Setari Cookie-uri

virginitatea...cu cat inaintezi in varsta..cu atat renunti mai greu la ea

Nu o vezi ce se inghesuie ca oaia la gramada cum is altele, hop si ea.
Mai si da din maini s-o vedem.
stem_29
Postat pe 21 Decembrie 2010 20:09
De la: miss_darine, la data 2010-12-21 20:08:23
De la: size_back, la data 2010-12-21 20:05:15
De la: miss_darine, la data 2010-12-21 20:03:07
De la: stem_29, la data 2010-12-21 19:59:26


Biata de tine.
Sa nu pici fugind asa repede spre " cotatie".

cotatie= plantatie?

nooo....inseamna ca-i cotata bine la bursa missooo!cu cat este mai largita si gaurita..inseamna ca detine experienta muuulta...si pretul ii mai mare!

stau si ma intreb...ma mai tine mult "blondeala" asta...sau ramane permanent


io sper sa nu te ma tina mult...ca ma cam obosesti! cu traducerile vreau sa zic!
size_back
Postat pe 21 Decembrie 2010 20:14
De la: stem_29, la data 2010-12-21 20:09:03Nu o vezi ce se inghesuie ca oaia la gramada cum is altele, hop si ea.
Mai si da din maini s-o vedem.

size_back
Postat pe 21 Decembrie 2010 20:14
POate exemplul meu te va ajuta sa te decizi , am cunoscut o fata pe internet , avea 21 de ani dar ea nici macar nu s-a sarutat cu un baiat in ca , dupa cateva saptamani de discutzii pe mess , m-am dus la ea ptr cateva zile , am fost surprins de ceea ce am aflat , mi-am dat seama de asta cand am incercat sa o sarut si nu stia sa sarute , dupa ce am aflat asta am schimbat " tactica " , am fost mult mai rbdator cu ea si nu am insistat ptr a intra in intimitati , am lasat lucrurile sa decurga de la sine , petreceam sfarsiturile de saptamana la ea , in sensul ca vineri de la lucru mergeam direct la gara , ma duceam la ea , si luni dimineata ajungeam la mine in oras si iar direct lalucru ma duceam , in cele din urma dupa circa 8-9 luni (cum am zis nu m-am grabit )(asta ptr mistocarii care asteapta ocazia) a fost pregatita sa trecem peste acest prag in viata . Si ea era visatoare la inceput cum ca va avea un iubit si va fi cu el ca el va fi alesul si asa mai departe , inaintand in relatie a inteles ca lucrruile nu sunt chiar ca in povesti , ca e mai bine sa cunosti mai multe persoane , sa iti faci o parere de fapt ce ti se potriveste . Deci nu uita in primul rand ce vrei tu conteaza , nu insistentele lui , nu dorintele lui , e viata ta tu esti pe primul loc ... si ar trebui sa aplici teorema asta in orice doiresti sa faci in viata .
Alex_Bodea
Postat pe 6 Ianuarie 2011 01:44
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-06 01:44:43POate exemplul meu te va ajuta sa te decizi , am cunoscut o fata pe internet , avea 21 de ani dar ea nici macar nu s-a sarutat cu un baiat in ca , dupa cateva saptamani de discutzii pe mess , m-am dus la ea ptr cateva zile , am fost surprins de ceea ce am aflat , mi-am dat seama de asta cand am incercat sa o sarut si nu stia sa sarute , dupa ce am aflat asta am schimbat " tactica " , am fost mult mai rbdator cu ea si nu am insistat ptr a intra in intimitati , am lasat lucrurile sa decurga de la sine , petreceam sfarsiturile de saptamana la ea , in sensul ca vineri de la lucru mergeam direct la gara , ma duceam la ea , si luni dimineata ajungeam la mine in oras si iar direct lalucru ma duceam , in cele din urma dupa circa 8-9 luni (cum am zis nu m-am grabit )(asta ptr mistocarii care asteapta ocazia) a fost pregatita sa trecem peste acest prag in viata . Si ea era visatoare la inceput cum ca va avea un iubit si va fi cu el ca el va fi alesul si asa mai departe , inaintand in relatie a inteles ca lucrruile nu sunt chiar ca in povesti , ca e mai bine sa cunosti mai multe persoane , sa iti faci o parere de fapt ce ti se potriveste . Deci nu uita in primul rand ce vrei tu conteaza , nu insistentele lui , nu dorintele lui , e viata ta tu esti pe primul loc ... si ar trebui sa aplici teorema asta in orice doiresti sa faci in viata .


