Setari Cookie-uri

frica de casatorie....

sunt cu un baiat model pentru multi din ziua de azi... aproximativ locuim impreuna, este un tip f intelegator, rabdator, fidel, casnic, tot ce-si doreste o fata, eu sunt mai impulsiva, partea mai rece din relatie (ca sa zic asa), in fine, faza este ca el imi tot vorbeste de casatorie, pe mine ma cam sperie gandul, stiu ca e vb decat de niste acte, dar asta ii spun si lui, pentru ce sa facem acte daca ne este f bn asa..... parintii mei sunt un model, se inteleg f bn si dupa 25 de ani de casnicie, deci nu ar fii problema de nu stiu ce trecut, numai ca va spun sincer ma ingrozeste gandul de a marita, nu stiu sa explic de ce, dar ma inspaimanta si de fiecare data cand aduce vorba de asa ceva, schimb subiectul, mai ales cand vorbeste de copiii ( sincer mie nu-mi plac si el stie ca nu ma omor dupa ei...) parca raman fara aer, nu intelegeti gresit, il vreau langa mn, tin f mult la el, este ceea ce mi-am dorit, dar nu asa.....
ce sa fac? va rog sa-mi dati un sfat....
kudika408351
Postat pe 20 Iunie 2011 13:11
Ei fleosc, ai fitze in cap, si de alea de doi lei.
Valy90
Postat pe 20 Iunie 2011 23:09
De la: Valy90, la data 2011-06-20 23:09:59Ei fleosc, ai fitze in cap, si de alea de doi lei.


ahahahah mi-a placut aia cu fleoșc
Brunette_25
Postat pe 21 Iunie 2011 00:13
De la: kudika408351, la data 2011-06-20 13:11:58sunt cu un baiat model pentru multi din ziua de azi... aproximativ locuim impreuna, este un tip f intelegator, rabdator, fidel, casnic, tot ce-si doreste o fata, eu sunt mai impulsiva, partea mai rece din relatie (ca sa zic asa), in fine, faza este ca el imi tot vorbeste de casatorie, pe mine ma cam sperie gandul, stiu ca e vb decat de niste acte, dar asta ii spun si lui, pentru ce sa facem acte daca ne este f bn asa..... parintii mei sunt un model, se inteleg f bn si dupa 25 de ani de casnicie, deci nu ar fii problema de nu stiu ce trecut, numai ca va spun sincer ma ingrozeste gandul de a marita, nu stiu sa explic de ce, dar ma inspaimanta si de fiecare data cand aduce vorba de asa ceva, schimb subiectul, mai ales cand vorbeste de copiii ( sincer mie nu-mi plac si el stie ca nu ma omor dupa ei...) parca raman fara aer, nu intelegeti gresit, il vreau langa mn, tin f mult la el, este ceea ce mi-am dorit, dar nu asa.....
ce sa fac? va rog sa-mi dati un sfat....


aia nu ,aia nu...da` ce vrei de la el??!! doar sa va iubiti in liniste..
grija mare sa nu fie vreo intoarcere,sa vrei tu (cu el sau altul) si sa primesti aceleasi raspunsuri pe care le dai tu. daca este prea devreme,ei bine,explica-i ,daca motivele sunt altele,precum,ca ti-e frica,ca nu vrei bebici,ei bine...explica-i. sunt curioasa ce sfaturi poti primii... tot ce vrei tu faci oricum
Brunette_25
Postat pe 21 Iunie 2011 00:16
De la: Brunette_25, la data 2011-06-21 00:13:14
De la: Valy90, la data 2011-06-20 23:09:59Ei fleosc, ai fitze in cap, si de alea de doi lei.


ahahahah mi-a placut aia cu fleoșc [/quote



imi dai si mie o tigara?
Valy90
Postat pe 21 Iunie 2011 00:18
De la: Valy90, la data 2011-06-21 00:18:50
De la: Brunette_25, la data 2011-06-21 00:13:14
De la: Valy90, la data 2011-06-20 23:09:59Ei fleosc, ai fitze in cap, si de alea de doi lei.


ahahahah mi-a placut aia cu fleoșc [/quote



imi dai si mie o tigara?


.......brrr..m-ai speriat ,chiar fumam cand am raspuns,chiar daca nu am inteles la ce te referi...m-ai speriat
Brunette_25
Postat pe 21 Iunie 2011 00:22
De la: Brunette_25, la data 2011-06-21 00:22:40
De la: Valy90, la data 2011-06-21 00:18:50
De la: Brunette_25, la data 2011-06-21 00:13:14
De la: Valy90, la data 2011-06-20 23:09:59Ei fleosc, ai fitze in cap, si de alea de doi lei.


ahahahah mi-a placut aia cu fleoșc [/quote



imi dai si mie o tigara?


