Setari Cookie-uri

cand 1+1 este egal cu 3!

Buna, tuturor celor care vor citi urmatoarele randuri si multumiri si celor care ma vor
ajuta cu un raspuns.
Sunt 35 de ani care si-au pus amprenta asupra vietii mele, de 10 ani sunt casatorit, am 2
copii dar de cateva saptamani a "aparut"(normal)... ea: colega de serviciu cu sotia, de
aceeasi varsta cu mine, divortata de aproape 2 ani dupa un mariaj in care a primat violenta
in ultima parte, cu un copil ce are varsta copiilor mei. Si daca nu ma fermeca cu felul ei
de-a se purta, cu felul ei de a arata, cu feminitatea ei, aceste randuri nu ar mai fi
trebuit scrise. Nu am/avut robleme in casnicie, totul merge perfect, pot spune, dar cand o
vad pe ea simt ca o vreau - si nu neaparat sexual(chiar daca sunt constient ca la noi,
oamenii, asta primeaza) - in viata mea. Conjunctura si felul meu(putin mai timid) au facut
ca sentimentele mele sa se "opreasca" in mine, sa pun o limita in a-i transmite ceea ce
simt. Si iata ca de o aproape 2 saptamani a cunoscut un tip de alta nationalitate, cu
varsta apropiata de a tatalui meu/ei ;) care a profitat de starea ei, sa-i spun
vulnerabila, si de faptul ca a fost singura in ultima vreme si a cerut-o, la numai 3-4 zile
dupa ce s-au cunoscut, in casatorie. Mentionez ca si el este divortat si are 2 copii ceva
mai maricei; ma gandesc ca la varsta lui era si normal sa procedeze asa.
Ceea ce-mi este neclar in toata povestea asta, este faptul ca nu reusesc sa inteleg de ce,
dupa toata perioada asta in care am stat "cuminte" vreau acum sa incerc sa o determin sa
renunte la hotararea ei(probabil "ametita" de tip si "dragoste" si bani si probabil respect
fata de ea) de a se marita cu acel individ. As vrea, acum, cand probabil este prea tarziu
sa-i spun ceea ce simt pentru ea. si pentru ca aici, in mine, m-am decis sa fac asta, mi se
pare cumva penibil si nu am nicio idee cum sa procedez. Ceea ce vreau de la voi este un
sfat (raspuns) la intrebarea daca se merita sa fac asta si cum as putea sa o fac fara sa
par ridicol tinand seama ca probabil dragostea pentru "noul" a inceput sa "infloreasca". Ma
gandesc deasemenea ca din punct de vedere material nu-i pot oferi ceea ce ii ofera celalalt
dar las cumva deoparte acest aspect fiindca nu cred ca este cel mai important pentru ea. si
totusi... asadar, un sfat din partea voastra m-ar ajuta mult!
cezar_blue_eyes
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:46
sinucide-l pe mosh!
pickard
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:49
De la: pickard, la data 2011-01-25 20:49:59 sinucide-l pe mosh!



anastasia_m
Postat pe 25 Ianuarie 2011 21:15
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 20:46:57Buna, tuturor celor care vor citi urmatoarele randuri si multumiri si celor care ma vor
ajuta cu un raspuns.
Sunt 35 de ani care si-au pus amprenta asupra vietii mele, de 10 ani sunt casatorit, am 2
copii dar de cateva saptamani a "aparut"(normal)... ea: colega de serviciu cu sotia, de
aceeasi varsta cu mine, divortata de aproape 2 ani dupa un mariaj in care a primat violenta
in ultima parte, cu un copil ce are varsta copiilor mei. Si daca nu ma fermeca cu felul ei
de-a se purta, cu felul ei de a arata, cu feminitatea ei, aceste randuri nu ar mai fi
trebuit scrise. Nu am/avut robleme in casnicie, totul merge perfect, pot spune, dar cand o
vad pe ea simt ca o vreau - si nu neaparat sexual(chiar daca sunt constient ca la noi,
oamenii, asta primeaza) - in viata mea. Conjunctura si felul meu(putin mai timid) au facut
ca sentimentele mele sa se "opreasca" in mine, sa pun o limita in a-i transmite ceea ce
simt. Si iata ca de o aproape 2 saptamani a cunoscut un tip de alta nationalitate, cu
varsta apropiata de a tatalui meu/ei ;) care a profitat de starea ei, sa-i spun
vulnerabila, si de faptul ca a fost singura in ultima vreme si a cerut-o, la numai 3-4 zile
dupa ce s-au cunoscut, in casatorie. Mentionez ca si el este divortat si are 2 copii ceva
mai maricei; ma gandesc ca la varsta lui era si normal sa procedeze asa.
Ceea ce-mi este neclar in toata povestea asta, este faptul ca nu reusesc sa inteleg de ce,
dupa toata perioada asta in care am stat "cuminte" vreau acum sa incerc sa o determin sa
renunte la hotararea ei(probabil "ametita" de tip si "dragoste" si bani si probabil respect
fata de ea) de a se marita cu acel individ. As vrea, acum, cand probabil este prea tarziu
sa-i spun ceea ce simt pentru ea. si pentru ca aici, in mine, m-am decis sa fac asta, mi se
pare cumva penibil si nu am nicio idee cum sa procedez. Ceea ce vreau de la voi este un
sfat (raspuns) la intrebarea daca se merita sa fac asta si cum as putea sa o fac fara sa
par ridicol tinand seama ca probabil dragostea pentru "noul" a inceput sa "infloreasca". Ma
gandesc deasemenea ca din punct de vedere material nu-i pot oferi ceea ce ii ofera celalalt
dar las cumva deoparte acest aspect fiindca nu cred ca este cel mai important pentru ea. si
totusi... asadar, un sfat din partea voastra m-ar ajuta mult!







