Setari Cookie-uri

pt ce sunt buni banii - de Warren Buffett

De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"


Nici eu ...dar joaca altii si incearca tot felul ,si le urez noroc
alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:56
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:56
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:56:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!

...asta asa este...doar ca se omite faptul ca orice are un "pret" pe care trebuie sa-l platim...si daca castigam intr-un plan...obligatoriu pierdem in altul...de aceea cel mai indicat ar fii sa pastram un echilibru in toate...de fapt cred ca acest echilibru e cel mai important...iar orice alunecare intr-un sens sau altul, ne destabilizeaza ca fiinte
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 13:05
Marea diferenta intre Buffett si majoritatea celor care au raspuns la acest topic este ca Buffett nu a muncit pentru bani, ca sa devina milionar, ci a muncit pentru a se dezvolta, pentru a aplica in practica ce stie, pentru a vedea cum se dezvolta ceva datorita cunostintelor sale.
Daca muncesti avand ca unic scop BANII vei fi frustrat toata viata, deoarece niciodata nu vor fi suficienti.
Daca muncesti din pasiune vei avea doar de ccastigat: cand faci ceva cu pasiune faci foarte bine, incerci sa te autodepasesti si automat vin si rezultatele ca incununarea muncii.
Ceea ce spune Buffett este valabil la orice nivel. Sa ii ajuti pe cei din hur nu inseamna doar sa donezi milioane de dolari. Fiecare poate ajuta cu cat poate. Sa gasesti fericirea in lucruri simple... Alex, fericirea ta sta in excursiile in africa? Si dupa ce vei vedea leii si tigrii? Crezi ca vei fi mai fericit? Poate o zi, o saptamana...
Fericirea tine de multumirea sufleteasca.
Fericirea de fapt este diferenta dintre asteptari si realitate. Daca ne punem teluri mari, care nu depind doar de noi... avem toate sansele sa fim nefericiti. Daca ne punem teluri ce tin doar de noi vom gasi fericirea.

Eu am o filozofie in viata: MULTUMESTE-TE CU CE AI SI TINDE SPRE MAI MULT!
Este esential sa ai liniste sufleteasca, sa vezi lucrurile pozitive in tot ce ti se intampla, sa fii fericit de ce ai (sanatate, un acoperis, fericire alaturi de persoana iubita, parintii in viata, sanatori, un loc de munca...). Aceasta multumire te ajuta sa fii fericit, sa nu fii frustrat, si iti da energia pozitiva sa poti sa lupti pentru mai mult.
LoredanaStg
Postat pe 23 Ianuarie 2011 13:52
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 13:05:25
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:56:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!

...asta asa este...doar ca se omite faptul ca orice are un "pret" pe care trebuie sa-l platim...si daca castigam intr-un plan...obligatoriu pierdem in altul...de aceea cel mai indicat ar fii sa pastram un echilibru in toate...de fapt cred ca acest echilibru e cel mai important...iar orice alunecare intr-un sens sau altul, ne destabilizeaza ca fiinte
sunt modalitati de a face in asa fel incat sa castigi in toate planurile pe care ti le propui....sunt metode testate si verificate de altii inainte si sunt functionale 100% ...trebuie numai sa te autoeduci si sa inveti sa le aplici , sigur vor functiona si pentru tine....
4Life
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:00
De la: 4Life, la data 2011-01-23 14:00:56
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 13:05:25
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:56:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!

...asta asa este...doar ca se omite faptul ca orice are un "pret" pe care trebuie sa-l platim...si daca castigam intr-un plan...obligatoriu pierdem in altul...de aceea cel mai indicat ar fii sa pastram un echilibru in toate...de fapt cred ca acest echilibru e cel mai important...iar orice alunecare intr-un sens sau altul, ne destabilizeaza ca fiinte
sunt modalitati de a face in asa fel incat sa castigi in toate planurile .....

...aici e iluzia
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:03
De la: 4Life, la data 2011-01-23 14:00:56
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 13:05:25
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:56:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!

