Setari Cookie-uri

Amanta ideala

exact intr-o relatie trebuie sa existe si picanteri.si atunci totul e ok.nu mai ai nevoie de amanta.
nicoleta18
Postat pe 20 Martie 2011 11:38
AMÁNT, -Ã, amanți, -te, s. m. și f. Persoanã care întreține relații de dragoste cu o persoanã de alt sex fãrã a fi cãsãtorit cu aceasta; (pop.) iubit, ibovnic. – Din fr. amant, lat. amans, -ntis.
deci amanta este cea care are relatii sexuale cu un barbat fara sa fie casatoriti. nu e obligatoriu ca unul dintre ei sa fie casatoriti cu o alta persoana.
amanta ideala este vazuta diferit, in functie de fiecare barbat, depinde de ce isi doreste fiecare barbat in parte
buburuza09
Postat pe 20 Martie 2011 11:39
In primul rand cred ca asteptam mai mult de la noi decat sa fim niste simple amante..Valoram mai mult de atat!Trebuie sa avem pretentii de la noi sa sa cerem mai mult de la propria persoana!
Draga mea, meriti mai mult si sper ca nu te gandesti sa devii amanta !Oricat de mult ai tine la persoana respectiva oprestete pana nu e prea tarziu!
kudika057981
Postat pe 20 Martie 2011 11:40
da si definitia asta de dictionar e buna.fiecare cum o ia.
nicoleta18
Postat pe 20 Martie 2011 11:41
In manastiri sunt oameni care au ales sa se roage o viata intreaga(deci omul poate trai si fara sex), iar voua nu va ajung nevestele, amantele... Suntem liberi sa credem daca exista sau nu un Dumnezeu si o viata viitoare. Dar daca exista? Omul este creat pentru lucruri mai presus de animalic. Sodoma si Gomora au fost distruse din cauza unor oameni ca voi. Faptul este scris in istorie, dar voi oricum nu credeti pana nu se intampla...
Nu m-as ingrijora prea tare, dar stiu ca umanitatea este ca un intreg si pata care exista intr-un intreg se rasfrange asupra intregului ca o cangrena intr-un corp sanatos. Pata facuta de voi ii vor afecta si pe cei din jurul vostru(deci si pe mine), pe copii vostrii. Ei vor mosteni societatea in care vor creste(boli...amante..curvari..etc)...
Aici sunt parerile voastre, ale maturilor, pe care le citesc si copii deja... Unde am ajunge daca am trai toti in preacurvie? Ganditi-va bine inainte de a scrie... si va rog sa fiti mai seriosi..
veneta
Postat pe 20 Martie 2011 11:42
De la: amalia_flaviu, la data 2011-03-20 11:06:22da, exista amanta ideala
dar e greu de gasit, si daca o gasesti nu esti capabil sa o pastrezi
sau sun foarte putini cei care stiu sa aprezieze o asemenea amanta


pentru ca amantele ideale sunt foarte perisabile? se strica repede si vor ceva mai bun
ionescu70
Postat pe 20 Martie 2011 11:42
un subiect mai interesant,nu ai gasit,sincer? in primu rand de ce sa iti doresti sa fii amanta,sa strici relatia cuiva?nu exista suficienti barbati pentru tine?!
cleo_aly
Postat pe 20 Martie 2011 11:43
De la: veneta, la data 2011-03-20 11:42:19 In manastiri sunt oameni care au ales sa se roage o viata intreaga(deci omul poate trai si fara sex), iar voua nu va ajung nevestele, amantele... Suntem liberi sa credem daca exista sau nu un Dumnezeu si o viata viitoare. Dar daca exista? Omul este creat pentru lucruri mai presus de animalic. Sodoma si Gomora au fost distruse din cauza unor oameni ca voi. Faptul este scris in istorie, dar voi oricum nu credeti pana nu se intampla...
Nu m-as ingrijora prea tare, dar stiu ca umanitatea este ca un intreg si pata care exista intr-un intreg se rasfrange asupra intregului ca o cangrena intr-un corp sanatos. Pata facuta de voi ii vor afecta si pe cei din jurul vostru(deci si pe mine), pe copii vostrii. Ei vor mosteni societatea in care vor creste(boli...amante..curvari..etc)...
Aici sunt parerile voastre, ale maturilor, pe care le citesc si copii deja... Unde am ajunge daca am trai toti in preacurvie? Ganditi-va bine inainte de a scrie... si va rog sa fiti mai seriosi..

