Setari Cookie-uri

am ajuns la capatul rabdarii

De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:50:25
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:19:17
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:14:38Mare ignorant trebuie sã fie omul care dã rãspuns la toate problemele!(Voltaire)






... asa e ... nu-i asa u stii mai bine despre ce e vorba ? ...


:-?? N-am procesor de constiinta...







... n-are procesor de constiintza !!! ... si mai dai si citate din Voltaire !!! ... pai mai, muiere, de ce nu taci frumusel din gura si eviti astfel sa iti mai pui si cenusa in cap ... ... probabil ca esti blonda si dai bine cuiva in masina ... in rest ... pacat de Voltair asta ca nu si-a dat seama cum vor fi folosite frazele lui ... si mai ales de cine !!! ...





marco918
Postat pe 11 Decembrie 2010 01:55
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:55:08
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:50:25
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:19:17
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:14:38Mare ignorant trebuie sã fie omul care dã rãspuns la toate problemele!(Voltaire)






... asa e ... nu-i asa u stii mai bine despre ce e vorba ? ...


:-?? N-am procesor de constiinta...







... n-are procesor de constiintza !!! ... si mai dai si citate din Voltaire !!! ... pai mai, muiere, de ce nu taci frumusel din gura si eviti astfel sa iti mai pui si cenusa in cap ... ... probabil ca esti blonda si dai bine cuiva in masina ... in rest ... pacat de Voltair asta ca nu si-a dat seama cum vor fi folosite frazele lui ... si mai ales de cine !!! ...







In priumul rand,cand vb de o negatie,tre`sa anulezi subiectul....
Voltaire...hmmm
Uite ceva din spatiul-danubiano-pontic:
Auzi bah yo nu-ti reprosez ceea ce esti
Desi intr-o dimineata tare-as vrea sa te trezesti
Ca ai p***a ca-n loc de Gheorghe te cheama Oana
Ca servesti un an Jilava pentru-n gram de marijuana
Ca esti international cunoscut si nu-ti convine
sa vezi cosul de gunoi ca-runca cu hartie-n tine'':))

Place?
kudika324144
Postat pe 11 Decembrie 2010 02:01
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 02:01:51
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:55:08
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:50:25
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:19:17
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:14:38Mare ignorant trebuie sã fie omul care dã rãspuns la toate problemele!(Voltaire)






... asa e ... nu-i asa u stii mai bine despre ce e vorba ? ...


:-?? N-am procesor de constiinta...







... n-are procesor de constiintza !!! ... si mai dai si citate din Voltaire !!! ... pai mai, muiere, de ce nu taci frumusel din gura si eviti astfel sa iti mai pui si cenusa in cap ... ... probabil ca esti blonda si dai bine cuiva in masina ... in rest ... pacat de Voltair asta ca nu si-a dat seama cum vor fi folosite frazele lui ... si mai ales de cine !!! ...







In priumul rand,cand vb de o negatie,tre`sa anulezi subiectul....
Voltaire...hmmm
Uite ceva din spatiul-danubiano-pontic:
Auzi bah yo nu-ti reprosez ceea ce esti
Desi intr-o dimineata tare-as vrea sa te trezesti
Ca ai p***a ca-n loc de Gheorghe te cheama Oana
Ca servesti un an Jilava pentru-n gram de marijuana
Ca esti international cunoscut si nu-ti convine
sa vezi cosul de gunoi ca-runca cu hartie-n tine'':))

Place?


scuze,sufixul.
kudika324144
Postat pe 11 Decembrie 2010 02:02
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 02:02:24
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 02:01:51
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:55:08
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:50:25
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:19:17
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:14:38Mare ignorant trebuie sã fie omul care dã rãspuns la toate problemele!(Voltaire)






... asa e ... nu-i asa u stii mai bine despre ce e vorba ? ...


:-?? N-am procesor de constiinta...







... n-are procesor de constiintza !!! ... si mai dai si citate din Voltaire !!! ... pai mai, muiere, de ce nu taci frumusel din gura si eviti astfel sa iti mai pui si cenusa in cap ... ... probabil ca esti blonda si dai bine cuiva in masina ... in rest ... pacat de Voltair asta ca nu si-a dat seama cum vor fi folosite frazele lui ... si mai ales de cine !!! ...







In priumul rand,cand vb de o negatie,tre`sa anulezi subiectul....
Voltaire...hmmm
Uite ceva din spatiul-danubiano-pontic:
Auzi bah yo nu-ti reprosez ceea ce esti
Desi intr-o dimineata tare-as vrea sa te trezesti
Ca ai p***a ca-n loc de Gheorghe te cheama Oana
Ca servesti un an Jilava pentru-n gram de marijuana
Ca esti international cunoscut si nu-ti convine
sa vezi cosul de gunoi ca-runca cu hartie-n tine'':))

Place?


scuze,sufixul.






... whatever, babe ... am facut un efort si am revenit putin ... de dragul tau ... JALNIC ... asteapta vara ... o sa ai parte de o surpriza ... neuronul cel stingher se va dilata si vei putea spuna ca ai doi ... mai mici ... din avoin nu se vede ...


noapte buna
marco918
Postat pe 11 Decembrie 2010 02:06
De la: pinguina, la data 2010-12-09 20:26:33Trebuie sa stii foarte bine intai si intai ce vrei tu...
Apoi, gandeste-te ca poate e adevarat ce zice si merge strategia ta...si divorteaza si ramane cu tine...dar trebuie sa te gandesti foarte bine cum va fi dupa...chiar si divortat se va imparti intre tine si copii...pentru ca sigur va vrea sa ajute la cresterea lor. Se va duce mereu acolo...ea va incerca mereu sa se apropie de el...va parea mereu neajutorata...ca doar acum nu mai are barbat in casa si trebuie sa o ajute el...la diverse...montat, platit facturi, etc. Va fi foarte greu mult mai greu decat iti inchipui...
La un moment dat va aduce probabil copii acasa in week-end...veti merge toti impreuna in concedii...depinde foarte foarte mult de ce iti doresti...Eu stiu ca il iubesti si acum ti-e greu, dar s-ar putea sa-ti fie si mai greu...dupa.
Nu ma mai iau si de alte aspecte care m-au uimit...poate o sa revin cu posturi...


