Setari Cookie-uri

Voi cum ati proceda?

Avem o varsta respectabila (53-55 ani). 28 ani de casnicie, copii majori. Aflu de 2 ani ca el intretine de 10 ani o relatie cu o femeie de 39 ani, care n-a fost casatorita si a avut relatii tot cu barbati casatoriti, i-a despartit si ultimul este al meu pe care isi propune sa-l desparta. El a parasit domiciliul conjugal, mutandu-se in apartamentul ei, mai precis al lui imediat dupa ce am aflat nebunia si convietuirea noastra devenise un calvar. Nu a fost o casnicie perfecta, dar matura, am stiut masura, echilibrul, prioritatile pana cand deodata asa, cand l-am intrebat care sunt motivele, mi-a reprosat ca nu i-am oferit liniste, caldura, ca trebuia sa faca pasul asta de mult. a tot amanat ptr copii, Familia, copii, serviciul, increderea pe care mi-a insuflat-o, placerea ca existam impreuna in viata asta, mi-a fost de-ajuns. A jucat foarte bine rolul de familist, ani de zile, avand si ceva probleme de sanatate a fost ultimul lucru la care m-as fi asteptat. Nu a vrut sub nici o forma divortul, desi am pus problema asta imediat cum am aflat, el motivand mai ales in ultimele luni ca indiferent de pasul meu se va intoarce acasa. Am incercat sa accept aceasta situatie foarte greu, sentimentele mele sunt mature, dar aceleasi ptr el, chiar am compasiune de multe ori, desi eu ar trebui sa fiu compatimita si poate ei amandoi ma compatimesc ca si toti din jurul nostru. Desi el repeta acelasi lucru ..."voi veni acasa!", ne sprijina in tot ce facem ptr casa si copii, comportamentul lui este nesigur, confuz, cand este sunat de femeia aia se precipita, parca ascunde de aia relatia cu propria lui familie, sa nu afle de faptul ca m-a cautat ptr lucruri obiective, comune si incearcand prin asta sa salveze aparentele si in societate, servici.... ca el este acelasi familist chiar daca a parasit domiciliul, nu si-a abandonat familia. Corect, m-a abandonat pe mine. Decizia mea i-am comunicat-o recent ca nu voi divorta, imi stiu rolul, mi-l pastrez cu demnitate si nu-l voi mai deranja, lucru care il cer si lui, viata noastra poate continua pana la urma si asa, nu mai suntem tineri, vom avea nepoti... Totusi ceva imi spune, ca nu l-am cunoscut cu adevarat niciodata. Cred ca a mintit si minte cumplit, inclusiv pe el. Un amanunt, am avut discutii cu acea femeie, de 2 ori, chiar daca limbajul ei este de lemn si putin inestetic la adresa mea iar simtul nu ma inseala. Da, ea il iubeste pe sotul meu, el a intrat in viata ei, iar ea zice " nu voi renunta la el niciodata, n-a fost fericit cu tine si nu te-a iubit!" Ce credeti, este un strateg innascut, duplicitar, eu am fost odata iar acum am ramas doar sotia din acte cu locul meu definit, mama copiilor iar de 10 ani, aparand aceasta femeie s-au schimbat lucrurile, o iubeste si nu vrea s-o piarda? Sau este las ii este frica de ea, de reactii, de noi, de situatia complicata in care este, neasumandu-si nimic concret. Multumesc ptr rabdarea de a citi aceste randuri!

Postat pe 21 Septembrie 2011 11:26
De la: , la data 2011-09-21 11:26:42

"Corect, m-a abandonat pe mine. Decizia mea i-am comunicat-o recent ca nu voi divorta, imi stiu rolul, mi-l pastrez cu demnitate si nu-l voi mai deranja, lucru care il cer si lui, viata noastra poate continua pana la urma si asa, nu mai suntem tineri, vom avea nepoti... Totusi ceva imi spune, ca nu l-am cunoscut cu adevarat niciodata. Cred ca a mintit si minte cumplit, inclusiv pe el. Un amanunt, am avut discutii cu acea femeie, de 2 ori, chiar daca limbajul ei este de lemn si putin inestetic la adresa mea iar simtul nu ma inseala. Da, ea il iubeste pe sotul meu, el a intrat in viata ei, iar ea zice " nu voi renunta la el niciodata, n-a fost fericit cu tine si nu te-a iubit!" Ce credeti, este un strateg innascut, duplicitar, eu am fost odata iar acum am ramas doar sotia din acte cu locul meu definit, mama copiilor iar de 10 ani, aparand aceasta femeie s-au schimbat lucrurile, o iubeste si nu vrea s-o piarda? Sau este las ii este frica de ea, de reactii, de noi, de situatia complicata in care este, neasumandu-si nimic concret."


