Setari Cookie-uri

vrea sa ma paraseasca fiindca sunt bolnava

De la: rashela, la data 2010-12-14 11:12:52Iti dai seama daca pe un forum unde nu o cunoaste nimeni, unde stim doar 1% din adevar, starneste asemeena reactii, iti dai seama in jurul ei ce simt oamenii?


multi bolnavi vor atentie...si compatimire....eu cred ca asta doreste si ea!
size_back
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:14
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-13 08:51:20Ma aflu intr-o situatie foarte dificila. Pe scurt: sunt casatorita de 2 ani dupa o relatie de 3 ani cu un barbat care continua sa ma surprinda in fiecare zi. Am diabet, tip 1, de la 18 ani si nu am ascuns niciodata acest lucru. Nu a parut sa-l deranjeze, si am avut grija sa-i explic tot ce inseamna aceasta boala de la primele intalniri.
De cateva saptamani a inceput sa-mi spuna ca nu mai suporta boala mea, ca traieste intr-un stres continuu si simte ca nu mai poate. Cu ce i-am gresit? Boala e sub control...nu am nevoie de ingrijiri speciale si mi-am indeplinit datoriile de sotie tampita. Mereu l-am pus pe primul plan si poate de aici a inceput totul. Cand mi-a spus aceste lucruri am simtit ca nu mai pot respira... Cum poate sa fie asa de las? Spune ca ma iubeste...si ca vrea sa ramanem prieteni.....mi-a venit sa-l lovesc. M-am abtinut cu greu, ma consider o persoana pasnica. Mi-a distrus increderea care o aveam in mine si ma gandesc cu groaza ca boala devine modul de a fi caracterizata. Tot ce fac, calitatile si defectele mele au pierdut in fata bolii....
Nu stiu ce sa fac, cum sa fac....nu gasesc puterea sa vad dincolo de ziua de maine. Nu am pe nimeni care sa ma inteleaga.
Nu sunt o copila. Am 28 de ani si cand m-am casatorit am crezut ca fac cel mai bun pas. Mi-a demonstrat de nenumarate ori ca m-am inselat. Cuvintele grele sunt la ordinea zilei si totusi, nu pot pleca....De cand mi-a spus, simt ca sunt dispusa sa fac orice numai sa nu-l pierd.
Am mandrie si orgoliu. Tot imi spun ca o sa-mi fie mai bine fara el, ca renunta la cel mai bun lucru din viata lui......si totusi nu pot.
Nu reusesc sa-l inteleg....Acceptam mai usor daca gasea alt motiv sa divorteze? Sau eram la fel de disperata....
Am trecut prin atatea impreuna......sau am fost singura in tot atata timp si nu am vazut asta? Cum poate un rahat de boala sa castige?
imi cer scuze. Pare un subiect banal cu o solutie simpla. Nu am avut cui sa-i spun aceste lucruri.
Multumesc


1. Stai linistita ca are el alt motiv,doar ca boala ta e un "motiv" care cel putin nu-l defavorizeaza E cel mai simplu sa "dea vina" pe boala ta!
2. Imi pare rau sa spun asta,dar te-ai casatorit cu un gunoi,nu cu un barbat...Eu zic sa fii isteata,si sa-i faci bagajele si sa i le pui la usa,sau sa pleci tu...dar fara sa-i dai vreo explicatie!N-o merita si + de asta nu l-ar interesa cu adevarat,decat pt simplul fapt ca nu te credea atat de isteata!
3. Esti tanara iar boala ta nu-i un impediment pentru ca doi oameni ce se iubesc sa fie fericiti!Refa-ti viata,nu trebuie sa-ti pierzi increderea in tine!Ar fii cea mai mare greseala!Tu esti o femeie puternica in primul rand pt faptul ca ai dovedit ca aceasta boala nu te poate impiedica sa-ncerci sa-ti faci o familie si sa-ti traiesti viata normal!Ca ai gresit persoana,e partea a doua,dar n-ai pierdut nimic...ba din contra,ai castigat afland la timp ce bou ai primit in viata ta!
Multa bafta si nu uita ca tu esti cea puternica si el,un las!
AdrianaR
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:15
De la: size_back, la data 2010-12-14 11:14:28
De la: rashela, la data 2010-12-14 11:12:52Iti dai seama daca pe un forum unde nu o cunoaste nimeni, unde stim doar 1% din adevar, starneste asemeena reactii, iti dai seama in jurul ei ce simt oamenii?


multi bolnavi vor atentie...si compatimire....eu cred ca asta doreste si ea!


