Setari Cookie-uri

El s-au parintii mei:(

buna!am si eu nevoie de un sfat..parintii mei nu sunt de acord cu iubitul meu..suntem impreuna aproape de 2ani..cu toate ca au mai fost despartiti si impacari..spun ca e cu mult sub mine..cum eu fata de oras sa iau un taran..ca nu se compara cu mine din nici un pct de vedere...sa aleg..ori ei care mi-au oferit totul..ori el..daca il aleg pe el sa uit ca am parinti..si nu vor venii nici la nunta..ei nu se vor uita nici la copiii mei nimic!ei nu inteleg ca e doar prietenul meu..nu vreau sa ma casatoresc..degeaba am incercat sa explic..mama il influenteaza si pe tata..toata lumea spune ca el nu e pentru mine..doar ca mie nu imi pasa..parintii si-au ales singuri..si nu inteleg dc nu ma lasa sa fac acelasi lucru..sunt disperata..nu stiu in ce directie sa merg..daca ma puteti ajuta cu un sfat:( v-as fi recunoscatoare!ms
alyceee
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:38
De la: alyceee, la data 2011-09-05 15:38:12buna!am si eu nevoie de un sfat..parintii mei nu sunt de acord cu iubitul meu..suntem impreuna aproape de 2ani..cu toate ca au mai fost despartiti si impacari..spun ca e cu mult sub mine..cum eu fata de oras sa iau un taran..ca nu se compara cu mine din nici un pct de vedere...sa aleg..ori ei care mi-au oferit totul..ori el..daca il aleg pe el sa uit ca am parinti..si nu vor venii nici la nunta..ei nu se vor uita nici la copiii mei nimic!ei nu inteleg ca e doar prietenul meu..nu vreau sa ma casatoresc..degeaba am incercat sa explic..mama il influenteaza si pe tata..toata lumea spune ca el nu e pentru mine..doar ca mie nu imi pasa..parintii si-au ales singuri..si nu inteleg dc nu ma lasa sa fac acelasi lucru..sunt disperata..nu stiu in ce directie sa merg..daca ma puteti ajuta cu un sfat:( v-as fi recunoscatoare!ms


Directia este "drept inainte"!

"Romeo si Julieta" in varianta moderna!Hai sa lasam gluma la o parte,caci,eu una,nu am niciun chef sa glumesc astazi!Tu ai vorbit clar ,cu parintii tai, in ceea ce priveste consistenta si statutul relatiei tale?Si ce fel de neconcordanta este intre voi doi?Materiala,spirituala,dogmatica,sau este o simpla antipatie din partea parintilor fata de prietenul tau!Parintii tai sunt oraseni get-beget,nu vin si ei din patura rurala a tarii?De multe ori,parintii distrug vietile copiilor,dictandu-le cum sa-si organizeze viata personala!Nu spun ca tot de multe ori,reusesc sa salveze de la esecuri la fel de multe cupluri care nu se potrivesc de fel!Aici intervine acea intuitie dezvoltata de catre parinti,in urma experientei de viata acumulata.Este important sa stiti ceea ce vreti de la voi si de la viata de cuplu.Discutati amandoi cu parintii,incercati sa aflati de unde izvoraste rautatea,lipsa de indulgenta si analizati toate motivele discrepantei dintre voi.Pe de alta parte,sa nu crezi ca nu vei avea nevoie de parintii tai,nu face ceva de care s-ar putea sa-ti para rau mai tarziu!Parintii vad altfel lucrurile,sunt si un pic egoisti,dar in majoritatea cazurilor,instinctele nu ii inseala!Gandeste-te si alege ceea ce simti ca este bine pentru viitorul tau!
RAINBOWLADY
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:53
in primul rand trebuie sa corectez gramatical titlul...el SAU (ori) parintii...in al doilea rand, parintii sunt ai tai, buni rai nu conteaza.. astazi, el este in peisaj, dar maine s-ar putea sa dispara
miss_darine
Postat pe 5 Septembrie 2011 16:02
Draga mea,te inteleg perfect!Am fost pusa in aceeasi situatie dar exact cu 2-3 saptamani inainte sa ma mut cu iubitul meu mi-am dat seama ca as fi gresit.Doar tu stii cum este iubitul tau.Cel mai bine ar fi sa mai astepti 1-2 ani.Doar asa vei putea alege decizia corecta.Iubitul tau ce zice?A incercat sa le schimbe parerea parintilor tai?Nu uita ca atunci cand iubesti nimeni si nimic nu are dreptul sa se bage intre voi!
eva1909
Postat pe 6 Septembrie 2011 00:08
De la: alyceee, la data 2011-09-05 15:38:12buna!am si eu nevoie de un sfat..parintii mei nu sunt de acord cu iubitul meu..suntem impreuna aproape de 2ani..cu toate ca au mai fost despartiti si impacari..spun ca e cu mult sub mine..cum eu fata de oras sa iau un taran..ca nu se compara cu mine din nici un pct de vedere...sa aleg..ori ei care mi-au oferit totul..ori el..daca il aleg pe el sa uit ca am parinti..si nu vor venii nici la nunta..ei nu se vor uita nici la copiii mei nimic!ei nu inteleg ca e doar prietenul meu..nu vreau sa ma casatoresc..degeaba am incercat sa explic..mama il influenteaza si pe tata..toata lumea spune ca el nu e pentru mine..doar ca mie nu imi pasa..parintii si-au ales singuri..si nu inteleg dc nu ma lasa sa fac acelasi lucru..sunt disperata..nu stiu in ce directie sa merg..daca ma puteti ajuta cu un sfat:( v-as fi recunoscatoare!ms