Draga mea,ti-ai dat singura raspunsul la toate intrebarile ,ce te macina in acest moment!Ti-am acceptat optiunea de a ramane sotia in acte,gandindu-te la faptul ,ca nu mai sunteti tineri,ca veti avea in curand nepoti,dar nu ti-am inteles-o nicicum, si vin si te intreb;cand ai fost ultima oara fericita?Ma indoiesc ,ca poti sa-mi dai raspuns la aceasta intrebare,fara sa rascolesti cu durere,in memoria amintirilor tale!Crezi ,ca daca sotul tau se achita toate responsabilitatile fata de familie,asta il disculpa de modul degradant, in care se poarta fata de voi?Nu!Spune ca se va intoarce acasa,eu l-as intreba ce rost mai are sa faca acest pas!Nu intelegi ,ca lui ii trebuie o femeie tanara si tu esti doar mama copiilor lui?Si convingerea aceasta trebuie sa o ai mult timp de acum incolo!Ce rost mai are sa se intoarca la tine,ca sa faca ce?Sa creasca nepotii,eu nu prea cred?
Aceasta femeie l-a acaparat din toate punctele de vedere,probabil sotul tau este si potent financiar si acest lucru o determina sa-l subjuge din ce in ce mai mult,sub toate formele!El,ca si toti barbatii asemenea lui,se simte foarte atras de asa zisa"prospatura",in raport cu cea pe care o are acasa si ii face toate placerile,iar la tine vine doar pentru a clarifica problemele ,ce tin de familie!Da,este un duplicitar,o "paiata" angrenata intr-un joc amoros promiscuu si care nu accepta divortul pentru ca ii place sa aiba statutul de om serios,tata responsabil,dar uita faptul ,ca este un adulterin fara scrupule!Tu i-ai acceptat acest mod de a trai,fa-o si in continuare, daca nu vrei sa divortezi si cand cealalta il va da pe usa afara,sa-l primesti cu bratele deschise,ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si sa-i speli in continuare izmenele ,sa-l servesti la masa,sa te culci cu el ,sa-l oblojesti cand va fi bolnav,sa-i asculti minciunile .ce ti le va indruga,caci este invatat sa minta frumos,s.a.m.d.,doar pentru faptul ,ca nu vrei sa fii o femeie despartita de sot!Iti cunosti rolul?Nu cred!Rolul unei femei este acela de a fi alaturi de un sot care o respecta,o iubeste,ii este alaturi la bine si la rau,o ocroteste,o mangaie cand i se daruieste in totalitate si care atunci cand isi pune capul pe perna,la odihna,langa sotia lui,nu langa amanta,o face cu constiinta curata,ceea ce nu vad ca ar avea "sotul "tau!Ai locul definit?Nu,nu il ai,ai ocupat locul detinut de femeile inselate,tradate,umilite!El,acum,nu te mai iubeste,de ce ar face-o mai tarziu,cand vei fi si mai batrana?Ii este rusine de copii?Cum se justifica in fata lor,pentru modul duplicitar in care se taraste ca o rama?Daca vrei sa continui acest stil de viata,este numai decizia ta,nu vad cum ar putea cineva sa te sfatuiasca in alta directie!Nu uita un lucru;atat barbatul cat si copiii tai,nu-ti vor multumi niciodata si nu-ti vor ridica nicio statuie pentru faptul ,ca ai acceptat sa -ti compromiti demnitatea in fata unui om de o nimicnicie crasa, in loc sa-ti reglementezi problema pe care o ai si sa incerci sa fii fericita de acum incolo!Restul,hotarasti numai tu!
RAINBOWLADY
Postat pe 21 Septembrie 2011 12:19
Doamna draga,in locul dumitale as da fuguta la nenea avocatul sa ma debarasez de el si de numele lui,in al doilea raind as merge la coafor,manechiura,masaje etc si as face oschimbare radicala cu mine insumi.In al treilea rand as cauta sa cunosc pe cineva care sa ma iubeasca si sa ma respecte.La orice virsta si oricind poate fi un inceput de drum.Copiii vor pleca pe drumul lor si tu vei ramine cu frustrarea ca ti-ai sacrificat viata pentru ei.Fa ceva pentru tine si lasa compromisurile!Cum poti sa tolerezi un imbecil care dupa una si alta iti spune ca se intoarce acasa? Care casa???????? Nu mai are ca a abandonat-o.Bagajelul si la gara!
kudika1993
Postat pe 21 Septembrie 2011 12:56
De la: kudika1993, la data 2011-09-21 12:56:01Doamna draga,in locul dumitale as da fuguta la nenea avocatul sa ma debarasez de el si de numele lui,in al doilea raind as merge la coafor,manechiura,masaje etc si as face oschimbare radicala cu mine insumi.In al treilea rand as cauta sa cunosc pe cineva care sa ma iubeasca si sa ma respecte.La orice virsta si oricind poate fi un inceput de drum.Copiii vor pleca pe drumul lor si tu vei ramine cu frustrarea ca ti-ai sacrificat viata pentru ei.Fa ceva pentru tine si lasa compromisurile!Cum poti sa tolerezi un imbecil care dupa una si alta iti spune ca se intoarce acasa? Care casa???????? Nu mai are ca a abandonat-o.Bagajelul si la gara!



