Setari Cookie-uri

pt ce sunt buni banii - de Warren Buffett

salut! daca ar fi sa ma adresez pustiului care era revoltat...i as spune sa puna mana sa mai studieze o carte sa vada lumea prin ochi unui om intelept si nu a unui pusti de "dupa blocuri" care in afara de faptul ca sta pe net, facebook si alte pageni sa se ia de persoane care incearca sa gaseasca ceva bun, genial din care sa invete nu face nimic. Care asteapta ca alti sa ii dea pentru ca sunt obligati sa ii dea (de unde aceasta obligatie nu stiu...) si pentru care nu trebuie sa dam nimic in schimb nici macar un minim respect pentru varsta, pentru studi, pentru faptul ca te ajuta sau te servesc....nimic....dar nu o fac...ma adresez tie ....si iti zic ca e super tare ceea ce ai postat tu...ca e bine sa cautam ceva nou pentru a afla cum au facut alti sa ajunga acolo sus fara sa le dea cineva de a gata tot...el a muncit, sa distrat cand a trbuit dar cu cumpatare, a economisit atunci cand a trebuit...mie personal mi se par niste idei geniale....si am sa le aplic in viata mea...mai ales cand merg la cumparaturi......
nu zice nimeni sa iei modul lui de viata ca fiind modul perfect de trait ci sa culegi de acolo ceea ce ti se pare potrivit pentru tine....
tara aceasta nu se va schimba niciodata daca cei tineri nu isi formeaza propria lor mentalitate pentru viitor constructiv si nu pentru un viitor destructiv...cei tineri de azi sunt viitorul tari cei ce vor pune bazele societati de maine..daca ei sunt crescuti doar cu ideea ca nu trebuie sa dea nimic in schimb si trebuie sa primeasca totul de-a gata nu va fi un viitor mai bun decat cel de azi....
asa ca nu ii mai judecati pe cei batrani de azi ca fiind niste neispraviti...niste persoane care nu au stiut ce vor cand au fost tineri...au stiut ce vor dar nu au stiut cum sa faca sa obtina ceea ce au vrut...asa ca vedeti la cei care au reusit...gen acest domn despre care scrii tu....oameni care azi sunt cu cel putin 50 de ani inaintea noastra....
nu trebuie sa iti plangi de mila ci sa faci ceva sa iesi din acea situatie...si nu vei reusi decat cu sacrificii
alyce25
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:35
ma bucur ca topic-ul postat de mine a dus la exprimarea atator pareri, eu sunt in asentimentul lui Buffet, cel mai bine este sa investesti in tine
visan_georgiana
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:39
De la: battleofwits, la data 2011-01-25 11:23:39
De la: leo_, la data 2011-01-25 10:58:26...consideri ca e programare sociala ce scrie acolo. atunci ai putea sa raspunzi la cateva intrebari? de exemplu, poate fi un leu flamand fericit? poate fi un om imbracat in carpe fericit?

in primul rand nu stiu ce intelegi tu prin fericire, insa din exemplele tale bag de seama ca fericirea se rezuma la a avea burta plina cu mancare, si sa porti haine de firma.

apropo, cati oameni cu bani ai vazut ca zambesc natural? (asa cum zambeste un copil cand e fericit)


nu inseamna ca daca ai bani esti fericit, insa sa nu intelege ca e valabil inversul, daca nu ai bani esti fericit. daca nu ai bani este la fel de nefericit ca unul care are bani plus un pic mai nefericit pentru ca nu ii ai.
iti spun eu ca am vazut multi oameni cu bani care zambesc natural.

fericirea pentru mine consta in dezvoltarea mea personala, insa nu ar fi posibil sa ajung la asta daca nu as avea burta plina si hainele in care ma simt comod si nu numai asta. maslow ala a fost un tip mintos cand a facut piramida nevoilor. bazandu-te pe ea vezi ce inseamna fericirea pentru fiecare categorie de oameni. pentru cel nemancat inseamna o masa pe cinste, pentru un angajat securitatea locului de munca de exemplu, pentru altii respectul oferit de societate. fericirea e in trepte, un om toata viata a suferit de foame nu va fi fericit daca i se ofera securitate si nu mancare.
in ultimii 20 de ani s-a incetatenit ideea ca daca este bogat trebuie sa fii si nefericit. nimic mai fals, exista oameni bogati si fericiti si oameni bogati si nefericiti in functie de nivelul lor de evolutie. de ce banii contribuie la fericire totusi? pai se intelege ca toate nevoile psihologice sunt atenuate cu ajutorul banilor, o parte buna a nevoilor de siguranta si securitate se rezolva tot cu bani, dragostea, apartenenta si afectivitatea sunt foarte mult afectate de bani (dragoste: cat la suta din femei se simt in siguranta cand sotul castiga mai putin decat ele, catora le place situatia?; apartenenta: multe din organizatiile serioase la care te afiliezi percep sume de bani in schimb; afectivitate: cati prieteni ai cand esti sarac? putini, toti fug de oamenii saraci. imi amintesc de o prietena care imi daduse tel sa stiu unde s-a dus, din motive de securitate, si care imi spunea despre cel cu care se intalnea " doamne, de n-ar avea vreun matiz!"), nevoile de stima si autorealizare sunt cele care consuma cei mai mult bani. cand ai stima de sine? cand esti mai bun decat cei din jur (educatia si instruirea costa mult), cand mergi in concedii scumpe, cand ai o masina de lux, cand ai o casa frumoasa, cand ai destui bani in buzunar incat sa iti cumperi orice. nu continui
daca exista un liant intre toate nevoile umane atunci el e format pe de-o parte din valori (bani, metale pretioase, alte valori) si informatii.
leo_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:52
De la: TIGRA, la data 2011-01-26 14:39:02ma bucur ca topic-ul postat de mine a dus la exprimarea atator pareri, eu sunt in asentimentul lui Buffet, cel mai bine este sa investesti in tine


