Setari Cookie-uri

Voi cum ati proceda?

De la: kudika_pudika, la data 2011-09-26 13:26:12
De la: PRALEA_, la data 2011-09-26 10:14:17buna la toata lumea.
am citit tot si toate parerile...
concluzia cea mai clara e ca trebuie pus punct si luat de la capat...singura sau in alt cuplu...dar ...pentru ca este si un dar...s-a gandit cineva ca si acel barbat s-ar putea sa aiba dreptate ?
avand in vedere varsta...ma gandesc ca el chiar poate a rezistat in acea casatorie...langa acea sotie datorita faptului ca pe timpul comunismului te desparteai mai greu.
atunci avei de suportat mai multe inconveniente...iar acum dupa ce si-a aranjat copii (deci si-a facut datoria fata de ei ) a hotarat sa-si vada de viata lui in liniste linga cineva care il intelege si il respecta.
spun asta deoarece cunosc multe cazuri in care s-au intamplat asemenea lucruri...dar care dupa asa zisa revolutie si-au pus regula in viata si cu tot discernamantul au pasit pe un drum nou in viata.
da cunosc caz in care a stat linga o sotie ...si 3 copii....cum s-a putut desparti a plecat si a luat alta cu 4 copii doar pentru a avea linistea de care avea nevoie si intelegerea dupa care tanjea atat.
asa ca nu e chiar atat de usor de judecat viata unui cuplu...deocamdata judecati doar dupa susele ei...dar oare care e parerea lui ?
"nebanuite sunt caile domnului..."
sa aveti o zi frumoasa si o minte luminata.

Si din 1990 pana in 2011 ce l-a mai tinut sa nu divorteze?? In speta, ce l-a tinut din 2001 pana in 2011???

Sorry, inselatul este inselat. El si-a mintit si sotia si familia si amanta. Nu-i tine partea doar pentru ca este barbat. Daca nu era fericit in relatie, in primul rand trebuia sa ceara ce-l face fericit si apoi sa plece de tot, daca nu primea asta. NU sa insele si timp de 10 ani si dupa ce a iesit viata lui dubla iveala, nici atunci n-a fost in stare sa faca o alegere. Un astfel de om, fie barbat fie femeie, are doar dispret din partea mea. Lipsa totala de coloana vertebrala.

la prima intrebare...presupun....copii.inca nu erau la casele lor...
la a doua intrebare...presupun...razbunarea,nu stiu...sa-i faca si el ei ce-i facea ea lui candva...
astfel a ajuns sa insele pentru a-si aranja plecarea...dar cum oare femeia nu a simtit ca este inselata decat atunci cand a vrut el ? timp de atata amar de vreme ...ea cum de nu a vazut ce era atat de evident ?
inseamna ca nu o mai interesa si era sigura ca nimic nu o mai poate deranja.il trata cu dispret si nu o interesa de el.isi traia viata ...
a nu se intelege cumva din ce scriu ca ii tin partea cuiva sau ca am ceva cu cineva...nu ...departe de mine gandul.
am spus si repet cunosc multe cazuri de acest fel...si care au facut valva in randul vecinilor cand au aflat ca se despart deoarece in societate erau cunoscuti ca o familie model.
dupa ce si-au vazut copii la casele lor a izbucnit scandalul care mocnea de ani si ani...
ca nu se despart si se freaca unul pe celalalt...dovedeste ca nu au coloana vertebrala cum ai zis....sau ca le place sa se intepe si sa se incurce...sa-si faca zilele amare...ca altceva ce sa mai faca la varsta asta.
la fel ca procesomanii...
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 14:31
Am inteles. Incerci doar sa explici comportamentul lui.
kudika_pudika
Postat pe 26 Septembrie 2011 14:48
De la: kudika_pudika, la data 2011-09-26 14:48:29Am inteles. Incerci doar sa explici comportamentul lui.

atat al lui cat.... si al ei...
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:03
[quote name='PRALEA_' date='2011-09-26 14:31:57'
"la prima intrebare...presupun....copii.inca nu erau la casele lor...
la a doua intrebare...presupun...razbunarea,nu stiu...sa-i faca si el ei ce-i facea ea lui candva...
astfel a ajuns sa insele pentru a-si aranja plecarea...dar cum oare femeia nu a simtit ca este inselata decat atunci cand a vrut el ? timp de atata amar de vreme ...ea cum de nu a vazut ce era atat de evident ?
inseamna ca nu o mai interesa si era sigura ca nimic nu o mai poate deranja.il trata cu dispret si nu o interesa de el.isi traia viata ...
a nu se intelege cumva din ce scriu ca ii tin partea cuiva sau ca am ceva cu cineva...nu ...departe de mine gandul.
am spus si repet cunosc multe cazuri de acest fel...si care au facut valva in randul vecinilor cand au aflat ca se despart deoarece in societate erau cunoscuti ca o familie model.
dupa ce si-au vazut copii la casele lor a izbucnit scandalul care mocnea de ani si ani...
ca nu se despart si se freaca unul pe celalalt...dovedeste ca nu au coloana vertebrala cum ai zis....sau ca le place sa se intepe si sa se incurce...sa-si faca zilele amare...ca altceva ce sa mai faca la varsta asta.
la fel ca procesomanii"