corect!
Copiii se pare ca deja-s la casele lor, scria ca vor avea nepoti.
Asa ca.......acum e momentul ei pt. schimbarea despre care zici tu!
El altfel sede linistit ca-i asteptat in doua parti.
Ia sa faca ( nu neaparat divortul, ci coafatul etc si cando cauta sa-i zica ca nu-i disponibila, e la o intalnire)
marea schimbare, sa-l puna pe ganduri pe marele " crai":)))))
Sa inteleaga ca s-ar putea sa ramana unde a plecat.
stem_29
Postat pe 21 Septembrie 2011 13:58
De la: stem_29, la data 2011-09-21 13:58:06
De la: kudika1993, la data 2011-09-21 12:56:01Doamna draga,in locul dumitale as da fuguta la nenea avocatul sa ma debarasez de el si de numele lui,in al doilea raind as merge la coafor,manechiura,masaje etc si as face oschimbare radicala cu mine insumi.In al treilea rand as cauta sa cunosc pe cineva care sa ma iubeasca si sa ma respecte.La orice virsta si oricind poate fi un inceput de drum.Copiii vor pleca pe drumul lor si tu vei ramine cu frustrarea ca ti-ai sacrificat viata pentru ei.Fa ceva pentru tine si lasa compromisurile!Cum poti sa tolerezi un imbecil care dupa una si alta iti spune ca se intoarce acasa? Care casa???????? Nu mai are ca a abandonat-o.Bagajelul si la gara!



corect!
Copiii se pare ca deja-s la casele lor, scria ca vor avea nepoti.
Asa ca.......acum e momentul ei pt. schimbarea despre care zici tu!
El altfel sede linistit ca-i asteptat in doua parti.
Ia sa faca ( nu neaparat divortul, ci coafatul etc si cando cauta sa-i zica ca nu-i disponibila, e la o intalnire)
marea schimbare, sa-l puna pe ganduri pe marele " crai":)))))
Sa inteleaga ca s-ar putea sa ramana unde a plecat.
Eu una as face schimbarea radical si as incepe cu el atita timp cit ma trateaza ca pe o carpa de sters podeaua.Marele "crai" se pare ca nu e sigur de marea cucerire daca o tine si pe ea incurcata asa ca e treaba lui ce face daca amanta il alunga intr-o zi.Ea are dreptul la viata iar el in egoismul lui nu o lasa libera ca doar el are dretul sa traiasca.Ce ma frapeaza ca ea accepa situatia asta e tot rahatul.Cunosc persoane care au pus capat la 40 de ani de convietuit impreuna si nu au tolerat situatii de genul.As dori ca femeile sa fie mai puternice nu sa-si asume un "rol" fals intr-o viata care poate fi traita si fara lacrimi si umilinte! Din pacate sint femei sacrificate pe altarul casatoriei care toata viata au slugarit barbatul si copiii,care nu au lucrat si se regasesc la batrinete in situatii diverse fara venituri,fara pensie etc.Daca doamna se regaseste in ultima categorie sfaturile noastre sint de prisos.
kudika1993
Postat pe 21 Septembrie 2011 14:22
De la: kudika1993, la data 2011-09-21 14:22:16