De fapt, ce-i povestesti fetei? Ca va avea rabdare cu ea un individ, pana cade si pe urma pas, nu? Sau tu, ai rabdat aproape un an, "ai luat fecioria fetei" si ai luat-o si de sotie? Ca asta nu ai povestit. O sa-mi spui ca pentru o relatie de durata e nevoie de multe. Si acele multe, daca nu le-ai gasit in atatea luni, de ce ai vrut mortis sa fii primul ei barbat si apoi s-o lasi altuia? Doar ca sa isi caute "ce i se potriveste"?
Fassss! Ce lectie de viata ne-ai dat!
rashela
Postat pe 6 Ianuarie 2011 02:47
NU mi-ai citit cu atentie postarea , am explicat ca la inceput avea aceas gandire cu fata de aici in cauza , dar in timpul relatiei cu mine s-a maturizat si si-a dat seama relatia respectiva e frumoasa cum e si nu va dura o vesnicie , si-a dat seama ca nu trebuie sa se promita unui singur baiat si sa reziste alaturi de el pe viata . Am avut o relatie frumoasa , a durat aproape 2 ani , apoi ea a dorit sa aibe pe cienva alaturi de ea zilnic si discutand , ne-am despartit in conditii amicale , fara suferinte si melodramatisme . Deci nu a fost pana cade si apoi pa . Nu am vrut mortis sa fiu primul ei barbat , din intamplare ama ajuns primul ei barbat , ea era mai timida , eu ama vut rebdarea de a o linisti , si a fost destul de matura sa se intample acel pas .
Alex_Bodea
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:15
De la: kudika017205, la data 2010-12-05 23:42:50Ufff...va rog sa ma scoateti din ceatza...am 22 de ani...dar 0 experienta in ale ''dragostei''......am prieten de foarte putin timp...aproape 2 luni...timp in kre ne-am vazut aproape zilnic...el tot insista sa facem ''sex'' /''dragoste'' ...am avut ceva ''incercari''...''atingeri'' ale zonelor intime...bineinteles cu voia mea....insa nu vreau/nu sunt pregatita sa merg pana la capat akm..sa-mi pierd virginitatea...si el tot insista....cum sa ii explik k nu pot face acest pas akm...am nevoie de timp


stai fata linistita ca nu esti singura!yo mi-am pierdut virginitatea la 21 de ani si ce crezi?nu am ramas cu ala!am mai avut de atunci barbati in viata mea.si nici nu regret nimic!asa am simtit atunci ,asta am facut!!!vrei sa ajungi sa te mariti cu unu si dupa aia sa te intrebi cum ar fi si cu altii?cerceteaza piata si dupa aia alegi!!
miky_cocuta
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:37
De la: miky_cocuta, la data 2011-01-17 15:37:20
vrei sa ajungi sa te mariti cu unu si dupa aia sa te intrebi cum ar fi si cu altii?cerceteaza piata si dupa aia alegi!!

acu' ma bag si io ca musca...una e piata din moghioros si alta e aia din miami
miss_darine
Postat pe 17 Ianuarie 2011 15:42
De la: miss_darine, la data 2011-01-17 15:42:49
De la: miky_cocuta, la data 2011-01-17 15:37:20
vrei sa ajungi sa te mariti cu unu si dupa aia sa te intrebi cum ar fi si cu altii?cerceteaza piata si dupa aia alegi!!