... bai vasile ... pai tu te compari cu ala ... omul a venit, a vazut, a luat ... barbat ... tu esti un gainar insurat, cu copii care si-ar dori ca toata lumea sa graviteze in jurul tau ... daca nu esti un gainar penibil vezi-ti de treaba si uita ... e tot ce poti face ... femeia e libera, mosul la fel ... tu esti un penibil ofticos si pofticios ...

marco918
Postat pe 25 Ianuarie 2011 21:22
De la: marco918, la data 2011-01-25 21:22:33
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 20:46:57
... bai vasile ... pai tu te compari cu ala ... omul a venit, a vazut, a luat ... barbat ... tu esti un gainar insurat, cu copii care si-ar dori ca toata lumea sa graviteze in jurul tau ... daca nu esti un gainar penibil vezi-ti de treaba si uita ... e tot ce poti face ... femeia e libera, mosul la fel ... tu esti un penibil ofticos si pofticios ...


nu te contrazic in totalitate... tu nu ai poftesti niciodata? iar de ofticat sincer, nu ma oftic.... doar ca nu vad sensul unei legaturi intre ea si el; poate si faptul ca o vreau pentru mine si ca tin la ea si un alt fel de a spune asta.
cezar_blue_eyes
Postat pe 25 Ianuarie 2011 22:05
...bine ai venit ...rechine
kudika195501
Postat pe 25 Ianuarie 2011 22:09
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 22:05:01
De la: marco918, la data 2011-01-25 21:22:33
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 20:46:57
... bai vasile ... pai tu te compari cu ala ... omul a venit, a vazut, a luat ... barbat ... tu esti un gainar insurat, cu copii care si-ar dori ca toata lumea sa graviteze in jurul tau ... daca nu esti un gainar penibil vezi-ti de treaba si uita ... e tot ce poti face ... femeia e libera, mosul la fel ... tu esti un penibil ofticos si pofticios ...


nu te contrazic in totalitate... tu nu ai poftesti niciodata? iar de ofticat sincer, nu ma oftic.... doar ca nu vad sensul unei legaturi intre ea si el; poate si faptul ca o vreau pentru mine si ca tin la ea si un alt fel de a spune asta.

...pai divorteaza si ia-o pe cealalta si lasa-ti sotia lui ala...sau treci la alta religie, poligama....sau...(glumesc )...io atat zic :"Ia mai pune-ti pofta-n cui"(pana ti-e caldut si bine)
kudika195501
Postat pe 25 Ianuarie 2011 22:12
Cumetre... ai 35 de ani, casatorit, doi copii ? Hmmm... se pare ca timpul a trecut prea repede pentru tine. Nimic, nimic... nu s-a prins ?
Cate vieti vrei sa distrugi ? Vaz' ca amu' gandesti si pentru colega, ca sigur n-o sa-i fie cu mosu'. Iar tu probabil ca-i vrei doar binele... Parerea mea e ca... sa pui mana sa te imbeti intr-o seara, da sa te faci manga, iar a doua zi cand te-oi trezi (nu numai din betie) sa-ti vezi de treaba.
Sau doamne fere'... ti-a trecut cumva prin cap ca ... o iubesti ?
alegro6543
Postat pe 25 Ianuarie 2011 22:18
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 22:05:01
De la: marco918, la data 2011-01-25 21:22:33
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 20:46:57
... bai vasile ... pai tu te compari cu ala ... omul a venit, a vazut, a luat ... barbat ... tu esti un gainar insurat, cu copii care si-ar dori ca toata lumea sa graviteze in jurul tau ... daca nu esti un gainar penibil vezi-ti de treaba si uita ... e tot ce poti face ... femeia e libera, mosul la fel ... tu esti un penibil ofticos si pofticios ...


nu te contrazic in totalitate... tu nu ai poftesti niciodata? iar de ofticat sincer, nu ma oftic.... doar ca nu vad sensul unei legaturi intre ea si el; poate si faptul ca o vreau pentru mine si ca tin la ea si un alt fel de a spune asta.


Mai asta,de te consideri barbat,tu n-ai familie?N-ai copii?
Ce treaba ai tu ce face colega neveste-ti?Daca se recasatoreste sau nu si cu cine?...si...de unde stii tu daca "mosu" a profitat sau nu de vulnerabilitatea ei ca sa-i intre-n gratii?
Care-i problema ta?
Zici ca n-ai probleme in casnicie si ca e totul ok + ca mai ai si 2 copii!Atunci ce mama dracu' vrei?Te mananca-n c.u.r.?
Nu esti decat un nesimtit care nici macar nu-si respecta copiii,daca tu la 35 de ani ai iesiri d-astea si gandesti asa,iar nevasta-ta e o femeie prea buna pt tine (din moment ce n-ai probleme in casnicie inseamna ca-i o femeie ce-si vede de treaba)!
AdrianaR
Postat pe 25 Ianuarie 2011 22:22
De la: alegro6543, la data 2011-01-25 22:18:28Cumetre... ai 35 de ani, casatorit, doi copii ? Hmmm... se pare ca timpul a trecut prea repede pentru tine. Nimic, nimic... nu s-a prins ?
Cate vieti vrei sa distrugi ? Vaz' ca amu' gandesti si pentru colega, ca sigur n-o sa-i fie cu mosu'. Iar tu probabil ca-i vrei doar binele... Parerea mea e ca... sa pui mana sa te imbeti intr-o seara, da sa te faci manga, iar a doua zi cand te-oi trezi (nu numai din betie) sa-ti vezi de treaba.
Sau doamne fere'... ti-a trecut cumva prin cap ca ... o iubesti ?

