Setari Cookie-uri

Probleme cu parintii lui

Barbie30 am dat nspe exemple de ce si cum am incercat ca sa nu mai fiu trimisa sa incerc marea cu degetul pentru ca deja am facut-o. In ce sens sa las garda mai jos? Consider ca daca-i permit mamei lui prea multe, o sa ajunga sa se mute cu noi, si nu cred ca asta vrem, nu? Cat sa las garda jos, a.i. sa nu ma sufoce mai tarziu?
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:34

Faptul ca il solicita sa ii repare cate ceva, avand in vedere ca are acasa un betivan si un chiulau si nici cu banii nu sta prea bine nu inseamna ca iti saboteaza tie relatia...pune-te in postura ei...cu asemenea specimene, nu ai cum sa nu fii suparata pe viata....ceea ce trebuie sa-ti dea tie de gandit e de ce nu oficializeaza relatia prietenul tau, dupa 5 ani si daca nu cumva mosteneste din metehnele tatalui...ca atunci te-ai aranjat de tot...si peste ani vei fi exact ca soacra-ta...fara sprijin moral si material si cu cu 2 copii pe care ii va durea in fund de existenta ta...
Si n-am inteles in ce fel ai fost mintita, de sufli in iaurt...al tau te-a si inselat?

Cate ceva? Eu cred ca voi ma considerati nebuna...daca era cate ceva o data la 2 luni nu faceam asa, crede-ma...La cel putin 2 sapt ea are nevoi...
Consider ca mi-a sabotat relatia in mometul in care i-a trancanit lui verzi si uscate...si l-am simtit pe el f distant.
Sa ma pun in postura ei? Pai sa vedem... Tatal meu e betiv. Mama traieste cu el si creste si un copil de 13 ani si nu are nici ei cine sa-i faca diferite servicii, dar asta nu inseamna ca ma suna pe mine ... Fiecare doarme cum isi asterne. Problema mea e sa-mi aspern eu bine viitorul nu sa stau sa plang de mila unui om care mi-a facut mult rau. Eu stiu ce zice in biblie, dar te rog...nici chiar asa. Noi cand mergeam pe la ea, daca avea chef de noi bine, daca nu nici nu iesea din casa. Am trecut pe la ai acum un an si ceva si pt ca avea draci pe noi (pt ca noi am mers la parintii ei si nu la ea cand ne-a zis ea sa mergem) nici nu a iesit sa ne salute. Am stat ca prostii in curte mai bine de o ora cu fratele prietenului. Ce-mi cer mie sa inteleg? In locul cui sa ma pun? Oare nu i se intampla toate astea pt ca si ea ii trateaza pe toti din jurul ei cu lipsa de respect? Ea cand cere sotului ei sau fiului ei mai mic ceva, tipa. Da tzipa! Si mereu zice ca e buna si a muncit mult si ca nu are nicio satisfactie...
Si apoi daca are asa o viata rea cu sotul, de ce nu divorteaza? Au impreuna o casa si un apartament. Are unde sa se mute.
Ma intreb de ce nu oficializeaza relatia cu mine. Ma-ntreb...Dar intai vreau sa fiu eu sigura ca vreau sa ma bag intr-o astfel de casnicie. Ca el va fi langa mine indiferent de ce vremuri vor veni.
Stiu ca de cele mai multe ori daca tatal e betiv si copii ajung la fel. Dar ca un barbat bea sau nu, poate fi influentat si de sotie si de propria vointa. Daca eu ii ofer o viata placuta si va avea mereu ocupatie, atunci de ce sa bea?
Asta ar insemna ca si fratii mei vor ajunge betivi? Refuz sa cred ca nu pot alege ce vor sa fie si sa faca in viata... Cred cu tarie ca alcoolul nu va fi o problema mai tarziu, daca eu voi sti cum sa gestionez problema (si experienta am destula).
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:49
Nu baga mana in foc nici pentru fratii tai, nici pentru el...chestiile astea se mostenesc, din pacate...si oricat te-ai stradui tu, alcoolismul nu are leac...crezi ca mama ta nu a gestionat bine relatia? Si cum de nu stii daca vrei sa ramai cu el, dupa 5 ani de convietuire? Inseamna ca are destule pacate, numai ca nu ni le spui...te incapatanezi sa dai vina pe soacra...degeaba...buba e la tine si la el...
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:09
De la: kudika226898, la data 2010-11-13 16:09:55Nu baga mana in foc nici pentru fratii tai, nici pentru el...chestiile astea se mostenesc, din pacate...si oricat te-ai stradui tu, alcoolismul nu are leac...crezi ca mama ta nu a gestionat bine relatia? Si cum de nu stii daca vrei sa ramai cu el, dupa 5 ani de convietuire? Inseamna ca are destule pacate, numai ca nu ni le spui...te incapatanezi sa dai vina pe soacra...degeaba...buba e la tine si la el...


saraca soacra!!! nu sunt sigura dupa 5 ani pentru ca:
1. Am sperat mereu ca pot sa sjung la un consens cu ai lui, dar abia acum realizez ca nu am reusit si nici nu voi reusi vreodata.
2. M-a mintit de cateva ori. Nu m-a inselat sau chestii de astea, dar o minciuna ramane minciuna si doare. O relatie se bazeaza pe sinceritate, nu?
3. Nu am crezut ca la un moment dat el va fi intre ciocan si nicovala si acum este si nu-mi place ca nu mi se para f sigur de asteptarile pe care le are el de la viata.
Si mai sunt si altele...

problema e in primul rand de comunicare...si vom vorbi in viitorul apropiat.
Sunt f curioasa daca esti maritata si daca da ce fel de soacra ai (pariu ca e genul care s-a tinut tare la inceput si apoi a cedat...)