oamenii seriosi sunt gasiti pe alte siteuri acelea cu p*p*nari aici vad ca sunt numai usi de biserica
ionescu70
Postat pe 20 Martie 2011 11:44
De la: SOFERAS, la data 2011-03-20 10:30:58 Sa fie casatorita , sa locuiasca in acelasi bloc , aceasi scara , la acelasi etaj sau mai jos ,
barbatul sa-i fie plecat toata saptamana , sa fie prietena buna cu sotia si cu familia in general , fiecare gest ,
privire, zambet sau atingere sa aiba o semnificatie aparte si secreta . As continua cu descrierea facuta de
Clarina


Mda.. pana cand barbatul nu mai urca pana la sotie si se opreste mereu la etajul amantei. Faza asta cu prietena buna cu sotia nu prea tine... Am patit exact acelasi lucru, nu din pozitia sotiei, ci din pozitia copilului. Eu am aflat prima ce se petrece, si poate ca daca era cineva pe care nu il cunosteam era mai putin dureros.
cds
Postat pe 20 Martie 2011 11:44
De la: cleo_aly, la data 2011-03-20 11:43:36un subiect mai interesant,nu ai gasit,sincer? in primu rand de ce sa iti doresti sa fii amanta,sa strici relatia cuiva?nu exista suficienti barbati pentru tine?!

eu n-am nici o relatie! ce sa-mi strice?
ionescu70
Postat pe 20 Martie 2011 11:44
De la: buburuza09, la data 2011-03-20 11:37:51ma crucesc cand vad raspunsurile voastre. voi chiar nu cunoasteti sensul cuvantului "amanta?atunci sa va lamurec eu cu explicatia din DEX



BAGA!!! :
GURI_1981
Postat pe 20 Martie 2011 11:48
Amanta ideala...hmmm*interesant subiect in vremuri atat de interesante(mai ales uman vorbind...)
Ideal=Perfect?! fiecare vede *perfectiunea* diferit asa ca...dupa mine o amanta ideala, dpdv al unui barbat, trebuie sa fie:
* frumoasa - in fctie de gusturile fiecaruia(gusturile nu se discuta!)
* sa fie BUNA in pat - aici iarasi e discutabil - sa stie sa fie sexy, feminina, sa ii placa sa faca sex/dragoste, sa isi *exploreze* partenerul, sa il domine cand trebuie si sa se lase dominata cand simte, sa ia initiative si sa ii placa sa se *joace* la propriu cu el in pat(mai ales), fotolii, canapea, masa, covor, podea, masina...etc etc :))
* sa fie CUMINTE(a se intelege aici doamnelor/domnisoarelor sa fie DOAR A LUI, sa se *complaca* in situatia de a fi iubita unui singur barbat, dar in postura de amanta-altfel nu poate fi amanta ideala ci se transforma in...altceva!!!)
* sa stie sa taca - asta fiindca trebuie sa isi stie bine LIMITA/LIMITELE
* sa accepte momentele de singuratate*EL nu va fi acolo mereu cand vrei(8 Martie, Craciun, Revelion, Paste - sau cand are CEVA MAI IMPORTANT DE FACUT - nu e neaparat cazul sa fie vorba de un barbat casatorit care dispare in momentele in care se presupune ca trebuie sa fie in familie/alaturi de familie)
* sa aiba rabdare - adica sa ii suporte toanele, starile, durerile de cap sau lipsa de chef, momentele in care prefera sa se uite la TV(iar tu sa stai langa el pe canapea ca o floare :)) ) sau atunci cand vb la telefon sa fie atenta SA TACA DIN NOU
* sa zambeasca des si daca se poate sa nu aiba probleme, sa nu sufere si nici sa se planga de ceva

*SA FIE DESTEAPTA!!! - numai ca o femeie frumoasa, cuminte si desteapta este o raritate - FELICITARI BARBATULUI CARE O GASESTE, PACAT PENTRU FEMEIA CARE ACCEPTA ORICE ASEMENEA BARBAT!

