Setari Cookie-uri

AVEM DREPTUL sa ne uram parintii!

De la: battleofwits, la data 2011-04-21 20:57:27
De la: scorpio67, la data 2011-04-21 20:43:45
Draga mea , da , ai libertatea sentimentelor , adica si sa urasti si sa iubesti la fel de mult.Ca ura consuma inutil energia , e foarte adevarat , ca nu e bine , iar adevarat.Dar nu poti impune unui om care a fost educat la propriu cu sucitorul de lana , ca altfel nu-i intra bine in cap "teoria", sa nu aiba cel putin resentimente si traume din cauza asta.Eu nu ma refer la prostioare ci la batai primite degeaba, ca mod de educatie.


primul pas e iertarea,
pana nu-i ierti o sa te macine la nesfarsit (ca un joc de ping-pong)
stiu ca suna aiurea, insa daca am reusit s-o inteles-o eu ca barbat pentru tine ca femeie trebuie sa fie "floare la ureche"




Imi pare rau dar nu iert rautatile gratuite , nemeritate ca sa spun asa, cu atat mai mult parintilor mei care m-au facut pentru ca au vrut, nu le-am impus sa ma aduca pe lume.Sa faci rau copilului tau pentru ca ai fost educat cu bata ti se pare normal? Mie nu?
Sa zicem ca reusesc de cele mai multe ori sa ma detasesz de momentele astea neplacute si sa ma uit spre viitor cu bucurie pentru ca am langa mine un om care compenseaza tot ce a fost rau si neplacut.
Da , ideal ar fi sa pot ierta, dar nu prea reusesc si totusi nu-i urasc , in anii dinaintea mortii lor chiar mi-a fost tare mila de ei , chiar si de mama care continua sa imi vorbeasca oribil.Am pus-o pe seama bolii ei si am incercat sa ignor toate astea.

Postat pe 25 Aprilie 2011 14:22
interesant si nu deloc de neluat in seama
eu cred ca mai inainte de toate biblic vorbim nu avem dreptul sa judecam
Biblia este doar o culegere de texte si se mai si contrazice pe alocuri
insa URA este un sentiment uman care nu baduce nmic bun, anagramind ce obtinem?
ura se imprastie in suflet si poate chiar in organism si creeaza boala si suferinta.
Nu ajunge suferinta care te-a adus la URA?
de ce sa nu o stirpesti si sa raspunzi cu dragoste?
healthy017428
Postat pe 25 Aprilie 2011 18:26
De la: arianablue, la data 2011-04-04 11:02:30Este deloc surprinzator cum baiatul Ovidiu Tucu a iesit pe primul loc la semifinala Romanii au talent. Toata lumea a inceput sa planga de emotie ascultand cantecul unui pusti nonconformist care regreta ca a ramas singur pe lume si care le multumeste parintilor de dincolo de nori pentru sprijinul lor. Mesajul lui: Iubiti-va parintii!

Oare cati dintre cei care au suspinat nu s-au intrebat daca oare fac suficient de multe pentru parintii lor, ii iubesc destul... sau daca au facut cat au fost in viata, daca i-au iubit...

Oare dragostea vine ca o obligatie?
Se pare ca da! A 5-a porunca din Vechiul Testament (care btw e vechi, deci nu ar trebui sa fie luat in calcul) este ridicata la fileu de cei cu in grad inalt de morala: " ". Cinsteste pe tatal si pe mama ta, ca bine sa-ti fie tie si sa traiesti ani multi pe pamant
Cu alte cuvinte, daca nu ii cinstesti, nu o sa iti fie bine.

De ce pentru copii fata de parinti exista o asemenea obligatie care nu este si reciproca. De ce parintii, din diverse motive (chiar si cel ca asa li s-a intamplat si lor) reusesc sa isi bata, sa isi umileasca, sa isi batjocoreasca copii si apoi sa astepte implinirea celei de-a 5-a porunci. Multi copii cresc cu un self esteem decimat pentru ca cei meniti sa ii protejeze, sa ii invete cum sa tina piept vietii ii invata fix contrarul prin educatia malefica pe care o implementeaza.

"Bataia e rupta din rai" zic unii. Fosti copii considera ca nu au fost batuti suficient pentru cate boacane au facut, iar altii considera ca faptul ca au fost "tinuti in frau" de catre parinti i-a facut sa ajunga departe...

Singurul lucru pe care mi-l aduc aminte dupa o bataie este frica, nu lectia pe care se presupune ca trebuie sa o invat. Si oare m-am oprit din boacane pentru ca mi-am luat-o? Nu, doar ca le-am ascuns. Si oare am devenit perfecta in viziunea parintilor mei imperfecti? Nu, pentru ca indiferent ce as fi facut, cat de bine as fi facut ceva, erau alte lucruri pe care nu le faceam, asa ca ma intorceam la 0. Oare mi-au aratat intelegere si dragoste cand am pierdut ceva? Nu, pentru ca daca am piedut nu meritam? Oare m-au aparat cand aveam nevoie? Nu, s-au intors impotriva mea!