Mama are si ea greselile ai. Nu stau eu s-o judec acum. Ea a avut niste parinti "de zahar" si nu stia la ce sa se astepte de la un alcoolic. Nu a fost nimeni langa ea s-o invete...
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:23
Mi-am amintit un contraexemplu la faza cu alcoolismul. Strabunicul meu de pe mama a baut f mult. El a vut 3 baieti. Doi nu s-au ales betivi, ci doar unul....
Si mai gasesc si altele dar asta mi-a venit in cap. Oricum cei drept ala unu obisnuia sa bea cat si pt ceilalti doi...
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 16:31
draga mea,te inteleg perfect.eu nu te judec cum fac altele dar vreau sa-ti spun ca te inteleg pt. ca am trecut prin acelasi cosmar ca si tine ,de 14 ani suntem impreuna si am incercat in toate felurile posibile sa ii explic ei ca nu i-am furat baiatul cum crede ea dar nu a inteles pana acum nimik.Daca e mamos cum presupun ca e vei avea probleme toaata viata cu el si cand vor aparea si copii va fi fff nasol.individa il manipuleaza cum vrea ea iar el crede ca e o victima nu se va potolii niciodata crede-ma, fugi cat mai poti esti tanara ,frumoasa nu-ti distruge viata pt ca odata ce te mariti cu el te mariti si cu familia lui.cand ea il va chema ca de e mama-sa si l-a crescut bla bla bla el va da fuguta si te va lasa balta cant ti-e lumea mai draga singura cu copilul in casa pt a-i rez ei problemele ca de e mamicuta si.....ca tu esti puternica si te descurci si de ce sa suferi?
De ce sa nu ai tu o viata frumoasa si fara complicatii?Ii va da si bani pe ascuns va suna cand va avea ea chef pe la orice ora si dak te va deranja din somn nu va conta ca de ea e mama care l-a crescut si s-a sacrificat etc si tu vei suferii.de ce? ca e ea o scorpie ordinara si sufera de sindromul mamei de baiat nu suporta faptul ca ea e nefericita si nu te va lasa pe tine sa fii, iar el are o problema,de fapt la el e problema nu la ea ca :nu e prost cine cere ci e prost cine da .Daca te iubea nu accepta sa se duca la ei fara tine iar ei ca sa nu-l piarda de tot s-ar fi potolit dar el e moale si accepta,eu una daca mama punea astfel de conditii nu mai calcam asta e trebuie sa ne respectam parintii dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne comande ei toata viata si daca ea era o mama buna si cu bun simt nu s-ar fi bagat intr-e voi era de ajuns faptul ca va iubiti dar asta da dovada ca e o nemernica care vrea sa va tina sub papucul ei toata viata iar dak tu nu acccepti nu esti buna intelegi?
sau mai aveti o varianta: sa plecati cat mai departe de ei asta dak si el va fi de acord dar iti spun eu ca nu va vrea sa plece de langa fustele ma-si si iti va baga tot felul de scz ca sa nu plecati .Cat despre copii nici nu se mai pune problema se va baga ea si-n educatia lor si va prinde tupeu din ce in ce mai mult ;va dorii sa-i arate lui ca tu nu esti o mama buna si ca ea a fost a facut aia a dres aialalta etc si alte certuri si la ce bun ?
Meriti un barbat care te pune pe primul loc pe tine nu pe mama lui asta e daca ai incercat sa te intelegi si nu a mers nici nu va merge dar si el e vinovat ca i-a permis sa se bage prea mult.in concluzie : ori plecati cat mai departe ori desparte-te de el ca nu merita !daca el ii permite sa te jigneasca in halul asta atuni nu te iubeste indeajuns si atunci toata viata ta vei da explicatii ,va veti anula planurile pt ea ca are probleme in concediu va suna tel de 10 ori pe zi sa afle ea tot si....nu te complica esti prea tanara sa-ti distrugi viata.Ti-o spune Stan patitul;eu regret ca nu am fugit atunci mancand pamantul acum nu ma durea capul.Ea nu te va iubi niciodata pt ca i-ai luat sursa de venit din casa.Sper sa iei decizia buna pt tine !P.S. E SUPARAT PE TINE EL CA CE? CA I-AI ZIS DE MAMA LUI ASA E?
deci_grace
Postat pe 13 Noiembrie 2010 18:23
De fratele lui i-am zis... Am vrut sa rup, dar mi-a promis ca va rari vizitele, mi-a zis ca ma iubeste si ma va urma... Sunt cea mai mare babaloaica, dar o sa mai incerc o data. Dupa 6 lni trag linie si vad daca am rezolvat ceva sau suntem tot cu aceleasi probleme. Mi-a promis ca imi va lua apararea in fata alor lui cand va fi cazul, si eu mi-am promis ca nu-i voi acorda atentie mamei lui (ma fac ca nici nu exista) si o sa fiu f ferma in tot ce tine de persoana ei si relatia cu el/noi... S-ar putea sa nu mearga, dar il iubesc ca o proasta si sunt dispusa sa mai incerc o data. Multe fete mi-au pov din experientele lor si cred ca acum sunt mai pregatita sa fac fata situatiei.
Imi pare atat de rau ca ai ajums in asemenea situatie? De ce majoritatea femeilor din Romania ajung astfel?
Sper sa nu regret. Stiu ca nu exista relatie perfecta. Ieri eram pregatita sa-l las. Dar stiti cum e...stii ce lasi, dar nu stii ce iei.
Sunt asa o mare proasta...
kudika094914
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:47
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 16:31:24Mi-am amintit un contraexemplu la faza cu alcoolismul. Strabunicul meu de pe mama a baut f mult. El a vut 3 baieti. Doi nu s-au ales betivi, ci doar unul....
Si mai gasesc si altele dar asta mi-a venit in cap. Oricum cei drept ala unu obisnuia sa bea cat si pt ceilalti doi...