*Ce se mai poate adauga? :))
Andana87_grace
Postat pe 20 Martie 2011 11:55
paai`..depinde de parbat`;;)
da sfatu' meu .. ;))
de ce sa fi amanta ? /:)
k la prietenu' tau nu`i ajunge una ?
acceptsi asta ?
mai bne fi d0ar tu a lui, nu sh alta :-*
ancutsaa96
Postat pe 20 Martie 2011 11:58
amanta?
shtefy_rihanna
Postat pe 20 Martie 2011 12:02
De la: buburuza09, la data 2011-03-20 11:39:48AMÁNT, -Ã, amanți, -te, s. m. și f. Persoanã care întreține relații de dragoste cu o persoanã de alt sex fãrã a fi cãsãtorit cu aceasta; (pop.) iubit, ibovnic. – Din fr. amant, lat. amans, -ntis.
deci amanta este cea care are relatii sexuale cu un barbat fara sa fie casatoriti. nu e obligatoriu ca unul dintre ei sa fie casatoriti cu o alta persoana.
amanta ideala este vazuta diferit, in functie de fiecare barbat, depinde de ce isi doreste fiecare barbat in parte


dzeule, dar radiezi de inteligenta , nu gluma. stii ca exista sinonime, si ca SENSUL cuvintelor poate varia IN FUNCTIE DE CONTEXT.

stiu, cer prea mult de la tine, nu nu...lasa, e in regula. dar ca sa nu ti continui existenta insignificativa chiar in halul asta iti voi face hatarul si voi posta cateva SENSURI in diferitele contexte ale aceluiasi cuvant (da, se numesc sinonime, cuvinte cu forma diferita dar cu acelasi sens..).

stiu e f complicat... f f complicat. eu zic sa te vopsesti blonda, cauta ti repede un fraier, de preferinta gras si cu masina, marita te repede, ca sincer, stim amandoi, nu te vei descurca singura nici sa cumperi o ceapa din piata daca nu esti in stare sa ntelegi la ce s a referit in aceasta situatie cuv. de amant/amanta.

AMÁNT, -Ã, amanți, -te, s. m. și f. Persoanã care întreține relații de dragoste cu o persoanã de alt sex fãrã a fi cãsãtorit cu aceasta; (pop.) iubit, ibovnic. – Din fr. amant, lat. amans, -ntis.
Sursa: DEX '98 | Adãugatã de ana_zecheru | Greșealã de tipar | Permalink

AMÁNT ~tã (~ți, ~te) m. și f. Persoanã care întreține relații intime cu cineva în afara cãsãtoriei. /
rockk
Postat pe 20 Martie 2011 12:05
numai cei "slabuti "dau bani la amante cine e barbat le da .....si amanta i da bani.
kudika135061
Postat pe 20 Martie 2011 12:23
IA ZI GURI 1981ce e amanta dupa dex.nu ar trebui sa ne ascundem dupa deget si sai spunem pe numueCURVA.tot aia e si tot aa face .
kudika135061
Postat pe 20 Martie 2011 12:31
ascultatoare si foarte deschisa
rodica_badea
Postat pe 20 Martie 2011 12:31
polettimonica-ma incantat cand am citit ce ai scris ,pari venita din alta lume daca si faci ce zici toata stima si respectul pt.tine,am crezut ca nu mai sunt femei pe lume care sa gandeasca si cu capul.felicitari ,si cred ca ar trebui sa scri mai multe si cine citeste si intelege sigur il va ajuta .o zi placuta.
kudika135061
Postat pe 20 Martie 2011 12:39
De la: rodica_badea, la data 2011-03-20 12:31:52ascultatoare si foarte deschisa