buffett s-a oprit la un nivel intermediar. daca asta chiar e averea lui si nu este doar un marunt administrator, cum cred eu, atunci nu inteleg omul asta. sa tii atata avere blocata doar de dragul de a o strange, iese din vederile mele. poate ca insa unii vor doar o viata obisnuita si doar sa isi ascuta armele din dorinta de eficienta, e singura teorie pe care o am.
leo_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:59

buffett s-a oprit la un nivel intermediar. daca asta chiar e averea lui si nu este doar un marunt administrator, cum cred eu, atunci nu inteleg omul asta. sa tii atata avere blocata doar de dragul de a o strange, iese din vederile mele. poate ca insa unii vor doar o viata obisnuita si doar sa isi ascuta armele din dorinta de eficienta, e singura teorie pe care o am.[/quote]

eu cred ca este averea lui, totusi el a avut de la cine sa invete sa investeasca, deoarece si tatal sau a avut o mica firma de brokeraj, in plus a urmat cursurile unor universitati renumite in US, si poate si-a dorit doar sa devina cunoscut ca unul dintre cei mai puternici investitori si jucatori la bursa, nu a facut asta neaparat pt avere, pt ca stilul sau de viata este mai mult decat modest, avand in vedere imperiul financiar pe care il detine. Ar trebuii sa tinem cont si de faptul ca are 80 de ani , si pana la urma ce iti mai poti dori la varsta asta, oricum merita respect, fata de majoritatea oamenilor cu bani de la noi care dupa 50 de ani isi iau nevasta tanara, masina sport si bat cluburile de fite.
visan_georgiana
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:02
Poate tine averea "blocata" pentru urmasi?
kudika_pudika
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:07
De la: leo_, la data 2011-01-26 14:52:06
fericirea pentru mine consta in dezvoltarea mea personala, insa nu ar fi posibil sa ajung la asta daca nu as avea burta plina si hainele in care ma simt comod si nu numai asta.

trist
Fericirea pentru mine consta in lucrurile marunte de zi cu zi: sotul meu spunandu-mi un "te iubesc" sincer, un gest marunt care a facut pe cineva sa zambeasca, cand mi se spune un "multumesc" sincer, o zi calduroasa, un email de la o prietena care m-a facut sa rad.... d-astea. Nu necesita o gramada de bani si nici toale de firma.

Si am impresia ca ai pierdut esentialul.
kudika_pudika
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:15
De la: leo_, la data 2011-01-24 23:09:52
De la: kudika318915, la data 2011-01-24 12:47:23bunica mea avea o vorba: fiecare om are ce merita, fiecare are ce-si face si ce permite sa se intample. mi se pare adevarat!
si eu am bani doar pentru supravietuire, de fapt nu conteaza ce ai ci ceea ce simti ca ai, daca esti bogat sufleteste si te simti implinit esti fericit chiar daca salariul iti ajunge sa platesti luna asta gazul si luna viitoare curentul...
fii bun si cald si apreciaza ce ai si cum esti


atentie, ca asta e o programare sociala retrograda si ti-as indica sa scapi de ea. sa inteleg ca daca te nasti cu o avere de cateva miliarde de dolari ai ce meriti?
in primul rand calea spre fericire trece prin bani, nu poti fi fericit fara sa ai o haina pe tine de calitate, fara sa ai o masa cum trebuie etc. nu cred ca exista om care sa nu mearga cu capul sus pe strada cand in buzunar i se odihnesc multe bancnote. acelasi om nu ar fi prea fericit daca nu ar avea nici un ban in buzunar. parca te simti altfel, cand ai bani, te simti deasupra celorlalti.
niciodata sa nu militezi pentru fericirea in saracie, e o mare capcana. de ce sa nu fim bogati si fericiti? ce are buffett in plus fata de noi? un popor care a muncit de cand a aparut sub soare si a devenit bogat. noi de ce sa nu avem acelasi lucru?



daca pleci de jos, satisfactia o sa fie imensa si viata minunata. daca ii ai deja de la parinti o sa fie boring desi o sa te distrezi. daca-i castigi la loterie o sa intri in depresie in doi ani... depinde de unde pleci ;)
Histria
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:20

Fericirea pentru mine consta in lucrurile marunte de zi cu zi: sotul meu spunandu-mi un "te iubesc" sincer, un gest marunt care a facut pe cineva sa zambeasca, cand mi se spune un "multumesc" sincer, o zi calduroasa, un email de la o prietena care m-a facut sa rad.... d-astea. Nu necesita o gramada de bani si nici toale de firma.