Ei, vezi....
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 22:25
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 16:23:52
De la: kudika226898, la data 2010-11-13 16:09:55Nu baga mana in foc nici pentru fratii tai, nici pentru el...chestiile astea se mostenesc, din pacate...si oricat te-ai stradui tu, alcoolismul nu are leac...crezi ca mama ta nu a gestionat bine relatia? Si cum de nu stii daca vrei sa ramai cu el, dupa 5 ani de convietuire? Inseamna ca are destule pacate, numai ca nu ni le spui...te incapatanezi sa dai vina pe soacra...degeaba...buba e la tine si la el...


saraca soacra!!! nu sunt sigura dupa 5 ani pentru ca:
1. Am sperat mereu ca pot sa sjung la un consens cu ai lui, dar abia acum realizez ca nu am reusit si nici nu voi reusi vreodata.
2. M-a mintit de cateva ori. Nu m-a inselat sau chestii de astea, dar o minciuna ramane minciuna si doare. O relatie se bazeaza pe sinceritate, nu?
3. Nu am crezut ca la un moment dat el va fi intre ciocan si nicovala si acum este si nu-mi place ca nu mi se para f sigur de asteptarile pe care le are el de la viata.
Si mai sunt si altele...
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 22:36
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 20:47:03De fratele lui i-am zis... Am vrut sa rup, dar mi-a promis ca va rari vizitele, mi-a zis ca ma iubeste si ma va urma... Sunt cea mai mare babaloaica, dar o sa mai incerc o data. Dupa 6 lni trag linie si vad daca am rezolvat ceva sau suntem tot cu aceleasi probleme. Mi-a promis ca imi va lua apararea in fata alor lui cand va fi cazul, si eu mi-am promis ca nu-i voi acorda atentie mamei lui (ma fac ca nici nu exista) si o sa fiu f ferma in tot ce tine de persoana ei si relatia cu el/noi... S-ar putea sa nu mearga, dar il iubesc ca o proasta si sunt dispusa sa mai incerc o data. Multe fete mi-au pov din experientele lor si cred ca acum sunt mai pregatita sa fac fata situatiei.
Imi pare atat de rau ca ai ajums in asemenea situatie? De ce majoritatea femeilor din Romania ajung astfel?
Sper sa nu regret. Stiu ca nu exista relatie perfecta. Ieri eram pregatita sa-l las. Dar stiti cum e...stii ce lasi, dar nu stii ce iei.
Sunt asa o mare proasta...


Sa nu te trezesti pe la 30 de ani cu aceleasi dileme....
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 22:40
Draga mea,
O voi lua in ordine inversa. In primul rand te gandesti prea departe. Nu stii exact cum va evolua relatia si tu te gandesti deja daca sa iti duci posibilii viitori copii la posibilii viitori socri. Este fara sens. Este clar doar ca te-ai indragostit de F, asa cum il numesti tu, si atat. Dar, chiar si pe acest segment, sentimentele voastre sunt inca insuficient verificate. Ai rabdare sa il cunosti mai bine, petrece cat mai mult timp cu el ca sa afli ce fel de om este cu adevarat. Fii analitica si obiectiva la modul sincer cu tine si nu te lasa orbita de proiectia posibila a relatiei voastre ci, incearca sa vezi cum stau lucrurile in mod real. Pe scurt, nu te amagi cu vise care, doar in mintea ta fac posibila o realitate ce in viata reala s-ar putea sa nu existe nici acum, nici sa nu fie posibila in viitor. Visatul cu ochii deschisi, se plateste uneori cu ochi umflati de plans dupa casatorie, si...nu numai de plans. Fa precum croitorul ce stie meserie, masoara de 10 ori si taie o singura data. Pe sleau, cantareste bine situatia inainte de a lua o decizie si nu-ti mai imagina tot felul de lucruri.
In alta ordine de idei, fiecare copil este proiectia genetica a parintilor sai. Studiind caracterul parintilor, poti afla multe si despre caracterul copilului lor, in cazul de fata, iubitul tau. Mai devreme sau mai tarziu, cel putin o parte din comportamentul de acum al parintilor sai, se va regasi in comportamentul iubitului tau in mod sigur, chiar daca in situatii diferite.
Daca pti, incearca sa tii cont de ceea ce ti-am spus. Te va ajuta in mod sigur sa iei o decizie mai buna. Cu respect, te salut cu mult drag.
gigi_oprea
Postat pe 14 Noiembrie 2010 00:42
De la: kudika195501, la data 2010-11-10 22:45:32
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 22:41:01 Sunt disperata...E viata mea la mijloc si nu as vrea sa aleg rau. Am cerut sfatul celor din jurul meu, dar de cele mai multe ori aceste sfaturi ale lor nu erau lipsite de interese ascunse, asa ca va rog pe voi sa ma certati sau sa ma aprobati, cu alte cuvinte sa-mi deschideti ochii.
Am 26 de ani, o relatie de 5 ani cu un oarecare F. Parintii acestui baiat nu m-au placut niciodata. De-a lungul celor 5 ani, relatia mea cu "socrii" a trecut prin diferite faze, ajungand ca acum sa-mi fie interzis sa merg la ei acasa. Aceasta interdictie a survenit in momentul in care eu am comentat la presiunea pe care ei o exercitau asupra relatiei noastre (ne cereau bani, imi sunau prietenul la orice ora din zi si din noapte etc...). El e intre ei si mine. Mie imi spune ca va rari vizitele la ai lui, ca vrea sa-si intemeieze o familie cu mine...Eu sunt f. nesigura pe tot. El se poate razgandi oricand, nu? Sau ma poate minti si pe mine si pe ai lui in speranta ca la un moment dat va reusi sa ne impace. In conditiile in care noi am intemeia o familie si eu nu sunt binevenita la ai lui, in ce proportie ar trebui sa mearga copii mei acolo? Eu cred ca nu ar trebui sa mearga fara mine. Ce ziceti?