... mai izmene pe calator ... tu stii pe ce lume traiesti ? ... ai ceva in creier ? ... nu vrei sa te mariti cu el, e mult sub tine, parintii sint impotriva ... ce vrei ? ... gaseste-ti altul si gata ... habar nu stiti ce vreti doar sa pierdeti putin timp (2 ani !!!) cu cineva ... nu e corect ce faci ... nici fatza de ''prietenul'' tau, nici fatza de parinti, nici fatza de tine ...
marco918
Postat pe 6 Septembrie 2011 00:49
De la: eva1909, la data 2011-09-06 00:08:07Draga mea,te inteleg perfect!Am fost pusa in aceeasi situatie dar exact cu 2-3 saptamani inainte sa ma mut cu iubitul meu mi-am dat seama ca as fi gresit.Doar tu stii cum este iubitul tau.Cel mai bine ar fi sa mai astepti 1-2 ani.Doar asa vei putea alege decizia corecta.Iubitul tau ce zice?A incercat sa le schimbe parerea parintilor tai?Nu uita ca atunci cand iubesti nimeni si nimic nu are dreptul sa se bage intre voi!







... inca 1-2 ani !!! ... bai fetelor voi sinteti masochiste dupa cum vad ... sa astepte CE ? ... sa mai termine vreun sac de anticonceptionale ? ... sa mai faca citeva avorturi ? ... o ''relatie'' de la care nu vrei NIMIC la nimic va duce ... fata habar nu are pe ce lume traieste ...

... iar putzoiul TREBUIE sa arate parintilor ca o merita ... de ce sinteti proaste si va lasati manipulate de fistecine ? ... va certati cu parintii pentru niste infantili care NU AU CURAJUL de a se lupta pentru voi ... dupa aia va plingeti ca sinteti manipulate, agresate, dispretzuite, parasite ... pentru ca va obtin ''din vorbe'' ... daca maimutzoiul alerga dupa ea sa o ia de nevasta mai intelegeam ... dar sta si rumega si va mai arunca cite un compliment la plezneala ... si voi dai razboi cu toata lumea ... ingramadite sinteti frateeeee ...
marco918
Postat pe 6 Septembrie 2011 00:56
Parintii sunt ai tai si te iubesc neconditionat, orice ai face tu. Barbati mai gasesti, nu e el nici primul si nici ultimul si nu cred ca e ``fat frumos`` sau ``prince charming``. Deci asculta-ti parintii, vei vedea ca toti barbatii sunt facuti ``pe acelasi calapod`` si ca niciunul nu merita sa te certi cu familia ta pentru el. In final, toti barbatii isi dau arama pe fata.
Eva32
Postat pe 6 Septembrie 2011 01:14
De la: Eva32, la data 2011-09-06 01:14:14Parintii sunt ai tai si te iubesc neconditionat, orice ai face tu. Barbati mai gasesti, nu e el nici primul si nici ultimul si nu cred ca e ``fat frumos`` sau ``prince charming``. Deci asculta-ti parintii, vei vedea ca toti barbatii sunt facuti ``pe acelasi calapod`` si ca niciunul nu merita sa te certi cu familia ta pentru el. In final, toti barbatii isi dau arama pe fata.