...asta asa este...doar ca se omite faptul ca orice are un "pret" pe care trebuie sa-l platim...si daca castigam intr-un plan...obligatoriu pierdem in altul...de aceea cel mai indicat ar fii sa pastram un echilibru in toate...de fapt cred ca acest echilibru e cel mai important...iar orice alunecare intr-un sens sau altul, ne destabilizeaza ca fiinte
sunt modalitati de a face in asa fel incat sa castigi in toate planurile .....

...aici e iluzia
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:03
De la: LoredanaStg, la data 2011-01-23 13:52:23Marea diferenta intre Buffett si majoritatea celor care au raspuns la acest topic este ca Buffett nu a muncit pentru bani, ca sa devina milionar, ci a muncit pentru a se dezvolta, pentru a aplica in practica ce stie, pentru a vedea cum se dezvolta ceva datorita cunostintelor sale.
Daca muncesti avand ca unic scop BANII vei fi frustrat toata viata, deoarece niciodata nu vor fi suficienti.
Daca muncesti din pasiune vei avea doar de ccastigat: cand faci ceva cu pasiune faci foarte bine, incerci sa te autodepasesti si automat vin si rezultatele ca incununarea muncii.
Ceea ce spune Buffett este valabil la orice nivel. Sa ii ajuti pe cei din hur nu inseamna doar sa donezi milioane de dolari. Fiecare poate ajuta cu cat poate. Sa gasesti fericirea in lucruri simple... Alex, fericirea ta sta in excursiile in africa? Si dupa ce vei vedea leii si tigrii? Crezi ca vei fi mai fericit? Poate o zi, o saptamana...
Fericirea tine de multumirea sufleteasca.
Fericirea de fapt este diferenta dintre asteptari si realitate. Daca ne punem teluri mari, care nu depind doar de noi... avem toate sansele sa fim nefericiti. Daca ne punem teluri ce tin doar de noi vom gasi fericirea.

Eu am o filozofie in viata: MULTUMESTE-TE CU CE AI SI TINDE SPRE MAI MULT!
Este esential sa ai liniste sufleteasca, sa vezi lucrurile pozitive in tot ce ti se intampla, sa fii fericit de ce ai (sanatate, un acoperis, fericire alaturi de persoana iubita, parintii in viata, sanatori, un loc de munca...). Aceasta multumire te ajuta sa fii fericit, sa nu fii frustrat, si iti da energia pozitiva sa poti sa lupti pentru mai mult.

...foarte frumos formulat
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:06
(off topic)...nu inteleg de ce-mi apar elemente pe care nu le aplic...sau trimit doar o singura data msj-ul si apare postarea de 2 ori
kudika195501
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:08
Excelent!!!!!
Bravo! Ma bucur ca exista oemeni care posteaza articole cu adevarat ADEVARATE si IMPORTANTE!
kudika016877
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:16
Banii trebuiau sa ramana un stabilizator in sistemul social. Au fost ganditi cumva intr-un mod practic-sa amintesc ca beduinii in loc de bani vorbeau in termeni de camila : cate camile valoreaza aia sau aia. ca sa primesti trebuie sa si dai si ce puteai sa dai, cate camile puteai sa ai asa ca a aparut banul. plus ca fara bani fara o recompensa cine mai munceste? cine mai depunde vreun efort? banii ar fi trebuit sa regleze asta, sa faca sistemul functional insa ca oricare alta inventie , omul a transformat x in ceva rau.
este foarte greu sa te gandesti la o societate fara ban, la oameni care dau cu sapa din placere, la fabrici la etc care functioneaza asa, de dragul vreunei conceptii metafizice.

eu vad o parte buna in tot raul asta care nu este produs de ban ci de om iar intrebarea ar trebui reformulata
,, la ce sunt buni oamenii?":)), partea buna o vad astfel: in toata saracia si in tot raul asta, exista umanintate, exista sanse mult mai multe ca solidaritatea sa apara, empatia etc. nu ma refer la sentimente de genul asta simtite de foarte multi oameni insa mereu vor exista oameni care iti vor intelege suferinta. daca totul era bine, daca toata lumea avea tot ce ii trebuia nu mai exista un scop, nu mai exista un drum de parcurs.
intrecere
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:32
foarte tare ...mare dreptate:D
kudika047085
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:33
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 13:16:11
Ce rea poti sa devii off ... De ce nu sunt eu in locul lui ? A fost la locul si momentul potrivit,si si-a miscat rotitele la creierash atunci cand a trebuit ,eu ce am spus respectele mele pentru asta,dar sfaturile m-i sau parut ....el nu e in stare sa dea sfaturi.
Era o parere si atat ca,conteaza sau nu ... am spus-o ,nu de aia lai pus aici pe forum ?


