Setari Cookie-uri

Probleme cu parintii lui

Gata fetele cochetele, eu la somn......
Somn usor
si sa fim intelepti:)!

D'soara cu topicul, sper sa iei macar un pic din ceea ce am scris noi pe aici:)
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 01:03
De la: stem_29, la data 2010-11-11 01:03:58Gata fetele cochetele, eu la somn......
Somn usor
si sa fim intelepti:)!

D'soara cu topicul, sper sa iei macar un pic din ceea ce am scris noi pe aici:)


noapte buna!
fluffy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 01:11
Am incercat sa dorm, dar mi-e imposibil.Nu cred ca e foarte bine ca dupa 5 ani de relatie eu sunt atat de nesigura de sentimentele lui . Asa cum zicea
si Stem_79 “Daca pretenul tau nu face niciun pas in a va impaca.....parerea mea este ca niciodata nu are sa te ia de sotie.
Daca el nu-i impacat sufleteste ca a impacat si " capra" si " varza" nu o sa faca pasul asta niciodata.”
Si Fluffy „...asta daca intr-adevar vrea o relatie serioasa cu tine, nu zic ca nu ar vrea, pur si simplu nu stiu ce simte el „
Dupa toate cate s-au intamplat eu tind sa cred ca nu vede un viitor alaturi de mine, dar in acelasi timp sta agatat de mine si imi face atata rau. Nu va discuta cu parintii lui, i-am cerut si eu de multe ori sa discute, dar refuza, dand din umeri sau zicand ca ei nu vor intelege niciodata si ma lasa sa ma framant. Acum doarme. Niciodata nu putem sta sa discutam „nebuniile” mele. Parca pentru orice are timp numai pt discutii nu. Nu pot merge la ai lui de sarbatori. E greu! Eu niciodata nu m-am simtit binevenita in casa lor! Stiti cum e... unele lucruri mai degraba se simt decat se vad...Si daca ei nu ma vor ce rost are sa ma umilesc?
Cat de rau e ca pe mine nu a avut cine sa ma sfatuiasca! Si noi mergeam mereu cand aveam cate ceva in plan si le spuneam si ei mereu isi dadeau cu parerea si intorceau totul in asa fel incat sa para ca alegerile noastre sunt proaste si ca mai bine i-am asculta pe ei.
Stiu ca multi ma considera posesiva, nebuna, dar nu e atat de usor sa pui un astfel de calificativ. Am trecut prin multe pana sa ajung in halul asta. Un exemplu: Am cumparat diverse lucruri de-a lungul timpului (5 ani) si cand nu ne mai trebuiau, deoarece ne tot mutam cu chirie in diverse locuri, le duceam la parintii lui, acestia promitand ca atunci cand vom avea nevoie de ele le gasim acolo. Toate bune si frumoase pana in momentul in care le-am cerut si au refuzat sa ni le dea. Intr-un final, nu stiu cum de i-a convins prietenul meu, am recuperat o parte din ele.
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 02:51
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 02:51:15Am incercat sa dorm, dar mi-e imposibil.Nu cred ca e foarte bine ca dupa 5 ani de relatie eu sunt atat de nesigura de sentimentele lui . Asa cum zicea
si Stem_79 “Daca pretenul tau nu face niciun pas in a va impaca.....parerea mea este ca niciodata nu are sa te ia de sotie.
Daca el nu-i impacat sufleteste ca a impacat si " capra" si " varza" nu o sa faca pasul asta niciodata.”
Si Fluffy „...asta daca intr-adevar vrea o relatie serioasa cu tine, nu zic ca nu ar vrea, pur si simplu nu stiu ce simte el „
Dupa toate cate s-au intamplat eu tind sa cred ca nu vede un viitor alaturi de mine, dar in acelasi timp sta agatat de mine si imi face atata rau. Nu va discuta cu parintii lui, i-am cerut si eu de multe ori sa discute, dar refuza, dand din umeri sau zicand ca ei nu vor intelege niciodata si ma lasa sa ma framant. Acum doarme. Niciodata nu putem sta sa discutam „nebuniile” mele. Parca pentru orice are timp numai pt discutii nu. Nu pot merge la ai lui de sarbatori. E greu! Eu niciodata nu m-am simtit binevenita in casa lor! Stiti cum e... unele lucruri mai degraba se simt decat se vad...Si daca ei nu ma vor ce rost are sa ma umilesc?
Cat de rau e ca pe mine nu a avut cine sa ma sfatuiasca! Si noi mergeam mereu cand aveam cate ceva in plan si le spuneam si ei mereu isi dadeau cu parerea si intorceau totul in asa fel incat sa para ca alegerile noastre sunt proaste si ca mai bine i-am asculta pe ei.
Stiu ca multi ma considera posesiva, nebuna, dar nu e atat de usor sa pui un astfel de calificativ. Am trecut prin multe pana sa ajung in halul asta. Un exemplu: Am cumparat diverse lucruri de-a lungul timpului (5 ani) si cand nu ne mai trebuiau, deoarece ne tot mutam cu chirie in diverse locuri, le duceam la parintii lui, acestia promitand ca atunci cand vom avea nevoie de ele le gasim acolo. Toate bune si frumoase pana in momentul in care le-am cerut si au refuzat sa ni le dea. Intr-un final, nu stiu cum de i-a convins prietenul meu, am recuperat o parte din ele.