acu' ma bag si io ca musca...una e piata din moghioros si alta e aia din miami


pe mine ma enerveaza cliseele ... "testeaza piata"... "daca nu ai incercat, de unde stii ca nu-ti place?" ...si alte bazaconii
battleofwits
Postat pe 17 Ianuarie 2011 16:06
"vrei sa ajungi sa te mariti cu unul si dupa aia sa te intrebi cum ar fi cu alti " CE MARE PROSTIE, CRED CA AI TARATE IN CAP STI CE SUNT ALEA ?
OSRGASMUL E ORGASM SAU TU NU TI-AI DAT SEAMA INCA. DIFERENTA LA O PARTIDA DE SEX O FACE IUBIREA.
miky sti ce inseamna "sa ti-o tra.gi cu mai multi" ca esti o cu.r.v.ulita si atunci nu te mai ia nimeni
kudika195757
Postat pe 25 Ianuarie 2011 17:40
Parere mea : intr-o relatie inainte de a ajunge in pat persoanele trebuie sa fie compatibile in viata de zi cu zi, sa se cunoasca foarte bine,sa se puna la incercare, trceti impreuna pesteva cateva probleme pentru a vedea cum reactioneaza,cum se comporta persoana de langa tine.
Daca exista compatibiliotate in viata de zi cu zi si bineinteles iubire si respect sunt sigur ca viata sexuala va functiona.iar daca se intampina vreo problema prin comunica se rezolva(ma refer la problemele care apar din lipsa experientei).comunicarea e la fel de importanta intr-un cuplu cat iubitrea.

nu-ti pierde virginitatea daca nu esti pregatita,daca nu esti sigura ca-l iubesti si te iubeste ca alfel o sa regtreti toata viata.sexul e cel mai intim lucru de pe pamant si asa ar trebui tratat de toti.
eu as astepta chiar si un an daca as fi in situatia iubitului tau.eu chiar i-mi doresc sa ma casatores cu o asa fata si precis mai sunt alte cateva milioane de baieti.
kudika195757
Postat pe 25 Ianuarie 2011 18:18
Sincer...apuca-te de sex.ce atata virginitate.cand o sa vezi ce bine te simti o sa-ti para rau ca nu ai inceput mai devreme.Intelegeam daca aveai vreo 16,17,18 ani sa te eschivezi atat,dar la 22 ! intr-un fel te inteleg ca vrei sa fi cu cineva special si chestii din astea, dar in ziua de azi ii cam greu sa obti asa cv, si daca gasesti nu stiu daca o sa stea prea mult pe tusa.Sfatul meu: ori te apuci de sex, ori iti cauti un virginel si stati amandoi pe tusa fara sa se supere niciunul...sper sa nu te superi pe mine ca am fost prea directa.asa sunt eu
pisicutsa
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:29
De la: miss_darine, la data 2011-01-17 15:42:49
De la: miky_cocuta, la data 2011-01-17 15:37:20
vrei sa ajungi sa te mariti cu unu si dupa aia sa te intrebi cum ar fi si cu altii?cerceteaza piata si dupa aia alegi!!

acu' ma bag si io ca musca...una e piata din moghioros si alta e aia din miami





aham....si...ar btrebui `cercate...toate cele existente...si...abia apoi...in caz ca nu se mai deschide vreuna...sa aleaga...in care piatza...s-o faca?
eu_ovidiu
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:33
De la: eu_ovidiu, la data 2011-01-30 12:33:47
De la: miss_darine, la data 2011-01-17 15:42:49
De la: miky_cocuta, la data 2011-01-17 15:37:20
vrei sa ajungi sa te mariti cu unu si dupa aia sa te intrebi cum ar fi si cu altii?cerceteaza piata si dupa aia alegi!!

acu' ma bag si io ca musca...una e piata din moghioros si alta e aia din miami





aham....si...ar btrebui `cercate...toate cele existente...si...abia apoi...in caz ca nu se mai deschide vreuna...sa aleaga...in care piatza...s-o faca?

io am incercat s-o fac sa-mi spuna pe ce piata sa caute masculii aia "altii" ...de exemplu eu n-am prea vazut exemplare reusite in moghioros
miss_darine
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:50
De la: pisicutsa, la data 2011-01-30 12:29:54Sincer...apuca-te de sex.ce atata virginitate.cand o sa vezi ce bine te simti o sa-ti para rau ca nu ai inceput mai devreme.Intelegeam daca aveai vreo 16,17,18 ani sa te eschivezi atat,dar la 22 ! intr-un fel te inteleg ca vrei sa fi cu cineva special si chestii din astea, dar in ziua de azi ii cam greu sa obti asa cv, si daca gasesti nu stiu daca o sa stea prea mult pe tusa.Sfatul meu: ori te apuci de sex, ori iti cauti un virginel si stati amandoi pe tusa fara sa se supere niciunul...sper sa nu te superi pe mine ca am fost prea directa.asa sunt eu