Nu pot fi de acord cu tine decat partial!Cred mai degraba,ca aceasta familie este una traditionala,in care doamna noastra ,probabil foarte credincioasa,a preferat sa stea ancorata in pozitia femeii oropsite ,dar cu speranta in ajutorul si dreptatea Divinitatii,decat sa se desparta,a ales aceasta forma de martiriu mai mult decat dorinta de a se elibera de un trecut intunecat!PENTRU EA,NOTIUNEA DE FAMILIE ESTE SFANTA,INDURA ORICE PENTRU A O MENTINE LA ACELASI STANDARD IN FATA LUMII,A BISERICII,A EI INSASI!FARA FAMILIE ESTE CA FARA COLOANA VERTEBRALA!Se complace in aceasta situatie, sperand ca intr-o zi sa i se faca dreptate,dar nu cea facuta de catre oameni!Toate durerile ei se topesc in fat acredintei personale!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:31
De la: kudika421339, la data 2011-09-26 15:31:21[quote name='PRALEA_' date='2011-09-26 14:31:57'
"la prima intrebare...presupun....copii.inca nu erau la casele lor...
la a doua intrebare...presupun...razbunarea,nu stiu...sa-i faca si el ei ce-i facea ea lui candva...
astfel a ajuns sa insele pentru a-si aranja plecarea...dar cum oare femeia nu a simtit ca este inselata decat atunci cand a vrut el ? timp de atata amar de vreme ...ea cum de nu a vazut ce era atat de evident ?
inseamna ca nu o mai interesa si era sigura ca nimic nu o mai poate deranja.il trata cu dispret si nu o interesa de el.isi traia viata ...
a nu se intelege cumva din ce scriu ca ii tin partea cuiva sau ca am ceva cu cineva...nu ...departe de mine gandul.
am spus si repet cunosc multe cazuri de acest fel...si care au facut valva in randul vecinilor cand au aflat ca se despart deoarece in societate erau cunoscuti ca o familie model.
dupa ce si-au vazut copii la casele lor a izbucnit scandalul care mocnea de ani si ani...
ca nu se despart si se freaca unul pe celalalt...dovedeste ca nu au coloana vertebrala cum ai zis....sau ca le place sa se intepe si sa se incurce...sa-si faca zilele amare...ca altceva ce sa mai faca la varsta asta.
la fel ca procesomanii"



Nu pot fi de acord cu tine decat partial!Cred mai degraba,ca aceasta familie este una traditionala,in care doamna noastra ,probabil foarte credincioasa,a preferat sa stea ancorata in pozitia femeii oropsite ,dar cu speranta in ajutorul si dreptatea Divinitatii,decat sa se desparta,a ales aceasta forma de martiriu mai mult decat dorinta de a se elibera de un trecut intunecat!PENTRU EA,NOTIUNEA DE FAMILIE ESTE SFANTA,INDURA ORICE PENTRU A O MENTINE LA ACELASI STANDARD IN FATA LUMII,A BISERICII,A EI INSASI!FARA FAMILIE ESTE CA FARA COLOANA VERTEBRALA!Se complace in aceasta situatie, sperand ca intr-o zi sa i se faca dreptate,dar nu cea facuta de catre oameni!Toate durerile ei se topesc in fata acredintei personale!

da se vede feminista din tine.cum sa fie una traditionala si sotul umbla creanga iar mneaei la biserica ?
el cu....si ea cu "cele sfinte"...
daca ar fi asa cum zici cum de nu a "simtit" atata amar de vreme a e dusa cu presul ?
maaaa daca era atat de "sfanta"...simtea din primul moment ca ceva e in neregula. hai sa fim seriosi...
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:43
De la: PRALEA_, la data 2011-09-26 15:43:22[
"da se vede feminista din tine.cum sa fie una traditionala si sotul umbla creanga iar mneaei la biserica ?
el cu....si ea cu "cele sfinte"...
daca ar fi asa cum zici cum de nu a "simtit" atata amar de vreme a e dusa cu presul ?
maaaa daca era atat de "sfanta"...simtea din primul moment ca ceva e in neregula. hai sa fim seriosi...
"


Aici vorbesc numai din punctul ei de vedere !Poate nu crezi,dar exista multe familii in care femeile sunt statui de credinta,dogma le infiereaza supliciul intr-o resemnare draconica!Accepta sa fie jignite,maltratate,inselate,umilite,dar nu accepta divortul,distrugerea familiei,despartirea copiilor de tatal lor,sunt multi factori psihologici de luat in calcul!Nu ai ce sa le faci,universul lor este familia si nimic nu le determina sa-si schimbe pozitia,nici chiar viata adulterina a sotului!

