Setari Cookie-uri

pt ce sunt buni banii - de Warren Buffett

De la: TIGRA, la data 2011-01-21 12:09:57Pt ce sunt buni banii?
Warren Buffett
Interviu CNBC cu Warren Buffett, al doilea dintre cei mai bogati din lume,care a donat 31 milioane $ pt caritate.
Cateva aspecte f intereante ale vietii lui:
1.- A cumparat prima actiune la 11 ani si regreta ca a inceput prea tarziu!
2.- A cumparat o mica ferma la 14 ani cu economiile din vanzari de ziare.
3.- Si astazi mai locuieste in mica lui casa in Omaha ,cu 3 camere,pe care a cumparat=o dupa ce s-a casatorit, acum 50 de ani. Él spune ca in acea casa are totul.In casa sa nu are nici un tablou sau decoratiuni interioare, statui..
4.- Isi conduce singur masina , nu are sofer si nu are bodyguard.
5.- Niciodata nu a calatorit in avion particular,chiar fiind proprietarul celei mai mari companii de avioane private din lume.
6.-Compania lui, Berkshire Hathaway, are in subordonare inca 63 de firme. Odata pe an, el trimite scrisori directorilor firmelor sale, cu targeturile pt noul an.Niciodata nu convoca reuniuni sau da telefoane zilnice directorilor.
Directorilor lui le-a impus urmatoarele 2 reguli:

- Regula 1 :nu pierdeti niciiodata investitile actionarilor.
Regula 2: Nu uitati regula 1.

7.- Él nu socializeaza cu lumea in inalta societate. Isi petrece timpul liber cu o farfurie de popcorn la TV.
8.- Bill Gates, cel mai bogat din lume, l-a cunoscut recent, acum 5 ani.Bill Gates credea ca nu are nimic in comun cu Warren Buffett. Pentru asta, a stabilit o intalnire cu el,programata sa dureze o jumatate de ora .Dar cand l-a cunoscut , intalnirea a durat 10 ore si Bill Gates s-a transformat intr-un fan al lui Warren Buffet.
9.- Warren Buffet nu are telefon mobil si nici laptop pe birou.
10.- Sfatul lui pt tineri: Indepartati-va de cartile de credit si investiti in voi.
AMINTITI-VA:
A. Nu banul face pe om, ci omul face banul.
B. Viata este atat de simpla pe cat v-o faceti voi.
C. Nu faceti ce spun altii, ascultati-i, dar faceti cum simtiti.
D. Nu va imbracati doar cu haine de firma, ci cu cele in care va simtiti confortabil.
E. Nu cheltuiti banii pe lucruri care nu sunt necesare, ci doar pe cele cu adevarat necesare.
F. Pana la urma, viata voastra e a voastra. De ce sa le dati altora sansa sa v-o conduca?
G. Daca banii nu ajuta ca sa-i imparti cu ceilalti, atunci pt ce mai sunt buni?AJUTATI CHIAR DACA NU PUTETI, MEREU CEI CARE STIU SA IMPARTA VOR FI BINECUVANTATI.
H. NU cheltuiti banii pe care nu ii aveti.Cartile de credit, imprumuturile, etc au fost inventate de societatea de consum.
I. Inainte de a cumpara ceva,ganditi-va: Ce mi se intampla daca nu cumpar asta? Daca raspunsul este "nimic", atunci nu cumparati, pt ca inseamna ca nu aveti nevoie.

"Nimic nu am adus pe lume, nimic nu vom lua cand plecam.."

michu61
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:10
De la: Liliana_41, la data 2011-01-23 08:55:42Mai Alexo, inainte de a vrea bani , invata sa pui virgula.... si unde trebuie. Si .."a-ti " asta al tau, pe care il scrii peste tot, se scrie "ati" . Este cuvantul care desemneaza actiunea pentru verb la persoana a doua plural : VOI ati mers, ati facut, ati luat, ati cantat....Se scrie "a-ti" doar in cazurile: " a-ti lua azi o masina este foarte greu", "cateodata iti vine a-ti trage o palma...", etc... Este un fel de infinitiv al persoanei a 2-a singular (tie, tu) din ce imi amintesc... "A-ti trage o palma" e echivalent cu "a trage tie o palma" . Deci acest "ti" este de la "tie", "a" si "tie" fiind doua cuvinte, se scriu intr-unul singur cu liniuta, adica "a-ti" .Poti sa ma injuri, dar mor cand vad atatia romani pe aici care nu stiu sa scrie. Si inca tu esti la un nivel bun. Dar sa vezi "sti" in loc de "stii" si multe alte cuvinte scrise despartit, cand ele nu se scriu NICIODATA despartit.. te apuca plansul! Tu macar le-ai incurcat.. si eu ti-am explicat. Multa sanatate!


