Setari Cookie-uri

vrea sa ma paraseasca fiindca sunt bolnava

De la: Barbie30_, la data 2010-12-14 11:54:54
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 11:53:14App: Barbie,Geo va salut,ca nu ne-am vazut de ceva vreme pupiiiciii

Adriano,pe unde umblasi fata?

D-apoi,luasi si io o pauza ca-ncepeau sa mi se toceasca unghiutele
AdrianaR
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:00

Yo nu mai inteleg nimic
Barbie30_
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:00
De la: Barbie30_, la data 2010-12-14 12:00:42
Yo nu mai inteleg nimic


Ahahaha,pffff ce bine mi-au prins cateva zile de "liniste"....
AdrianaR
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:02
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 12:02:28
De la: Barbie30_, la data 2010-12-14 12:00:42
Yo nu mai inteleg nimic


Ahahaha,pffff ce bine mi-au prins cateva zile de "liniste"....


Gata fata,m-am luminat
Barbie30_
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:04
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 11:53:14App: Barbie,Geo va salut,ca nu ne-am vazut de ceva vreme pupiiiciii


tzuc adi
geo_resuscitat
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:06
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 11:53:14App: Barbie,Geo va salut,ca nu ne-am vazut de ceva vreme pupiiiciii
Adryyy ce faci draga?
Valy90
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:07
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 08:51:20Ma aflu intr-o situatie foarte dificila. Pe scurt: sunt casatorita de 2 ani dupa o relatie de 3 ani cu un barbat care continua sa ma surprinda in fiecare zi. Am diabet, tip 1, de la 18 ani si nu am ascuns niciodata acest lucru. Nu a parut sa-l deranjeze, si am avut grija sa-i explic tot ce inseamna aceasta boala de la primele intalniri.
De cateva saptamani a inceput sa-mi spuna ca nu mai suporta boala mea, ca traieste intr-un stres continuu si simte ca nu mai poate. Cu ce i-am gresit? Boala e sub control...nu am nevoie de ingrijiri speciale si mi-am indeplinit datoriile de sotie tampita. Mereu l-am pus pe primul plan si poate de aici a inceput totul. Cand mi-a spus aceste lucruri am simtit ca nu mai pot respira... Cum poate sa fie asa de las? Spune ca ma iubeste...si ca vrea sa ramanem prieteni.....mi-a venit sa-l lovesc. M-am abtinut cu greu, ma consider o persoana pasnica. Mi-a distrus increderea care o aveam in mine si ma gandesc cu groaza ca boala devine modul de a fi caracterizata. Tot ce fac, calitatile si defectele mele au pierdut in fata bolii....
Nu stiu ce sa fac, cum sa fac....nu gasesc puterea sa vad dincolo de ziua de maine. Nu am pe nimeni care sa ma inteleaga.
Nu sunt o copila. Am 28 de ani si cand m-am casatorit am crezut ca fac cel mai bun pas. Mi-a demonstrat de nenumarate ori ca m-am inselat. Cuvintele grele sunt la ordinea zilei si totusi, nu pot pleca....De cand mi-a spus, simt ca sunt dispusa sa fac orice numai sa nu-l pierd.
Am mandrie si orgoliu. Tot imi spun ca o sa-mi fie mai bine fara el, ca renunta la cel mai bun lucru din viata lui......si totusi nu pot.
Nu reusesc sa-l inteleg....Acceptam mai usor daca gasea alt motiv sa divorteze? Sau eram la fel de disperata....
Am trecut prin atatea impreuna......sau am fost singura in tot atata timp si nu am vazut asta? Cum poate un rahat de boala sa castige?
imi cer scuze. Pare un subiect banal cu o solutie simpla. Nu am avut cui sa-i spun aceste lucruri.
Multumesc