Ce poate invata un copil din acest tip de experienta? Sa nu se iubeasca pe sine, sa se teama de cei din jur, sa faca orice pentru toata lumea pentru a le intra in gratii si a le obtine respectul. Porunca 5 pune o presiune suplimentara. Ca sa traiesti multi ani pe pamant trebuie sa ii iubesti pe Parinti. Astfel ca acest copil reuseste doar in putine situatii sa isi cunoasca adevaratele sentimente si sa isi recunoasca drepturile.

Si da! copii, oameni mari cu copii traunatizati in voi! Aveti dreptul de a va ura parintii in aceeasi masura in care il urati pe cel care va fura portofelul! Este decizia voastra daca procedati pentru sau in impotriva sufletului vostru. Abia aici sta cheia vietii lungi!






ura ucide, de asta salbaticii aia care au scris vechiul testament ti-au lasat tie scris foarte frumos si ca sa folosesti fara sa ai in creier o intreaga lectie de chimie cateva cuvinte: Cinsteste pe tatal si pe mama ta, ca bine sa-ti fie tie si (subliniez continuarea) sa traiesti ani multi pe pamant.

ura are o formula chimica care afecteaza organismul nostru. e bine sa nu apelezi la ea. alte motive: familia trebuie sa fie unita ca sa se apere, mai ales intr-o tara ca a noastra in care pana si statul te ataca. trebuie sa fie ca un pumn. daca este ca o palma cu degete rasfirate sufli in ea ca intr-o lumanare.

si eu am primit diverse pedepse de la ai mei de-a lungul timpului. nu multe ci cu moderatie si nu stiu daca m-au afectat in vreun fel. au fost alte lucruri pe care le fac ei si au fost mai periculoase si au lasat unele urme. frica de care zici tu e necesara, altfel (si mi s-a parut si mie ciudat dar e adevarat dupa unii psihologi!) vei avea numai oameni care iti vor pune mana pe firele de inalta tensiune pentru ca nu au fost invatati niciodata cu durerea. sau vor muri in transeu intr-un razboi inainte de a lupta. o doza de agresivitate si frica ne este inca necesara pe planeta asta.
leo_
Postat pe 26 Aprilie 2011 12:48
Pe mine m-au vrut cu disperare parintii. M=au avut la o diferenta de 15 ani dupa fratele meu. ...si acum mama m-a dat in tribunal pentru o coliba de casa. Tata a murit demult saracul...ma bucur intr-un fel ca nu vede ce face mama cu mine.Dar nu pot s-o urasc, plang si ma necajesc de ceea ce face...adevarul e ca are 84 de ani. Asa ca nu ma iau dupa ea. I-a spus la sotu sa ma arunce in strada cu copii cu tot...si cate si mai cate. E greu sa ai o asa mama. Care in loc sa stea linistita cu nepoti...umbla prin tribunale cu fica. I-am spus ca nu vreau nimic..dar ea tot la tribunal vrea ca asa zice legea! Voi ce a-ti face in locul meu, a-ti ura-o sau a-ti zice ca varsta e de vina? Un lucru ma mira, de ce imi vrea atata rau? De ce a vrut musai o fata cand ea l-a iubit si idolatrizat mereu doar pe fratele meu? Ma intreb daca ea m-a iubit vreodata, ca ma tinea din certuri in certuri si imi cumpara haine cand o certa tata. Ah! si casa vrea sa i-o dea tot la fiul ei, Eu vreau doar liniste dar vad ca nici de aia nu am parte. Nu am avut in minte nici macar o secunda URA. In schimb simt ca nu am fost si nu sunt iubita de mama.
rubyn
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:53
Mie mi se pare interesant topicul iar cei care n-au trecut prin umilinte, batai etc nu prea au ce comenta. Are dreptate fata daca ii urasti de ce s nu recunosti.... dar poate nu este vb de ura ci doar de sila....
Mai sunt unele specimene de parinti care te iubesc atat de tare k ajung sa-ti controleze fiecare pas, sa te sufoce cu atatea pretentii, reprosuri si critici constructive in mintea lor...nu fac altceva decat s te demoralizeze sa-ti aduca aminte de lucruri imbecile cum ar fi "n-ai vrut fata mea s te tii de balet" (aveam 6 ani in puuuuiii mei ) adik la 6 ani ma vedea k pe o pers. capabila de a lua decizii iar la 25 ma trateaza k pe o handicapata. Vb de mama k tata are alta famile slava Domnului ..asta dupa ce au reusit sa ma traumatizeze suficient amandoi..ea prin faptul k a ramas cu el in conditiile in care erau iar el prin nemernicia si alcoolul dat pe gat in cantitati industriale . Independenta am fost si independenta voi fi nu regret nimik din prostiile care le-am facut deoarce acum am scoala vietii si stiu sa ma descurc in situatii complicate. Daca ar fi fost in locu meu vreun copil mai slab de ingeri n-ar fi rezistat ...ar fi crapat de vreo criza de nervi , anevrism ceva pentru k nu ar fi stiut cum s se razvrateasca......
Asa k "psihologilor" nu mai fiti voi contra fetei care opteaza pentru recunoasterea sentimentului de ura.............asa k iubiti-va parintii
kagome_kudika
Postat pe 29 Aprilie 2011 19:53
De la: arianablue, la data 2011-04-04 13:33:47spun a "invata" pentru ca iubirea face parte din bagajul pe care il inveti de la parinti
ai sa observi ca acei copii cu parinti "dazaxati", nu stiu sa iubeasca, cel mult or sa copie iubirea din telenovele

din pacate viata e naspa si inechitabila ...
poate cu timpul o sa inveti ce inseamna iubirea
altfel nu vei face decat sa ramai in extrema opusa a "iubiri telenovelistice", adica in ura, dar daca te multumeste asta ...foarte bine


