Setari Cookie-uri

Prea geloasa...sau nu?

De la: rox_sb, la data 2011-09-16 21:33:34pai, asta am inceput deja sa facem. Sper sa gasim ceva cat de curand. Nu imi doresc neaparat sa ne mutam impreuna. Oricum eu am sarit peste multe etape din viata unei adolescente...sa ma mut cu el ar fi deja...nu stiu. Ar trebui sa gatesc zilnic (nici macar nu stiu sa gatesc, el stie), sa spal haine, sa fac curat etc. Vreau doar sa se mute el...poate ceva mai tarziu si eu. Daca ma mut cu el, inapoi nu mai dau, sa ma intorc acasa



Hai ,ca acum intri in alta problema! Pai tu crezi ca viata de cuplu inseamna numai nopti de amor,distractii si pofte satisfacute?Nu,draga mea,cand iubesti si acceptati de comun acord ,sa impartiti totul impreuna,tot act de iubire este si menajul,gatitul,spalatul si toate celelate atributii femeiesti,dar la alta scara de valori!Nu stii sa faci toate acestea,nu este nimic,inveti sa faci atunci cand stii ca o faci pentru cel pe care il iubesti!Fiecare femeie a trecut sau trece prin furcile caudine ale vietii de cuplu!Tu ai pierdut etape din adolescenta,ne spui!Aici,chiar ca nu stiu ce sa-ti mai spun!Nu e vina nimanui ca ai fost vitregita de soarta si nu ai beneficiat de dulceata anilor adolescentini!In schimb,poti sa inveti sa traiesti frumos,anii tineretii si asta sa o faci impreuna cu iubitul tau!
RAINBOWLADY
Postat pe 16 Septembrie 2011 21:52
mi se pare ca sunt totusi tanara pentru asa ceva. Cel mai mult ma tem sa fac pasul acesta pentru ca daca as pleca de acasa si m -as muta cu el, orice s-ar intampla, la ai mei nu m-as mai intoarce. Ai mei sunt genul de oameni care spun: cand pleci din casa noastra, tb sa ai inelul pe deget, sa te mariti. Eu nu vreau asta. In ultimul timp ma cert destul de des cu mama, si nu vreau sa creada ca este unul din motivele pentru care vreau sa se mute. Plus ca mama ma pistoneaza mereu ca de ce nu ma marit, ca mai stau mult acasa etc. La orice spun vis-a-vis de casa, spune ca daca nu imi convine pot sa plec. El stie lucrurile astea, si ar putea sa creada ca insist sa se mute ca sa ma pot muta cu el. Prefer sa ma mut cu el atunci cand voi fi sigura ca si el isi doreste, nu doar eu.
rox_sb
Postat pe 17 Septembrie 2011 00:11
Am impresia ca el nu e foarte implicat in aceasta relatie... Oricum, nu asa cum esti tu... Tu tot impul ii gasesti scuze si simti nevoia sa-i demonstrezi ceva... De ce asa? Daca nu te iubeste asa cum esti, inseamna ca nu e barbatul potrivit. N-o sa tina nicio relatie pe lumea asta, daca numai unul lupta iar celalalt doar are pretentii.
Micaell
Postat pe 17 Septembrie 2011 10:57
inteleg, dar daca nu este implicat de m-a dus la el acasa, tocmai de pasti, o sarbatoare care se petrece in familie, de ce vine seara pe la mine si povesteste cu tata la un pahar? Ma trezesc ca suna la interfon, si eu habar nu am ca vine. Imi spune tata ulterior, ca l-a chemat la un pahar. De ce a intrat asa in viata mea daca nu vrea sa se implice mai mult? Sa imi fie mie mai greu sa renunt in momentul in care simt ca nu mai pot?
rox_sb
Postat pe 17 Septembrie 2011 11:07
De la: rox_sb, la data 2011-09-17 11:07:54inteleg, dar daca nu este implicat de m-a dus la el acasa, tocmai de pasti, o sarbatoare care se petrece in familie, de ce vine seara pe la mine si povesteste cu tata la un pahar? Ma trezesc ca suna la interfon, si eu habar nu am ca vine. Imi spune tata ulterior, ca l-a chemat la un pahar. De ce a intrat asa in viata mea daca nu vrea sa se implice mai mult? Sa imi fie mie mai greu sa renunt in momentul in care simt ca nu mai pot?