"Marele "crai" se pare ca nu e sigur de marea cucerire daca o tine si pe ea incurcata asa ca e treaba lui ce face daca amanta il alunga intr-o zi"


Normal,ca domnul in cauza nu este stapan pe situatia existenta,intre el si amanta este doar o relatie tip cerere si oferta,atata timp cat aceasta functioneaza,totul este in regula!IEl doreste sa aiba un refugiu stabil,in cazul in care nu va mai corespunde in aceeasi masura in care o face in prezent,unde sa-si linga ranile si unde sa fie consolat de catre cea de care a facut abstractie in ultimii ani!Reticenta vis-a-vis de un eventual divort ,o are eroina noastra,ea refuzand sa se confrunte cu asa ceva si fiindu-i teama de un nou inceput de viata!Daca depinde financiar de sotul ei,ii inteleg lipsa de hotarare si discernamamnt personal!S-a angajat intr-o casnicie,ca multe alte femei dealtfel,care a esuat intr-o legatura extraconjugala,din partea sotului si refuza sa creada ,ca mai pote fi o femeie frumoasa,atragatoare,independenta ,stapana pe sine,care mai poate iubi si care mai poate fi iubita!Sentimentul de dragoste nu dispare odata cu inaintarea in varsta,ci se "coace" la foc mic,se maturizeaza in timp!Doamna noastra nu crede in asa ceva si de aici izbucneste resemnarea ei,acceptarea conditiei de "femeie dispusa sa ierte tradarea" ,la intoarcerea sotului cu "coada intre picioare"!
RAINBOWLADY
Postat pe 21 Septembrie 2011 14:57
Nu pot decat sa subscriu la ce au spus ante-vorbitoarele.

Cat despre raspunsul la intrebarea "A fost mereu duplicitar?" asta nu stiu si nici n-am sa stiu vreodata, dar in mod sigur este duplicitar de vreo 10 ani. Ok, inteleg ca poate omul s-a indragostit si bla-bla-bla, dar in momentul in care tu ai aflat, trebuia sa faca o alegere, nu sa va tina pe amandoua danga-langa, pe ea pentru sex si pe tine pentru ochii lumii. Eu l-as "demasca" fara remuscari. Sunt 10 ani de minciuna totusi!
kudika_pudika
Postat pe 21 Septembrie 2011 15:08
Din punctul meu de vedere, in asemenea situatii, las nu este sotul ci sotia.
De impotenta da dovada sotia si nu sotul. Daca povestea s-ar fi petrecut cu 25 - 30 de ani in urma, ne-am fi agatat de copii si am fi lalait-o asa pana la calende. Acum ne agatam de "batranete", spunandu-ne "ce rost mai are?" Dam vina pe sot, pe duplicitatea lui, desi omul isi face treaba pe fata. Vorbim de zece ani in care are o relatie cu o alta femeie, vorbim de mutat impreuna. Dar ne mai intrebam inca: o fi duplicitar? Ne intrebam inca: oare o iubeste?