Ca sa ma fac mai bine inteleasa: ai perfecta dreptate, iubirea face parte din bagajul invatat de la parinti. dar ce faci cand nu il ai?
Daca vrei sa inveti sa iubesti imiti ce vezi in jur. Faci mai multe pentru ceilalti, le oferi dragoste si compasiune, dai saracilor de mancare, uzi florile, gatesti pentru prieteni... s-ar putea sa faci asta toata viata, sa te consideri o persoana iubitoare si plina de compasiune. dar poate depresiile pe care le ai din cand in cand sa iti puna semne de intrebare... poate tradarea unui prieten pentru care ai dat totul sa te rascoleasca pana la sange, poate umilinta unui shef care vede ca poti munci cat 10 si iti da sa muncesti cat 12 si mai tipa la tine ca esti incapabil sa te doara... astea toate sunt construite pe golul interior. Tu esti in continuare o persoana iubitoare si plina de compasiune. dar oare nu ai ca prima obligatie sa te iubesti pe tine? nu ai ca prima obligatie si ii spui prietenului ca nu esti dator sa ii rezolvi toate problemele si sa il pui inaintea ta? iar daca te tradeaza, te tradeaza numai in notiunea ta, in raportul tau cu ce ai dat si ce ai primit, in raportul copilului invatat sa faca eforturi pentru a multumi parinti vesnic nemultumiti! sau poate nu ii poti spune sefului ca dreptul tau este sa fi respectat? Pentru ca la origini nu ai fost invatat ce este acela respectul!
Copilul din tine nu poate sa se intoarca in timp sa ii spuna parintilor ca este tratat nedrept, ca este umilit, ca este abandonat, ca este debusolat, ca nu se simte iubit! Si poate ca daca atunci cand esti umilit de altii si ii urasti pentru acest lucru, nu ii iubesti, este just sa aplici aceleasi principii si originii acestor sentimente????.
Nu militez pentru ura sustinuta, militez pentru a recunoaste acest sentiment al copilului abandonat, de a ti-o asuma , de a merge mai departe.
Atunci cand ii spui unei persoane ca nu are dreptul sa simta asa ceva, persoana respectiva isi construieste un blocaj. Vreau sa spun oamenilor care simt ca au aceste sentimente ca este DREPTUL lor, este ADEVARUL lor si ca trebuie sa si-l asume![/quote]

ARIANA TE INTELEG , exista si familii in care se cultiva ura iar bataia este ridicata la Rang de pedeapsa suprema.
Cert este ca parintii care isi bat, isi umilesc, isi abandoneaza copii nu au nici macar o singura scuza, si trebuie sa isi suporte consecintele propriilor fapte, daca nu la tinerete, macar la batranete.
La batranete pe toti ii apuca un soi de "spasire", de fapt, se tem ca batranetea este lunga si grea, si singura.......
Eu as opta ptr IGNORANTA, sa ii ignori pur si simplu, sa le stergi numerele de telefon, sa nu mai existe ptr tine.
Este cumplit sa traiesti intr-o asemenea familie, in care singurul sentiment este frica, frica ca vine acasa ca te bate, frica ca vine acasa si te umileste, ca te injura, si ca te uraste.
Cu fiecare bataie, cu fiecare umilinita parintii isi arata URA. Si de fapt, nu copii urasc. ci parintii isi urasc copii, si parintii ii invata pe copii ce este ura.
Ura este singurul sentiment care se cultiva in asemenea familii.
Si nu, nu, in nici un caz, parintii nu trebuie iertati ptr asta, ptr ca ura lor asupra copiilor are un efect asupra intregii vietii, copii mereu vor avea complexe si frustrari.

Ca sa te astepti de la un copil pe care l-ai batut toata copilaria, pe care l-ai chinuit, si l-ai umilit in ultimul hal, sa iti spuna "sarut-mana".....atunci, scuze, dar acel parinte este un ignorant notoriu.

Copilul uraste ptr ca a fost urat la randul lui, si ptr ca ura este singurul sentiment pe care il cunoaste, ura, frica, spaima, teama de oameni, nesiguranta in viata.

Si aceste sentimente raman intotdeauna intiparite in minte si in comportament.

Da, sunt lucruri care nu se iarta, NICIODATA, iar comportamentul abuziv al parintilor asupra copiilor este unul dintre ele.
Si asta ptr ca acest comportament abuziv il va urmari si afecta toata viata pe acel copil, indiferent ce va face.

Ce este mai trist, este ca ca atunci cand se maturizeaza, copilul devine si mai constiEnet de ceea ce s-a intamplat, intelege totul mult mai bine, asta ptr ca vede in jurul lui exemple de cum trebuie sa arate o "familie normala,", ce sentimente trebuie sa existe:toleranta, intelegere, iubire, ajutor.

"Rufele se spala in familie", si "gunoiul se ascunde sub pres", si multi, multi copii trebuie sa joace un teatru penibil si sa pozeze in familie minunata ptr ca asta "da bine in ochii lumii, "iar lumea nu trebuie sa rada de el".