Da ,asa este am gresit ,iar tu ai dreptate la ATI si A-TI . Dar la " Stii " e de fapt felul cum ma gandeam si ca sa citesti acel "stii" cu 2 de ii de fapt ti-ar arata ceva si-anume sa intelegi felul meu in momentul respectiv cum m-as fii pronuntat ,exact ca atunci cand citesti o carte iar scriitorul incearca sa te faca sa simti ce simte si el in momentul in care scrie acele randuri. DAR EU NU SUNT ACEL SCRIITOR ,si totusi am incercat si eu . Daca vrei sa ma invinovatesti pentru acest " stii " ...ok ,poate tu chiar stii mai bine ca mine cum mam exprimat ca sa intelegi acei 2 de ii .Nu am spus A STI ,pentru a pune un singur I . Sper ca ma intelegi ,iar daca nu asta e ... nu toti STIM sa ne facem intelesi.
O zi buna iti doresc si mersi pentru "ATI" si "A-TI " chiar sunt o BATA
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:12
Pfoai am citit ce am scris si ....ma luat rasul in sensul ca am multe greseli caci am recitit cate ceva din ceea ce am scris mai devreme . Pff trist ... sunt certat rau cu limba romana .
Aici accept mistouri
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:24
de citit si de cugetat!
ossarina
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:57
De la: ossarina, la data 2011-01-23 09:57:24de citit si de cugetat!



EEE nu vrei sa imi dau si 2 palme ?

Asta e data viitoare am sa fiu mai atent cum scriu .


O zi buna si tie
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:59
De la: alexo88, la data 2011-01-23 09:59:20
De la: ossarina, la data 2011-01-23 09:57:24de citit si de cugetat!



EEE nu vrei sa imi dau si 2 palme ?

Asta e data viitoare am sa fiu mai atent cum scriu .


O zi buna si tie



Vai, Alex.......ma tin de burta de atata ras.....te simti atat de incarcat de greseli ....si ai impresia ca toate mesajele ti se adreseaza tie !!!

hai sa-ti zic ceva ... toti facem greseli!!
anastasia_m
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:04
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 12:09:57Pt ce sunt buni banii?
Warren Buffett
Interviu CNBC cu Warren Buffett, al doilea dintre cei mai bogati din lume,care a donat 31 milioane $ pt caritate.
Cateva aspecte f intereante ale vietii lui:
1.- A cumparat prima actiune la 11 ani si regreta ca a inceput prea tarziu!
2.- A cumparat o mica ferma la 14 ani cu economiile din vanzari de ziare.
3.- Si astazi mai locuieste in mica lui casa in Omaha ,cu 3 camere,pe care a cumparat=o dupa ce s-a casatorit, acum 50 de ani. Él spune ca in acea casa are totul.In casa sa nu are nici un tablou sau decoratiuni interioare, statui..
4.- Isi conduce singur masina , nu are sofer si nu are bodyguard.
5.- Niciodata nu a calatorit in avion particular,chiar fiind proprietarul celei mai mari companii de avioane private din lume.
6.-Compania lui, Berkshire Hathaway, are in subordonare inca 63 de firme. Odata pe an, el trimite scrisori directorilor firmelor sale, cu targeturile pt noul an.Niciodata nu convoca reuniuni sau da telefoane zilnice directorilor.
Directorilor lui le-a impus urmatoarele 2 reguli:

- Regula 1 :nu pierdeti niciiodata investitile actionarilor.
Regula 2: Nu uitati regula 1.

7.- Él nu socializeaza cu lumea in inalta societate. Isi petrece timpul liber cu o farfurie de popcorn la TV.
8.- Bill Gates, cel mai bogat din lume, l-a cunoscut recent, acum 5 ani.Bill Gates credea ca nu are nimic in comun cu Warren Buffett. Pentru asta, a stabilit o intalnire cu el,programata sa dureze o jumatate de ora .Dar cand l-a cunoscut , intalnirea a durat 10 ore si Bill Gates s-a transformat intr-un fan al lui Warren Buffet.
9.- Warren Buffet nu are telefon mobil si nici laptop pe birou.
10.- Sfatul lui pt tineri: Indepartati-va de cartile de credit si investiti in voi.
AMINTITI-VA:
A. Nu banul face pe om, ci omul face banul.
B. Viata este atat de simpla pe cat v-o faceti voi.
C. Nu faceti ce spun altii, ascultati-i, dar faceti cum simtiti.
D. Nu va imbracati doar cu haine de firma, ci cu cele in care va simtiti confortabil.
E. Nu cheltuiti banii pe lucruri care nu sunt necesare, ci doar pe cele cu adevarat necesare.
F. Pana la urma, viata voastra e a voastra. De ce sa le dati altora sansa sa v-o conduca?
G. Daca banii nu ajuta ca sa-i imparti cu ceilalti, atunci pt ce mai sunt buni?AJUTATI CHIAR DACA NU PUTETI, MEREU CEI CARE STIU SA IMPARTA VOR FI BINECUVANTATI.
H. NU cheltuiti banii pe care nu ii aveti.Cartile de credit, imprumuturile, etc au fost inventate de societatea de consum.
I. Inainte de a cumpara ceva,ganditi-va: Ce mi se intampla daca nu cumpar asta? Daca raspunsul este "nimic", atunci nu cumparati, pt ca inseamna ca nu aveti nevoie.