Este adevarat ai doar doua solutii: continui cu compromisurile sau il lasi cu totul. Adica divort in drept, nu doar in fapt.

ps. Poate ca multa lume te-o caina. Dar cu siguranta exista la fel de multa care nu te aproba si-ti spune: "de ce te plangi? Ca doar nu faci nimic sa schimbi situatia."
rashela
Postat pe 21 Septembrie 2011 23:09
bine ca ai scapat de el...se intoarce cand il lasa aia fara bani si cand gaseste aia pe altul
Indiana_Jones
Postat pe 21 Septembrie 2011 23:23
Va multumesc pentru mesajele voastre.
Cateva amanunte care nu le-am spus: nu sunt dependenta de el financiar. Nu am stat cu mainile in san, nu m-am plan, doar dezamagirea este mare. Eram lasa daca divortam. Am observat ca la aceasta varsta, femeile divorteaza, barbatii din comoditate amana, sau ignora si in spatele lor lucreaza amantele. E un loc pe care nu-l voi lasa unei femei usoare, care cu asa ceva s-a ocupat toata viata, indiferent cata dragoste ofera sau primeste. Vrea familie, imagine, prin acest om/neom. Un alt motiv ptr care sunt hotarata sa nu abdic in fata femeilor care vor sa refaca viata "barbatilor nefericiti" este ca nu mai sunt chiar tanara, nu cred in dragostea de la andro/menopauza, am maturitatea anilor 50 care te tine dreapta, puternica, nu te lasa sa gresesti si nu in ultimul rand cred in Dumnezeu, ca le va aseza pe toate pentru fiecare.
Multumesc!
kudika024851
Postat pe 24 Septembrie 2011 19:25
Daca as avea demnitate, nu ca tine, l-as lasa liber sa se iubeasca cu cine vrea el.
Eva32
Postat pe 24 Septembrie 2011 22:49
De la: kudika024851, la data 2011-09-24 19:25:49Va multumesc pentru mesajele voastre.
Cateva amanunte care nu le-am spus: nu sunt dependenta de el financiar. Nu am stat cu mainile in san, nu m-am plan, doar dezamagirea este mare. Eram lasa daca divortam. Am observat ca la aceasta varsta, femeile divorteaza, barbatii din comoditate amana, sau ignora si in spatele lor lucreaza amantele. E un loc pe care nu-l voi lasa unei femei usoare, care cu asa ceva s-a ocupat toata viata, indiferent cata dragoste ofera sau primeste. Vrea familie, imagine, prin acest om/neom. Un alt motiv ptr care sunt hotarata sa nu abdic in fata femeilor care vor sa refaca viata "barbatilor nefericiti" este ca nu mai sunt chiar tanara, nu cred in dragostea de la andro/menopauza, am maturitatea anilor 50 care te tine dreapta, puternica, nu te lasa sa gresesti si nu in ultimul rand cred in Dumnezeu, ca le va aseza pe toate pentru fiecare.
Multumesc!

Ai observat tu ca la "aceasta varsta femeile......"? Nu te intreb cate statistici ai verificat sau cam pe unde ai facut observatia despre care vorbesti ca nu-i important.

Cat despre "in spatele lor lucreaza amantele", din cate stiu eu sunt femei ca si tine, nu vreo alta specie cyber. Sunt femeile cu care schimbi cate o vorba la coada la lapte, cu care schimbi retete de tratament la coada la doctor, vecinele tale, colegele de serviciu s.a.m.d. Doar sotul tau e unic si culmea, e ala de a incalcat conventia dintre voi. Nu "ele" au facut-o, ci el. Nu-l conduce / manipuleaza nimeni si pe acea femeie "usoara" o iubeste de zece ani. Si probabil ca va muri in bratele ei. Desigur, continuand sa plateasca facturile de la casa "voastra".

Dumnezeu? Bunul Dumnezeu ne da minte sa ne folosim de ea, nu vine sa ne rezolve problemele.