tacuta si fara pretentii!
850
Postat pe 20 Martie 2011 12:41
.daca vrei sa fi amanta poentru un barbat inseamna ca nu il iubesti cu adevarat ci vrei doar sa fi mai buna decat sotia lui..daca l-ai iubi ti-ai dori absolut totul alaturi de el, inclusiv o promisiune de dragoste si loialitate eterna in fata lui dumnezeu din partea amandorura. Probabil ai probleme serioase de stima de sine , daca esti de parere ca nu ai fi o sotie potrivita pentru un barbat...Daca el te iubeste,ai fi potrivita si ca siotie si ca prietena si ca amanta..dar ce sde intampla daca el vrea sa isi imparta viata cu tine si tu il refuzi pe motiv ca vrei sa ramai amanta? cum s-ar simti el respins in felul acesta? Competitia pe care incerci sa o duci in castigarea admiratiei barbatului poate fi daunatoare pentru tine si cu consecinte pe termen lung..Si da..stiu daca barbatii cauta amante, inseamna ca sa fi sotie este ceva mai mult dezamagitor,in timp ce amanta primeste toata curtoazia...dar asta numai in cazukl in care barbatul pe care il cauti este de acel tip..nu toti vor amante ci vor dragoste acasa. Si apropo, mai bine te-ai intreba cum ar fi o iubita(nu neaparat sotie..desi poate) ideala pentru cineva decat amanta. Iubita ideala crede-ma ca face tot ceea ce face o amanta si chiar mai mult...N-ar fi frumos daca amanta tipului ar fi chiar sotia de care s-a indragostit de la bun inceput? Bafta
kudika049852
Postat pe 20 Martie 2011 12:43
oficializarea relatiei duce la pierderea de sine
come on nu faci s e x cu sotul cum ai face cu un iubit sau un amant
recunoasteti 90 dintre femei asta fac le e rusine si sa ceara sa fie trase de par ori palmuite
come onnnnn
clariana
Postat pe 20 Martie 2011 12:53
De la: clariana, la data 2011-03-20 12:53:14oficializarea relatiei duce la pierderea de sine
come on nu faci s e x cu sotul cum ai face cu un iubit sau un amant
recunoasteti 90 dintre femei asta fac le e rusine si sa ceara sa fie trase de par ori palmuite
come onnnnn



recunosc, cu amanta fac lucruri de care nu sunt demn. o trag de par si-i recit poezii erotice.
850
Postat pe 20 Martie 2011 13:01
De la: clariana, la data 2011-03-20 12:53:14oficializarea relatiei duce la pierderea de sine
come on nu faci s e x cu sotul cum ai face cu un iubit sau un amant
recunoasteti 90 dintre femei asta fac le e rusine si sa ceara sa fie trase de par ori palmuite
come onnnnn



u go girl!!!
GURI_1981
Postat pe 20 Martie 2011 13:05
Daca barbatii ar fi fost atat de destepti pe cat se cred, amantele ar fi disparut de mult timp, in favoarea psihologilor. Pe langa intelegere profesionista, mai intervine si partea financiara: pe ei ii platesti cu ora, nu ii intretii. Cat despre poftele carnale, nu cred ca un cuplu nu ar putea trece peste o aventura de-o noapte pe care nu o mai vezi a doua oara. Insa peste o relatie cu alta femeie.... „e grele”!
silviaiancu92
Postat pe 20 Martie 2011 13:17
In mintea multor barbati amanta trebuie sa fie o papusica frumoasa, vie, nostima, eleganta disponibila de sex si nebunii, dar si iubitoare, sentimentala, dragastoasa, si fara prea multe pretentii, cel mai bine, independenta.
Barbatii vor si neveste cu bigudiuri in cap si cu oala de sarmale pe foc, carora sa le decarteze salariul luna de luna ptr mancare si copii, ei vor sa nu piarda vreun ban sau vreun privilegiu in urma divortului, caci trebuie sa imparta averea in caz de divort, probabil au credite si afaceri cu nevestele, dar vor si o amanta super tanara, super frumoasa si super disponibila ptr latura frumoasa a vietii.
Barbatii au nevoie de vise, iar amantele reprezinta "visele" lor. Din schema asta insa pierd toate femeile, si nevestele si amantele, barbatul mananca sarmalele facute de nevasta, nevasta il calca, il spala, dar face sex cu amanta, visand la noptile petrecute impreuna, este indragostit de amanta, tanjeste dupa imbratisarile sale, dar saliveaza la mancarica facuta de nevestica acasa.....
Pe nevasta o respinge sexual dar ii convine ca il ajuta in gospodarie, in plus reprezinta un echilibru social si ii protejeaza reputatia, pe amanta nu si-o imagineaza dand cu mopul prin casa si calcandu-i camasile.
Barbatilor le este teama sa isi inceapa o noua viata in acealsi loc. De obicei, divortul este o rasturnare sociala care ii gaseste nepregatiti.
Dupa mine, ca sa incepi o noua viata cu amanta, trebuie sa pleci din locul in care ai trait cu nevasta.
O iei de la ZERO in alt loc, cat mai departe, fugi cat mai departe si iti traiesti noua iubire si noua viata departe de tot cea fost pana atunci.
Caci, si unele amante vor sa fie neveste. Desi este aiurea.Normal ca gustul aventurii este intotdeauana mai picant si original.
Pe de alta parte, multi isi pun problema daca sa mai continue viata in minciuna, manipulare si sa mai ramana cu nevasta doar de gura lumii.
Multi isi iau viata in maini si o iau de la capat. Altii continua sa se chinuiasca cu aceleasi femei in aceleasi roluri, ambele femei fiind de fapt, nefericite.
Unii se gandesc ca timpul trece si trebuie sa isi traiasca viata, mai ales cand se indreapta spre apus.
Iar atunci cand se indragostesc dezastrul este iminent.

