va fi peste ani cand, inevitabil, vei avea tu rolul de cotoroanta....
kudika226898
Postat pe 27 Noiembrie 2010 14:05
FUGI CAT POTI SI UNDE VEZI CU OCHII!!...CAT MAI DEPARTE...iti consumi nervii si timpul de pomana...indiferent ce ai face relatia ta cu ei va fi aceeasi fara nici o schimbare si vei oscila constant intre ei si iubitul tau .Ar trebui sa fii fericita ca nu te-ai casatorit cu un barbat ,daca se poate numi asa ,care nu e in stare sa lupte pentru femeia de langa el.Ai grija pentru ca o astfel de nehotarare o vei sesiza daca esti atenta si in a viata ta alaturi de el ,neputinta de fi ferm atunci cand trebui,tendinta de a amana lucruri care nu tin neaparat de parintii lui ,ci pur si simplu de voi doi.Intr-o zi te vei satura sa iei mereu decizii de una singura si sa-l tragi dupa tine si atunci iti vei plange anii pierduti cu el.Esti tanara si ai toata viata inainte ,fii mai mai ferma ,judeca la rece ...si ..FUGI..sincer iti doresc numai bine si putina atitudine
nikkitt_a
Postat pe 27 Noiembrie 2010 14:13
De la: nikkitt_a, la data 2010-11-27 14:13:20FUGI CAT POTI SI UNDE VEZI CU OCHII!!...CAT MAI DEPARTE...iti consumi nervii si timpul de pomana...indiferent ce ai face relatia ta cu ei va fi aceeasi fara nici o schimbare si vei oscila constant intre ei si iubitul tau .Ar trebui sa fii fericita ca nu te-ai casatorit cu un barbat ,daca se poate numi asa ,care nu e in stare sa lupte pentru femeia de langa el.Ai grija pentru ca o astfel de nehotarare o vei sesiza daca esti atenta si in a viata ta alaturi de el ,neputinta de fi ferm atunci cand trebui,tendinta de a amana lucruri care nu tin neaparat de parintii lui ,ci pur si simplu de voi doi.Intr-o zi te vei satura sa iei mereu decizii de una singura si sa-l tragi dupa tine si atunci iti vei plange anii pierduti cu el.Esti tanara si ai toata viata inainte ,fii mai mai ferma ,judeca la rece ...si ..FUGI..sincer iti doresc numai bine si putina atitudine
hellya
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:05
De la: hellya, la data 2010-11-28 00:05:25
De la: nikkitt_a, la data 2010-11-27 14:13:20FUGI CAT POTI SI UNDE VEZI CU OCHII!!...CAT MAI DEPARTE...iti consumi nervii si timpul de pomana...indiferent ce ai face relatia ta cu ei va fi aceeasi fara nici o schimbare si vei oscila constant intre ei si iubitul tau .Ar trebui sa fii fericita ca nu te-ai casatorit cu un barbat ,daca se poate numi asa ,care nu e in stare sa lupte pentru femeia de langa el.Ai grija pentru ca o astfel de nehotarare o vei sesiza daca esti atenta si in a viata ta alaturi de el ,neputinta de fi ferm atunci cand trebui,tendinta de a amana lucruri care nu tin neaparat de parintii lui ,ci pur si simplu de voi doi.Intr-o zi te vei satura sa iei mereu decizii de una singura si sa-l tragi dupa tine si atunci iti vei plange anii pierduti cu el.Esti tanara si ai toata viata inainte ,fii mai mai ferma ,judeca la rece ...si ..FUGI..sincer iti doresc numai bine si putina atitudine


Ti-ai pierdut timp si sanse alaturi de un fatalau....dar poti sa-ti pierzi o viata si toate visele si sperentele alaturi de...acelasi fatalau....de zici tu ca-l iubesti.Calea mai simpla e sa dai o viata pe un "poate"...de esti proasta,o vei urma.
E un om slab....cu asta nu vei progresa in nici un plan....n-are singe-n p... sa traga odata si bine ,linie intre ai lui si FAMILIA LUI....care vorba vine...inca nu exista;S-ar putea sa fie f bun la pat si pt conceperea urmasilor....atunci opreste-l dar asuma-ti toate responsabilitatile si situatile critice care vor aparea....care apar oricum la orice cuplu....insa la voi....inzecit vor fi.
Eu am o parere radicala despre relatia de cuplu:fara nici o taina in cuplu dar o uriasa taina pt cei dinafara lui;fara bagari in seama de nici o parte,decit la cerere.....si mai ales,fara UNUL....ci doar DOI.