Dar nimeni nu stie ce se ascunde in inima acelui copil, si ce sta de fapt, in spatele pozei.
Asa ca, DA, draga ARIANA, ai tot dreptul sa simti asa cum iti dicteaza inima, si ai dreptul sa ii ignori pe cei care ti-au facut rau.

Nu ii mai suna, nu ii mai cauta, rupe de tot relatiile, este singura ta sansa sa te "vindeci", daca doar "urasti", o sa fie si mai rau.

Cel mai bine ii IGNORI defintiv . ASa cum te-am umilit, cum te-au batut , si ti-au distrus copilatia, tu UITA-I.
Ei nu mai exista pentru tine, ptr ca de paft nu au existat niciodata.

Si totul a inceput din momentul in care TU NU AI EXISTAT PTR EI, daca te iubeau si te respectau nu se purtau abuziv cu tine.

Este o povara foarte grea ptr sufletul tau, mai ales ca societatea este normata de "reguli", si orice este o exceptie, este vazut prost in randul lumii.
Tie nu trebuie sa iti pese de gura lumii, si trebuie sa iit construiesti propria ta viata, departe de toate lucrurile astea urate si dramatice.
nadine20011
Postat pe 29 Aprilie 2011 22:13
De la: arianablue, la data 2011-04-04 11:02:30Este deloc surprinzator cum baiatul Ovidiu Tucu a iesit pe primul loc la semifinala Romanii au talent. Toata lumea a inceput sa planga de emotie ascultand cantecul unui pusti nonconformist care regreta ca a ramas singur pe lume si care le multumeste parintilor de dincolo de nori pentru sprijinul lor. Mesajul lui: Iubiti-va parintii!

Oare cati dintre cei care au suspinat nu s-au intrebat daca oare fac suficient de multe pentru parintii lor, ii iubesc destul... sau daca au facut cat au fost in viata, daca i-au iubit...

Oare dragostea vine ca o obligatie?
Se pare ca da! A 5-a porunca din Vechiul Testament (care btw e vechi, deci nu ar trebui sa fie luat in calcul) este ridicata la fileu de cei cu in grad inalt de morala: " Cinsteste pe tatal si pe mama ta, ca bine sa-ti fie tie si sa traiesti ani multi pe pamant".
Cu alte cuvinte, daca nu ii cinstesti, nu o sa iti fie bine.

De ce pentru copii fata de parinti exista o asemenea obligatie care nu este si reciproca. De ce parintii, din diverse motive (chiar si cel ca asa li s-a intamplat si lor) reusesc sa isi bata, sa isi umileasca, sa isi batjocoreasca copii si apoi sa astepte implinirea celei de-a 5-a porunci. Multi copii cresc cu un self esteem decimat pentru ca cei meniti sa ii protejeze, sa ii invete cum sa tina piept vietii ii invata fix contrarul prin educatia malefica pe care o implementeaza.

"Bataia e rupta din rai" zic unii. Fosti copii considera ca nu au fost batuti suficient pentru cate boacane au facut, iar altii considera ca faptul ca au fost "tinuti in frau" de catre parinti i-a facut sa ajunga departe...

Singurul lucru pe care mi-l aduc aminte dupa o bataie este frica, nu lectia pe care se presupune ca trebuie sa o invat. Si oare m-am oprit din boacane pentru ca mi-am luat-o? Nu, doar ca le-am ascuns. Si oare am devenit perfecta in viziunea parintilor mei imperfecti? Nu, pentru ca indiferent ce as fi facut, cat de bine as fi facut ceva, erau alte lucruri pe care nu le faceam, asa ca ma intorceam la 0. Oare mi-au aratat intelegere si dragoste cand am pierdut ceva? Nu, pentru ca daca am piedut nu meritam? Oare m-au aparat cand aveam nevoie? Nu, s-au intors impotriva mea!

Ce poate invata un copil din acest tip de experienta? Sa nu se iubeasca pe sine, sa se teama de cei din jur, sa faca orice pentru toata lumea pentru a le intra in gratii si a le obtine respectul. Porunca 5 pune o presiune suplimentara. Ca sa traiesti multi ani pe pamant trebuie sa ii iubesti pe Parinti. Astfel ca acest copil reuseste doar in putine situatii sa isi cunoasca adevaratele sentimente si sa isi recunoasca drepturile.

Si da! copii, oameni mari cu copii traunatizati in voi! Aveti dreptul de a va ura parintii in aceeasi masura in care il urati pe cel care va fura portofelul! Este decizia voastra daca procedati pentru sau in impotriva sufletului vostru. Abia aici sta cheia vietii lungi!