"Nimic nu am adus pe lume, nimic nu vom lua cand plecam.."


E intradevar un om deosebit!Nu s-a imbogatit furand,ci cu propriile lui abilitati.Nu toata lumea are stiinta inmultirii banilor.Faptul ca face acte de caritate,e laudabil.Ai nostrii au furat si nu se prea indura sa faca donatii si se lauda cu bunurile lor de firma,de parca asta le-ar mai da ceva minte,ca de aia le-ar trebui .Le-ar mai trebui cultura si bun simt,dar astea nu se pot cumpara de la nici o firma.
Si Gates a facut donatii prin fundatie,dar la noi nu se prea inghesuie la facut bine.
Daca dai ai!Sigur nu duce lipsa de nimic,dar nu e grandoman,ci modest.Sa dea DUMNEZEU si la noi,oameni ca el !
Maramuresanca
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:24
Intelepte cuvinte. Mentalitate sanatoasa a acestui miliardar.A stiut cum sa faca bani.O fi procedat ca si ai nostrii,jecmanind oamenii cinstiti si jefuind bugetul de stat...?O avea si el pe constiinta ca a deposedat pe nedrept avutul altuia...?Numai Dumnezeu stie.Eu am facut in viata numai lucruri drepte si am vazut ca atunci cind AI DRAGOSTE,TOTUL VA VENII PE DEASUPRA. Asa zice DOMNUL,si asa este.Am bani si ma bucur din toata inima cind ajut pe cei saraci.Parca tot mie-mi dau,cind le dau lor.Simt o buburie mare.Dar e multa suferinta in lumea aceasta.Ar trebuii sa fim mult mai uniti si sa ne ajutam unii pe altii cind vom fi in nevoi.
M_Si
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:48
pai sa-ti zic ceva.
ocazia NU va veni daca stai si pierzi vremea pe net. Ocazia trebuie cautata. Asta a facut omul ala, si multi altii, si asta nu inteleg multi crescuti cu mentalitatea omunistoida ca "trebuie sa mi se dea" de unde si ideea ca ocazia "trebuie sa vina".
Si inca un lucru. Din cat stai pe net, incearca sa-ti rezervi jumatate din timp ca sa-ti pui la punct gramatica. Ti-ar fi foarte util.
nastasiafilipovna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:12
De la: alexo88, la data 2011-01-23 07:58:36 Vezi Tigra ? Aici din cate am citit mi s-a dat mie dreptate ,pe multi sau chiar toti nu ne ajuta acest Buffet ... . Sa avem si noi UNII ocazia care a avut-o el sa vedem noi am fii ajuns la fel dupa ani si ani ? Ar trebui sa fii fernando de la caransebes ca sa nu faci nimic atunci cand ai 'ocazia' pe 'tava'.
Si cei care au ajuns un CINEVA IN VIATA gen buffet asta ,iti spun eu ,ca nu i-a urmat lui sfatul ,ci au facut ce cum iau dus pe ei capul la momentul potrivit si cu " sansa " in fata ochilor .Si da au muncit din greu unii pentru a avea o avere gen ca buffet asta si bravo lor descurcareti ,dar nu toti avem sansele alea .



Pai sa-ti zic ceva, Alexo
ocazia NU va veni daca stai si pierzi vremea pe net. Si in general NU iti vine "pe tava"' Ocazia trebuie cautata. Asta a facut omul ala, si multi altii, si asta nu inteleg oamenii crescuti cu mentalitatea comunistoida ca "trebuie sa mi se dea" de unde si ideea ca ocazia "trebuie sa vina". Ea poate a venit de cateva ori , pe cand tu stateai pe net, pe forumuri de femei.
Si inca un lucru. Din cat stai pe net, incearca sa-ti rezervi jumatate din timp ca sa-ti pui la punct gramatica. Ti-ar fi foarte util.
nastasiafilipovna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:19
Felicitari ! Tigra pt articolul postat, si nu baga in seama criticile aduse,pt cine are macar putina capacitate de intelegere acesta este o lectie de viata.
Se spune ca ,,nu ti baga nimeni in traista,, cam asa e si cu viata noastra, trebuie sa si cauti solutii ca sa reusesti, si pt cei care interpreteaza acest articol aiurea inseamna ca habar n au pt ce traiesc , si asteapta ,,sa le pice de undeva,, ori asta nu se va intampla
Asa ca cine are ochi sa citeasca de mai multe ori si cine are ,,minte,, sa l inteleaga la adevarata valoare, si ,,sa citeasca si printre randuri,, ca sa si poata da cu parerea.
Inca odata felicitari , si ti o spune o persoana care are ,,ceva,, experienta de viata , si care se bucura ca mai sunt tineri ca tine care gandesc asa.
Sa ai mult noroc in viata, pt ca daca gandesti asa sunt sigura ca vei ajunge departe in cariera ta , daca nu esti deja.
ldragulescu
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:29
De la: ldragulescu, la data 2011-01-23 11:29:33Felicitari ! Tigra pt articolul postat, si nu baga in seama criticile aduse,pt cine are macar putina capacitate de intelegere acesta este o lectie de viata.
Se spune ca ,,nu ti baga nimeni in traista,, cam asa e si cu viata noastra, trebuie sa si cauti solutii ca sa reusesti, si pt cei care interpreteaza acest articol aiurea inseamna ca habar n au pt ce traiesc , si asteapta ,,sa le pice de undeva,, ori asta nu se va intampla
Asa ca cine are ochi sa citeasca de mai multe ori si cine are ,,minte,, sa l inteleaga la adevarata valoare, si ,,sa citeasca si printre randuri,, ca sa si poata da cu parerea.
Inca odata felicitari , si ti o spune o persoana care are ,,ceva,, experienta de viata , si care se bucura ca mai sunt tineri ca tine care gandesc asa.
Sa ai mult noroc in viata, pt ca daca gandesti asa sunt sigura ca vei ajunge departe in cariera ta , daca nu esti deja.