Nu-i adevarat ca nu a simtit raul,dimpotriva ,si-a dat seama ,dar nu a facut nimic sa schimbe starea de lucruri,tocmai din convingerile relatate mai sus!S-ar putea sa ma insel,dar nimic nu este imposibil!Si sunt foarte serioasa cand fac afirmatii de genul acesta!Nu putem judeca pe nimeni,putem analiza ,dar nu ne este permis sa condamnam pe cei ce se scufund in nemultumiri familiale!Este viata si destinul lor si ei decid cum sa le traiasca!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 16:12
Inca putin si-o "acuzam" de habotnicie. :)
Sotul doamnei, se muta IMEDIAT cum este descoperita infidelitatea dumnealui in propriul apartament (n-am prea inteles cui apartine de fapt, apartamenul, amantei sau sotului) motivandu-si gestul: trebuia sa te las demult! Doamna mai spune ca viata lor devenise un calvar. Si tot doamna mai spune ca nu a fost niciodata o casnicie buna.

Ce are a face Dumnezeu si credinta in el, cu relatia asta? "Sentimentele mele pentru el sunt acelasi". Doar despre asta e vorba. Daca tu nu ma vrei, eu te vreau.

Si cand sunt reduceri la mall, iesi pe usa si-ti spui in gand: Doamne ajuta, sa gasesc si eu ceva bun! Asta nu te face credincios nevoie mare.