Esti nesigura pe sentimentele lui si in mod sigur mai e ceva la mijloc nu e vorba de relatia ta cu parintii lui.Tu stii mai bine ce nu merge in relatia ta sau de unde vine nesiguranta...
Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 08:39
"Cu betivii si cu prostii gramada .n-ai cum...insa asta-i intr-o paranteza, nu-i cazul tau."
Este oarecum cazul meu. Tatal lui e betiv, iar mama lui e genul de om care nu vrea sa priceapa. El nu discuta cu mine, si sunt nesigura pentru ca de-a lungul timpului m-a mintit. Si e posibil ca si acum sa ma minta pentru ca e o persoana slaba si ii place sa se ascunda in spatele minciunii.
Eu stiu ca sfaturile pe care mi le-ati dat sunt bune, dar eu consider ca am ajuns intr-un punct in care stiu ca orice as face pt a imbunatati relatia cu ai lui, o fac in detrimentul meu... Sunt oameni si oameni pe pamant, iar parintii lui nu fac parte din categoria celor care pot asculta si o alta parere. Sunt ami degraba genul de oameni care sunt interesati doar de aparente, de cum ii vad cei din jurul lor. Sunt mult prea multe de povestit...
Oricum discutiile cu voi mi-au facut mult bine si cred ca tarie ca trebuie sa ies din aceasta relatie...
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 09:36
"Cu betivii si cu prostii gramada .n-ai cum...insa asta-i intr-o paranteza, nu-i cazul tau."
Este oarecum cazul meu. Tatal lui e betiv, iar mama lui e genul de om care nu vrea sa priceapa. El nu discuta cu mine, si sunt nesigura pentru ca de-a lungul timpului m-a mintit. Si e posibil ca si acum sa ma minta pentru ca e o persoana slaba si ii place sa se ascunda in spatele minciunii.
Eu stiu ca sfaturile pe care mi le-ati dat sunt bune, dar eu consider ca am ajuns intr-un punct in care stiu ca orice as face pt a imbunatati relatia cu ai lui, o fac in detrimentul meu... Sunt oameni si oameni pe pamant, iar parintii lui nu fac parte din categoria celor care pot asculta si o alta parere. Sunt ami degraba genul de oameni care sunt interesati doar de aparente, de cum ii vad cei din jurul lor. Sunt mult prea multe de povestit...
Oricum discutiile cu voi mi-au facut mult bine si cred ca tarie ca trebuie sa ies din aceasta relatie...
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 09:36
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 09:36:49"Cu betivii si cu prostii gramada .n-ai cum...insa asta-i intr-o paranteza, nu-i cazul tau."
Este oarecum cazul meu. Tatal lui e betiv, iar mama lui e genul de om care nu vrea sa priceapa. El nu discuta cu mine, si sunt nesigura pentru ca de-a lungul timpului m-a mintit. Si e posibil ca si acum sa ma minta pentru ca e o persoana slaba si ii place sa se ascunda in spatele minciunii.
Eu stiu ca sfaturile pe care mi le-ati dat sunt bune, dar eu consider ca am ajuns intr-un punct in care stiu ca orice as face pt a imbunatati relatia cu ai lui, o fac in detrimentul meu... Sunt oameni si oameni pe pamant, iar parintii lui nu fac parte din categoria celor care pot asculta si o alta parere. Sunt ami degraba genul de oameni care sunt interesati doar de aparente, de cum ii vad cei din jurul lor. Sunt mult prea multe de povestit...
Oricum discutiile cu voi mi-au facut mult bine si cred ca tarie ca trebuie sa ies din aceasta relatie...