.......brrr..m-ai speriat ,chiar fumam cand am raspuns,chiar daca nu am inteles la ce te referi...m-ai speriat


Nu am vrut sa sperii pe nimeni, doar am cerut o amarata de tigara.
Valy90
Postat pe 21 Iunie 2011 12:08
Si de ce te sperie gandul? In mod normal, ar trebui sa te bucure ca iubitul tau are intentii serioase cu tine si ca n-o sa dispara in ceata cum fac numerosi barbati. Nu cumva teama ta exprima dorinta de a fi libera? Degeaba e el fidel, linistit etc. daca nu te face sa vibrezi. Tu vorbesti de prietenul tau ca si cum ai vorbi de o rochie: e frumoasa, imi vine bine, imi place culoarea etc. Daca nu te omori dupa el, de ce nu-ti cauti mai bine pe altul care sa te faca sa te indragostesti, si-l lasi pe amarala ala in pace, sa-si gaseasca o fata pe potriva lui? Frica de casatorie reflecta in general, pe langa lipsa unui sentiment profund (sentimentul ca iubitul este The One) si o anumite doza de imaturitate legata de teama de responsabilitati.
Micaell
Postat pe 21 Iunie 2011 14:51
De la: Micaell, la data 2011-06-21 14:51:57Si de ce te sperie gandul? In mod normal, ar trebui sa te bucure ca iubitul tau are intentii serioase cu tine si ca n-o sa dispara in ceata cum fac numerosi barbati. Nu cumva teama ta exprima dorinta de a fi libera? Degeaba e el fidel, linistit etc. daca nu te face sa vibrezi. Tu vorbesti de prietenul tau ca si cum ai vorbi de o rochie: e frumoasa, imi vine bine, imi place culoarea etc. Daca nu te omori dupa el, de ce nu-ti cauti mai bine pe altul care sa te faca sa te indragostesti, si-l lasi pe amarala ala in pace, sa-si gaseasca o fata pe potriva lui? Frica de casatorie reflecta in general, pe langa lipsa unui sentiment profund (sentimentul ca iubitul este The One) si o anumite doza de imaturitate legata de teama de responsabilitati.


Altele dispera ca nu le cere si asta dispera ca o cere.
Ia-ma Doamne tu pe mine.
Valy90
Postat pe 21 Iunie 2011 15:03
nu inteleg de ce astia care nu inteleg sau n-au habar se baga in seama.... dar dupa cum stim, taranii ne-au inconjurat....
kudika408351
Postat pe 21 Iunie 2011 15:20
De la: kudika408351, la data 2011-06-21 15:20:54nu inteleg de ce astia care nu inteleg sau n-au habar se baga in seama.... dar dupa cum stim, taranii ne-au inconjurat....


Eu nu inteleg de ce o luati asa de tare cand cineva nu va zice bravo, sau ce ati vrea voi sa auziti.


Decat incuiata ca tine, mai bine taran
Valy90
Postat pe 21 Iunie 2011 15:31
De la: Valy90, la data 2011-06-21 15:31:14
De la: kudika408351, la data 2011-06-21 15:20:54nu inteleg de ce astia care nu inteleg sau n-au habar se baga in seama.... dar dupa cum stim, taranii ne-au inconjurat....


Eu nu inteleg de ce o luati asa de tare cand cineva nu va zice bravo, sau ce ati vrea voi sa auziti.


Decat incuiata ca tine, mai bine taran

pai daca eram incuiata stateam de vorba cu tn, dar din moment ce te ignor e clar ca dupa ce ca esti taranca, mai esti si tuta :))))
kudika408351
Postat pe 21 Iunie 2011 15:35
De la: kudika408351, la data 2011-06-21 15:35:34
De la: Valy90, la data 2011-06-21 15:31:14
De la: kudika408351, la data 2011-06-21 15:20:54nu inteleg de ce astia care nu inteleg sau n-au habar se baga in seama.... dar dupa cum stim, taranii ne-au inconjurat....


Eu nu inteleg de ce o luati asa de tare cand cineva nu va zice bravo, sau ce ati vrea voi sa auziti.