Esti desteapta,dar iti va fi greu sa fii inteleasa corect pentru ca noi oamenii judecam permanent, fara sa incercam sa intelegem. Probabil ca primul pas in drumul catre iertare e constientizarea sentimentelor actuale, care de multe ori sunt de ura in cazul unui copil abuzat. Negarea nu duce decat la mai multa ura, care clocoteste interior. Daca nu constientizezi anumite sentimente cum sa le poti intelege, cum sa-ti poti da seama cum sa treci peste ele? Speram la o lume frumoasa, plina de iubire dar uitam ca drumul spre iertare si iubire poate fi inselator, iubirea trebuie construita din interior...
sakura_7777777
Postat pe 1 Mai 2011 19:25
De la: scorpio67, la data 2011-04-25 14:22:10
De la: battleofwits, la data 2011-04-21 20:57:27
De la: scorpio67, la data 2011-04-21 20:43:45
Draga mea , da , ai libertatea sentimentelor , adica si sa urasti si sa iubesti la fel de mult.Ca ura consuma inutil energia , e foarte adevarat , ca nu e bine , iar adevarat.Dar nu poti impune unui om care a fost educat la propriu cu sucitorul de lana , ca altfel nu-i intra bine in cap "teoria", sa nu aiba cel putin resentimente si traume din cauza asta.Eu nu ma refer la prostioare ci la batai primite degeaba, ca mod de educatie.


primul pas e iertarea,
pana nu-i ierti o sa te macine la nesfarsit (ca un joc de ping-pong)
stiu ca suna aiurea, insa daca am reusit s-o inteles-o eu ca barbat pentru tine ca femeie trebuie sa fie "floare la ureche"




Imi pare rau dar nu iert rautatile gratuite , nemeritate ca sa spun asa, cu atat mai mult parintilor mei care m-au facut pentru ca au vrut, nu le-am impus sa ma aduca pe lume.Sa faci rau copilului tau pentru ca ai fost educat cu bata ti se pare normal? Mie nu?
Sa zicem ca reusesc de cele mai multe ori sa ma detasesz de momentele astea neplacute si sa ma uit spre viitor cu bucurie pentru ca am langa mine un om care compenseaza tot ce a fost rau si neplacut.
Da , ideal ar fi sa pot ierta, dar nu prea reusesc si totusi nu-i urasc , in anii dinaintea mortii lor chiar mi-a fost tare mila de ei , chiar si de mama care continua sa imi vorbeasca oribil.Am pus-o pe seama bolii ei si am incercat sa ignor toate astea.


a ierta nu inseamna sa "intorci si celalalt obraz" inseamna sa gasesti o cale sprea pace

uite un "indrumar" de compasiune (ca sa poti ierta trebuie sa intelegi), l-am pus aici
www.heypasteit.com/clip/X8G
battleofwits
Postat pe 1 Mai 2011 19:33
De la: battleofwits, la data 2011-05-01 19:33:50
De la: scorpio67, la data 2011-04-25 14:22:10
De la: battleofwits, la data 2011-04-21 20:57:27
De la: scorpio67, la data 2011-04-21 20:43:45
Draga mea , da , ai libertatea sentimentelor , adica si sa urasti si sa iubesti la fel de mult.Ca ura consuma inutil energia , e foarte adevarat , ca nu e bine , iar adevarat.Dar nu poti impune unui om care a fost educat la propriu cu sucitorul de lana , ca altfel nu-i intra bine in cap "teoria", sa nu aiba cel putin resentimente si traume din cauza asta.Eu nu ma refer la prostioare ci la batai primite degeaba, ca mod de educatie.


primul pas e iertarea,
pana nu-i ierti o sa te macine la nesfarsit (ca un joc de ping-pong)
stiu ca suna aiurea, insa daca am reusit s-o inteles-o eu ca barbat pentru tine ca femeie trebuie sa fie "floare la ureche"




Imi pare rau dar nu iert rautatile gratuite , nemeritate ca sa spun asa, cu atat mai mult parintilor mei care m-au facut pentru ca au vrut, nu le-am impus sa ma aduca pe lume.Sa faci rau copilului tau pentru ca ai fost educat cu bata ti se pare normal? Mie nu?
Sa zicem ca reusesc de cele mai multe ori sa ma detasesz de momentele astea neplacute si sa ma uit spre viitor cu bucurie pentru ca am langa mine un om care compenseaza tot ce a fost rau si neplacut.
Da , ideal ar fi sa pot ierta, dar nu prea reusesc si totusi nu-i urasc , in anii dinaintea mortii lor chiar mi-a fost tare mila de ei , chiar si de mama care continua sa imi vorbeasca oribil.Am pus-o pe seama bolii ei si am incercat sa ignor toate astea.


a ierta nu inseamna sa "intorci si celalalt obraz" inseamna sa gasesti o cale sprea pace

uite un "indrumar" de compasiune (ca sa poti ierta trebuie sa intelegi), l-am pus aici
www.heypasteit.com/clip/X8G



Cred ca stiu foarte bine care a fost cauza atitudinii parintilor mei, iar eu in nici un caz nu am fost o parte din aceasta cauza.Nu cred ca e cazul sa inteleg si nici de compasiune .oamenii astia erau complet nepotriviti ca si cuplu iar eu vesnicul cal de bataie pe care mama si-a razbunet nemultumirile ei vesnice.Repet , i-am respectat dar nu i-am putut iubi. Am incercat sa le respect dorintele dar nu i-am lasat sa-mi controleze viata.
In loc sa am vesnice certuri cu ei am plecat pe drumul meu crezand ca eu eram motivul de cearta intre ei, dar nici gand.Ei aveau ce aveau unul cu altul.Asa ca nu prea vad ce ar trebui sa inteleg mai mult decat a fost.