Multumesc celor care-mi raspund,
Diana

Daca-ti vei intemeia o familie cu el se vor schimba multe, parintii sunt de multe ori....oricum nu conteaza...principalul e ce intre tine si el...menirea omului e sa-si lase parintii si sa-si formeze propria familie...daca te iubeste cu adevarat , totul va fi ok...barbatul mentine doar echilibrul, restul depinde de tine...bafta!


dupa casatorie se schimba multe ...
dar pana la a merge copiii in vizita la ei mai este mult ....
tre sa-i faci mai intai
Coco_2
Postat pe 14 Noiembrie 2010 06:06
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 13:08:15"La ce distanta sunt parintii lui si parintii tai de voi? "
Ai mei la 300 km si ai li la 60 km...

lone_star copii sunt hat departe, dar la un moment ar trebui sa vina si e de datoria mea sa am un mediu stabil si iubitor in care sa-i primesc. Stiu ce inseamna pt un copil cerurile din familie si nu vreau sa-i fac asta copilului meu. de asta vreau sa ma gandesc bine ce fac pentru ca daca fac marele pas vreau sa fie pt toata viata...
El nu i-a problema in mana pentru ca nu cred ca o considera "asa o mare problema", pentru ca-si iubeste prea mult familia si ii este teama de reactia lor si multe altele.
Am reusit sa vb telefonic cu el. A facut intr-adevar primul pas catre mine...Mi-a promis ca vom discuta si ca va vb si el cu parintii.
Cel mai simplu ar fi sa ne despartim, dar daca totusi relatia poate fi salvata? Suntem de 5 ani si ma inteleg atat de bine cu el (pana la faza cu familia)... Sunt nehotarata. Pana sa ma sune azi am zis ca gata...eu trebuie sa-i pun punct, dar dupa ce mi-a zis ca-i pare rau, ca ma iubeste, ca va vorbi cu parintii...
Sunt familii care au rezistat si au liniste, chiar daca socrii au incercat mereu sa se bage. Dupa toate sfaturile primite de la voi si dupa ce voi vorbi serios si cu el, cred ca voi fi capabila sa iau cea mai buna decizie.
Si eu am gresit mult. Trebuie sa nu mai repet greselile si trebuie sa-i tin pe ai lui la distanta, dar fara a-i impune lui sa nu mearga din cand in cand la ei... E varza in capul meu acum. Sunt si f obosita ca nu prea am dormit ultimele nopti...sper sa iau cea mai buna decizie!


cu atat mai mult ca aveti o relatie de 5 ani e ingrijorator faptul ca aveti aceste probleme!!! iar cine spune ca dupa casatorie si aparitia unui copil, lucrurile se vor schimba...nu prea cred! totul are la baza respectul, increderea, intelegerea, comunicarea! astea sunt adevarata temelie...dragostea, pasiunea sunt trecatoare si mai putin importante in a crea o baza solida pt o relatie normala si de durata! avand ca baza primele chestiuni enuntate puteti trece peste multe momente de criza in viata de cuplu: inselarea partenerului, lipsa temporara a afectiunii, etc. cum sa nu consideri o problema faptul ca parintii lui te jignesc si te vorbesc de rau? ca nu te au la inima...sa zicem ca ok, prima impresie in legatura cu tine nu fu de cea mai buna calitate...dar oare ai incercat sa faci ceva in sensul sa le arati ca esti o femeie ok? nu spun ca au motive sa se poarte asa cu tine! indiferent ce ar fi au dreptul sa nu te inghita dar nu sa te jigneasca! iar in privinta atitudinii lui...poti sa stai si 50 de ani cu el: nu cred ca se va schimba ceva! in privinta copiilor si a faptului ca nu vrei sa-i lasi in preajma bunicilor....am un banc pt tine: se duce tiganul cu fii'su la targ, sa cumpere o iapa. pe drum tiganul al batran zise: o sa cumparam o iapa frumoasa foc...care o sa faca un manz de toata frumusetea! la care fii'su..da, tata! si o sa am grija de manz...o sa-i dau sa manance...sa bea apa...si o sa-l calaresc toata ziua! moment in care tac'su ii da o palma peste ceafa si ii spune: mai usor ma, ca-i rupi shalele! morala cred ca ai prins'o...
lone_star
Postat pe 14 Noiembrie 2010 10:31
stiu ca-l iubesti,stiu ca e greu dar mai bine plangi acum decat mai tarziu cand veti avea copii ;promisiuni desarte mi-a facut si mie sotul meu crede-ma si acum stau si plang cu copilul in brate in timp ce el se duce repede la mamicuta ca ii este dor de ea si ma lasa balta cu toata treaba ca eu ma descurc ea nu e in stare,imi zice ca eu sunt puternica ea saraca nu poate sa se descurce si ce sa-i faca l-a crescut si.....si nu e batrana ca dak era batrana intelegeam ca nu sunt cretina si vrei sa-ti mai spun ceva?Nici in luna de miere nu ne-a lasat in pace ne suna de 10 ori pe zi ca ce faci? unde sunteti? ce locuri frumoase vedeti?
eu nu am fost la munte data viitoare ma luati si pe mine cu voi?
ti se pare normal? Sau de cate ori plrecam la un gratar sa o luam cu noi ca pe ea nu o scoate sotul ei si vrea si ea sa mearga si uite asa .Stiu ca il iubesti si te doare dar asta va fi viata ta ori te desparti de el ori propune-i sa va mutati cat mai departe de ei daca te iubeste te va urma daca nu si e slab va ramane cu ei si tu vei scapa de cosmar fugi cat mai poti nu face ca mine ca acum regret dar degeaba ca nu prea mai am ce sa fac am copil fff mic si....asta e ca sa nu mai zic ca l-am ajutat cu facultatea financiar iar acum imi rade in nas.ti-am zis ma regasesc in povestea ta in proportie de 80 la suta.INAINTE SA FAC COPILUL UN AN DE ZILE EL S-A PURTAT EXEMPLAR A PUS-O LA PUNCT PE MAMA LUI APOI DUPA CE AM NASCUT SI-A DAT ARAMA PE FATA DUPA CE A IMPLINIT COPILUL 3 LUNI ASADAR ATENTIE!El e cheia pt ca el ii permite sa se bage nu ea e de vina ci EL crede-ma cand o sa plangi cu copilul in brate o sa-ti amintesti de vorbele mele asa cum eu acum imi amintesc de vorbele altora pe care atunci i-am crezut carcotasi.
El se duce cu copilul la ei in vizita si eu stau ca proasta in casa.
deci_grace
Postat pe 14 Noiembrie 2010 14:17
De la: kudika094914, la data 2010-11-13 08:08:07lucie_anne imi pare rau sa citesc de experienta pe care ai trait-o. Probabil daca as fi locuit cu ai lui si as fi avut toate sansele sa ma trezesc cu bagajele in strada... O sa ma gandesc bine, dar nu prea vad o iesire prea buna...
Se aseamana mult situatia ta cu a mea. Si parintii mei il adora...