pai s-a prins... chiar bine, acum... nu-mi sta-n fire de obicei sa fiu asa dar iata ca acum nu ma mai inteleg nici eu, asta ma macina... si nu stiu de ce vreau ceea ce vreau; pur si simplu nu stiu! e grav, nu? si betia de care vorbesti cred ca ar face mai mult rau decat bine ca s-ar putea sa-mi "faca" mai mult curaj
cezar_blue_eyes
Postat pe 25 Ianuarie 2011 23:10
De la: AdrianaR, la data 2011-01-25 22:22:24
Mai asta,de te consideri barbat,tu n-ai familie?N-ai copii?
Ce treaba ai tu ce face colega neveste-ti?Daca se recasatoreste sau nu si cu cine?...si...de unde stii tu daca "mosu" a profitat sau nu de vulnerabilitatea ei ca sa-i intre-n gratii?
Care-i problema ta?
Zici ca n-ai probleme in casnicie si ca e totul ok + ca mai ai si 2 copii!Atunci ce mama dracu' vrei?Te mananca-n c.u.r.?
Nu esti decat un nesimtit care nici macar nu-si respecta copiii,daca tu la 35 de ani ai iesiri d-astea si gandesti asa,iar nevasta-ta e o femeie prea buna pt tine (din moment ce n-ai probleme in casnicie inseamna ca-i o femeie ce-si vede de treaba)!

stii, e usor sa "ataci" si sa vorbesti de respect fata de familie, in cazul meu sotia si fata de copii... am spus si mai sus, nu-mi sta-n fire si e prima data cand se intampla asta; nu neaparat ca e colega si ca ar fi treaba mea... viata ei. dar se pare ca imi pasa pentru ca asa simt... pur si simplu... si in puii mei, daca as putea sa sterg cuburetele ceea ce simt, nu as mai fi postat aici; in orice caz, da, imi iubesc sotia si copii(si sper sa nu ma contrazici fiindca nu ai de unde sa stii ce simt fata de ei) dar... pur si simplu a aparut ea si... ma macina chestia asta fiindca nu ma mai recunosc...
cezar_blue_eyes
Postat pe 25 Ianuarie 2011 23:19
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 23:19:10
De la: AdrianaR, la data 2011-01-25 22:22:24
Mai asta,de te consideri barbat,tu n-ai familie?N-ai copii?
Ce treaba ai tu ce face colega neveste-ti?Daca se recasatoreste sau nu si cu cine?...si...de unde stii tu daca "mosu" a profitat sau nu de vulnerabilitatea ei ca sa-i intre-n gratii?
Care-i problema ta?
Zici ca n-ai probleme in casnicie si ca e totul ok + ca mai ai si 2 copii!Atunci ce mama dracu' vrei?Te mananca-n c.u.r.?
Nu esti decat un nesimtit care nici macar nu-si respecta copiii,daca tu la 35 de ani ai iesiri d-astea si gandesti asa,iar nevasta-ta e o femeie prea buna pt tine (din moment ce n-ai probleme in casnicie inseamna ca-i o femeie ce-si vede de treaba)!

stii, e usor sa "ataci" si sa vorbesti de respect fata de familie, in cazul meu sotia si fata de copii... am spus si mai sus, nu-mi sta-n fire si e prima data cand se intampla asta; nu neaparat ca e colega si ca ar fi treaba mea... viata ei. dar se pare ca imi pasa pentru ca asa simt... pur si simplu... si in puii mei, daca as putea sa sterg cuburetele ceea ce simt, nu as mai fi postat aici; in orice caz, da, imi iubesc sotia si copii(si sper sa nu ma contrazici fiindca nu ai de unde sa stii ce simt fata de ei) dar... pur si simplu a aparut ea si... ma macina chestia asta fiindca nu ma mai recunosc...