Nu stiu ce vrea ea, dar stiu foarte bine ce nu as vrea eu. Nu mi-as dori in veci sa am langa mine un asemenea om. Sa faca ce vrea, ce-o taie capul. Oricum casnicia ei e terminata.
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:16
Din afara e usor de dat sfaturi - lasa-l, nu te iubeste, n-ai orgoliu, n-ai demnitate etc. Dar cand esti implicat intr-o relatie te atasezi si poate sa-ti zica oricine ca asta se chema dependenta, obsesie, sa-i zica cum vrea - tie ti se rupe sufletul cand te gandesti ca se termina. Si nimic nu te poate consola. Doar timpul si faptul ca nu mai ai nimic de facut sa remediezi situatia.
Un singur gand - toate trec si uneori dupa cea mai mare durere vine o bucurie si maimare care te face sa uiti ca ai suferit.
I_m_nuts2011
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:18
De la: rashela, la data 2010-12-14 11:12:52Iti dai seama daca pe un forum unde nu o cunoaste nimeni, unde stim doar 1% din adevar, starneste asemeena reactii, iti dai seama in jurul ei ce simt oamenii?


Ea isi expune adevarul ei,adevarul adevarat e cu totul altul.Si apropo de oamenii din jurul ei,cine isi doreste langa el o victima?De aici si frica de a o lua de la capat,cum sa o iei de la capat cand nu atragi oamenii cu nimic?S-a riscat el si acum TREBUIE sa stea langa ea.
Barbie30_
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:19
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:18:30Din afara e usor de dat sfaturi - lasa-l, nu te iubeste, n-ai orgoliu, n-ai demnitate etc. Dar cand esti implicat intr-o relatie te atasezi si poate sa-ti zica oricine ca asta se chema dependenta, obsesie, sa-i zica cum vrea - tie ti se rupe sufletul cand te gandesti ca se termina. Si nimic nu te poate consola. Doar timpul si faptul ca nu mai ai nimic de facut sa remediezi situatia.
Un singur gand - toate trec si uneori dupa cea mai mare durere vine o bucurie si maimare care te face sa uiti ca ai suferit.


Ai mare dreptate in privinta sfaturilor date pana acum in mod direct. Si totusi, sfatul tau, citit printre randuri, nu-i acelasi? Nu-i sugerezi sa se desparta? Atunci ce rost are interventia ta daca-i spui acelasi lucru?
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:20
ce fel de reactii starnesc?....
diabetul presupune o viata mai linistita..cu consum limitat de alcool, cu regim alimentar strict....cu injectii de nenumarate ori pe zi....nu ma comport ciudat din cauza bolii, nu am folosit boala drept un motiv pentru a cersi atentie sau dragoste.
pe forum imi permit sa spun adevarul....si sa ma lamentez, am nevoie sa simt ca ma poate intelege cineva, ca poate mai exista cazuri similare, cum treci de asa ceva?
in viata pe care o am nu-mi permit asa ceva
nu inteleg de unde atata ura...si poate ai dreptate, poate fac viata un calvar celor din jur si nu am vazut asta pana acum
oricum multumesc pentru interesul acordat
mirunaandreea
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:21
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-14 11:21:14ce fel de reactii starnesc?....
diabetul presupune o viata mai linistita..cu consum limitat de alcool, cu regim alimentar strict....cu injectii de nenumarate ori pe zi....nu ma comport ciudat din cauza bolii, nu am folosit boala drept un motiv pentru a cersi atentie sau dragoste.
pe forum imi permit sa spun adevarul....si sa ma lamentez, am nevoie sa simt ca ma poate intelege cineva, ca poate mai exista cazuri similare, cum treci de asa ceva?
in viata pe care o am nu-mi permit asa ceva
nu inteleg de unde atata ura...si poate ai dreptate, poate fac viata un calvar celor din jur si nu am vazut asta pana acum
oricum multumesc pentru interesul acordat


