Setari Cookie-uri

vrea sa ma paraseasca fiindca sunt bolnava

Ma aflu intr-o situatie foarte dificila. Pe scurt: sunt casatorita de 2 ani dupa o relatie de 3 ani cu un barbat care continua sa ma surprinda in fiecare zi. Am diabet, tip 1, de la 18 ani si nu am ascuns niciodata acest lucru. Nu a parut sa-l deranjeze, si am avut grija sa-i explic tot ce inseamna aceasta boala de la primele intalniri.
De cateva saptamani a inceput sa-mi spuna ca nu mai suporta boala mea, ca traieste intr-un stres continuu si simte ca nu mai poate. Cu ce i-am gresit? Boala e sub control...nu am nevoie de ingrijiri speciale si mi-am indeplinit datoriile de sotie tampita. Mereu l-am pus pe primul plan si poate de aici a inceput totul. Cand mi-a spus aceste lucruri am simtit ca nu mai pot respira... Cum poate sa fie asa de las? Spune ca ma iubeste...si ca vrea sa ramanem prieteni.....mi-a venit sa-l lovesc. M-am abtinut cu greu, ma consider o persoana pasnica. Mi-a distrus increderea care o aveam in mine si ma gandesc cu groaza ca boala devine modul de a fi caracterizata. Tot ce fac, calitatile si defectele mele au pierdut in fata bolii....
Nu stiu ce sa fac, cum sa fac....nu gasesc puterea sa vad dincolo de ziua de maine. Nu am pe nimeni care sa ma inteleaga.
Nu sunt o copila. Am 28 de ani si cand m-am casatorit am crezut ca fac cel mai bun pas. Mi-a demonstrat de nenumarate ori ca m-am inselat. Cuvintele grele sunt la ordinea zilei si totusi, nu pot pleca....De cand mi-a spus, simt ca sunt dispusa sa fac orice numai sa nu-l pierd.
Am mandrie si orgoliu. Tot imi spun ca o sa-mi fie mai bine fara el, ca renunta la cel mai bun lucru din viata lui......si totusi nu pot.
Nu reusesc sa-l inteleg....Acceptam mai usor daca gasea alt motiv sa divorteze? Sau eram la fel de disperata....
Am trecut prin atatea impreuna......sau am fost singura in tot atata timp si nu am vazut asta? Cum poate un rahat de boala sa castige?
imi cer scuze. Pare un subiect banal cu o solutie simpla. Nu am avut cui sa-i spun aceste lucruri.
Multumesc
mirunaandreea
Postat pe 13 Decembrie 2010 08:51
daca nu aveti copii, chiar nu vad de ce mai stai cu el?
battleofwits
Postat pe 13 Decembrie 2010 08:56
motivele mele...ca-l iubesc mai mult decat pe mine, simt ca nu am puterea sa o iau de la capat..mi-e frica! ma doare atat de tare, si nu am de ce/ de cine sa ma agat sa pot sa trec peste
mirunaandreea
Postat pe 13 Decembrie 2010 08:59
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 08:59:37motivele mele...ca-l iubesc mai mult decat pe mine, simt ca nu am puterea sa o iau de la capat..mi-e frica! ma doare atat de tare, si nu am de ce/ de cine sa ma agat sa pot sa trec peste


o mana virtuala ti-o intind eu

ideea e ca din moment ce el nu te mai vrea ... stand cu el nu faci decat sa continui suferinta, stiu ca e mai placuta suferinta decat sa o iei pe un drum necunoscut, insa eu cred ca meriti sa fi si tu fericita ca orice om normal la cap
battleofwits
Postat pe 13 Decembrie 2010 09:02
lasa-l, boala de care sufera el este mult mai grava!cum spunea cineva meriti sa fi si tu fericita!
vitamina_c
Postat pe 13 Decembrie 2010 09:04
Si daca el s-ar fi imbolnavit grav, iar tu ar fi trebuit sa-l ingrijesti cum era?
Egoist, egoist, egoist!!!!!
Lucia38
Postat pe 13 Decembrie 2010 09:09
De la: battleofwits, la data 2010-12-13 08:56:06daca nu aveti copii, chiar nu vad de ce mai stai cu el?