Orice ti-i se va intimpla....va fi super ok....pt ca va fi alegerea ta...
hellya
Postat pe 28 Noiembrie 2010 00:18
Stai pe pace, ca ala n-o ia....mai comenteaza ea de cateva ori si-i da papucii si-si aduce una pe placul maica-sii, adica mai destepta in relatiile cu ea....
kudika226898
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:25
De la: marco918, la data 2010-11-10 23:26:44
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 23:17:26Nu sunt dispusa a ingropa securea razboiului pentru ca am facut-o o data si am ajuns unde ma aflu acum. La inceput (cand doar ma vazusera mai mult in trecere) m-au facut in toate felurile (mi-e rusine sa reproduc). Dupa aproape 2 ani de relatie am zis ca pentru el trebuie sa trec peste si sa ma inteleg cu ai lui, dar am ajuns sa ma indepartez de el, ca urmare a comentariilor pe care le avea mama lui la adresa mea. Mergeam la ei, mie imi zambea si pe el il lua deoparte si ii spunea ca sunt urata, proasta, moldoveanca ... Eu provin dintr-o familie in care soacra nu a iubit-o pe mama si toata ura bunicii mele pt mama mea s-a rasfrant in buna parte asupra mea. Nu as vrea ca si alti copii (copiii mei) sa treaca prin ce am trecut eu.
El nu dicuta cu parintii lui despre aceste probleme, ci doar se supune comenzilor lor. Parintii nu sunt genul de persoana care sa poate vedea si intelege anumite nevoi ale copilului, sunt mai degraba genul :"Eu te-am facut, eu te omor!" Nu prea am cum sa ajung la o intelegere cu ei, pentru ca mereu se vor pune pe ei pe primul plan, iar prietenul meu e doar cel care trebuie sa-i asculte fara a comenta, asta in conditiile in care noi ne descurcam singuri de 5 ani (singurul ajutor pe care l-am vazut de la ei au fost o serie de promisiuni care evident nu s-au materializat). As vrea doar sa fim lasati sa ne croim un viitor...
Iese din discutie o eventuala impacare a mea cu ei!






... stii ceva ... daca te pui la mintea lor insemna ca nu esti prea departe de ei si nici nu o sa ajungi altfel decit cum erau soacra cu mama ta ... totul se rezolva in timp, cu rabdare, fara rautate ... daca crezi ca poti tipa mai tare decit ei insemna ca nu esti deloc diferita ... si nici nu iti va aduce pre amulte avantaje ...

Lorry87
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:47
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 15:49:37
Faptul ca il solicita sa ii repare cate ceva, avand in vedere ca are acasa un betivan si un chiulau si nici cu banii nu sta prea bine nu inseamna ca iti saboteaza tie relatia...pune-te in postura ei...cu asemenea specimene, nu ai cum sa nu fii suparata pe viata....ceea ce trebuie sa-ti dea tie de gandit e de ce nu oficializeaza relatia prietenul tau, dupa 5 ani si daca nu cumva mosteneste din metehnele tatalui...ca atunci te-ai aranjat de tot...si peste ani vei fi exact ca soacra-ta...fara sprijin moral si material si cu cu 2 copii pe care ii va durea in fund de existenta ta...
Si n-am inteles in ce fel ai fost mintita, de sufli in iaurt...al tau te-a si inselat?

Cate ceva? Eu cred ca voi ma considerati nebuna...daca era cate ceva o data la 2 luni nu faceam asa, crede-ma...La cel putin 2 sapt ea are nevoi...
Consider ca mi-a sabotat relatia in mometul in care i-a trancanit lui verzi si uscate...si l-am simtit pe el f distant.
Sa ma pun in postura ei? Pai sa vedem... Tatal meu e betiv. Mama traieste cu el si creste si un copil de 13 ani si nu are nici ei cine sa-i faca diferite servicii, dar asta nu inseamna ca ma suna pe mine ... Fiecare doarme cum isi asterne. Problema mea e sa-mi aspern eu bine viitorul nu sa stau sa plang de mila unui om care mi-a facut mult rau. Eu stiu ce zice in biblie, dar te rog...nici chiar asa. Noi cand mergeam pe la ea, daca avea chef de noi bine, daca nu nici nu iesea din casa. Am trecut pe la ai acum un an si ceva si pt ca avea draci pe noi (pt ca noi am mers la parintii ei si nu la ea cand ne-a zis ea sa mergem) nici nu a iesit sa ne salute. Am stat ca prostii in curte mai bine de o ora cu fratele prietenului. Ce-mi cer mie sa inteleg? In locul cui sa ma pun? Oare nu i se intampla toate astea pt ca si ea ii trateaza pe toti din jurul ei cu lipsa de respect? Ea cand cere sotului ei sau fiului ei mai mic ceva, tipa. Da tzipa! Si mereu zice ca e buna si a muncit mult si ca nu are nicio satisfactie...