De ce face astfel de gesturi?
Poate pentru ca esti foarte tanara,arati bine,esti suficient de atragatoare pentru el,esti dezinvolta si descurcareata si barbatii se simt atrasi de catre astfel de persoane!Poate ca tine la tine in felul lui caracteristic ,dar nu stie sa rezolve conflictele inerente,din viata ,pentru ca este o persoana "moale",care nu face fata cu usurinta,problemelor ,ce tin de cupluri!Eu il vad ca pe un barbat incert,nehotarat si ar trebui sa fie mai ferm pe pozitie,indiferent de caz!Tu esti mai bataioasa,preiei si grijile lui si asta nu este bine!El trebuie sa-si "joace" rolul de barbat,cu mai multa temeritate,mai mult aplomb!In ceea ce iti priveste familia,imi pare rau ,ca nu exista intelegere din partea mamei!Ai o familie modesta,ingreunata de poverile zilnice,parintii tai ei s-ar bucura ca tu sa pleci de acasa,dar in schimb, nu i-ar interesa daca tu esti fericita sau nu!Din pacate,exista si astfel de familii,eu le denumesc ca fiind doar niste lacasuri intamplatoare, in care convietuiesc niste straini,tot intamplator!
RAINBOWLADY
Postat pe 17 Septembrie 2011 11:57
uneori simt ca e prea mult pentru mine...dar as pleca in chirie singua, sa am si eu parte de putina liniste, sa nu fiu nevoita sa sting luminile la ora 22 pt ca surioara mea merge la scoala si tb sa doarma, sa pot sa vb la telef fara sa ma gandesc ca cineva asculta pe la usi, sa am si eu putina intimitate. Nu pot, pt ca surorile mele sunt mici (2 ani si 7 ani), si plang dupa mine si daca lipsesc un week-end...au nevoie de mine. La fel si fratele meu. Am discutat despre asta cu mama, i-am spus ca vreau sa ma mut singura, si a spus sa uit ca ei sunt parintii mei daca plec asa. Nu o inteleg nici pe ea. Nu ezita niciodata sa imi scoata ochii atunci cand nu imi convine ceva si imi spune ca pot sa plec, dar cand ii spun ca plec, schimba foaia si zice sa nu plec. Nu stiu zau de ce e viata asta asa complicata
rox_sb
Postat pe 17 Septembrie 2011 12:46
De la: rox_sb, la data 2011-09-17 12:46:26uneori simt ca e prea mult pentru mine...dar as pleca in chirie singua, sa am si eu parte de putina liniste, sa nu fiu nevoita sa sting luminile la ora 22 pt ca surioara mea merge la scoala si tb sa doarma, sa pot sa vb la telef fara sa ma gandesc ca cineva asculta pe la usi, sa am si eu putina intimitate. Nu pot, pt ca surorile mele sunt mici (2 ani si 7 ani), si plang dupa mine si daca lipsesc un week-end...au nevoie de mine. La fel si fratele meu. Am discutat despre asta cu mama, i-am spus ca vreau sa ma mut singura, si a spus sa uit ca ei sunt parintii mei daca plec asa. Nu o inteleg nici pe ea. Nu ezita niciodata sa imi scoata ochii atunci cand nu imi convine ceva si imi spune ca pot sa plec, dar cand ii spun ca plec, schimba foaia si zice sa nu plec.