E DEJA! STIU EU!
pickard
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:36
o singura nelamurire am....daca banii nu sunt buni pentru el, pentru ce s-a mai chinuit sa ii faca??
Nu putea pur si simplu sa traiasca in mizerie si cu sufletul curat, daca tot nu i-a nimic cu el?
Nici eu nu cred in sfaturile lui....ci in legea atractiei universale, cine a citit cartea sau a vazut filmul stie la ce ma refer.
VIATA ESTE FACUTA SA FIE ABUNDENTA, PE TOATE PLANURILE.
kudika226541
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:37
http://video.google.com/videoplay?docid=3121382942462544100#docid=2717678283852040582
ChangeStyle
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:50
alexo,plus cei ce gandesc precum tine, ar fi cazul sa va deschideti putin capul si sa constientizati faptul ca Buffet asta este unul din oamenii cu cel mai mare succes la nivel planetar...!!! ceea ce spune el acolo este perfect adevarat pentru cei ce intr-adevar vor sa devina bogati !!!
mai studiaza problema, citeste inca de cateva ori ce spune omul acolo si reflecta asupra celor citite....niciodata, un angajat nu poate fi bogat prin munca sa, deoarece schimba timpul pe bani.....insa proprietarii de afaceri( actionarii, nu mici "patroni" de pe la noi ) , investitorii vor fi intotdeauna bogati, fiindca au constientizat ca este mult mai rentabil sa pui banii sa lucreze pentru tine decat sa lucrezi tu prntru ei !!!!
intotdeauna este mai profitabil sa castigi 1% din efortul a 1000 oameni decat 100% din efortul propriu !!!!
ar trebui sa mai vezi inca un lucru , orice om bogat din lumea asta DETINE cel putin o retea ( indiferent cu ce se ocupa aceata retea )
Pe de alta parte,ar trebui sa inveti sa nu iti mai pui bariere singur, de genul : eu nu am banii lui sa-i investesc, el a fost la locul potrivit in momentul potrivit, eu nu am cunostintele lui s.a.m.d.
Totul tine de motivatia si de visele fiecaruia, dupa cum spune Tigra, ea viseaza sa ajunga in 4 ani libera, sa numai fie angajata, pentru asta face ceea ce face in momentul de fata....tu amice alexo, unde vei voi sa fii peste 4 ani ???? stii asta ???

si ar trebui sa mai reflectezi la inca o problema, fiindca estti baiat tanar, este convenabil pentru tine sa muncesti ca angajat al unui angajator ( un om ce detine o retea ) 8-10 ore pe zi, 6 zile pe saptamana, 35-40 ani pana poate vei iesi la o pensie care oricum nu o sa-ti ajunga ???? sau ai vrea sa poti fi si tu proprietarul unei retele, sau a mai multe, retele care sa te ajute sa fii un om liber, sa nu fii nevoit sa merigi in vacante numai cand te lasa seful, retele care sa iti puna la dispozitie timpul si banii necesari sa iti traiesti viata asa cum o doresti....!!!! sa stii ca se poate face asta cu putina inteligenta, cu abilitatea de a TE LASA INVATAT , cu o motivatie putenica, cu un caracter integru , fara mari investitii, decat ceva investit IN TINE ( dupa cum spunea Buffett ) ....

un principiu dupa care se ghideaza astfel de oameni, cei de genul lui BUFFETT este: succesul tau in viata
este proportional cu numarul de oameni pe care-i poti ajuta sa obtina ceea ce-si doresc !!!!!

si ar mai fi multe de discutat ;pe tema asta, insa cu alta ocazie....

