Setari Cookie-uri

Buna...

Ma numesc Ema si sunt din Iasi,m`am maritat la 17 ani...l`am kunoscut din intamplare,si l`am fermecat cu trupu si sufletu...in luna iunie am fugit cu el in bukuresti..pt ca parintii mei au fst impotriva noatra...am stat akolo 2 luni,neam intors akasa si in luna august am aflat k sunt insarcinata.. la 5 luni de sarcina am facut ecograf si aflasem ca am 2 gemeni,eram in culmea fericirii.in februarie 03 am avut un necaz cu sotu meu...a fst arestat,in ziua respectiva si a doua zi am stat numai in depresie pana el a skapat,dar din pakate a treia zi dupa toate intamplate am mai avut alt kin pe kapul nostru,am naskut fetele la 6 luni si 2 saptamani,erau foarte mititele le`am naskut de 1100g si 1150g...am luptat enorm pt ele ...kand leam luat akasa eram o familie renumita si fericita...dar in 16.06.2010 a venit iar un necaz enorm de mare,l`a arestat din nou...aveam speranta k ii va da drumu,dar n`a fst asa...luat a fst si pana in ziua de astazi...am ramas singura intre neamu lui,la inceput au fst buni cu mine ,dar kand am ajuns sa ma deskurk mai bn dekat toti le erau ciuda si cautau numai intriga si certuri...m`am decis sa plec de akolo..ca sa`mi pot creste fetitele mai bine...neamu lui..fratii inkat si mama lui radea de mn k am ramas cu 2copii si ii voi creste singura,inkat si in ziua de astazi vb aiurea depre persoana mea,dar eu cred dk era alta persoana in lokul meu isi abandona copii si pe sot si fugea in lume,dar eu am vrut sa fiu o mama buna,n`a contat ca am ramas singura cu 2 ingeri am luptat si pt ele si pt el akolo unde este,in plus sunt si ia fost cinstita barbatului meu,dk vrei ceva cu adevarat o poti face...de un an si 2 luni cresc singura fetele,multumesc lui Dumnezeu ca am de toate si cu toate astea il tin si pe el akolo unde se afla...am fst fericta doar doar kand am fst toti impreuna ,akum mai am 2 luni,sper ca mai pot rezista...poate voi fi fericita...asta imi mai doresc de la viata...am avut o viata grea si kinuita la doar 18 ani:(...asta a fst tot...aveti grija de cei pe kare ii iubiti...pt ca atunci kand nu se afla langa tn,ai da totu inapoi sa mai fii makar o zi ferict....
kudika197082
Postat pe 1 August 2011 02:48
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 02:48:01Ma numesc Ema si sunt din Iasi,m`am maritat la 17 ani...l`am kunoscut din intamplare,si l`am fermecat cu trupu si sufletu...in luna iunie am fugit cu el in bukuresti..pt ca parintii mei au fst impotriva noatra...am stat akolo 2 luni,neam intors akasa si in luna august am aflat k sunt insarcinata.. la 5 luni de sarcina am facut ecograf si aflasem ca am 2 gemeni,eram in culmea fericirii.in februarie 03 am avut un necaz cu sotu meu...a fst arestat,in ziua respectiva si a doua zi am stat numai in depresie pana el a skapat,dar din pakate a treia zi dupa toate intamplate am mai avut alt kin pe kapul nostru,am naskut fetele la 6 luni si 2 saptamani,erau foarte mititele le`am naskut de 1100g si 1150g...am luptat enorm pt ele ...kand leam luat akasa eram o familie renumita si fericita...dar in 16.06.2010 a venit iar un necaz enorm de mare,l`a arestat din nou...aveam speranta k ii va da drumu,dar n`a fst asa...luat a fst si pana in ziua de astazi...am ramas singura intre neamu lui,la inceput au fst buni cu mine ,dar kand am ajuns sa ma deskurk mai bn dekat toti le erau ciuda si cautau numai intriga si certuri...m`am decis sa plec de akolo..ca sa`mi pot creste fetitele mai bine...neamu lui..fratii inkat si mama lui radea de mn k am ramas cu 2copii si ii voi creste singura,inkat si in ziua de astazi vb aiurea depre persoana mea,dar eu cred dk era alta persoana in lokul meu isi abandona copii si pe sot si fugea in lume,dar eu am vrut sa fiu o mama buna,n`a contat ca am ramas singura cu 2 ingeri am luptat si pt ele si pt el akolo unde este,in plus sunt si ia fost cinstita barbatului meu,dk vrei ceva cu adevarat o poti face...de un an si 2 luni cresc singura fetele,multumesc lui Dumnezeu ca am de toate si cu toate astea il tin si pe el akolo unde se afla...am fst fericta doar doar kand am fst toti impreuna ,akum mai am 2 luni,sper ca mai pot rezista...poate voi fi fericita...asta imi mai doresc de la viata...am avut o viata grea si kinuita la doar 18 ani:(...asta a fst tot...aveti grija de cei pe kare ii iubiti...pt ca atunci kand nu se afla langa tn,ai da totu inapoi sa mai fii makar o zi ferict....