da unde vezi tu ura?
pur si simplu ne spunem parerea!daca nu este pe placul tau ne cerem scuze!
si da te inteleg ca ai probleme de sanatate..nu esti singura...dar reactiile tale ar trebui sa fie altele!
size_back
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:25
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-14 11:21:14ce fel de reactii starnesc?....
diabetul presupune o viata mai linistita..cu consum limitat de alcool, cu regim alimentar strict....cu injectii de nenumarate ori pe zi....nu ma comport ciudat din cauza bolii, nu am folosit boala drept un motiv pentru a cersi atentie sau dragoste.
pe forum imi permit sa spun adevarul....si sa ma lamentez, am nevoie sa simt ca ma poate intelege cineva, ca poate mai exista cazuri similare, cum treci de asa ceva?
in viata pe care o am nu-mi permit asa ceva
nu inteleg de unde atata ura...si poate ai dreptate, poate fac viata un calvar celor din jur si nu am vazut asta pana acum
oricum multumesc pentru interesul acordat


sa stii ca multi oameni au probleme. unele inchipuite, altele mai grave.
un singur caz am auzit care sa se dea rotunda ca are cancer. in rest, liniste si pace.
si nimeni nu striga in gura mare: am aprindere la sistmu' de injectie cu complicatii la drenarea ridicolului. fac tratament!
geo_resuscitat
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:26
De la: rashela, la data 2010-12-14 11:20:55
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:18:30Din afara e usor de dat sfaturi - lasa-l, nu te iubeste, n-ai orgoliu, n-ai demnitate etc. Dar cand esti implicat intr-o relatie te atasezi si poate sa-ti zica oricine ca asta se chema dependenta, obsesie, sa-i zica cum vrea - tie ti se rupe sufletul cand te gandesti ca se termina. Si nimic nu te poate consola. Doar timpul si faptul ca nu mai ai nimic de facut sa remediezi situatia.
Un singur gand - toate trec si uneori dupa cea mai mare durere vine o bucurie si maimare care te face sa uiti ca ai suferit.


Ai mare dreptate in privinta sfaturilor date pana acum in mod direct. Si totusi, sfatul tau, citit printre randuri, nu-i acelasi? Nu-i sugerezi sa se desparta? Atunci ce rost are interventia ta daca-i spui acelasi lucru?


Nu - sfatul meu nu e sa se desparta. Niciodata n-as face asta, n-am facut-o eu in relatiile pe care le-am avut. Sfatul meu e sa faca tot ce poate sa il tina langa el pana cand epuizeaza orice mijloc. Chiar de o fi ca el sa plece macar ea sa fie linistita ca din puctul ei de vedere ea a facut tot ce se putea face. Sa nu-si petreaca urmatorii ani intrebandu-se dar daca i-as fi spus asta, daca as fi facut asta? S-ar fi schimbat ceva?
I_m_nuts2011
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:30
De la: mirunaandreea, la data 2010-12-14 11:21:14ce fel de reactii starnesc?....
diabetul presupune o viata mai linistita..cu consum limitat de alcool, cu regim alimentar strict....cu injectii de nenumarate ori pe zi....nu ma comport ciudat din cauza bolii, nu am folosit boala drept un motiv pentru a cersi atentie sau dragoste.
pe forum imi permit sa spun adevarul....si sa ma lamentez, am nevoie sa simt ca ma poate intelege cineva, ca poate mai exista cazuri similare, cum treci de asa ceva?
in viata pe care o am nu-mi permit asa ceva
nu inteleg de unde atata ura...si poate ai dreptate, poate fac viata un calvar celor din jur si nu am vazut asta pana acum
oricum multumesc pentru interesul acordat