sicer, nu te inteleg, cum poti sa mai doresti langa tine un asemenea om, pai daca nu iti este alaturi cand iti este greu , atunci cand iti va fi alaturi? Poate este mai bine sa divortati acum decat mai tarziu....
visan_georgiana
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:08
De la: PislanViorica, la data 2010-12-14 11:57:31
Buna ziua tuturor....am citit intreaga conversatie si totusi nu am inteles ceva....persoana in cauza a cerut sprijin sau cel putin o simpla solutie,nu cred ca vrea sa ii planga nimeni de mila sau sa o judece ....nu consider ca boala poate fi un impediment intr-o relatie...eu insami am o relatie de 3 ani cu o persoana ce sufera de o anumita boala..curabila intr`adevar dar de cand sunt cu el are aceasta boala....deci am stiut de la inceput in ce "ma bag "ca sa zic asa...nu am nevoie de recunostina lui pt ca i-am fost alaturi desi o arata f des...dar parasindu-l ptr aceasta chestie mii se pare o chestie imatura si plina de lasitate. Chiar daca boala respectiva nu are remediu decat tratament care e problema? atata timp cat persoana iubita e bine fizic tu trebuie sa ai grija sa o faci sa se simta bine si psihic...ceea ce a facut el e o dovada vie deimaturitate si lasitate. Un astfel de caz....o boala...ar trebuii sa uneasca 2 persoane nu sa ledesparta...bineinteles atata timp cat exista iubire si respect reciproc....Daca as fi eu in situatia ta....nu as mai sta pe ganduri....si chiar eu i-as cere divortul chiar daca doare....daca acum nu iti este alaturi desi stia de la inceput,atunci cand? Expresia "alaturi la bine si la rau" ce este folosita in fata altarului ce rost mai are atunci???? El a incalcat-o intr-un mod rusinos...parerea mea... O zi buna si iti doresc toate cele bune luand o decizie demna de tine si de capacitatile tale.


buna sa fie inima, doamna viorica. si pislan!
dumneavoastra vorbiti de pe cealalta parte a baricadei.
citind drept si extrapoland cu povestea domnitei plangacioase si creeand o paralele tangentiala hasurabila, s-ar deduce ca nu boala este motivul despartirii.
geo_resuscitat
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:14
multumesc d-nei viorica.....aveam nevoie sa citesc asta.


mirunaandreea
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:20
Buna sa va fie inima si dvs...a mea e buna destul cat pentru mine....Eu mi-am zis o parere personala....si nu am specificat motivul neaparat....poate sa fie asta sau cu totul altu?!? Sau dvs ati reusit cumva sa afli adevaratul motiv de le refuzi altora sa isi expuna proprile pareri? Adevaratul motiv il poate afla numai doamna care e pusa in aceasta situatie....In acest caz, parerea mea era strict pentru doamna ce si-a expus problema...ea este in masura sa imi refuze sau nu parerea.
Nu aveti pentru ce .... macar sa va faca sa ajungeti la o concluzie si o decizie potrivita
MotherNorth
Postat pe 14 Decembrie 2010 13:03
De la: PislanViorica, la data 2010-12-14 13:03:27 Sau dvs ati reusit cumva sa afli adevaratul motiv de le refuzi altora sa isi expuna proprile pareri?


doamna pislan, intelesu-ma-ti eronat!
io am scos in evidenta ideea ca, fiind in situatia doamnei care a deschis topicul, ati expus parerea din celalalt unghi. adica din scaunul persoanei care traieste cu cineva intr-o oarecare stare de boala.
iar dumneavoastra n-ati facut altceva decat sa intariti ideea ca nu boala este motivul despartirii in cazul doamnei care a deschis topicul. subtil!
n-am nimic cu dumneavoastra, ba chiar imi sunteti draga, acum!
domnita in cauza, desii zice ca nu face caz de boala ei, i-a pronuntat denumirea de cishpe ori pana acu'! si de shpe ori ca face tratament!
daca ar intredeschide ochisorii, .............daca!!
geo_resuscitat
Postat pe 14 Decembrie 2010 14:05
De la: geo_resuscitat, la data 2010-12-14 14:05:13
De la: PislanViorica, la data 2010-12-14 13:03:27 Sau dvs ati reusit cumva sa afli adevaratul motiv de le refuzi altora sa isi expuna proprile pareri?


doamna pislan, intelesu-ma-ti eronat!
io am scos in evidenta ideea ca, fiind in situatia doamnei care a deschis topicul, ati expus parerea din celalalt unghi. adica din scaunul persoanei care traieste cu cineva intr-o oarecare stare de boala.
iar dumneavoastra n-ati facut altceva decat sa intariti ideea ca nu boala este motivul despartirii in cazul doamnei care a deschis topicul. subtil!
n-am nimic cu dumneavoastra, ba chiar imi sunteti draga, acum!
domnita in cauza, desii zice ca nu face caz de boala ei, i-a pronuntat denumirea de cishpe ori pana acu'! si de shpe ori ca face tratament!
daca ar intredeschide ochisorii, .............daca!!