... inca un comentariu de misandra ... e toti la fel ...
marco918
Postat pe 6 Septembrie 2011 01:17
De la: Eva32, la data 2011-09-06 01:14:14Parintii sunt ai tai si te iubesc neconditionat, orice ai face tu. Barbati mai gasesti, nu e el nici primul si nici ultimul si nu cred ca e ``fat frumos`` sau ``prince charming``. Deci asculta-ti parintii, vei vedea ca toti barbatii sunt facuti ``pe acelasi calapod`` si ca niciunul nu merita sa te certi cu familia ta pentru el. In final, toti barbatii isi dau arama pe fata.


Alta femeie care generalizeaza. Of Doamne
E foarte usor sa zici ca toti suntem la fel ashai? Pe chestia asta pot zice si eu ca toate sunteti la fel: egoiste, va ganditi doar la nevoile voastre, materialiste, superficiale etc. Dar sunt si exceptii in lumea asta , nu? Ca doar nu ne cunosti tu pe toti barbatii sa sti ca suntem toti la fel. .

Revenind la subiect daca nu exista dialog si intelegere in casa aia apai o sa se sfarseasca rau. Tu trebuie sa te gandesti f bine la ce vrei, cat de serioasa e relatia etc si sa discuti la modul cel mai serios cu ei. Daca nu e vba de iubire intre tine si el atunci da-i pace, sex si aventuri gasesti foarte ushor. Nu merita sa iti strici relatia ta cu parintii pt asa ceva.
Paraipan
Postat pe 6 Septembrie 2011 01:25
da mi-am dat seama de titlu doar ca nu am realizat cand am scris!nu il vor ce e de la tara..ca e urat prost si tractorist...in loc sa aprecieze..ca are un serviciu merge si cu facultatea si isi ajuta si parintii la tara..tot nu e bun!ei spun ca pt el e o mandrie sa fie cu mine pt ca sunt de la oras si sunt singura la parinti ca el vrea doar averea mea..ca orice baiat in afara de el..si ei au plecat de la tara..dar mama spune ca eu nu am plecat...cum sa rada lumea de ei..ca am un iubit de la tara..conteaza mai mult parerea altora pt ea decat fericirea mea..atunci cand iubesti pe cineva..si ai renunta la tot nu cred ca e asa usor sa iti gasesti pe altcnv..mama mea se bazeaza pe faptul ca daca ei nu il vor pe el atunci nici parintii lui nu or sa fie de acord cu mine..spune daca stie ca nu il vrem..atunci de ce nu te lasa in pace..are impresia ca face intentionat sa o oftice pe ea..nu se gandeste ca poate tine la mine!are impresia ca totul se invarte in jurul ei..nu poate sa discute cu ea..pt ca ea nu e in stare sa discute..nu vb cu mine si cauta orice motiv sa se lege de mine..si sa ma atace..in ultimul timp decat tipa..nu vreau sa ma cert cu parintii..doar ca nu pot accepta ideea sa renunt din cauza lor!mai bine regret ce am facut..nu as putea sa traiesc cu gandul ca poate era bine..si am renuntat ca s-au bagat ei:( nu stiu cum sa le mai explic..nu il accepta nici ca iubit..ori ma despart de el ori plec cu el..cam astea imi sunt variantele..
alyceee
Postat pe 6 Septembrie 2011 13:33
nu stiu cum sa editez!editam daca stiam!spune-mi tu!
alyceee
Postat pe 6 Septembrie 2011 13:34
noi nu vrem sa ne casatorim acum..vrem doar sa fim impreuna..numai ca parintii mei nu accepta..si ma pun sa aleg..asta e problema!ei nu inteleg lucrul asta..l-am explicat si degeaba..nu are ce sa le explice..mama il influenteaza si pe tatal meu..ca el la inceput nu era impotriva..sunt parintii mei ii iubesc..dar nu vreau sa regret mai tarziu..ca nu am riscat!
alyceee
Postat pe 6 Septembrie 2011 13:37
nu folosesc nici un sac de anticonceptionale si nu fac nici avorturi!un copil intotdeauna este cel mai frumos dar primit de la d-zeu!cu jignirile nu ajuti pe nimeni cu nimic!daca vroiai sa dai un sfat si sa iti spui parerea puteai sa o faci pur si simplu nu jignind!dar cand nu ai iubit nu ai cum sa realizezi cat de greu e!
alyceee
Postat pe 6 Septembrie 2011 13:41
il iubesc...daca nu il iubeam renuntam de mult!
alyceee
Postat pe 6 Septembrie 2011 13:42
Hmm e unpic mai complicat din cate vad. Nu sunt de acord si nu o sa fiu niciodata de acord ca parintii, sau oamenii in general, sa judece pe cineva dupa statutul social, rasa, nationalitate etc. Parintii tai sunt cam ingusti la minte daca fac asta. Eu daca as fi in situatia ta si as fi sigur ca ma iubeste si ca vrea ceva serios si mai ales daca as fi capabil sa ma descurc si sa ma intretin singur (nu stiu ce varsta ai) nu as renunta la persoana iubita. Daca pt. parintii tai conteaza mai mult parerea altora decat faptul ca tu esti fericita apai foarte rau; nu poti trai viata asta controlata de altii, chiar daca iti sunt parinti.
Repet: asta as face eu, nu vreau sa faci ceva asa la repezeala si sa ajungi rau doar pt. ca citesti niste lucruri pe un forum. Sunt destule cazuri asemanatoare cu al tau, in care ea a plecat cu el si el a parasit-o dupa un timp.
Sper sa nu fie si cazul tau
Paraipan
Postat pe 7 Septembrie 2011 01:55
De la: alyceee, la data 2011-09-06 13:41:28nu folosesc nici un sac de anticonceptionale si nu fac nici avorturi!un copil intotdeauna este cel mai frumos dar primit de la d-zeu!cu jignirile nu ajuti pe nimeni cu nimic!daca vroiai sa dai un sfat si sa iti spui parerea puteai sa o faci pur si simplu nu jignind!dar cand nu ai iubit nu ai cum sa realizezi cat de greu e!