Daca ar fii cum spui,n-ai mai fii scris aici,cautand solutii si cerand sfaturi cum sa faci s-o impedici pe colega neveste-tii sa se marite cu altul,sau cum sa faci sa-i spui ce simti...
Te descotoroseai pur si simplu de gandurile astea si-ti vedeai de viata ta care culmea,mai spui ca-i si fata probleme!
Asa-i...cand omu n-are probleme si le face ca doar ne place lucru manual...dar mai exista o vb tareee inteleapta: "Nu lasa pasarea din mana pt cea de pe gard!"
La 35 de ani,gandesti de 20...pacat,inca imi sustin parerea,ca nevasta-ta e prea buna pt tine si n-o meriti!
Bafta!
Ahhh si nici pe copii!Te-ai gandit vreodata ca indiferent dupa ce muiere-ti curg ochii,consecintele tot consecinte raman?
Ia mai continua asa,sa-ti puna capac de-a dreptu,sa nu mai vezi nimic in jur si sa ajungi sa divortezi pt alta sau pur si simplu sa te desparti...si vezi cat de fericiti vor fii copiii tai,in ce mediu placut vor creste in continuare si cat de putin traumatizati vor fii!
AdrianaR
Postat pe 25 Ianuarie 2011 23:27
De la: AdrianaR, la data 2011-01-25 23:27:21
Daca ar fii cum spui,n-ai mai fii scris aici,cautand solutii si cerand sfaturi cum sa faci s-o impedici pe colega neveste-tii sa se marite cu altul,sau cum sa faci sa-i spui ce simti...
Te descotoroseai pur si simplu de gandurile astea si-ti vedeai de viata ta care culmea,mai spui ca-i si fata probleme!
Asa-i...cand omu n-are probleme si le face ca doar ne place lucru manual...dar mai exista o vb tareee inteleapta: "Nu lasa pasarea din mana pt cea de pe gard!"
La 35 de ani,gandesti de 20...pacat,inca imi sustin parerea,ca nevasta-ta e prea buna pt tine si n-o meriti!
Bafta!
Ahhh si nici pe copii!Te-ai gandit vreodata ca indiferent dupa ce muiere-ti curg ochii,consecintele tot consecinte raman?
Ia mai continua asa,sa-ti puna capac de-a dreptu,sa nu mai vezi nimic in jur si sa ajungi sa divortezi pt alta sau pur si simplu sa te desparti...si vezi cat de fericiti vor fii copiii tai,in ce mediu placut vor creste in continuare si cat de putin traumatizati vor fii!

e parerea ta si poate ca ai dreptate cand spui ca am ganduri ca la 20 de ani... stiu ce spui, chiar stiu si crede-ma ca imi pasa si m-am tot gandit la toate aspectele pe care (mi) le expui... am postat fiindca m-am gandit ca poate au mai fost situatii ca ale mele... nu am de gand sa continui asa dar... nici nu pot sa "pusc" din degete si sa se termine totul intr-o secunda... poate ca am nevoie de un dus rece... oricum, multumesc pentru promptitudine
cezar_blue_eyes
Postat pe 25 Ianuarie 2011 23:39
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 23:39:58
De la: AdrianaR, la data 2011-01-25 23:27:21
Daca ar fii cum spui,n-ai mai fii scris aici,cautand solutii si cerand sfaturi cum sa faci s-o impedici pe colega neveste-tii sa se marite cu altul,sau cum sa faci sa-i spui ce simti...
Te descotoroseai pur si simplu de gandurile astea si-ti vedeai de viata ta care culmea,mai spui ca-i si fata probleme!
Asa-i...cand omu n-are probleme si le face ca doar ne place lucru manual...dar mai exista o vb tareee inteleapta: "Nu lasa pasarea din mana pt cea de pe gard!"
La 35 de ani,gandesti de 20...pacat,inca imi sustin parerea,ca nevasta-ta e prea buna pt tine si n-o meriti!
Bafta!
Ahhh si nici pe copii!Te-ai gandit vreodata ca indiferent dupa ce muiere-ti curg ochii,consecintele tot consecinte raman?
Ia mai continua asa,sa-ti puna capac de-a dreptu,sa nu mai vezi nimic in jur si sa ajungi sa divortezi pt alta sau pur si simplu sa te desparti...si vezi cat de fericiti vor fii copiii tai,in ce mediu placut vor creste in continuare si cat de putin traumatizati vor fii!

e parerea ta si poate ca ai dreptate cand spui ca am ganduri ca la 20 de ani... stiu ce spui, chiar stiu si crede-ma ca imi pasa si m-am tot gandit la toate aspectele pe care (mi) le expui... am postat fiindca m-am gandit ca poate au mai fost situatii ca ale mele... nu am de gand sa continui asa dar... nici nu pot sa "pusc" din degete si sa se termine totul intr-o secunda... poate ca am nevoie de un dus rece... oricum, multumesc pentru promptitudine

Poti pt ca ca ai 35 de ani,o familie cu 2 copii si banuiesc ca ai "construit" toate acestea,pe o baza!Asa ca nu mai gandi la ca 20 de ani,ia-ti nevasta si copii si iesiti intr-un weekend sau cand aveti timp,sa vizitati vreo manastire...sau Sapanta (ca tot esti din Cj,nu-i departe) sau salina din Turda...faceti ceva impreuna...si alta data duce-ti-va copiii la parinti si ramaneti singuri...pregatiti cina impreuna,bate-ti-va cu pernele...faceti nebunii
Vezi-ti de familie mai ales ca ti-e bine!Altii se plang ca traiesc in tensiune toata ziua si pe tine te mananca-n fund!
Multumeste lui Domne-Doamne pt ceea ce ai,ca nu multi au norocu asta!
AdrianaR
Postat pe 25 Ianuarie 2011 23:51
Sa-i dam CEZARULUI ce-i al cezarului
Acum serios vorbind,vrei sa o faci sa renunte la mosul cu care urmeaza sa se casatoreasca(nu conteaza din ce motive) ca sa-i oferi tu ce????Sa-i oferi statutul de amanta? Ma faci sa rad!Si in cazul in care renunta la mos tu ce ai de gand sa faci? Sa o folosesti pentru o tavaleala ,doua sau trei...sa renunti la familia ta pentru ea sau sa mergi in paralel cu amundoua?Cam ce-ai vrea tu Cezare?
Barbie30_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 02:42
De la: Barbie30_, la data 2011-01-26 02:42:07Sa-i dam CEZARULUI ce-i al cezarului
Acum serios vorbind,vrei sa o faci sa renunte la mosul cu care urmeaza sa se casatoreasca(nu conteaza din ce motive) ca sa-i oferi tu ce????Sa-i oferi statutul de amanta? Ma faci sa rad!Si in cazul in care renunta la mos tu ce ai de gand sa faci? Sa o folosesti pentru o tavaleala ,doua sau trei...sa renunti la familia ta pentru ea sau sa mergi in paralel cu amundoua?Cam ce-ai vrea tu Cezare?