Eu nu regret nimic din aceasta experienta pentru ca am avut foarte multe de invatat si cu siguranta nu voi mai face niciodata aceleasi greseli. In momentul de fațã ex-ul nu a ajuns deloc bine (datorii, alcool, o casnicie care a durat o luna...) , iar parintii lui au fost la randul lor dati afara din aceeasi casa, care nu era in proprietatea lor. Si culmea!!!! In acelasi mod. Nu pot sa spun ca ma bucura situatia in care se afla, dar eu am crezut si voi crede intotdeauna ca Dumnezeu are grija de fiecare. Acum eu sunt fericita, am o relatie de 1 an cu un barbat minunat si in curand ma voi casatori.
lucie_anne
Postat pe 14 Noiembrie 2010 19:21
Am tot citit toate sfaturile pe care le-am primit. Multumesc tuturor inca o data.
Acum 2 zile eram hotarata sa-i pun capat. Acum as vrea sa-i mai dau o sansa (am zis eu ultima).
M-a pus pe ganduri mai ales ce mi-a zis deci_grace... Stiu ca nu ma minte cand spune ca ma iubeste, dar nu eram foarte sigura ca ma iubeste suficient de mult incat sa renunte la parintii lui. Mi-ati spus ca nu am dreptul sa cer sa renunte la ei si va voi asculta. Ma gandesc ca daca eu raman cu el risc foarte mult pentru ca nu stiu daca peste ani nu o va pune pe primul plan pe mama lui si eu voi ramane cu ochii umflati de plans...
Cand v-am povestit cele de mai sus, am facut-o povestind totul doar din punctul meu de vedere, nementionand si greselile mele si caracterul meu!
Asadar va-ntreb daca nu ar fi cel mai bine, avand in vedere situatia in care ma aflu acum, sa-i cer lui sa mergem amandoi (nu doar el singur) la parintii lui si sa discutam. Nu vreau sa merg sa ma bag pe sub pielea lor, ci sa le explicam ca noi vrem sa intemeiem o familie si ca F. nu va putea sa-i mai ajute atat de mult ca inainte pt ca si noi avem greutati si ca mi s-ar parea normal sa pastram legatura, dar pentru a ne vizita nu pentru a ne povesti unii altora greutatile, a ne imprumuta cu bani si alte lucruri de acest fel (fereasca D-zeu de boli sau de chestii grave, ca atunci vom ajuta cat vom putea). Dupa cum il stiu pe prietenul meu, eu voi fi cea care voi incepe discutia si mama lui imi va reprosa ca ea l-a facut si ca el e normal sa o ajute mereu (90% sigura ca asa se va intampla). In momentul in care mama lui va ridica tonul vocii, eu nu voi mai spune nimic, lasand astfel timp sa reactioneze el. Daca reactioneaza si vom reusi sa stabilim relatia pe care o vom avea noi cu ei, eu zic ca pot continua linistita relatia. In caz ca el nu va spune ceva, atunci e clar ca niciodata nu va reactiona si eu trebuie sa-mi vad de ale mele departe de el.
Va rog mult. Astept pareri...
PS: E posibil ca ce discutam noi cu parintii lui sa le intre pe-o ureche acestora si sa le iasa pe cealalta, dar important e ca eu sa vad daca el crede in relatia noastra si reuseste sa se impuna, nu?
Imi bat foarte mult capul pentru ca el imi este f drag si exceptand relatia cu ai lui si cateva minciuni nu mi-a aratat ca ar fi un viitor sot rau...
kudika094914
Postat pe 14 Noiembrie 2010 20:17
Depinde cat de grave sunt acele minciuni...
kudika226898
Postat pe 14 Noiembrie 2010 21:57
cred ca singurul lucru care conteaza cu adevarat e ceea ce simti si cum te intelegi cu el...nu conteaza atat de mult parintii lui, sau ai tai...mai devreme sau mai tarziu tot trebuia sa faci o alegere si cea mai buna, cred eu e in functie de ceea ce simti... insa trebuie sa te gandesti cat este si el de atasat de parintii lui, daca poate delimita dragostea pt parinti cu cea pt tine...in plus st mici gesturi care te pot face sa intelegi daca conteaza cu adevarat...iti spun asta pt ca numai atunci te poti gandi la ideea de a intemeia o familie ...
alexutza363
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:47
Iti spun sincer eu una plang zi si noapte ca am ajuns la divort! si ma gandesc la copilul meu de 2 ani daca o sa ma judece ,camd cel mic vede o poza cu el incepe sa il strige si a trecut 4 luni de cand nu la vazut, mi se rupe sufletu! as mai face pasu de a ma inpaca cu el dar ma gandesc:SE VA SCHIMBA ? ISI VA SCHIMBA ATITUDINEA FATA DE MINE ? SE VA OCUPA DE COPIL?Ca in cei doi ani care a trecut nu la schimbat niciodata la pempars,la haine nu la scos niciodata in parc,nu ia dat niciodata sa manance.Ma mai gandesc ca sunt tanara si am 24 de ani,daca eu la varsta asta nu sunt fericita atunci cand? poate se schimba o periuada si daca dupaia revine la situatia de acum? eu nu spun sa te desparti ci acordai o sansa,dar analizeaza bine situatia sa nu regreti mai tarziu,pt ca ani acestea nu se vor mai intoarce niciodata si sa nu te trezesti mai tarziu ca tiai inchis cei mai frumosi ani din viata cu o persoana care nu merita.Si iti spun din propria experienta copilu nu schimba prea nulte pt el daca e mamos.pe barbatimio il suna soacra din spania si ii spunea sa nui mai dea iauRTUl cutare ca nu este bun si are multe euri sa ma punEA sa fac o Anumita mancare pt copil,iar el o asculta si ma certam pe tema asta cu el ca el stia doar(NU)IL INVATA MAMI LUI. ASA CA GANDESTETE DE 100 DE ORI INAINTE DE ALUA O HOTARARE! Sper sa iei decizia corecta pt tine si sa nu regreti mai tarziu!.
kudika325856
Postat pe 15 Noiembrie 2010 09:37