p.s. iti recomand sa vizionezi de mai multe ori filmul THE SECRET
vei intelege multe lucruri de acolo, care te pot ajuta in viata de zi cu zi
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:51
Am trimis un film cu un documenta foarte interesant despre cum se fac banii http://video.google.com/videoplay?docid=3121382942462544100#docid=2717678283852040582
ChangeStyle
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:52
Interesant! Partea a doua (cea care incepe cu "amintit-va") este tot spusa de el? Ai cumva si link-ul acestui interviu? M-ar interesa. Multumesc!
cartheo
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:57
De la: nastasiafilipovna, la data 2011-01-23 11:19:45
De la: alexo88, la data 2011-01-23 07:58:36 Vezi Tigra ? Aici din cate am citit mi s-a dat mie dreptate ,pe multi sau chiar toti nu ne ajuta acest Buffet ... . Sa avem si noi UNII ocazia care a avut-o el sa vedem noi am fii ajuns la fel dupa ani si ani ? Ar trebui sa fii fernando de la caransebes ca sa nu faci nimic atunci cand ai 'ocazia' pe 'tava'.
Si cei care au ajuns un CINEVA IN VIATA gen buffet asta ,iti spun eu ,ca nu i-a urmat lui sfatul ,ci au facut ce cum iau dus pe ei capul la momentul potrivit si cu " sansa " in fata ochilor .Si da au muncit din greu unii pentru a avea o avere gen ca buffet asta si bravo lor descurcareti ,dar nu toti avem sansele alea .



Pai sa-ti zic ceva, Alexo
ocazia NU va veni daca stai si pierzi vremea pe net. Si in general NU iti vine "pe tava"' Ocazia trebuie cautata. Asta a facut omul ala, si multi altii, si asta nu inteleg oamenii crescuti cu mentalitatea comunistoida ca "trebuie sa mi se dea" de unde si ideea ca ocazia "trebuie sa vina". Ea poate a venit de cateva ori , pe cand tu stateai pe net, pe forumuri de femei.
Si inca un lucru. Din cat stai pe net, incearca sa-ti rezervi jumatate din timp ca sa-ti pui la punct gramatica. Ti-ar fi foarte util.


AM o vorba a cuiva care a fost si este si va fii mereu o mare personalitate pentru mine si-anume ... EU
1 - A postat Domnisoara / Doamna Tigra ,si nah sa isi spuna si lumea de pe acest forum ei ce cred este un " sfatuitor "bun sau nu ,si eu am spus ca nu.Voi ati luat-o prea personal si nu stiu de ce ,si ce draqu aveti cu mine atata,imi miroase gura ? Imi miros calcaiele ?
2 - Eu imi pierd vremea pe net ? Pai am de ce pentru ca sincer fac bani pe net ,cum pot cum stiu
3 - Ocazia ? Mah femeie ,cand spun ocazie ,e ocazie,stii ce-i aia ? Aia iti apare oriunde esti ,si acum uite daca ma duc pana la loto bag un bilet,si duminica pac ma trezesc milionar ( bineinteles vise ) ,dar asta inseamna o OCAZIE nu ca trebuie sa o cauti .
4 - Gramatica mea ? Pe bune acum uite nu stiu cand ai terminat tu liceul ca eu doar atat am facut pana acum,dar hai sa iti spun ca eu in loc sa fac romana,si ma duceam cum trebuie la scoala sa INVAT,profesoara mea de romana,fiind si diriginta venea si ne impuia capu cu tot felu de prostii ca a facut X la nu stiu ce clasa nu stiu ce si ca avem inspectii peste inspectii nu stiu cand bla bla,si cand venea ne lasa cu gura cascata pe toti cu gramatica ei cu tot cu limba ei cu tot. Eu stiu ca in legatura cu romana sunt praf in comparatie cu multi de aici ,dar mai stiu si ca ,CARTEA PREA MULTA CHIAR STRICA CAPU' .
Nu stiu cati MILIONARI AU LUAT EXEMPLU PE X SAU Y ,CRED CA FIECARE AU FOST INVENTIVI SI AU AVUT O OCAZIE SI AU PROFITAT si au AJUNS MILIONARI . PAREREA MEA .
Spuneti-va si voi parerea voastra aici dar nu ma criticati pentru nu stiu ce prostie care va vine voua pe limba si o scrieti aici .
Parerea mea e a mea si cu asta basta ,si daca ,deci DACA as fii fost ca el miliardar ,crede-ma as fii trait toata viata mea ca un adevarat miliardar ca doar de aia iam facut f....e mama lor de bani .
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:04
Sfatul lui pt tineri: Indepartati-va de cartile de credit si investiti in voi.
AMINTITI-VA:
A. Nu banul face pe om, ci omul face banul.
B. Viata este atat de simpla pe cat v-o faceti voi.
C. Nu faceti ce spun altii, ascultati-i, dar faceti cum simtiti.
D. Nu va imbracati doar cu haine de firma, ci cu cele in care va simtiti confortabil.
E. Nu cheltuiti banii pe lucruri care nu sunt necesare, ci doar pe cele cu adevarat necesare.
F. Pana la urma, viata voastra e a voastra. De ce sa le dati altora sansa sa v-o conduca?
G. Daca banii nu ajuta ca sa-i imparti cu ceilalti, atunci pt ce mai sunt buni?AJUTATI CHIAR DACA NU PUTETI, MEREU CEI CARE STIU SA IMPARTA VOR FI BINECUVANTATI.
H. NU cheltuiti banii pe care nu ii aveti.Cartile de credit, imprumuturile, etc au fost inventate de societatea de consum.
I. Inainte de a cumpara ceva,ganditi-va: Ce mi se intampla daca nu cumpar asta? Daca raspunsul este "nimic", atunci nu cumparati, pt ca inseamna ca nu aveti nevoie.