Buna dimineata!

Incep comment-ul ,punandu-ti,simplu,fara retinere, urmatoarea intrebare :esti ,cumva, de etnie romma?

Pun aceasta intrebare intrucat, in lumea de azi,numai in etnia respectiva se mai casatoresc tinerele la o varsta atat de frageda!Da,este o varsta cruda si in plus ,sa iei pe umeri,povara unei sarcini,nu este deloc usor! Tu spui ca farmecele tale l-au extaziat pe sot ,dar eu iti spun ca ,tie,ti-au distrus viata si asta o o afirm avand convingerea ca te-ai pripit in toate actiunile tale!
Prea multe nu sunt de spus in cazul tau.Ai nascut doua copile,sa-ti traiasaca!Sotul tau nu te ajuta cu cresterea si educarea lor,fiind inchis!Acesta este un fapt tragic in familia ta!Nu ai cum sa rezolvi acest aspect,mai ales ca nu ai nicio vina in ceea ce priveste faptele comise de sotul tau!Importanat este ca el sa constientizeze ca a recidivat in greseli care ,se vede clar,v-au afectat viata de familie si cand o iesi din inchisoare sa-si indrepte viata,mai ales ca are doi copii!Stiu ca in etnia romma,copiii sunt indragiti intr-o oarecare masura!Tu,poti sa iti astepti sotul,avand grija celor mici si dupa aceea sa va continuati viata frumos!Dar asta depinde de ceea ce doreste sotul tau!Viata este destul de aspra si nu vad rostul,mai ales in viata de cuplu,ca o facem si mai dureroasa decat este deja!Creste-ti in demnitate si cinste copiii si mergi pe drumul pe care ti l-ai ales,alaturi de sotul tau!Daca el va continua cu stilul de viata,nelegal,depinde numai de tine ,ceea ce vei face pe viitor!Nu distruge viata copilelor tale!

kudika414141
Postat pe 1 August 2011 08:23
@ 4141..Chiar eram curioasa ce i-ai putea spune acestei femei-copil. Mie mi se pare destul de ciudat. Cu ce isi intretine ea fetitele daca a plecat de acasa de la 17 ani? Stim foarte bine cu totii de cate ai nevoie sa supravietuiesti in ziua de azi, mai ales cand ai 2 copii mici in grija. Inca un lucru ce mi se pare ciudat este faptul ca a nascut la 6 luni si copiii au supravietuit. In fine...daca povestea e adevarata, ma indoiesc sa mai aiba o relatie frumoasa dupa ce iese sotul din inchisoare. Toti se transforma in inchisoare, devin mai rai decat au fost inainte. Din punctul meu de vedere, viitorul ei si al fetitelor e deja compromis.
ilumax_76
Postat pe 1 August 2011 08:37
De la: kudika414141, la data 2011-08-01 08:23:26
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 02:48:01

Creste-ti in demnitate si cinste copiii si mergi pe drumul pe care ti l-ai ales,alaturi de sotul tau!Daca el va continua cu stilul de viata,nelegal,depinde numai de tine ,ceea ce vei face pe viitor!Nu distruge viata copilelor tale!