Tipic celor care se victimizeaza,daca incerci sa le spui adevarul in fata atunci o percep ca pe ura si automat pe cel care spune ca pe un dusman.Mai fata, nu te uraste nimeni aici.TERMINA CU VICTIMIZAREA!Ai doua maini,doua picioare,in mare esti sanatoasa asa ca poti la fel de bine sa fii o invingatoare.Te-ai gandit vreodata sa incerci si asta daca partea cu victimizarea nu iti ofera nimic?
Barbie30_
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:32
Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.
I_m_nuts2011
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:34
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


incearca acelasi lucru cu viitoru' sot!
geo_resuscitat
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:35
Iar ideea cu daca il iubeste trebuie sa fie incantata ca el isi cauta fericirea in alta parte - haideti fiti seriosi - astea sunt povesti. Fiecare ne cautam propria fericire. Daca asta il face pe celalat nefericit el isi va cauta o cale de iesire.
I_m_nuts2011
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:38
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


Vezi? Spuneai mai sus sa faci tot ce iti sta TIE in putere sa mentii o relatie. Si totusi ai divortat. Pentru ca o relatie presupune ca amandoi sa traga in aceeasi directie, nu dosr unul. Cand problemele aparute intr-o casnicie n-au nicio legatura cu sentimentele. Atunci nu mai e nimic de facut.
Chiar trebuie sa oblig pe cineva sa stea cu mine, doar pentru ca eu il iubesc? Dumnezeule, unse se invata lectia asta?!
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:40
De la: geo_resuscitat, la data 2010-12-14 11:35:20
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


incearca acelasi lucru cu viitoru' sot!


Geo eu nu sunt pe punctul de divorta. Dimpotriva am o relatie foarte buna is fericta cu sotul meu. Discutii exisat insa in fiecare casnicie sanatoasa in care lucrurile se spun, nu se mascheaza de dragul aparentelor.
I_m_nuts2011
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:40
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:38:33Iar ideea cu daca il iubeste trebuie sa fie incantata ca el isi cauta fericirea in alta parte - haideti fiti seriosi - astea sunt povesti. Fiecare ne cautam propria fericire. Daca asta il face pe celalat nefericit el isi va cauta o cale de iesire.

n-a zis nimeni ca trebuie sa fie incantata...sau fericita...dar mai devreme sau mai tarziu trebuie sa realizezi ca dragoste cu forta sau din mila nu exista!
size_back
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:41
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:40:39
De la: geo_resuscitat, la data 2010-12-14 11:35:20
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


incearca acelasi lucru cu viitoru' sot!


Geo eu nu sunt pe punctul de divorta. Dimpotriva am o relatie foarte buna is fericta cu sotul meu. Discutii exisat insa in fiecare casnicie sanatoasa in care lucrurile se spun, nu se mascheaza de dragul aparentelor.


adicatelea vrei sa spui ca barbati sunt o apa s-un pamant!!?
daca da, iti dau dreptate
geo_resuscitat
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:43
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:30:27
De la: rashela, la data 2010-12-14 11:20:55
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:18:30Din afara e usor de dat sfaturi - lasa-l, nu te iubeste, n-ai orgoliu, n-ai demnitate etc. Dar cand esti implicat intr-o relatie te atasezi si poate sa-ti zica oricine ca asta se chema dependenta, obsesie, sa-i zica cum vrea - tie ti se rupe sufletul cand te gandesti ca se termina. Si nimic nu te poate consola. Doar timpul si faptul ca nu mai ai nimic de facut sa remediezi situatia.
Un singur gand - toate trec si uneori dupa cea mai mare durere vine o bucurie si maimare care te face sa uiti ca ai suferit.


Ai mare dreptate in privinta sfaturilor date pana acum in mod direct. Si totusi, sfatul tau, citit printre randuri, nu-i acelasi? Nu-i sugerezi sa se desparta? Atunci ce rost are interventia ta daca-i spui acelasi lucru?


Nu - sfatul meu nu e sa se desparta. Niciodata n-as face asta, n-am facut-o eu in relatiile pe care le-am avut. Sfatul meu e sa faca tot ce poate sa il tina langa el pana cand epuizeaza orice mijloc. Chiar de o fi ca el sa plece macar ea sa fie linistita ca din puctul ei de vedere ea a facut tot ce se putea face. Sa nu-si petreaca urmatorii ani intrebandu-se dar daca i-as fi spus asta, daca as fi facut asta? S-ar fi schimbat ceva?