Tu nu locuiesti cu parintii lui,nu ii vizitezi,nu comunici cu ei etc dar este foarte deranjat pentru tine si vrei sa spui stop? E ceva ce nu se leaga sau mi se pare mie?Sa rupi o relatie doar ca el isi viziteaza parintii?
Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 09:49
pt barbie ....Nu doar ii viziteaza. Acestia il suna si ii impun diverse chestii pe care el le accepta. De exemplu: tatal lui are nu stiu ce teren pe care il planteaza cu porumb. prietenul meu trebuie sa mearga (cu masina noastra) la tot ce tine de ingrijirea acestuia si de cules. Mama lui vrea sa mearga sa-si viziteze parintii, prietenul meu trebuie sa mearga acasa la ea s-o ia cu masina si s-o duca. Si tot felul de chestii din astea...ei ii fac lui (prietenului) programul, iar el se supune, indiferent de ce am fi avut noi programat sa facem in zilele respective. Si nu zic decat ca odata cu trecerea timpului cred ca situatia se va inrautati, ei asteptand mereu sa fie serviti si sa le fie trimisi bani. Stii cum e sa fie cel de langa tine sunat la ora 22.00 si sa o auzi pa maica-sa in telefon tipand :"Nu esti bun de nimic! Daca nu eram eu nici la liceu nu te inscriai, nici facultatea acea nu o terminai! De cand ai plecat de acasa nu mi-ai mai dat nici un ban!" Si sa-l vezi pe el ca abia daca riposteaza, urmand ca apoi dupa ce inchide telefonul sa ne plimbam pana spre miezul notii pentru a se calma... Mereu ii spun ca nu au nici o multumire din partea lui...cum te-ai simti tu? De ce nu au nicio multumire din partea lui? Pentru ca nu a ales o fata care sa le convina? Pentru ca nu e nu-stiu-ce director? De asta, nu?
Ei locuiesc la casa si mai au un apartament care a fost inchiriat. Ai mei nu au decat un apartament si asdar nu ma pot ajuta si nici eu nu am emis vreodata o pretentie ca parintii lui sa ne ajute. Dar in grandomania lor au zis ca in momentul in care vom termina facultatea ei ii vor da prietenului meu apartamentul. Cu mana pe inima iti zic ca ma incanta ideea...Ei bine dupa ani de promisiuni (ani in care auzeam foarte des :"nu mai terminati voi facultatea aia...") in momentul in care am terminat facultatea nu au mai zis nimic. Nu ma deranjeaza atat de multa acest lucru...sunt foarte multi oameni care vorbesc degeaba, ceea ce m-a deranjat a fost reactia lui... In toti acesti ani el a muncit fizic pentru a le face lor toate poftele, ei si-au batut joc, iar el nu a avut nici o reactie. Munceste si ma refer la munca fizica intense de la varsta de 6-7 ani. Cand ai lui eu cumparat casa el a renovat-o si acum are grave probleme cu coloana... Este normal ca sa taca? Nu voriam nimic de la ai lui, ci doar sa nu minta si sa ne lase sa ne croim un drum in viata...Ei nu fac altceva decat sa-l munceasca pe ei pentru a obtine profit pt ei... Exagerez eu?
Oricum mai sunt multe aspecte ale problemei...Facultatea noi am platit-o. Am facut o facultate particulara (nu voi detalia cum am ajuns la acea facultate) si eu am fost cea care am mers sa platesc ratele, eu invatam pt examene si-l impingeam si pe el de la spate... Chiar nu merit si eu putin respect? Chiar nu merit ca el sa-mi ia apararea in fata parintilor? Nu am dreptul sa le cer sa fim lasati in pace sa ne vedem de viata noastra? Probabil ma judecati, dar efectiv nu mai gasesc in mine puterea de a avea radbare si a ,merge mai departe. Mai departe unde? Catre ce? Catre o viata in care, in cel mai bun caz sunt tolerata ca sotie a lui?
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 10:57
pt barbie ....Nu doar ii viziteaza. Acestia il suna si ii impun diverse chestii pe care el le accepta. De exemplu: tatal lui are nu stiu ce teren pe care il planteaza cu porumb. prietenul meu trebuie sa mearga (cu masina noastra) la tot ce tine de ingrijirea acestuia si de cules. Mama lui vrea sa mearga sa-si viziteze parintii, prietenul meu trebuie sa mearga acasa la ea s-o ia cu masina si s-o duca. Si tot felul de chestii din astea...ei ii fac lui (prietenului) programul, iar el se supune, indiferent de ce am fi avut noi programat sa facem in zilele respective. Si nu zic decat ca odata cu trecerea timpului cred ca situatia se va inrautati, ei asteptand mereu sa fie serviti si sa le fie trimisi bani. Stii cum e sa fie cel de langa tine sunat la ora 22.00 si sa o auzi pa maica-sa in telefon tipand :"Nu esti bun de nimic! Daca nu eram eu nici la liceu nu te inscriai, nici facultatea acea nu o terminai! De cand ai plecat de acasa nu mi-ai mai dat nici un ban!" Si sa-l vezi pe el ca abia daca riposteaza, urmand ca apoi dupa ce inchide telefonul sa ne plimbam pana spre miezul notii pentru a se calma... Mereu ii spun ca nu au nici o multumire din partea lui...cum te-ai simti tu? De ce nu au nicio multumire din partea lui? Pentru ca nu a ales o fata care sa le convina? Pentru ca nu e nu-stiu-ce director? De asta, nu?
Ei locuiesc la casa si mai au un apartament care a fost inchiriat. Ai mei nu au decat un apartament si asdar nu ma pot ajuta si nici eu nu am emis vreodata o pretentie ca parintii lui sa ne ajute. Dar in grandomania lor au zis ca in momentul in care vom termina facultatea ei ii vor da prietenului meu apartamentul. Cu mana pe inima iti zic ca ma incanta ideea...Ei bine dupa ani de promisiuni (ani in care auzeam foarte des :"nu mai terminati voi facultatea aia...") in momentul in care am terminat facultatea nu au mai zis nimic. Nu ma deranjeaza atat de multa acest lucru...sunt foarte multi oameni care vorbesc degeaba, ceea ce m-a deranjat a fost reactia lui... In toti acesti ani el a muncit fizic pentru a le face lor toate poftele, ei si-au batut joc, iar el nu a avut nici o reactie. Munceste si ma refer la munca fizica intense de la varsta de 6-7 ani. Cand ai lui eu cumparat casa el a renovat-o si acum are grave probleme cu coloana... Este normal ca sa taca? Nu voriam nimic de la ai lui, ci doar sa nu minta si sa ne lase sa ne croim un drum in viata...Ei nu fac altceva decat sa-l munceasca pe ei pentru a obtine profit pt ei... Exagerez eu?
Oricum mai sunt multe aspecte ale problemei...Facultatea noi am platit-o. Am facut o facultate particulara (nu voi detalia cum am ajuns la acea facultate) si eu am fost cea care am mers sa platesc ratele, eu invatam pt examene si-l impingeam si pe el de la spate... Chiar nu merit si eu putin respect? Chiar nu merit ca el sa-mi ia apararea in fata parintilor? Nu am dreptul sa le cer sa fim lasati in pace sa ne vedem de viata noastra? Probabil ma judecati, dar efectiv nu mai gasesc in mine puterea de a avea radbare si a ,merge mai departe. Mai departe unde? Catre ce? Catre o viata in care, in cel mai bun caz sunt tolerata ca sotie a lui?
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 10:57
Iar s-a postat de doua ori... Cum pot sterge unul din posturi?
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 10:58
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 02:51:15Am incercat sa dorm, dar mi-e imposibil.Nu cred ca e foarte bine ca dupa 5 ani de relatie eu sunt atat de nesigura de sentimentele lui . Asa cum zicea
si Stem_79 “Daca pretenul tau nu face niciun pas in a va impaca.....parerea mea este ca niciodata nu are sa te ia de sotie.
Daca el nu-i impacat sufleteste ca a impacat si " capra" si " varza" nu o sa faca pasul asta niciodata.”
Si Fluffy „...asta daca intr-adevar vrea o relatie serioasa cu tine, nu zic ca nu ar vrea, pur si simplu nu stiu ce simte el „
Dupa toate cate s-au intamplat eu tind sa cred ca nu vede un viitor alaturi de mine, dar in acelasi timp sta agatat de mine si imi face atata rau. Nu va discuta cu parintii lui, i-am cerut si eu de multe ori sa discute, dar refuza, dand din umeri sau zicand ca ei nu vor intelege niciodata si ma lasa sa ma framant. Acum doarme. Niciodata nu putem sta sa discutam „nebuniile” mele. Parca pentru orice are timp numai pt discutii nu. Nu pot merge la ai lui de sarbatori. E greu! Eu niciodata nu m-am simtit binevenita in casa lor! Stiti cum e... unele lucruri mai degraba se simt decat se vad...Si daca ei nu ma vor ce rost are sa ma umilesc?
Cat de rau e ca pe mine nu a avut cine sa ma sfatuiasca! Si noi mergeam mereu cand aveam cate ceva in plan si le spuneam si ei mereu isi dadeau cu parerea si intorceau totul in asa fel incat sa para ca alegerile noastre sunt proaste si ca mai bine i-am asculta pe ei.
Stiu ca multi ma considera posesiva, nebuna, dar nu e atat de usor sa pui un astfel de calificativ. Am trecut prin multe pana sa ajung in halul asta. Un exemplu: Am cumparat diverse lucruri de-a lungul timpului (5 ani) si cand nu ne mai trebuiau, deoarece ne tot mutam cu chirie in diverse locuri, le duceam la parintii lui, acestia promitand ca atunci cand vom avea nevoie de ele le gasim acolo. Toate bune si frumoase pana in momentul in care le-am cerut si au refuzat sa ni le dea. Intr-un final, nu stiu cum de i-a convins prietenul meu, am recuperat o parte din ele.