Eu deasemenea am avut probleme cu socrii,cu putin inainte de casatorie si dupa.Sotul a fost influentatde mama lui,socrul meu o asculta sfinteste,cumnatul meu are 35 de ani si nu a avut ever o prietena din cza soacrei mele,cu care si locuieste in alt oras,intr-o garsoniera-pt ca bietul de el ar ajunge de la rezidentiat si nu ar gasi papica!Eu sunt mai mica decat sotul meu cu 15 ani si asta i-a dat un ascendent in fata lui,eu dealtfel fiind considerata copilul familiei.Lasand deoparte orgoliile pe care si eu le-am facut,gen -De ce ma ma ta tb sa aiba un cuvant mai important decat al m eu?,De ce sa facem zacusca dupa reteta mamei tale?(pe care e oricuml asa o facea pt ca mama lui ii daduse reteta),soacra mea avea scapari grave la cei 64 de ani ai sai.Acum 2 luni i-a zis sotului meu ca il insel,afirmatie sustinuta de socrul meu.Motivul a fost faptul ca nu i-am raspuns la telefon ei in ziua respectiva din cz ca mi se terminase bateria...Am revenit peste 40 min de la mom apelurilor ei,dar mi-a raspuns cu o voce schimbata(eram in relatii bune)Eu si sotul meu trecuseram prin niste etape nefericite si totusi,desi ea vazuse ca incepeam sa ne intelegem,a bagat aceasta minciuna pe fondul geloziei sotului meu(e mai gelos iar ea a speculat asta).Sotul meu s-a certat cu ei si a ajuns acasa suparat.Mi-a povestit ce se intamplase,eu a 2-a zi am reactionat trimitandu-le acestora un msg in care-i faceam voalat nesimtiti.Mi-au facut faze urate mereu,dar eu eram pusa la zid de sotul meu,si,culmea,soacra mea conducea ostilitatile in toate directiile.Bineinteles,si ultima data tot eu am fost acuzata ca am reactionat,dar nu mi-a mai pasat!La tara mergem mereu la tatal sotului,la mine nu-i place sa merg nici singura macar.E aberant cd ma gandesc la totul,dar eu nu tin sa mergem la mine.Cd ajung la tara gatesc pt noi 3 desi stau o zi-mi-e mila ca socrul meu sta singur si tb sa se descurce,deci ii las mancare.Si el ne da tot ce are,e de apreciat!Nu stiu in schimb ce s-a intamplat cu el acum 2 luni,cd soacra mea a fost acasa.M-au atacat efectiv in absenta mea.Soacra mea e oricum incisiva,dar si eu ii zic ce cred chiar dc o deranjeaza.Presupun ca simtea ca pierduse teren in favoarea mea in tpul cat fusese plecata si doar asa se putea reimpune,ca doar face pe sefa cd poate si se crede cea mai desteapta.A plecat iarasi si ne-am linistit.Mi-a trecut supararea pe socrul meu,mai mult pt ca sotul a insistat sa-l vizitam,dar acum stiu ca din motive necunoscute soacra mea ma va ataca permanent din senin.Sotul meu are 40 de ani,dar abia acum isi mai da seama ca mama lui are o problema,desi in continuare e afectuos cu ea.Nici nu ma mai deranjeaza pt ca noi 2 ne intelegem f bine de ceva timp.Pt cea care a deschis topicul-apropie-ti iubitul,intre voi lucrurile dc merg bine,vei trece peste tot mai usor,dar nu-ti recomand nici sa te astepti la minuni,ia lucrurile cum vin sau renunta.Il iubesti si ti-e greu,dar pt a va fi voua bine TREBUIE sa te intelegi cu ai lui,altfel nu va vad bine.Macar ajungeti la un compromis...
ramo22gd
Postat pe 15 Noiembrie 2010 17:25
Buna tuturor.
M-ai intrebat la un moment dat...cum a reactionat iubitul meu vis a vis de reactiile mele... Ce pot sa spun..este ca iubitul meu chiar nu suporta ca cineva sa vb creodata urat la adresa mea, cu atat mai putin parintii lui. S-a certat la cutite cu ei, le-a trantit niste adevaruri concludente in ceea ce ma priveste, si apoi a taiat-o cu ei pt mult timp si nu a mai trecut deloc pe la ei . La mine a fost altceva:EL NU ESTE MAMOS, NU ESTE BAIATUL MAMEI, in schimb fratele lui e. Din -punctul asta de vedere..m-a scapat bunul Dzeu de un blestem mare. Am auzit prea multe cazuri cand mama baiatului a despartit familia, doar ca nu-i placea de nora, dar asta se intampla cand baiatul mamei este fara caracter. Mie de ex daca mama mi-ar vbi de iubitul meu urat, sau tata...apai nu mai calc veci pururi pe la ei, si ei stiu foarte bine ca nu as accepta astfel de comportamente mizerabile.Este pacat.....dar eu cred sincer ca te imbeti cu apa rece in cazul tau, eu cred ca tu il iub mult prea mult dar fii atenta :un om nu poate iubi cat pt doi. Daca te iub cu adevarat..atunci ar suferi enorm cand te-ar vedea ca suferi din cauza alor lui.
Ca-i mai dai o ultima sansa...este strict alegerea ta, dar.....gandeste-te ca tu cu acest barbat...o viata buna nu vei avea.
Te va lasa balta ori de cate ori vei avea nevoie de el..si ti vei blestema zilele ca nu ai facut ceva atunci cand a trebuit. Astfel de barbati nu sunt "rupti de cordonul ombilical" al mamei, si e chiar penibil ca un barbat de varsta lui sa tina atat de mult cont de ceea ce zice ea.
Pacat..sincer iti irosesti viata...
love_strike
Postat pe 15 Noiembrie 2010 17:39
Doamne te inteleg perfect!! Acum ma uitam pe kudica si chiar voiam sa deschid un topic.Eu cu iubitul meu suntem de 2 ani impreuna.Ne intelegem foarte bine , e armonie intre noi,vin prieteni la noi , e fain,eu sunt studenta el a terminat deja ,ne gandim la un viitor etc. DAR singura problema e soacramea .Ea e munceste in Italia si vine o data pe an.Atunci incepe sa caute nod in papura ca sa tipe si sa se supere.Eu sunt o fire destul de calma, ea vb ffff tare .Mai inainte am inchis usa ca racnea la telefon la bucatarie si maine am un examen.Stii ce mi-a zis?ca e casa ei, usa sa ramana deschisa ,ca unde e galagie? Si sunt multe altele. Anul trecut s-a suparat pe mine ca nu am imprumutat-o cu 10 lei(dupa ce ea cheltuise 500 euro pe nimicuri,tigari,mancare,bautura).Mahala in mare.Vorbe intoarse , eu zic ceva ea cauta sa inteleaga altceva ca sa se certe cu mine.