da, buna intrebare! stii,
- daca ar fi fost vorba de tavaleala, nu m-ar fi interesat niciun alt aspect din viata ei;
- daca ar fi sa-i ofer statutul de amanta, nu sta in picioare fiindca nu am de gand sa... insel. si asa am senzatia ca deja am inceput sa fac asta;
- ciudat este faptul ca in mintea mea se "bat" 2 idei: una potrivit careia, copilul ei are nevoie de un tata si nu de un bunic iar ea are nevoie de un sot, nu de un alt tata... diferenta de varsta la... varsta asta este colosala si fata de ea si fata de copil. si daca mai apare si un alt copil, al lor, atunci probabil ca va ajunge sa trebuiasca sa stearga la fund un batran in cei mai frumosi ani ai adolescentei. nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu, ceea ce simt pentru ea nu ma poate lasa indiferent fata de viata ei... a doua idee este cea potrivit careia ar trebui sa fiu egoist si sa zic ca imi ajunge ceea ce am si ca nu ar trebui sa complic asta si sa-mi pese de viata ei, sa nu-mi pese de ceea ce simt insa, in puii mei, a apartut ea si pur si simplu, cand imi amintesc de ea, se schimba totul cu 180 de grade...
cezar_blue_eyes
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:18
De la: AdrianaR, la data 2011-01-25 23:51:51
Poti pt ca ca ai 35 de ani,o familie cu 2 copii si banuiesc ca ai "construit" toate acestea,pe o baza!Asa ca nu mai gandi la ca 20 de ani,ia-ti nevasta si copii si iesiti intr-un weekend sau cand aveti timp,sa vizitati vreo manastire...sau Sapanta (ca tot esti din Cj,nu-i departe) sau salina din Turda...faceti ceva impreuna...si alta data duce-ti-va copiii la parinti si ramaneti singuri...pregatiti cina impreuna,bate-ti-va cu pernele...faceti nebunii
Vezi-ti de familie mai ales ca ti-e bine!Altii se plang ca traiesc in tensiune toata ziua si pe tine te mananca-n fund!
Multumeste lui Domne-Doamne pt ceea ce ai,ca nu multi au norocu asta!

ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui si sa stii ca nu este monotonie in cuplu daca la asta te gandesti si ma repet iar si spun ca ai dreptate cu ultima fraza numai ca ciudat este faptul ca in mintea mea se "bat" 2 idei: una potrivit careia, copilul ei are nevoie de un tata si nu de un bunic iar ea are nevoie de un sot, nu de un alt tata... diferenta de varsta la... varsta asta este colosala si fata de ea si fata de copil. si daca mai apare si un alt copil, al lor, atunci probabil ca va ajunge sa trebuiasca sa stearga la fund un batran in cei mai frumosi ani ai adolescentei. nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu, ceea ce simt pentru ea nu ma poate lasa indiferent fata de viata ei... a doua idee este cea potrivit careia ar trebui sa fiu egoist si sa zic ca imi ajunge ceea ce am si ca nu ar trebui sa complic asta si sa-mi pese de viata ei, sa nu-mi pese de ceea ce simt insa, in puii mei, a apartut ea si pur si simplu, cand imi amintesc de ea, se schimba totul cu 180 de grade... oare intelegi ce vreau sa spun?
cezar_blue_eyes
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:25
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-26 09:18:48
da, buna intrebare! stii,
- daca ar fi fost vorba de tavaleala, nu m-ar fi interesat niciun alt aspect din viata ei;
- daca ar fi sa-i ofer statutul de amanta, nu sta in picioare fiindca nu am de gand sa... insel. si asa am senzatia ca deja am inceput sa fac asta;
- ciudat este faptul ca in mintea mea se "bat" 2 idei: una potrivit careia, copilul ei are nevoie de un tata si nu de un bunic iar ea are nevoie de un sot, nu de un alt tata... diferenta de varsta la... varsta asta este colosala si fata de ea si fata de copil. si daca mai apare si un alt copil, al lor, atunci probabil ca va ajunge sa trebuiasca sa stearga la fund un batran in cei mai frumosi ani ai adolescentei. nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu, ceea ce simt pentru ea nu ma poate lasa indiferent fata de viata ei... a doua idee este cea potrivit careia ar trebui sa fiu egoist si sa zic ca imi ajunge ceea ce am si ca nu ar trebui sa complic asta si sa-mi pese de viata ei, sa nu-mi pese de ceea ce simt insa, in puii mei, a apartut ea si pur si simplu, cand imi amintesc de ea, se schimba totul cu 180 de grade...