Demnitate si cinste? :)))
De unde? Tatal acelor copii este recidivist. Nici nu iese bine din puscarie ca intra iar. Iar mama este atat de indragostita de tati incat il va preamari si proslavi cate zile va avea. Copiii vor afla ca-i demn si cinstit taticul lor. Sa nu-mi spui ca e in puscarie nevinovat.
Asta asa, sa-ti raspund tie. Povestea n-o cred deloc. Nu se descurca aia cu carte multa si cu salarii omenesti, dar o fatza cu doi copii in brate. Si unde mai pui ca se descurca "de minune". Wow!
rashela
Postat pe 1 August 2011 08:57
De la: ilumax_76, la data 2011-08-01 08:37:57@ 4141..Chiar eram curioasa ce i-ai putea spune acestei femei-copil. Mie mi se pare destul de ciudat. Cu ce isi intretine ea fetitele daca a plecat de acasa de la 17 ani? Stim foarte bine cu totii de cate ai nevoie sa supravietuiesti in ziua de azi, mai ales cand ai 2 copii mici in grija. Inca un lucru ce mi se pare ciudat este faptul ca a nascut la 6 luni si copiii au supravietuit. In fine...daca povestea e adevarata, ma indoiesc sa mai aiba o relatie frumoasa dupa ce iese sotul din inchisoare. Toti se transforma in inchisoare, devin mai rai decat au fost inainte. Din punctul meu de vedere, viitorul ei si al fetitelor e deja compromis.


Buna dimineata!
Lumea romma este angrenata,crede-ma cand iti spun asta,intr-un stil de viata total diferit de al celorlalti romani.Au viata lor,cred in alte valori,pentru ei ilegalitatea nu li se pare a fi ceva sordid,face parte din viata lor,traiesc intr-o lume promiscua,in care ceilalti nu au acces asa usor.In ceea ce priveste afirmatia ei,cum ca nu are probleme financiare,o cred pentru ca,rommii sunt uniti in cazurile in care unul de-al lor este in detentie.Nu sunt ca noi,sar unul in ajutorul celorlalti,in sensul acesta au o anumita disciplina ,ca sa zic asa!Ca a nascut fetitele la 6 luni,nici nu am dat prea mare importanta afirmatiei,pentru ca ,din punct de vedere medical,la aceasta etapa de devolutie a sarcinii,rare sunt cazurile cand fetii supravietuiesc si asta numai in urma unei monitorizari si supravegheri de exceptie,dar in inconstienta lor,sunt convinsa ca nici nu stia in cate saptamani de sarcina se afla!In ceea ce priveste relatia cu sotul sau,ei au alta credinta,soborul tiganesc le impune alte reguli de convietuire in etnie,nu se respecta legile morale romanesti pure!Ce puteam sa-i spun?Sa se desparta?Ei nu cred in asa ceva!Cand vor sa plece,nu o fac asa usor,au alte criterii de evolutie a casniciei!Important este ca ea sa vada viitorul pentru fiicele ei.Dar ce vorbesc eu,aici?Lumea romma este din alt timp de existenta,duc o viata anosta,fara cultura din afar,o au pe a lor,suficienta pentru ale conduce destinele.Nu pot sa indrum pe nimeni la o cale gresita de urmat.In cazul acestei copile,si-a ales deja cararea!
kudika414141
Postat pe 1 August 2011 09:32
De la: rashela, la data 2011-08-01 08:57:03
De la: kudika414141, la data 2011-08-01 08:23:26
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 02:48:01

Creste-ti in demnitate si cinste copiii si mergi pe drumul pe care ti l-ai ales,alaturi de sotul tau!Daca el va continua cu stilul de viata,nelegal,depinde numai de tine ,ceea ce vei face pe viitor!Nu distruge viata copilelor tale!


Demnitate si cinste? :)))
De unde? Tatal acelor copii este recidivist. Nici nu iese bine din puscarie ca intra iar. Iar mama este atat de indragostita de tati incat il va preamari si proslavi cate zile va avea. Copiii vor afla ca-i demn si cinstit taticul lor. Sa nu-mi spui ca e in puscarie nevinovat.
Asta asa, sa-ti raspund tie. Povestea n-o cred deloc. Nu se descurca aia cu carte multa si cu salarii omenesti, dar o fatza cu doi copii in brate. Si unde mai pui ca se descurca "de minune". Wow!