De ce? Iti spun eu de ce. Pentru ca noi femeile ne indragostim, iubim cu tot sufletul, acceptam orice si facem tot felul de compromisuri pentru o relatie. Asa e firea noastra. Pare absurd ce spun, stiu...eu imi spun tot timpul ca eu nu accept asemenea relatii, ca voi gasi un barbat langa care sa am liniste si pentru care nu voi face atatea. Insa asta e realitatea. Intr-o relatie noi femeile suntem care dau cel mai mult din pacate, noi suntem femei, amante, iubite, prietene, mame pentru un barbat in timp ce ei ne vad ca pe un rau necesar.
Si dupa ce facem atatea pentru ei...se satura, se plictisec sau isi gasesc pe alta. Si-atunci...cum naiba sa nu te enervezi, cum naiba sa nu-ti vina sa mori de ciuda? Dupa atatia ani cand i-ai dat tot ce ai avut mai bun in tine, dupa ce ai suportat si ai indurat, dupa ce ai fost acolo langa el cand a avut nevoie...vine si iti spune "nu te m ai vreau". Sunt convinsa ca pentru nimeni nu e usor.

Draga mea...eu nu pot sa-ti dau un sfat. Eu cand am auzit ca "nu mai pot fi cu tine" mi-am luat bagajul si-am plecat. Insa..asa sunt eu, mai puternica, mai independenta. Tu..trebuie sa faci ce simti tu, ce crezi tu ca e mai bine pentru tine
_Cryssa_
Postat pe 13 Decembrie 2010 09:25
hai sa-ti vand un pont...de regula un barbat las, care nu poate sa declare cu fruntea sus...stii fata, m-am indragostit de alta,punct...alege calea cea mai usoara din punctul lui de vedere de a iesi dintr-un mariaj...care la tine s-a nimerit sa fie boala ...nu conteaza ca pt tine s-a naruit totul...el trebuie sa iasa nesifonat.
Asa ca fata draga, fi fata desteapta si iesi tu cu fruntea sus...arata-i dispretul care se cuvine si nu te mai crampona de un om de nimic
miss_darine
Postat pe 13 Decembrie 2010 09:29
am trecut prin atatea anii acestia......mereu am crezut ca mi-am atins limita si mereu mi s-a demonstrat ca nu e asa...
vreau sa-mi ating limita...sa-mi gasesc un pic de liniste. N-am curajul sa spun celor din jurul meu prin ce trec...insa ieri am aflat ca el le-a povestit tuturor, la serviciu, prietenilor lui, familiei lui.....cum poate sa-i fie asa de usor?
Mi-e asa de ciuda pe mine ca sunt mai slaba decat am crezut...Am ramas intr-un oras doar pentru ca era el, am incercat sa-mi fac o viata...si cand credeam ca reusim sa ajungem undeva....mi-a aruncat bomba asta. Ce usor se pot distruge oamenii
mirunaandreea
Postat pe 13 Decembrie 2010 09:41
Inainte de 89, legea divortului te lega cu de-a sila de o persoana bolnava. Daca suferea de o anumita boala ce presupunea ingrijiri speciale (boala capatata in timul casatoriei) atunci spuneai pas la divort.
Desigur, nu e cazul tau. Va putea divorta de tine, cu sau fara acordul tau. Si e firesc, indiferent ce motive are. Probabil ca la divort va spune altceva, nu doar ca a trai cu o femeie bolnava de diabet, a devenit insuportabil pentru el.
Ceea ce nu mi se pare firesc este felul cum te cramponezi de el. Iti place sau nu, e jenant. E ca si cum ai demonstra lumii intregi ca, intr-adevar, ai un handicap si nu te poti descurca in viata fara x sau y. Mai cu seama cand ti se spune clar ca nu esti dorita. Indiferent pe ce pozitie m-as afla intr-o asemenea relatie, as fugi mancand pamantul. Nu stau cu nimeni cu de-a sila si nici nu tin cu sila pe nimeni.