de asta ar trebui sa tinem cont cu totii !!!

si inca ceva, va recomand o cartulie, se numeste : AURUL GOSPODARIEI , citind-o, o sa intelegeti foarte multe lucruri ce va vor folosi ulterior.....
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:06
n am inteles ce ai vrut sa spui Pickard.
ldragulescu
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:08
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 14:51:59
De la: ad_83, la data 2011-01-21 14:43:06
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 13:19:26
De la: ad_83, la data 2011-01-21 13:15:08Mai sincer nici pe mine nu ma "ajuta ideile" Warren Buffett iar Alexo avea dreptate el avea bani asa a investit putin in toate...Noi de unde??? Si eu lucrez si am un serviciu bun, si un salariu OK dar ast a nu inseamna ca pot face foarte multe...


ei vindea ziare, nu provine dintr-o familie cu bani, sunt oameni care au stiut in ce sa investeasca la mom potrivit, de ex un prieten al tatalui meu , pe vremuri era sofer pe tir, acum are 110 tiruri si o piata, si numai din chiria de la piata ia pe luna 35000 EUR, dar omul ca sa dezvolte asa o afacere a riscat, a luat credite mari , dar afacerea s-a dezvoltat. Cei ce au stiut ce sa faca la mom potrivit au facut bani, ca si cu imobiliarele cine a cumparat in '95 teren in pipera cu 5 euro mp, a vandut in 2008 si cu 500 mp


Corect ai mare dreptate ...dar e vorba si de noroc si de ajutorul din partea cuiva....si credema chiar si de bani....Zi mi tu ai vre-o afacere proprie?? ai putut sa faci singura ceva de viitor...? Eu nu am reusit am vandut si eu teren si am luat ogramada de bani dar mi am facut o casa si i am luat fratelui un apartament ..de unde sa mai ai de afeceri sau investitii...e foarte greu pe cont propriu...


eu personal nu, parintii mei da asa ca stiu cam cum merge treaba, dar nu ca nu as avea bani, mama masii iau un credit si o rezolv, am ce vinde daca nu merge treaba si nu am cum sa il platesc, dar in ce sa investesti, acum ca sa iti faci o afacere profitabila iti trebuiesc bani multi, si daca nu merge ce faci si nu te bagi intr-un domeniu de care nu ai habar. Eu am asteptat sa termin Fac de Drept, am terminat in vara trecuta, si voi da la barou, prima faza, apoi la Uniunea Nationala e Executorilor Judecatoresti, asa ca in max 4 ani nu voi mai fi angajat.


Tigra, tu ai preluat mesajul lui Warren Buffet mot-a-mot. Nu uita ca lumea lui e mult diferita de a ta sau de a mea, iar de acolo unde e el isi permite sa vada lucrurile altfel. Bineinteles ca per ansamblu sunt de acord cu ideile lui si majoritatea sunt, insa practica ne omoara. Prin mesajul de mai sus tu nu-mi dai impresia ca ai face parte dintre cei cu o structura ca a lui Warren Buffet. Tu deocamdata ai bani de la parinti si ai terminat o facultate pe care o termina cei mai multi in tara asta...e plina piata de juristi...si cu Baroul nu e atat de usor nici macar de intrat ca stagiar, gandeste-te ca trebuie sa-ti faci stagiul, apoi dai un definitivat si pe urma daca te ajuta Domnu sa ai clienti poate ca dupa ce-ti platesti toate taxele si contributiile iti ramen si tie de un sejur in Paralia Katerini:D. Cum spuneau cei cu care te contrazici si ai spus si tu mai sus, nu poti sa-ti faci o afacere atat de usor, sa investesti in orice, iti trebuie sume de bani, asa ca e bine sa-ti pastrezi picioarele pe pamant si sa nu incerci sa faci exact ca altul, unul singul din cateva miliarde care a tras lozul cel mare;)
Mai spunea cineva ca noi inca avem mentalitatea aceea de dupa comunism...Warren Buffet tocmai ca are o mentalitate putin socialista, el nu e un consumerist...el se bazeaza pe consumul celorlalti ca sa castige el...insa pt ca o societate sa functioneze banii trebuie sa circule...deci ar fi multe de discutat...
Ideea in sine e f buna si interesanta si foarte bine ca Tigra a sharuit articolul acesta, nu trebuie sa ne legam de persona ei la fel cum nici ea nu trebuie sa contrazica cu atata ardoare persoane care poate ca au o opinie diferita de a sa.
ladycroft_healthy
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:09
Fiecare cu parerea lui/ei ,eu raman la parerea mea
Sunteti ca chinezii aia copiati tot , fiti mah nene INVENTIVI si poate cu putin noroc la momentul potrivit si sa ganditi si bine in momentul potrivit si veti vedea cu ce va alegeti , Va spun eu MILIONARI