Nesiguranta lui vine din cauza ca e intre ciocan si nicovala.
El ar vrea sa va impace pe toti, de aici si ceata lui....totala, si nesiguranta, exact cum e si a ta.
Incearca cum am zis eu.....spune-i si lui ca vrei sa mergi de sarbatori cu el la partintii lui si lasa-le naibii de 3 lulele, 3 surcele.....cateva lucruri care nu ti le-au dat inapoi.
Altadata du si tu ce ai la mama ta
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:19
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 10:58:32Iar s-a postat de doua ori... Cum pot sterge unul din posturi?


nu poti.
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:24
914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.
Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:38
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.



Te salut draga mia
kudika311399_silvia
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:41
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:41:22
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.



Te salut draga mia


Buna Silvia! Ce faci?
Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:44
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:44:06
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:41:22
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.



Te salut draga mia


Buna Silvia! Ce faci?


Uite ce sa fac, la munci...mi-am terminat cafiaua...fac ceva treaba si mai trag si cate un ochi pe kudika ....Ce faci tu?.....cam retrasa in dimineata asta .
kudika311399_silvia
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:48
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:48:35
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:44:06
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:41:22
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.



Te salut draga mia


Buna Silvia! Ce faci?


Uite ce sa fac, la munci...mi-am terminat cafiaua...fac ceva treaba si mai trag si cate un ochi pe kudika ....Ce faci tu?.....cam retrasa in dimineata asta .


Dap,cam plictiseala pe kudika,nu prea am unde sa comentez.Ma relaxex acum la o cafeluta inainte de a pleca la munca
Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:53
cred ca esti nesigura de relatia asta...
eu am luptat pentru ca stiam ca ne iubim foarte mult si luptam AMANDOI, nu doar unul...si discutam orice, oricat de dureros era, dar ti-am zis frumos si calm...
cred ca ce te doare nu e reactia parintilor lui, ci a lui...si nu trebuie sa-ti ia apararea in fata nimanui, ci doar sa le spuna ca e alegerea lui...buna, rea, el traieste cu asta...tocmai aici e problema, ca el nu spune nimic si il acapareaza cu totul...
eu as purta o discutie cu el...incotro de aici?si mai ales, ce facem cu noi si cu relatia asta care va nemultumeste pe amandoi...nu stiu de ce nu le poate spune parintilor lui, de ce nu are curaj sau putere sa o faca...cred ca s-ar mai rezolva ceva daca ar reusi sa vorbeasca cu ei...
daca tu crezi ca el merita sa faci sacrificii, incearca sa salvezi relatia, daca esti sigura ca mergeti impreuna mai departe...
fluffy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 11:53
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:53:00
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:48:35
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:44:06
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:41:22
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.