Nu stiu zau de ce e viata asta asa complicata
Chiar m-ai determinat sa rad in hohote!!! Draga,aceasta etapa de dezvoltare personala,neplacuta ce-i drept pentru tine,este doar preambulul,travaliul,a ceea ce inseamna viata in complexitatea si duritatea ei!Esti inca nematurizata si de aici izvoaraste agitatia care te-a cuprins,temerile si neincrederea!Nu poti urgenta mersul lucrurilor,doar ca tu sa treci mai usor prin viata si sa nu suferi deloc!Sunt inerente trairile tale,trateaza-le ca atare si asculta de cei mai in varsta,care sigur au gustat si ei din amarul -fals dulceag al tineretii!Tu esti angrenata si in obligatiile filiale,care nu prea iti mai convin!Mama ta trebuie sa inteleaga ,ca esti majora si trebuie sa incepi sa te desprinzi de cuibul familial si sa iti croiesti propriul drum!Iti inteleg si mama intr-un fel!Toate mamele, cand sunt necajite,mai scapa si cate o vorba necugetata,dar nu o fac din inima,ci pur si simplu, in momentele respective,raman descoperite in fata neplacerilor si rabufnesc,dupa care le pare rau!Asa sunt mamele,dar tot ele stiu sa ierte,sa impace lucrurile,cu dragostea de mama,singurul sentiment nepieritor!Vrei sa iei viata in piept,aceasta nu este ceva rau sau greu,trebuie sa te hotarasti si sa-ti iei zborul!Iti poti ajuta surorile,chiar si de la distanta,vorbeste cu mama ta!Nu ii inteleg furia pe care o manifesta fata de tine!Este adevarat,esti inca imatura,dar daca ai un suport financiar stabil si simti ca te poti debarasa de angoasele familiei,poti sa mergi mai departe,cu sau fara iubitul tau!
RAINBOWLADY
Postat pe 17 Septembrie 2011 13:15
mda...uneori si mie imi vine sa rad de mine si de problemele mele existentiale...
uneori mi se par niste copilarii, alte ori mi se par serioase. Cert este ca nu de putine ori se intampla sa ma macine toate aceste ganduri, si, neavand cu cine sa vb, le analizez si reanalizez de 1000 de ori, si de multe ori fac din tantar armasar. Cateodata raman uimita cum, trec de la o stare la alta ca si cand nu ar fi fost, simt nevoia de mai multa atentie...si cei din jur nu inteleg asta.
rox_sb
Postat pe 17 Septembrie 2011 13:35
De la: rox_sb, la data 2011-09-17 13:35:13mda...uneori si mie imi vine sa rad de mine si de problemele mele existentiale...
uneori mi se par niste copilarii, alte ori mi se par serioase. Cert este ca nu de putine ori se intampla sa ma macine toate aceste ganduri, si, neavand cu cine sa vb, le analizez si reanalizez de 1000 de ori, si de multe ori fac din tantar armasar. Cateodata raman uimita cum, trec de la o stare la alta ca si cand nu ar fi fost, simt nevoia de mai multa atentie...si cei din jur nu inteleg asta.


Diferenta de varsta dintre tine si surorile tale te fac mai mult o share-mother decat sora. Poate de aici vin si frustrarile tale in relatia cu mama ta, cu familia in general, care are asa un comportament fluctuant cu tine.
Prietenul tau, care iti este si confident, ar trebui sa te inteleaga mai bine si sa iti acorde mai mult suport afectiv.La urma urmei, asta pare a fi nevoia ta principala... Nu stiu daca e dragoste ce simti pentru acest barbat...cred ca si el este confuz in aceasta privintza si de aceea ezita sa faca pasii decisivi in relatia cu colocatara sa.
Pe de alta parte, daca tii la aceasta prietenie, nu fii insistenta sau ultimativa cu el... acorda timp pentru clarificare amandurora: tie sa iti dai seama ca il iubesti cu adevarat si ca pe el il vrei dintre toti barbatii de pe lumea aceasta, lui sa realizeze ca te-ai maturizat si odata cu tine s-a maturizat si iubirea ta pentru el. Vezi tu, faptul ca sta la un "pahar de vorba cu tatal tau" poate fi un semn bun cu privire la sentimentele lui fata de tine... caci nu-mi inchipui ca e o prietenie intre barbati, cand ar putea mult mai firesc sa iasa cu tineri de varsta lui pentru asta. Pare ca sta de vorba cu tata, pana mai creste fata...
maimai_no1
Postat pe 17 Septembrie 2011 15:15
am incercat-o si pe asta cu mai putina presiune asupra lui, si pare ca lucrurile decurg tot mai bine. Am fost plecati week-wndul acesta impreuna si a fost foarte afectuos cu mine. Nu prea spune el ce simte...dar mi-o spune cu alte cuvinte: am mancat un pui la rotisor impreuna, si a luat un os un forma de "y" si mi-a spus sa tin eu de o parte si el de o parte si sa tragem deodata. Partea care a ramas la el era mai mare, si a spus ca inseamna ca el ma iubeste mai mult :) oricum...a fost frumos, mai ales ca eu nu am stiut ca plecam....s-a ocupat el de tot, chiar mi-a cumparat periuta de dinti, perie de par, cam tot ce am avut nevoie. Mi-a spus sa imi iau haine de plaja pe mine ca plecam....si am ajuns la Caciulata, la Casa Romaneasca foarte frumos, piscina cu apa termala (calda) intre munti
rox_sb
Postat pe 18 Septembrie 2011 19:19
De la: rox_sb, la data 2011-09-18 19:19:11am incercat-o si pe asta cu mai putina presiune asupra lui, si pare ca lucrurile decurg tot mai bine. Am fost plecati week-wndul acesta impreuna si a fost foarte afectuos cu mine. Nu prea spune el ce simte...dar mi-o spune cu alte cuvinte: am mancat un pui la rotisor impreuna, si a luat un os un forma de "y" si mi-a spus sa tin eu de o parte si el de o parte si sa tragem deodata. Partea care a ramas la el era mai mare, si a spus ca inseamna ca el ma iubeste mai mult :) oricum...a fost frumos, mai ales ca eu nu am stiut ca plecam....s-a ocupat el de tot, chiar mi-a cumparat periuta de dinti, perie de par, cam tot ce am avut nevoie. Mi-a spus sa imi iau haine de plaja pe mine ca plecam....si am ajuns la Caciulata, la Casa Romaneasca foarte frumos, piscina cu apa termala (calda) intre munti