Decat incuiata ca tine, mai bine taran

pai daca eram incuiata stateam de vorba cu tn, dar din moment ce te ignor e clar ca dupa ce ca esti taranca, mai esti si tuta :))))


La dreku, dar cum dracu ma ignori daca tu te tii de cooorul meu pe la alte topice??
vai, vai, vaiii, mi-e frica sa ma marit.
Valy90
Postat pe 21 Iunie 2011 16:17
De la: Micaell, la data 2011-06-21 14:51:57Si de ce te sperie gandul? In mod normal, ar trebui sa te bucure ca iubitul tau are intentii serioase cu tine si ca n-o sa dispara in ceata cum fac numerosi barbati. Nu cumva teama ta exprima dorinta de a fi libera? Degeaba e el fidel, linistit etc. daca nu te face sa vibrezi. Tu vorbesti de prietenul tau ca si cum ai vorbi de o rochie: e frumoasa, imi vine bine, imi place culoarea etc. Daca nu te omori dupa el, de ce nu-ti cauti mai bine pe altul care sa te faca sa te indragostesti, si-l lasi pe amarala ala in pace, sa-si gaseasca o fata pe potriva lui? Frica de casatorie reflecta in general, pe langa lipsa unui sentiment profund (sentimentul ca iubitul este The One) si o anumite doza de imaturitate legata de teama de responsabilitati.



The_Exile
Postat pe 21 Iunie 2011 16:22
De la: kudika408351, la data 2011-06-20 13:11:58 tin f mult la el, este ceea ce mi-am dorit, dar nu asa.....

una e sa iubesti si alta e sa ti la cineva...iti spun eu ca atunci ca atunci cand vei iubi nu vei ezita sa spui da, chiar daca respectivul nu va fi un "model" pt societate
miss_darine
Postat pe 21 Iunie 2011 16:23
De la: kudika408351, la data 2011-06-21 15:35:34
De la: Valy90, la data 2011-06-21 15:31:14
De la: kudika408351, la data 2011-06-21 15:20:54nu inteleg de ce astia care nu inteleg sau n-au habar se baga in seama.... dar dupa cum stim, taranii ne-au inconjurat....


Eu nu inteleg de ce o luati asa de tare cand cineva nu va zice bravo, sau ce ati vrea voi sa auziti.


Decat incuiata ca tine, mai bine taran

pai daca eram incuiata stateam de vorba cu tn, dar din moment ce te ignor e clar ca dupa ce ca esti taranca, mai esti si tuta :))))

replay-urile pe-un forum reprezinta un dialog...daca iti doreai monologuri, numai citai
miss_darine
Postat pe 21 Iunie 2011 16:27
Sincer eu te inteleg perfect, si eu sunt cu prietenul meu de 7 ani impreuna, locuim cam din a doua zi de relatie impreuna si ne intelegem foarte bine, tot ce am cumparat, facut etc le-am facut impreuna si nu ma indoiesc ca le vom face toata viata impreuna, dar sa ne casatorim? Nici gand, nici eu nu vreau si nici el ca norocul :).Nu avem nimic cu cei care isi doresc si fac pasul asta insa noi ne simtim bine asa cum suntem si nu credem ca niste acte si o "petrecere" ne va schimba cu ceva relatia.Copii, la fel am hotarat de comun accord ca nu vrem.Draga mea eu zic sa ii spui frumos exact ce simti, nu de alta dar e bine ca omul sa stie care este parerea ta despre asta pentru ca daca nu ii spui el are impresia ca si tu iti doresti acelasi lucru. Sunt cam doua variante, te asteapta pana te vei simti pregatita sau daca nu... inseamna ca fiecare isi doreste altceva de la viata si poate nu va potriviti chiar asa bine.
witcher
Postat pe 21 Iunie 2011 16:29
De la: witcher, la data 2011-06-21 16:29:44Sincer eu te inteleg perfect, si eu sunt cu prietenul meu de 7 ani impreuna, locuim cam din a doua zi de relatie impreuna si ne intelegem foarte bine, tot ce am cumparat, facut etc le-am facut impreuna si nu ma indoiesc ca le vom face toata viata impreuna, dar sa ne casatorim? Nici gand, nici eu nu vreau si nici el ca norocul :).Nu avem nimic cu cei care isi doresc si fac pasul asta insa noi ne simtim bine asa cum suntem si nu credem ca niste acte si o "petrecere" ne va schimba cu ceva relatia.Copii, la fel am hotarat de comun accord ca nu vrem.Draga mea eu zic sa ii spui frumos exact ce simti, nu de alta dar e bine ca omul sa stie care este parerea ta despre asta pentru ca daca nu ii spui el are impresia ca si tu iti doresti acelasi lucru. Sunt cam doua variante, te asteapta pana te vei simti pregatita sau daca nu... inseamna ca fiecare isi doreste altceva de la viata si poate nu va potriviti chiar asa bine.


