Setari Cookie-uri

AVEM DREPTUL sa ne uram parintii!

e adevarat ca iertarea da dovada de maturitate,de aceea incerc ,nu prea-mi iese,ce-i drept tinind cont de cum am fost crescuta.a te ierta pe tine,bine zici,e destul de "complicat" daca nu,chiar greu si de aceea am nevoie de ajutor,de opinii obiective,din afara.oricineil cunoaste pe tata si au fost de multe ori martori la scenele acelea,se intreaba si acum,dupa ce mama nu mai este de 11 ani,ca ,oare,cum a putut indura asa ceva.cel mai tare ma doare ca viata mamei s-a risipit in van.eu,cel putin,mai am timp sa refac multe lucruri,m-am casatorit la 46 de ani,cu un barbat cuminte care ma iubeste si are grija de mine,dar mama nu mai poate face nimic.viata ei s-a terminat si a fost un cosmar.asta ma doare rau!
armiedi_19665
Postat pe 30 Mai 2013 08:04
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-30 07:56:07se prea poate ,din pacate,sa fi "mostenit" ceva din "monstrul"de tata,fara sa vreau,cum bine zici,ca de aceea ma lupt cu mine sa nu il urmez si nu e usor,pt ca "lupta cu tine insuti,e cea mai grea"!imagineaza-ti ca nu am facut copii,de teama ca nu as fi in stare sa-i cresc si sa-i educ asa cum ar fi trebuit,si nu as fi vrut sa-i am doar sa nu pun in pericol perpetuarea speciei,cum au facur parintii mei,si multi altii,care,tot din pacate,fac copii ca asa trebuie dar de fapt nu au nici macar instinctul patern,apropo de tata.merg sa vad de el,tocmai pt ca e totusi o fiinta vie,nici pe un caine nu l-as lasa,si o fac tocmai pt ca ,multumesc lui Dzeu,am mostenit-o si pe mama si am ,cit de cit,minte si suflet.el nu ar merita nici macar aerul pe care il respira,la cum s-a comportat si la cita suferinta ne-a supus.doar credinta in Dzeu ma face sa-l caut,nu el ca fiinta!asta e destul de bine si de rau in acelasi timp.o fac ca am frica de DZEU,nu pt ca mi-as iubi tatal!Dzeu stie ca il urasc,in fata lui nu pot minti,de aceea il rog sa ma ajute sa-l iert.de aceea cer si opinii, si ajutor.imi place sa stiu pareri din afara,sint obiective si incerc sa iau ce consider bun in ele.chiar daca am o virsta,si poate ar trebui sa stiu singura cum sa fac,dar uite ca nu!multumesc pt timpul acordat.



Eu nu iti spun decat sa ai foarte multa rabdare cu tatal tau,chiar daca a gresit atat de mult fata de voi,caci neputinta la care a ajuns este doar inceputul rasplatei pentru faptele domniei sale!!!Dumnezeu sa iti ierte sentimentul de ura,numai asa te vei putea impaca cu tine insati!!Si cu el!Restul,sunt vorbe goale,fara consistenta,este foarte usor sa spui nimic!!!Sanatate si nu uita ca vei fi si tu parinte intr-o zi!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Mai 2013 08:09
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-30 07:56:07se prea poate ,din pacate,sa fi "mostenit" ceva din "monstrul"de tata,fara sa vreau,cum bine zici,ca de aceea ma lupt cu mine sa nu il urmez si nu e usor,pt ca "lupta cu tine insuti,e cea mai grea"!imagineaza-ti ca nu am facut copii,de teama ca nu as fi in stare sa-i cresc si sa-i educ asa cum ar fi trebuit,si nu as fi vrut sa-i am doar sa nu pun in pericol perpetuarea speciei,cum au facur parintii mei,si multi altii,care,tot din pacate,fac copii ca asa trebuie dar de fapt nu au nici macar instinctul patern,apropo de tata.merg sa vad de el,tocmai pt ca e totusi o fiinta vie,nici pe un caine nu l-as lasa,si o fac tocmai pt ca ,multumesc lui Dzeu,am mostenit-o si pe mama si am ,cit de cit,minte si suflet.el nu ar merita nici macar aerul pe care il respira,la cum s-a comportat si la cita suferinta ne-a supus.doar credinta in Dzeu ma face sa-l caut,nu el ca fiinta!asta e destul de bine si de rau in acelasi timp.o fac ca am frica de DZEU,nu pt ca mi-as iubi tatal!Dzeu stie ca il urasc,in fata lui nu pot minti,de aceea il rog sa ma ajute sa-l iert.de aceea cer si opinii, si ajutor.imi place sa stiu pareri din afara,sint obiective si incerc sa iau ce consider bun in ele.chiar daca am o virsta,si poate ar trebui sa stiu singura cum sa fac,dar uite ca nu!multumesc pt timpul acordat.


Cand e vorba de probleme personale, e destul de greu sa fim obiectivi sau sa gasim numaidecat solutii. Sa stii ca si eu cand am o problema apelez la sfatul sotului meu, al mamei mele, al surorii mele sau al prietenelor mele, desi hotararea finala, singura o iau. Si nu mi-e rusine sa recunosc asta.

In ceea ce priveste responsabilitatea de parinte, foarte putini parinti sunt constienti la ce se inhama atunci cand decid sa aiba copii, pentru ca, daca tu ca parinte n-ai oferit afectiune sau, din contra, ai oferit prea multa afectiune, copilul tau poate creste stramb. Daca ti-ai educat copilul sa aiba prea mult bun simt, iarasi nu e bine, daca l-ai educat sa fie din topor, din nou nu e bine. Daca-l educi sa se gandeasca doar la sine, nu e bine, caci va deveni egoist, daca il educi sa-i puna pe ceilalti pe primul plan, va deveni candva o persoana depresiva. Sa fi un parinte bun si sa-ti cresti copilul, astfel incat sa se descurce cu brio in orice situatie, reprezinta o munca de finete, care necesita enorm de multa responsabilitate si spirit de pedagog. Chiar sunt de parere ca o scoala a parintilor, ne-ar prinde bine tuturor, indiferent de varsta noastra, indiferent daca avem copii sau nu.