Nu stiu situatia ta cu iubitul tau,ce vrea el de fapt.Iubitul meu nu vrea ca noi sa avem vreo legatura cu maiksa dupa ce plecam din casa ei.Si in nici un caz copiii mei nu vor sti cine e bunica lor.Ea e foarte rea si perversa.
kudika056919
Postat pe 22 Noiembrie 2010 20:03
Continuare...( pentru fetele in relatii.. negre cu soacra )
Am ajuns la o concluzie .
Unele persoane devin frustrate dupa o varsta daca in viata lor au avut multe nereusite din cauza slabiciunii sau fricii. De obicei trebuie sa zici ceea ce gandesti si macar o data in viata sa faci ceea ce ti-ai dorit de mult(o calatorie,sa-ti infrunti sefu':))) ) . Unele femei sunt destul de sensibile si raman cu urmari. De asta soacramea e a ajuns o mama big ass/DULAP/GURA MARE/uber barfitoare..Doamne daca as fi barbatul ei as bate-o fara motiv.

Ar trebui sa facem o asociatie a norelor in care sa discutam marea problema.
Cate dintre voi nu v-ati imaginat ca va bate-ti soacra cu o bata de baseball?
kudika056919
Postat pe 22 Noiembrie 2010 20:27
"Unele persoane devin frustrate dupa o varsta daca in viata lor au avut multe nereusite din cauza slabiciunii sau fricii."
Cata dreptate ai....Eu intre timp m-am mai calmat, am mai discutat cu prietenul meu si se pare ca va avea loc o discutie intre 8 ochi (noi cu parintii lui). Probabil multe considera ca nu ar trebui sa mai incerc si e posibil sa aiba dreptate, dar vreau sa fac si asta...sa vad cum vor reactiona si cat va reusi el sa se impuna, pentru ca pana acum nu prea a facut-o (cica nu-i place sa se certe).
Sunt pentru o asociatie a norelor! Consider ca daca discutam problemele vom reusi sa gasim solutii impotriva soacrelor nebune...
In ceea ce priveste relatia ta...incearca sa o ignori pe cotoroantza daca tot vine numai o data pe an in tara...
Ai grija numai sa nu vrea sa ramana definitiv in Ro k atunci se complica situatia...Daca prietenul tau te sustine in fata ei, atunci nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme! Oricum tine-o cat mai la distanta!
kudika094914
Postat pe 23 Noiembrie 2010 18:52
nu compara sit voastre sunt total diferite;)...
sofia_maria
Postat pe 23 Noiembrie 2010 21:44
Daca mai are si o sora care se baga in relati asta mai bine uita-l. nu va renunta niciodata la relatia cu al lui (si e normal al urma irmei) si va oscila intre cele doua relatii. singura care va avea de sufeirt vei fi tu. daca ai incercat sa ai o relatie civilizata cu ei si nu s-a putut, nu vei avea nici in continuare.
lotusrom1
Postat pe 24 Noiembrie 2010 17:16
Nu are o sora. Are un frate de 21 sau 22 de ani, care de curand si-a facut o prietena (iubita), si se pare ca s-a cam mutat la el (a dat-o tatal ei afara din casa dupa cateva nopti in care a ramas la fratele prietenului meu).
Sigur o sa iasa mare scandal pe tema asta si poate ca o sa realizeze si al meu ca indiferent ce fata ar aduce oricare dintre ei acasa, aceasta nu va fi niciodata suficient de buna in ochii lu' ma'sa!!!
Si pana acum, timp de 5 ani de cand suntem impreuna, nu i-am cerut sa-si vada mai rar parintii sau sa-i puna la locul lor, ci am incercat eu sa le intru pe sub piele. (sa ma fac placuta), dar fara prea mult succes dupa cum se observa. Asadar, acum incerc oarecum sa schimb ceva in relatiile noastre cu parintii lui, si vreau sa mai astept sa vad ce reactii are el ... Mi-a promis ca se va conforma cerintelor mele (care nu sunt absurde-vb si ne vizitam cu parintii lui, dar nu ne comportam ca slugile lor).
Sunt in asteptare...sa vad ce va mai fi si pana anul viitor de ziua mea (august) voi lua o decizei. Multi spuneau ca nu-l cunosc destul de bine si cred ca au dreptate...asa ca acum analizez... Nu prea as mai renunta pt ca el chiar e un baiat bun, diferit de majoritatea tinerilor de azi...
Oricum sfaturile tuturor dp forum mi-au deschis ochii si ma ajuta sa fiu mai obisctiva in ceea ce priveste relatia mea. le multumesc inca o data.