Ai jucat The Witcher 2: Assassins of Kings ,gamerito ?
The_Exile
Postat pe 21 Iunie 2011 16:36
inca nu
witcher
Postat pe 21 Iunie 2011 17:45
De la: witcher, la data 2011-06-21 16:29:44Sincer eu te inteleg perfect, si eu sunt cu prietenul meu de 7 ani impreuna, locuim cam din a doua zi de relatie impreuna si ne intelegem foarte bine, tot ce am cumparat, facut etc le-am facut impreuna si nu ma indoiesc ca le vom face toata viata impreuna, dar sa ne casatorim? Nici gand, nici eu nu vreau si nici el ca norocul :).Nu avem nimic cu cei care isi doresc si fac pasul asta insa noi ne simtim bine asa cum suntem si nu credem ca niste acte si o "petrecere" ne va schimba cu ceva relatia.Copii, la fel am hotarat de comun accord ca nu vrem.Draga mea eu zic sa ii spui frumos exact ce simti, nu de alta dar e bine ca omul sa stie care este parerea ta despre asta pentru ca daca nu ii spui el are impresia ca si tu iti doresti acelasi lucru. Sunt cam doua variante, te asteapta pana te vei simti pregatita sau daca nu... inseamna ca fiecare isi doreste altceva de la viata si poate nu va potriviti chiar asa bine.


Tu chiar vorbesti serios cand spui ca nu vreti copii???
Valy90
Postat pe 21 Iunie 2011 17:52
eu nu i-am spus nici un minut ca vreau copiii sau ca vreau sa fac nunta, nu la-m mintit cu nimic, i-am spus f sincer ca ma sperie gandul casatoriei si ca putem fii impreuna si fara acte, iar din moment ce ne este f bn asa, nu vad de ce ar trebuii sa semnam si sa juram ca vom ramane impreuna!!!
kudika408351
Postat pe 22 Iunie 2011 13:13
din puctul tau de vedere normal ca sunt fite ca pun pariu ca daca erai tu in locu' meu te dadeai cu capu' de pereti pt ca ai fii crezut ca e un vis ca n-are cum sa tii se intample tie asa ceva... e, n-ai cum sa intelegi, pt ca tu n-ai avut si nici nu o sa ai parte de asa ceva cat o sa traiesti ;)
kudika408351
Postat pe 22 Iunie 2011 13:16
De la: Valy90, la data 2011-06-20 23:09:59Ei fleosc, ai fitze in cap, si de alea de doi lei.

din puctul tau de vedere normal ca sunt fite ca pun pariu ca daca erai tu in locu' meu te dadeai cu capu' de pereti pt ca ai fii crezut ca e un vis ca n-are cum sa tii se intample tie asa ceva... e, n-ai cum sa intelegi, pt ca tu n-ai avut si nici nu o sa ai parte de asa ceva cat o sa traiesti ;)
kudika408351
Postat pe 22 Iunie 2011 13:18
De la: kudika408351, la data 2011-06-22 13:18:45
De la: Valy90, la data 2011-06-20 23:09:59Ei fleosc, ai fitze in cap, si de alea de doi lei.

din puctul tau de vedere normal ca sunt fite ca pun pariu ca daca erai tu in locu' meu te dadeai cu capu' de pereti pt ca ai fii crezut ca e un vis ca n-are cum sa tii se intample tie asa ceva... e, n-ai cum sa intelegi, pt ca tu n-ai avut si nici nu o sa ai parte de asa ceva cat o sa traiesti ;)