Singurul lucru cu care sunt de acord este ca a simtit raul, dar n-a facut NIMIC sa-l schimbe. Si n-o va face niciodata, asa cum afirma in ultimul post. Nu din credinta fata de divinitate ci din slabiciune. Ca nshpe mii de alte femei.
rashela
Postat pe 27 Septembrie 2011 19:35
Buna seara!
Parerea mea este urmatoarea: fiecare OM are dreptul sa fie fericit! In speta, daca doamna este fericita asa si se complace in situatia aceasta, nu vad care este problema??? Mai ales ca toti factorii implicati sunt, oarecum, de acord... Nu stim toate detaliile si poate ca nici nu este nevoie, cert este ca s-a ajuns aici din vina amandurora ... nu neaparat in aceeasi masura! Am convingerea ca in viata totul se plateste, iar doamna in cauza accepta situatia tocmai ptr acest motiv, are ceva de platit (nu cred in ideea aceea cu habotnicia credintei si nici in statutul de sotie in drept, nu si in fapt)
Pe de alta parte, este bine ca au fost date cartile pe fata, chiar si dupa atata amar de timp.....macar stiu de pe ce pozitie joaca... decat in minciuna si duplicitate!
Mai cred ca in tot acest timp, doamna a stiut ca este inselata si tot in mod tacit a acceptat... As intreba totusi, daca s-ar intoarce sotul acasa, l-ar accepta in viata dumneaei , l-ar ierta sau nu?? Dar as vrea un raspuns sincer!
Nu dati cu pietre! Nu trageti in pianist! Este doar parerea mea....
kudika314089
Postat pe 28 Septembrie 2011 23:50
Cateva precizari as dori sa le fac.
Casnicia mea a fost una normala. Nemaifiind tineri, avand peste 45 de ani, nici o clipa nu m-am gandit ca el, care nu este subtirel, 120 -130 ...de kg, plus cateva probleme de sanatate, ar putea sa duca o asemenea relatie de 10 ani. Am aflat singura, nu mi-a spus nimeni, punand cap la cap comportamentul lui, neglijenta lucrurilor, a telefoanelor. Sunt o femeie deschisa la minte, nu de moda veche, conservatoare sau supercredincioasa cum am fost catalogata de unii. Am trait si m-am bucurat de moda anilor '70-'80 in muzica, moda, lectura. Am avut rucsac in spate pana la 30-40 de ani... am calatorit cu familia, cu copiii, am cautat sa imbin comoditatea sotului meu, pretentile baietilor mei cu optimismul si dorinta de a avea o viata de familie linistita si solida. Am crezut ca ne-am maturizat reciproc, in acelasi timp, aici m-am inselat. Divortul eu am vrut sa-l bag, NU el, si am avut aceasta tentativa 2 ani de zile. Nu am vrut tribunale, acuzatii, martori... am vrut ceva civilizat, mai ales ca acum sunt si variante simple si rapide cand amandoi sunt de acord. NU s-a putut, a tot scaldat-o ca nu vrea divort, ca el se va intoarce.... Deci am trecut si prin faza aceasta ca orice femeie care vrea un pas decisiv, cand ceva nu mai merge. Acum, nu mai doresc sa fac eu acest lucru, daca doreste n-are decat sa bage el . El a plecat de-acasa acum 2 ani la femeia aceea, dupa ce am aflat eu ce se intimpla, nu se mai putea sta sub acelasi acoperis (apartam meu si al lui), ne faceam viata un calvar. Chiar si aici, am stabilit ca e mai bine asa, sa plece sa-si rezolve problemele. Din experienta de viata, deduc, ca am primit poate doar atat cat am oferit in relatia asta barbat-femeie, am pus pe primul plan copiii, pe el si apoi pe NOI (eu si el) iar acum, cand am zis ca raminem noi 2, a fost cam tarziu.Cred ca el nu s-a maturizat, nu avem aceeasi varsta psihologica.
kudika024851
Postat pe 30 Septembrie 2011 12:37
De la: kudika024851, la data 2011-09-30 12:37:16Cateva precizari as dori sa le fac.
Casnicia mea a fost una normala. Nemaifiind tineri, avand peste 45 de ani, nici o clipa nu m-am gandit ca el, care nu este subtirel, 120 -130 ...de kg, plus cateva probleme de sanatate, ar putea sa duca o asemenea relatie de 10 ani. Am aflat singura, nu mi-a spus nimeni, punand cap la cap comportamentul lui, neglijenta lucrurilor, a telefoanelor. Sunt o femeie deschisa la minte, nu de moda veche, conservatoare sau supercredincioasa cum am fost catalogata de unii. Am trait si m-am bucurat de moda anilor '70-'80 in muzica, moda, lectura. Am avut rucsac in spate pana la 30-40 de ani... am calatorit cu familia, cu copiii, am cautat sa imbin comoditatea sotului meu, pretentile baietilor mei cu optimismul si dorinta de a avea o viata de familie linistita si solida. Am crezut ca ne-am maturizat reciproc, in acelasi timp, aici m-am inselat. Divortul eu am vrut sa-l bag, NU el, si am avut aceasta tentativa 2 ani de zile. Nu am vrut tribunale, acuzatii, martori... am vrut ceva civilizat, mai ales ca acum sunt si variante simple si rapide cand amandoi sunt de acord. NU s-a putut, a tot scaldat-o ca nu vrea divort, ca el se va intoarce.... Deci am trecut si prin faza aceasta ca orice femeie care vrea un pas decisiv, cand ceva nu mai merge. Acum, nu mai doresc sa fac eu acest lucru, daca doreste n-are decat sa bage el . El a plecat de-acasa acum 2 ani la femeia aceea, dupa ce am aflat eu ce se intimpla, nu se mai putea sta sub acelasi acoperis (apartam meu si al lui), ne faceam viata un calvar. Chiar si aici, am stabilit ca e mai bine asa, sa plece sa-si rezolve problemele. Din experienta de viata, deduc, ca am primit poate doar atat cat am oferit in relatia asta barbat-femeie, am pus pe primul plan copiii, pe el si apoi pe NOI (eu si el) iar acum, cand am zis ca raminem noi 2, a fost cam tarziu.Cred ca el nu s-a maturizat, nu avem aceeasi varsta psihologica.