Postat pe 2 Mai 2011 07:40
sa zicem ca ne dam seama ca uram, ca recunoastem ca acest sentiment ne-a cuprins inima...buuuun....ce facem apoi ??? traim cu el toata viata ??? ura, ca de altfel toate sentimentele negative, imbolnavesc omul, il tin in intuneric si intr-o permanenta stare de nefericire.... cum ne vindecam de ura ??? cum sa invatam sa iubim, daca inca in noi este ura ??? cum ???


in alta ordine de idei, nu cred ca spun o noutate, parintii sunt si ei oameni, cu defecte, rautati, unii care stiu sa-si creasca copiii, altii care, incurcand drumurile in viata, uita de proprii copii si-i trateaza rau....nimic nu este intamplator... omul, indiferent de conditii, trebuie sa creasca, sa se desavarseasca sufleteste, catre asta trebuie mers, catre lumina si dragoste, nu catre intuneric si ura.... nimic nu creste, dar absolut NIMIC, la umbra raului !!!
cred din tot sufletul, ca asa cum parintii ar trebui sa-si iubeasca copiii, dar in acelasi timp sa stie sa aplice si cate o palmuta la fund (ca si pedepsele pot fi date tot cu dragoste) , in acelasi timp si copiii au o datorie fata de parinti, aceea de a-i iubi, respecta si asculta pe parinti , oricat de greu pare asta uneori .... asta-i tot, cat de mult sau putin reusim sa punem in practica asta, depinde de ceea ce ne-am propus sa facem cu noi, catre ce ne dorim sa ne indreptam....

majoritatea isi doreste liniste si pace interioara.... ori asta nu se dobandeste fara efort .... ca sa inveti lectia dragostei, trebuie sa scapi si sa te indepartezi de tot ceea ce i se opune...

contesina
Postat pe 2 Mai 2011 07:51
Exista o vorba inteleapta.....ca sa fii mama/tata...trebue sa dai jos haina de femeie/.barbat
lilu_67
Postat pe 13 Mai 2011 16:58
Si eu imi urasc mama...stiu k nu e bine, dar am ajuns s-o urasc...vrea sa-mi controleze viata, ma denigreaza, ma jigneste mereu, imi reproeeaza faptil k m-a facut etc...imi cer scuze daca v-am plictisit, dar simteam nevoia sa ma descarc
kudika_35596
Postat pe 27 Mai 2013 21:14
De la: kudika_35596, la data 2013-05-27 21:14:29Si eu imi urasc mama...stiu k nu e bine, dar am ajuns s-o urasc...vrea sa-mi controleze viata, ma denigreaza, ma jigneste mereu, imi reproeeaza faptil k m-a facut etc...imi cer scuze daca v-am plictisit, dar simteam nevoia sa ma descarc


"... imi urasc mama" este cel mai grav ! cum este oare posibil sa-ti urasti mama ?
Parintii sunt de la D-zeu ! nu iti alegi parintii !!
kudika_25047
Postat pe 27 Mai 2013 22:47
Stiu ca nu e bine, dar m-am saturat de reprosurile ei
kudika_35596
Postat pe 27 Mai 2013 23:08
De la: kudika_35596, la data 2013-05-27 23:08:05Stiu ca nu e bine, dar m-am saturat de reprosurile ei


O mama, doreste numai binele, puiului ei !
Dovedestei prin fapte, cu diplomatie, ca ai "aripi" si deja ai invatat "sa zbori"
kudika_25047
Postat pe 27 Mai 2013 23:22
Desi sunt mama, sunt constienta ca nimeni nu poate iubi neconditionat. Stiu sigur ca intr-o zi copilul meu imi va demonstra ca , in tot acest timp, "m-a iubit"doar pt ca se simtea neputiincios. Cand se va putea descurca fara noi, va zbura iar eu ii voi da voie sa o faca, pt ca nu il cresc sa ma iubeasca, sa ma respecte; il cresc pt ca asa am decis eu sa-l aduc pe lume si sa-l fac om mare. Nu astept nimic de la el.[/quote]
Daca ai fi fost mai mare, asa, cu vreo 20 de ani fata de mine, iti ceream sa fii mami a mea [/quote]
Shelby_
Postat pe 28 Mai 2013 00:21
De la: kudika_35596, la data 2013-05-27 21:14:29Si eu imi urasc mama...stiu k nu e bine, dar am ajuns s-o urasc...vrea sa-mi controleze viata, ma denigreaza, ma jigneste mereu, imi reproeeaza faptil k m-a facut etc...imi cer scuze daca v-am plictisit, dar simteam nevoia sa ma descarc


Spune-i ca, pentru tot ce-ti face si-ti spune, se jigneste de fapt pe sine. Reprosurile si jignirile la adresa ta si le adreseaza de fapt siesi.
kudika_32792
Postat pe 28 Mai 2013 06:02
De la: kudika_35596, la data 2013-05-27 21:14:29Si eu imi urasc mama...stiu k nu e bine, dar am ajuns s-o urasc...vrea sa-mi controleze viata, ma denigreaza, ma jigneste mereu, imi reproeeaza faptil k m-a facut etc...imi cer scuze daca v-am plictisit, dar simteam nevoia sa ma descarc



Iti doresc sa ajungi sa devii parinte,sa ai un copilas si sa nu simti niciodata durerea din inima parintelui ,la aflarea vestii ca este urat de cel/cea caruia/careia i-a dat viata,nimic mai mult!!!