Te salut draga mia


Buna Silvia! Ce faci?


Uite ce sa fac, la munci...mi-am terminat cafiaua...fac ceva treaba si mai trag si cate un ochi pe kudika ....Ce faci tu?.....cam retrasa in dimineata asta .


Dap,cam plictiseala pe kudika,nu prea am unde sa comentez.Ma relaxex acum la o cafeluta inainte de a pleca la munca


Da, cam plictiseala astazi....ce frumos, esti inca acasa ...te pup draga mia , sa ai o zi usoara si ne auzim mai incolo...ma apuc si eu serios te treaba
kudika311399_silvia
Postat pe 11 Noiembrie 2010 12:01
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 12:01:20
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:53:00
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:48:35
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:44:06
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-11-11 11:41:22
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.



Te salut draga mia


Buna Silvia! Ce faci?


Uite ce sa fac, la munci...mi-am terminat cafiaua...fac ceva treaba si mai trag si cate un ochi pe kudika ....Ce faci tu?.....cam retrasa in dimineata asta .


Dap,cam plictiseala pe kudika,nu prea am unde sa comentez.Ma relaxex acum la o cafeluta inainte de a pleca la munca


Da, cam plictiseala astazi....ce frumos, esti inca acasa ...te pup draga mia , sa ai o zi usoara si ne auzim mai incolo...ma apuc si eu serios te treaba

O sa mai intru maine dimineata(poate).O zi placuta si spor la treaba
Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 12:02
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.


Eu voi vorbi diseara cu el, dar am mai discutat pe tema asta (doar de cateva ori) si mi-a promis ca va rari tot ce e legat de relatia cu parintii lui, dar eu nu am simtit/vazut nici o schimbare. Hotarasem acum cateva saptamani ca o sa mearga el la ai lui atat de des cat merg si eu la ai mei, dar cauta tot felul de motive sa se duca acolo si cei de acolo il suna mereu si ii povestesc toate micile lor probleme. In ritmul asta nu cred ca va reusi sa se mai detaseze de ei. Voi vb cu el si ii voi cere sa clarifice situatia, dar daca peste o luna am aceleasi indoieli cred ca e mai bine sa rup relatia. E ca si cum m-as invarti intr-un cerc...nu ajung la nici un rezultat si mi-am cam pierdut rabdarea. Ms frumos ca ai avut rabdare sa-mi asculti problemele
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:04
"Nesiguranta lui vine din cauza ca e intre ciocan si nicovala.
El ar vrea sa va impace pe toti, de aici si ceata lui....totala, si nesiguranta, exact cum e si a ta.
Incearca cum am zis eu.....spune-i si lui ca vrei sa mergi de sarbatori cu el la partintii lui si lasa-le naibii de 3 lulele, 3 surcele.....cateva lucruri care nu ti le-au dat inapoi.
Altadata du si tu ce ai la mama ta "

Ce-mi spui tu sa fac, eu deja am incercat de-a lungul a mai bine de 2 ani. Daca ea in 2 ani nu a avut timp sa ma cunoasca si sa ma accepte cum sunt nu cred ca o va face vreodata... Niciodata nu poti sa-i impaci pe toti, uneori trebuie sa stabilesti niste limite, chestie pe care el nu o face. Probleme sunt, dar el parca nu vrea sa le vada. Daca eu ma duc acolo nu fac decat sa ma umilesc de poamana... Nu te supara pe mine. Apreciez sfaturile tale, dar eu acolo nu ma duc...
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:07
De la: fluffy, la data 2010-11-11 11:53:27cred ca esti nesigura de relatia asta...
eu am luptat pentru ca stiam ca ne iubim foarte mult si luptam AMANDOI, nu doar unul...si discutam orice, oricat de dureros era, dar ti-am zis frumos si calm...
cred ca ce te doare nu e reactia parintilor lui, ci a lui...si nu trebuie sa-ti ia apararea in fata nimanui, ci doar sa le spuna ca e alegerea lui...buna, rea, el traieste cu asta...tocmai aici e problema, ca el nu spune nimic si il acapareaza cu totul...
eu as purta o discutie cu el...incotro de aici?si mai ales, ce facem cu noi si cu relatia asta care va nemultumeste pe amandoi...nu stiu de ce nu le poate spune parintilor lui, de ce nu are curaj sau putere sa o faca...cred ca s-ar mai rezolva ceva daca ar reusi sa vorbeasca cu ei...
daca tu crezi ca el merita sa faci sacrificii, incearca sa salvezi relatia, daca esti sigura ca mergeti impreuna mai departe...