Iti multumesc pentru informatiile date,dar ar fi trebuit sa le furnizezi inca de la inceputul topicului ,eliminanad din start opiniile ,ce nu au fost pe gustul tau!
Din punctul meu de vedere,imi asum responsabilitatea a ceea ce am comentat asupra articolului tau,nu cred ca m-am inselat foarte mult,dar circumstantele derutarii mele cel putin,mi le-ai oferit chiar tu!Raman la urmatoarea concluzie,chiar daca aceasta nu-ti va conveni in niciun fel!Ai fost,esti si vei fi o femeie slaba ,atata timp cat vei accepta in continuare compromisul ,ce-l aduce tipul de casnicie pe care o ai in acest moment.Este alegerea ta si eu una ,nu voi incerca sa te determin sa renunti la decizia-ti personala!Sa stii ,ca niciun barbat din lumea aceasta,nu poate dermina o femeie hotarata in a deschide o actiune de divort,sa renunte la actiunea sa,decat daca ea este indecisa si ii place sa stea agatata de un astfel de barbat!Nu ai facut-o cand credeai tu ca o vei materializa,nici de acum incolo nu vei avea initiativa si asta pentru ca iti place sa traiesti in confuzie,iar pretextul cu prezenta copiilor in viata voastra,daca la inceput prezenta veridicitate,in ultimii ani nu reprezinta decat o scuza puerila.In ceea ce priveste caracterizarea mea ,ca tu esti "o persoana supercredincioasa",eu nu o vad ca pe un defect,este doar o stare de acceptare a vointei Divine in viata de familie ( nu mint atunci cand confirm existenta a astfel de cupluri maritale )si nicidecum o piedica in a-ti trai viata in iubire,respect,intrajutorare si caldura sufleteasca,dar tu esti libera sa judeci cum crezi de cuviinta sa o faci!Daca crezi ,ca aceasta este viata pe care ti-o doresti la aceasta varsta,eu ma aplec in fata optiunii tale si iti urez"Mult succes de acum inainte"!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 13:17
De la: kudika024851, la data 2011-09-30 12:37:16Cateva precizari as dori sa le fac.
Casnicia mea a fost una normala. Nemaifiind tineri, avand peste 45 de ani, nici o clipa nu m-am gandit ca el, care nu este subtirel, 120 -130 ...de kg, plus cateva probleme de sanatate, ar putea sa duca o asemenea relatie de 10 ani. Am aflat singura, nu mi-a spus nimeni, punand cap la cap comportamentul lui, neglijenta lucrurilor, a telefoanelor. Sunt o femeie deschisa la minte, nu de moda veche, conservatoare sau supercredincioasa cum am fost catalogata de unii. Am trait si m-am bucurat de moda anilor '70-'80 in muzica, moda, lectura. Am avut rucsac in spate pana la 30-40 de ani... am calatorit cu familia, cu copiii, am cautat sa imbin comoditatea sotului meu, pretentile baietilor mei cu optimismul si dorinta de a avea o viata de familie linistita si solida. Am crezut ca ne-am maturizat reciproc, in acelasi timp, aici m-am inselat. Divortul eu am vrut sa-l bag, NU el, si am avut aceasta tentativa 2 ani de zile. Nu am vrut tribunale, acuzatii, martori... am vrut ceva civilizat, mai ales ca acum sunt si variante simple si rapide cand amandoi sunt de acord. NU s-a putut, a tot scaldat-o ca nu vrea divort, ca el se va intoarce.... Deci am trecut si prin faza aceasta ca orice femeie care vrea un pas decisiv, cand ceva nu mai merge. Acum, nu mai doresc sa fac eu acest lucru, daca doreste n-are decat sa bage el . El a plecat de-acasa acum 2 ani la femeia aceea, dupa ce am aflat eu ce se intimpla, nu se mai putea sta sub acelasi acoperis (apartam meu si al lui), ne faceam viata un calvar. Chiar si aici, am stabilit ca e mai bine asa, sa plece sa-si rezolve problemele. Din experienta de viata, deduc, ca am primit poate doar atat cat am oferit in relatia asta barbat-femeie, am pus pe primul plan copiii, pe el si apoi pe NOI (eu si el) iar acum, cand am zis ca raminem noi 2, a fost cam tarziu.Cred ca el nu s-a maturizat, nu avem aceeasi varsta psihologica.