... mai fata ... tu chiar crezi ca toti oamenii sau nascut ieri ? ... iei si anticonceptionale si mai mult ca sigur ai facut si avort(uri) ... nu ai cum sa ''fi'' cu cineva si sa nu ai ... evenimente ... tu nu vrei sa intelegi ca nu te jigneste nimeni ... eu in nici un caz ... doar COMENTEZ ceea ce spui ... iti dau si sfaturi ... obiective ... ti-am prezentat ceea ce tu IGNORI ... e foarte bine ca iubesti, e foarte frumos dar ''BARBATUL'' TAU trebuie sa iti convinga parintii nu tu ... el trebuie sa isi demonstreze calitatile nu tu ... scuza-ma ... nu am nimic cu el dar nu pare sa aiba caracter si personalitate ... e usor sa sucesti mintea unei fete dar nu la fel de usor e sa ii pacalesti parintii ... iar cind stai in spatele ei si o impingi sa ia ''decizii'' impotriva acestora atunci nu esti deloc barbat ... daca e atit de inteligent si te iubeste va reusi sa iti convinga, cu perseverentza, parintii ... nu cred ca ai tai sint chiar incuiati dar il miros ca e oportunist ... si e foarte normal ca nu isi vad munca lor de o viata ajungind pe mina lui ... celui care ii sfideaza ... asa ai face si tu in locul lor ...

... cunosc ''iubiri'' ca ale tale ... dar niciuna nu s-a terminat bine ... indiferent de cmpromisurile facute ... incearca sa vorbesti cu ''prietenul'' si fa-l sa inteleaga ca TREBUIE sa treaca peste jignirile parintilor tai si sa demonstreze ca e de incredere si te iubeste ... incearca sa netezesti intilnirile dintre ei si sa atenuezi cuvintele grele care se vor arunca ... e vorba de diplomatie, corectitudine, concesii (nu compromisuri), atitudine ... si nu prea cred ca stii ce sint alea ... dar multa bafta si sper sa aveti o nunta frumoasa ... chiar daca spui acum ca nu vrei sa te mariti ...
marco918
Postat pe 7 Septembrie 2011 04:09
De la: Paraipan, la data 2011-09-07 01:55:30Hmm e unpic mai complicat din cate vad. Nu sunt de acord si nu o sa fiu niciodata de acord ca parintii, sau oamenii in general, sa judece pe cineva dupa statutul social, rasa, nationalitate etc. Parintii tai sunt cam ingusti la minte daca fac asta. Eu daca as fi in situatia ta si as fi sigur ca ma iubeste si ca vrea ceva serios si mai ales daca as fi capabil sa ma descurc si sa ma intretin singur (nu stiu ce varsta ai) nu as renunta la persoana iubita. Daca pt. parintii tai conteaza mai mult parerea altora decat faptul ca tu esti fericita apai foarte rau; nu poti trai viata asta controlata de altii, chiar daca iti sunt parinti.
Repet: asta as face eu, nu vreau sa faci ceva asa la repezeala si sa ajungi rau doar pt. ca citesti niste lucruri pe un forum. Sunt destule cazuri asemanatoare cu al tau, in care ea a plecat cu el si el a parasit-o dupa un timp.
Sper sa nu fie si cazul tau