din cate am observat esti un tip destept...problema ta este ca te-ai lasat dus de val si habar n-ai pe ce taramuri ai sa esuezi...parerea mea umila este sa incerci sa te detasezi de toate...ia-ti copii si nevasta intr-un concediu de min 2 saptamani si regaseste alaturi de ei ceea pierzi pe zi ce trece, visand cai verzi pe pereti...in ceea ce o priveste pe ea, mosul s-ar putea sa fie exact ce-i trebuie...n-ai tu de unde sa stii
miss_darine
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:33
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 23:19:10
De la: AdrianaR, la data 2011-01-25 22:22:24
Mai asta,de te consideri barbat,tu n-ai familie?N-ai copii?
Ce treaba ai tu ce face colega neveste-ti?Daca se recasatoreste sau nu si cu cine?...si...de unde stii tu daca "mosu" a profitat sau nu de vulnerabilitatea ei ca sa-i intre-n gratii?
Care-i problema ta?
Zici ca n-ai probleme in casnicie si ca e totul ok + ca mai ai si 2 copii!Atunci ce mama dracu' vrei?Te mananca-n c.u.r.?
Nu esti decat un nesimtit care nici macar nu-si respecta copiii,daca tu la 35 de ani ai iesiri d-astea si gandesti asa,iar nevasta-ta e o femeie prea buna pt tine (din moment ce n-ai probleme in casnicie inseamna ca-i o femeie ce-si vede de treaba)!

stii, e usor sa "ataci" si sa vorbesti de respect fata de familie, in cazul meu sotia si fata de copii... am spus si mai sus, nu-mi sta-n fire si e prima data cand se intampla asta; nu neaparat ca e colega si ca ar fi treaba mea... viata ei. dar se pare ca imi pasa pentru ca asa simt... pur si simplu... si in puii mei, daca as putea sa sterg cuburetele ceea ce simt, nu as mai fi postat aici; in orice caz, da, imi iubesc sotia si copii(si sper sa nu ma contrazici fiindca nu ai de unde sa stii ce simt fata de ei) dar... pur si simplu a aparut ea si... ma macina chestia asta fiindca nu ma mai recunosc...


ai nu zau?! iti iubesti nevasta si copiii? da o iubesti si pe colega! ce inima mare poti avea!!! eu nu-ti urez decat atat: colega sa se casatoreasca cu ala iar nevasta-ta sa afle de pasiunile tale ascunse pentru colega si sa te lase! ei domnule abea atunci poti spune ca ai o problema adevarata!
vitamina_c
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:42
Eu nu-nteleg ce vrei.Presupune ca esti la 50 de ani si spune-mi ce-i in jurul tau.Ce faci tu,copiii,sotia,colega.Si mosu,daca mai traieste!Poate ne lamurim asa.
nicossia
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:43
Opsss! Te-ai indragostit! Stii ce imi place mie la tine? Ca desi iti arde inima, nu doresti sa-ti inseli sotia. Ai grija cum si ce discutii porti cu sotia ta cand va petreceti timpul impreuna; nu vreau sa-mi imaginez ca spui " colega ta in sus, colega in jos..etc" Sa nu te dai de gol. Atata timp cat nu-ti vei trai povestea, cu greu ti-o vei scoate din minte. Daca o sa faci pasul, regretele si remusarile te vor macina in interior si cu greu iti vei reveni. Probabil e al naibii de greu sa-ti scoti pe cineva din inima pocnind din degetele, dar, gandindu-te la bunastarea ta si a familiei, poate o sa fie mai usor.
mimi_ca29
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:52
Bla bla bla....Deja povestea asta suna ca un cliseu
Eu nu-i inteleg pe unii....nu-i inteleg si pace!!
_Cryssa_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:55
Toti avem pofte din gand in gand,dar trebuie sa stii sa te mai si abtii de la anumite " pofte "
Daca nu vrei sa te abtii inseamna ca e prea bine acasa,si te-ai invatat cu binele ...ia profita si bagate in viata celeilalte ...sa vezi cum se duce si sotie si copii ....toata viata ai sa regreti ca te-ai bagat peste colega nevestetii ...eu zic ca mai bine nu faci nimic e problema ei cu cine vrea sa stea nu a ta ,are si ea viata ei cum si tu si noi toti o avem pe a nostra.
Cateodata si cred ca TOTI au prea mult ....si totusi ....noi nu stim cand sa pretuim un om si orice activitate zilnica,de ce ? Pentru ca zilnic ei sunt langa noi si zilnic facem acelasi lucru chiar si un mers pe jos trebuie pretuit ,iar pentru cei ce ma vor lua in ras ...e treaba lor ....dar eu stiu . Voi stiti ?
Daca ceva totusi scartaie ....folositi-va imaginatia ca nu trebuie sa ai o anumita varsta folositi orice posibil dar nu dati cu picioru' .
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun ,si o viata placuta tuturor,si incercati sa va ganditi ..cum ar fii daca nu ar fii ....nu altfel.
alexo88
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:09
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-26 09:18:48
De la: Barbie30_, la data 2011-01-26 02:42:07Sa-i dam CEZARULUI ce-i al cezarului
Acum serios vorbind,vrei sa o faci sa renunte la mosul cu care urmeaza sa se casatoreasca(nu conteaza din ce motive) ca sa-i oferi tu ce????Sa-i oferi statutul de amanta? Ma faci sa rad!Si in cazul in care renunta la mos tu ce ai de gand sa faci? Sa o folosesti pentru o tavaleala ,doua sau trei...sa renunti la familia ta pentru ea sau sa mergi in paralel cu amundoua?Cam ce-ai vrea tu Cezare?