Buna dimineat!
Te-ai gandit ,vreodata, ca din punctul ei de vedere,chiar este si va fi fericita alaturi de sotul ei?In familiile romme,femeia este indobitocita ,la maxim ,de regulile mostenite in fiecare familie,nu sunt emancipate,ca dovada modul in care isi cresc si se dezvolta copiii lor,pentru ei ,detentia este doar un ghinion din viata,in care recidiveaza cu o usurinta ingrijoratoare! Dar,exista si exceptii,daca aceasta femeiusca se trezeste,totusi,la viata,poate sa-si creasca ,ajutata de familia ei,cei doi copii.Va fi nevoie de un efort urias din partea ei,dar daca isi iubeste odraslele,o poate face!Si eu ma indoiesc de o soarta benefica pentru copiii ei,dar ,intotdeauna ,vreau sa vad ,mai intai,jumataea plina a paharului,acesta este si motivul pentru care indemn la bine si nu la rau!Oricum,tot ceea ce spun pe aceste topicuri,nu poate forta pe nimeni,in a lua decizia ,respectarea sfaturilor tine numai si numai de liberul arbitru.O zi buna!
kudika414141
Postat pe 1 August 2011 09:49
De la: kudika414141, la data 2011-08-01 09:49:20
De la: rashela, la data 2011-08-01 08:57:03
De la: kudika414141, la data 2011-08-01 08:23:26
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 02:48:01

Creste-ti in demnitate si cinste copiii si mergi pe drumul pe care ti l-ai ales,alaturi de sotul tau!Daca el va continua cu stilul de viata,nelegal,depinde numai de tine ,ceea ce vei face pe viitor!Nu distruge viata copilelor tale!


Demnitate si cinste? :)))
De unde? Tatal acelor copii este recidivist. Nici nu iese bine din puscarie ca intra iar. Iar mama este atat de indragostita de tati incat il va preamari si proslavi cate zile va avea. Copiii vor afla ca-i demn si cinstit taticul lor. Sa nu-mi spui ca e in puscarie nevinovat.
Asta asa, sa-ti raspund tie. Povestea n-o cred deloc. Nu se descurca aia cu carte multa si cu salarii omenesti, dar o fatza cu doi copii in brate. Si unde mai pui ca se descurca "de minune". Wow!


Buna dimineat!
Te-ai gandit ,vreodata, ca din punctul ei de vedere,chiar este si va fi fericita alaturi de sotul ei?In familiile romme,femeia este indobitocita ,la maxim ,de regulile mostenite in fiecare familie,nu sunt emancipate,ca dovada modul in care isi cresc si se dezvolta copiii lor,pentru ei ,detentia este doar un ghinion din viata,in care recidiveaza cu o usurinta ingrijoratoare! Dar,exista si exceptii,daca aceasta femeiusca se trezeste,totusi,la viata,poate sa-si creasca ,ajutata de familia ei,cei doi copii.Va fi nevoie de un efort urias din partea ei,dar daca isi iubeste odraslele,o poate face!Si eu ma indoiesc de o soarta benefica pentru copiii ei,dar ,intotdeauna ,vreau sa vad ,mai intai,jumataea plina a paharului,acesta este si motivul pentru care indemn la bine si nu la rau!Oricum,tot ceea ce spun pe aceste topicuri,nu poate forta pe nimeni,in a lua decizia ,respectarea sfaturilor tine numai si numai de liberul arbitru.O zi buna!


Cine ti-a spus / confirmat ca e vorba de rromi aici? E posibil ca tatal sa fie, desi apare din nou o inadvertenta. Faptul ca-i parasit de familie. Eu n-am auzit de asa ceva la tigani. Stim foarte bine ce galagie fac daca te atingi de unul de-al lor.
Iar varsta? Ce e asa de special pentru un roman sa se casatoreasca la 17 ani (atat avea ea cand a fugit de acasa)? Si ce-o fi asa de special la romani sa-si inceapa viata sexuala la 12 ani si la 13 sa nasca? Nu mai e demult (din nefericire) apanajul tiganilor.