Si am impresia ca ai pierdut esentialul.[/quote]

sti si eu ca tot omul imi doresc nu stiu ce casa, masina, haine nu ma omor imi place sa fiu in pas cu moda, dar poti fi foarte bine imbracat si cu bani putini, dar acum as fi cel mai fericit om din lume daca tatal meu ar fi bine, si vreau sa zic ca este singurul lucru pe care mi-l doresc cu adevarat sa il vad bine si sa il am cat mai mult timp langa mine, restul nu conteaza........
visan_georgiana
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:20
De la: TIGRA, la data 2011-01-27 17:20:56
Fericirea pentru mine consta in lucrurile marunte de zi cu zi: sotul meu spunandu-mi un "te iubesc" sincer, un gest marunt care a facut pe cineva sa zambeasca, cand mi se spune un "multumesc" sincer, o zi calduroasa, un email de la o prietena care m-a facut sa rad.... d-astea. Nu necesita o gramada de bani si nici toale de firma.

Si am impresia ca ai pierdut esentialul.


sti si eu ca tot omul imi doresc nu stiu ce casa, masina, haine nu ma omor imi place sa fiu in pas cu moda, dar poti fi foarte bine imbracat si cu bani putini, dar acum as fi cel mai fericit om din lume daca tatal meu ar fi bine, si vreau sa zic ca este singurul lucru pe care mi-l doresc cu adevarat sa il vad bine si sa il am cat mai mult timp langa mine, restul nu conteaza........[/quote]
Normal, orice om are nevoie de un minim de confort ca sa traiasca. Buffet nu neaga asta. El spune ca nu e nevoie sa cheltuiesti o gramada pe vile cu 15 camere din care folosesti 2, haine scumpe care nu spun nimic etc. Bine, astea nu ti le spun tie Tigra, ca le stii, i le spun lui Leo.

Mi se pare aiurea sa cheltuiesti o gramada de bani, pentru nici un alt motiv pentru ca ii ai si vrei sa vada lumea ce ajuns esti. Asta e snobism si arata ca nu cunosti lucrurile cu adevarat importante, ca de exemplu, cum spuneai tu Tigra, ca tatal tau sa fie sanatos (multa sanatate, apropo )
kudika_pudika
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:27

Mi se pare aiurea sa cheltuiesti o gramada de bani, pentru nici un alt motiv pentru ca ii ai si vrei sa vada lumea ce ajuns esti. Asta e snobism si arata ca nu cunosti lucrurile cu adevarat importante, ca de exemplu, cum spuneai tu Tigra, ca tatal tau sa fie sanatos (multa sanatate, apropo )[/quote]

multumesc asemenea, sanatatea e cea mai importanta pt ca restul le facem noi
visan_georgiana
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:31
cand apar probleme .. de multe ori te poti referi la piramida necesitatilor ca sa vezi de unde vin

http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow's_hierarchy_of_needs



Histria
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:44
imi place subiectul postarii. pentru cine are minte, are ce invata.
vreau sa le spun unora ca Warren B. nu se scalda in bani(dupa cum se vede este destul de modest in ce priveste modul de viata), din banii lui investiti in diferite afaceri, isi castiga painea zeci de mii de oameni. cum ar putea fi aceasta un lucru rau?
invidiosii si lenesii si-ar dori, pesemne, cate o para malaiata...
si-acum, LA MUNCA , PUTUROSILOR!!!!!
(cine se crede vizat, n-are decat sa-mi zica orice)
pa, si la mai multi bani!
kudika359001
Postat pe 27 Ianuarie 2011 18:01
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 12:09:57Pt ce sunt buni banii?
Warren Buffett
Interviu CNBC cu Warren Buffett, al doilea dintre cei mai bogati din lume,care a donat 31 milioane $ pt caritate.
Cateva aspecte f intereante ale vietii lui:
1.- A cumparat prima actiune la 11 ani si regreta ca a inceput prea tarziu!
2.- A cumparat o mica ferma la 14 ani cu economiile din vanzari de ziare.
3.- Si astazi mai locuieste in mica lui casa in Omaha ,cu 3 camere,pe care a cumparat=o dupa ce s-a casatorit, acum 50 de ani. Él spune ca in acea casa are totul.In casa sa nu are nici un tablou sau decoratiuni interioare, statui..
4.- Isi conduce singur masina , nu are sofer si nu are bodyguard.
5.- Niciodata nu a calatorit in avion particular,chiar fiind proprietarul celei mai mari companii de avioane private din lume.
6.-Compania lui, Berkshire Hathaway, are in subordonare inca 63 de firme. Odata pe an, el trimite scrisori directorilor firmelor sale, cu targeturile pt noul an.Niciodata nu convoca reuniuni sau da telefoane zilnice directorilor.
Directorilor lui le-a impus urmatoarele 2 reguli:

- Regula 1 :nu pierdeti niciiodata investitile actionarilor.
Regula 2: Nu uitati regula 1.