Pinguina tu cam ai dreptate,dar nu putem condamna toti barbatii divortati.Ar insemna ca toate femeile sa fuga din fata lor doar pt.ca au avut parte de-o casnicie esuata canva.
Bine,ramane la aprecierea ei ce vrea sa faca.Si indiferent de cate sfaturi i-am da noi tot asa ''cum e sa fie''va fii.

Ai incredere in tine insati si totul va fi bine.Daca te iubeste divorteaza.
kudika329067
Postat pe 11 Decembrie 2010 02:11
De la: marco918, la data 2010-12-11 02:06:32
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 02:02:24
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 02:01:51
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:55:08
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:50:25
De la: marco918, la data 2010-12-11 01:19:17
De la: kudika324144, la data 2010-12-11 01:14:38Mare ignorant trebuie sã fie omul care dã rãspuns la toate problemele!(Voltaire)






... asa e ... nu-i asa u stii mai bine despre ce e vorba ? ...


:-?? N-am procesor de constiinta...







... n-are procesor de constiintza !!! ... si mai dai si citate din Voltaire !!! ... pai mai, muiere, de ce nu taci frumusel din gura si eviti astfel sa iti mai pui si cenusa in cap ... ... probabil ca esti blonda si dai bine cuiva in masina ... in rest ... pacat de Voltair asta ca nu si-a dat seama cum vor fi folosite frazele lui ... si mai ales de cine !!! ...







In priumul rand,cand vb de o negatie,tre`sa anulezi subiectul....
Voltaire...hmmm
Uite ceva din spatiul-danubiano-pontic:
Auzi bah yo nu-ti reprosez ceea ce esti
Desi intr-o dimineata tare-as vrea sa te trezesti
Ca ai p***a ca-n loc de Gheorghe te cheama Oana
Ca servesti un an Jilava pentru-n gram de marijuana
Ca esti international cunoscut si nu-ti convine
sa vezi cosul de gunoi ca-runca cu hartie-n tine'':))

Place?


scuze,sufixul.






... whatever, babe ... am facut un efort si am revenit putin ... de dragul tau ... JALNIC ... asteapta vara ... o sa ai parte de o surpriza ... neuronul cel stingher se va dilata si vei putea spuna ca ai doi ... mai mici ... din avoin nu se vede ...