Si totusi, de ce nici la aceasta varsta, dupa aceste experiente nu te pui pe TINE pe primul loc?
kudika_pudika
Postat pe 30 Septembrie 2011 13:25
Cu siguranta dumneavoastra vedeti lucrurile altfel decat cei din afara.
Dar, asa cum multi au scris, doamna draga, ce mai asteptati? Sa treaca viata pe langa si la un moment dat sa va treziti din starea asta si sa para rau ca ati privit pasiva cum trec anii?
Ideea asta ca nu mai sunteti tanara e o prostie, iertati-ma. Eu am 34 de ani deci nu sunt nici o copila dar nici nu am varsta dvs. Insa, esti tanar, atata timp cat te simti tanar. Bucurati-va de viata, nu mai stati sa plangeti in pumni. Mereu imi cert parintii cand imi spun ca sunt batrani, sau ca nu mai are nici un sens sa faca una sau alta. Viata merita traita din plin. Mai aveti multi ani inainte, nu-i irositi.
Dissi
Postat pe 30 Septembrie 2011 13:37
Primul omulet e pus din greseala....
Dissi
Postat pe 30 Septembrie 2011 13:38
Offf, este o situatie atat de dificila si frustranta. Cred ca trebuie sa iti fie foarte greu dar trebuie sa te gandesti la tine. Pentru ce sa ii dai lui ocazia sa joace in societate rolul de familist perfect? A luat o decizie si trebuie sa o rescpecte. Ori lae ori balae. Nu se poate sa joace pe 2 fronturi. Plus de asta...tu meriti ceva mai bun.
Consider ca ar trebui sa te respecti pe tine insuti si sa iesi din situatia aceasta. Copii tai sunt mari, isi poyt purta de grija si cred ca vor intelege situatia. Eu am o vorba: ce nu te omoara te face mai puternic. Asa ca...capul sus si mergi mai departe.
ioaname
Postat pe 30 Septembrie 2011 15:35
De la: kudika024851, la data 2011-09-30 12:37:16Cateva precizari as dori sa le fac.
Casnicia mea a fost una normala. Nemaifiind tineri, avand peste 45 de ani, nici o clipa nu m-am gandit ca el, care nu este subtirel, 120 -130 ...de kg, plus cateva probleme de sanatate, ar putea sa duca o asemenea relatie de 10 ani. Am aflat singura, nu mi-a spus nimeni, punand cap la cap comportamentul lui, neglijenta lucrurilor, a telefoanelor. Sunt o femeie deschisa la minte, nu de moda veche, conservatoare sau supercredincioasa cum am fost catalogata de unii. Am trait si m-am bucurat de moda anilor '70-'80 in muzica, moda, lectura. Am avut rucsac in spate pana la 30-40 de ani... am calatorit cu familia, cu copiii, am cautat sa imbin comoditatea sotului meu, pretentile baietilor mei cu optimismul si dorinta de a avea o viata de familie linistita si solida. Am crezut ca ne-am maturizat reciproc, in acelasi timp, aici m-am inselat. Divortul eu am vrut sa-l bag, NU el, si am avut aceasta tentativa 2 ani de zile. Nu am vrut tribunale, acuzatii, martori... am vrut ceva civilizat, mai ales ca acum sunt si variante simple si rapide cand amandoi sunt de acord. NU s-a putut, a tot scaldat-o ca nu vrea divort, ca el se va intoarce.... Deci am trecut si prin faza aceasta ca orice femeie care vrea un pas decisiv, cand ceva nu mai merge. Acum, nu mai doresc sa fac eu acest lucru, daca doreste n-are decat sa bage el . El a plecat de-acasa acum 2 ani la femeia aceea, dupa ce am aflat eu ce se intimpla, nu se mai putea sta sub acelasi acoperis (apartam meu si al lui), ne faceam viata un calvar. Chiar si aici, am stabilit ca e mai bine asa, sa plece sa-si rezolve problemele. Din experienta de viata, deduc, ca am primit poate doar atat cat am oferit in relatia asta barbat-femeie, am pus pe primul plan copiii, pe el si apoi pe NOI (eu si el) iar acum, cand am zis ca raminem noi 2, a fost cam tarziu.Cred ca el nu s-a maturizat, nu avem aceeasi varsta psihologica.



Parerea mea este ca el e constient ca o sa vina un timp cand nu o sa mai "faca" fata amanei ,si atunci nu vrea sa divorteze pentru ca ea nu o sa aiba grija de el .Atunci , cine va avea mila? Tu , binenteles.Cate cazuri din astea am vazut cu totii, cred ca ne-am saturat.
Si ar fi bine sa deschizi si tu ochii si sa incepi sa ai grija de tine.
Nu ai decat o viata, iar viata trebuie traita.
KUDICA10311
Postat pe 2 Octombrie 2011 08:45
Parca am sta la o cafea si am povesti de-ale vietii...As vrea sa te uiti in ochii mei, sa vezi ca nu sunt nici superficiala, nici frivola.... Am trait si eu prin si pentru copilul meu ...dar n-am acceptat sa traiesc si prin copiii lui, desi tentatia e mare, stiu. Am constientizat ca nu e corect fata de nimeni...fata de mine, caci merit si eu caldura unui barbat alaturi, fata de fiul meu si viitoarea mea nora... fata de fostul sot, chiar... caci nelasandu-i liberi ...micsorez orizontul fiecaruia, al meu in primul rand...
De cand n-ai mai fost sarutata ca femeie?!
Ce faci de revelion...sper ca nu gstesti pt. petrecerea baietilor?!
... Eu merg in Gibraltar pt o saptamana, cu barbatul care merita totul...
Abia astept sa fiu bunica si eu.... si perspectiva e din doua parti, sunt norocoasa...dar astept in spatiul vietii mele... nu sufoc si nu oblig pe nimeni cu dragostea mea...
maimai_no1
Postat pe 2 Octombrie 2011 11:59
Divortul eu am vrut sa-l bag, NU el, si am avut aceasta tentativa 2 ani de zile. Nu am vrut tribunale, acuzatii, martori... am vrut ceva civilizat, mai ales ca acum sunt si variante simple si rapide cand amandoi sunt de acord. NU s-a putut, a tot scaldat-o ca nu vrea divort, ca el se va intoarce....