Da Vinci era luat in ras de catre altii ,si acum in zilele noastre de fapt am vazut ca OMUL ALA a fost foarte destept ,si un INVENTIV nu a copiat pe nimeni a facut ce l-a dus capul ,pai daca era DA VINCI acum nu era si el bogat ?
Ia faceti si voi asa ? Nu voi stati si cititi prostii gen BUFET ca poate poate prinde-ti si voi ceva de acolo din sfaturile lui .Eee va spun eu ... NU mai visati sa il copiati ca nu puteti fiecare are stilul lui ,norocul lui ,si momentul lui .
Ridicati Milionarii in slavi ,de parca pe unii ii intereseaza ca are ala bufet ala milioane,un subiect foarte neinteresant .
Nu am sa mai scriu nici aici ca mam suparat si ma duc la o tigara .
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:23
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:43:33 De exemplu eu as vrea sa vad lei tigrii in salbaticie = ( aproximativ ) 2000 $ cred ca ar costa doar drumul, sau sa te duci prin amazon sa vezi tot felul de creaturi ( pasari fel si fel de culori animale care mai de care ... s.a.m.d si lista tot continua) pentru asa ceva iti trebuie $ ...multi bani . .



Deosebirea dintre Buffett si tine (sau cel putin una dintre ele) este ca pasiunea lui Buffett, sau marea lui distractie a fost sa faca bani, in vreme ce a ta este sa sa vezi leii si tigrii in salbaticie. Am cunoscut astfel de oameni cu care am incercat sa abordez subicte ca vacantele, calatoriile si, dupa vreo 10 minute de in care am sintit ca-i tin fortat pe tema asta mi-au spus ca pe ei nu-i pasioneaza decat in masura in care ar putea sprijini financiar acele obiective.
Nu va asteptati ca Buffett sa fie acel gen care abia asteapta seara, sau weekendul ca sa regaseasca cu familia sau sa se odihneasca. Concediu? Pun pariu ca nu si l-a luat in ultimii 50 de ani si nici nu a simtit nevoia! Implinirea lui nu e aici, ci in imperiul pe care l-a creat si, mai ales, in mecanismele acestuia.
El se duce in fiecare dimineata la job-ul lui cu multa energie si pasiune si face multi bani din asta, in timp ce pasiunile si visele noastre sunt mari consumatoare de bani si nu au de cele mai multe ori nimic de-a face cu slujba sau meseria pe care o profesam.
Buffett castiga mai mult decat are nevoie, iar nevoile sale de baza (casa, haine, masina etc.) sunt chiar modeste, el lucreaza la alte tipuri de nevoi, situate mai sus pe scara valorilor: cea de realizare, de valorificare a talentului sau innascut.
Noi avem nevoi mai mari decat castigam, dar avem joburi pe care le uram si salarii pe masura. Si talente pe care le ignoram si le pierdem. Poate ne-ar ajuta mai mult daca nu am mai reactiona asa de refractar la astfel de exemple de succes si ne-am gandi cum sa incepem sa ne creem propria poveste de succes...fara sa ne gandim atat de mult la ce ne opreste sa devenim ceea ce visam. Iar a avea ocazia de a invata de la unii ca Warren Buffett este oricand un mare avantaj.
niami
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:30
Genial.Totul pleaca de la sistemul de valori.Uite ce se intampla la noi: in anii de comunism am stat ca in tzarc si ne-am mai uitat noi peste gard, ravnind una-alta(marunte, blugi, cola , ciocolata, ca altele nu vedeam.In China e cam la fel(la nivel de aspiratii, dorinte, nu la munca!Aia sunt ca furnicile, de aia si boom-ul economic.Marile branduri deschid acolo magazine pe rupte caci e o piata "flamanda" rau)Se pare ca daca flamanzesti o vreme ai manca apoi non-stop.Asa si noi, dupa revolutie am vazut cum e sa ai, sa fii bogat.Ce N-AM INTELES e ca sa ai rolls, ferrari, rolex, etc, inseamna sa ai de fapt extrem de multi bani asa incat insemnele astea exterioare ale bogatiei reprezinta de fapt extrem de putin fata de avutia celor care le afiseaza.O f. mica parte dn excedent.NU CA LA NOI, cu bmw in parcare si locuind intr-o garsoniera inchiriata si aia! Sau sa se repeada din primii bani sa-si faca vile, palate, sa-si ia masini super-bengoase.Normal ca nu mai raman bani destui pt dezvoltarea afacerii.Ne declaram prea repede bogati si prea repede ne culcam pe-o ureche.Omul asta a trait de mic intr-o lume in care a vazut de toate, a muncit cred eu pe rupte, zice acolo ceva de 50 ani de munca deci are bine peste 60 de ani.Poate si noroc a avut, nimic de zis.Parerea mea e ca nu l-a interesat o clipa sa se compare cu altii , nici sa-si schimbe standardul de viata conform averii lui si si ce-i mai important, are frana la dorinte!La noi asta lipseste.Traieste asa cum vrea el, il doare la basca daca altii ar numi banal stilul lui de viata.E un original.
Si daca omul a scris o carte in care impartaseste ceva din experienta lui, din ce anume considera el ca l-a ajutat sa reuseasca, eu cred ca e bine sa bagam la cap.Si sa renuntam odata la afurisita asta de critica, nu facem decat sa respingem idei, oameni, oportunitati.
Voyager
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:33
Si tot mai scriu ceva p-aici