noapte buna


La atat se limiteaza puterea ta de convingere,la sfaturi de 2lei..pacat....mare pacat.....vei ramane o enigma pt.multi.
Te-am pupat,le revede,ciao!
kudika324144
Postat pe 11 Decembrie 2010 02:15
va multumesc la toti pentru raspunsuri.V-am spus ca sunt divortata si am si un copil inca mic cu care ma descurc singura , sunt constienta ca viitorul nostru va presupune si obstacole in sensul ca va trebui sa se ocupe de copii lui , dar sunt la randul meu mama si inteleg situatia, plus ca indiferent ce simt eu pentru el sau el pentru mine primeaza copii. El a avut inca dinainte sa ma cunoasca pe mine o relatie calma cu sotia lui, ea il iubeste f mult insa el nu ii poate raspunde la fel, se p[oarta frumos cu ea, insa ea nu a fost de la inceput iubirea lui; s-au cunoscut de f tineri el un mare crai pe vremea aceea , statea singur intr-o casa mare, iar ea a aapartut si i-a oferit comfort, plus ca imediat la cateva luni a ramas gravida; nu spun ca nu tine la ea , o respecta si nu ar dori sa ii faca rau, dar spune el ca m-a intalnit pe mine iar eu sunt aceea pe care a intuiit in viata lui ca ar trebui sa existe undeva, ca sunt in mintea lui si spune el ca nu sexul este cel care il atrage spre mine, ci faptul ca iubeste cum nu a iubit niciodata.Ii este confortabil acasa, cu lucrurile lui, cu tabieturile lor, copii lui pe care ii iubeste la nebunie si se implica in cresterea lor cceea ce admir si ma face sa il iubesc si mai mult; cand ii spun ca are acasa tot ce isi doreste , sa incerce sa se apropie mai mult de ea si sa ma lase si pe mine sa imi gasesc pe cineva care sa ma sustina in viata asta grea, spune ca nu poate , cxa el va fi cu mine , sa ii acord putin timp , ca ea sa vada lucrurile astea mai usor , sa nu mai lesine , sa inteleaga , sa se desparta ar vrea el de ea mai civilizat , nu o vrea razbunatoare , si asta intelege el ca se va intampla daca i-ar spune direct ca nu poate si nu vrea sa mai fie cu ea pt ca ma iubeste pe mine. El nu imi da o certitudine e doar o fantezie sa zic asa ca ea se va trezi si va intelege, asa ca eu insist cu despartirea , el plange la usa mea sa am putina rabdare. E adevarat ca in general barbatyii mint mult ca sa isi atinga un scop dar tin sa mentionez ca noi nu ne culcam impreuna in perioada asta fiind f tensionata si nici nu-mi arde .Eu sunt un caracter mai puternic decat el si asta nu inteleg , bun , ma iubesti pe mine , atunci spune-i, apara-ti iubirea , ti-e mila de ea dar eu nu sufar, si ea sufera ca nu intelege nici ea unde e; spune ca e slab si nu poate fi ca mine si ar rea ca lucrurile sa se rezolve mai linistit. Voi fetelor , a-ti avea curaj dupa ani de casnicie intalnind pe altcineva sa spuneti asa direct nu temai iubesc , iubesc pe altcineva?
kudika332247
Postat pe 11 Decembrie 2010 11:01
De la: kudika332247, la data 2010-12-09 19:26:21buna fetelor
am scris la un alt subiect de relatia mea cu un barbat insurat , o relatie ce tine de aprox 1 an; eu divortata, el insurat cu doi copii mici;ea stie ca a vut o relatie cu mine, in acest moment crede ca s-a terminat; m-ati sfatuit atunci ca trebuie sa pun capat acestui cosmar si chiar asta am facut , m-am indepartat, am inchis tel, incepusem sa ies cu un fost barbat cu care m-ai conversam din cand in cand la tel. Dupa aceasta despartire , el a continuat sa incerce sa ma sune, venea la mine acasa, dar aranjam in asa fel incat sa nu ma gaseasca. Incepusem sa ma trezesc , sa realizez ca era o cale anevoioasa; mai ales ca nu imi ies din minte copii lui , viata lui de care ar fi trebuit sa se rupa, sotia lui care il iubeste si incearca acum sa il apropie prin tandrete. Si mi-am spus se merita pentru iubirea noastra sa sacrificam atat de mult? Am suferit dupa despartirea de el , plangeam ziua si noaptea , e o durere in piept pe care ai vrea sa o smulgi si nu poti. Aera el m-a gasit. M-a asteptat in fata blocului. A vrut o discutie zice el matura : sa imi propuna sa ii mai acord cateva luni , pt ca e convins ca vom fi impreuna.Planul lui Planul lui este sa treaca aceste sarbatori pentru copii si fi-ti atente ce mi-a propus. El recunoaste ca e un om slab si ca direct nu ii poate spune sotiei ca nu o mai iubeste si ca ma iubeste pe mine , ii este mila de ea, de reactia ei, ma roaga sa il inteleg ca nu poate sa ii faca atata rau, dar va ramane cu ea incercand un fel de stategie , sa se poarte mai rece cu ea, sa nu se culce cu ea deloc si in felul acesta sa o faca pe ea sa initieze o discutie din care sa reiasa ca ei doi nu mai pot fi impreuna ; el asteapta initiativa ei. Crede ca suferinta ei va fi intr-un fel micsorata pe calea asta. M-a uimit, nu stiu ce sa mai cred, de unde stiu eu ca nu se culca cu ea, cand chiar el mi-a spus ca acum ea incearca sa se apropie de el prin gesturi tandre, el spunand ca nu o respinge brutal ci doar o da usor la o parte , spunand mereu ca e obosit sau nu se simte bine.
Ce sa fac , ca nu mai pot; nu ma lasa nici sa traiesc in pace si acum vine cu chestia asta. Va multumesc fetelor ca m-ati ascultat; nu uitati ca am intrat in situatia asta ca sunt o mare idioata si imi pare rau ca s-a ajuns aici.


Eu cred ca ar trebui sa te gandesti ca tu la randul tau vei deveni sotia lui,sau cel putin asta iti promite.Dupa ce vei fi in drepturi ca sa zic asa de unde stii ca nu vei pati si tu acelasi lucru ca si actuala lui sotie.Probabil vei spune ca nu ti se poate intampla tie una ca asta pentru ca voi va iubiti.De fideliatea si de iubirea lui cred ca era convinsa si actula lui sotie cand s-au casatorit,dar dupa cum povestesti lucrurile intre ei s-au schimbat.
Eu una(parerea mea),consider ca altfel ar fi stat lucrurile intre voi daca el ar fi fost divortat in momentul in care v-ati fi cunoscut.Altele erau imprejurarile.
Nu va cunosc pe nici unul dar eu cred ca tu ar trebui sa-ti vezi de viata ta si el de a lui.Daca intr-adevar vrei sa dormi linistita cu capul pe perna,indiferent de ce plan ar avea el,cred ca ar trebui sa inchei acest capitol al vietii tale si sa deschizi unul nou,in care tu sa te respecti pe tine mai mult,in care sa fi tu pionul principal,in viata unui om fara responsabilitati intr-o alta familie.
Fi corecta cu tine!Decizia iti apartine.
P.S. imi cer scuze daca te-am teranjat cu ceva din ceea ce am spus.
bya_bo
Postat pe 11 Decembrie 2010 12:10
De la: kudika332247, la data 2010-12-11 11:01:27 Voi fetelor , a-ti avea curaj dupa ani de casnicie intalnind pe altcineva sa spuneti asa direct nu temai iubesc , iubesc pe altcineva?

Da draga mea, eu una pot afirma cu toata convingerea ca as spune celui de langa mine ca s-a terminat. Toti ar trebui sa facem asta. Depinde de fiecare dintre noi, doar de modul cum o facem, de cuvintele si momentul ales.

Sper ca barbatul asta sa fie asa cum spui tu, cum simti tu. Povestea asta am auzit-o de o mie de ori si niciodata nu s-a concretizat. Nu cunosc (eu nu cunosc, nu spun ca nu exista insa) niciun cuplu format in urma unui divort de acest gen. Dimpotriva, tocmai datorita existentei unor copii, a comoditatii si a lasitatii (eu as numi-o direct: lipsa iubirii) cunosc cupluri care traiesc de ani buni legati prin acte, dar fiecare cu viata lui.