Si apoi daca are asa o viata rea cu sotul, de ce nu divorteaza? Au impreuna o casa si un apartament. Are unde sa se mute.
Ma intreb de ce nu oficializeaza relatia cu mine. Ma-ntreb...Dar intai vreau sa fiu eu sigura ca vreau sa ma bag intr-o astfel de casnicie. Ca el va fi langa mine indiferent de ce vremuri vor veni.
Stiu ca de cele mai multe ori daca tatal e betiv si copii ajung la fel. Dar ca un barbat bea sau nu, poate fi influentat si de sotie si de propria vointa. Daca eu ii ofer o viata placuta si va avea mereu ocupatie, atunci de ce sa bea?
Asta ar insemna ca si fratii mei vor ajunge betivi? Refuz sa cred ca nu pot alege ce vor sa fie si sa faca in viata... Cred cu tarie ca alcoolul nu va fi o problema mai tarziu, daca eu voi sti cum sa gestionez problema (si experienta am destula).


Vezi ca te contrazici........
Adica betivul de " socrul " tau e altfel de betiv decat tatal tau?
Adica " soacra" ta il intarata sa bea, pe " socrul" tau?!
Pai atunci inseamna ca si mama ta face la fel cu tatal tau?
Sau in familia ta betivanul e betivan pt. ca femeia, adica mama ta e super buna?
Acum scuza-ma, insa tu faci confuzii mari.
Daca mama ta ar fi la 60 de km si " soacra" la 300, oare ai mai judeca asa, sau oare crezi ca la fel de des ar face 300 km ca si 60?
Scuza-ma si parintii mei sunt la 45 km de mine, si merg cel putin odata la 2 sapt. sa-i vad.
Si stii care-i culmea, sotul meu ma duce:) NICIODATA in 20 de ani de cand suntem casatoriti nu mi-a zis nu te duc, sau nu mergem.....decat daca nu s-a putut de la serviciu.
La noi norocul face ca suntem din acelasi " loc" ...insa ani la rand soacra mea a fost la fii-sa in Bucuresti, si nici atunci nu a spus sa nu merg ...sau sa zica ca mama lui nu e acasa, si el nu are chef sa ma duca la ai mei....
Nu stiu ce sa zic, insa cu riscul de a ma repeta......cred ca problema e la tine.
Nu toti suntem crescuti la fel, unii simt nevoie sa-si vada mai des parintii, altii nu......si asta nu le-o impunem cei de langa ei.
stem_29
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:53
Ce sa-ti zik... nu esti singura in aceasta situatie... la mine a fost mai rau chiar... eu sunt moldoveanka-basarabeanka, sotul- rus... ai mei nu-l puteau suferi pe el, ai mei- pe dinsul!!! razboi din toate partile... dar am trecut cu vederea toate fazele de genul ku luatul intr-o parte si ku vorbele de genul ce itit trebuie el sau ea kind sunt atitia baieti/atitea fete frumoase si de ale noastre... ne-am kasatorit si imediat am plekat in Kanada... suntem bine merci de 3 ani... ii viitam pe ai nostri- kite 2 saptamini in Asia la ai lui- kite 2 saptamini in Europa la ai mei... nepotika este bukuria atit a celor din Rusia kit si a celor din Republika Moldova... distanta pt noi a fost singura solutie... un teritoriu neutru...
Lorry87
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:55
De la: hellya, la data 2010-11-28 00:18:23
De la: hellya, la data 2010-11-28 00:05:25
De la: nikkitt_a, la data 2010-11-27 14:13:20FUGI CAT POTI SI UNDE VEZI CU OCHII!!...CAT MAI DEPARTE...iti consumi nervii si timpul de pomana...indiferent ce ai face relatia ta cu ei va fi aceeasi fara nici o schimbare si vei oscila constant intre ei si iubitul tau .Ar trebui sa fii fericita ca nu te-ai casatorit cu un barbat ,daca se poate numi asa ,care nu e in stare sa lupte pentru femeia de langa el.Ai grija pentru ca o astfel de nehotarare o vei sesiza daca esti atenta si in a viata ta alaturi de el ,neputinta de fi ferm atunci cand trebui,tendinta de a amana lucruri care nu tin neaparat de parintii lui ,ci pur si simplu de voi doi.Intr-o zi te vei satura sa iei mereu decizii de una singura si sa-l tragi dupa tine si atunci iti vei plange anii pierduti cu el.Esti tanara si ai toata viata inainte ,fii mai mai ferma ,judeca la rece ...si ..FUGI..sincer iti doresc numai bine si putina atitudine


Ti-ai pierdut timp si sanse alaturi de un fatalau....dar poti sa-ti pierzi o viata si toate visele si sperentele alaturi de...acelasi fatalau....de zici tu ca-l iubesti.Calea mai simpla e sa dai o viata pe un "poate"...de esti proasta,o vei urma.