da, buna intrebare! stii,
- daca ar fi fost vorba de tavaleala, nu m-ar fi interesat niciun alt aspect din viata ei;
- daca ar fi sa-i ofer statutul de amanta, nu sta in picioare fiindca nu am de gand sa... insel. si asa am senzatia ca deja am inceput sa fac asta;
- ciudat este faptul ca in mintea mea se "bat" 2 idei: una potrivit careia, copilul ei are nevoie de un tata si nu de un bunic iar ea are nevoie de un sot, nu de un alt tata... diferenta de varsta la... varsta asta este colosala si fata de ea si fata de copil. si daca mai apare si un alt copil, al lor, atunci probabil ca va ajunge sa trebuiasca sa stearga la fund un batran in cei mai frumosi ani ai adolescentei. nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu, ceea ce simt pentru ea nu ma poate lasa indiferent fata de viata ei... a doua idee este cea potrivit careia ar trebui sa fiu egoist si sa zic ca imi ajunge ceea ce am si ca nu ar trebui sa complic asta si sa-mi pese de viata ei, sa nu-mi pese de ceea ce simt insa, in puii mei, a apartut ea si pur si simplu, cand imi amintesc de ea, se schimba totul cu 180 de grade...



Cezare,sa inteleg ca problema e strict mosul,daca era unu tanar si frumos era ok pentru tine?Nu ai de gand sa inseli deci ce vrei de la ea?Sa o mangai pe frunte parinteste?Asta te indeamna sa faci sentimentele pe care le ai fata de ea?Hai sa-ti spun eu din punctul meu de vedere cum sta treaba..A inceput sa te atraga din ce in ce mai mult,ai fi vrut sa o ai fara sa te gandesti mai departe ce se va intampla,doar sa fie a ta asa cum erau si jucariile cand erai mic.Acum a aparut mosul care ti-a dat planurile peste cap si tipa ti-a scapat printre degete DAR tu stii ca problema nu e ca tipul e mos,ai fi avut aceeasi reactie si daca era un tip tanar.Pe langa asta esti si revoltat ca tipa ti-a dat cu flit(nu direct).Nu mai cauta motive de genul "o sa-i creasca copilul un mos" pentru ca nu tine.
Barbie30_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:13
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-26 09:18:48
De la: Barbie30_, la data 2011-01-26 02:42:07Sa-i dam CEZARULUI ce-i al cezarului
Acum serios vorbind,vrei sa o faci sa renunte la mosul cu care urmeaza sa se casatoreasca(nu conteaza din ce motive) ca sa-i oferi tu ce????Sa-i oferi statutul de amanta? Ma faci sa rad!Si in cazul in care renunta la mos tu ce ai de gand sa faci? Sa o folosesti pentru o tavaleala ,doua sau trei...sa renunti la familia ta pentru ea sau sa mergi in paralel cu amundoua?Cam ce-ai vrea tu Cezare?

da, buna intrebare! stii,
- daca ar fi fost vorba de tavaleala, nu m-ar fi interesat niciun alt aspect din viata ei;
- daca ar fi sa-i ofer statutul de amanta, nu sta in picioare fiindca nu am de gand sa... insel. si asa am senzatia ca deja am inceput sa fac asta;
- ciudat este faptul ca in mintea mea se "bat" 2 idei: una potrivit careia, copilul ei are nevoie de un tata si nu de un bunic iar ea are nevoie de un sot, nu de un alt tata... diferenta de varsta la... varsta asta este colosala si fata de ea si fata de copil. si daca mai apare si un alt copil, al lor, atunci probabil ca va ajunge sa trebuiasca sa stearga la fund un batran in cei mai frumosi ani ai adolescentei. nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu, ceea ce simt pentru ea nu ma poate lasa indiferent fata de viata ei... a doua idee este cea potrivit careia ar trebui sa fiu egoist si sa zic ca imi ajunge ceea ce am si ca nu ar trebui sa complic asta si sa-mi pese de viata ei, sa nu-mi pese de ceea ce simt insa, in puii mei, a apartut ea si pur si simplu, cand imi amintesc de ea, se schimba totul cu 180 de grade...


da ea ce zice? te vrea sau este totul in mintea ta?
ironia
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:16
De la: ironia, la data 2011-01-26 10:16:26
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-26 09:18:48
De la: Barbie30_, la data 2011-01-26 02:42:07Sa-i dam CEZARULUI ce-i al cezarului
Acum serios vorbind,vrei sa o faci sa renunte la mosul cu care urmeaza sa se casatoreasca(nu conteaza din ce motive) ca sa-i oferi tu ce????Sa-i oferi statutul de amanta? Ma faci sa rad!Si in cazul in care renunta la mos tu ce ai de gand sa faci? Sa o folosesti pentru o tavaleala ,doua sau trei...sa renunti la familia ta pentru ea sau sa mergi in paralel cu amundoua?Cam ce-ai vrea tu Cezare?