In fine, mult noroc.
rashela
Postat pe 11 Decembrie 2010 12:30
De la: kudika332247, la data 2010-12-11 11:01:27va multumesc la toti pentru raspunsuri.V-am spus ca sunt divortata si am si un copil inca mic cu care ma descurc singura , sunt constienta ca viitorul nostru va presupune si obstacole in sensul ca va trebui sa se ocupe de copii lui , dar sunt la randul meu mama si inteleg situatia, plus ca indiferent ce simt eu pentru el sau el pentru mine primeaza copii. El a avut inca dinainte sa ma cunoasca pe mine o relatie calma cu sotia lui, ea il iubeste f mult insa el nu ii poate raspunde la fel, se p[oarta frumos cu ea, insa ea nu a fost de la inceput iubirea lui; s-au cunoscut de f tineri el un mare crai pe vremea aceea , statea singur intr-o casa mare, iar ea a aapartut si i-a oferit comfort, plus ca imediat la cateva luni a ramas gravida; nu spun ca nu tine la ea , o respecta si nu ar dori sa ii faca rau, dar spune el ca m-a intalnit pe mine iar eu sunt aceea pe care a intuiit in viata lui ca ar trebui sa existe undeva, ca sunt in mintea lui si spune el ca nu sexul este cel care il atrage spre mine, ci faptul ca iubeste cum nu a iubit niciodata.Ii este confortabil acasa, cu lucrurile lui, cu tabieturile lor, copii lui pe care ii iubeste la nebunie si se implica in cresterea lor cceea ce admir si ma face sa il iubesc si mai mult; cand ii spun ca are acasa tot ce isi doreste , sa incerce sa se apropie mai mult de ea si sa ma lase si pe mine sa imi gasesc pe cineva care sa ma sustina in viata asta grea, spune ca nu poate , cxa el va fi cu mine , sa ii acord putin timp , ca ea sa vada lucrurile astea mai usor , sa nu mai lesine , sa inteleaga , sa se desparta ar vrea el de ea mai civilizat , nu o vrea razbunatoare , si asta intelege el ca se va intampla daca i-ar spune direct ca nu poate si nu vrea sa mai fie cu ea pt ca ma iubeste pe mine. El nu imi da o certitudine e doar o fantezie sa zic asa ca ea se va trezi si va intelege, asa ca eu insist cu despartirea , el plange la usa mea sa am putina rabdare. E adevarat ca in general barbatyii mint mult ca sa isi atinga un scop dar tin sa mentionez ca noi nu ne culcam impreuna in perioada asta fiind f tensionata si nici nu-mi arde .Eu sunt un caracter mai puternic decat el si asta nu inteleg , bun , ma iubesti pe mine , atunci spune-i, apara-ti iubirea , ti-e mila de ea dar eu nu sufar, si ea sufera ca nu intelege nici ea unde e; spune ca e slab si nu poate fi ca mine si ar rea ca lucrurile sa se rezolve mai linistit. Voi fetelor , a-ti avea curaj dupa ani de casnicie intalnind pe altcineva sa spuneti asa direct nu temai iubesc , iubesc pe altcineva?



Atunci cand te afli intr-o relatie de iubire,de casatorie nu ai nici o certitudine ca ea va dura la nesfarsit,sau pana la adanci batranete.
In schimb cred ca ceea ce ar trebui sa primeze intr-o relatie este comunicarea,sinceritatea si fidelitatea.
Cred ca oricareia dintre noi i se pare corect sa stie in ce situatie sa afla pentru a putea stii ce sa faca.
Cu totii iubim,cu totii suferim,cu totii speram si cu totii am vrea sa fim respectati pentru ceea ce suntem si pentru cat de curajosi am fost in viata atunci cand ne-am luptat cu toate incercarile si greutatiile intalnite in drumul nostru.
Eu consider ca el ar trebui sa-si rezolve lucrurile ce le are de rezolvat singur,pentru ca il privesc doar pe el.Nu ar trebui sa te implice si pe tine pentru ca sunt lucrurile lui nerezolvate.
In tot acest timp,in care el isi rezolva si isi pune in ordine gandurile,sentimentele,viata,ar trebui sa nu va mai vedeti,sa nu va mai vorbiti,ci pur si simplu sa va acordati un timp in care sa va ganditi la voi insiva.Sa faceti curat in vietile voastre.
Iar daca dupa acest timp el divorteaza,atunci tu ai putea fi linistita pentru ca a facut-o pentru el,nu pentru tine.
E diferit faptul ca iesi dintr-o relatie pentru ca nu mai ai sentimente pentru cel de langa pleci,de faptul ca pleci de cel de langa tine pentru ca te duci langa altcineva pe care l-ai cunoscut cand ar fi trebuit sa fii fidel.
Nu stiu daca am reusit sa exprim cu exactitate ceea ce as vrea sa spun.Imi doresc sa fi inteles mesajul meu.
O zi buna si decizii cumpatate.
bya_bo
Postat pe 11 Decembrie 2010 12:33
Voi fetelor , a-ti avea curaj dupa ani de casnicie intalnind pe altcineva sa spuneti asa direct nu temai iubesc , iubesc pe altcineva?[/quote]