Si daca tot ai crezut asemenea poveste, poate ma lamuresti cum reuseste sa-si duca traiul o fata cu doi copii in brate (ca inca-i tine'n brate) care, foarte probabil, nici liceul nu l-a terminat. Si care-i abandonata de familie.

rashela
Postat pe 1 August 2011 10:15
De la: rashela, la data 2011-08-01 10:15:53
De la: kudika414141, la data 2011-08-01 09:49:20
De la: rashela, la data 2011-08-01 08:57:03
De la: kudika414141, la data 2011-08-01 08:23:26
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 02:48:01

Creste-ti in demnitate si cinste copiii si mergi pe drumul pe care ti l-ai ales,alaturi de sotul tau!Daca el va continua cu stilul de viata,nelegal,depinde numai de tine ,ceea ce vei face pe viitor!Nu distruge viata copilelor tale!


Demnitate si cinste? :)))
De unde? Tatal acelor copii este recidivist. Nici nu iese bine din puscarie ca intra iar. Iar mama este atat de indragostita de tati incat il va preamari si proslavi cate zile va avea. Copiii vor afla ca-i demn si cinstit taticul lor. Sa nu-mi spui ca e in puscarie nevinovat.
Asta asa, sa-ti raspund tie. Povestea n-o cred deloc. Nu se descurca aia cu carte multa si cu salarii omenesti, dar o fatza cu doi copii in brate. Si unde mai pui ca se descurca "de minune". Wow!


Buna dimineat!
Te-ai gandit ,vreodata, ca din punctul ei de vedere,chiar este si va fi fericita alaturi de sotul ei?In familiile romme,femeia este indobitocita ,la maxim ,de regulile mostenite in fiecare familie,nu sunt emancipate,ca dovada modul in care isi cresc si se dezvolta copiii lor,pentru ei ,detentia este doar un ghinion din viata,in care recidiveaza cu o usurinta ingrijoratoare! Dar,exista si exceptii,daca aceasta femeiusca se trezeste,totusi,la viata,poate sa-si creasca ,ajutata de familia ei,cei doi copii.Va fi nevoie de un efort urias din partea ei,dar daca isi iubeste odraslele,o poate face!Si eu ma indoiesc de o soarta benefica pentru copiii ei,dar ,intotdeauna ,vreau sa vad ,mai intai,jumataea plina a paharului,acesta este si motivul pentru care indemn la bine si nu la rau!Oricum,tot ceea ce spun pe aceste topicuri,nu poate forta pe nimeni,in a lua decizia ,respectarea sfaturilor tine numai si numai de liberul arbitru.O zi buna!


Cine ti-a spus / confirmat ca e vorba de rromi aici? E posibil ca tatal sa fie, desi apare din nou o inadvertenta. Faptul ca-i parasit de familie. Eu n-am auzit de asa ceva la tigani. Stim foarte bine ce galagie fac daca te atingi de unul de-al lor.
Iar varsta? Ce e asa de special pentru un roman sa se casatoreasca la 17 ani (atat avea ea cand a fugit de acasa)? Si ce-o fi asa de special la romani sa-si inceapa viata sexuala la 12 ani si la 13 sa nasca? Nu mai e demult (din nefericire) apanajul tiganilor.

Si daca tot ai crezut asemenea poveste, poate ma lamuresti cum reuseste sa-si duca traiul o fata cu doi copii in brate (ca inca-i tine'n brate) care, foarte probabil, nici liceul nu l-a terminat. Si care-i abandonata de familie.