7.- Él nu socializeaza cu lumea in inalta societate. Isi petrece timpul liber cu o farfurie de popcorn la TV.
8.- Bill Gates, cel mai bogat din lume, l-a cunoscut recent, acum 5 ani.Bill Gates credea ca nu are nimic in comun cu Warren Buffett. Pentru asta, a stabilit o intalnire cu el,programata sa dureze o jumatate de ora .Dar cand l-a cunoscut , intalnirea a durat 10 ore si Bill Gates s-a transformat intr-un fan al lui Warren Buffet.
9.- Warren Buffet nu are telefon mobil si nici laptop pe birou.
10.- Sfatul lui pt tineri: Indepartati-va de cartile de credit si investiti in voi.
AMINTITI-VA:
A. Nu banul face pe om, ci omul face banul.
B. Viata este atat de simpla pe cat v-o faceti voi.
C. Nu faceti ce spun altii, ascultati-i, dar faceti cum simtiti.
D. Nu va imbracati doar cu haine de firma, ci cu cele in care va simtiti confortabil.
E. Nu cheltuiti banii pe lucruri care nu sunt necesare, ci doar pe cele cu adevarat necesare.
F. Pana la urma, viata voastra e a voastra. De ce sa le dati altora sansa sa v-o conduca?
G. Daca banii nu ajuta ca sa-i imparti cu ceilalti, atunci pt ce mai sunt buni?AJUTATI CHIAR DACA NU PUTETI, MEREU CEI CARE STIU SA IMPARTA VOR FI BINECUVANTATI.
H. NU cheltuiti banii pe care nu ii aveti.Cartile de credit, imprumuturile, etc au fost inventate de societatea de consum.
I. Inainte de a cumpara ceva,ganditi-va: Ce mi se intampla daca nu cumpar asta? Daca raspunsul este "nimic", atunci nu cumparati, pt ca inseamna ca nu aveti nevoie.

"Nimic nu am adus pe lume, nimic nu vom lua cand plecam.."



extraordinar
serios..foarte putini in viata reusesc sa aiba o viziune atat de clara si simpla asupra vietii.
adevarul este ca noua, in general, ne place sa ne complicam viatza aiurea si nu prea reusim sa fim atat de obiectivi in ceea ce ne priveste.
cu partea cu afacerea..degeaba ai ce trebuie, daca nu ai noroc..asta am invatat-o in viata si am si vazut la destula lume.
cristi_nne
Postat pe 28 Ianuarie 2011 10:03
De la: TIGRA, la data 2011-01-27 17:02:55
buffett s-a oprit la un nivel intermediar. daca asta chiar e averea lui si nu este doar un marunt administrator, cum cred eu, atunci nu inteleg omul asta. sa tii atata avere blocata doar de dragul de a o strange, iese din vederile mele. poate ca insa unii vor doar o viata obisnuita si doar sa isi ascuta armele din dorinta de eficienta, e singura teorie pe care o am.


eu cred ca este averea lui, totusi el a avut de la cine sa invete sa investeasca, deoarece si tatal sau a avut o mica firma de brokeraj, in plus a urmat cursurile unor universitati renumite in US, si poate si-a dorit doar sa devina cunoscut ca unul dintre cei mai puternici investitori si jucatori la bursa, nu a facut asta neaparat pt avere, pt ca stilul sau de viata este mai mult decat modest, avand in vedere imperiul financiar pe care il detine. Ar trebuii sa tinem cont si de faptul ca are 80 de ani , si pana la urma ce iti mai poti dori la varsta asta, oricum merita respect, fata de majoritatea oamenilor cu bani de la noi care dupa 50 de ani isi iau nevasta tanara, masina sport si bat cluburile de fite.[/quote]

sau poate acest om a fost foarte cumpatat in tot ceea ce a facut..poate ca nu a vrut sa ajunga la " nu mai am altceva de facut pentru ca avand bani le-am facut pe toate si am avut luat tot ceea ce-mi doream".
cred ca prostia omului care ajunge la nivelul lui buffet este sa experimenteze tot si apoi ce ii mai ramane de facut in viatza?? ce mai are de invatat si vazut?? NIMIC. si asa ajungi la acea stare de lehamite si nefericire.
cristi_nne
Postat pe 28 Ianuarie 2011 10:32
De la: TIGRA, la data 2011-01-27 17:02:55
buffett s-a oprit la un nivel intermediar. daca asta chiar e averea lui si nu este doar un marunt administrator, cum cred eu, atunci nu inteleg omul asta. sa tii atata avere blocata doar de dragul de a o strange, iese din vederile mele. poate ca insa unii vor doar o viata obisnuita si doar sa isi ascuta armele din dorinta de eficienta, e singura teorie pe care o am.


eu cred ca este averea lui, totusi el a avut de la cine sa invete sa investeasca, deoarece si tatal sau a avut o mica firma de brokeraj, in plus a urmat cursurile unor universitati renumite in US, si poate si-a dorit doar sa devina cunoscut ca unul dintre cei mai puternici investitori si jucatori la bursa, nu a facut asta neaparat pt avere, pt ca stilul sau de viata este mai mult decat modest, avand in vedere imperiul financiar pe care il detine. Ar trebuii sa tinem cont si de faptul ca are 80 de ani , si pana la urma ce iti mai poti dori la varsta asta, oricum merita respect, fata de majoritatea oamenilor cu bani de la noi care dupa 50 de ani isi iau nevasta tanara, masina sport si bat cluburile de fite.[/quote]

adevarul este ca ai un mare ajutor daca in familie unul din parinti e intreprinzator, mai ales financiar. fiind in domeniu, am multe tangente cu oameni de afaceri de toate felurile si inclin sa cred ce spunea unul dintre ei, "80% din noi suntem buni la afaceri, oricui daca ii pui in mana o afacere are sanse sa o duca pana la capat, ce nu avem 80% din noi sunt resursele ca sa incepem afacerea".
leo_
Postat pe 28 Ianuarie 2011 23:34
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 17:15:43
De la: leo_, la data 2011-01-26 14:52:06
fericirea pentru mine consta in dezvoltarea mea personala, insa nu ar fi posibil sa ajung la asta daca nu as avea burta plina si hainele in care ma simt comod si nu numai asta.

trist
Fericirea pentru mine consta in lucrurile marunte de zi cu zi: sotul meu spunandu-mi un "te iubesc" sincer, un gest marunt care a facut pe cineva sa zambeasca, cand mi se spune un "multumesc" sincer, o zi calduroasa, un email de la o prietena care m-a facut sa rad.... d-astea. Nu necesita o gramada de bani si nici toale de firma.