"nu compara sit voastre sunt total diferite;)..."
Relatiile seamana mai mult sau mai putin unele cu altele, dar de multe ori au multe puncte comune...Nu-i doresc lui 056919 decat sa nu ajunga ca mine, dar atata timp cat ei inca nu s-au mutat din casa mamei lui si nu au rupt orice legatura cu ea, lucrurile pot lua la un moment dat o intorsatura ciudata pt ea. El doar i-a promis, nu a reusit sa-i demostreze ca sigur va reusi sa scape de ma'sa. Si al meu a rupt legatura cu parintii cateva luni bune, dar credeti ca mamele dorm? Ei bine aflati ca nu, ci stau si cauta tot felul de metode pt a-l aduce pe baiatul lor inapoi la ele. la ea e bine ca mama lui nu sta in tara si el poate s-a detasat oarecum de ea ... dar tot trebuie sa fie f puternic si sa nu plece urechea cand va suna mama lui si va plange in telefon...
kudika094914
Postat pe 26 Noiembrie 2010 10:15
nu va suparati dragilor dar voi nu intelegeti nimic vad ca doar scrieti cum ati fost voi cu soacrele fata asta va cerut un ajutor pe ia nu o intereseaza cum va intelegeti voi cu soacrele e treaba voastra. vad ca o criticati intruna ca o intereseaza prea multe ca isi baga nasul peste tot. nu ati avut voi probleme serioase cu soacrele voastre si sa va fii vazut atunci. daca ea nu se intelege bine acum cu ia nu o sa se inteleaga nici o data si pana la urma fiecare cuplu tanar are nevoie de intimitate . de ce o criticati doar pe ia... poate si socrii au o problema dar voi loviti intruna in ia si o criticati in loc sa o incurajati, si pana la urma soacrele sunt ca niste tate le place sa isi bage nasul peste tot si sa puna intrebari . ganditiva ca acum o calca in picioare dar mai incolo cand ea va ajunge nevasta lui si vor trece anii ia toata rautatea asta o strange in sufletul ei si cand va izbucni va fii vai de soacra. iar soacra trebuie sa se gandeasca ca imbatraneste nu intinereste si cui ii cere ajutorul, dar acum ea e mare si tare ca are barbatul langa ia dar cand nu o sa mai aiba barbat va trage la copilul ei si atunci va iesi mai rau. draga mea eu te inteleg foarte bine ce probleme ai nici pe mine nu ma placut soacra si nici nu o sa ma placa pentru ca ea e genul de persoana care sa comande toata lumea sa faca ce zice ia , in casa mea eu nu accept asa ceva si pana la urma nu mai suntem pe vremea bunicii sa inchidem gura in fata soacrelor si sa asteptam sa fim calcate in picioare
kudika125027
Postat pe 27 Noiembrie 2010 00:18
nu va suparati dragilor dar voi nu intelegeti nimic vad ca doar scrieti cum ati fost voi cu soacrele fata asta va cerut un ajutor pe ia nu o intereseaza cum va intelegeti voi cu soacrele e treaba voastra. vad ca o criticati intruna ca o intereseaza prea multe ca isi baga nasul peste tot. nu ati avut voi probleme serioase cu soacrele voastre si sa va fii vazut atunci. daca ea nu se intelege bine acum cu ia nu o sa se inteleaga nici o data si pana la urma fiecare cuplu tanar are nevoie de intimitate . de ce o criticati doar pe ia... poate si socrii au o problema dar voi loviti intruna in ia si o criticati in loc sa o incurajati, si pana la urma soacrele sunt ca niste tate le place sa isi bage nasul peste tot si sa puna intrebari . ganditiva ca acum o calca in picioare dar mai incolo cand ea va ajunge nevasta lui si vor trece anii ia toata rautatea asta o strange in sufletul ei si cand va izbucni va fii vai de soacra. iar soacra trebuie sa se gandeasca ca imbatraneste nu intinereste si cui ii cere ajutorul, dar acum ea e mare si tare ca are barbatul langa ia dar cand nu o sa mai aiba barbat va trage la copilul ei si atunci va iesi mai rau. draga mea eu te inteleg foarte bine ce probleme ai nici pe mine nu ma placut soacra si nici nu o sa ma placa pentru ca ea e genul de persoana care sa comande toata lumea sa faca ce zice ia , in casa mea eu nu accept asa ceva si pana la urma nu mai suntem pe vremea bunicii sa inchidem gura in fata soacrelor si sa asteptam sa fim calcate in picioare
kudika125027
Postat pe 27 Noiembrie 2010 00:18
eu iti tin pumnii sa se rezolve in favoarea voastra. eu am avut experienta asta si am considerat ca cel mai bine este sa intrerupem relatiile. merg sotul meu si cu copilul in vizita si atat.
lotusrom1
Postat pe 27 Noiembrie 2010 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Afara-i frig si innorat... in soba arde (Doamne fereste!) mama... 45 De la: crissa_909 25 Mai 2009 17:19
diferenta 4 ani jumate.oare ceva posibil? 16 De la: lore08 21 Octombrie 2010 20:32
tot referitor la nopti fierbinti.. 3 De la: louiza 26 Iulie 2010 16:38
Revelion 2011 in cuplu - Sighisoara sau Sibiu? 1 De la: kudika12787 15 Decembrie 2010 14:25
prima iubire....mi o doresc din nou!!!!! :((:((:(( 21 De la: bl_de 23 Septembrie 2009 08:25