... paraipaneeeeee ... coor sucit ... parintii sint ingusti la minte ? ... pai crezi ca doar tu cunosti ''cazuri asemanatoare'' si ei nu ? ... pune-te in locul lor ... iar ''persoana iubita'' se pare ca sta in spatele celei care iubeste ... nu in fatza ei ... cum vine asta ? ...
marco918
Postat pe 7 Septembrie 2011 04:14
omule cred ca esti nebun!nu am luat niciodata anticonceptionale si nu am nici avorturi!daca tu nu sti sa eviti o sarcina si persoanele de langa tine au facut avorturi e trist pentru tine!nu toti oamenii sunt asa!daca ramaneam insarcinata ma casatoream de mult!
alyceee
Postat pe 7 Septembrie 2011 12:25
am 22ani..
alyceee
Postat pe 7 Septembrie 2011 12:26
De la: marco918, la data 2011-09-07 04:14:06
De la: Paraipan, la data 2011-09-07 01:55:30Hmm e unpic mai complicat din cate vad. Nu sunt de acord si nu o sa fiu niciodata de acord ca parintii, sau oamenii in general, sa judece pe cineva dupa statutul social, rasa, nationalitate etc. Parintii tai sunt cam ingusti la minte daca fac asta. Eu daca as fi in situatia ta si as fi sigur ca ma iubeste si ca vrea ceva serios si mai ales daca as fi capabil sa ma descurc si sa ma intretin singur (nu stiu ce varsta ai) nu as renunta la persoana iubita. Daca pt. parintii tai conteaza mai mult parerea altora decat faptul ca tu esti fericita apai foarte rau; nu poti trai viata asta controlata de altii, chiar daca iti sunt parinti.
Repet: asta as face eu, nu vreau sa faci ceva asa la repezeala si sa ajungi rau doar pt. ca citesti niste lucruri pe un forum. Sunt destule cazuri asemanatoare cu al tau, in care ea a plecat cu el si el a parasit-o dupa un timp.
Sper sa nu fie si cazul tau









... paraipaneeeeee ... coor sucit ... parintii sint ingusti la minte ? ... pai crezi ca doar tu cunosti ''cazuri asemanatoare'' si ei nu ? ... pune-te in locul lor ... iar ''persoana iubita'' se pare ca sta in spatele celei care iubeste ... nu in fatza ei ... cum vine asta ? ...


Mai eu incerc sa-i dau fetei un sfat, asta nu inseamna ca trebuie eu s-o judec. Am explicat de ce sunt ingusti la minte si daca as fi fost in locul lor ea ar fi contat pt mine, ca parinte si nu parerile altora. Copilul e intotdeauna pe primul loc si trebuie sa-l vezi fericit. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i impui cu forta principii si sa-l controlezi cum vrei tu. Pt. ca pur si simplu e gresit sa faci asa ceva. Dialogul si intelegerea sunt foarte importante in asemenea cazuri.
Folosesti prea multe semne de punctuatie, de parca adormi printre randuri
Paraipan
Postat pe 7 Septembrie 2011 22:46
De la: alyceee, la data 2011-09-07 12:25:55omule cred ca esti nebun!nu am luat niciodata anticonceptionale si nu am nici avorturi!daca tu nu sti sa eviti o sarcina si persoanele de langa tine au facut avorturi e trist pentru tine!nu toti oamenii sunt asa!daca ramaneam insarcinata ma casatoream de mult!