Buna ziua!
Chiar credeai ca titulara topicului va rspunde intr-un fel?Toate comentariile mele au fost exprimate presupunand ca tanara face parte din etnia respectiva!Nu intalnim prea des astfel de situatii in randul celorlalti.In ceea ce priveste situatia financiara a presupusei mamici,ar trebui ,spre edificarea noastra,sa revina cu cateva informatii suplimentare.Am adaptat situatia la varianta in care are,totusi,un suport material.Este adevarat ca sunt si situatii exceptionale,cu fuga din casa parinteasca,in randul romanilor,dar,totusi,mult mai rare decat in cazul etniei presupuse de mine.Tanara putea sa intervina cu detalii daca dorea,intr-adevar,ajutor moral!In ceea ce priveste cresterea copiilor,nu cred sub nicio forma ca nu are sursa de finantare,indiferent care ar fi ea;munca sezoniera,furt,prostitutie,activitati pasagere,etc.Din pacate,aceste rataciri,iau amploare ,mai mult si din ce in ce mai des,in mediile fara educatie,in familii dezradacinate,cu lacune in sentimente materne sau paterne,aflate la limita societatii.Este greu de admis, intr-o societate europeana,acest fapt,dar este adevarul crud!
kudika414141
Postat pe 1 August 2011 10:55
in timp ce el era arestat tu iti faceai kont linistita pe kudika
sa mai zica lumea ca nu sunt alocatiile mari, din 2 alocatii creste 2 copii, si se intretin si 2 adulti!
bemm
Postat pe 1 August 2011 11:22
De la: bemm, la data 2011-08-01 11:22:18in timp ce el era arestat tu iti faceai kont linistita pe kudika
sa mai zica lumea ca nu sunt alocatiile mari, din 2 alocatii creste 2 copii, si se intretin si 2 adulti!

ad__83
Postat pe 1 August 2011 11:41
mu sunt de etnir romma...devin dintr`o familie bogata....
kudika197082
Postat pe 1 August 2011 19:25
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 19:25:29mu sunt de etnir romma...devin dintr`o familie bogata....


devii ce???
Dada_Dadina23
Postat pe 1 August 2011 19:28
eu mi`am pus pur si simplu povestea cine vrea s`o creada bine de bine,cine nu crede tot bn e pt mn....si mai zic odata provin dintr`o familie bogata...ca sa mai dau alta explikatie...ma deskurk cu banii de prenatal si a parintilor mei...intradevarat k multi nu se deskurk dar eu multumesc lui Dumnezeu ma deskurk destul de bn....
kudika197082
Postat pe 1 August 2011 19:30
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 19:25:29mu sunt de etnir romma...devin dintr`o familie bogata....



sa inteleg ca daca nu esti tigan da, esti bogat, tot aia e ??
anastasia_m
Postat pe 1 August 2011 19:31
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 19:30:48eu mi`am pus pur si simplu povestea cine vrea s`o creada bine de bine,cine nu crede tot bn e pt mn....si mai zic odata provin dintr`o familie bogata...ca sa mai dau alta explikatie...ma deskurk cu banii de prenatal si a parintilor mei...intradevarat k multi nu se deskurk dar eu multumesc lui Dumnezeu ma deskurk destul de bn....


aaaa provii eram in dubii cu "devenitul" dintr-o familie bogata...atata tot!!!n-am dat in cap
Dada_Dadina23
Postat pe 1 August 2011 19:34
de ce sunt atatea topicuri intitulate...buna...bunaaaaaaaaaaa...buuuuuuuuunaaaaaaaaa ?????
miss_darine
Postat pe 1 August 2011 19:36
Esti in concediu de crestere a copilului, deci ai lucrat inainte. Unde? La piata? Ca ai plecat la 17 ani de acasa. Provii dintr-o familie bogata, pe dracu. Scrii oribil.
ilumax_76
Postat pe 1 August 2011 19:40
n`am lucrat la piata,n`am lucrat delok,atunci kand eram insarcinata facusem scoala,si protectia muncii si`a dat un prenatal pt gemeni,inainte de`a scrie ia si intereseaza`te si nu vb aiurea....aveti unii niste pareri de dati lumea pe spate...orikum kare vrea sa creada bn de bn,nu e tot bn pt mn,totul este adv nu am dc sa scriu aiurea si sa inventez....orikum ms pt coment.....
kudika197082
Postat pe 1 August 2011 22:53
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 22:53:47 nu am dc sa scriu aiurea si sa inventez....

Ei, nu! :) De plictiseala, zau!

Si zici ca ai parinti bogati? Of, Doamne!

rashela
Postat pe 1 August 2011 23:07
dk unii sunteti naivi asta este....va cred k e prea tragik de asta ganditi asa...dar orikum eu stiu k e adv...si voi merge inainte si nu doresc la nimeni prin ce am trecut si trec ink...orikum ms pt comm....si parintii mei fak italia de 13 ani....
kudika197082
Postat pe 2 August 2011 00:33
De la: miss_darine, la data 2011-08-01 19:36:00 de ce sunt atatea topicuri intitulate...buna...bunaaaaaaaaaaa...buuuuuuuuunaaaaaaaaa ?????