mai nu am ce pretentii sa am de la un pusti care habar nu are ce este viata si ce inseamna sa te intretii singur macar, tu continua sa traiesti in lumea ta, si sa nu te mai bagi in seama cu mine, ti-am citit si celelalte postari si visezi cai verzi pe pereti. Succesuri[/quote]
monica166407
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:57
Nu sunt ei atat de profunzi sa inteleaga asa ceva!!!
Avem multi oameni valorosi in tara asta, dar ei nu au loc acolo unde trebuie...
Ce putem face???
ioanaolanesti2002
Postat pe 23 Ianuarie 2011 17:04
TIGRA, ai dreptate! Nu stiu ce ne opreste sa fim optimisti, sa citim, sa invatam, sa nu mai criticam.
monica166407
Postat pe 23 Ianuarie 2011 17:04
Frumos spus, Loredana!
Cum ai ajuns la concluziile astea? Sunt in asentimentul tau :-) , dar cand privesc in jur, vad numai oameni nefericiti...
Discutam cu cineva care primise o suma foarte mare de bani, si imi spunea ca ii este asa de greu..., ca a cheltuit mult..., toate scumpe...
Cand l-am intrebat daca este sanatos, daca familia ii este bine, s-a uitat ciudat la mine...
Atunci, i-am spus, ca sunt oameni care mor tineri, oameni care traiesc cu 500 Ron pe luna...
Oameni, care chiar daca au putin, se bucura de lucrurile esentiale...si ii multumesc lui Dumnezeu, pentru putinul pe care il au...
Mi-a spus, ca nu a privit lucrurile asa...
ioanaolanesti2002
Postat pe 23 Ianuarie 2011 17:14
destept om
kudika100173
Postat pe 23 Ianuarie 2011 19:31
Da, este important sa fim recunoscatori pentru ceea ce avem si nu sa ne concetram pe ce nu avem.

Iar eu n-am sa inteleg niciodata obsesia unora pentru lucruri de firma. Nu inteleg rostul de a avea cat mai multe lucruri de firma. Mai ales cand poti gasi lucruri chiar de mai buna calitate, dara fara sa platesti extra pentru reclama sau logo.
kudika_pudika
Postat pe 23 Ianuarie 2011 20:21
pentru ce sunt buni banii? pai din acest interviu .. banii sunt buni ca sa poti face si mai multi bani, dar sa nu te bucuri de placerea si confortul pe care ti-l pot oferi.
corina002
Postat pe 23 Ianuarie 2011 20:22
Este adevarat daca ii le duci grija, daca nu ii ai, ii ravnesti si atunci e bine sa fi prudenta
valecia_preda
Postat pe 23 Ianuarie 2011 20:48
Banii sunt buni sa iti asigure necesarul material.
Nu banii ofera confort, siguranta, fericire. Sa ne amintim cand eram elevi sau studenti (unii dintre noi care au trecut de varsta asta :) ) si mergeam cu prietenii la mare sau la munte si stateam cate 4 in camera, la hoteluri de o stea... Si ce confortabil era... A trecut timpul... si acum cand mergem in delegatii intrebam la ce hotel vom sta, daca e de 3 stele strambam din nas... Si uite cum se duce confortul... Orice calatorie era foarte confortabila cand nu ne faceam asteptari exagerate privind modul de a calatori sau cum va fi cazarea.
Daca omul iubit este alaturi de tine si la bine si la rau, si la bogatie si la saracie... nu conteaza cati bani ai...

Singurul lucru cu care pot fi de acord ca il ofera bogatia este un serviciu medical mult mai bun!!!