... hai sa iti desenez ceva cit mai scurt si pe intelesul tau ... pe baza de cifre si statistici ... clare ... in romania, statistica arata, ca fiecare femeie face in decursul vietii biologice cam 4-5 avorturi ... bineinteles ca e gresita ''generalizarea'' ... dupa excluderea copiilor, a celor foarte putine femei care nu fac din principiu, a tiganilor (care sint cu gramada), a femeilor de peste 45 de ani ... cifrele sint si mai crunte in palierul 18 45 de ani ... si nu ti le mai spun dar le poti banui ... oferirea gratuita a AC-urilor si prezervativelor a micsorat putin rata (nu prea mult din varii motive) dar a marit promiscuitatea (adica numarul de ''relatii'' fara finalitate sa dublat) ... eu ma bucur daca tu intri intr-una din categoriile celor care au evitat ''procedeul'' ... dar cum o sarcina NU POATE FI EVITATA mi-am permis sa banui ca nu esti chiar tu asa ''norocoasa'' (mai ales ca nu ai peste 45 de ani, tiganca nu esti, principiile poate nu le ai prea bine definite) ...
marco918
Postat pe 8 Septembrie 2011 04:09
De la: Paraipan, la data 2011-09-07 22:46:05
De la: marco918, la data 2011-09-07 04:14:06
De la: Paraipan, la data 2011-09-07 01:55:30Hmm e unpic mai complicat din cate vad. Nu sunt de acord si nu o sa fiu niciodata de acord ca parintii, sau oamenii in general, sa judece pe cineva dupa statutul social, rasa, nationalitate etc. Parintii tai sunt cam ingusti la minte daca fac asta. Eu daca as fi in situatia ta si as fi sigur ca ma iubeste si ca vrea ceva serios si mai ales daca as fi capabil sa ma descurc si sa ma intretin singur (nu stiu ce varsta ai) nu as renunta la persoana iubita. Daca pt. parintii tai conteaza mai mult parerea altora decat faptul ca tu esti fericita apai foarte rau; nu poti trai viata asta controlata de altii, chiar daca iti sunt parinti.
Repet: asta as face eu, nu vreau sa faci ceva asa la repezeala si sa ajungi rau doar pt. ca citesti niste lucruri pe un forum. Sunt destule cazuri asemanatoare cu al tau, in care ea a plecat cu el si el a parasit-o dupa un timp.
Sper sa nu fie si cazul tau









... paraipaneeeeee ... coor sucit ... parintii sint ingusti la minte ? ... pai crezi ca doar tu cunosti ''cazuri asemanatoare'' si ei nu ? ... pune-te in locul lor ... iar ''persoana iubita'' se pare ca sta in spatele celei care iubeste ... nu in fatza ei ... cum vine asta ? ...


Mai eu incerc sa-i dau fetei un sfat, asta nu inseamna ca trebuie eu s-o judec. Am explicat de ce sunt ingusti la minte si daca as fi fost in locul lor ea ar fi contat pt mine, ca parinte si nu parerile altora. Copilul e intotdeauna pe primul loc si trebuie sa-l vezi fericit. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i impui cu forta principii si sa-l controlezi cum vrei tu. Pt. ca pur si simplu e gresit sa faci asa ceva. Dialogul si intelegerea sunt foarte importante in asemenea cazuri.
Folosesti prea multe semne de punctuatie, de parca adormi printre randuri








... paraipane ... tu, si multi altii ca tine, pur si simplu NU VRETI sa ginditi logic ... te rog sa te gindesti putin ... spui ca sint ingusti la minte ... pentru ca nu isi fac copilul ''fericit'' si ii impun cu forta principii si reguli ... dar te intreb de ce nu esti la fel de revoltat fatza de toate regulile din jurul tau ... de ce accepti sa ti se impuna sa astepti la semafor culoarea verde ? ... de ce sa ti se impuna sa treci pe trecerea de pietoni ? ... simple exemple ... de ce pe acestea nu le combati ? ... pentru ca, sau nu, ca sint niste reguli de BUN SIMT ... pentru ca stii instinctiv ca iti pot salve integritatea fizica si pe altora ... pentru ca nu le combate nimeni si ti-ai primi o gramada de apelative si penalitati ... de ce atunci crezi ca regulile sociale standard trebuiesc ignorate complet si criticate ... pentru ca e ''trendy'' ? ... pentru ca nu te penalizeaza nimeni ? ... pentru, de fapt, nu intereseaza pe nimeni daca tu sau fata asta iti ratezi viata ... viata ta nu intereseaza pe nimeni ... cu atit mai mult pe mine ...

... dialogul si intelegerea sint importante ... corect ... dar ce te faci cind partenerul la dialog nu comunica ? ... ce te faci cind are raspunsuri sterotipe la orice dialog ... ce te faci cind al treilea partener la dialog nici nu il intereseaza dialogul ? ... de ce crezi ca parintii sint obligati sa se tiganeasca in fatza copiilor luati de val ... care nu raspund la dorintza lor de comunicare si intelegere ... nu cred ca vrei sa fii in locul lor ...