dar nu suna rau
Histria
Postat pe 30 Ianuarie 2011 13:05
darine...ieri...cand treceam p`acolo...parca...cautau scafandrii...prin lac...
cred ca...au f`o ascunzatoare...acolo...banuiesc!!!
eu_ovidiu
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:13
De la: eu_ovidiu, la data 2011-01-30 16:13:16darine...ieri...cand treceam p`acolo...parca...cautau scafandrii...prin lac...
cred ca...au f`o ascunzatoare...acolo...banuiesc!!!

cred ca de maine dau in patima pescuitului...la copca
miss_darine
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:17
De la: miss_darine, la data 2011-01-30 16:17:28
De la: eu_ovidiu, la data 2011-01-30 16:13:16darine...ieri...cand treceam p`acolo...parca...cautau scafandrii...prin lac...
cred ca...au f`o ascunzatoare...acolo...banuiesc!!!

cred ca de maine dau in patima pescuitului...la copca




daca gasesc ascunzatoarea...ma refugiez...acolo...si astept...unditza ta!!!
eu_ovidiu
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:18
De la: eu_ovidiu, la data 2011-01-30 16:18:44



daca gasesc ascunzatoarea...ma refugiez...acolo...si astept...unditza ta!!!

e clar ca avem ceva de munca
miss_darine
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:23
De la: miss_darine, la data 2011-01-30 16:23:02
De la: eu_ovidiu, la data 2011-01-30 16:18:44



daca gasesc ascunzatoarea...ma refugiez...acolo...si astept...unditza ta!!!

e clar ca avem ceva de munca





acu`...nu mai spune si tu...la nimeni...
macar sa ne iasa!!!
eu_ovidiu
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:26
Marco ai dreptate k barbatii sunt porci, nesimtiti si alte si altele...sunt si femei la fel k si barbatii nesimtite, materialiste etc. Daca un barbat vrea doar sex de la o femeie si vrea neaparat poate sa stea si 2 ani cu ea si dp ce a obtinut ce vroia trece mai departe...bineinteles k in timpul ala inseala, ii normal.o data ce te`ai apucat de sex ii cam greu sa nu simti nevoia sa o mai faci..si pt barbatii ii usor k nimeni nu`i face curvari dk zboara din floare in floare, pe cand noi suntem facute in fel si chip...in fn eu crd k ea ii cea mai indicata pers sa spuna cand sa faca sex.ea se cunoaste, stie cand ii pregatita si mai stie daca barbatul de langa ea vrea o relatie adevarata sau doar sex.si din aventuri sexuale se pot naste mari iubiri...asa k...
pisicutsa
Postat pe 1 Februarie 2011 00:22
De la: kudika195757, la data 2011-01-25 18:18:53Parere mea : intr-o relatie inainte de a ajunge in pat persoanele trebuie sa fie compatibile in viata de zi cu zi, sa se cunoasca foarte bine,sa se puna la incercare, trceti impreuna pesteva cateva probleme pentru a vedea cum reactioneaza,cum se comporta persoana de langa tine.
Daca exista compatibiliotate in viata de zi cu zi si bineinteles iubire si respect sunt sigur ca viata sexuala va functiona.iar daca se intampina vreo problema prin comunica se rezolva(ma refer la problemele care apar din lipsa experientei).comunicarea e la fel de importanta intr-un cuplu cat iubitrea.

nu-ti pierde virginitatea daca nu esti pregatita,daca nu esti sigura ca-l iubesti si te iubeste ca alfel o sa regtreti toata viata.sexul e cel mai intim lucru de pe pamant si asa ar trebui tratat de toti.
eu as astepta chiar si un an daca as fi in situatia iubitului tau.eu chiar i-mi doresc sa ma casatores cu o asa fata si precis mai sunt alte cateva milioane de baieti.