da, buna intrebare! stii,
- daca ar fi fost vorba de tavaleala, nu m-ar fi interesat niciun alt aspect din viata ei;
- daca ar fi sa-i ofer statutul de amanta, nu sta in picioare fiindca nu am de gand sa... insel. si asa am senzatia ca deja am inceput sa fac asta;
- ciudat este faptul ca in mintea mea se "bat" 2 idei: una potrivit careia, copilul ei are nevoie de un tata si nu de un bunic iar ea are nevoie de un sot, nu de un alt tata... diferenta de varsta la... varsta asta este colosala si fata de ea si fata de copil. si daca mai apare si un alt copil, al lor, atunci probabil ca va ajunge sa trebuiasca sa stearga la fund un batran in cei mai frumosi ani ai adolescentei. nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu, ceea ce simt pentru ea nu ma poate lasa indiferent fata de viata ei... a doua idee este cea potrivit careia ar trebui sa fiu egoist si sa zic ca imi ajunge ceea ce am si ca nu ar trebui sa complic asta si sa-mi pese de viata ei, sa nu-mi pese de ceea ce simt insa, in puii mei, a apartut ea si pur si simplu, cand imi amintesc de ea, se schimba totul cu 180 de grade...


da ea ce zice? te vrea sau este totul in mintea ta?


ea il vrea pe mos! insa el spera s-o trezeasca la realitate, sa-i vada iubirea in priviri! pfuaiiiiiiii ce ti-e si cu filmele astea domne ajungi sa crezi ca-s realitate!
vitamina_c
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:23
Stii ce ma amuza pe mine cel mai tare??
Faptul ca tipul...e insurat cu doi copii, e indragostit de o colega de-a sotiei si i se pare aiurea ca tipa s-a combinat (sau cum vreti sa-i spuneti) cu unu mult mai invarsta ca ea
Dar daca se cupla cu unu insurat si cu doi copii care era sotul colegei de serviciu? Ce parere isi facea despre asta?
_Cryssa_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:29
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-26 10:29:20Stii ce ma amuza pe mine cel mai tare??
Faptul ca tipul...e insurat cu doi copii, e indragostit de o colega de-a sotiei si i se pare aiurea ca tipa s-a combinat (sau cum vreti sa-i spuneti) cu unu mult mai invarsta ca ea
Dar daca se cupla cu unu insurat si cu doi copii care era sotul colegei de serviciu? Ce parere isi facea despre asta?


Buna intrebarea asta
alexo88
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:34
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-26 10:29:20Stii ce ma amuza pe mine cel mai tare??
Faptul ca tipul...e insurat cu doi copii, e indragostit de o colega de-a sotiei si i se pare aiurea ca tipa s-a combinat (sau cum vreti sa-i spuneti) cu unu mult mai invarsta ca ea
Dar daca se cupla cu unu insurat si cu doi copii care era sotul colegei de serviciu? Ce parere isi facea despre asta?


Atunci ea ar fi fost o parasuta
Barbie30_
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:39
De la: cezar_blue_eyes, la data 2011-01-25 23:10:13
De la: alegro6543, la data 2011-01-25 22:18:28Cumetre... ai 35 de ani, casatorit, doi copii ? Hmmm... se pare ca timpul a trecut prea repede pentru tine. Nimic, nimic... nu s-a prins ?
Cate vieti vrei sa distrugi ? Vaz' ca amu' gandesti si pentru colega, ca sigur n-o sa-i fie cu mosu'. Iar tu probabil ca-i vrei doar binele... Parerea mea e ca... sa pui mana sa te imbeti intr-o seara, da sa te faci manga, iar a doua zi cand te-oi trezi (nu numai din betie) sa-ti vezi de treaba.
Sau doamne fere'... ti-a trecut cumva prin cap ca ... o iubesti ?

pai s-a prins... chiar bine, acum... nu-mi sta-n fire de obicei sa fiu asa dar iata ca acum nu ma mai inteleg nici eu, asta ma macina... si nu stiu de ce vreau ceea ce vreau; pur si simplu nu stiu! e grav, nu? si betia de care vorbesti cred ca ar face mai mult rau decat bine ca s-ar putea sa-mi "faca" mai mult curaj

Nu intelegi ceea ce ti se intampla. Ok. Am mai spus pe undeva pe aci' ca nu e musai sa intelegem chiar toate lucrurile din lumea asta (nici chiar Einstein nu cred ca a reusit ), dar in majoritatea cazurilor este important sa facem ceea ce trebuie. Iar asta cred ca este un astfel de caz.
P.S. Cand m-am referit la betie nu am facut-o ca sa te "folosesti" de euforia betiei, ci sa ajungi in... starea de a doua zi - cand lucrurile nu mai par asa de roz (asta stii cu siguranta daca ai fost vreodata "manga") si realizezi ca nu trebuie sa faci lucruri "tampite" ( ca betia de exemplu) caci nu-ti fac decat rau.
P.P.S. Citind ceea ce ai scris tu aici, femeile mai ales ar putea spune ca esti in "criza barbatului de 35-40 de ani", dar noi nu vrem sa recunoastem asa ceva... ca nu sta-'n firea noastra sa recunoastem pe fata. Dar ... fara sa se prinda ele... (acilea' - i shpilu' ) trecem si peste asta ca si cum n-ar fi fost
alegro6543
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat...... 30 De la: puiut_77 1 Februarie 2011 14:21
Orice sfat e bine venit. 11 De la: Silvia_Slv_1 27 Mai 2014 04:58
Ce parere aveti? Ma puteti ajuta cu un sfat? 46 De la: kudika200806 5 Iulie 2011 15:18
Cum il fac sa fie al meu ?!?!?! 49 De la: contesina 6 Iunie 2011 23:56
cand 1+1 este egal cu 3! 345 De la: mara_andrei 27 Mai 2011 01:04