LoredanaStg
Postat pe 23 Ianuarie 2011 22:22
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 14:03:24
De la: 4Life, la data 2011-01-23 14:00:56
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 13:05:25
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:56:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!

...asta asa este...doar ca se omite faptul ca orice are un "pret" pe care trebuie sa-l platim...si daca castigam intr-un plan...obligatoriu pierdem in altul...de aceea cel mai indicat ar fii sa pastram un echilibru in toate...de fapt cred ca acest echilibru e cel mai important...iar orice alunecare intr-un sens sau altul, ne destabilizeaza ca fiinte
sunt modalitati de a face in asa fel incat sa castigi in toate planurile .....

...aici e iluzia
iluzia este pentru cel ce priveste de pe margine si se lamenteaza ca el nu are noroc in viata....pentru cel ce ia decizii si actioneaza, sunt numai certitudini...!!! crede-ma ca iti spun din propire experienta si din experientele a multor oameni ce sunt parteneri cu mine intr-un mare proiect dezvoltat la nivel mondial....
4Life
Postat pe 24 Ianuarie 2011 09:52
De la: 4Life, la data 2011-01-24 09:52:18
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 14:03:24
...aici e iluzia
iluzia este pentru cel ce priveste de pe margine si se lamenteaza ca el nu are noroc in viata....pentru cel ce ia decizii si actioneaza, sunt numai certitudini...!!! crede-ma ca iti spun din propire experienta si din experientele a multor oameni ce sunt parteneri cu mine intr-un mare proiect dezvoltat la nivel mondial....


iluzia e ceea ce incerci tu sa le vinzi celor disperati
battleofwits
Postat pe 24 Ianuarie 2011 09:57
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 12:48:11
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:43:33 Asta cine e ?
Apropo se referea la cei cu bani ,noi suntem " cei cu bani " ?

Si daca as fii avut bani gen Gates nu ar fii normal sa ma imbrac dupa bunul plac indiferent ca ar fii scump sau nu ?
Voi nu a-ti face la fel ? Nu v-ati plimba cu Rolls royce ?
Asta e genul de om care sta in casa atat. El nu stie ce inseamna sa iesi ,sa te distrezi ,sa ai ceva al tau frumos ( chiar daca e scump sau nu ) .
Intr-un cuvant ceea ce a spus el ar fii : Renuntati la banii pe care a-ti muncit din greu sa ii faceti .

Si nu stiu ce ai vazut tu asa genial in ceea ce a spus el acolo,caci cu totii stim ca nu ne putem face rata la banca pentru o pereche de ghete.Ar insemna sa gandesti cu sexu si nu cu capul.
Si il citez : " Nimic nu am adus pe lume,nimic nu vom lua cand plecam .." = Corect,dar cat timp esti in viata traieste-o la MAXIM , si nu ma refer la sex ,ci sa incerci si sa iei numa partea buna si frumoasa din viata,avand bani ai viata frumoasa si cu femeia alaturi de tine.Nu atunci cand muncesti pe 10 mil si nu iti permiti nici la ...patinoar sa te duci in mall sau in cismigiu.Caci atunci ...iti va pare rau ca o viata ai avut dar nu te-ai distrat cat trebuie . De exemplu eu as vrea sa vad lei tigrii in salbaticie = ( aproximativ ) 2000 $ cred ca ar costa doar drumul, sau sa te duci prin amazon sa vezi tot felul de creaturi ( pasari fel si fel de culori animale care mai de care ... s.a.m.d si lista tot continua) pentru asa ceva iti trebuie $ ...multi bani .
Parerea mea ...