E un om slab....cu asta nu vei progresa in nici un plan....n-are singe-n p... sa traga odata si bine ,linie intre ai lui si FAMILIA LUI....care vorba vine...inca nu exista;S-ar putea sa fie f bun la pat si pt conceperea urmasilor....atunci opreste-l dar asuma-ti toate responsabilitatile si situatile critice care vor aparea....care apar oricum la orice cuplu....insa la voi....inzecit vor fi.
Eu am o parere radicala despre relatia de cuplu:fara nici o taina in cuplu dar o uriasa taina pt cei dinafara lui;fara bagari in seama de nici o parte,decit la cerere.....si mai ales,fara UNUL....ci doar DOI.
Orice ti-i se va intimpla....va fi super ok....pt ca va fi alegerea ta...




Usor " matuso" deocamdata sunt doar prieteni, nu a cerut-o nimeni.
Familia LUI deocamdata e mama, tata si fratele lui.
Ptiuuu ce te turezi.....cu "instalatia"......Doamne apara si pazeste, ce vocabular de femei!
stem_29
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:57
De la: kudika326500, la data 2010-11-28 14:55:28Ce sa-ti zik... nu esti singura in aceasta situatie... la mine a fost mai rau chiar... eu sunt moldoveanka-basarabeanka, sotul- rus... ai mei nu-l puteau suferi pe el, ai mei- pe dinsul!!! razboi din toate partile... dar am trecut cu vederea toate fazele de genul ku luatul intr-o parte si ku vorbele de genul ce itit trebuie el sau ea kind sunt atitia baieti/atitea fete frumoase si de ale noastre... ne-am kasatorit si imediat am plekat in Kanada... suntem bine merci de 3 ani... ii viitam pe ai nostri- kite 2 saptamini in Asia la ai lui- kite 2 saptamini in Europa la ai mei... nepotika este bukuria atit a celor din Rusia kit si a celor din Republika Moldova... distanta pt noi a fost singura solutie... un teritoriu neutru...
nazdarove...
BEL_AMY1
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:05
IMPORTANT E CA EL SA LUPTE PT TINE SI RELATIA TA CU EL DACA NU FACE NIMIC TOTUL E ZADAR,AM AVUT SI EU PROBLEME DE GENUL ASTA
1dana2
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:49
Buna . Daca te cnsoleaza cu ceva in aceeasi situatie sunt si eu doar ca ........sunt parintii mei ....Nu il suporta pe motiv ca e moldovean, ca nu e la facultate , ca lucreaza in constructii si multe lucruri urate.... Mi-au interzis sa ma mai vad cu el dar il iubesc ...suntem de 1 an impreuna si nu stim ce sa facem ..M-au pus sa aleg ei sau el..Daca stiti un sfat si pt situatia mea, il accept. Va multumesc.
ilona2
Postat pe 28 Noiembrie 2010 17:24
trebuie sa dai putin de la tine sa accepti si familia lui cu defectele lor.punindul sa aleaga intre familie si tine fii sigura ca tu vei pierde.accepta orice spun ei ptru inceput dale timp sa se obisnuiasca cu tine nu mai rs in locul lui incet incet relatia ta se va inbunatati si cu familia lui dar trebuie sa ai rabdare . nu uita cand vrei sati formezi o fam cu persoana iubita accepti totul asa cum e.
kudika093251
Postat pe 28 Noiembrie 2010 18:15
Draga mea,daca crezi ca iubirea lui este sincera,si ca merita,atunci nimeni nu trebuie sa-ti stea in fata.Am avut o sit asemanatoare cu parintii mei care nu l-au vrut pe alesul meu,si aveam numai 19 ani,azi avem 13 ani de casnicie si 2 copii. Deci nu m-a interesat de nimeni ca am vazut ca el ma iubeste cu adevarat si in ziua de azi ai mei si ceilalti si-au dat seama ca nu am gresit facand pasul acesta.Fa-i sa inteleaga ,numai daca te sprijina si el,daca vezi ca el nu se implica,vrand sa nu se certe cu parintii.atunci ar trebui sa te mai gandesti .Fam este alcatuita din doua pers,doua suflete care se unesc intr-o fam.Ai grija de tine si DE SUFLETUL TAU,ca nimeni nu se gandeste la asta.Astept rasp.
criday22
Postat pe 28 Noiembrie 2010 20:58
De la: ilona2, la data 2010-11-28 17:24:46Buna . Daca te cnsoleaza cu ceva in aceeasi situatie sunt si eu doar ca ........sunt parintii mei ....Nu il suporta pe motiv ca e moldovean, ca nu e la facultate , ca lucreaza in constructii si multe lucruri urate.... Mi-au interzis sa ma mai vad cu el dar il iubesc ...suntem de 1 an impreuna si nu stim ce sa facem ..M-au pus sa aleg ei sau el..Daca stiti un sfat si pt situatia mea, il accept. Va multumesc.