In principiu am mers pe ideea ca din moment ce stia de boala dansei de la inceput dc a trecut atunci peste si acum nu mai poate?!?.....motivele pot fi o mie si una...eu am dezvoltat numai motivul acesta pentru ca nu are o scuza plauzibila acuzatul....Acum fiecare percepe cum vrea si cum poate mesajul ...numai el stie care intr-adevar motivul....Cert e ca oricum din punctul meu de vedere solutia ar fi ce am spus mai sus...
Geo..multe mesaje transmise intr-un anumit mod pot avea o mie si una de intelesuri si insinuari ..deci probabil eu am abordat mesajul dvs in cu totul alt mod decat ati fi vrut...
MotherNorth
Postat pe 14 Decembrie 2010 14:14
De la: valy90, la data 2010-12-14 12:07:39
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 11:53:14App: Barbie,Geo va salut,ca nu ne-am vazut de ceva vreme pupiiiciii
Adryyy ce faci draga?


Salut valy uite bine,merci...m-am bagat putin in subiectu asta dar deja ma depaseste tu,ce mai faci?
AdrianaR
Postat pe 14 Decembrie 2010 20:31
in primul rand...eu nu cred ca esti un om slab. Daca Dumenzeu ti-a dat sa duci pe umeri o boala cronica ca diabetul inseamna ca stia ca poti sa faci asta. Esti o persoana speciala si puternica. Jumatate din genialii de pe forumul asta care te comenteaza ca esti asa si pe dincolo probabil se sperie si la o raceala.
In al doilea rand...nu e vrb de faptul ca tu esti slaba cat de faptul ca ai ajuns sa confunzi iubirea cu dependenta. Tu nu il iubesti pe el. Nimeni nu ar putea iubi o persoana care se comporta asa. tu il iubesti pe cel care ti-ai inchipuit ca e.
Parerea mea e ca tu ai cam gresit de la inceput in relatia asta cand ai acceptat anumite conpromisuri (exact cum tu ai spus) de dragul lui.
Acum nu prea mai ai ce sa mai faci...daca macar demnitatea sau urma de demnitate care ti-a mai ramas vrei sa o pastrezi ar trebui sa pleci tu. daca nu o faci tu o va face el...

Stiu ca e greu dar trebuie sa iei asta ca pe o lectie in viata. sa inveti ca esti pe picior de egalitate cu alesul tau.
In plus...si eu cred ca el are pe altcineva.
ploidevise
Postat pe 18 Decembrie 2010 14:36
da-i jet...mama lui de ordinar imputit...ma mir cum de mai stai langa un asemenea om egoist si egocentrist!!!divorteaza,mergi mai departe!!!
ioanab90
Postat pe 16 Ianuarie 2011 12:02
imi pare rau sa ti zic asta, tocmai am citit impreuna cu prietenul meu ce ai scris despre presupusul motiv ca se desparte de tine pentru ca esti bolnava,dar prietenul meu zice ca principalul motiv pentru care te paraseste este pentru ca are pe altcineva...ar fi mai bine sa renunti la el si sa incepi o noua viata pentru ca esti tanara si ai toata viata la dispozitie
Cupcakes
Postat pe 17 Ianuarie 2011 00:00
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 08:51:20Ma aflu intr-o situatie foarte dificila. Pe scurt: sunt casatorita de 2 ani dupa o relatie de 3 ani cu un barbat care continua sa ma surprinda in fiecare zi. Am diabet, tip 1, de la 18 ani si nu am ascuns niciodata acest lucru. Nu a parut sa-l deranjeze, si am avut grija sa-i explic tot ce inseamna aceasta boala de la primele intalniri.
De cateva saptamani a inceput sa-mi spuna ca nu mai suporta boala mea, ca traieste intr-un stres continuu si simte ca nu mai poate. Cu ce i-am gresit? Boala e sub control...nu am nevoie de ingrijiri speciale si mi-am indeplinit datoriile de sotie tampita. Mereu l-am pus pe primul plan si poate de aici a inceput totul. Cand mi-a spus aceste lucruri am simtit ca nu mai pot respira... Cum poate sa fie asa de las? Spune ca ma iubeste...si ca vrea sa ramanem prieteni.....mi-a venit sa-l lovesc. M-am abtinut cu greu, ma consider o persoana pasnica. Mi-a distrus increderea care o aveam in mine si ma gandesc cu groaza ca boala devine modul de a fi caracterizata. Tot ce fac, calitatile si defectele mele au pierdut in fata bolii....
Nu stiu ce sa fac, cum sa fac....nu gasesc puterea sa vad dincolo de ziua de maine. Nu am pe nimeni care sa ma inteleaga.
Nu sunt o copila. Am 28 de ani si cand m-am casatorit am crezut ca fac cel mai bun pas. Mi-a demonstrat de nenumarate ori ca m-am inselat. Cuvintele grele sunt la ordinea zilei si totusi, nu pot pleca....De cand mi-a spus, simt ca sunt dispusa sa fac orice numai sa nu-l pierd.
Am mandrie si orgoliu. Tot imi spun ca o sa-mi fie mai bine fara el, ca renunta la cel mai bun lucru din viata lui......si totusi nu pot.
Nu reusesc sa-l inteleg....Acceptam mai usor daca gasea alt motiv sa divorteze? Sau eram la fel de disperata....
Am trecut prin atatea impreuna......sau am fost singura in tot atata timp si nu am vazut asta? Cum poate un rahat de boala sa castige?
imi cer scuze. Pare un subiect banal cu o solutie simpla. Nu am avut cui sa-i spun aceste lucruri.
Multumesc