Din nou ai dreptate. Il voi lua la o dicutie, cel mai probabil diseara sau maine seara. Atat mi-as dori sa le zica parintilor ca e alegerea lui. Nu vreau sa ma iubeasca, nu mai vreau nici sa ma primeasca in casa lor. Vreau doar sa ne lase sa ne traim viata.... Nu stiu daca el merita mai multe sacrificii decat am facut deja. Ms mult de ajutor!
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:10
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 15:04:16
De la: Barbie30_, la data 2010-11-11 11:38:46914,atata timp cat pentru el e ok sa-l dirijeze mamica nu ai ce sa faci,asa o sa fie mereu.Daca realizeaza ca nu mai trebuie sa stea dupa fusta mamei o sa poata sa se impuna.A fost manevrat ca o marioneta si cred ca iti dai si tu seama ca ii este foarte foarte greu sa se schimbe acum.Cred ca ar fi buna o discutie deschisa cu mama lui in care sa o faca sa inteleaga ca nu mai este disponibil 24 din 24,ca are viata lui si sa nu se mai implice in deciziile care il privesc pe el(pe voi).Daca ii pui sula in coaste sa aleaga intre ea si tine cred ca o sa ai surpriza sa o aleaga pe ea,oricum asa ceva nu se face.Nu poti sa-i spui iubitului "Alege,ori eu ori mata" in mod sigur nici tie nu ti-ar placea asta.E loc pentru toata lumea sub soare trebuie doar sa gasesti o rezolvare.Daca in rest relatia voastra e foarte ok eu cred ca merita sa risti sa mergi mai departe.


Eu voi vorbi diseara cu el, dar am mai discutat pe tema asta (doar de cateva ori) si mi-a promis ca va rari tot ce e legat de relatia cu parintii lui, dar eu nu am simtit/vazut nici o schimbare. Hotarasem acum cateva saptamani ca o sa mearga el la ai lui atat de des cat merg si eu la ai mei, dar cauta tot felul de motive sa se duca acolo si cei de acolo il suna mereu si ii povestesc toate micile lor probleme. In ritmul asta nu cred ca va reusi sa se mai detaseze de ei. Voi vb cu el si ii voi cere sa clarifice situatia, dar daca peste o luna am aceleasi indoieli cred ca e mai bine sa rup relatia. E ca si cum m-as invarti intr-un cerc...nu ajung la nici un rezultat si mi-am cam pierdut rabdarea. Ms frumos ca ai avut rabdare sa-mi asculti problemele


Cu placere!Tu stii mai bine cu ce te lupti si daca mai e ceva de schimbat sau e de lasat balta.Bafta!

Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:13
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 10:57:05pt barbie ....Nu doar ii viziteaza. Acestia il suna si ii impun diverse chestii pe care el le accepta. De exemplu: tatal lui are nu stiu ce teren pe care il planteaza cu porumb. prietenul meu trebuie sa mearga (cu masina noastra) la tot ce tine de ingrijirea acestuia si de cules. Mama lui vrea sa mearga sa-si viziteze parintii, prietenul meu trebuie sa mearga acasa la ea s-o ia cu masina si s-o duca. Si tot felul de chestii din astea...ei ii fac lui (prietenului) programul, iar el se supune, indiferent de ce am fi avut noi programat sa facem in zilele respective. Si nu zic decat ca odata cu trecerea timpului cred ca situatia se va inrautati, ei asteptand mereu sa fie serviti si sa le fie trimisi bani. Stii cum e sa fie cel de langa tine sunat la ora 22.00 si sa o auzi pa maica-sa in telefon tipand :"Nu esti bun de nimic! Daca nu eram eu nici la liceu nu te inscriai, nici facultatea acea nu o terminai! De cand ai plecat de acasa nu mi-ai mai dat nici un ban!" Si sa-l vezi pe el ca abia daca riposteaza, urmand ca apoi dupa ce inchide telefonul sa ne plimbam pana spre miezul notii pentru a se calma... Mereu ii spun ca nu au nici o multumire din partea lui...cum te-ai simti tu? De ce nu au nicio multumire din partea lui? Pentru ca nu a ales o fata care sa le convina? Pentru ca nu e nu-stiu-ce director? De asta, nu?
Ei locuiesc la casa si mai au un apartament care a fost inchiriat. Ai mei nu au decat un apartament si asdar nu ma pot ajuta si nici eu nu am emis vreodata o pretentie ca parintii lui sa ne ajute. Dar in grandomania lor au zis ca in momentul in care vom termina facultatea ei ii vor da prietenului meu apartamentul. Cu mana pe inima iti zic ca ma incanta ideea...Ei bine dupa ani de promisiuni (ani in care auzeam foarte des :"nu mai terminati voi facultatea aia...") in momentul in care am terminat facultatea nu au mai zis nimic. Nu ma deranjeaza atat de multa acest lucru...sunt foarte multi oameni care vorbesc degeaba, ceea ce m-a deranjat a fost reactia lui... In toti acesti ani el a muncit fizic pentru a le face lor toate poftele, ei si-au batut joc, iar el nu a avut nici o reactie. Munceste si ma refer la munca fizica intense de la varsta de 6-7 ani. Cand ai lui eu cumparat casa el a renovat-o si acum are grave probleme cu coloana... Este normal ca sa taca? Nu voriam nimic de la ai lui, ci doar sa nu minta si sa ne lase sa ne croim un drum in viata...Ei nu fac altceva decat sa-l munceasca pe ei pentru a obtine profit pt ei... Exagerez eu?
Oricum mai sunt multe aspecte ale problemei...Facultatea noi am platit-o. Am facut o facultate particulara (nu voi detalia cum am ajuns la acea facultate) si eu am fost cea care am mers sa platesc ratele, eu invatam pt examene si-l impingeam si pe el de la spate... Chiar nu merit si eu putin respect? Chiar nu merit ca el sa-mi ia apararea in fata parintilor? Nu am dreptul sa le cer sa fim lasati in pace sa ne vedem de viata noastra? Probabil ma judecati, dar efectiv nu mai gasesc in mine puterea de a avea radbare si a ,merge mai departe. Mai departe unde? Catre ce? Catre o viata in care, in cel mai bun caz sunt tolerata ca sotie a lui?