Dar, in fine, ce mai conteaza?!
rashela
Postat pe 24 Septembrie 2011 23:09
CEL MAI BUN LUCRU E SA TE SHIMBI.ADICA SA TE ARANJEZI.INCEPIND CU COAFURA ETC.INTELEGI TU CUM STA TREABAASTA IN PRIMUL RIND.IN AL DOILEA RIND TREBUIE SA FI TARE PE POZITIE SA NUI DAI ACORDU PT DIVORT.SAL AMINI CIT POTI DE MULT.TREBUIE DOAR SA SPUI LA JUDECATOR CA-L ASTEPTI SA SE INTOARCA ACASA.CHIAR DACA NU VA FI ASA.SI DACA VA VENI INAPOI CRED CA AI DOUA CAMERE SEPARATE............IN AL TRILEA RIND,ESTE O DIFERENTA MARE DE ANI INTRE EI CIT O SA TINA NEBUNIA ASTA A LOR.SI AR MAI FI CEVA,CE NU STIU DACA IN TARA NOASTRA MERGE!?NUMAI ASA-I ACORZI DIVORTUL DACA ITI PLATESTE PENSIE ALIMENTARA PT TOTI ANII CARE AI FOST LINGA EL SI LAI SLUJIT.ITI TREBUIE UN AVOCAT BUN.SI CREDEMA CA AI SA REUSESTI!!SA VEDEM CE MA ZICE FATA,IL MAI TINE?ITI UREZ TOT BINELE SI FI TARE PE POZITIE.CAPUL SUS SI DOAR EL ESTE VINA.TU TREBUIE DOAR SAL JOCI IN ASA FEL SA SUFERE CUM TEA FACUT SI EL PE TINE SA SUFERI 10 ANI NESTIIND CA ARE O AMANTA.ACUM E RINDU TAU.AAAA,SI MAI CEVA!!!DACA O SA SE INTOARCA LA TINE,II SPUI CA AI O RELATIE DE CIND EL TEA LASAT SI ,,DOMNU"PE CARE-L AI PRIETEN E PREA DOMN CA SA-I DAI ASA REPEDE CU PICIORU............TE PUP SI BAFTA MULTA!!!!!!!!SPER SA MAI VAD CE MAI SCRI SI CEAI MAI REZOLVAT.FEMEILOR DIN TOATA LUMEA,,,,,,,,,,,,,,,,,,UUUNIIITIIII-VA!!!!!!!!!!!
Titanika
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:33
[quote name='kudika024851' date='2011-09-24 19:25:49'

" si nu in ultimul rand cred in Dumnezeu, ca le va aseza pe toate pentru fiecare"

Da,acum iti inteleg si mai mult resemnara tacita in a ramane alaturi de sotul tau,in virtutea tuturor dezamagirilor sufletesti!Esti o femeie credincioasa si probabil si o practicanta asidua!In fata dogmei crestine,ma aplec si ma inchin cu toata smerenia cuvenita!Sigur el va plati in fata Divinitatii pentru modul cum s-a comportat in viata de familie,mai ales, ca una dintre cele 10 porunci,subliniaza acut, acest aspect al infidelitatii in cuplu,dar de multe ori ma intreb, de ce femeia trebuie sa sufere atat de mult din vina barbatului,cand Divinul ne-a ursit fericirea si tot eu imi raspund,pentru ca crestinul adevarat urmeaza calea Adevarului si a Vietii,care este Mantuitorul Isus Cristos si inavaturile Lui!Si ,mai mult ca sigur,urmarind reactiile tale,si tu impartasesti aidoma, aceeasi credinta!Este numai si numai alegerea ta!
RAINBOWLADY
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:57
sincer doamna mea daca ati auzit de farmece, aceasta amanta dupa ceea ce spuneti dumneavoastra se cam ocupa de practicarea lor, asupra sotului dumneavoastra, si de aceea el este atat de orb, vrea sa se intoarca acasa dar ceva il tine in lat...v-as recomanda sa mergeti la un preot care se roaga sa le dezlege, mai cautati pe net unul care a mai avut de a face cu astfel de cazuri, scria odata de Preotul Pomohaci dar scria de exorcizari parca, oricum cautati pe google si evitati vrajitoarele ca ele nu dezleaga decat aparent...
__Kayla__
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:28
Pai normal ca "se va intoarce acasa".. Unde e mai mai bine... Ehe, cred ca sotului dvs. ii este teama ca v-a pati ca ceilalti amanti ai amantei. Adica despartit de familie, cu banii luati (in cazul in care are), mintit, fraierit. Sotul dvs, dupa parerea mea, va minte si acum. De ce? Ptr ca, daca nu a fost bine in casnicie, ar fugi mancand pamantul sa isi traiasca in pace, liniste si iubire restul zilelor cu femeia iubita. Dar el, nu. Cred ca este incert in relatia cu amanta si stie ca dvs il asteptati rabdatoare ca de obicei sa se intoarca. Parerea mea e ca nu ar trebui sa il mai asteptati. Faceti-va toate poftele pe care nu ati reusit pana acum, copii sunt mari , nu mai aveti grija lor. Plimbati-va, rasfatati-va, faceti-va un iubit, de ce nu?
rosuveronika
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:39
De la: kudika024851, la data 2011-09-24 19:25:49Va multumesc pentru mesajele voastre.
Cateva amanunte care nu le-am spus: nu sunt dependenta de el financiar. Nu am stat cu mainile in san, nu m-am plan, doar dezamagirea este mare. Eram lasa daca divortam. Am observat ca la aceasta varsta, femeile divorteaza, barbatii din comoditate amana, sau ignora si in spatele lor lucreaza amantele. E un loc pe care nu-l voi lasa unei femei usoare, care cu asa ceva s-a ocupat toata viata, indiferent cata dragoste ofera sau primeste. Vrea familie, imagine, prin acest om/neom. Un alt motiv ptr care sunt hotarata sa nu abdic in fata femeilor care vor sa refaca viata "barbatilor nefericiti" este ca nu mai sunt chiar tanara, nu cred in dragostea de la andro/menopauza, am maturitatea anilor 50 care te tine dreapta, puternica, nu te lasa sa gresesti si nu in ultimul rand cred in Dumnezeu, ca le va aseza pe toate pentru fiecare.
Multumesc!