Si am impresia ca ai pierdut esentialul.


trist, asta pentru mine inseamna multumire nu fericire. eu vreau mai mult de la viata.
leo_
Postat pe 28 Ianuarie 2011 23:36
De la: kudika359001, la data 2011-01-27 18:01:19imi place subiectul postarii. pentru cine are minte, are ce invata.
vreau sa le spun unora ca Warren B. nu se scalda in bani(dupa cum se vede este destul de modest in ce priveste modul de viata), din banii lui investiti in diferite afaceri, isi castiga painea zeci de mii de oameni. cum ar putea fi aceasta un lucru rau?
invidiosii si lenesii si-ar dori, pesemne, cate o para malaiata...
si-acum, LA MUNCA , PUTUROSILOR!!!!!
(cine se crede vizat, n-are decat sa-mi zica orice)
pa, si la mai multi bani!


de ce nu intri tu in pdl ca ai face cariera?
leo_
Postat pe 28 Ianuarie 2011 23:38
De la: cristi_nne, la data 2011-01-28 10:32:10
sau poate acest om a fost foarte cumpatat in tot ceea ce a facut..poate ca nu a vrut sa ajunga la " nu mai am altceva de facut pentru ca avand bani le-am facut pe toate si am avut luat tot ceea ce-mi doream".
cred ca prostia omului care ajunge la nivelul lui buffet este sa experimenteze tot si apoi ce ii mai ramane de facut in viatza?? ce mai are de invatat si vazut?? NIMIC. si asa ajungi la acea stare de lehamite si nefericire.

nu inteleg ce vrei sa spui, daca as avea toate posibilitatile din lume nu mi-ar ajunge 10 vieti ca sa invat si sa vad lucruri noi. numai persoanele limitate ajung la lehamite si nefericire asa cum spui tu. daca te dezvolti continuu totul e nou pentru tine. sunt atatea lucruri de facut in lumea asta incat nu iti ajunge timpul sa le faci.
leo_
Postat pe 28 Ianuarie 2011 23:55
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 17:15:43
De la: leo_, la data 2011-01-26 14:52:06
fericirea pentru mine consta in dezvoltarea mea personala, insa nu ar fi posibil sa ajung la asta daca nu as avea burta plina si hainele in care ma simt comod si nu numai asta.

trist
Fericirea pentru mine consta in lucrurile marunte de zi cu zi: sotul meu spunandu-mi un "te iubesc" sincer, un gest marunt care a facut pe cineva sa zambeasca, cand mi se spune un "multumesc" sincer, o zi calduroasa, un email de la o prietena care m-a facut sa rad.... d-astea. Nu necesita o gramada de bani si nici toale de firma.

Si am impresia ca ai pierdut esentialul.



Multumesc!(sincer)
kudika195501
Postat pe 29 Ianuarie 2011 03:54
Foarte dragut ceea ce a spus Warren Buffett! Dragut si moralizator! Cu siguranta in acel interviu nu a spus tot cee face cu banii! Poate si el pleaca in excursii sau, nu stiu, se bucura in felul lui de banii pe care i-a facut! Senzatia pe care mi-a lasat-o artocolul a fost urmatoarea "Fa ceea ce vrei sa faci, daca asta de face fericit, dar ai grija si fii sigur ca-ti permiti sa faci acel lucru!" El nu spune ca suntem snobi daca purtam haine de firma si etc, daca ni le permitem! Suntem snobi daca murim de foame, dar suferim de firma! El zice simplu ! Cred ca asta e un sfat bine venit si multi dintr noi nu prea stim sa facem asta! Vrem sa fim ca x si y, uitand cat de bine e sa fim noi! Tuturor ne e greu, dar cateodata facem sa ne fie si mai greu doar ptr ca vrem sa fim ca altii!

Tigra(si nu doar) daca iti plac chestiile de genul asta iti recomand sa citesti "Tata bogat, tata sarac" de Robert Kiyoki! Am gasit acolo niste idei interesante si meditand putin la ceea ce am citit, i-am dat dreptate intr-un fel lui Kiyosaki despre ce a scris acolo!