Ai gresit secolul ... si fraza acea induiosatoare de autoreclama cum ca ai astepta si un an ... si ca ti-ai dorii sa te casatoresti cu asa o fata . Da sigur si dupa cateva luni ai inselao ca nu te satisface din plin . Casele ed toleranta au succes datorita acelor "milioane" de barbati care gandesc ca tine . Ptr ca au facut o alegere si apoi si-au dat seama ce au facut .
Alex_Bodea
Postat pe 1 Februarie 2011 18:45
De la: kudika017205, la data 2010-12-05 23:42:50Ufff...va rog sa ma scoateti din ceatza...am 22 de ani...dar 0 experienta in ale ''dragostei''......am prieten de foarte putin timp...aproape 2 luni...timp in kre ne-am vazut aproape zilnic...el tot insista sa facem ''sex'' /''dragoste'' ...am avut ceva ''incercari''...''atingeri'' ale zonelor intime...bineinteles cu voia mea....insa nu vreau/nu sunt pregatita sa merg pana la capat akm..sa-mi pierd virginitatea...si el tot insista....cum sa ii explik k nu pot face acest pas akm...am nevoie de timp


ii spui si lui ca si noua , ca nu esti pregatita sa faci mai mult decat ati facut pana acum . Cred insa ca el nu e destul de experimentat sa te ieie incet si pas cu pas ... ar trebui sa isi schimbe tactica ... nu sa insiste sa o faceti sex ci sa te faca sa te simti bine si sa doresti tu mai mult ... cel putin asa faceam eu de obicei si a dat rezultate bune . Daca insista sa faceti sex din partea ta automat intampina o rezistenta . Zic eventual sa iti cauti pe cineva mai experimentat , care nu te va stresa ci te va initia cu rabdare .
Alex_Bodea
Postat pe 1 Februarie 2011 18:55
De la: Alex_Bodea, la data 2011-02-01 18:45:56
De la: kudika195757, la data 2011-01-25 18:18:53Parere mea : intr-o relatie inainte de a ajunge in pat persoanele trebuie sa fie compatibile in viata de zi cu zi, sa se cunoasca foarte bine,sa se puna la incercare, trceti impreuna pesteva cateva probleme pentru a vedea cum reactioneaza,cum se comporta persoana de langa tine.
Daca exista compatibiliotate in viata de zi cu zi si bineinteles iubire si respect sunt sigur ca viata sexuala va functiona.iar daca se intampina vreo problema prin comunica se rezolva(ma refer la problemele care apar din lipsa experientei).comunicarea e la fel de importanta intr-un cuplu cat iubitrea.

nu-ti pierde virginitatea daca nu esti pregatita,daca nu esti sigura ca-l iubesti si te iubeste ca alfel o sa regtreti toata viata.sexul e cel mai intim lucru de pe pamant si asa ar trebui tratat de toti.
eu as astepta chiar si un an daca as fi in situatia iubitului tau.eu chiar i-mi doresc sa ma casatores cu o asa fata si precis mai sunt alte cateva milioane de baieti.


Ai gresit secolul ... si fraza acea induiosatoare de autoreclama cum ca ai astepta si un an ... si ca ti-ai dorii sa te casatoresti cu asa o fata . Da sigur si dupa cateva luni ai inselao ca nu te satisface din plin . Casele ed toleranta au succes datorita acelor "milioane" de barbati care gandesc ca tine . Ptr ca au facut o alegere si apoi si-au dat seama ce au facut .