Nu stiu ce esti,baiat sau fata,dar imi pare rau pentru ceea ce simti!!!!Vreau sa-ti spun un singur lucru,niciun parinte nu doreste raul copilului sau,dimpotriva,de multe ori,devine obsesiv in grija,protectia,iubirea fata de pruncii lui,ceea ce sunt convinsa ca ti s-a intamplat si tie,dar nu ai cum sa intelegi aceste sentimente,o vei face cand vei avea proprii copii,daca vei fi in stare!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Mai 2013 08:28
Si cu toate acestea...astfel de vipere (copii) exista pretutindeni, avem si noi cazul nostru autohton :Gabriela Cristea care nici pana astazi nu a fost la mormantul mamei sale si la spital unde tatal o astepta ieri in spital, inainte de interventia chirurgicala pe care a facut-o la 4 zile dupa un infarct! http://www.click.ro/vedete/romanesti/gabi_cristea-marcel_toader-eugeniu_cristea-spital_0_1621637899.html Bietul tata a hotarat sa-si vanda casa pentru a avea bani de operatia la inima de care are nevoie...singur, bolnav si uitat de toti...Ce poate fi oare mai dureros decat un copil care sa-si urasca parintii, sau care sa se rusineze cu conditia umila a parintilor ?!
rondina
Postat pe 28 Mai 2013 13:27
weird, chiar ieri aveam o discutie pe tema asta!

"copilasii" astia care nu-si apreciaza sau, mai rau, isi urasc parintii, habar n-au pe ce lume traiesc. probabil capul lor e pe un norisor acolo undeva, iar nasucu' cu 5 "noruri"[:D] mai sus.

dragilor care faceti asta, parerile voastre sunt ca si inexistente din moment ce ganditi asa. nu exista posibilitatea sa va alegeti parintii, ei trebuie iubiti asa cum sunt. ei v-au adus pe lume, ei v-au crescut, ei v-au fost alaturi si la bine si la rau, si garantez ca n-au facut asta ca voi sa aruncati cu pietre in ei.
poate o sa fiti la randul vostru parinti si o sa vedeti ce inseamna. nu cred ca v-ar placea ca si copiii vostri sa va urasca. trebuie sa invatati sa fiti alaturi parintilor, chiar daca au trait timpuri diferite si, cel mai probabil, au mentalitati diferite de ale voastre.

punct
muza_ta
Postat pe 28 Mai 2013 13:35
De la: rondina, la data 2013-05-28 13:27:11Si cu toate acestea...astfel de vipere (copii) exista pretutindeni, avem si noi cazul nostru autohton :Gabriela Cristea care nici pana astazi nu a fost la mormantul mamei sale si la spital unde tatal o astepta ieri in spital, inainte de interventia chirurgicala pe care a facut-o la 4 zile dupa un infarct! http://www.click.ro/vedete/romanesti/gabi_cristea-marcel_toader-eugeniu_cristea-spital_0_1621637899.html Bietul tata a hotarat sa-si vanda casa pentru a avea bani de operatia la inima de care are nevoie...singur, bolnav si uitat de toti...Ce poate fi oare mai dureros decat un copil care sa-si urasca parintii, sau care sa se rusineze cu conditia umila a parintilor ?!


Citisem zilele trecute ca, in cele din urma, ar fi vizitat mormantul mamei ei.
kudika_32792
Postat pe 28 Mai 2013 14:27
Doresc sa spun ceva, referitor la tema acestui topic: asa cum niciun copil nu are dreptul sa-si urasca parintii, nici parintii nu au acest drept. Sa-ti jignesti si sa-ti umilesti propriul copil, precum li se intampla sau li s-a intamplat mai multor tineri care ne-au scris de-a lungul vremii pe acest forum, este la fel de urat precum faptul de a-ti uri parintii.
kudika_32792
Postat pe 28 Mai 2013 14:32
De la: kudika_25047, la data 2013-05-27 23:22:41
De la: kudika_35596, la data 2013-05-27 23:08:05Stiu ca nu e bine, dar m-am saturat de reprosurile ei


O mama, doreste numai binele, puiului ei !
Dovedestei prin fapte, cu diplomatie, ca ai "aripi" si deja ai invatat "sa zbori"


Nu intotdeauna . Nu toti au parte de acea mama buna , painea lui Dumnezeu .
Mayyyyana
Postat pe 28 Mai 2013 14:55
Topicul asta ar trebui sters date cateva palme celui/celei care l-a deschis.
Nu trebuie sa urasti pe nimeni.Punct.
kidd_o
Postat pe 28 Mai 2013 15:01
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:01:06Topicul asta ar trebui sters date cateva palme celui/celei care l-a deschis.
Nu trebuie sa urasti pe nimeni.Punct.


tu mi-ai furat punctul
muza_ta
Postat pe 28 Mai 2013 15:03
De la: muza_ta, la data 2013-05-28 15:03:01
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:01:06Topicul asta ar trebui sters date cateva palme celui/celei care l-a deschis.
Nu trebuie sa urasti pe nimeni.Punct.