... tu crezi ca ei nu isi doresc ca copilul lor sa fie fericit ? ... te inseli ... te-ar calca in picioare pentru el ...
marco918
Postat pe 8 Septembrie 2011 04:29
orice om are principiile lui!poate nu sunt eu destul de matura in multe situatii dar cand e vb de un copil..am principiile mele si sunt foarte clare!
alyceee
Postat pe 8 Septembrie 2011 11:28
De la: marco918, la data 2011-09-08 04:29:19... paraipane ... tu, si multi altii ca tine, pur si simplu NU VRETI sa ginditi logic ... te rog sa te gindesti putin ... spui ca sint ingusti la minte ... pentru ca nu isi fac copilul ''fericit'' si ii impun cu forta principii si reguli ... dar te intreb de ce nu esti la fel de revoltat fatza de toate regulile din jurul tau ... de ce accepti sa ti se impuna sa astepti la semafor culoarea verde ? ... de ce sa ti se impuna sa treci pe trecerea de pietoni ? ... simple exemple ... de ce pe acestea nu le combati ? ... pentru ca, sau nu, ca sint niste reguli de BUN SIMT ... pentru ca stii instinctiv ca iti pot salve integritatea fizica si pe altora ... pentru ca nu le combate nimeni si ti-ai primi o gramada de apelative si penalitati ... de ce atunci crezi ca regulile sociale standard trebuiesc ignorate complet si criticate ... pentru ca e ''trendy'' ? ... pentru ca nu te penalizeaza nimeni ? ... pentru, de fapt, nu intereseaza pe nimeni daca tu sau fata asta iti ratezi viata ... viata ta nu intereseaza pe nimeni ... cu atit mai mult pe mine ...

... dialogul si intelegerea sint importante ... corect ... dar ce te faci cind partenerul la dialog nu comunica ? ... ce te faci cind are raspunsuri sterotipe la orice dialog ... ce te faci cind al treilea partener la dialog nici nu il intereseaza dialogul ? ... de ce crezi ca parintii sint obligati sa se tiganeasca in fatza copiilor luati de val ... care nu raspund la dorintza lor de comunicare si intelegere ... nu cred ca vrei sa fii in locul lor ...

... tu crezi ca ei nu isi doresc ca copilul lor sa fie fericit ? ... te inseli ... te-ar calca in picioare pentru el ...


Eu nu stiu cum iei tu viata sau nu, dar nimeni nu e obligat sa indure si sa suporte nimic si mai ales sa nu fie constrans sa faca nimic din ce nu ii place sau nu ii face bine. NIMENI !!! Sunt destule cazuri in care ele au facut exact ce le-au dictat parintii si nu au iesit bine chiar deloc, stiu asta pt. ca s-a intamplat in familia mea. Eu am avut tata doar de forma, pt. ca mama mea l-a avut ca sot impus de parintii ei (chestii sociale, era profesor avea familie instarita etc) si a fost un betiv si l-a durut in fund ca are o familie. Asa ca iau toate regulile sociale si toate rahaturile care ma fac sa ma simt obligat sa fac ceva si ma sterg cu ele undeva .
Toti avem de ales, orice s-ar intampla sa sti. E parerea mea nu trebuie sa mi-o respecte nici tu nici nimeni. Eu daca o sa fiu vreodata parinte o sa le dau educatia necesara si o sa fac totul sa le fie bine copiilor mei, dar in nici un caz nu o sa le impun sa-si traiasca viata dupa cum vreau eu si cu cine vreau eu. Fiecare trebuie sa apucam o cale si sa ne asumam unele riscuri, daca iese baine sau nu numai D-zeu stie. Nu exista o reteta a fericirii. Fata din topic are 22 de ani, eu cred ca e suficient de matura sa stea si sa judece bine ce i se intampla. Sper.
Bafta
Paraipan
Postat pe 9 Septembrie 2011 23:30
De la: alyceee, la data 2011-09-08 11:28:12orice om are principiile lui!poate nu sunt eu destul de matura in multe situatii dar cand e vb de un copil..am principiile mele si sunt foarte clare!


Spui ca iubitul tau tractorist este si student... Daca este student la Agronomie, sigur ca nu acesta este viitorul pe care parintii tai il doresc pentru tine. Viata la tara e grea, viata unui intelectual la tara este si mai grea... iar copiii lor sunt condamnati din start sa isi paraseasca familia inca din adolsecenta, sa vina la scoala la oras, sa stea la internat etc. Iata numai cateva aspecte la care se gandesc parintii tai cand se impotrivesc alegerii facute. Ei te vor fericita pe termen lung - toata viatza, daca e posibil.
Daca il iubesti, este riscant sa spui ca nu vrei sa te mariti. Ar fi normal sa vrei, chiar daca nu imediat.
Iar daca nu il iubesti intr-atat incat sa vrei sa fie tatal copiilor tai viitori, de ce nu mai reflectezi si asupra argumentelor parintilor tai?!
La 22 de ani ai sansa celor mai bune alegeri, nu doar a intamplarii...
maimai_no1
Postat pe 11 Septembrie 2011 01:23
De la: miss_darine, la data 2011-09-05 16:02:36 in primul rand trebuie sa corectez gramatical titlul...el SAU (ori) parintii...in al doilea rand, parintii sunt ai tai, buni rai nu conteaza.. astazi, el este in peisaj, dar maine s-ar putea sa dispara