Ma bucur pentru voi ca ati reusit sa fiti singuri si iesirea in decor va poate fi un puternic aliat!Ma amuza modul cum privesti amabilitatea iubitului tau,faptul ca ti-a cumparat acele mici utillitati,nu reprezinta nimic special,a incercat sa-ti asigure un minim de confort si aceasta nu este rau! Tu esti micuta in raport cu el,aici ma refer la varsta ,SI PRIVESTI LUCRURILE CU ALTI OCHI!Distreaza-te ,simte-te bine,dar nu uita scopul final al dorintelor tale!Tot ceea ce are importanta in aceasta viata,se obtine facand pasi mici,constanti ca ritm si intotdeauna hotarati!Ambiguitatea nu are ce cauta intr-o relatie de iubire!
RAINBOWLADY
Postat pe 18 Septembrie 2011 19:57
nu sunt sigura ca am inteles exact ceea ce ai vrut sa zici. Intotdeauna mi-au placut lucrurile marunte, si o simpla privire mi-a adus mai multa satisfactie decat 1000 de cuvinte. Nu stiu daca alt barbat s-ar fi gandit ca trebuie sa ma si spal pe dinti, ca parul mai trebuie si pieptanat (mai ales ca al meu este lung si e cam greu cu el), ba chiar a pregatit ceva de mancare pentru cazul in care nu mancasem...a oprit undeva pe drum unde i s-a parut lui ca e frumos, pregatise oua fierte, branza, salata etc...mi s-a parut dragut
rox_sb
Postat pe 18 Septembrie 2011 22:46
De la: rox_sb, la data 2011-09-18 22:46:55nu sunt sigura ca am inteles exact ceea ce ai vrut sa zici. Intotdeauna mi-au placut lucrurile marunte, si o simpla privire mi-a adus mai multa satisfactie decat 1000 de cuvinte. Nu stiu daca alt barbat s-ar fi gandit ca trebuie sa ma si spal pe dinti, ca parul mai trebuie si pieptanat (mai ales ca al meu este lung si e cam greu cu el), ba chiar a pregatit ceva de mancare pentru cazul in care nu mancasem...a oprit undeva pe drum unde i s-a parut lui ca e frumos, pregatise oua fierte, branza, salata etc...mi s-a parut dragut



barbatiilor le place sa fie protectori. Sunt construiti genetic pt.asta. Cand o fac, le face placere sa stie ca si-au facut datoria de barbat.
GHEISA_ALBA
Postat pe 18 Septembrie 2011 22:52
"barbatiilor le place sa fie protectori. Sunt construiti genetic pt.asta. Cand o fac, le face placere sa stie ca si-au facut datoria de barbat."

hmmm..nu toti...am cunoscut barbati care nu se spalau nici ei pe dinti, daramite sa se gandeasca la dintii altora :P bine...ma gandesc ca la varsta lui nu se mai pune problema
rox_sb
Postat pe 18 Septembrie 2011 22:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 12 De la: battleofwits 15 Decembrie 2010 08:36
Oare mai putem regasi inocenta din noi? 107 De la: Armain 23 August 2011 21:01
Ati accepta o relatie cu acest barbat? Sa am rabdare cu el? 183 De la: kudika_931541 9 Septembrie 2013 04:08
iti iubesti parintii? 18 De la: micabis 7 Iunie 2009 21:26
Am facut un pact de coexistenta cu timpul: nici el nu ma urmareste, nici eu nu fug de el. Intr-o zi ne vom intalni... 11 De la: pisicuta_razboinica 27 Februarie 2009 09:43