Si sa stii ca nu esti absolut deloc un monstru, nu semeni absolut deloc cu tatal tau, tu esti doar un om care a suferit enorm, dar nu-si tine ascunsa suferinta. Faptul ca inca mai ai grija de tatal tau, dupa toate ce ti-a facut, arata ce suflet frumos ai. Sa stii ca nu-i de ici, de colo, ajutorul pe care tu il acorzi tatalui tau. El ar trebui sa aprecieze asta, dar nu ai ce pretentii sa ai de la el, avand in vedere felul lui de a fi.

In orice caz, indemnul meu pentru tine este sa-i spui ceea ce gandesti si simti, de fiecare data. Nu mai tine in tine tot balastul acesta sufletesc cauzat de el si de ceea ce v-a facut. Faptul ca te cenzurezi si nu-i spui ceea ce simti sau gandesti, iti face tie rau, nu lui. El e obisnuit sa se poarte ca un animal in preajma ta, stie ca tu nu vei protesta, ce-ar fi sa schimbi foaia si sa incepi sa-i spui parerile? Adevarul elibereaza intotdeauna.
kudika_32792
Postat pe 30 Mai 2013 08:20
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-30 08:04:29e adevarat ca iertarea da dovada de maturitate,de aceea incerc ,nu prea-mi iese,ce-i drept tinind cont de cum am fost crescuta.a te ierta pe tine,bine zici,e destul de "complicat" daca nu,chiar greu si de aceea am nevoie de ajutor,de opinii obiective,din afara.oricineil cunoaste pe tata si au fost de multe ori martori la scenele acelea,se intreaba si acum,dupa ce mama nu mai este de 11 ani,ca ,oare,cum a putut indura asa ceva.cel mai tare ma doare ca viata mamei s-a risipit in van.eu,cel putin,mai am timp sa refac multe lucruri,m-am casatorit la 46 de ani,cu un barbat cuminte care ma iubeste si are grija de mine,dar mama nu mai poate face nimic.viata ei s-a terminat si a fost un cosmar.asta ma doare rau!


Viata mamei tale nu s-a risipit in van, deoarece v-a dat viata tie si surorii tale. Tot ea v-a educat si v-a iubit, asa cum a stiut ea mai bine.

Nu, nu, existenta mamei tale nu a fost in van.

Iar pe tine insati nu ai de ce sa te ierti, nu ai facut niciun rau nimanui. Daca nu simti inca in tine puterea de a ierta si de a uita, nu face asta, insa, repet ceea ce ti-am scris si zilele trecute, incearca sa transformi ura in indiferenta la rautate sau in protest si sinceritate, spunand ceea ce gandesti sau simti.
kudika_32792
Postat pe 30 Mai 2013 08:25
Titlul acestui topic si topicul in sine ma raneste profund...cum sa ajung sa-mi urasc unica si draga mea mama sau tata?! Sunt lumina ochilor mei, ratiunea de a trai ...sunt cei care mi-au zamislit viata!
rondina
Postat pe 30 Mai 2013 11:02
tocmai aici e problema mea ca atitia amar de ani am fost nevoita mereu sa tac,ca sa evit reactiile alea a lui de om nebun,ca nu i se poate spune altfel,si acum nu-mi mai este frica de el,mi-e frica de mine,ca daca as incepe sa ripostez nu sint f sigura ca as putea controla lucrurile,la cit amar am adunat si cite frustrari am,din acest punct de vedere.de mine mi-e frica!ca pierd controlul si as putea face ceva rau,si culmea,l-as plati "ca pe unul bun",cum se zice in popor.ce bine ca pot vorbi cu cineva despre asta,stii ca e bine sa spui cuiva necunoscut!sora mea a absolvit psihologia,tocmai pt a se putea ajuta pe sine,si nu reuseste.incearca sa-mi tina mie "prelegeri",dar nu-mi folosesc la mare lucru.imagineaza-ti ca am 47 de ani,ar trebui sa fiu mai puternica,sau,nu stiu ce sa mai zic.noroc cu sotul meu ca ma intelege,chiar daca e mai tinar ca mine si nu a patimit asemenea barbarii.poate ca d-zeu a fost cu mine cind l-am cunoscut si a reusit sa ma faca sa doresc casnicie,ca eu ma vedeam doar femeie singura,din cauza a ceea ce am trait in casa parintilor.oricum,iti multumesc ca-ti consumi timp cu mine.mie imi cade f bine.dzeu sa fie cu tine orice esti si oriunde ai fi!
armiedi_19665
Postat pe 30 Mai 2013 20:56
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-30 20:56:55tocmai aici e problema mea ca atitia amar de ani am fost nevoita mereu sa tac,ca sa evit reactiile alea a lui de om nebun,ca nu i se poate spune altfel,si acum nu-mi mai este frica de el,mi-e frica de mine,ca daca as incepe sa ripostez nu sint f sigura ca as putea controla lucrurile,la cit amar am adunat si cite frustrari am,din acest punct de vedere.de mine mi-e frica!ca pierd controlul si as putea face ceva rau,si culmea,l-as plati "ca pe unul bun",cum se zice in popor.ce bine ca pot vorbi cu cineva despre asta,stii ca e bine sa spui cuiva necunoscut!sora mea a absolvit psihologia,tocmai pt a se putea ajuta pe sine,si nu reuseste.incearca sa-mi tina mie "prelegeri",dar nu-mi folosesc la mare lucru.imagineaza-ti ca am 47 de ani,ar trebui sa fiu mai puternica,sau,nu stiu ce sa mai zic.noroc cu sotul meu ca ma intelege,chiar daca e mai tinar ca mine si nu a patimit asemenea barbarii.poate ca d-zeu a fost cu mine cind l-am cunoscut si a reusit sa ma faca sa doresc casnicie,ca eu ma vedeam doar femeie singura,din cauza a ceea ce am trait in casa parintilor.oricum,iti multumesc ca-ti consumi timp cu mine.mie imi cade f bine.dzeu sa fie cu tine orice esti si oriunde ai fi!


Elibereaza-te de toate acele frustrari, spunandu-ti punctul de vedere sau nemultumirile, fata de tatal tau. Reactia ta o sa-l ia prin surprindere, prima oara, e posibil, sa faca si mai urat, dar datile urmatoare, cand vei mai riposta, n-o sa mai fie atat de vehement.