Bine mai zic ai tai....
kudika226898
Postat pe 28 Noiembrie 2010 23:54
Buna
Tot ce pot sa spun e ca viata raspunde la acelasi intamplari in feluri diferite pt oameni diferiti. Nici o "solutie" la o problema nu e universal valabila. Asa ca orice experiente fericite sau nefericite au avut altii, oricat de asemanatoare cu ale noastre, deznodamantul nostru nu e predictibil, cel putin nu cu claritate.
Atunci cand oricum nu ai cum sa vezi pe moment daca ai luat sau nu cea mai buna decizie pt viata ta, cand oricum nu ai cum sa stii ce-ti rezerva viitorul, cel mai bine e sa te gandesti la tine. Eu nu pledez pt egoism, dar suntem diferiti si ne fac fericiti lucruri diferite; asa ca e bine sa ne analizam pe noi si sa vedem ce ne este mai necesar pt a fi fericiti si la ce putem renunta. Oricum fericirea e doar in ochii celui care o vede. Asa ca e bine sa ne vedem de fericirea noastra. Si in nici un caz sa nu stam sa ne regretam deciziile, ca aia nici viata nu se mai poate numi. Putem vedea greselile ca pe ceva bun, din care am invatat ceva (cel putin stim lucrurile pe care nu le vrem si le vom evita). Si cu siguranta, orice eventuala greseala e oricum ceva ce noi ne-am dorit mult, dar nu ne-a iesit cum ne-am dorit.
Toate fetele care nu stiu ce sa faca, care isi doresc sa mai incerce si altii le sfatuiesc (pt binele lor) sa fuga, ar trebui sa vada ce le face mai fericite. Degeaba fug, si poate chiar le e bine, daca raman prinse in trecut si traiesc cu gandul la ce ar fi fost daca... Ar trebui sa se gandeasca ca orice decizie ar lua au atat de castigat cat si de pierdut ceva, asa e viata, nu se poate altfel. Daca pt ele e cel mai important sa fie cu acel cineva, sa fie sotie, mama, atunci cel mai bine e sa stea. Dar se fie constiente ca probabil renunta sa se mai simta si femeie, sa se considere implinite personal (ca sine, individualitate, nu ca viata de familie), sa aiba liniste sau sa isi ia propriile decizii, etc. Dar sunt persoane pt care multe din aceste aspecte nu aduc atata fericire ca viata langa cel iubit, oricum ar fi ea. Altele oricat de mult ar iubi, nu pot face anumite concesii. Vedeti ce va face fericite, vedeti ce concesie va doare mai putin si alegeti in functie de asta. Oricum fericirea va fi doar a voastra si a nimanui altcuiva.
Si chiar nu e vorba de intoarcerea celuilalt obraz, dar chiar trebuie sa fim mai impaciutori, sa lasam pe fiecare sa-si traiasca viata cum o vrea si sa nu ii mai luam in seama pe altii, ca oricum doar noua ne facem rau lundu-i in seama, pe ei nu ii doare cu nimic supararea, nervii sau furia noastra.
georgi_ana_i_f
Postat pe 29 Noiembrie 2010 01:44
A, si apropo, pt cine a zis ca alcoolismul este ereditar. Este o conceptie destul de raspandita, dar total gresita. Asa am crezut si eu odinioara, cand am zis asta la ora de psihiatrie si s-a prapadit profesoara de ras. Si, pe langa argumentele de ordin medical, o sa pomenesc doar faptul ca mi-a raspuns ca mostenirea genetica nu se reflecta doar la un copil, ci la toti; nu doar primei generatii ci si celor de dupa. Iar in felul acesta, toti am fi fost osanditi sa fim alcoolici in unanimitate.
Este doar o problema grava, care a incaput ca un obicei social (unul cam nefericit pentru persoanele cu o crescuta tarie de caracter, pentru cei cu o personalitate slaba sau influentabila, pt cei cu rezistenta scazuta la dependenta a celulei nervoase).