... auzi mai mama ... zicea cineva din familia mea - munca si carnea de porc sint grele ... un lucru trebuie sa intelegi ... daca nu vrei sa te injure copii si familiile lor atunci fa mai multi copii ... ''prietenul'' tau pare un selectionat care acum trebuie sa plateasca pentru luxul acesta ... probabil nu are cu cine imparti muncile unei familii imbatrinite ... si nu cred ca din porumbul ala de care tie ti-e scirba nu va revine si voua ceva (gen gaini, porc, ...) ... asta una ... in al doilea rind ... de ce ati facut o facultate DEGEABA ? ... la ce va foloseste ? ... doar ca sa aveti o diploma si sa pierdeti niste timp degeaba ? ... mai iti aduci aminte ce ati studiat ? ...

... nu mai ai rabdare ? ... dar ce vrei tu de la viata ? ... sa dormi si sa visezi frumos intr-o cutiutza de chibrituri unde sa crezi ca le-ai rezolvat pe toate ? ... viata nu e o telenovela ... daca iti place de el mergi mai departe ... daca nu ... CAUTA PE ALTUL ... gindeste-te bine ... nu poti sa iei doar ambalajul, trebuie sa iei tot continutul ...

marco918
Postat pe 11 Noiembrie 2010 21:56

Din nou ai dreptate. Il voi lua la o dicutie, cel mai probabil diseara sau maine seara. Atat mi-as dori sa le zica parintilor ca e alegerea lui. Nu vreau sa ma iubeasca, nu mai vreau nici sa ma primeasca in casa lor. Vreau doar sa ne lase sa ne traim viata.... Nu stiu daca el merita mai multe sacrificii decat am facut deja. Ms mult de ajutor![/quote]

nu ai pentru ce sa-mi multumesti...
sper doar sa reusesti sa rezolvi problema care te apasa...
fluffy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 00:18
Marco, cat de usor ti-e sa judeci... Nu ma cunosti...Ce am povestit eu mai sus sunt doar franturi din chestii care s-au intamplat. Daca ai sti tot sunt sigura ca nu ai mai gandi asa despre mine. De ce sa muncesc in locul lor. Porumbul e al lor. Eu locuiesc in oras, am un job ok si ma descurc. Nu am nevoie de gaini si de porci. Am nevoie de liniste. Si sa stii ca nu e o familie imbatranita si prietenul meu mai are un frate cu 3 ani mai mic decat el, dar acela nu serveste astfel de munci, numai al meu e sclav....Pana nu treci prin ce am trecut nu ai cum sa intelegi. Imi pare rau ca ti-ai pierdut atata timp ca sa citest "prostiile" mele.
Da facultatea am facut-o degeaba! Prea putin mai stiu din ce am citit pe acollo, dar nici din cei 3 ani petrecuti in Politehnica nu retin mare lucru asa ca zi-mi tu ca facultatile sunt locuri in care inveti sa construiesti un motor, sau o casa sau sa te ocupi de partea contabila a unei firme si atunci da...eu sunt proasta.
Prietenul meu nu e atat de amarat pe cat ti se pare tie. Nu ti-ar veni sa crezi de cate ori l-am sustinut financiar si psihic.
Ce vreau eu de la viata? Cat mai multa liniste sufleteasca. Sa fiu tratata cu respect (pentru ca eu i-am tratat cu respect si am fost mai mult decat calma, asta pana mi s-au urcat in cap).Am muncit prea mult si nu am de gand sa ajung cosul de gunoi al nimanui.
Am realizat ca trebuie sa iau tot continutul...de asta m-am panicat! Intr-adevar voi renunta la el!

kudika094914
Postat pe 12 Noiembrie 2010 09:05
tot pt marco
"de ce ati facut o facultate DEGEABA ? ... la ce va foloseste ? ... doar ca sa aveti o diploma si sa pierdeti niste timp degeaba ? ... mai iti aduci aminte ce ati studiat ? ..."
Nu vad ce relevanta are ce am retinut eu din toata facultatea respectiva... Am mentionat de facultate doar pentru a evidentia ca noi ne-am descurcat singuri si ne-am descurca in continuare daca am fi lasati.

De porumb nu mi-e scarba, ci mi-e de felul in care se pune problema. Daca as fi stiu ca muncind orice ar vrea ei as avea liniste si as fi respectata atunci nu m-as fi dat in laturi, dar sa muncesti si apoi sa fii calcat in picioare...Sa stii ca oricat de mult ai munci niciodata nu ai reusi sa-i multumesti...cum crezi tu ca e?