El face si vorbeste atat de urat, pentru ca stie ca voi nu ripostati, dar alta va fi reactia lui in momentul in care va veti expune parerile si nemultumirile in mod consecvent, indiferent de ceea ce spune si face el.

Sa ai grija de tine si sa ne spui cum mai esti!
kudika_32792
Postat pe 31 Mai 2013 10:27
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-30 20:56:55tocmai aici e problema mea ca atitia amar de ani am fost nevoita mereu sa tac,ca sa evit reactiile alea a lui de om nebun,ca nu i se poate spune altfel,si acum nu-mi mai este frica de el,mi-e frica de mine,ca daca as incepe sa ripostez nu sint f sigura ca as putea controla lucrurile,la cit amar am adunat si cite frustrari am,din acest punct de vedere.de mine mi-e frica!ca pierd controlul si as putea face ceva rau,si culmea,l-as plati "ca pe unul bun",cum se zice in popor.ce bine ca pot vorbi cu cineva despre asta,stii ca e bine sa spui cuiva necunoscut!sora mea a absolvit psihologia,tocmai pt a se putea ajuta pe sine,si nu reuseste.incearca sa-mi tina mie "prelegeri",dar nu-mi folosesc la mare lucru.imagineaza-ti ca am 47 de ani,ar trebui sa fiu mai puternica,sau,nu stiu ce sa mai zic.noroc cu sotul meu ca ma intelege,chiar daca e mai tinar ca mine si nu a patimit asemenea barbarii.poate ca d-zeu a fost cu mine cind l-am cunoscut si a reusit sa ma faca sa doresc casnicie,ca eu ma vedeam doar femeie singura,din cauza a ceea ce am trait in casa parintilor.oricum,iti multumesc ca-ti consumi timp cu mine.mie imi cade f bine.dzeu sa fie cu tine orice esti si oriunde ai fi!




Esti profund marcata,labilitatea te va sfarteca daca nu incerci sa renunti la lamentare si la surghiunul inimii!!!Sensibilitatea ta refuleaza si nici macar sotul nu va reusi sa te remonteze daca tu nu doresti acest lucru!!!Stii ce anume te mentine in aceasta stare??Ura manifestata fata de tatal tau,daca nu vei renunta la ea,vei ajunge un om distrus sufleteste!!!Chiar daca ai un sot minunat!!!
kudika_15804
Postat pe 31 Mai 2013 10:32
De la: rondina, la data 2013-05-30 11:02:32Titlul acestui topic si topicul in sine ma raneste profund...cum sa ajung sa-mi urasc unica si draga mea mama sau tata?! Sunt lumina ochilor mei, ratiunea de a trai ...sunt cei care mi-au zamislit viata!
FOARTE ADEVARAT TOT CEEA CE SPUI,nu avem nici un drept sa judecam pe nimeni cu atat mai mult sa ne uram parintii,oricat de mult rau ne-au facut e inadmisibilsa sa ii putem judeca si cu atat mai mult uri,toti parintii gresesc pt ca ne vor binele,nu isi dau seama pe moment ca gresesc si ca ne fac rau,si mie mi-au gresit enorm de mult parintii,dar un as putea sa nu ii iubesc,cat sunt in viata nu stim sa ii pretuim iar cand pleaca dintre noi ne caim ca nu le-am acordat mai multa atentie,nu doresc nimanui sa cunoasca durerea pierderii unuia dintre parintii,iti sfasie sufletul si inima,ramai cu un gol adanc in suflet,parintii trebuie pretuiti atata timp cat sunt pe pamant si dupa,asa k nu ii mai judeati casi va veni si vremea voastra cand veti devenii parintii si la randul vostru veti fi judecatide catre copii vostri
dulcik0021
Postat pe 31 Mai 2013 14:36
De la: dulcik0021, la data 2013-05-31 14:36:25
De la: rondina, la data 2013-05-30 11:02:32Titlul acestui topic si topicul in sine ma raneste profund...cum sa ajung sa-mi urasc unica si draga mea mama sau tata?! Sunt lumina ochilor mei, ratiunea de a trai ...sunt cei care mi-au zamislit viata!
FOARTE ADEVARAT TOT CEEA CE SPUI,nu avem nici un drept sa judecam pe nimeni cu atat mai mult sa ne uram parintii,oricat de mult rau ne-au facut e inadmisibilsa sa ii putem judeca si cu atat mai mult uri,toti parintii gresesc pt ca ne vor binele,nu isi dau seama pe moment ca gresesc si ca ne fac rau,si mie mi-au gresit enorm de mult parintii,dar un as putea sa nu ii iubesc,cat sunt in viata nu stim sa ii pretuim iar cand pleaca dintre noi ne caim ca nu le-am acordat mai multa atentie,nu doresc nimanui sa cunoasca durerea pierderii unuia dintre parintii,iti sfasie sufletul si inima,ramai cu un gol adanc in suflet,parintii trebuie pretuiti atata timp cat sunt pe pamant si dupa,asa k nu ii mai judeati casi va veni si vremea voastra cand veti devenii parintii si la randul vostru veti fi judecatide catre copii vostri