Iar criticile, sunt cam degeaba. Cei care le aud, iau oricum tot ceea ce vor ei, din tot ce aud. De aia e mai bine sa "critici" diplomat, sa aduci discutia usor-usor unde vrei tu, facandu-l pe celalalt sa priceapa macar putin din ce vrei sa spui, iar apoi da, poti sa dezvolti. Atacurile nu fac decat sa intarate si sa atraga alte atacuri.
georgi_ana_i_f
Postat pe 29 Noiembrie 2010 01:58
buna am vazut mesajul tau, din pacate putin mai tarziu. Sa stii ca nici socrii mei nu-s prea dulci, dar sunt parintii iubitului/sotului/prietenului nostru si trebuie sa-i acceptam asa cum sunt, pt ca de cele mai multe ori nu ne afecteaza pe noi atat de tare ceea ce spun ei, ci in cele mai multe cazuri pe el pt ca tot lui ii reproseaza, si pe el ii afecteaza mult mai tare decat pe noi. Iar daca ajungeti sa va certati din cauza parintilor atat ai tai cat si ai lui asta nu va fi bine, pt ca voi sunteti voi si traiti voi doi nu cu parintii lui s-au ai tai, si plus de asta este un lucru normal sa vorbeasca cu ai lui. Si sotul meu vorbeste cu ai lui si eu cu ai mei si fara sa ne auzim, si indiferent prin cate am trecut eu cu sotul meu ne-am respectat parintii indiferent de ce ne-au spuns. Iar faptul ca-i respectii s-au ca incerci sa te aproprii de ei nu inseamna ca -ti calci pe orgoliu s-au mandrie, ci din contra ca, capul aplecat nu va fii niciodata taiat. Si in primul rand nu trebuie sa traiesti in trecutul mamei tale.
mikydutza_healthy
Postat pe 29 Noiembrie 2010 10:26
Bine v am gasit. I mi permit si eu sa mi spun parerea. Am citit din postarile de aici si concluzia mea este ca; doar tu poti sa ti rezolvi problema .
Sunteti de 5 ani impreuna, ce mai asteptati??!! De ce nu va casatorii?? Cere l tu, daca el n o face!
Vesnic au fost discutii intre ;;soacra si nora,,dar acest lucru se poate aplana ,daca; exista ; vointa si ;comunicare si daca;; ai cu cine comunica. Am muncit mult numai cu oameni, sunt mama de baieti si din tinerete inca discutam cu persoane care erau ;soacre sau ,nurori, sa fiu pregatita pe cand va fi sa fie,,,,,
Deci; eu am fost nora, 7 ani ca apoi a murit ;socru; ++++D zeu sa l ierte!
Ne am casatorit din dragoste, soacra murise tanara ,iar socru era;; recasatorit,,deci, am plecat de la oras la tara, din invatamant la :: :: coada vacii! La munca de jos, a campului,, la crescut porci, gaini,,, tot ce este necesar pt, a supravietui acum 39 ani la tara. Unde se mai consuma cate un paharel de ;palica; din cand in cand.
Am locuit 3 ani in casa cu socrul ;recasatorit;; i am ;respectat; pt, ca asa am invatat! Eu,aveam liceul, ei 4 clase, dar ,respectul este respect. Lam iubit mult pe socrul meu si nu ne am certat in acesti ani nici cu el nici cu sotia lui. Am plecat deoarece voiam sa muncesc, pt, ca de aceea am studiat, pt, ca acum 43 ani cand am terminat eu liceul, nu toata lumea facea un liceu,,voiam o viata buna pt, fiii mei.
Nu am facut nici o diferenta intre ;tatal lui si tatal meu. I am iubit pe amandoi, in felul meu. Ei nu mi au cerut sa i zic;;tata;; la tata lui, dar i am zis pt, ca era ;tata; omului pe care il iubeam si l mai iubesc de peste 39 ani de cand suntem o fiinta.
Stiu ca; socru ;meu a plans dupa mine cand ne am mutat la oras pt, ca mi gasisem un post si cu,,,,copiii n am avut cine sa ma ajute sa i cresc,desi fiii mei erau de 28-30ani cand a murit mama.
I am crescut singuri copiii si normal ca acum nu permit sa fim jigniti de ei sau partenerele lor ! Nu inteleg ce i asa mare lucru sa va respectati si parintii partenerului!
De ce parintii unora is mai speciali decat a celuilalt desi uneori ai lor sunt mai rai decat ai lui sau a ei!
De ce el sau ea, este invidioasa uneori pe dragostea copiilor lor, fata de bunicii (soacra sau socru)
Am vazut persoane care si-au influientat in rau copiii mici fiind impotriva bunicilor, care i vizitau rar din ani in Pasti ca locuiesc in alta tara?? Numai o persoana dementa poate fi ;;invidioasa; pe iubirea copiilor pt bunici!
De ce parintii ei de ex, pot sa stea la ei cate 15 luni si a lui sunt alungati dupa ;nici 3 luni; cand nu mai ai nev, sa ti ingrijeasca acasa copiii ca au unceput scoala de ex???