In concluzie, barbatii au nevoie de neveste si viseaza la amante.
Depinde de ei ce aleg, daca stiu sa aleaga, sau daca le place mixul asta durerors.
Cel mai corect este sa aibe puterea sa o termine cu dualismul, sa ia o decizie, oricare este ea, mai ales daca iubesc.
Este graoznic sa ajungi la o varsat si sa constati ca cu tot banii nu estei fericit acasa cu nevasta, iubesti amanta, dar tot acasa te intorci de "gura lumii".
Sa plece departe sa isi inceapa o noua viata cu amanta la care viseaza, pe care o iubesc, sau sa ramana cu nevasta dar sa aibe grija sa nu se mai indragosteasca.
Daca vor ramane cu nevestele, atunci sa nu se mai indragosteasca de amante.
Iubirea este dureroasa si nu are sens sa sufere toata lumea, se complica viata gratuit.Trebuie luata o decizie intr-un sens sau altul.
nadine20011
Postat pe 20 Martie 2011 13:17
mai desteapta oricum decat prima....si neaparat...ALTFEL
ropeus
Postat pe 20 Martie 2011 13:22
http://video.bzi.ro/video/show/Doamna-e-combina-lui-9203 uite aici cum ar trebui sa fie amanta ideala
Clarisse
Postat pe 20 Martie 2011 13:44
alina bobi corect:D
la mine el dadea cu mopul el facea piata hehe din cand in cand mai si gatea
financiar nu imi lipsea nimic si cand ii ceream ceva facea
dar nu asta conteaza ci s e x u l
este altfel
e incendiar pasional e un fruct oprit
offff nu stiu sa explic am mai incercat si nu mi-a fost postat mesajul.
o femeie daca stie sa domine prin senzualitate si atat are multe de castigat
atata timp cat nu te epilezi pe picioare si nu ai unghiile facute sa nu te astepti sa iti faca s e x o r a l
sau sa iti spuna cand mirosi a mancare te-as f t e ca un nebun.
o femeie trebuie sa fie mereu aranjata dichisita parfumata asta daca se respecta.
trebuie sa stie sa gateasca orice sa spele sa calce sa faca curat si sa aiba un pachet bogat de cultura generala
cititi despre curtezane si gheise
clariana
Postat pe 20 Martie 2011 13:46
trebuie sa fie neaparat altfel decat sotia!
fara figuri in cap
absolutrelativ
Postat pe 20 Martie 2011 13:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatii de lunga distanta???? 6 De la: criss_constantin 20 Martie 2011 19:26
el sirian, eu romanca = mariaj??????? 53 De la: syronna 1 August 2012 22:51
CLUBUL FEMEILOR 16 De la: felixcat 8 Decembrie 2009 00:42
Un weekend la Barcelona- poveste interactiva: daca participati :-) 9 De la: Tristan 16 Ianuarie 2010 09:55
buna fetelor. 18 De la: nicegirl 5 Aprilie 2013 11:01