Pentru ca unele femei numai atata stiu sa zica...

Adeca le e mai greu cu esprimarea in scris si chiar vorbit...
Baiat_virgin
Postat pe 2 August 2011 00:37
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 19:25:29mu sunt de etnir romma...devin dintr`o familie bogata....



Buna dimineata!

"Devin"-inseamna ca te-ai transformat dintr-o persoana existenta,la un moment dat,cu un anumit statut social,profesional,mental,in urma unei involutii sau evolutii personale,ca individ,respectand acelasi tipar!

Ai vrut sa spui ca ,provii dintr-o familie bogata!SI CE ESTE CU ASTA?Crezi ca bogatia suplineste lipsa de educatie pe care ,evident,nu o stapanesti?Nu,draga mea!Ca dovada ca,te-ai aruncat intr-o mare extrem de zbuciumata,fara sa stii sa inoti!Este bine ca te ajuta, financiar,sa-ti cresti copiii,dar te intreb;pentru tine ce au facut? pentru ca,inteleg din textul tau ca, sunt tot timpul plecati din tara!Daca parintii tai ar fi fost responsabili fata de tine,nu numai sa te alimenteze financiar si daca ti-ar fi asigurat o minima educatie si aici ma refer la scoala elementara,pe care observ ca nu ai frecventat-o la timpul potrivit,asa cum trebuia o fatuca de varsta ta sa o faca,nu ai fi ajuns aici!Daca este sa credem tot ceea ce ne-ai spus,in acest caz,vezi-ti de copiii,draga mea si ai grija,macar tu,educa-i asa cum ar trebui sa o fac o mama responsabila!In ceea ce-l priveste pe tatal copiilor,recidiva il va urma toata viata si daca tu doresti sa-ti continui viata langa un astfel de om,este numai si numai vointa ta!Daca parintii tai nu au fost capabili sa te indrume,la timpul potrivit,pe o alta cale,fara riscuri atat de mari,nimeni nu o poate face in acest stadiu al dezvoltarii tale!Vorba sfanta,din popor" Cum iti asterni,asa dormi"Macar pentru copiii tai ,fa mai mult,daca pentru tine nu ai facut decat sex inconstient!
kudika414141
Postat pe 2 August 2011 08:20
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 22:53:47n`am lucrat la piata,n`am lucrat delok,atunci kand eram insarcinata facusem scoala,si protectia muncii si`a dat un prenatal pt gemeni,inainte de`a scrie ia si intereseaza`te si nu vb aiurea....aveti unii niste pareri de dati lumea pe spate...orikum kare vrea sa creada bn de bn,nu e tot bn pt mn,totul este adv nu am dc sa scriu aiurea si sa inventez....orikum ms pt coment.....


Banuiesc ca te referi la alocatia de 200 de lei si nu la indemnizatia de crestere de 600 lei.
ilumax_76
Postat pe 2 August 2011 08:48
De la: kudika197082, la data 2011-08-01 22:53:47n`am lucrat la piata,n`am lucrat delok,atunci kand eram insarcinata facusem scoala,si protectia muncii si`a dat un prenatal pt gemeni,inainte de`a scrie ia si intereseaza`te si nu vb aiurea....aveti unii niste pareri de dati lumea pe spate...orikum kare vrea sa creada bn de bn,nu e tot bn pt mn,totul este adv nu am dc sa scriu aiurea si sa inventez....orikum ms pt coment.....


Draga,daca tu ai conceput copiii numai de dragul acelei indemnizatii plus alocatia respectiva,pentru cresterea copiilor,asta este cea mai mare disfunctionalitate din mintea unei femei aflata la inceput de drum!Dar,oricum,faptul este consumat,creste-ti copiii asa cum numai o mama constienta de rolul ei in cresterea copiilor,poate sa o faca!Daca nu o faci,mai devreme sau mai tarziu,cand se vor mari bineinteles,vor urma calea parintilor lor!MARE INCONSTIENTA PE CAPUL TAU,FATA DRAGA!
kudika414141
Postat pe 2 August 2011 09:24
De la: kudika197082, la data 2011-08-02 00:33:40dk unii sunteti naivi asta este....va cred k e prea tragik de asta ganditi asa...dar orikum eu stiu k e adv...si voi merge inainte si nu doresc la nimeni prin ce am trecut si trec ink...orikum ms pt comm....si parintii mei fak italia de 13 ani....