Scuza-ma ca nu-ti impartasesc parerea,dar eu cred ca-ntr-o relaie,si mai ales casnicie,se lupta in 2...amandoi trebuie sa lupte,nu doar 1...si mai ale pt ce sa lupte daca omu ala i-a zis clar ca nu mai suporta faptul ca ea are o boala si asta dupa doar 2 ani de casnicie?
Pt ce sa lupte pentru un astfel de specimen?Ea nu are dreptul sa-si refaca viata?Tre sa astepte pana la 50 de ani sa epuizeze toate "solutiile" sa sa aiba unda verde sa-i dea sut si sa-nceapa sa se gandeasca si la ea?Poate femeia ar vrea si un copil...Poti sa risti sa faci un copil cu un om care-ti spune ca nu-i mai suporta boala?Sau tre sa astepti nush cati ani ca sa te convingi ca nu merita osteneala si-apoi inca vreo 2-3 sa te mariti iar...si inca vreo 1-2 sa faci un bebe?

Sincer,am mai spus si repet: nu cred ca boala ei,e adevaratul motiv,mai degraba are alte planuri si-i cel mai usor sa dea vina pe boala ei si sa faca pe victima ca el nu mai poate!
AdrianaR
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:43
De la: rashela, la data 2010-12-14 11:40:34
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


Vezi? Spuneai mai sus sa faci tot ce iti sta TIE in putere sa mentii o relatie. Si totusi ai divortat. Pentru ca o relatie presupune ca amandoi sa traga in aceeasi directie, nu dosr unul. Cand problemele aparute intr-o casnicie n-au nicio legatura cu sentimentele. Atunci nu mai e nimic de facut.
Chiar trebuie sa oblig pe cineva sa stea cu mine, doar pentru ca eu il iubesc? Dumnezeule, unse se invata lectia asta?!


Ideea e ca nu poti obliga pe nimeni sa stea intr-o relatie dar asta nu inseamna ca nu poti lupta sa obtii ceea ce TU vrei. Nu ai nici o garantie ca vei obtine ceea ce vrei, ca ceea ce vei obtine e ceea ce vrei - dar cel putin eu asa sunt - eu vreau sa stiu ca inainte de a renunta epuizez orice mijloc sau metoda pentru a obtine ce mi-am dorit. Apoi pot accepta deznodamantul.
I_m_nuts2011
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:44
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 11:43:38[
Scuza-ma ca nu-ti impartasesc parerea,dar eu cred ca-ntr-o relaie,si mai ales casnicie,se lupta in 2...amandoi trebuie sa lupte,nu doar 1...si mai ale pt ce sa lupte daca omu ala i-a zis clar ca nu mai suporta faptul ca ea are o boala si asta dupa doar 2 ani de casnicie?
Pt ce sa lupte pentru un astfel de specimen?Ea nu are dreptul sa-si refaca viata?Tre sa astepte pana la 50 de ani sa epuizeze toate "solutiile" sa sa aiba unda verde sa-i dea sut si sa-nceapa sa se gandeasca si la ea?Poate femeia ar vrea si un copil...Poti sa risti sa faci un copil cu un om care-ti spune ca nu-i mai suporta boala?Sau tre sa astepti nush cati ani ca sa te convingi ca nu merita osteneala si-apoi inca vreo 2-3 sa te mariti iar...si inca vreo 1-2 sa faci un bebe?

Sincer,am mai spus si repet: nu cred ca boala ei,e adevaratul motiv,mai degraba are alte planuri si-i cel mai usor sa dea vina pe boala ei si sa faca pe victima ca el nu mai poate!


E foarte adevarat ce spui. Si daca poate sa mearga mai departe si sa-si caute fericirea in alta parte e cel mai bine. Ideea e ca din ce scrie ea nu poate inca sa treaca peste esecul acestei relatii.
I_m_nuts2011
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:46
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:44:41
De la: rashela, la data 2010-12-14 11:40:34
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


Vezi? Spuneai mai sus sa faci tot ce iti sta TIE in putere sa mentii o relatie. Si totusi ai divortat. Pentru ca o relatie presupune ca amandoi sa traga in aceeasi directie, nu dosr unul. Cand problemele aparute intr-o casnicie n-au nicio legatura cu sentimentele. Atunci nu mai e nimic de facut.
Chiar trebuie sa oblig pe cineva sa stea cu mine, doar pentru ca eu il iubesc? Dumnezeule, unse se invata lectia asta?!