Cum adica sa nu ma mai satisfaca, asa de pe o zi pe alta ? ce vorbesti ? ce vrei sa zici? ca nu are experienta asta e alceva dar asta nu inseamna ca eu nu voi fi satisfacut.ce tampeni spui baiete, sexul ar trebui sa fie fscut in implinirea relatiri nicidecum la inceputul ei.voi chiar nu puteti intelege ca intre doua persoane compatibilitatea nu sta in pat adica a se potrivi sau nu cand fac sex.daca atractia fizica e reciproca nu mai conteaza nici varsta nici inaltimea si mai nou nici sexul din pacate.
kudika195757
Postat pe 2 Februarie 2011 22:51
Oameni buni...vreau sa va zic k mi s-a lamurit maxim problema ....am aflat de prietenul meu k era si el virgin...de aia insista maxim sa ne....
S-a petrecut si acest mare eveniment.....si surpriza......nu suntem compatibili....dar oare din ce punct de vedere credeti voi?......financiar....social....el e taran bogat si eu oraseank saraca=)) DOamne cum am putut sa iubesc asa om? ma voi intreba vesnic........IUBIREA E OARBA..
Si uite asa ink o virgina in minus in societatea asta d c...t
kudika017205
Postat pe 2 Februarie 2011 23:59
interesant..motivul despartirii voastre a fost situatia financiara..dar pana acum voi nu stiati acestu lucru,trebuia sa ajungeti la actul sexual ca sa va dati seama de asta?/:)
anonimy02
Postat pe 3 Februarie 2011 14:54
mai bine te masturbai, eu cred ca erai mult mai castigata. da lasa ca va veni altul mai ales ca se raspandeste vestea ca nu mai esti virgina.acum ai intrat in piata, probeaza-i pe toti.
kudika195757
Postat pe 3 Februarie 2011 22:32
De la: kudika195757, la data 2011-02-03 22:32:29mai bine te masturbai, eu cred ca erai mult mai castigata. da lasa ca va veni altul mai ales ca se raspandeste vestea ca nu mai esti virgina.acum ai intrat in piata, probeaza-i pe toti.



Postarile unui nesimtit ca tine ar trebui sterse . MI-e scarba cand dau peste specimene de genul tau . De aveam o amica macar nici macar iubita sii scriai asa ceva intram peste tine in casa sa te invat sa vorbesti frumos .
Alex_Bodea
Postat pe 5 Februarie 2011 23:24
De la: kudika017205, la data 2011-02-02 23:59:08Oameni buni...vreau sa va zic k mi s-a lamurit maxim problema ....am aflat de prietenul meu k era si el virgin...de aia insista maxim sa ne....
S-a petrecut si acest mare eveniment.....si surpriza......nu suntem compatibili....dar oare din ce punct de vedere credeti voi?......financiar....social....el e taran bogat si eu oraseank saraca=)) DOamne cum am putut sa iubesc asa om? ma voi intreba vesnic........IUBIREA E OARBA..
Si uite asa ink o virgina in minus in societatea asta d c...t



Ai cerut sfaturi dar nu ai ascultat de ele , ti-am spus sa cauti pe cineva mai experimentat care sa stie sa te initieze si care sa aibe rabdare cu tine . Ptr ce mai ceri sfaturi daca nu ti cont de ele ? Acum facut acest pas , ar trebui sa sti deja ce gen de baieti sa ocolesti de departe .
Alex_Bodea
Postat pe 5 Februarie 2011 23:26
De la: Alex_Bodea, la data 2011-02-05 23:24:11
De la: kudika195757, la data 2011-02-03 22:32:29mai bine te masturbai, eu cred ca erai mult mai castigata. da lasa ca va veni altul mai ales ca se raspandeste vestea ca nu mai esti virgina.acum ai intrat in piata, probeaza-i pe toti.



Postarile unui nesimtit ca tine ar trebui sterse . MI-e scarba cand dau peste specimene de genul tau . De aveam o amica macar nici macar iubita sii scriai asa ceva intram peste tine in casa sa te invat sa vorbesti frumos .


boul nu intelege ca dreptul la opimie il are toata lumea si vrea ca parerea lui sa fie luata in considerare pentru ca el asa a facut .tu ai intra la mine in casa? da cine esti omul paianjen? tu nu ai intra la mine in casa nici macar cu scopul ca amica aia pe care nu o ai ar vrea sa-mi faca ceva specialitati cum ar fi labutele fripte-n gura.fata de oameni ca tine eu nu simt sila ci mila. ma tare bucur cand le intalnesc ca se fac de ras vrand sa para destepti
kudika195757
Postat pe 7 Februarie 2011 00:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La ce profil sa dau?:| 13 De la: kudika311645 18 Septembrie 2010 17:27
Ce ma fac? 5 De la: gargaritamica 8 Iunie 2009 15:14
femeile Taur! 18 De la: 6 Aprilie 2014 13:19
El- fecioara..eu-taur! 4 De la: ali_tzik 28 Octombrie 2011 19:01
Ea balanta ,el berbec 34 De la: kudika432242 6 Septembrie 2011 15:17