Zi frumoasa si faceti ceea ce va multumeste pe voi in limita posibilitatilor!!!
kid_girl
Postat pe 29 Ianuarie 2011 13:13
De la: leo_, la data 2011-01-28 23:55:20
De la: cristi_nne, la data 2011-01-28 10:32:10
sau poate acest om a fost foarte cumpatat in tot ceea ce a facut..poate ca nu a vrut sa ajunga la " nu mai am altceva de facut pentru ca avand bani le-am facut pe toate si am avut luat tot ceea ce-mi doream".
cred ca prostia omului care ajunge la nivelul lui buffet este sa experimenteze tot si apoi ce ii mai ramane de facut in viatza?? ce mai are de invatat si vazut?? NIMIC. si asa ajungi la acea stare de lehamite si nefericire.

nu inteleg ce vrei sa spui, daca as avea toate posibilitatile din lume nu mi-ar ajunge 10 vieti ca sa invat si sa vad lucruri noi. numai persoanele limitate ajung la lehamite si nefericire asa cum spui tu. daca te dezvolti continuu totul e nou pentru tine. sunt atatea lucruri de facut in lumea asta incat nu iti ajunge timpul sa le faci.
ai tot ce-ti trebuie nu

imi cer scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme. acum am intrat.
ma refer la bani-in mod specail si atunci cred ca i tot ce-ti doreste inimioara. ce ti-ai mai putea dorii?? gandeste-te ca omul care junge la asa ceva poate in decurs de un an sa invete toata istoria unui intreg continent si isi poate cumpara de asemenea tot ce vrea...in 10 ani ,sa zic,nu o sa mai aiba nimic de facut si ajungi la starea aceea de lehamite de care iti spunem mai sus.
cristi_nne
Postat pe 29 Ianuarie 2011 16:59
De la: cristi_nne, la data 2011-01-29 16:59:24
De la: leo_, la data 2011-01-28 23:55:20
De la: cristi_nne, la data 2011-01-28 10:32:10
sau poate acest om a fost foarte cumpatat in tot ceea ce a facut..poate ca nu a vrut sa ajunga la " nu mai am altceva de facut pentru ca avand bani le-am facut pe toate si am avut luat tot ceea ce-mi doream".
cred ca prostia omului care ajunge la nivelul lui buffet este sa experimenteze tot si apoi ce ii mai ramane de facut in viatza?? ce mai are de invatat si vazut?? NIMIC. si asa ajungi la acea stare de lehamite si nefericire.

nu inteleg ce vrei sa spui, daca as avea toate posibilitatile din lume nu mi-ar ajunge 10 vieti ca sa invat si sa vad lucruri noi. numai persoanele limitate ajung la lehamite si nefericire asa cum spui tu. daca te dezvolti continuu totul e nou pentru tine. sunt atatea lucruri de facut in lumea asta incat nu iti ajunge timpul sa le faci.
ai tot ce-ti trebuie nu

imi cer scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme. acum am intrat.
ma refer la bani-in mod specail si atunci cred ca i tot ce-ti doreste inimioara. ce ti-ai mai putea dorii?? gandeste-te ca omul care junge la asa ceva poate in decurs de un an sa invete toata istoria unui intreg continent si isi poate cumpara de asemenea tot ce vrea...in 10 ani ,sa zic,nu o sa mai aiba nimic de facut si ajungi la starea aceea de lehamite de care iti spunem mai sus.

si crezi ca nu iti mai ramane nimic de facut? cum ar fi sa pui bazele unei misiuni de explorare a sistemului solar, sa ridici nivelul de trai in africa, sa terraform-izezi un desert, sa unesti toate tarile de pe un continent intr-o singura entitate, sa finantezi noi tehnologii nepoluante, sa lupti pentru dezafectarea armelor de distrugere in masa, sa ajuti la colonizarea oceanelor... sunt atatea de facut cand ai totul.
leo_
Postat pe 29 Ianuarie 2011 19:50
De la: leo_, la data 2011-01-29 19:50:12
De la: cristi_nne, la data 2011-01-29 16:59:24
De la: leo_, la data 2011-01-28 23:55:20
De la: cristi_nne, la data 2011-01-28 10:32:10
sau poate acest om a fost foarte cumpatat in tot ceea ce a facut..poate ca nu a vrut sa ajunga la " nu mai am altceva de facut pentru ca avand bani le-am facut pe toate si am avut luat tot ceea ce-mi doream".
cred ca prostia omului care ajunge la nivelul lui buffet este sa experimenteze tot si apoi ce ii mai ramane de facut in viatza?? ce mai are de invatat si vazut?? NIMIC. si asa ajungi la acea stare de lehamite si nefericire.

nu inteleg ce vrei sa spui, daca as avea toate posibilitatile din lume nu mi-ar ajunge 10 vieti ca sa invat si sa vad lucruri noi. numai persoanele limitate ajung la lehamite si nefericire asa cum spui tu. daca te dezvolti continuu totul e nou pentru tine. sunt atatea lucruri de facut in lumea asta incat nu iti ajunge timpul sa le faci.
ai tot ce-ti trebuie nu

imi cer scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme. acum am intrat.
ma refer la bani-in mod specail si atunci cred ca i tot ce-ti doreste inimioara. ce ti-ai mai putea dorii?? gandeste-te ca omul care junge la asa ceva poate in decurs de un an sa invete toata istoria unui intreg continent si isi poate cumpara de asemenea tot ce vrea...in 10 ani ,sa zic,nu o sa mai aiba nimic de facut si ajungi la starea aceea de lehamite de care iti spunem mai sus.