De ce la parintii lui ii verifici tot, faci acuzatii nefondate, numai sa scapi de ei ,sa plece fara nimic invreme ce ei au venit cu sute de kg,, de cadouri si ai ei pleaca,, din casa lor cu 200kg, de cadouri,, este normal??!
Nu cred..... eu am vazut asa ceva, si nu mi se pare normal! Ca sa ti bati joc de cineva care ti a intins maini, ti a dat un barbat bun, harnic si familist!
Dar .....de unde nu i nici D zreu nu cere si peste ani, cand aceste persoane ea sau el ,care si batjocoresc parintii sau socrii, D zeu le da la fel cu ai lor copii; Atunci sa nu se ntrebe... De ce el,,Doamne,,!!
Eu sunt de parerea ca; este necesar sa ; comunicam;; daca ai cu cine! Eu nu stau cu fiii mei asa ca noi avem o relatie buna la distanta prin net tel ,si vizite din cand in cand.
I ti doresc sa ti rez, problema cu prietenul si fam, lui.Daca il iubesti ,mai cedezi si,,nu trage cu ;prostu la plug, ca atunci esti mai ;proasta(scuze) decat prostu! E o zicala de la noi! Noro si zile senine!
sirsof
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:14
De la: criday22, la data 2010-11-28 20:58:18Draga mea,daca crezi ca iubirea lui este sincera,si ca merita,atunci nimeni nu trebuie sa-ti stea in fata.Am avut o sit asemanatoare cu parintii mei care nu l-au vrut pe alesul meu,si aveam numai 19 ani,azi avem 13 ani de casnicie si 2 copii. Deci nu m-a interesat de nimeni ca am vazut ca el ma iubeste cu adevarat si in ziua de azi ai mei si ceilalti si-au dat seama ca nu am gresit facand pasul acesta.Fa-i sa inteleaga ,numai daca te sprijina si el,daca vezi ca el nu se implica,vrand sa nu se certe cu parintii.atunci ar trebui sa te mai gandesti .Fam este alcatuita din doua pers,doua suflete care se unesc intr-o fam.Ai grija de tine si DE SUFLETUL TAU,ca nimeni nu se gandeste la asta.Astept rasp.


Asta e, ca e o relatie frumoasa si ne iubim. In ultima perioada a fost mai ciudat pentru ca s-a pus multa presiune pe noi si eu am cedat, dar in rest e ok. Doar daca ar vrea sa inteleaga el ca familia lui nu e chiar genul de familie care sa-l iubeasca si sa puna fericirea lui pe primul plan, pe ei ii intereseaza sa-l aiba la dispozitia lor oricand au ei chef, sa faca lucruri cu care ei sa se mandreasca (sa se laude la vecini, prieteni...). Stiu ca majoritatea celor care citesc ma judeca si stiu ca in multe astfel de situatii parintii au dreptate, dar acum nu e asa... exista si parintii care nu-si iubesc copiii si nu vor sa-i vada fericitii! Momentan el lucreaza f mult si am inteles ca s-a cam certat cu ai lui, care-l tot suna si-l intreaba cand se mai duce acasa... Pentru prima data in 5 ani am inceput sa ma gandesc mai mult la mine decat la el, si astept reactia lui...Vreau sa lupt pentru noi, dar vreau sa fiu sigura ca el e alaturi de mine si ca ma pune pe mine pe primul loc...Si el avea doar 19 ani cand ne-am cunoscut (eu 21), si sper ca peste 13 ani sa-ti zic si eu ca suntem casatoriti si ca a meritat sa luptam pentru noi... ms pt sfaturi
kudika094914
Postat pe 30 Noiembrie 2010 13:48
De la: kudika226898, la data 2010-11-28 14:25:36Stai pe pace, ca ala n-o ia....mai comenteaza ea de cateva ori si-i da papucii si-si aduce una pe placul maica-sii, adica mai destepta in relatiile cu ea....


Foarte tare asta!!!
kudika094914
Postat pe 30 Noiembrie 2010 16:46
De la: mikydutza_healthy, la data 2010-11-29 10:26:16buna am vazut mesajul tau, din pacate putin mai tarziu. Sa stii ca nici socrii mei nu-s prea dulci, dar sunt parintii iubitului/sotului/prietenului nostru si trebuie sa-i acceptam asa cum sunt, pt ca de cele mai multe ori nu ne afecteaza pe noi atat de tare ceea ce spun ei, ci in cele mai multe cazuri pe el pt ca tot lui ii reproseaza, si pe el ii afecteaza mult mai tare decat pe noi. Iar daca ajungeti sa va certati din cauza parintilor atat ai tai cat si ai lui asta nu va fi bine, pt ca voi sunteti voi si traiti voi doi nu cu parintii lui s-au ai tai, si plus de asta este un lucru normal sa vorbeasca cu ai lui. Si sotul meu vorbeste cu ai lui si eu cu ai mei si fara sa ne auzim, si indiferent prin cate am trecut eu cu sotul meu ne-am respectat parintii indiferent de ce ne-au spuns. Iar faptul ca-i respectii s-au ca incerci sa te aproprii de ei nu inseamna ca -ti calci pe orgoliu s-au mandrie, ci din contra ca, capul aplecat nu va fii niciodata taiat. Si in primul rand nu trebuie sa traiesti in trecutul mamei tale.