Nu reusesc sa te inteleg si nu privep cum vezi tu viata? Crezi ca tot ce putem obtine pe lumea asta e suferinta? Nu e dreptul meu sa vrea mai mult? nu vreau nu stiu ce "luxuri" mentionate de tine mai devreme, dar mert sa fiu tratata omeneste, nu crezi? sau esti vre-un misogin, care gandeste ca femeia e facuta pentru a satisface nevoile barbatului?
kudika094914
Postat pe 12 Noiembrie 2010 11:41
sa inteleg ca te-ai hotarat sa renunti?
cu cate detalii dai, te inteleg mai bine...si iti dau dreptate in ceea ce simti...daca tu crezi ca prietenul tau nu poate rezolva cu o discutie, atunci alege ce e mai bine pentru tine...nici sa o tii asa nu e bine...ar fi totul mult mai usor daca ar avea taria sa discute cu parintii lui...si, sincer iti spun, ca nu inteleg de ce nu o face. ce il opreste?
ma mai gandesc ca daca si pe el l-ar deranja toata chestia asta, la un moment dat nu ar mai suporta si, fara sa fie premeditata, ar izbucni discutia de care iti tot zic...dar cred ca el nu simte la fel ca tine cu privire la nelinistea voastra...ati reusit sa discutati voi macar?
fluffy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 12:15
Nu am discutat, deoarece aseara nu a venit acasa. A fost plecat la bunici, deoarece bunica lui si-a rupt mana si trebuia dusa la spital. Probabil nici diseara nu vom dicsuta pentru ca va fi obosit...abia daca a dormit 3 ore azi noapte si a condus mai bine de 300 km. Deci ramane pentru maine. Nu sunt foarte sigura de ce nu discuta cu ei. El imi spune ca oricum ai lui nu ar intelege pentru ca ei sunt asa cum sunt si nu vor fi capabili sa inteleaga. Eu cred ca nu discuta din cauza ca :
1. El, din cate mi-a povestit cu lacrimi in ochi, nu a fost tocmai ce s-ar numi un copil dorit si iubit de parinti. Fratele lui a fost mereu preferat si el a fost cel muncit. Din acest motiv el vrea sa fie iubit de ai lui si ar face orice sa le intre in gratii. Niciodata nu le-a povestit cum a fost cu facultatea sau cu multe alte chestii in care eu l-am ajutat foarte mult. Probabil, daca ai lui ar fi stiut ce si cat am facut pentru copilul lor, atunci m-ar privi cu alti ochi. Nu are cum sa le ceara sa ma accepte pe mine cand nici el nu e sigur de iubirea lor... Aceasta idee nu-mi apartine in totalitate ci a fost enuntata de cei care au privit de aproape relatia nostra si stiu f multe detalii.
2. Pentru ca este las. Ii e frica. Nu stie cum sa puna problema. Nu e tocmai genul care sa-si deschida usor sufletul, mai ales in fata parintilor lui. Nu stiu cum e normal, dar la mine in familie, dupa ce am implinit 14 ani am fost oarecum implicata in deciziile casei. Asistam la discutiile parintilor mei priving gospodarirea banilor si multe altele (doar ce a considerat mama ca e necesar sa vad si sa aud). La el nu a fost asa. Lui i se comanda si atat. Nu avea voie sa hotarasca nici macar pt el (avea libertate in ce priveste iesirile in oras, dar doar atat).
3. Nu vrea sa-si supere mama pentru ca o iubeste f mult. Imi amintesc cum imi zicea la inceputul relatie (chiar si dupa ce ea i-a zis ca nu ma vrea cu el) ca mama lui e foarte buna si cu siguranta ne vom intelege f bine...
El considera ca luandu-mi apararea in fata ei o face sa sufere. Si mai e o chestie. De fiecare data cand mama lui primeste informatii care nu-i convin, incepe sa tipe si sa-i reproseze tot felul de chestii care nu au neaparat legatura cu discutia in dezbatere.
Si probabil mai sunt si alte motive pe care eu momentan nu pot sa le vad...poate cu trecerea timpului, cand voi reusi sa ma detasez de acest capitol din viata mea, voi vedea lucrurile mult mai clar.
Stiu ca si eu am gresit mult in relatia asta.Si probabil ca mai poate fi salvata, dar nu cred ca am cu cine...
Si eu am sechelele mele din copilarie si eu am piticii mei. Si sunt f incapatinata si cand cred intr-un lucru il sustin pana cand interlocutorul meu reuseste sa-mi demonstrez ca nu am dreptate... El nu are rabdare , nu poate sa-mi demonstreze cand considera ca eu gresesc si de regula multe dscutii se termina repede el replicand: "Da! Tu mereu ai dreptate!" Nu am zis ca am dreptate, dar vino cu argumente si demonstreaza ca gresesc si eu imi voi recunoaste vina...
Nu stiu daca va reusi vreodata sa vb cu ai lui. Nu-mi doresc decat sa vada unde a gresit si in urmatoarea relatie sa nu faca la fel. Sunt sigura ca mama lui nu va considera nici o fata suficient de buna pentru el (fratele lui are prietena si nici acea nu e suficient de buna pt odorul ei, dar a zis ca-i va lasa o perioada in pace).
Revenind...eu incep sa ma resemnez. Dar mi-e groaza cand ma gandesc ce viata va avea el...
kudika094914
Postat pe 12 Noiembrie 2010 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
psiholog 4 De la: pisicuta_razboinica 13 Martie 2009 20:53
Magazine de haine online 1 De la: roberta09 17 Ianuarie 2010 15:20
Cum trec peste un esec rasunator in dragoste? 3 De la: Achillesluv 19 Decembrie 2014 16:19
mi-e frica sa nasc 55 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iunie 2010 17:35
buna ..ajtati-ma si pe mine va rog 4 De la: mimi_ca29 4 Ianuarie 2011 08:55