tu mi-ai furat punctul


Te provoc sa ti-l recuperezi
kidd_o
Postat pe 28 Mai 2013 15:05
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:05:22
De la: muza_ta, la data 2013-05-28 15:03:01
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:01:06Topicul asta ar trebui sters date cateva palme celui/celei care l-a deschis.
Nu trebuie sa urasti pe nimeni.Punct.


tu mi-ai furat punctul


Te provoc sa ti-l recuperezi

imi plac provocarile!
mai bine mi-l aduci tu de buna voie, ca sa nu fie nevoie sa te las eu cu boticul umflat :D
muza_ta
Postat pe 28 Mai 2013 15:06
De la: muza_ta, la data 2013-05-28 15:06:56
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:05:22
De la: muza_ta, la data 2013-05-28 15:03:01
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:01:06Topicul asta ar trebui sters date cateva palme celui/celei care l-a deschis.
Nu trebuie sa urasti pe nimeni.Punct.


tu mi-ai furat punctul


Te provoc sa ti-l recuperezi

imi plac provocarile!
mai bine mi-l aduci tu de buna voie, ca sa nu fie nevoie sa te las eu cu boticul umflat :D


Cu botul umflat ma poti lasa si daca vin eu; imi dai vreo 2 peste el si gata
kidd_o
Postat pe 28 Mai 2013 15:08
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:08:53
De la: muza_ta, la data 2013-05-28 15:06:56
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:05:22
De la: muza_ta, la data 2013-05-28 15:03:01
De la: kidd_o, la data 2013-05-28 15:01:06Topicul asta ar trebui sters date cateva palme celui/celei care l-a deschis.
Nu trebuie sa urasti pe nimeni.Punct.


tu mi-ai furat punctul


Te provoc sa ti-l recuperezi

imi plac provocarile!
mai bine mi-l aduci tu de buna voie, ca sa nu fie nevoie sa te las eu cu boticul umflat :D


Cu botul umflat ma poti lasa si daca vin eu; imi dai vreo 2 peste el si gata

ei hai, ca nu-s chiar asa agresiva
doar un pic badass:P :)))))))))))))
muza_ta
Postat pe 28 Mai 2013 15:10
Ariana , suntem pe un forum unde fiecare in spatele unui nick name isi arata perfectiunea care n-a avut-o niciodata.Aruncand cu pietre , cu jigniri si mai stiu eu ce alte unelte de a face rau ..isi ingroapa imperfectiunile lor. Unii doar ca sa dea bine in ''societatea'' virtuala pentru ca daca nu ar face-o ar fi huiduiti de veterani sau de bisericutele in care si-au facut culcus.
Nu judeca pe cel care posteaza si care incearca sa te invete '' de bine '' doar pentru ca ii place lui sa faca pe desteptul. Ceea ce este in inima ta nu poate schimba nici macar 5 forumuri la un loc. Ai ales o metoda de descarcare a suferintei tale dar nu stiu daca ai ales-o pe cea buna . Nu aici e locul potrivit , nu in fatza celor ce se cred mai presus decat oricine .
Femei inselate , parasite , batute etc vin de multe ori pe forumuri si scriu despre cat de perfecta e viata lor omitand intentionat sa mentioneze ca sunt de aceeasi suferinta cu altii. De ce fac asta ? Pentru ca daca ar spune adevarul ar fi luate in deradere de catre altele si mai perfecte decat ele.La cata ipocrizie am vazut in lumea virtuala cred ca imi ajunge pentru inca alte 15 vieti.
Spuneai ca iti urasti parintii . Ura (cum a mai mentionat cineva) ca si iubirea sunt doua sentimente ce apar involuntar. Datorita unei reactii pozitive sau negative . A uri inseamna totodata depozitarea energiei negative catre un anumit lucru sau o anumita persoana, energie care se inmagazineaza in creierul tau si poate produce afectiuni corpului tau. Cineva spunea ca nu exista parinti care vor raul copiilor lor.Daca nu il vor atunci de ce il fac? Si de ce constant!Eu inteleg perfect ce simti , am trecut prin situatii asemanatoare dar inca n-am ajuns la ura. Am considerat-o ca o neputernicie din partea celei care mi-a facut rau atata timp , o neputernicie a suletului ei . Am gandit ca la momentul acela atata a putut sa ofere din dragostea ei si intelepciunea i-a fost ingradita de lucruri otravitoare. Nu o urasc nici acum dupa 10 ani cum n-am urat-o nici macar cand am condus-o pe ultimul drum. Dar ma rog zilnic la Dumnezeu sa aiba grija de ea si de sufletul ei , oriunde ar fi ea. Si din tot praful care a fost acum a mai ramas doar nisipul amintirilor si a dragostei neimpartasite.
Sa ai o zi frumoasa Ariana , aidoma sufletului tau .
Mayyyyana
Postat pe 28 Mai 2013 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 19 De la: Kathara 2 August 2012 21:07
Contact pentru orice problema 35 De la: geo_x 20 Iulie 2009 22:44
Am nevoie de un sfat,parere personala :) 2 De la: kudika_992011 28 August 2015 21:21
Dezamăgire 1 De la: 18 Iunie 2017 07:48
Atractia dintre 2fete..sa intamplat vreodata sa fiti atrasi de o fata?? 35 De la: DieMann 8 Iulie 2009 05:12