Eu de obicei imi asum responsabilitatea faptelor mele...deci da eu as spune...sunt adepta sinceritatii...de ce sa stau legata de un om cu care nu mai am nicio treaba?!? de ce sa ma condamn singura? eu as pleca indiferent cate sute de copii avem impreuna. Asta e greseala multor parinti...sa stea pentru copii sa le fie bine...cea mai mare greseala.
Dar ei...ei sunt diferiti de noi...sunt mai slabi...mai lasi...ei nu pot lua decizii importante singuri si nici cu ajutor. Daca tu pana la urma asta iti doresti sa vina la tine...atunci sa te rogi sa-i dea aia un sut in fund (desi mira-m-as...mai ales dupa ultimele detalii pe care ni le-ai dat despre inceputul vietii lor) pentru ca el nu va face primul pas...
Eu pot sa cred ce ti-a zis...ce o sa faca ca sa se distanteze...si probabil ca o sa faca asta...dar de aici pana la a o lasa pe ea e cale foarteee lunga...pentru ca ea nu o sa-l lase sa plece (daca e genul de femeie la care ma gandesc atunci trebuie sa ai o rabdare de fier...si sa iei in calcul ca tot s-ar putea sa nu iasa).
pinguina
Postat pe 11 Decembrie 2010 13:00
De la: kudika329067, la data 2010-12-11 02:11:56
De la: pinguina, la data 2010-12-09 20:26:33
Ai incredere in tine insati si totul va fi bine.Daca te iubeste divorteaza.

...chiar esti blonda
kudika195501
Postat pe 11 Decembrie 2010 13:11
De la: kudika195501, la data 2010-12-11 13:11:27
De la: kudika329067, la data 2010-12-11 02:11:56
De la: pinguina, la data 2010-12-09 20:26:33
Ai incredere in tine insati si totul va fi bine.Daca te iubeste divorteaza.

...chiar esti blonda


nu stiu cum naiba ai citat tu si ce ai sters...pentru ca a aparut ca si cand eu as fi zis : ai incredere in tine insati si totul va fi bine. daca te iubeste divorteaza...ceea ce de fapt a spus tipa pe care o faci tu blonda acum...te rog incearca cand citezi sa stergi in asa fel incat sa nu se inteleaga altceva.
Mersi mult
pinguina
Postat pe 11 Decembrie 2010 13:28
Da,bineinteles....sti vb aia:''de cate ori e bine sa te casatoreti?Decate oori e nevoie'':):):)
Sunt atatea cazuri de persoane care dupa 20-30ani de casnicie pt fericire si implinire au luat-o de la capat,desi aveau o anumita varsta....
Tu esti divortata si ai si un copil,esti o femeie puterica,n-ai ramas intr-o casnicie fara rost de gura lumii si banuniesc ca n-ai incercat sa ti de sotul tau cu amenintari cum fac multe alte femei.

Desii din pacate vad ca pt.multi divortul este inca un tabu si unii sunt condamanti sa ramana intr-o casnicie,desii acolo nu mai exista dragoste automat nici respect.Sau genul asta de povesti pt.multi suna ca o amenintare.Eu cred ca atunci cand doua pers se iubesc merita sa fie impreuna,e firesc si ar fi egoism,cum egoism ar fi ca iubitul tau sa ramana in casnicie doar pt.ca odata de mult a iubi-o pe sotia lui.
Si tu ai copil,si copilul creste fara tata in casa,si probabil fostul tau sot si-a refacut viata,mai conteaza daca ar fi cunoscut-o in timpul casniciei sau dupa?Nu....

Daca alege sa divorteze o face in primul rand pt.el
kudika313344
Postat pe 11 Decembrie 2010 14:57
De la: bya_bo, la data 2010-12-11 12:33:13
De la: kudika332247, la data 2010-12-11 11:01:27va multumesc la toti pentru raspunsuri.V-am spus ca sunt divortata si am si un copil inca mic cu care ma descurc singura , sunt constienta ca viitorul nostru va presupune si obstacole in sensul ca va trebui sa se ocupe de copii lui , dar sunt la randul meu mama si inteleg situatia, plus ca indiferent ce simt eu pentru el sau el pentru mine primeaza copii. El a avut inca dinainte sa ma cunoasca pe mine o relatie calma cu sotia lui, ea il iubeste f mult insa el nu ii poate raspunde la fel, se p[oarta frumos cu ea, insa ea nu a fost de la inceput iubirea lui; s-au cunoscut de f tineri el un mare crai pe vremea aceea , statea singur intr-o casa mare, iar ea a aapartut si i-a oferit comfort, plus ca imediat la cateva luni a ramas gravida; nu spun ca nu tine la ea , o respecta si nu ar dori sa ii faca rau, dar spune el ca m-a intalnit pe mine iar eu sunt aceea pe care a intuiit in viata lui ca ar trebui sa existe undeva, ca sunt in mintea lui si spune el ca nu sexul este cel care il atrage spre mine, ci faptul ca iubeste cum nu a iubit niciodata.Ii este confortabil acasa, cu lucrurile lui, cu tabieturile lor, copii lui pe care ii iubeste la nebunie si se implica in cresterea lor cceea ce admir si ma face sa il iubesc si mai mult; cand ii spun ca are acasa tot ce isi doreste , sa incerce sa se apropie mai mult de ea si sa ma lase si pe mine sa imi gasesc pe cineva care sa ma sustina in viata asta grea, spune ca nu poate , cxa el va fi cu mine , sa ii acord putin timp , ca ea sa vada lucrurile astea mai usor , sa nu mai lesine , sa inteleaga , sa se desparta ar vrea el de ea mai civilizat , nu o vrea razbunatoare , si asta intelege el ca se va intampla daca i-ar spune direct ca nu poate si nu vrea sa mai fie cu ea pt ca ma iubeste pe mine. El nu imi da o certitudine e doar o fantezie sa zic asa ca ea se va trezi si va intelege, asa ca eu insist cu despartirea , el plange la usa mea sa am putina rabdare. E adevarat ca in general barbatyii mint mult ca sa isi atinga un scop dar tin sa mentionez ca noi nu ne culcam impreuna in perioada asta fiind f tensionata si nici nu-mi arde .Eu sunt un caracter mai puternic decat el si asta nu inteleg , bun , ma iubesti pe mine , atunci spune-i, apara-ti iubirea , ti-e mila de ea dar eu nu sufar, si ea sufera ca nu intelege nici ea unde e; spune ca e slab si nu poate fi ca mine si ar rea ca lucrurile sa se rezolve mai linistit. Voi fetelor , a-ti avea curaj dupa ani de casnicie intalnind pe altcineva sa spuneti asa direct nu temai iubesc , iubesc pe altcineva?