Faptul ca nu rei sa divortezi ca sa nu lasi cale libera amantei e o mica razbunare puerila.Oricand poate divorta el, mare lucru nu obtii daca stai agatata de el.Sa stai 10 ani in umbra altei femei cand puteai sa-ti refaci viata mi se pare masochism.Nu cred ca gandesti bine sa lasi la voia intamplarii viitorul tau.Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista.
Thais13
Postat pe 25 Septembrie 2011 16:08
De la: rosuveronika, la data 2011-09-25 15:39:57Pai normal ca "se va intoarce acasa".. Unde e mai mai bine... Ehe, cred ca sotului dvs. ii este teama ca v-a pati ca ceilalti amanti ai amantei. Adica despartit de familie, cu banii luati (in cazul in care are), mintit, fraierit. Sotul dvs, dupa parerea mea, va minte si acum. De ce? Ptr ca, daca nu a fost bine in casnicie, ar fugi mancand pamantul sa isi traiasca in pace, liniste si iubire restul zilelor cu femeia iubita. Dar el, nu. Cred ca este incert in relatia cu amanta si stie ca dvs il asteptati rabdatoare ca de obicei sa se intoarca. Parerea mea e ca nu ar trebui sa il mai asteptati. Faceti-va toate poftele pe care nu ati reusit pana acum, copii sunt mari , nu mai aveti grija lor. Plimbati-va, rasfatati-va, faceti-va un iubit, de ce nu?