Voi sunteti genul ala de oameni care , DACA se va face o carte despre cum a ajuns BUFFET milionar sau s-ar fii facut deja,voi PAC O CUMPARATI ,deci atat va duce mintea pe unii ,si asa ajunge omu cu bani din prostia voastra punct,si voi v-ati ales cu ....sfaturi .
O zi buna tuturor
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:36
Hai sa nu ne facem iluzii desarte...ce s-ar intampla daca toti am fii miliardari?...un nonsens...o aberatie a lumii asteia...in care tot mai multi sunt cu picioarele in nori si capul in pamant...eu cred ca mult mai simplu ar fii sa ne recunoastem toti conditia in care suntem, care ne sunt limitele...de unde putem incepe si pana unde putem ajunge...si cel mai important sa ne regasim in lucrurile marunte, care le putem atinge, care ne-ar putea face viata frumoasa...care conteaza cu adevarat...restul sunt iluzii creeate de acesta lume nesatula , oarba...care nu mai poate vedea sensul real al vietii...
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:39
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:36:54Si tot mai scriu ceva p-aici


Voi sunteti genul ala de oameni care , DACA se va face o carte despre cum a ajuns BUFFET milionar sau s-ar fii facut deja,voi PAC O CUMPARATI ,deci atat va duce mintea pe unii ,si asa ajunge omu cu bani din prostia voastra punct,si voi v-ati ales cu ....sfaturi .
O zi buna tuturor
prietene, invata sa vezi mai departe de varful bocancului....eu am dat bani pe acea carte, omul face profit, iar eu, care am investit ceva in mine invat cum sa fac sa am si eu succes !!!

ce nu intelegi tu acum, este faptul ca orice reteta de succes este una care se poate duplica....cu alte cuvinte, iau experienta celui care a ajuns mare si din ea , aplic si eu ca sa ajung ca el, mare.....

ceea ce faci tu, ca incerci divesre initiative, nu este un lucru rau, dar este cu taisuri, fiindca s-ar putea sa mearga, s-ar putea sa nu mearga...si atunci ai facut numai niste experimente....ai pierdut timpul, poate si niste bani.....

este mult mai inteligent sa iei deja o reteta care functioneaza sa o aplici si tu, decat sa faci teste sa concepi o proprie reteta...fiindca de cele mai multe ori dai chix si apoi te demoralizezi mergand din experiment in experiment...
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:45
...m-ati facut sa-mi aduc aminte de o carte SF citita in copilarie...cu un sfarsit marcant...pentru cetatenii simplii erau loterii pe strada...cu reclame incitante...care iti creau iluzia ca in momentul urmator vei da lovitura si-ti va schimba intr-o secunda viata...personajul principal, un om din aceea societate...enervat ca tot primea biletul "you loose"...disperat chiar de conditia lui...a spart aparatul...peste tot...numai bilete...."you loose"....trageti voi morala....eu ma intorc la topicul"I HATE THIS WORLD"
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:46
Deci YOU LOOSE
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:49
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Crezi ca iubitul tau ar accepta avansurile altei femei ? 58 De la: Nolwenn 4 Iulie 2009 03:14
femeia berbec si barbatul rac,ce zice-ti? 20 De la: greierash 30 Septembrie 2009 23:05
iubiti,amici,straini..si iar amici 65 De la: kudika073706__zoicaradu 24 Iulie 2010 22:06
doar prieteni??? 51 De la: battleofwits 2 Aprilie 2011 20:32
Ce parere aveti despre o prietena care uita sa va ureze "La multi ani!" de ziua voastra desi stie de ea? 5 De la: kudika_928362 29 Ianuarie 2014 10:57