Atunci cand te afli intr-o relatie de iubire,de casatorie nu ai nici o certitudine ca ea va dura la nesfarsit,sau pana la adanci batranete.
In schimb cred ca ceea ce ar trebui sa primeze intr-o relatie este comunicarea,sinceritatea si fidelitatea.
Cred ca oricareia dintre noi i se pare corect sa stie in ce situatie sa afla pentru a putea stii ce sa faca.
Cu totii iubim,cu totii suferim,cu totii speram si cu totii am vrea sa fim respectati pentru ceea ce suntem si pentru cat de curajosi am fost in viata atunci cand ne-am luptat cu toate incercarile si greutatiile intalnite in drumul nostru.
Eu consider ca el ar trebui sa-si rezolve lucrurile ce le are de rezolvat singur,pentru ca il privesc doar pe el.Nu ar trebui sa te implice si pe tine pentru ca sunt lucrurile lui nerezolvate.
In tot acest timp,in care el isi rezolva si isi pune in ordine gandurile,sentimentele,viata,ar trebui sa nu va mai vedeti,sa nu va mai vorbiti,ci pur si simplu sa va acordati un timp in care sa va ganditi la voi insiva.Sa faceti curat in vietile voastre.
Iar daca dupa acest timp el divorteaza,atunci tu ai putea fi linistita pentru ca a facut-o pentru el,nu pentru tine.
E diferit faptul ca iesi dintr-o relatie pentru ca nu mai ai sentimente pentru cel de langa pleci,de faptul ca pleci de cel de langa tine pentru ca te duci langa altcineva pe care l-ai cunoscut cand ar fi trebuit sa fii fidel.
Nu stiu daca am reusit sa exprim cu exactitate ceea ce as vrea sa spun.Imi doresc sa fi inteles mesajul meu.
O zi buna si decizii cumpatate.


''E diferit faptul ca iesi dintr-o relatie pentru ca nu mai ai sentimente pentru cel de langa pleci,de faptul ca pleci de cel de langa tine pentru ca te duci langa altcineva pe care l-ai cunoscut cand ar fi trebuit sa fii fidel.''

Cand iesi dintr-o relatie o faci pt ca nu mai ai sentimente pt.partener,logic.Mai departe
vorbim de fidelitatea barbatului care nu-si mai iubeste nevasta.... e un act de barbarie sa-i ceri asta:).Astea-s pretentii intr-o lume imaginara.
Dupa cate vad eu cred ca ar fi vrut de mult sa divorteze dar il retine cate ceva.Normal ca nu-i usor sa puna capat unei casnicii dintr-o data.
Are atatea de clarificat este femeie cu care a trait atata timp,au copii.
Desii nu vrem sa vedem cel mai de motiv pt.care un barbat paraseste o femeie e pt ca in viata lui a aparut altcineva.Cate femei nu se intreaba ''de ce m-a lasat''si habar au ca el incepuse de mult o alta relatie de ceva vreme si probabil nu v-or afla niciodata.Si dabea dupa asta urmeaza si celelalte motive.....Pan`la urma divortezi dar tot cu speranta ca in viitor ti-ai gasit o inlocuitoare,nu sa te calugaresti.
Astea-s treburi de cand lumea si vor exista cat va fi omenirea....trebuie dor noi sa deschidem ochii si sa vedem realitate,nu sa ne facem ca ploua:)


gagaaa
Postat pe 11 Decembrie 2010 15:31
De la: gagaaa, la data 2010-12-11 15:31:49
De la: bya_bo, la data 2010-12-11 12:33:13
De la: kudika332247, la data 2010-12-11 11:01:27va multumesc la toti pentru raspunsuri.V-am spus ca sunt divortata si am si un copil inca mic cu care ma descurc singura , sunt constienta ca viitorul nostru va presupune si obstacole in sensul ca va trebui sa se ocupe de copii lui , dar sunt la randul meu mama si inteleg situatia, plus ca indiferent ce simt eu pentru el sau el pentru mine primeaza copii. El a avut inca dinainte sa ma cunoasca pe mine o relatie calma cu sotia lui, ea il iubeste f mult insa el nu ii poate raspunde la fel, se p[oarta frumos cu ea, insa ea nu a fost de la inceput iubirea lui; s-au cunoscut de f tineri el un mare crai pe vremea aceea , statea singur intr-o casa mare, iar ea a aapartut si i-a oferit comfort, plus ca imediat la cateva luni a ramas gravida; nu spun ca nu tine la ea , o respecta si nu ar dori sa ii faca rau, dar spune el ca m-a intalnit pe mine iar eu sunt aceea pe care a intuiit in viata lui ca ar trebui sa existe undeva, ca sunt in mintea lui si spune el ca nu sexul este cel care il atrage spre mine, ci faptul ca iubeste cum nu a iubit niciodata.Ii este confortabil acasa, cu lucrurile lui, cu tabieturile lor, copii lui pe care ii iubeste la nebunie si se implica in cresterea lor cceea ce admir si ma face sa il iubesc si mai mult; cand ii spun ca are acasa tot ce isi doreste , sa incerce sa se apropie mai mult de ea si sa ma lase si pe mine sa imi gasesc pe cineva care sa ma sustina in viata asta grea, spune ca nu poate , cxa el va fi cu mine , sa ii acord putin timp , ca ea sa vada lucrurile astea mai usor , sa nu mai lesine , sa inteleaga , sa se desparta ar vrea el de ea mai civilizat , nu o vrea razbunatoare , si asta intelege el ca se va intampla daca i-ar spune direct ca nu poate si nu vrea sa mai fie cu ea pt ca ma iubeste pe mine. El nu imi da o certitudine e doar o fantezie sa zic asa ca ea se va trezi si va intelege, asa ca eu insist cu despartirea , el plange la usa mea sa am putina rabdare. E adevarat ca in general barbatyii mint mult ca sa isi atinga un scop dar tin sa mentionez ca noi nu ne culcam impreuna in perioada asta fiind f tensionata si nici nu-mi arde .Eu sunt un caracter mai puternic decat el si asta nu inteleg , bun , ma iubesti pe mine , atunci spune-i, apara-ti iubirea , ti-e mila de ea dar eu nu sufar, si ea sufera ca nu intelege nici ea unde e; spune ca e slab si nu poate fi ca mine si ar rea ca lucrurile sa se rezolve mai linistit. Voi fetelor , a-ti avea curaj dupa ani de casnicie intalnind pe altcineva sa spuneti asa direct nu temai iubesc , iubesc pe altcineva?