darinutzo nu te mai supara ,fata e disperata de asta a grezit -o cu gramatica
steffy91
Postat pe 11 Septembrie 2011 11:40
Am trecut prin situatia ta de curand. La mine e in felul urmator: am 35 de ani, deci mai multa experienta. Ce pot sa-ti spun: ai mei s-au tinut de promisiuni si nu au venit la nunta. Nu mai vorbesc cu mama mea de vreo 6 luni. Tatal meu intr-un final a reluat dialogul cu mine (mai timid, dar exista). Tot ce sper eu e sa nu regret candva pasul facut.
Pot sa-ti spun ca e foarte greu sa iei o decizie si trebuie sa fii foarte sigura ca te poti intretine singura si ca poti renunta la parintii tai.
Eu in fiecare zi ma rog ca ai mei sa inteleaga candva si sa redevenim o familie, dar...............cuvintele dor si raman asa ca ai grija ce spui.
Nu pot sa-ti dau nici un sfat, nu sunt sigura 100% ca am facut bine. Sigurul lucru de care sunt sigura e ca am luat decizia de capul meu si asta nu voi regreta niciodata oricum imi va merge in casnicia pe care am pornit-o. La asta sa ai grija, sa nu regreti orice se va intampla
kudika174371
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:26
De la: steffy91, la data 2011-09-11 11:40:22
De la: miss_darine, la data 2011-09-05 16:02:36 in primul rand trebuie sa corectez gramatical titlul...el SAU (ori) parintii...in al doilea rand, parintii sunt ai tai, buni rai nu conteaza.. astazi, el este in peisaj, dar maine s-ar putea sa dispara

darinutzo nu te mai supara ,fata e disperata de asta a grezit -o cu gramatica


Vai da cat de idioata poti fi.
doi_ochi_caprui
Postat pe 26 Septembrie 2011 16:07
Eu zic sa te gandesti bine ce vei face, pentru ca la prima dezamagire din partea lui vei avea mai mult ca sigur tendinta de a-i reprosa faptul ca l-ai ales pe el in defavoarea parintilor.
Si eu am facut alegerea asta, numai ca ai mei nu aveau nimic impotriva lui, mi-am ales sotul si am plecat departe de parinti, si crede-ma ca acum regret enorm, mi-am dat seama ca nu merita.
Se mai intampla sa te dezamageasca si parintii dar totusi sunt parintii nostrii, si trebuie sa-i pretuim mai mult decat orice pe lumea asta.E azi este maine nu mai este, dar parintii vor fi vesnic ai nostrii. Stiu ca e greu atunci cand iubesti.
Toate cele bune :*
kudika_alinutza
Postat pe 11 Decembrie 2011 17:16
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-09-26 16:07:48
De la: steffy91, la data 2011-09-11 11:40:22
De la: miss_darine, la data 2011-09-05 16:02:36 in primul rand trebuie sa corectez gramatical titlul...el SAU (ori) parintii...in al doilea rand, parintii sunt ai tai, buni rai nu conteaza.. astazi, el este in peisaj, dar maine s-ar putea sa dispara

darinutzo nu te mai supara ,fata e disperata de asta a grezit -o cu gramatica


Vai da cat de idioata poti fi.

nici cu tine nu mi-e rusine
steffy91
Postat pe 11 Decembrie 2011 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poti sa te indragostesti de pe internen 33 De la: fanamylee 3 Octombrie 2011 00:06
indiferenta sau... 15 De la: darksukkubus69 1 Iunie 2010 19:32
M-a parasit din vina mea, dupa 3 ani, cum o pot aduce inapoi? Pentru ca este cu un alt baiat. 48 De la: denis_3d25 10 Septembrie 2011 01:39
Sunt Disperata... 32 De la: 3liza 7 Mai 2011 12:01
Nu pot sa-l uit 22 De la: Cristinakitty 21 Ianuarie 2010 18:52