rondina
Postat pe 31 Mai 2013 14:41
ai foarte multa dreptate!!!stiu exact ca asa este,numai ca ,probabil mi-e sufletul prea distrus de prea mica,si nu am suficienta putere sa uit si sa iert.daca as avea timp si rabdare ,intr-o zi sa spun cu detalii ceea ce am trait iti vei da seama ca e f f f greu sa ierti.stiu ca asa ar trebui,dar mintea si sufletul meu de copil au fost maltratate la propriu si probabil,de fapt,nu probabil,ci sigur am ramas cu sechele serioase.sint totusi pe linia de plutire,si sora mea la fel,sintem casatorite,eu am facut-o acum un an,avem casele noastre,muncim,traim decent...dar totusi exista acea .....durere nici nu stiu cum sa-i mai spun,pe care nu o pot controla.recunosc,nu o pot controla!in rest,sint "sufletul petrecerilo",am prieteni adevarati,ne distram de cite ori avem prilejul s a m d.dar am momente destul de urite cind,ma apuca o droie de ginduri si mare noroc cu sotul meu ca intelege si ma ajuta.chiar si el cu calmul lui,zice uneori:fir-ar al naibii de batrin,e nebun de legat!ca-l iau odata si-l trintesc de nu se mai aduna!dar nu ar face asta,zice doar.si eu la fel!culmea e ,ca nu am copii nici eu nici sora measi asta e urmare a trairilor noastre din copilarie.nu e pacat?oricum,iti multumesc ,imi vine bine sa vorbesc despre asta.mai scrie-mi,am nevoie!
armiedi_19665
Postat pe 31 Mai 2013 16:21
incerc mereu sa ma eliberez de frustrari,insa nu intotdeauna reusesc.stiu ca asa ar trebui sa fac,dar sotul meu nu ma lasa ,zice ca e pacat si sa strigi la parintii tai,si cu tata nu se poate vorbi,nu te lasa daca nu esti de acord cu el,trebuie sa taci,deci,singura solutie e scandalul,si sint satula de asa ceva.faptul ca tac,asta ma impiedica sa ma eliberez.poate ca odata si odata ii vine rindul sa asculte ce am de spus,cind va fi imobilizat si nu va avea incotro.atunci cind va cere un pahar cu apa ,ii voi da dar numai dupa ce asculta ce zic,si dupa ce ii voi citi scrisori pe care mama le scria cind nu mai putea,nu le-a citit nimeni,le-am gasit eu dupa moartea ei.o adevarata drama,in orice caz!nu stie cum a putut fi asa de slaba!ar fi putut sa plece,avea unde,si totusi a stat linga el si ne-a chinuit si pe noi,copiii ei.doamne iart-o si o odihneste!iti multumesc ca imi acorzi timp.mai scrie-mi cind ai vreme.
armiedi_19665
Postat pe 31 Mai 2013 16:32
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-31 16:32:41incerc mereu sa ma eliberez de frustrari,insa nu intotdeauna reusesc.stiu ca asa ar trebui sa fac,dar sotul meu nu ma lasa ,zice ca e pacat si sa strigi la parintii tai,si cu tata nu se poate vorbi,nu te lasa daca nu esti de acord cu el,trebuie sa taci,deci,singura solutie e scandalul,si sint satula de asa ceva.faptul ca tac,asta ma impiedica sa ma eliberez.poate ca odata si odata ii vine rindul sa asculte ce am de spus,cind va fi imobilizat si nu va avea incotro.atunci cind va cere un pahar cu apa ,ii voi da dar numai dupa ce asculta ce zic,si dupa ce ii voi citi scrisori pe care mama le scria cind nu mai putea,nu le-a citit nimeni,le-am gasit eu dupa moartea ei.o adevarata drama,in orice caz!nu stie cum a putut fi asa de slaba!ar fi putut sa plece,avea unde,si totusi a stat linga el si ne-a chinuit si pe noi,copiii ei.doamne iart-o si o odihneste!iti multumesc ca imi acorzi timp.mai scrie-mi cind ai vreme.
DRAGA mea te cred si imi imaginez prin ce ai trecut,la mine in familia era la fel,taticul meu o batea pe mama,candaveam varsta de 8 ani a vrut sa o arunce de pe balcón,nu am stiut ce sa fac atunci decat sai dau pantalonii jos si sa fug,asa am scapat-o pe mama de moarte,au fost multe si la mine in familia,am dormit cu mama 2 zile pe scari,am stat nemancate,nespalate,si nu aveam mai mult de 10 ani,aveam note foarte bune in generala desi aveam problema acasa,era mandru de mine tata,am fost singura fata intre 8 baietii,eram febletea lui,dar un ii placea k eu tineam cu mama,nu spun ca bea zi de zi,o data la 2 luni se facea crita,dar era prapad cand venea acasa,cand am mai crescut am cunoscut dragostea,aveam 15 ani,pe la 16 am plecat in Craiova la prietenul meu ca sa fiu cu el cand implinea 18 ani,parintii mei stiau,dar au venit la el acasa cu politia ca sa ma ia,am luat o bataie de am intrat in spital,de atunci parintii mei m-au alungat de acasa,mi-au scos si dosarul de la campina,eram la liceu,la politie,mi-au stricat viitorul,daaaaarrr,ii iubesc nespus de mult,cu 8 luni in urma l-am pierdut pe scumpul meu tatic.iti scriu cu lacrimi in ochii,ca as fi dat anii din viata mea doar ca sa il mai pot vedea,sa ii pot aude vocea,am suferit atunci cand m-au alungat din casa lor,dar pierderea tatalui meu ma doare enorm demult,nu este zi in care sa un ma gandesc la el,a fost un om bun,desi mai avea si el iesirile lui,dar datorita lui si mamei mele eu traiesc,nu i-am judecat niciodata pt ce mi-au facut,poate asa a fost mai bine,acum sunt departe in strainatate si un m-am putut bucura de prezenta lor,nu am apucat sa il strang in brate pe taticul meu si sa ii spun cat il iubesc,tu daca ai ocazia un ezita sa ii zici,fii tare si iarta tot ce ti-au facut in viata casi fara ei nici tu nu ai exista poop
dulcik0021
Postat pe 31 Mai 2013 17:14
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-31 16:21:26ai foarte multa dreptate!!!stiu exact ca asa este,numai ca ,probabil mi-e sufletul prea distrus de prea mica,si nu am suficienta putere sa uit si sa iert.daca as avea timp si rabdare ,intr-o zi sa spun cu detalii ceea ce am trait iti vei da seama ca e f f f greu sa ierti.stiu ca asa ar trebui,dar mintea si sufletul meu de copil au fost maltratate la propriu si probabil,de fapt,nu probabil,ci sigur am ramas cu sechele serioase.sint totusi pe linia de plutire,si sora mea la fel,sintem casatorite,eu am facut-o acum un an,avem casele noastre,muncim,traim decent...dar totusi exista acea .....durere nici nu stiu cum sa-i mai spun,pe care nu o pot controla.recunosc,nu o pot controla!in rest,sint "sufletul petrecerilo",am prieteni adevarati,ne distram de cite ori avem prilejul s a m d.dar am momente destul de urite cind,ma apuca o droie de ginduri si mare noroc cu sotul meu ca intelege si ma ajuta.chiar si el cu calmul lui,zice uneori:fir-ar al naibii de batrin,e nebun de legat!ca-l iau odata si-l trintesc de nu se mai aduna!dar nu ar face asta,zice doar.si eu la fel!culmea e ,ca nu am copii nici eu nici sora measi asta e urmare a trairilor noastre din copilarie.nu e pacat?oricum,iti multumesc ,imi vine bine sa vorbesc despre asta.mai scrie-mi,am nevoie!