Atunci cand te afli intr-o relatie de iubire,de casatorie nu ai nici o certitudine ca ea va dura la nesfarsit,sau pana la adanci batranete.
In schimb cred ca ceea ce ar trebui sa primeze intr-o relatie este comunicarea,sinceritatea si fidelitatea.
Cred ca oricareia dintre noi i se pare corect sa stie in ce situatie sa afla pentru a putea stii ce sa faca.
Cu totii iubim,cu totii suferim,cu totii speram si cu totii am vrea sa fim respectati pentru ceea ce suntem si pentru cat de curajosi am fost in viata atunci cand ne-am luptat cu toate incercarile si greutatiile intalnite in drumul nostru.
Eu consider ca el ar trebui sa-si rezolve lucrurile ce le are de rezolvat singur,pentru ca il privesc doar pe el.Nu ar trebui sa te implice si pe tine pentru ca sunt lucrurile lui nerezolvate.
In tot acest timp,in care el isi rezolva si isi pune in ordine gandurile,sentimentele,viata,ar trebui sa nu va mai vedeti,sa nu va mai vorbiti,ci pur si simplu sa va acordati un timp in care sa va ganditi la voi insiva.Sa faceti curat in vietile voastre.
Iar daca dupa acest timp el divorteaza,atunci tu ai putea fi linistita pentru ca a facut-o pentru el,nu pentru tine.
E diferit faptul ca iesi dintr-o relatie pentru ca nu mai ai sentimente pentru cel de langa pleci,de faptul ca pleci de cel de langa tine pentru ca te duci langa altcineva pe care l-ai cunoscut cand ar fi trebuit sa fii fidel.
Nu stiu daca am reusit sa exprim cu exactitate ceea ce as vrea sa spun.Imi doresc sa fi inteles mesajul meu.
O zi buna si decizii cumpatate.


''E diferit faptul ca iesi dintr-o relatie pentru ca nu mai ai sentimente pentru cel de langa pleci,de faptul ca pleci de cel de langa tine pentru ca te duci langa altcineva pe care l-ai cunoscut cand ar fi trebuit sa fii fidel.''

Cand iesi dintr-o relatie o faci pt ca nu mai ai sentimente pt.partener,logic.Mai departe
vorbim de fidelitatea barbatului care nu-si mai iubeste nevasta.... e un act de barbarie sa-i ceri asta:).Astea-s pretentii intr-o lume imaginara.
Dupa cate vad eu cred ca ar fi vrut de mult sa divorteze dar il retine cate ceva.Normal ca nu-i usor sa puna capat unei casnicii dintr-o data.
Are atatea de clarificat este femeie cu care a trait atata timp,au copii.
Desii nu vrem sa vedem cel mai de motiv pt.care un barbat paraseste o femeie e pt ca in viata lui a aparut altcineva.Cate femei nu se intreaba ''de ce m-a lasat''si habar au ca el incepuse de mult o alta relatie de ceva vreme si probabil nu v-or afla niciodata.Si dabea dupa asta urmeaza si celelalte motive.....Pan`la urma divortezi dar tot cu speranta ca in viitor ti-ai gasit o inlocuitoare,nu sa te calugaresti.
Astea-s treburi de cand lumea si vor exista cat va fi omenirea....trebuie dor noi sa deschidem ochii si sa vedem realitate,nu sa ne facem ca ploua:)



..te inseli...nu-s de cand lumea...mintea voastra si hormonii si emanciparea au luat-o razna...asta-i cancerul lumii acesteia...capisci?....esti o celula...cand celulele nu-si mai "vor" locul stabilit...asta e cancer....si cu asta basta... ca ma enervati deja cu prostiile si emanciparile voastre...totul trebuie sa aiba o ordine...ceea ce faceti e anarhie.
kudika195501
Postat pe 12 Decembrie 2010 00:53
De la: pinguina, la data 2010-12-11 13:28:23
De la: kudika195501, la data 2010-12-11 13:11:27
De la: kudika329067, la data 2010-12-11 02:11:56
De la: pinguina, la data 2010-12-09 20:26:33
Ai incredere in tine insati si totul va fi bine.Daca te iubeste divorteaza.

