Setari Cookie-uri

Am nevoie de ajutor

De la: pickard, la data 2011-02-08 21:45:49din pacate la tara este asa o lipsa de informatie si ignoranta, se traieste ca acum 100 de ani si mai bine, habar n-au nici de cum se cresc cainii, nici gainile, nici vacile....Traiesc si aplica niste mituri, niste chestii auzite la tata mare - ma refer la tampenia pe care o fac la stana, cand taie cu toporul coada puiului de ciobanesc si i-o dau s-o manance "ca sa se faca rau"! Doamne, mi se face rau cand ii aud cu astfel de prostii.Erau chiar discutii prin asociatia chinologica, la un moment dat, ca ciobanescul mioritic, ca rasa, era in pericol, tocmai datorita acestui gen de proceduri.Si cate si mai cate...

Iar cu porcul am o amintire...Cand m-au luat la targ sa cumpere porc si m-am cutremurat de cat de chinuiti erau, saracii, ce urlete, guitaturi, pe cate unul manandu-i cu parul...Iar cand s-au si pus sa-l taie, eu cu mainile la urechi am fugit la masina spre hazul barbatilor prezenti.M-am jurat ca nu mai fac prostia asta.
Ce sa mai zic cand se apropie Pastele....Stiti cum plang iezii? Plang precum copiii inainte sa-i taie ! Mieii tac si au niste ochi !!!!

contesina !
ai dreptate! asa cum sunt eu de dement dar sunt de 1000 de ori mai crestin decat papagalii aia de la tara care stau ca boii in biserici nespalati si beti stiu exact asta pentru ca am casa langa biserica la tara


s-a pierdut credinta, s-a pierdut bunul simt...
contesina
Postat pe 8 Februarie 2011 21:57
De la: kudika195501, la data 2011-02-08 21:55:14
De la: contesina, la data 2011-02-08 21:39:28
De la: kudika195501, la data 2011-02-07 23:37:14
De la: rashela, la data 2011-02-07 23:20:44Taranii (oamenii care traiesc din roadele pamantului) au o cu totul si cu totul alta viziune asupra cainilor si pisicilor. Socrul meu ii numea paraziti si se supara teribil daca aruncam un carnat la catel (pe care il hranea doar dimineata cu paine uscata ca, altfel nu mai latra la hoti ). Si raspunsuri fara replica: "nu de pe urma lor mananci". Am avut atatea experiente neplacute "la tara", incat mi-e si lehamite sa vorbesc despre ele.
Grrr, dar sa ucizi cu mana ta, un animal? De mi-ar fi vecina si mi-ar ucide cainele, i-as ucide porcul din cotet s-o doara la fel de mult.
Oamenii care nu iubesc animalele, sunt oameni rai. Iar "animal" nu-i doar ala de-ti da lapte si carne.

ps. Ar fi fost culmea culmilor ca o farmacie veterinara sa vanda otrava pentru animale. I-as fi dat foc depozitului.

...da e o diferenta de mentalitate...si desi nu avem acest drept de a judeca aceea mentalitate...nici eu nu pot intelege cum nu pot aprecia anumite animale dupa justa lor valoare...desi pot sa-ti zic ca un cioban...care e la randul lui taran...va aprecia un caine bun mai mult decat oricare oaie sau berbec din turma....iar a iubi animalul nu se rezuma doar la faptul de a-l magaia si a-i da de mancare...daca iubesti cainele de exemplu, nu-i modifici structura genetica doar pentru ca ti-e iti place sa aiba 1000 de riduri si pielea pana la pamant...eu percep aceasta ca pe o cruzime...si un afront adus naturii si speciei in sine...si mai bine l-ai omora decat sa-l chinui o viata...mai mult, generatii.

...si nu inteleg...ai ucide porcul...dar ti-e mila de catel....a imi vine in minte fabula...."noi vrem egalitate, dar nu pentru catei"....

...daca iubesti animalul...iubeste-l cum trebuie...nu numai dupa ce crezi tu ca e bine...


din pacate la tara este asa o lipsa de informatie si ignoranta, se traieste ca acum 100 de ani si mai bine, habar n-au nici de cum se cresc cainii, nici gainile, nici vacile....Traiesc si aplica niste mituri, niste chestii auzite la tata mare - ma refer la tampenia pe care o fac la stana, cand taie cu toporul coada puiului de ciobanesc si i-o dau s-o manance "ca sa se faca rau"! Doamne, mi se face rau cand ii aud cu astfel de prostii.Erau chiar discutii prin asociatia chinologica, la un moment dat, ca ciobanescul mioritic, ca rasa, era in pericol, tocmai datorita acestui gen de proceduri.Si cate si mai cate...