Eu zic ca el cauta cearta aiurea.
Eu i-as da papucii in secunda doi. Mi se pare foarte urat sa arunci in ochii unui om, ca un defect, boala sa. Nimeni nu cere sa fie bolnav. Asta arata un caracter foarte urat.
kudika_pudika
Postat pe 17 Ianuarie 2011 00:12
om slab care doar cauta scuze penibile.
felixcat
Postat pe 27 Ianuarie 2011 19:06
m-am gandit sa va tin la curent....a plecat de acasa de 1 luna. divortul e principalul motiv.....ce-i guverneaza viata.
urmeaza sa ma mut in alta parte si incerc sa scap de tot ce tine de el. mi-e greu dar descopar in fiecare zi persoane ce-mi sunt aproape...
mirunaandreea
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:09
deci ... io cred ca nu boala e de vina, atata timp cat tu spui ca ti-ai indeplinit datoria de nevasta si boala nu necesita asa mare grija, banuiesc ca nu faci insulina sau etc, poate trebuia sa ai mai multa intimitate pt tine, sau poate motivul o fi ... alta ... deci nu merita daca el nu mai vrea, tu, cred ca ti-e teama sa o iei de la capat si nu vrei sa dai cu piciorul la ce ai construit ... poi sa se duca dragostea asa de repede ... nu e aia buna, daca nu e alaturi de tine cand ai nevoie cand sa fie cand e numai bine? mai ales ca a stiut de la inceput
am inteles ca este un leac babesc pt diabet.
valitecuci
Postat pe 30 Ianuarie 2011 14:00
am diabet de tipul I - insulino-dependent. Nu exista momentan alt leac cu efect indelungat pentru acest tip de diabet, inafara administrarii de insulina
mirunaandreea
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:49
orice sac isi are peticul, probabil acela nu este al tau.
florinrobert
Postat pe 31 Ianuarie 2011 01:03
am dat din intamplare de subiect mai altfel decat cele obinuite pe aici, si am o curiozitate : ce s-a intamplat pana la urma , v-ati impacat sau a plecat definitiv ?
mihaelaionita74
Postat pe 22 Martie 2013 10:03
daca nu iti face bine, lasa-l sa plece
nu cred ca boala e un motiv din moment ce acum a fost adus in discutie,
boala e doar un pretext...
poate are alte motive pe care nu le spune, si care nu tin de tine
kudika_32624
Postat pe 29 Martie 2013 02:33
E plina lumea de lasi. Nu cred ca ai nevoie de unul care sa-ti arunce o scuza atat de mizerabila . Mai bine incarca sa vezi partea frumoasa a lucrurilor si o sa vezi ca la momentul oportun o sa apara si acel cineva in viata ta
mihaelaionita74
Postat pe 5 Aprilie 2013 09:01
poate mai revii cu o parere si ne spui ce ai mai facut si cum ti-a mai mers.
cristi86
Postat pe 14 Aprilie 2013 16:49
alt topic deschis in gluma , ca toate de aici,bag de seama.seamana a povesti nemuritoare
mihaelaionita74
Postat pe 14 Aprilie 2013 21:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am fost inselata de sotul meu, cine ma poate sfatui ce sa faca? 16 De la: YullyNar3 2 Mai 2010 19:47
Ati inselat vreodata iubita/iubitul ,si daca DA ati regretat vreodata?? 143 De la: dragon_fly88 4 August 2014 11:28
nu mai pot 12 De la: aleera 2 Octombrie 2008 18:41
buna tuturor 6 De la: scorpio67 11 Mai 2010 10:13
vreau sa ma razbun... 51 De la: Fly2Freedom 6 Februarie 2011 20:50