Pentru ce sunt buni banii ...? II ai ? Sunt buni atunci cand ii ai si sa stii cum sa ii folosesti,stau si ma intreb CATI a ajutat Domnu bufet asta . Si ma mai intreb oare el nu a fost pe nicaieri ,fiind asa bogat de da el sfaturi ? Crezi ca el nu si-a trait " viata bogata " EL da altora sfaturi ? S-a nimerit.


ideea era ca banii nu se fac cu fite, dar deh el este unul dintre cei mai bogati oameni de pe planeta, care va ramane in istorie, pe cand IOan Neculae sau Gigi Becali cand nu o sa mai fie nu va mai sti nimeni de ei nimic, ah si apropos tocmai a donat 31 mil USD in scopuri caritabile; din pacate tu ai exact mentalitatea celor care s-au imbogatit odata cu boom-ul imobiliar si acum cer insolventa sau intra in faliment, companiile de leasing le iau Rolls Royce-urile si se chinuie sa treaca averea pe numele rudelor ca sa scape de politia fiscala- intr-un cuvant milionari de carton, azi sunt pe val maine in faliment


tigra, tare imi e teama de "noua generatie" de multimiliardari care "au lumea" dar nu consuma nici macar cat un om obisnuit, stii tu specia asta buffett, zuckerberg si inca 2 sau 3. mie imi e teama ca ei sunt doar administratorii averilor altora si de asta nici nu pot sa le foloseasca. sa imi spui ca tu conduci o multinationala prin plic o data la 1 an e o fantezie, poate ce scrie acolo e o gluma batrjocoritoare sau o figura de stil.
mi se pare foarte ciudat ca acesti mari miliardari ai lumii, intr-o lume marcata de foamete pe alocuri indeamna la rationalizare de resurse, la traieste-ti viata (or fi romani la origine ca numai aici am auzit mottoul asta) etc. in plus doneaza sume pe care eu nici nu le pot numara in scopuri caritabile. cui? e intrebarea. de ce in scopuri caritabile, nu construiesc o autostrada in romania, sau o ferma in africa, ori pun la punct un proiect de terraform-izare a unui desert, doar dispun de mijloace. inca nu vreau sa stiu unde merg fondurile lor caritabile.
leo_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 10:02
De la: LoredanaStg, la data 2011-01-23 22:22:02Banii sunt buni sa iti asigure necesarul material.
Nu banii ofera confort, siguranta, fericire. Sa ne amintim cand eram elevi sau studenti (unii dintre noi care au trecut de varsta asta :) ) si mergeam cu prietenii la mare sau la munte si stateam cate 4 in camera, la hoteluri de o stea... Si ce confortabil era... A trecut timpul... si acum cand mergem in delegatii intrebam la ce hotel vom sta, daca e de 3 stele strambam din nas... Si uite cum se duce confortul... Orice calatorie era foarte confortabila cand nu ne faceam asteptari exagerate privind modul de a calatori sau cum va fi cazarea.
Daca omul iubit este alaturi de tine si la bine si la rau, si la bogatie si la saracie... nu conteaza cati bani ai...

Singurul lucru cu care pot fi de acord ca il ofera bogatia este un serviciu medical mult mai bun!!!



am mai auzit si eu parerea asta. nu neg ca pentru unii nu e adevarata, insa decat sa fiu cu persoana iubita la un hotel de o stea cu gandaci pe pereti, prefer sa fiu cu ea la unul de 4 stele cu piscina interioara, restaurant chinezesc si servire impecabila. banii cumpara confortul insa nu te si fac sa te simti confortabil in acel confort, asta o faci tu. banii iti cumpara siguranta daca ai pe langa tine 10 garzi de corp, astfel ca nu te ataca vreun amarat ca te-ai uitat la el, nu te fac sa te simti in siguranta daca iti imaginezi atentate cu arme nucleare la adresa ta, te ridica in ochii unor persoane, te fac independenta, iti permit avantaje materiale fara de care ai fi fericita. daca visezi insa la o vizita prin alpha centauri nu te vor face fericita. dar, fara ei garantez eu ca vei fi foarte nefericita. aminteste-ti ca acele camere in care toti dormeam chiar si vreo 10 tot cu bani erau platite. daca nu am fi avut banii aia nu aveam multumirea respectivului concediu.
in delegatii e cu totul altceva decat faceam la 16 ani cand plecam la mare. in delegatie te expui pe tine ca pe un brand, vrei sa vada ceilalti ca esti cineva, ca ai o viata, cand plecai atunci la mare voiai doar sa te harjonesti cu prietenii prin apa si eventual sa fii impreuna cu persoana iubita seara pe malul marii. sunt experiente diferite si trebuie tratate diferit.
leo_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 10:13
De la: 4Life, la data 2011-01-24 09:52:18
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 14:03:24
De la: 4Life, la data 2011-01-23 14:00:56
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 13:05:25
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:56:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!