Faptul ca te "distrezi" si esti "sufletul petrecerilor", deduc ca "dracul nu e asa de negru"......apropos !, tatalui tau ii placea sa se distreze ?
Daca nu ai copii, nu-i niciun pacat. Este un mare pacat sa ai copii si sa nu stii sa fi parinte Oricum, la 47 de ani, putine sanse ! Sotul mai tanar cu 10 ani ?
kudika_25047
Postat pe 31 Mai 2013 18:50
te astept pe noul meu blog :) http://cms.marius9.webnode.ro/
marius_repyku
Postat pe 31 Mai 2013 23:36
te astept pe noul meu blog :) http://cms.marius9.webnode.ro/
marius_repyku
Postat pe 31 Mai 2013 23:36
te astept pe noul meu blog :) http://cms.marius9.webnode.ro/
marius_repyku
Postat pe 31 Mai 2013 23:36
te astept pe noul meu blog :) http://cms.marius9.webnode.ro/
marius_repyku
Postat pe 31 Mai 2013 23:37
Doamne,citi nebuni din astia sint pe lume,si femeile stau cu ei si isi prejudiciaza copii de copilarie.deci,cam stii si tu cum pot sta lucrurile in aceasta situatie,numai ca tu zici de astea o data la doua luni,sau,ma rog,din cind in cind,dar la noi era tot timpul,si nu neaparat ca se imbata.si treaz era tot asa,un dictator si nimic mai mult.nu tin minte nici macar odata sa fi fost tinuta in brate de tatal meu.trebuia doar sa executam intocmai si la timp ceea ce el comanda.chiar si executind,tot nu era multumit.se infuria din senin,de exemplu:postasul arunca ziarul peste poarta si odata s-a ratacit pe undeva pe sub niste lemne prin curte si pt ca nu am reusit sa-l gasim am luat o bataie cu cureaua si eu si mama,de ne-a invinetit.la 14 ani trebuia sa fiu d-soara de onoare la o nunta si el,dimineata cind a plecat mi-a spus sa spal farfuria din care minca cainele si eu ,fiind ca orice fetita,f preocupata de rochita noua si de toate alea pt nunta am uitat.am mers la nunta din vecini iar cind s-a intors si a gasit farfuria nespalata,a trimis un copil dupa mine,si m-a batut cu cureaua pina am facut pipi pe mine,ca nu-mi mai aduceam aminte ce mi-a ordonat el de dimineata.cum as putea sa uit?asta e doar una,dar cite din astea nu au mai fost?diriginta mea ia zis odata cit de bine invatam si ca trebuie o poza pt panoul de onoare,cum era atunci,si el a dat banii,dar a zis ,ca :ce mare inginerie?in loc sa ma sprijine,sa ma laude si el ca orice parinte.ce sa-ti mai spun?si acum face tot la fel.orice fac bine nu remarca in veci,in schimb daca ceva iese rau atunci nu conteneste cu criticile.acum merg sa car cu sacii rufele sa i le spal.sa nu-l manince raia,cum se spune,si ii fac doua-trei feluri de mincare si numai critica si baga vina.sotul meu mi-a zis ca daca il mai aude vorbind asa ii spune ca nu-mi mai da voie sa-i fac de mincare,dar stiu ca nici el nu face ce zice,ca e un suflet bun,si uite asa ne strica toate sfirsiturle de saptamina cind mergem acolo.cum naiba,sa-l iei in brate?spune si tu!te pup.
armiedi_19665
Postat pe 1 Iunie 2013 09:20
De la: armiedi_19665, la data 2013-05-31 16:32:41incerc mereu sa ma eliberez de frustrari,insa nu intotdeauna reusesc.stiu ca asa ar trebui sa fac,dar sotul meu nu ma lasa ,zice ca e pacat si sa strigi la parintii tai,si cu tata nu se poate vorbi,nu te lasa daca nu esti de acord cu el,trebuie sa taci,deci,singura solutie e scandalul,si sint satula de asa ceva.faptul ca tac,asta ma impiedica sa ma eliberez.poate ca odata si odata ii vine rindul sa asculte ce am de spus,cind va fi imobilizat si nu va avea incotro.atunci cind va cere un pahar cu apa ,ii voi da dar numai dupa ce asculta ce zic,si dupa ce ii voi citi scrisori pe care mama le scria cind nu mai putea,nu le-a citit nimeni,le-am gasit eu dupa moartea ei.o adevarata drama,in orice caz!nu stie cum a putut fi asa de slaba!ar fi putut sa plece,avea unde,si totusi a stat linga el si ne-a chinuit si pe noi,copiii ei.doamne iart-o si o odihneste!iti multumesc ca imi acorzi timp.mai scrie-mi cind ai vreme.


Nu e vorba de urlat, de strigat la tatal tau, ci sa-i spui ce ai pe suflet, pe un ton normal. Sa-i spui de fiecare data cand te deranjeaza ce anume te deranjeaza. Inceputul va fi greu, dar dupa aceea, n-o sa mai ai jena in a-i spune ce gandesti si ce simti.

Inteleg din ceea ce ne-ai scris ca-ti este greu sa interactionezi cu el, n-ai putea angaja pe cineva care sa-i duca de mancare, spre exemplu, ca sa nu mai fi tu nevoita sa intri in contact cu el?

Si ma mai gandeam ca, atunci cand ii vei spune ce ai pe suflet, sa-i ai langa tine si pe sotul tau, si pe sora ta, ca sa-ti intareasca spusele, ca sa te sustina moral si sa te mai tempereze, in caz ca te vei simti depasita de situatia si vei claca.

Eu incerc sa te ajut, sper sa nu te deranjeze acest lucru.