Ideea e ca nu poti obliga pe nimeni sa stea intr-o relatie dar asta nu inseamna ca nu poti lupta sa obtii ceea ce TU vrei. Nu ai nici o garantie ca vei obtine ceea ce vrei, ca ceea ce vei obtine e ceea ce vrei - dar cel putin eu asa sunt - eu vreau sa stiu ca inainte de a renunta epuizez orice mijloc sau metoda pentru a obtine ce mi-am dorit. Apoi pot accepta deznodamantul.


Inclusiv cand ti se spune ca nu mai esti iubita, nu mai esti dorita in preajma?
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:46
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:38:33Iar ideea cu daca il iubeste trebuie sa fie incantata ca el isi cauta fericirea in alta parte - haideti fiti seriosi - astea sunt povesti. Fiecare ne cautam propria fericire. Daca asta il face pe celalat nefericit el isi va cauta o cale de iesire.


Nu-mi intoarce vorbele ducandu-le in extrema penibila,nu am spus ca trebuie sa fii incantata ca el e fericit cu alta.Stii...dupa o despartire nu trebuie neaparat sa ramana ura si dorinta de a nu-l vedea niciodata fericit daca langa el nu esti tu,dar ca sa ajungi aici e cale lunga....
Barbie30_
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:47
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:40:39
De la: geo_resuscitat, la data 2010-12-14 11:35:20
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


incearca acelasi lucru cu viitoru' sot!


Geo eu nu sunt pe punctul de divorta. Dimpotriva am o relatie foarte buna is fericta cu sotul meu. Discutii exisat insa in fiecare casnicie sanatoasa in care lucrurile se spun, nu se mascheaza de dragul aparentelor.
MotherNorth
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:47
De la: PislanViorica, la data 2010-12-14 11:47:42
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:40:39
De la: geo_resuscitat, la data 2010-12-14 11:35:20
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


incearca acelasi lucru cu viitoru' sot!


Geo eu nu sunt pe punctul de divorta. Dimpotriva am o relatie foarte buna is fericta cu sotul meu. Discutii exisat insa in fiecare casnicie sanatoasa in care lucrurile se spun, nu se mascheaza de dragul aparentelor.


Vezi ca ai incurcat conturile
Barbie30_
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:48
De la: PislanViorica, la data 2010-12-14 11:47:42
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:40:39
De la: geo_resuscitat, la data 2010-12-14 11:35:20
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


incearca acelasi lucru cu viitoru' sot!


Geo eu nu sunt pe punctul de divorta. Dimpotriva am o relatie foarte buna is fericta cu sotul meu. Discutii exisat insa in fiecare casnicie sanatoasa in care lucrurile se spun, nu se mascheaza de dragul aparentelor.


insinuati ceva!?
geo_resuscitat
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:51
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:46:31
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 11:43:38[
Scuza-ma ca nu-ti impartasesc parerea,dar eu cred ca-ntr-o relaie,si mai ales casnicie,se lupta in 2...amandoi trebuie sa lupte,nu doar 1...si mai ale pt ce sa lupte daca omu ala i-a zis clar ca nu mai suporta faptul ca ea are o boala si asta dupa doar 2 ani de casnicie?
Pt ce sa lupte pentru un astfel de specimen?Ea nu are dreptul sa-si refaca viata?Tre sa astepte pana la 50 de ani sa epuizeze toate "solutiile" sa sa aiba unda verde sa-i dea sut si sa-nceapa sa se gandeasca si la ea?Poate femeia ar vrea si un copil...Poti sa risti sa faci un copil cu un om care-ti spune ca nu-i mai suporta boala?Sau tre sa astepti nush cati ani ca sa te convingi ca nu merita osteneala si-apoi inca vreo 2-3 sa te mariti iar...si inca vreo 1-2 sa faci un bebe?