...asta asa este...doar ca se omite faptul ca orice are un "pret" pe care trebuie sa-l platim...si daca castigam intr-un plan...obligatoriu pierdem in altul...de aceea cel mai indicat ar fii sa pastram un echilibru in toate...de fapt cred ca acest echilibru e cel mai important...iar orice alunecare intr-un sens sau altul, ne destabilizeaza ca fiinte
sunt modalitati de a face in asa fel incat sa castigi in toate planurile .....

...aici e iluzia
iluzia este pentru cel ce priveste de pe margine si se lamenteaza ca el nu are noroc in viata....pentru cel ce ia decizii si actioneaza, sunt numai certitudini...!!! crede-ma ca iti spun din propire experienta si din experientele a multor oameni ce sunt parteneri cu mine intr-un mare proiect dezvoltat la nivel mondial....

intrebarea este care este rolul tau in proiectul asta? si femeia de serviciu a lui bill gates era intr-o afacere de mare renume la nivel mondial.
leo_
Postat pe 24 Ianuarie 2011 10:17
De la: leo_, la data 2011-01-24 10:17:03
De la: 4Life, la data 2011-01-24 09:52:18
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 14:03:24
De la: 4Life, la data 2011-01-23 14:00:56
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 13:05:25
De la: 4Life, la data 2011-01-23 12:56:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-23 12:53:40
De la: alexo88, la data 2011-01-23 12:49:37 Deci YOU LOOSE
...eu nu joc la "loterie"
viitorul fiecaruia este dupa cum si-l face omul....si ar trebui sa constientizam faptul ca suntem ceea ce suntem azi, datorita gandurilor si actiunilor noastre din trecut, iar vom fi ceea ce vom fi in viitor , ca urmare a gandurilor si actiunilor noastre din prezent !!!

...asta asa este...doar ca se omite faptul ca orice are un "pret" pe care trebuie sa-l platim...si daca castigam intr-un plan...obligatoriu pierdem in altul...de aceea cel mai indicat ar fii sa pastram un echilibru in toate...de fapt cred ca acest echilibru e cel mai important...iar orice alunecare intr-un sens sau altul, ne destabilizeaza ca fiinte
sunt modalitati de a face in asa fel incat sa castigi in toate planurile .....

...aici e iluzia
iluzia este pentru cel ce priveste de pe margine si se lamenteaza ca el nu are noroc in viata....pentru cel ce ia decizii si actioneaza, sunt numai certitudini...!!! crede-ma ca iti spun din propire experienta si din experientele a multor oameni ce sunt parteneri cu mine intr-un mare proiect dezvoltat la nivel mondial....