Buna ziua tuturor,
Eu va respect decizia, dar din pacate nu va pot intelege. Spuneati mai sus ca ati vrut sa divortati, dar fara proces, martori sau acuzatii. Eu vin acum si va intreb: va era teama de scandal, de ce vor spune prietenii si vecinii dvs? Ei bine sa nu credeti ca sunteti crutata de barfe in situatia actuala. Eu personal as prefera sa spuna lumea de mine: bravo ei ca a avut demnitate si curaj sa-si rezolve problemele, sa puna capat unei vieti plina de incertitudine si sa porneasca pe un drum nou - decat sa se zica: sarmana de ea, o minte barbatul de ani de zile, a parasit-o pentru alta, dar ea sta si asteapta sa se intoarca la ea, la batranete, spasit, cand nu mai are nimic, poate doar nevoie de o infirmiera.
Sau mai poate fi o alta varianta: ce acuzatii?, ce martori?. E posibil oare sa va fi fost teama de acuzatiile pe care vi le-ar fi putut aduce si el dvs?
Ceea ce am scris nu vreau sa va supere si in nici un caz sa va stirbeasca prestanta....vreau doar sa va dau posibilitatea sa va analizati obiectiv situatia. O zi buna va doresc si numai ganduri bune!
Violeta12
Postat pe 2 Octombrie 2011 12:32
Coehlo spunea: "Trebuie sa stii cand se incheie o etapa din viata ta. Daca te incapatanezi sa ramai mai mult decat e necesar, pierzi bucuria de a trai si sensul vietii."
Asta asa ca o concluzie.
Violeta12
Postat pe 2 Octombrie 2011 12:50
Va multumesc pentru mesajele voastre, e clar, ca majoritatea sunt pentru a termina aceasta relatie defectuoasa, gaunoasa si a o lua de la capat.
Este alegerea cea mai corecta, demna in aceasta situatie in ceea ce ma priveste pe mine. Am stiut de prima data cand m-am lovit de acest zid al infidelitatii.
Voi face acest lucru fara sa divortez legal. Nu ar trebui sa fiu judecata. Am motivele mele, nu copiii, banii. Nu. Ci faptul ca, daca aceasta relatie extraconjugala a durat de ani de zile asa, de ce n-ar dura si de-acum inainte, tot asa. A fost alegerea lui.
Atata timp cat el a ales sa plece la amanta, nu-l intereseaza divortul si e ok, eu de ce n-as fi?
Un singur lucru ramane in discutie si anume puterea mea de a trece firesc, normal, cu nesimtire ca si el, peste tot ce se intampla.
Vine, pleaca, aduce vesti de la copii, face cate o cumparatura, ne intreaba de sanatate.
Oare voi reusi?

kudika024851
Postat pe 4 Octombrie 2011 18:45
Da, cu siguranta veti reusi daca va doriti acest lucru. Usor nu o sa va fie sa va schimbati viata dupa atatia ani, dar dumneavoastra meritati mult mai mult, asa ca, repet inca o data "DA, O SA REUSITI".
Mult noroc si aveti incredere in dvs.
Dissi
Postat pe 5 Octombrie 2011 16:51
De la: kudika024851, la data 2011-10-04 18:45:23Va multumesc pentru mesajele voastre, e clar, ca majoritatea sunt pentru a termina aceasta relatikoe defectuoasa, gaunoasa si a o lua de la capat.
Este alegerea cea mai corecta, demna in aceasta situatie in ceea ce ma priveste pe mine. Am stiut de prima data cand m-am lovit de acest zid al infidelitatii.
Voi face acest lucru fara sa divortez legal. Nu ar trebui sa fiu judecata. Am motivele mele, nu copiii, banii. Nu. Ci faptul ca, daca aceasta relatie extraconjugala a durat de ani de zile asa, de ce n-ar dura si de-acum inainte, tot asa. A fost alegerea lui.
Atata timp cat el a ales sa plece la amanta, nu-l intereseaza divortul si e ok, eu de ce n-as fi?
Un singur lucru ramane in discutie si anume puterea mea de a trece firesc, normal, cu nesimtire ca si el, peste tot ce se intampla.
Vine, pleaca, aduce vesti de la copii, face cate o cumparatura, ne intreaba de sanatate.
Oare voi reusi?