O zi cat mai buna iti doresc!
kudika_32792
Postat pe 1 Iunie 2013 09:40
De la: armiedi_19665, la data 2013-06-01 09:20:47Doamne,citi nebuni din astia sint pe lume,si femeile stau cu ei si isi prejudiciaza copii de copilarie.deci,cam stii si tu cum pot sta lucrurile in aceasta situatie,numai ca tu zici de astea o data la doua luni,sau,ma rog,din cind in cind,dar la noi era tot timpul,si nu neaparat ca se imbata.si treaz era tot asa,un dictator si nimic mai mult.nu tin minte nici macar odata sa fi fost tinuta in brate de tatal meu.trebuia doar sa executam intocmai si la timp ceea ce el comanda.chiar si executind,tot nu era multumit.se infuria din senin,de exemplu:postasul arunca ziarul peste poarta si odata s-a ratacit pe undeva pe sub niste lemne prin curte si pt ca nu am reusit sa-l gasim am luat o bataie cu cureaua si eu si mama,de ne-a invinetit.la 14 ani trebuia sa fiu d-soara de onoare la o nunta si el,dimineata cind a plecat mi-a spus sa spal farfuria din care minca cainele si eu ,fiind ca orice fetita,f preocupata de rochita noua si de toate alea pt nunta am uitat.am mers la nunta din vecini iar cind s-a intors si a gasit farfuria nespalata,a trimis un copil dupa mine,si m-a batut cu cureaua pina am facut pipi pe mine,ca nu-mi mai aduceam aminte ce mi-a ordonat el de dimineata.cum as putea sa uit?asta e doar una,dar cite din astea nu au mai fost?diriginta mea ia zis odata cit de bine invatam si ca trebuie o poza pt panoul de onoare,cum era atunci,si el a dat banii,dar a zis ,ca :ce mare inginerie?in loc sa ma sprijine,sa ma laude si el ca orice parinte.ce sa-ti mai spun?si acum face tot la fel.orice fac bine nu remarca in veci,in schimb daca ceva iese rau atunci nu conteneste cu criticile.acum merg sa car cu sacii rufele sa i le spal.sa nu-l manince raia,cum se spune,si ii fac doua-trei feluri de mincare si numai critica si baga vina.sotul meu mi-a zis ca daca il mai aude vorbind asa ii spune ca nu-mi mai da voie sa-i fac de mincare,dar stiu ca nici el nu face ce zice,ca e un suflet bun,si uite asa ne strica toate sfirsiturle de saptamina cind mergem acolo.cum naiba,sa-l iei in brate?spune si tu!te pup.


Ai ramas blocata in acelasi rol din copilarie, acela al copilului supus, din pacate, de aceea te si sfatuiam sa-l infrunti, ca sa iesi, odata pentru totdeauna, din acest rol in care pici de cate ori esti nevoita sa dai ochii cu el.

Si incearca totusi sa angajezi pe cineva care sa aiba grija de el, ca sa nu te mai rascoleasca atat intalnirile cu el.
kudika_32792
Postat pe 1 Iunie 2013 09:50
da,asa este,nu e "......,atit de negru",discutam doar daca avem sau nu dreptul sa nu urim parintii.si eu imi pun intrebarea asta,si dupa cum vezi,nu stiu sigur raspunsul.de aceea ma bucur ca pot conversa cu voi poate ma mai "luminez" un pic,ca din afara situatia se vede mai obiectiv.tata se distra pe cinste,dar cu strainii,mai bune zis cu "strainele",intelegi ce vreau sa zic!nici odata nu mergea cu mama undeva,pina si la statiune la sinaia s-a dus singur,sau,ma rog...numai el stie.sotul meu e cu aproape sase ani mai tinar ca mine,dar nu are mare relevanta.nu am eu mai multa minte ca el,glumesc,binenteles!are suflet bun si asta e cel mai important!uneori e prea bun,cind ii zic eu ca ar trebui sa-l scuture un pic,pe prostul ala batrin!ride si spune:cum sa-l scutur,tu nu vezi ca nu e decit un mosulica?e pacat!numai ca el nu a trait copilaria si adolescenta ca mine,si vorba aia:"satulu nu crede flamindului!"ma crede el intr-o oarecare masura ca acum vede si el cum e "tiranul"dar ,ma rog....oricum,am avut mare noroc cu el,cind nici nu mai credeam ca ma voi casatori vreodata,ne-am cunoscut si din acel moment am ramas impreuna.e drept ca ne-am cunoscut in strinatate,unde nu e usor,am avut momente grele,am fosta si f bolnava si el ,cind eu ma gindeam ca as putea muri sau ramine o leguma,a cumparat verighetele,ca si cum ar fi zis:agata-te de astea,trebuie sa traiesti!si multumesc la Dzeu pt asta in fiecare zi.avem patru ani impreuna,au fost momente mai multe grele,asa am inceput noi,dar iata ca acum este bine.ne-am hotarit sa ne traim restul vietii impreuna nu pt ca am fi avut "fluturi"in stomac,cum se zice,ci pt ca am stiut sa fim maturi,era si cazul,la virsta noastra.pe el il poti vedea daca vrei,pe HORA TV,daca prinzi,ii place sa cinte,numele este Nicolae Armie.uite,ca m-ai facut sa vorbesc si de lucruri bune,iti multumesc!vezi ce inseamna sa comunici?si el ma intreba zilnic ce mi-au mai raspuns prietenii de pe "kudika".te pup.mai vorbim daca poti si tu.
armiedi_19665
Postat pe 1 Iunie 2013 09:58
multumesc din suflet,de asta am nevoie!sa stii ca facusem odata un "complot" cu sotul si cu sora mea si cu cumnatul meu,ca toti sintem afectati de atitudinea lui,dar iar,am renuntat.trebuie sa incep eu,si numai cu cearta se poate ca el nu asculta pe nimeni vorbind.poate ca intr-o zi se va intimpla,oricum si ei sint pregatiti ca stiu ca eu sint cea mai "pornita"si ma vor sustine.trebuie doar sa incep eu.se descurca singur oarecum dar tot trebuie sa merg sa vad de "nemernic"pt ca curatenia,lasa de dorit,trebuie spalate rufele si rinduit un pic pe acolo.si cind fac curat,se infurie ca misc lucrurile de la loc,de parca ai putea face curat ne miscind obiectele de la loc.e nebun,ce mai!si ii tine figura cu noi,ca sintem buni la suflet,profita si acum de asta.asa cum a profitat de prostia si de bunatatea mamei,mai bine zis de slabiciunea ei.fii sigura ca daca as avea banu mai multi as plati pe cineva si nu m-as duce,dar stii cum e,abia ne ajung pt propriul nostru confort.el a vindut o casa dupa moartea mamei si noua ne-a dat exact cit spune legea,restul i-a facut praf,ca ,cica el vrea sa traiasca bine.acum nu mai are nimic,decit pensia si ne mai pune uneori cite o factura in brate.mi-au spus femei din sat cum a chemat o maseoza cind avea bani,eu cred ca era prostituata,si atunci,ce sa mai zici?cum sa nu-mi vina sa-i sucesc capul?si uite ca n-o fac,totusi.dar nici de iubit,nu-l pot iubi.asta ce inseamna,oare?ca-l urasc,nu?oare am sau nu dreptul?te pup.
armiedi_19665
Postat pe 1 Iunie 2013 10:14
asa este,am ramas blocata acolo,in subconstietul copilariei,pt ca atunci nu poti face cum ar trebui ca esti mic si neputincios,si uite acuma ce trag!sint pe linia de plutire,dar totusi sint afectata f tare.important si bine este ca realizez lucrul acesta.ca stii cum e:daca recunosti o problema pe care o ai,ai sansa sa o si rezolvi.sint multi care nu-si dau seama.si reactioneaza ca atare,inebunesc si ei,saracii!nu ca eu as f...bine,dar sper ca nu sint chiar nebuna!de tot,vreau sa zic!hai ca glumesc,doamne fereste!mai vorbim.imi place daca si tie ,mai scrie-mi.
armiedi_19665
Postat pe 1 Iunie 2013 10:22
De la: armiedi_19665, la data 2013-06-01 10:22:44asa este,am ramas blocata acolo,in subconstietul copilariei,pt ca atunci nu poti face cum ar trebui ca esti mic si neputincios,si uite acuma ce trag!sint pe linia de plutire,dar totusi sint afectata f tare.important si bine este ca realizez lucrul acesta.ca stii cum e:daca recunosti o problema pe care o ai,ai sansa sa o si rezolvi.sint multi care nu-si dau seama.si reactioneaza ca atare,inebunesc si ei,saracii!nu ca eu as f...bine,dar sper ca nu sint chiar nebuna!de tot,vreau sa zic!hai ca glumesc,doamne fereste!mai vorbim.imi place daca si tie ,mai scrie-mi.