De plecat tot va pleca. Cand va acumula destul, isi va face bagajul si va disparea. Vei supravietui?
rashela
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:35
Subscriu la ce a zis darine...cred ca motivul nu e boala ci o alta femeie. Si o data in plus cred asta dupã ce spui ca a povestit tuturor. Pentru el e clar trebuie sa faca asta si o ca face...
Sa fim seriosi sunt atatia oameni cu diabet, sunt atatia care au alte boli, sunt in scaun cu rotile sau chiar imobilizati la pat si cu toate astea partenerii lor nu au plecat. Nu zic ca e ușor, dar nici nu poate sa fie un motiv de divort. Cred ca toți cunoscutii lui ar trebui sa-l ridiculizeze.
Cât despre tine...fii tare nu te lasa calcata de un netrebnic care nu poate spune adevarul. Gândește-te ca sigur in alta parte iti va fi mai bine si vei fi fericita...poate nu la început, dar cu timpul sigur.
Bafta multã!
pinguina
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:36
De ce trebuie sa fie netrebnic un om care nu mai iubeste pe un altul? Nu va inteleg deloc. Poate ca e netrebnic ca invoca boala, poate ca e las si mincinos, dar nu e un nenorocit pentru ca vrea sa iasa dintr-o relatie care nu il face fericit. Oricare dintre noi ne dorim o viata frumoasa. Cum ar fi fost s-o insele, cum ar fi sa ramana cu ea si sa aiba o viata dubla? Nu spuneti pe toate topicele similare ca intai divortezi si apoi iti refaci viata? Asta vrea si el.
rashela
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:40
din moment ce el nu te mai vrea si te face sa te simti pe zi ce trece mai rau , nu vad de ce mai stai cu el! ranile se vindeca cu trecerea timpului.poate ai sa gasesti un barbat care sa te merite!
roz5blue6lila7
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:43
as intelege daca mi-ar spune ca nu ma mai iubeste, sau ca a gasit pe altcineva......l-am rugat sa-mi spuna adevarul.....si adevarul lui e: "ca ma iubeste foarte mult...dar nu!"
problema e ca nu inteleg.....asta e tot
mirunaandreea
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:49
urat din partea lui ca a ales motivul asta!in rest ..sunt sigura ca ai sa treci si peste asta!
size_back
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:50
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 10:49:38as intelege daca mi-ar spune ca nu ma mai iubeste, sau ca a gasit pe altcineva......l-am rugat sa-mi spuna adevarul.....si adevarul lui e: "ca ma iubeste foarte mult...dar nu!"
problema e ca nu inteleg.....asta e tot

si tu ce ai vrea sa iti spuna ca si-a gasit pe alta?pe bune..probabil ca acum nu realizezi cat rau ti-ar face sa stii ca are pe alta!
size_back
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:51
De la: rashela, la data 2010-12-13 10:40:04De ce trebuie sa fie netrebnic un om care nu mai iubeste pe un altul? Nu va inteleg deloc. Poate ca e netrebnic ca invoca boala, poate ca e las si mincinos, dar nu e un nenorocit pentru ca vrea sa iasa dintr-o relatie care nu il face fericit. Oricare dintre noi ne dorim o viata frumoasa. Cum ar fi fost s-o insele, cum ar fi sa ramana cu ea si sa aiba o viata dubla? Nu spuneti pe toate topicele similare ca intai divortezi si apoi iti refaci viata? Asta vrea si el.

io ii zic las...si nesimtit pt ca a ales varianta asta de a iesi din relatie...fara sa se gandeasca ca lasa in urma o femeie care va vedea in boala ei un handicap, de-acum incolo
rashela nu toate femeile sunt puternice din pacate..si mi-e clar ca nici protagonista povestii de fata,nu este
miss_darine
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:54
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 10:49:38as intelege daca mi-ar spune ca nu ma mai iubeste, sau ca a gasit pe altcineva......l-am rugat sa-mi spuna adevarul.....si adevarul lui e: "ca ma iubeste foarte mult...dar nu!"
problema e ca nu inteleg.....asta e tot

ai incercat ...o sa mai incerci...dar, oare merita???
un barbat nu trebuie sa te faca sa iti pierzi increderea in tine, sa nu te neglijezi !capul sus si mergi inainte!
roz5blue6lila7
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:54
prea putin conteaza daca are pe alta sau nu! asta nu-l face mai mult sau mai putin inuman, egoist si lipsit de caracter! este de condamnat modul in care a ales sa iasa din aceasta relatie si mai ales ca da vina pe boala ta! de ce nu-ti dai seama ca stand langa un astfel de om "te imbolnavesti" si mai rau?
vitamina_c
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:58
De la: miss_darine, la data 2010-12-13 10:54:03
De la: rashela, la data 2010-12-13 10:40:04De ce trebuie sa fie netrebnic un om care nu mai iubeste pe un altul? Nu va inteleg deloc. Poate ca e netrebnic ca invoca boala, poate ca e las si mincinos, dar nu e un nenorocit pentru ca vrea sa iasa dintr-o relatie care nu il face fericit. Oricare dintre noi ne dorim o viata frumoasa. Cum ar fi fost s-o insele, cum ar fi sa ramana cu ea si sa aiba o viata dubla? Nu spuneti pe toate topicele similare ca intai divortezi si apoi iti refaci viata? Asta vrea si el.

io ii zic las...si nesimtit pt ca a ales varianta asta de a iesi din relatie...fara sa se gandeasca ca lasa in urma o femeie care va vedea in boala ei un handicap, de-acum incolo
rashela nu toate femeile sunt puternice din pacate..si mi-e clar ca nici protagonista povestii de fata,nu este



Imi permit aici un comenteriu:)
Dari, diabetul nu e raceala, acest om probabil cat timp au fost prieteni a crezut ca daca se vor casatori o sa fie OK, acum vazand ca o femeie cu diabet nu poate face un copil.....nu are o viata chiar normala( doamne fereste, nu consider diabetul un handicap, insa e totusi o boala care necesita ingrijiri) a realizat ca exista o problema.