...chiar esti blonda


nu stiu cum naiba ai citat tu si ce ai sters...pentru ca a aparut ca si cand eu as fi zis : ai incredere in tine insati si totul va fi bine. daca te iubeste divorteaza...ceea ce de fapt a spus tipa pe care o faci tu blonda acum...te rog incearca cand citezi sa stergi in asa fel incat sa nu se inteleaga altceva.
Mersi mult

...scuza-ma...in primul rand am inteles altceva...postarea asta a mea e aiurea(o declar nula)
kudika195501
Postat pe 12 Decembrie 2010 00:54
...ca nu mai ai sentimente...hai nu ne luati cu abureli din astea...stai n ani langa un om...si zici ca nu maiai sentimente...ia nu mai fiti influentate de toate prostiile ce se spun pe forumuri...si nu va faceti vise dupa ce stiu eu cine...si sa vezi ca sunt sentimente....daca e asa cum ziceti voi...am putea cadea in ispita din 5 in 5 minute....creierul e cel care dirijeaza toate activitatile....asa ca nu va mai sustrageti...asta vreti...asta faceti...nu dati vina pe toate cate puteti!
kudika195501
Postat pe 12 Decembrie 2010 00:59
De la: kudika195501, la data 2010-12-12 00:59:03...ca nu mai ai sentimente...hai nu ne luati cu abureli din astea...stai n ani langa un om...si zici ca nu maiai sentimente...ia nu mai fiti influentate de toate prostiile ce se spun pe forumuri...si nu va faceti vise dupa ce stiu eu cine...si sa vezi ca sunt sentimente....daca e asa cum ziceti voi...am putea cadea in ispita din 5 in 5 minute....creierul e cel care dirijeaza toate activitatile....asa ca nu va mai sustrageti...asta vreti...asta faceti...nu dati vina pe toate cate puteti!


bravo.zi-le ca te sustin:D
extravagant
Postat pe 12 Decembrie 2010 01:55
De la: extravagant, la data 2010-12-12 01:55:50
De la: kudika195501, la data 2010-12-12 00:59:03...ca nu mai ai sentimente...hai nu ne luati cu abureli din astea...stai n ani langa un om...si zici ca nu maiai sentimente...ia nu mai fiti influentate de toate prostiile ce se spun pe forumuri...si nu va faceti vise dupa ce stiu eu cine...si sa vezi ca sunt sentimente....daca e asa cum ziceti voi...am putea cadea in ispita din 5 in 5 minute....creierul e cel care dirijeaza toate activitatile....asa ca nu va mai sustrageti...asta vreti...asta faceti...nu dati vina pe toate cate puteti!


bravo.zi-le ca te sustin:D

..vezi sa nu cad
kudika195501
Postat pe 12 Decembrie 2010 01:58
Fa fata draga ce vrei!
Nu asculta de gura lumii ca nu-ti da lumea sa mananci

Sari pe el ca o viata ai si nu tre`traiesti cu regrete ca ti-a bagat o damblagie d`aici in cap ce sa faci si ce nu,fa ce te taie capu

Tu chiar nu ai vazut cum merg lucurile aici...da o frustrata care se simte amenintata tonu si dupa vin ceilalti lingai sa-l aprobe

Sho pe el...de ce sa-ti refuzi ceva ce-ti place?Chiar nu esti capabila sa iei o decizie singura,crezi ca cine te sfatuieste p`aici e mai stralucit,sau vietile lor sunt mai bune?Te inseli

Iubeste-l de 5x pan`la Craciun
Editzu
Postat pe 12 Decembrie 2010 14:22
multumesc la toti pentru ca m-ati ascultat. am stat si m-am gandit bine zilele acestea si am ajuns sa ma hotarasc ce sa fac pana la urma : m-am gandit, bun , el ma iubeste, eu il iubesc ... insa ca sa trec peste durere , lacrimi , etc, fac in urmatorul fel; il accept in viata mea , vorbim , ne vedem , insa voi incerca sa nu ma mai gandesc la el ca un potential viitor sot si sa imi vad usor de viata mea , facand lucruri care imi plac, nerefuzand alti barbati care ar dori eventual sa ma invite la o cafea sau mai stiu eu ce (lui nu trebuie neaparat sa ii comunic tot ); voi incerca sa traiesc nesperand nimic de la el, il iau ca atare , ca pe un bun amic si poate asa cu timpul ma voi putea detasa intr-un fel de el.
kudika332247
Postat pe 12 Decembrie 2010 20:47
De la: kudika332247, la data 2010-12-12 20:47:09multumesc la toti pentru ca m-ati ascultat. am stat si m-am gandit bine zilele acestea si am ajuns sa ma hotarasc ce sa fac pana la urma : m-am gandit, bun , el ma iubeste, eu il iubesc ... insa ca sa trec peste durere , lacrimi , etc, fac in urmatorul fel; il accept in viata mea , vorbim , ne vedem , insa voi incerca sa nu ma mai gandesc la el ca un potential viitor sot si sa imi vad usor de viata mea , facand lucruri care imi plac, nerefuzand alti barbati care ar dori eventual sa ma invite la o cafea sau mai stiu eu ce (lui nu trebuie neaparat sa ii comunic tot ); voi incerca sa traiesc nesperand nimic de la el, il iau ca atare , ca pe un bun amic si poate asa cu timpul ma voi putea detasa intr-un fel de el.


ai probleme mari sau e varsta de vina?:D
extravagant
Postat pe 12 Decembrie 2010 21:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: eu_oana_eu 2 Iulie 2010 23:21
Cum sa fac? 68 De la: kudika_22227 29 Martie 2013 12:08
Fata lui .... 39 De la: maimai_no1 31 Ianuarie 2012 18:04
O parere va rog.... 87 De la: gigi_oprea 14 Decembrie 2010 20:27
Vreau sa dispar!!! 92 De la: justforfun84 28 Ianuarie 2012 09:38