Dar tu nu esti nebuna, nici in gluma sa nu spui asta despre tine!

Ai incercat sa vorbesti cu un psiholog despre trauma copilariei tale, dar cu altcineva, nu cu sora ta?
kudika_32792
Postat pe 1 Iunie 2013 10:34
De la: armiedi_19665, la data 2013-06-01 09:58:54da,asa este,nu e "......,atit de negru",discutam doar daca avem sau nu dreptul sa nu urim parintii.si eu imi pun intrebarea asta,si dupa cum vezi,nu stiu sigur raspunsul.de aceea ma bucur ca pot conversa cu voi poate ma mai "luminez" un pic,ca din afara situatia se vede mai obiectiv.tata se distra pe cinste,dar cu strainii,mai bune zis cu "strainele",intelegi ce vreau sa zic!nici odata nu mergea cu mama undeva,pina si la statiune la sinaia s-a dus singur,sau,ma rog...numai el stie.sotul meu e cu aproape sase ani mai tinar ca mine,dar nu are mare relevanta.nu am eu mai multa minte ca el,glumesc,binenteles!are suflet bun si asta e cel mai important!uneori e prea bun,cind ii zic eu ca ar trebui sa-l scuture un pic,pe prostul ala batrin!ride si spune:cum sa-l scutur,tu nu vezi ca nu e decit un mosulica?e pacat!numai ca el nu a trait copilaria si adolescenta ca mine,si vorba aia:"satulu nu crede flamindului!"ma crede el intr-o oarecare masura ca acum vede si el cum e "tiranul"dar ,ma rog....oricum,am avut mare noroc cu el,cind nici nu mai credeam ca ma voi casatori vreodata,ne-am cunoscut si din acel moment am ramas impreuna.e drept ca ne-am cunoscut in strinatate,unde nu e usor,am avut momente grele,am fosta si f bolnava si el ,cind eu ma gindeam ca as putea muri sau ramine o leguma,a cumparat verighetele,ca si cum ar fi zis:agata-te de astea,trebuie sa traiesti!si multumesc la Dzeu pt asta in fiecare zi.avem patru ani impreuna,au fost momente mai multe grele,asa am inceput noi,dar iata ca acum este bine.ne-am hotarit sa ne traim restul vietii impreuna nu pt ca am fi avut "fluturi"in stomac,cum se zice,ci pt ca am stiut sa fim maturi,era si cazul,la virsta noastra.pe el il poti vedea daca vrei,pe HORA TV,daca prinzi,ii place sa cinte,numele este Nicolae Armie.uite,ca m-ai facut sa vorbesc si de lucruri bune,iti multumesc!vezi ce inseamna sa comunici?si el ma intreba zilnic ce mi-au mai raspuns prietenii de pe "kudika".te pup.mai vorbim daca poti si tu.


Uite, asta e iubire adevarata, ceea ce te leaga pe tine si sotul tau. El ti-a fost alaturi cand tie nu-ti mergea bine, el iti este alaturi cand iti spui pasurile, el iti este aproape, intotdeauna! Nu pot decat sa va felicit pentru iubirea ce vi-o purtati si relatia frumoasa pe care o aveti!

Iar referitor la faptul ca la distractii esti sufletul petrecerilor, faptul ca esti un om care stie sa se bucure de orice clipa, nu te face un om superficial care a trecut usor peste ceea ce i s-a intamplat, dupa cum a sugerat altcineva, ci esti un om care a invatat sa aprecieze ceea ce-i ofera viata. Mai ales ca erai sa-ti pierzi viata, mai ales lucrul asta sunt convinsa ca te-a facut sa apreciezi si mai mult viata, si orice clipa pe care ea ti-o ofera.