Hmmm, si de cand ma gandeam eu, oare cine a facut Italia asta!?
No acum mai lamurit.
doi_ochi_caprui
Postat pe 2 August 2011 12:46
atunci kand nasti,esti obligat sa faci certificate la copii,in plus de asta trebuie sa mergi la Protectia Comunitara pt ati legaliza certificatele,atunci mi`a zis k trebuie sa depun actele pt alocatia de statului,si tot atunci ma intrebat dk a lucrat unul din noi sau dk am frecventat scoala.Doamnele respective mi`au spus sa fak dosarele de indemnizatie eu nu stiam nimik de toate lucrurile acestea...nu am facut copii pt indemnizatii sau alocatie,i`am facut de drag si imi doaream sa fiu mama,sa vad si eu kum e pozitia de mama...dar dk altii nu inteleg..asta e problema lor...
kudika197082
Postat pe 2 August 2011 15:16
De la: kudika197082, la data 2011-08-02 15:16:37atunci kand nasti,esti obligat sa faci certificate la copii,in plus de asta trebuie sa mergi la Protectia Comunitara pt ati legaliza certificatele,atunci mi`a zis k trebuie sa depun actele pt alocatia de statului,si tot atunci ma intrebat dk a lucrat unul din noi sau dk am frecventat scoala.Doamnele respective mi`au spus sa fak dosarele de indemnizatie eu nu stiam nimik de toate lucrurile acestea...nu am facut copii pt indemnizatii sau alocatie,i`am facut de drag si imi doaream sa fiu mama,sa vad si eu kum e pozitia de mama...dar dk altii nu inteleg..asta e problema lor...


Lasa asta cu alocatiile, nu te mai supara degeaba.Lumea e ,,rele" bre.
I-a zi, ai participat si tu la construirea Italiei?
doi_ochi_caprui
Postat pe 2 August 2011 16:17
De la: kudika197082, la data 2011-08-02 15:16:37atunci kand nasti,esti obligat sa faci certificate la copii,in plus de asta trebuie sa mergi la Protectia Comunitara pt ati legaliza certificatele,atunci mi`a zis k trebuie sa depun actele pt alocatia de statului,si tot atunci ma intrebat dk a lucrat unul din noi sau dk am frecventat scoala.Doamnele respective mi`au spus sa fak dosarele de indemnizatie eu nu stiam nimik de toate lucrurile acestea...nu am facut copii pt indemnizatii sau alocatie,i`am facut de drag si imi doaream sa fiu mama,sa vad si eu kum e pozitia de mama...dar dk altii nu inteleg..asta e problema lor...



Buna ziua,iar,draga mamica!
Bine,stii tu ceva,te tot invarti in jurul cozii,dar de fapt ce doresti? Ai facut doi copii,bravo,sa-ti traiasca!Mai departe,ce vrei de la viata?Oricum,ti-a daruit mai mult decat poti duce in acest moment!Daca te simti in stare,creste-ti copiii in liniste,decat sa te vaiti,pune mana,navigheaza pe Internet,sunt foarte multe site-uri pentru mamici,citeste-le si sigur vei afla informatii utile pentru a-ti creste copiii!Iar sotul tau ,cand va iesi de la inchisoare,sa se gandeasca mai mult la copiii lui,decat la a comite ilegalitati!
kudika414141
Postat pe 2 August 2011 17:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu reuseste oare sa il iubeasca? 6 De la: Dontyyy 8 Februarie 2010 13:23
ajutati-ma 35 De la: kudika053420 31 August 2009 07:54
am ajuns la capatul rabdarii 53 De la: extravagant 12 Decembrie 2010 21:33
Ajutatima va rog 23 De la: kudika149776 22 Martie 2010 13:41
heyy !! 11 De la: candygirl_cora3 14 Martie 2011 13:53