In dau dreptate raselei, acest om, las, nemernici cum o fi el, probabil ca nu vrea sa o jigneasca spunand adevarul, prefera sa iasa "fin" din relatie .......si probabil ca da, si-a gasit o alta femeie .
Eu nu-l condamn deloc, asta-i viata......chiar daca nu totdeauna e pe placul nostru, ca sa spun asa.
Doamna cu topicul trebuie sa inteleaga ca acest capitol s-a incheiat si sa nu dispere, mai ales ca efectiv nu raman copii fara tata...
stem_29
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:12
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 08:59:37motivele mele...ca-l iubesc mai mult decat pe mine, simt ca nu am puterea sa o iau de la capat..mi-e frica! ma doare atat de tare, si nu am de ce/ de cine sa ma agat sa pot sa trec peste


impusca-l!
pickard
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:15
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 08:51:20Ma aflu intr-o situatie foarte dificila. Pe scurt: sunt casatorita de 2 ani dupa o relatie de 3 ani cu un barbat care continua sa ma surprinda in fiecare zi. Am diabet, tip 1, de la 18 ani si nu am ascuns niciodata acest lucru. Nu a parut sa-l deranjeze, si am avut grija sa-i explic tot ce inseamna aceasta boala de la primele intalniri.
De cateva saptamani a inceput sa-mi spuna ca nu mai suporta boala mea, ca traieste intr-un stres continuu si simte ca nu mai poate. Cu ce i-am gresit? Boala e sub control...nu am nevoie de ingrijiri speciale si mi-am indeplinit datoriile de sotie tampita. Mereu l-am pus pe primul plan si poate de aici a inceput totul. Cand mi-a spus aceste lucruri am simtit ca nu mai pot respira... Cum poate sa fie asa de las? Spune ca ma iubeste...si ca vrea sa ramanem prieteni.....mi-a venit sa-l lovesc. M-am abtinut cu greu, ma consider o persoana pasnica. Mi-a distrus increderea care o aveam in mine si ma gandesc cu groaza ca boala devine modul de a fi caracterizata. Tot ce fac, calitatile si defectele mele au pierdut in fata bolii....
Nu stiu ce sa fac, cum sa fac....nu gasesc puterea sa vad dincolo de ziua de maine. Nu am pe nimeni care sa ma inteleaga.
Nu sunt o copila. Am 28 de ani si cand m-am casatorit am crezut ca fac cel mai bun pas. Mi-a demonstrat de nenumarate ori ca m-am inselat. Cuvintele grele sunt la ordinea zilei si totusi, nu pot pleca....De cand mi-a spus, simt ca sunt dispusa sa fac orice numai sa nu-l pierd.
Am mandrie si orgoliu. Tot imi spun ca o sa-mi fie mai bine fara el, ca renunta la cel mai bun lucru din viata lui......si totusi nu pot.
Nu reusesc sa-l inteleg....Acceptam mai usor daca gasea alt motiv sa divorteze? Sau eram la fel de disperata....
Am trecut prin atatea impreuna......sau am fost singura in tot atata timp si nu am vazut asta? Cum poate un rahat de boala sa castige?
imi cer scuze. Pare un subiect banal cu o solutie simpla. Nu am avut cui sa-i spun aceste lucruri.
Multumesc
Daca sa terminat asta e.Nu trebuie sa disperi
Valy90
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:23
pot sa fac copii....trebuie sa am mai multa grija....si cam atat.
si cum pot sa nu disper?....
mirunaandreea
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:02
uite asa bine si frumos
Valy90
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:05
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 13:02:13pot sa fac copii....trebuie sa am mai multa grija....si cam atat.
si cum pot sa nu disper?....


Stai putin ca nu inteleg? Disperarea din ce vine? Inteleg ca, in ciuda diabetului, esti o femeie normala. Pe picioarele tale, presupun. Respiri propriul aer si te hranesti cu mainile tale. Ce rol joaca sotul tau in existenta ta? Colac de salvare? Icoana de pus pe perete? E un om ca noi toti, ba mai mult, ti-a dovedit ca are un caracter infect. Ce iubesti la un om care iti spune ca nu suporta sa mai traiasca alaturi de tine? Sau ce pretentii poti avea de la un om care te dispretuieste?