si crezi ca nu iti mai ramane nimic de facut? cum ar fi sa pui bazele unei misiuni de explorare a sistemului solar, sa ridici nivelul de trai in africa, sa terraform-izezi un desert, sa unesti toate tarile de pe un continent intr-o singura entitate, sa finantezi noi tehnologii nepoluante, sa lupti pentru dezafectarea armelor de distrugere in masa, sa ajuti la colonizarea oceanelor... sunt atatea de facut cand ai totul.


cred ca unele idei sunt utopice...parerea mea. intr-adevar atunci cand ai bani , poti face foarte multe acctiuni de caritate si poti pune bazele multor proiecte, dar ce ai postat acolo intrece limitele sf-ului serios... cine crezi ca te-ar lasa pe tine sa faci asta
cristi_nne
Postat pe 30 Ianuarie 2011 19:47
am deviat....numai sunt on topic.
imi sustin in continuare parerea....
cristi_nne
Postat pe 30 Ianuarie 2011 19:49
nu a fost vorba despre fericirea in saracie, nu am facut o virtute din a fi sarac, totil este de cum privesti fiecare aspect.
de ce sa nu fim si noi un popor care munceste si e fericit? chiar nu stiu ce ne opreste, dar zau ca ne opreste ceva...

ai o cutie in care iti aduni imbratisarile primite? ai un album cu zambete?
daca nu ai ti-as sugera sa mai muncesti la asta, eu pot fi foarte fericita atunci cand fiica mea de 18 ani ma suna de 10 ori intr-o ora fiindca e nerabdatoare sa-mi povesteasca ceva iar fiul meu ma imbratiseaza de 10 ori pe seara si-mi spune ca miros ca o acadea.
asta este cea mai mare fericire pentru mine si sa am cu cine sa impart orice, bune sau mai putin bune, atunci cand am pentru cine sa lupt si cine sa-mi multumeasca pentru aceasta lupta. chiar nu as putea sa gust ceva pentru care nu am luptat si nu, eu nu ma simt nicicum deasupra celorlalti cand am ceva mai mult in buzunar ci atunci cand am ceva mai mult in cap.
dar pentru ca suntem toti diferiti, e dreptul fiecaruia sa gandeasca diferit, ce voiam sa arat era ca mie mi se pare ca judecam mult prea repede si prea usor, atunci cand iti vezi de treaba ta nu te impiedica nimic sa fi fericit
kudika318915
Postat pe 31 Ianuarie 2011 17:08
De la: cristi_nne, la data 2011-01-30 19:47:43
cred ca unele idei sunt utopice...parerea mea. intr-adevar atunci cand ai bani , poti face foarte multe acctiuni de caritate si poti pune bazele multor proiecte, dar ce ai postat acolo intrece limitele sf-ului serios... cine crezi ca te-ar lasa pe tine sa faci asta


utopic sau nu sunt chestii pentru care merita sa lupti daca ti le permiti. nu imi plac actele caritabile. actele caritabile sunt ca niste pastile dulci, dar care se fac amare dupa ce dispare stratul protector. e simplu sa bagi mana in buzunar (am facut-o si eu) si sa dai de mancare o luna unei familii sarace sau unui popor intreg, fiecare dupa posiblitati. ce e mai greu este sa ajuti membrii familiei respective sa aiba un loc de munca si o casa pentru ca sa isi castige paine singuri si nu din mila. aici se aplica foarte bine una din axiomele uniunii, decat sa ii dai peste zilnic mai bine sa il inveti sa pescuiasca pe om.
leo_
Postat pe 1 Februarie 2011 13:08
Si iata cum se incing spiritele cel mai usor - de la bani

Nu mi-e foarte clar cum poti sa cumperi o ferma, cat de mica, numai din economiile din vanzari de ziare si copil fiind....dar ce sa zici, suna asa de american !!!!

Am oarecare rezerve citind povestea si asta din pricina ca manipularea este sportul preferat al celor foarte bogati, mai ales la americani.Nu m-ar mira sa se afle ca Buffet este un pui de mason, toti "marii oameni"au fost!!!
In general sunt bagati in cele mai inalte sfere de influenta, pentru ca banii nu ajung, trebuie si putere! Avand banii si accesul la putere pot sa-si "fabrice" orice biografie doresc.

Dar....Daca omul e "curat", nu-si complica viata pentru ca are angajati care o fac pentru el.Omul e investitor, adica genul lui de afacere e "banul lucreaza si face bani".

Treaba sta cam asa: daca are averea pe care o are acum, o are nu pentru ca a facut-o el asa cum i s-a nazarit de la 11 ani, i s-a permis s-o castige si s-o aiba.Nu exista intamplare.Si daca a inteles lucrul asta, domnul Buffet este un om minunat.Pentru ca a da celor saraci este un lucru mare, inseamna ca banii nu ti-au luat mintile.Dar daca o face doar ca asa e moda in SUA, ca se asteapta de la un om cu asa o avere sa faca si o donatie proportionala cu bogatia sa, gestul este egal cu zero.Nici daca o face numai din moralitate, acesta fapta tot nu-i va folosi.
Daca a inteles ce a trebuit si modestia si cumpatarea lui nu sunt doar o fatada e absolut perfect.

Si apoi sunt atatia sfinti si mucenici care si-au dat averea saracilor si au si murit cu bucurie pentru Dumnezeu.

Am vazut oarecare comentarii....Pretios este darul pe care il face un om sarman sau unul care da din putinul sau celui care e in necaz, celui care nu are deloc.Mai pretios ca cel care are de unde sa dea.