Sincer,am mai spus si repet: nu cred ca boala ei,e adevaratul motiv,mai degraba are alte planuri si-i cel mai usor sa dea vina pe boala ei si sa faca pe victima ca el nu mai poate!


E foarte adevarat ce spui. Si daca poate sa mearga mai departe si sa-si caute fericirea in alta parte e cel mai bine. Ideea e ca din ce scrie ea nu poate inca sa treaca peste esecul acestei relatii.


Ceea ce ai scris u mai sus,suna cu totul altfel...
AdrianaR
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:51
App: Barbie,Geo va salut,ca nu ne-am vazut de ceva vreme pupiiiciii
AdrianaR
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:53
De la: AdrianaR, la data 2010-12-14 11:53:14App: Barbie,Geo va salut,ca nu ne-am vazut de ceva vreme pupiiiciii

Adriano,pe unde umblasi fata?
Barbie30_
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:54
De la: PislanViorica, la data 2010-12-14 11:47:42
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:40:39
De la: geo_resuscitat, la data 2010-12-14 11:35:20
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-12-14 11:34:12Si in plus asa cum i-ati spus mai toti - problema ei nu e boala, problema ei este ca el nu o mai vrea - nu din cauza bolii - cat pentru ca nu o mai vrea. Vrea altceva. A gasit scuza cu nu mai suporta tensiunea bolii ei. De cate ori ma certam cu fostul sot, de cate ori ma cert cu actualul sot - raman uimita ce imi reproseaza ei - cand de fapt imi dau seama mai tarziu ca adevarul motiv al discutiei e cu totul altul.


incearca acelasi lucru cu viitoru' sot!


Geo eu nu sunt pe punctul de divorta. Dimpotriva am o relatie foarte buna is fericta cu sotul meu. Discutii exisat insa in fiecare casnicie sanatoasa in care lucrurile se spun, nu se mascheaza de dragul aparentelor.


Buna ziua tuturor....am citit intreaga conversatie si totusi nu am inteles ceva....persoana in cauza a cerut sprijin sau cel putin o simpla solutie,nu cred ca vrea sa ii planga nimeni de mila sau sa o judece ....nu consider ca boala poate fi un impediment intr-o relatie...eu insami am o relatie de 3 ani cu o persoana ce sufera de o anumita boala..curabila intr`adevar dar de cand sunt cu el are aceasta boala....deci am stiut de la inceput in ce "ma bag "ca sa zic asa...nu am nevoie de recunostina lui pt ca i-am fost alaturi desi o arata f des...dar parasindu-l ptr aceasta chestie mii se pare o chestie imatura si plina de lasitate. Chiar daca boala respectiva nu are remediu decat tratament care e problema? atata timp cat persoana iubita e bine fizic tu trebuie sa ai grija sa o faci sa se simta bine si psihic...ceea ce a facut el e o dovada vie deimaturitate si lasitate. Un astfel de caz....o boala...ar trebuii sa uneasca 2 persoane nu sa ledesparta...bineinteles atata timp cat exista iubire si respect reciproc....Daca as fi eu in situatia ta....nu as mai sta pe ganduri....si chiar eu i-as cere divortul chiar daca doare....daca acum nu iti este alaturi desi stia de la inceput,atunci cand? Expresia "alaturi la bine si la rau" ce este folosita in fata altarului ce rost mai are atunci???? El a incalcat-o intr-un mod rusinos...parerea mea... O zi buna si iti doresc toate cele bune luand o decizie demna de tine si de capacitatile tale.
MotherNorth
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 3 De la: Elyaa 19 Iulie 2011 11:29
Vreau un sfat...va rog mult. 9 De la: kudika_19413 29 Martie 2013 02:34
portretul barbatului anului 2009- somer, infidel si irascibil 35 De la: monaq 10 Octombrie 2009 20:15
IARTA-MA.TOPIC PENTRU IMPACACIOSI SI IMPACACIOASE. 13 De la: Eva32 20 Octombrie 2011 00:28
Ce ziceti de asta: de pe chat direct in pat 10 De la: Yharr 11 Iunie 2011 22:54