Zau? Sa mori tu, ca n-am sa am eu parte de asa ceva??
La naiba, te invidiez nebuna mica ce esti.
Bai fata, nici pe mine nu ma intereseaza niste acte, si el stie foarte bine asta.Daca nu vreau sa ma cunun, n-o fac si gata, nicidecum nu dramatizez ca tine, cu vai Doamne ce sa fac.
Esti prea tuta ca sa ne-ntelegem amandoua.
Valy90
Postat pe 22 Iunie 2011 16:18
Da, vorbesc foarte serios. Din punctul meu de vedere si si al lui, un copil e o foarte mare responsabilitate, care noi nu suntem dispusi sa ne-o asumam.Nu toti oamenii sunt facuti sa aiba copii, probabil ca ceasul meu biologic e "defect" pentru ca, chiar daca am prietene care mai toate sunt casatorite si cu copii si ma bucur pentru ele ca au ce si-au dorit si le ajut cu copiii cand au nevoie, nu am nici cel mai mic sentiment ca mi-as dori si eu un copil.
witcher
Postat pe 22 Iunie 2011 16:37
De la: witcher, la data 2011-06-22 16:37:07Da, vorbesc foarte serios. Din punctul meu de vedere si si al lui, un copil e o foarte mare responsabilitate, care noi nu suntem dispusi sa ne-o asumam.Nu toti oamenii sunt facuti sa aiba copii, probabil ca ceasul meu biologic e "defect" pentru ca, chiar daca am prietene care mai toate sunt casatorite si cu copii si ma bucur pentru ele ca au ce si-au dorit si le ajut cu copiii cand au nevoie, nu am nici cel mai mic sentiment ca mi-as dori si eu un copil.



Lasa fata draga decat sa fii o mama "model" ca a mea mai bine lipsa....
The_Exile
Postat pe 22 Iunie 2011 17:06
De la: witcher, la data 2011-06-22 16:37:07Da, vorbesc foarte serios. Din punctul meu de vedere si si al lui, un copil e o foarte mare responsabilitate, care noi nu suntem dispusi sa ne-o asumam.Nu toti oamenii sunt facuti sa aiba copii, probabil ca ceasul meu biologic e "defect" pentru ca, chiar daca am prietene care mai toate sunt casatorite si cu copii si ma bucur pentru ele ca au ce si-au dorit si le ajut cu copiii cand au nevoie, nu am nici cel mai mic sentiment ca mi-as dori si eu un copil.


Poate ganditi asa ca sunteti tineri, dar mai tarziu cand o sa ajungeti in baston, singur cuci, sigur ve-ti regreta.(parerea mea).
Noua ne vine cateodata cheful sa facem un bebe,(chiar daca suntem tineri) dar cand ma gandesc cat se chinuiau surorile mele cu nepotii, ma ia groaza.Brrrr, atunci imi piere cheful pe loc.
Dar mai tarziu imi doresc.
Valy90
Postat pe 22 Iunie 2011 17:06
Da, aici ai dreptate, e aproape sigur ca vom regreta, dar nu poti face un copil doar ca sa nu fi singur cuc la batranete, cel putin astea e parerea mea. Un copil ar trebui sa vina cand chiar iti doresti, ii simti cum ar veni lipsa fara sa te gandesti la chestii de genul... hai sa las si eu ceva in urma mea, sau ca sa nu fiu singura la batranete.Repet, e parerea mea si chiar nu am nimic cu cei care isi doresc si fac copii.
witcher
Postat pe 22 Iunie 2011 22:25
De la: witcher, la data 2011-06-22 22:25:43Da, aici ai dreptate, e aproape sigur ca vom regreta, dar nu poti face un copil doar ca sa nu fi singur cuc la batranete, cel putin astea e parerea mea. Un copil ar trebui sa vina cand chiar iti doresti, ii simti cum ar veni lipsa fara sa te gandesti la chestii de genul... hai sa las si eu ceva in urma mea, sau ca sa nu fiu singura la batranete.Repet, e parerea mea si chiar nu am nimic cu cei care isi doresc si fac copii.



Am inteles ca asta e parerea voastra si n-am nimic de comentat.Vreau sa mai spun ceva si cu asta inchei, sper sa nu te deranjez.Nu stiu cati ani ai/aveti, dar sunt aproape sigura ca, mai tarziu o sa va doriti un copil, nu acum, nu peste un an, poate peste zece.Stii vb aia, niciodata sa nu spunem niciodata.
Numai bine in relatie.
Valy90
Postat pe 22 Iunie 2011 22:42
Nu ma deranjezi deloc. Avem 29 de ani si ai dreptate, niciodata sa nu spui niciodata :).Multumesc si la fel iti doresc si tie.
witcher
Postat pe 23 Iunie 2011 09:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trecutul ma omoara... 46 De la: Biank26 30 Ianuarie 2013 14:06
cand soacra nu te vrea 8 De la: franziska_eu 24 Decembrie 2011 06:21
Te invitam la Coaching Your Life: Marriage, Money & Sex 2 De la: kudika_18531 16 Octombrie 2012 20:22
Pro/Contra casatoriei intre homosexuali ! 365 De la: battleofwits 4 Iunie 2011 17:42
Cinderella effect 3 De la: moni29 6 Aprilie 2010 20:09