Nu-i cer sa nu mai vorbeasca deloc cu parintii lui, i-am cerut doar sa-i tina la o oarecare distanta pentru ca ne sufoca... Ei ar fi in stare sa ne programeze fiecare moment important al vietii si fiecare weekend. Ei si-au trait viata! Stiu ca nu sunt multumiti de cum a fost, dar asta nu inseamna ca trebuia sa incerce sa traiasca o alta prin prisma noastra! Refuz sa fiu marioneta lor, dar putem in schimb sa fim copiii lor si sa avem o relatie cat de cat normala parinti-copii. S-a inteles cu totul gresit! Nu am zis ca nu-i respect, le-am cerut doar sa ne lase sa ne traim viata si sa ne dea sfaturi doar atunci cand le vom cere. Pana acum ne-am descurcat destul de bine facand totul pe banii nostrii dupa capul nostru. Si plec capul si ii respect, dar nu pot trai dupa cum imi dicteaza ei! Si eu am parinti si ai mei stiu ca exista o linie care nu trebuie trecuta, ne ajutam pe cat posibil, ne iubim, ne respectam, dar ma lasa pe mine sa aleg ce vreau sa fac cu viata mea. Pana la 19 ani m-au crescut m-au educat, iar acum asteapta sa pun in practica ce am invatat de la ei, in nici un caz nu-mi fac acum educatie prin telefon si nu-mi programeaza viitorul, pentru ca stiu ca ne vom descurca singuri. Si ei au fost tineri si stiu cum e! De ce parintii lui nu-si pot vedea de viata lor? Oricum relatia mea cu prietenul s-a schimbat radical. Probabil si eu m-am inchis in mine si nediscutand cu el am ajuns sa acumulez multa ura, dar ma tratez!!!
Nu voi trai viata mamei, dar am mentionat-o pe ea, pentru ca si la ei in casa a intervenit soacra (inca mai intervine) si numai bine nu a fost... Cum spun majoritatea: intr-o relatie sunt doar 2 persoane, restul nu fac decat sa strice tot....
kudika094914
Postat pe 30 Noiembrie 2010 17:00
Cred ca putem renunta la discutiile pe tema problemelor mele... Eu am bagat ceva la cap, cu alte cuvinte am reusit sa-mi pun ordine in idei, sa privesc detasat toata problema. Stiu ce am de facut!
Consider ca cine a trecut printr-o situatie nu asemanatoare, dar care implica anumite tipologii de oameni pot intelege de ce sunt(eram) atat de de nesigura si dezorientata. Sunt experiente povestite pe forum din care am avut de invatat si comentarii rautacioase a unor oameni care nu au inteles nimic. Nu am zis ca mi-e scarba de munk de jos sau ca vreau ca prietenul meu sa nu mai vorbeasca vreodata cu parintii lui (am zis doar ca nu as vrea sa-mi las copii la ei-dar si asta e gresit, am inteles). Nu este ca nu-i respect, problema e ca nu ma simt respectata (chiar daca sunt mai mult mai mica decat ei, consider ca merit sa fiu tratata omeneste)! Nu vreau decat sa castig timp si spatiu pentru relatia mea alaturi de copilul lor! Si chiar dc e copilul lor, ei trebuie sa inteleaga ca trebuie sa-l lase "sa zboare" si sa revina la ei din cand in cand!!!
In fine, multumesc tuturor celor care mi-au citit oful si si-au exprimat parerea!
Sunt sigura ca totul va fi bine, sub o forma sau alta!
kudika094914
Postat pe 30 Noiembrie 2010 17:17
Vezi sa nu-ti programezi propriul zbor....
kudika226898
Postat pe 1 Decembrie 2010 08:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mica problema 15 De la: marco918 4 Decembrie 2011 00:07
eu taur si el berbec 20 De la: Diavolyta_ 13 Iulie 2009 23:50
daca stie cineva...... 3 De la: kudika083965fericita 7 Mai 2012 19:48
Cum sa imi revin dupa divort? 11 De la: geo_xx 26 Decembrie 2009 22:25
Ce se intampla cu mine??? 32 De la: peggy184 19 Octombrie 2009 23:15