Iar cu porcul am o amintire...Cand m-au luat la targ sa cumpere porc si m-am cutremurat de cat de chinuiti erau, saracii, ce urlete, guitaturi, pe cate unul manandu-i cu parul...Iar cand s-au si pus sa-l taie, eu cu mainile la urechi am fugit la masina spre hazul barbatilor prezenti.M-am jurat ca nu mai fac prostia asta.
Ce sa mai zic cand se apropie Pastele....Stiti cum plang iezii? Plang precum copiii inainte sa-i taie ! Mieii tac si au niste ochi !!!!

...da...esti femeie ...e firesc sa fii mai sensibila...insa..ce diferenta e la taiarul cozii sau urechilor intre topor si bisturiu...ori cleste, ce-o fii...iar de mancat nu cred ca-si va manca cainele coada ...decat daca are probleme psihice(nu sunt adeptul taiatului cozii si urechilor...in primul rand ptr ca-si au "valoarea lor anatomica")..iar acum 100 de ani pot sa zic ca animalele de casa traiau mult mai "natural" decat in orice tehnologie moderna...chiar intr-un sistem foarte extensiv de semilibertate ...ca "plang' animalele la sacrificare...asta e ordinea firii lumesti...iar sufletul omului nu are legatura cu asta ci se rezuma la altele pe care prea bine le cunosti...lucru pe care il apreciez si ai tot respectul meu


da-i tin inchisi si ii infometeaza atunci, special ca sa-si manance coada ! iar coada le-o taie la cateva luni, cand este mai mult decat periculos pentru bietul animal !

cu orice e rau si-i poate aduce vatamare are legatura cu sufletul, chiar si imaginile violente, tot si toate, vorbele rele, sa nu mai zicem de fapte, se pierde linistea, se pierde pacea interioara, totul se tulbura, avem vise urate, avem insomnii, ne inraim si noi la randul nostru, devenim agresivi in vorba, in comportament, ne schimbam...De multe ori nici nu realizam asta, pentru ca a intrat in modul nostru de viata, ne-am obisnuit, ne-a intrat in obicei...
contesina
Postat pe 8 Februarie 2011 22:10
De la: Histria, la data 2011-02-08 18:23:32

am o intrebare.. pentru ca sint pe cale sa devin vegetarian pentru simplu motiv ca .. imi e mila de animalele care sint omorate ca sa le papam.. dar stau si ma gandesc, de ce oamenilor le e mila de un caine care ii e, sa zicem frig iarna, dar nu si la animalele de crescatorie care sint tinute in conditii dificile. de fapt intrebarea mea e, oare pentru un animal, e diferit daca esti caine sau porc, si suferi ? e numai o intrebare, nu un atac la adresa cuiva

N-am crescut animale "comestibile",nici n-am incercat sa le dresez,sa le tund.Asta nu-nseamna ca ele n-au suflete si toate cele,dar sunt mai atasata de catel,de papagal.Dinspre mine,asa se vede problema,nu ca n-ai avea dreptate.
Nu's ce sa zic de vegetarieni.Chiar nu stiu.Pana la urma e o chestie de optica- si cand ma gandesc ca stau minute bune langa frigiderele de la Real si aleg :asta nu,asta-i scump,asta-i gras...
nicossia
Postat pe 9 Februarie 2011 09:03
nu ma mai criticati,sunt niste caini la tara foarte rai musca pe oricine si nu pot sa ii prinda ca fug,numai cu otrava in mancare ar fi singura solutie,sunt foarte periculosi.Un biet om a murit din cauza ca a fost muscat de acel caine.Daca stiti vreo varianta ajutati-ma va rog.Poate stiti pe cineva care stie de unde pot gasi acea otrava sau poate altceva care functioneaza ca otrava.Iubesc foarte mult caini dar acei caini sunt foarte rai.Imi pare rau,mai bine mor caini decat sa moara oamenii din cauza cainilor vagabonti
kudika323638
Postat pe 14 Februarie 2011 19:09
De la: kudika195501, la data 2011-02-07 21:55:59...am auzit ca antigelul da rezultate bune



ce fel de antigel?
kudika323638
Postat pe 14 Februarie 2011 19:12
De la: kudika323638, la data 2011-02-14 19:12:18
De la: kudika195501, la data 2011-02-07 21:55:59...am auzit ca antigelul da rezultate bune



ce fel de antigel?


De ala dulce Antigelul e bun si pt piele...o face foarte fina
mimi_ca29
Postat pe 15 Februarie 2011 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o iubire imposibila 44 De la: kudika082532 12 Noiembrie 2009 08:52
sotia inselata 92 De la: rmarius 12 August 2009 08:38
m-am indragostit de amantul meu 118 De la: flory_blonda 21 Octombrie 2010 20:41
de 2 ori tradare 17 De la: creatzacreatza 11 Septembrie 2009 18:32
Buna....... 7 De la: GODZILA 15 Noiembrie 2011 19:49