Nu vei reusi! Pentru ca, de fapt, nu faci altceva decat sa astepti momentul cand va veni si va spune ca nu mai pleaca... Sa il alunge amamta, asta astepti, asta va rasplati toate umilintele tale... Sa presupunem ca se va intampla, dar chiar atat de putin sa meriti tu?! Sa fi femeia la care se intoarce doar pentru ca cea iubita nu il mai vrea?! Doar pentru ca nu are unde merge, doar pentru ca uraste sa o ia de la capat singur... doar pentru asta sa fii buna din nou??!! Ah, da - poti sa gasesti justificare in trecut, in casnicia Fe dinaintea amantei, in cei doi copii... Ce va urma cand va veni acasa?! Va veti iubi din nou...dupa o pauza de ehee, multi ani...Va veti ierta unul pe altul - din tonul tau nu prea imi vine a crede ca tu vei fi chiar primitoare...
Iti urez seninatate si sanatate, caci tu ai intrebat retoric, stii ce faci, doar ca... ai vrut sa vezi cum califica altii situatia ta...
maimai_no1
Postat pe 6 Octombrie 2011 15:25
De la: kudika024851, la data 2011-10-04 18:45:23Va multumesc pentru mesajele voastre, e clar, ca majoritatea sunt pentru a termina aceasta relatie defectuoasa, gaunoasa si a o lua de la capat.
Este alegerea cea mai corecta, demna in aceasta situatie in ceea ce ma priveste pe mine. Am stiut de prima data cand m-am lovit de acest zid al infidelitatii.
Voi face acest lucru fara sa divortez legal. Nu ar trebui sa fiu judecata. Am motivele mele, nu copiii, banii. Nu. Ci faptul ca, daca aceasta relatie extraconjugala a durat de ani de zile asa, de ce n-ar dura si de-acum inainte, tot asa. A fost alegerea lui.
Atata timp cat el a ales sa plece la amanta, nu-l intereseaza divortul si e ok, eu de ce n-as fi?
Un singur lucru ramane in discutie si anume puterea mea de a trece firesc, normal, cu nesimtire ca si el, peste tot ce se intampla.
Vine, pleaca, aduce vesti de la copii, face cate o cumparatura, ne intreaba de sanatate.
Oare voi reusi?


Ok, esti probabil in faza de negare.
Normal ca te afecteaza si te va afecta pe viitor, doar esti om.
Eu inteleg (desi n-am experienta personala cu asta) ca e foarte greu sa spui stop, oficial, unei relatii de peste 20 de ani. Insa nu vad cum altfel ai putea sa treci peste toata durerea asta intr-o buna zi.
Din cate povestesti, pari o femeie cu mare dragoste de viata si distractie (in sensul bun al cuvantului), ceea ce ma face sa cred fara indoiala ca vei intalni la un moment dat un barbat care sa te adore si vei re-invata sa te bucuri de viata. Insa ma tem ca nu vei ajunge acolo cu "nesimtire" cum spui tu, cu negare adica. Cel putin din punctul meu de vedere.
kudika_pudika
Postat pe 6 Octombrie 2011 16:12
E bine ca esti intreaga dupa experienta minunata cu jumatatea.Asa sa ramai! Dupa orice etapa naspa,o femeie normala face curatenie.Cu sau fara act ,viata ta graviteaza in jurul lui,boului.Pune lucrurile-n ordine,asaza-te pe tine si pe copii in centru,ia pauza de respiratie,relaxeaza-te un pic .Si tu esti om .Si maine-i o zi,zicea alta fata.Nu trebuie sa iei azi nici o decizie.Si nici sa mori gandindu-te la asta.Ia mai da-i.... ! Daca redevii TU,daca te respecti si traiesti ca omul normal,restul ar trebui sa vina de la sine.Chiar asa,fara norme,fara obligatii,jena,tu cine esti? Si ce vrei de la urmatorii 30 de ani ?
N-ai decat sa nu divortezi.Daca tu esti ok, ....., dar nu astepta respect de la porci.Ca n-are cum s-apara asa ceva.
Personal,astept sa ne povestesti cum ti-ai rezolvat situatia.(Ai resurse sa iesi demn de-aici.)Pot sa-mi inchipui o tanti teapana si fericita.....si dnul sta la usa,in genunchi,cu floarea (sta acolo de 2 luni,o sa mai stea mult si bine,are deja julituri in genunchi ).Si ce ?!Fiecare-si petrece timpul liber cum/cu cine vrea.
nicossia
Postat pe 7 Octombrie 2011 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire in exil de Donna V 1 De la: vivacedonna 10 Decembrie 2011 10:11
Cum sa`l tin langa mine 44 De la: verraa 27 Aprilie 2011 00:47
Ce e in capu`lui?! 38 De la: kudika329067 7 August 2012 10:55
eu balanta el fecioara...help 2 De la: dragon_fly88 10 Septembrie 2010 12:41
cum pot sa recapat increderea iubitului meu? 6 De la: kudika_14388 18 August 2012 13:58