Sa nu ne suparam ca unii au mult si noua ni se pare ca avem nedrept de putin.Avem atat cat meritam, atat cat avem nevoie.Si sa fim recunoscatori, altii au mult mai putin, altii sunt infirmi sau cine stie ce alte nenorociri ii bantuie.

De ce oare credem ca numai atunci cand ai bani poti face nu stiu ce minuni??? Oare nu ne dorim de multe ori lucruri nepotrivite pentru noi??? Chiar daca noi ne incapatanam, si ne agitam, si ne suparam pe soarta care-i asa nedreapta cu noi...
Banul e cu adevarat ochiul dracului.
Toate nenorocirile, incepand cu razboaiele, de la bani au inceput.Asta-i realitatea!!!

contesina
Postat pe 1 Februarie 2011 18:50
De la: TIGRA, la data 2011-01-26 14:39:02ma bucur ca topic-ul postat de mine a dus la exprimarea atator pareri, eu sunt in asentimentul lui Buffet, cel mai bine este sa investesti in tine


Oare ce o insemna asta? ''sa investesti in tine''.....Suna a cliseu american....Poate ma lamuresti si pe mine...
contesina
Postat pe 1 Februarie 2011 18:52
De la: leo_, la data 2011-01-26 14:52:06
De la: battleofwits, la data 2011-01-25 11:23:39
De la: leo_, la data 2011-01-25 10:58:26...consideri ca e programare sociala ce scrie acolo. atunci ai putea sa raspunzi la cateva intrebari? de exemplu, poate fi un leu flamand fericit? poate fi un om imbracat in carpe fericit?


Da au fost si inca mai sunt oameni care nu au decat haina de pe ei si sunt cu adevarat fericiti.
Sa nu bagam animalele in discutie...Animalul e condus pur si simplu de instinct.Fericirea este o stare de spirit.

in primul rand nu stiu ce intelegi tu prin fericire, insa din exemplele tale bag de seama ca fericirea se rezuma la a avea burta plina cu mancare, si sa porti haine de firma.

apropo, cati oameni cu bani ai vazut ca zambesc natural? (asa cum zambeste un copil cand e fericit)


nu inseamna ca daca ai bani esti fericit, insa sa nu intelege ca e valabil inversul, daca nu ai bani esti fericit. daca nu ai bani este la fel de nefericit ca unul care are bani plus un pic mai nefericit pentru ca nu ii ai.
iti spun eu ca am vazut multi oameni cu bani care zambesc natural.

fericirea pentru mine consta in dezvoltarea mea personala, insa nu ar fi posibil sa ajung la asta daca nu as avea burta plina si hainele in care ma simt comod si nu numai asta. maslow ala a fost un tip mintos cand a facut piramida nevoilor. bazandu-te pe ea vezi ce inseamna fericirea pentru fiecare categorie de oameni. pentru cel nemancat inseamna o masa pe cinste, pentru un angajat securitatea locului de munca de exemplu, pentru altii respectul oferit de societate. fericirea e in trepte, un om toata viata a suferit de foame nu va fi fericit daca i se ofera securitate si nu mancare.
in ultimii 20 de ani s-a incetatenit ideea ca daca este bogat trebuie sa fii si nefericit. nimic mai fals, exista oameni bogati si fericiti si oameni bogati si nefericiti in functie de nivelul lor de evolutie. de ce banii contribuie la fericire totusi? pai se intelege ca toate nevoile psihologice sunt atenuate cu ajutorul banilor, o parte buna a nevoilor de siguranta si securitate se rezolva tot cu bani, dragostea, apartenenta si afectivitatea sunt foarte mult afectate de bani (dragoste: cat la suta din femei se simt in siguranta cand sotul castiga mai putin decat ele, catora le place situatia?; apartenenta: multe din organizatiile serioase la care te afiliezi percep sume de bani in schimb; afectivitate: cati prieteni ai cand esti sarac? putini, toti fug de oamenii saraci. imi amintesc de o prietena care imi daduse tel sa stiu unde s-a dus, din motive de securitate, si care imi spunea despre cel cu care se intalnea " doamne, de n-ar avea vreun matiz!"), nevoile de stima si autorealizare sunt cele care consuma cei mai mult bani. cand ai stima de sine? cand esti mai bun decat cei din jur (educatia si instruirea costa mult), cand mergi in concedii scumpe, cand ai o masina de lux, cand ai o casa frumoasa, cand ai destui bani in buzunar incat sa iti cumperi orice. nu continui
daca exista un liant intre toate nevoile umane atunci el e format pe de-o parte din valori (bani, metale pretioase, alte valori) si informatii.


O descriere a lumii in care traim cat se poate de corecta!!! Trista lume!!!!!! O vale a plangerii...
contesina
Postat pe 1 Februarie 2011 19:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 6 De la: jenesaispas 11 Iulie 2009 17:50
E cineva din bucuresti??? 4 De la: pinguina 13 Februarie 2011 02:12
Sunt eu tranta sau.... ? 17 De la: CMBSTPMN 10 Septembrie 2009 20:02
singuratatea -destin, obisnuinta, boala, eternitate. 3 De la: SPOTYYY 25 Octombrie 2009 00:05
Nu-mi pasa 20 De la: aniela_cat 18 Iulie 2009 22:44