intrebarea este care este rolul tau in proiectul asta? si femeia de serviciu a lui bill gates era intr-o afacere de mare renume la nivel mondial.
este destul de simplu....contribuim la dezvoltarea unor piete de desfacere pentru un producator....pentru asta suntem platiti foarte bine !!!
4Life
Postat pe 24 Ianuarie 2011 10:24
Mamaaaaaaaaaa ,,,,,,, ce oportunitati a avut acest Buffett ...ca la 14 ani,minor fiind ,din vanzari de ziare sa-si cumpere o mica proprietate .......Apreciez modestia lui ,modul de a face bani , de a aprecia banii in felul sau ,de a face acte de caritate etc...In tara lui ,legile sunt respectate si risc in a investi nu exista.Dar,la noi romanii ,,modesti,, banii sunt buni pentru a rezista de pe o zi pe alta sau,in cel mai bun caz ,de a ne bucura de fff.putine placeri materiale.Oare va rasari si pe strada noastra soarele ,astfel ca din vanzari de ziare sa ne imbogatim ????... Ce iluzie tampita !!!...Niciodata!!!,,,,Si totusi, e bine macar sperante... sa avem.
kudika080816
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:13
Banii.... am tot stat si cugetat, ce ne face atat de avizi de bani?
Omul ca fiinta, are nevoie de a se stii cu o anume valoare, are nevoie de a fii apreciat de semenii lui si pentru acest fapt e in stare de orice, daca ne gandim bine orice actiune de-a noastra porneste tocmai din aceasta necesitate, fie ca facem rau altora, fie ca facem bine. Banii, pentru ca despre ei este vorba ,sunt ca un substituent al valorii noastre ca oameni, a scarii de valori la care ne raportam, pentru ca ne ofera tocmai aceea valoare lipsa de care avem atata nevoie.Oamenii, valorile umane universal recunoscute, nu au avut aceasta foame pentru bani, multi dintre ei traiau chiar in saracie si mizerie, dar aveau recunoasterea semenilor fata de valorile lor, sa zicem a harului cu care au fost inzestrati.
Parerea mea, e ca nu putem fii realizati pe toate planurile(@4life). Daca urmarim marii filozofi din toate timpurile, marii ganditori ai umanitatii ne vom da seama. Chiar si gandirea colectivitatii si-a dat sema de multe aspecte ale vietii pe parcursul timpului, unele pierzandu-se in negura timpurilor, dar au ramas ca "vorbe din popor", iar una pe care vreau sa o amintesc, dintre cele multe, e ca :"Dumnezeu cand iti da bani,iti ia mintile"
Eu personal , am ajuns sa ma multumesc cu o cale de mijloc, chiar daca aceasta denota mediocritate, pentru ca ai avantajul de a avea din toate cate putin, e drept de multe ori nu ma simt implinit ca fiinta din cauza aceasta, poate e un echilibru pe care incerc sa-l mentin in momentul actual, in conjunctura actuala, dar sunt perfect constient ca omul este intr-o continua transformare, care de cele mai multe ori e determinata de mediul in care traieste("spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti") si nu pot stii ce-mi rezerva ziua de maine.

...dar am ajuns la urmatoarea concluzie, banii sunt un substituent a valorii umane, spirituale care lipseste din noi.

P.S. Aceste cugetari sunt pur filozofice si personale, desigur, banii au si alte "calitati"
kudika195501
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:24
De la: kudika080816, la data 2011-01-24 12:13:44 Mamaaaaaaaaaa ,,,,,,, ce oportunitati a avut acest Buffett ...ca la 14 ani,minor fiind ,din vanzari de ziare sa-si cumpere o mica proprietate .......Apreciez modestia lui ,modul de a face bani , de a aprecia banii in felul sau ,de a face acte de caritate etc...In tara lui ,legile sunt respectate si risc in a investi nu exista.Dar,la noi romanii ,,modesti,, banii sunt buni pentru a rezista de pe o zi pe alta sau,in cel mai bun caz ,de a ne bucura de fff.putine placeri materiale.Oare va rasari si pe strada noastra soarele ,astfel ca din vanzari de ziare sa ne imbogatim ????... Ce iluzie tampita !!!...Niciodata!!!,,,,Si totusi, e bine macar sperante... sa avem.

...imi vine in minte Onassis...si cum a ajuns bogat. ...auzi, cica a cumparat un kg. de mere din care a facut suc, pe care l-a vandut, din banii castigati a doua zi a cumparat 2 kg de mere...si iarasi a facut suc...a 3-a zi a cumparat 3 kg...a 4-a zi a primit o scrisoare...o ruda foarte bogata din Statele Unite a decedat fiind singurul mostenitor
kudika195501
Postat pe 24 Ianuarie 2011 12:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fantezii diverse cu o fata foarte fierbinte si pasionala... 56 De la: kudika467548 22 Mai 2012 17:37
Prieteni noi 4 De la: Macika00 12 August 2015 20:36
Topic pentru impacari 216 De la: kudika_pudika 18 Ianuarie 2011 20:25
O clipa de neatentie? 11 De la: mi333 29 Martie 2012 09:18
Ati pleca de acasa la 18 ani? 19 De la: Eve_Evelyn_1 11 August 2013 14:54