In tine traiesc, ca sa spun asa, doua fiinte, cea care se bucura de viata si fiinta cea mica, acea copila trista, ce are sufletul ranit...
kudika_32792
Postat pe 1 Iunie 2013 10:44
De la: kudika_32792, la data 2013-06-01 09:50:32

Ai ramas blocata in acelasi rol din copilarie, acela al copilului supus, din pacate, de aceea te si sfatuiam sa-l infrunti, ca sa iesi, odata pentru totdeauna, din acest rol in care pici de cate ori esti nevoita sa dai ochii cu el.

Si incearca totusi sa angajezi pe cineva care sa aiba grija de el, ca sa nu te mai rascoleasca atat intalnirile cu el.

nu's psiholog, dar stiu ca intotdeauna trebuie sa te confrunti cu problemele, pt ca in cazul de fata, v-a veni momentul cand acel tata v-a disparea, iar ea va ramane cu aceleasi tare nerezolvate!
MissDarine
Postat pe 1 Iunie 2013 10:46
De la: armiedi_19665, la data 2013-06-01 10:14:14multumesc din suflet,de asta am nevoie!sa stii ca facusem odata un "complot" cu sotul si cu sora mea si cu cumnatul meu,ca toti sintem afectati de atitudinea lui,dar iar,am renuntat.trebuie sa incep eu,si numai cu cearta se poate ca el nu asculta pe nimeni vorbind.poate ca intr-o zi se va intimpla,oricum si ei sint pregatiti ca stiu ca eu sint cea mai "pornita"si ma vor sustine.trebuie doar sa incep eu.se descurca singur oarecum dar tot trebuie sa merg sa vad de "nemernic"pt ca curatenia,lasa de dorit,trebuie spalate rufele si rinduit un pic pe acolo.si cind fac curat,se infurie ca misc lucrurile de la loc,de parca ai putea face curat ne miscind obiectele de la loc.e nebun,ce mai!si ii tine figura cu noi,ca sintem buni la suflet,profita si acum de asta.asa cum a profitat de prostia si de bunatatea mamei,mai bine zis de slabiciunea ei.fii sigura ca daca as avea banu mai multi as plati pe cineva si nu m-as duce,dar stii cum e,abia ne ajung pt propriul nostru confort.el a vindut o casa dupa moartea mamei si noua ne-a dat exact cit spune legea,restul i-a facut praf,ca ,cica el vrea sa traiasca bine.acum nu mai are nimic,decit pensia si ne mai pune uneori cite o factura in brate.mi-au spus femei din sat cum a chemat o maseoza cind avea bani,eu cred ca era prostituata,si atunci,ce sa mai zici?cum sa nu-mi vina sa-i sucesc capul?si uite ca n-o fac,totusi.dar nici de iubit,nu-l pot iubi.asta ce inseamna,oare?ca-l urasc,nu?oare am sau nu dreptul?te pup.


Hmm, sincer nu cred ca-l urasti, ci cred ca esti doar foarte suparata pe el si pe ceea ce v-a facut. Esti inca foarte afectata de ceea ce ti s-a intamplat in copilarie, esti inca traumatizata de toate acele lucruri.

Trateaza si cu tu cu indiferenta ceea ce el iti spune, cu raceala chiar, gandeste-te ca un strain iti face toate acele observatii si nicidecum tatal tau, daca nu poti gasi in tine resursele de a-l infrunta.

Gandeste-te ca nu e important pentru tine ceea ce cred sau spun niste persoane care nu te apreciaza, ci este important este ceea ce spun cei ce te apreciaza si te iubesc. Pentru persoane care nu dau doi bani pe tine, nu se merita sa suferi sau sa plangi. Stiu ca poate suna banal ceea ce-ti spun sau a cliseu, dar este foarte adevarat acel indemn. Priveste-i cu foarte multa detasare, pe cat posibil, pe cei ce te critica, fie ca e vorba de tatal tau, colegi, amici etc.

Si incearca sa nu te mai gandesti atat, la ce a spus x sau y, la ce a facut x sau y, gandeste in felul urmator: imi schimba viata in bine ceea ce a spus sau a facut x sau y la adresa mea? Daca raspunsul tau este "nu", atunci ignora acele spuse sau acele intamplari.
kudika_32792
Postat pe 1 Iunie 2013 10:56
De la: MissDarine, la data 2013-06-01 10:46:00
De la: kudika_32792, la data 2013-06-01 09:50:32

Ai ramas blocata in acelasi rol din copilarie, acela al copilului supus, din pacate, de aceea te si sfatuiam sa-l infrunti, ca sa iesi, odata pentru totdeauna, din acest rol in care pici de cate ori esti nevoita sa dai ochii cu el.

Si incearca totusi sa angajezi pe cineva care sa aiba grija de el, ca sa nu te mai rascoleasca atat intalnirile cu el.

nu's psiholog, dar stiu ca intotdeauna trebuie sa te confrunti cu problemele, pt ca in cazul de fata, v-a veni momentul cand acel tata v-a disparea, iar ea va ramane cu aceleasi tare nerezolvate!


Perfect adevarat, de aceea, o si sfatuiam sa iasa din acel rol al copilului supus si sa-i spuna tatalui ei ceea ce gandeste sau simte! Dar ma gandesc, ca ea se teme de reactiile pe care le-ar avea atunci, cand ar spune tot ce s-a acumulat pe suflet in toti acesti ani, si ar exploda ca un vulcan, iar atunci e bine sa abordeze problema, pas cu pas.
kudika_32792
Postat pe 1 Iunie 2013 10:59
cred ca ar fii mai bine sa inlocuiesti ura cu ignorare.dirijeaza-ti potentialul energetic spre ceva constructiv
kudika_21209
Postat pe 1 Iunie 2013 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gemeni si Scorpion! Oare merge? 8 De la: adina_black 23 Octombrie 2009 17:09
Colega barfitoare si fitilista 10 De la: Napalm 23 Noiembrie 2011 19:36
EL are 35 de ani, iar eu sunt indragostita de el si muuult mai mica 127 De la: kudika086485 12 Decembrie 2009 19:10
gemei-leu 6 De la: Raluca_SA 14 Septembrie 2009 11:34
Am si eu nevoie de sfaturi - VA ROG 32 De la: mitura 25 Iulie 2010 23:52