Va tot legati de: "ne-am luat din dragoste!" S-a dus, esti vie, continua-ti viata, nu ti-o face singura un cosmar. Nu el e necazul vietii tale.
rashela
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:16
De la: rashela, la data 2010-12-13 13:16:38
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 13:02:13pot sa fac copii....trebuie sa am mai multa grija....si cam atat.
si cum pot sa nu disper?....


Stai putin ca nu inteleg? Disperarea din ce vine? Inteleg ca, in ciuda diabetului, esti o femeie normala. Pe picioarele tale, presupun. Respiri propriul aer si te hranesti cu mainile tale. Ce rol joaca sotul tau in existenta ta? Colac de salvare? Icoana de pus pe perete? E un om ca noi toti, ba mai mult, ti-a dovedit ca are un caracter infect. Ce iubesti la un om care iti spune ca nu suporta sa mai traiasca alaturi de tine? Sau ce pretentii poti avea de la un om care te dispretuieste?

Va tot legati de: "ne-am luat din dragoste!" S-a dus, esti vie, continua-ti viata, nu ti-o face singura un cosmar. Nu el e necazul vietii tale.[/quote ] Bravo rashela Cand le aud ,,ma parasit,nu mai pot mor,nu mai vad viata fara el,bla,bla" imi vine sa le omor eu.Ma gandesc, cand le moare cineva drag(Doamne fereste)atunci ce or mai face?Isi pun latul de gat?si vb aia e sange din sangele lor,nu?Poate crezi ca ce zic eu n-are legatura,dar eu cred ca are.
Valy90
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:36
disperarea vine din frica de a nu-i indeparta pe toti din acelasi motiv, frica de a ramane singura dupa ce am trait 5 ani numai impreuna cu el, frica de a ramane singura intr-un oras care nu-mi apartine...
mirunaandreea
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:36
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 13:36:37disperarea vine din frica de a nu-i indeparta pe toti din acelasi motiv, frica de a ramane singura dupa ce am trait 5 ani numai impreuna cu el, frica de a ramane singura intr-un oras care nu-mi apartine...
Ete na si cu tine,ce probleme iti faci tu. Nu esti oarba,nu esti muta,surda(si aia care au prob astea tot se descurca),deci nu ai de ce sa te plangi.banuiesc ca poti munci,nu?
Valy90
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:40
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 13:02:13pot sa fac copii....trebuie sa am mai multa grija....si cam atat.
si cum pot sa nu disper?....



Sigur ca poti, insa banuiesc ca stii ca nu indica niciun ginecolog acest lucru.
Diabeticele ca organe de reproducere sunt ok ( aici ma refer strict la diabet) insa niciun medic nu indica sa faca copii.....consecintele le stii singura.
Iar cand spuc ca trebuie mai multa grija, eu cred ca te gandesti ca orice femeie insercinata are o grija in plus, asta e......la diabetice e altceva, si repet, NU e indicat sa faca.
Probabil ca de aceea nici nu ai facut, si-mi pare OK, pt. ca-ti risti viata.
Ce sa faci?
Simplu, nu te mai vrea, de ce te umilesti?
Sa inteleg ca nu castigi cat sa te intreti?
Nu pot sa cred ca un om iti zice ca nu te mai doreste si tu pici in genunchi in fata lui.......asa, fara niciun motiv.
Tind sa cred ( stiu ca par rea) ca la mijloc este altceva.....in niciun caz iubirea, nici macar obisnuinta.
Tu trebuie sa te gandeasti ca acest capitol al vietii tale s-a incheiat si incepe altul, in care deocamdata esti doar tu.
stem_29
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:41
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 13:36:37disperarea vine din frica de a nu-i indeparta pe toti din acelasi motiv, frica de a ramane singura dupa ce am trait 5 ani numai impreuna cu el, frica de a ramane singura intr-un oras care nu-mi apartine...


Muta-te in orasul care-ti apartine, in orasul de unde ai venit.......5 ani nu e 25, nu poti spune ca l-ai uitat.
Incepe o viata noua in orasul tau.
stem_29
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai poate fi vorba de....noi 0 De la: 16 Ianuarie 2011 18:59
ce proasta :))))) 37 De la: oana84onutza 19 Februarie 2010 20:21
oare ce sa fac? 12 De la: perce_neige 30 Aprilie 2010 21:11
zau ca nu stiu ce sa mai fac :-?? 59 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 19:00
Tradarea... 33 De la: crysa_tm 1 Octombrie 2010 15:49