imi pare atat de matur acest mod de a gandi - matur si fair!!! Eu am varsta ta, am stat intr-o casnicie frumos vazuta din afara, dar gaunoasa pe dinauntru...multi ani, ca si tine. In urma cu cativa ani am zis "gata!" si am inceput sa traiesc doar pentru mine. Am vazut locuri la care am visat toata viata... am plans de emotie in fata minunilor lumii. O, ce diferenta este intre lacrimi!!!! Sa stii ca nu ma simt batrana de loc! Si nici nu arat. Dimpotriva... am descoperit ca senzualitatea noastra matura este hmmm foarte atractiva.
Inca ceva, de doi ani iubesc si sunt iubita de un barbat care merita totul!... Vaduv, nu crai, cum am avut noi...
Stii cine se bucura sincer si neconditionat de fericirea mea?! - copilul meu. A invatat multe de la parintii lui, dar si mai mult a invatat din decizia pe care am luat-o dupa ce l-am lasat pe tatal lui. E mandru de mine si fericit ca viata nu m-a "babit" atat de tanara!
Insa fiecare ia de la viata ce crede ca merita... Eu ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot.
maimai_no1
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:53
Eu cred ca as divorta fara sa stau prea mult pe ganduri. Esti inca tanara, copii sunt mari, el oricum este "angrenat" in alta relatie...... Ce rost are sa ramai legata de un om care se pare ca nici el nu stie ce vrea. Avem o singura viata, traim o singura data. Oare merita sa ne sacrificam pentru....nimic pana la urma?
Nu-mi permit sa-ti dau un sfat, insa spun ce as face eu, as divorta. Cine nu ma vrea, nu ma merita.
Pana cand vei hotara singura ce este mai bine pentru tine, mult noroc si ganduri bune.
kukla
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:03
De la: kudika024851, la data 2011-09-24 19:25:49Va multumesc pentru mesajele voastre.
Cateva amanunte care nu le-am spus: nu sunt dependenta de el financiar. Nu am stat cu mainile in san, nu m-am plan, doar dezamagirea este mare. Eram lasa daca divortam. Am observat ca la aceasta varsta, femeile divorteaza, barbatii din comoditate amana, sau ignora si in spatele lor lucreaza amantele. E un loc pe care nu-l voi lasa unei femei usoare, care cu asa ceva s-a ocupat toata viata, indiferent cata dragoste ofera sau primeste. Vrea familie, imagine, prin acest om/neom. Un alt motiv ptr care sunt hotarata sa nu abdic in fata femeilor care vor sa refaca viata "barbatilor nefericiti" este ca nu mai sunt chiar tanara, nu cred in dragostea de la andro/menopauza, am maturitatea anilor 50 care te tine dreapta, puternica, nu te lasa sa gresesti si nu in ultimul rand cred in Dumnezeu, ca le va aseza pe toate pentru fiecare.
Multumesc!

faptul ca nu sunteti dependenta de el financiar ar trebui sa va dea un imbold in a-l parasi si a va vedea de viata in continuare....Chiar daca divortati ori ba,el tot cu ea va ramane pana la urma,iar dumneavoastra veti vedea cum a trecut timpul si v-ati pierdut timpul atat de pretios...cat despre maturitatea anilor ce spuneti ca ii aveti,nu are importanta...sa vrei sa o iei de la capat nu stai sa te uiti la varsta...nu incercati sa pastrati niste aparente care nu exista...el a ales deja...!
steffy91
Postat pe 25 Septembrie 2011 20:11
De la: kudika024851, la data 2011-09-24 19:25:49Eram lasa daca divortam.

Ba nu, erai demna.
Niciodata nu e prea tarziu sa incepi sa te pui pe tine pe primul plan.
kudika_pudika
Postat pe 26 Septembrie 2011 00:57
De la: __Kayla__, la data 2011-09-25 13:28:20sincer doamna mea daca ati auzit de farmece, aceasta amanta dupa ceea ce spuneti dumneavoastra se cam ocupa de practicarea lor, asupra sotului dumneavoastra, si de aceea el este atat de orb, vrea sa se intoarca acasa dar ceva il tine in lat...v-as recomanda sa mergeti la un preot care se roaga sa le dezlege, mai cautati pe net unul care a mai avut de a face cu astfel de cazuri, scria odata de Preotul Pomohaci dar scria de exorcizari parca, oricum cautati pe google si evitati vrajitoarele ca ele nu dezleaga decat aparent...


Asa e, cand un cineva nu te mai iubeste, sigur e posedat de necuratu' si-i circula prin vene argintul viu.

N-am auzit niciodata o sotie inselata sa vorbeasca frumos de cealalta femeie cu care-si imparte barbatul. In cazul de fata, nici macar nu-l imparte. S-a dus de tot acolo ca IUBESTE. Si tot ce a zis doamna de acea femeie sunt doar vorbele ei. Ca doar nu i-a fost cea mai buna prietena pana sa-i fure sotul si stie ea tot laptele care l-a supt amanta de la mama?
Daca un barbat vrea sa se intoarca acasa, se intoarce. Numai o femeie sta agatata precum scaiul ca-i mai comod si mai "demn". Si trebuie sa intre in randul lumii, nu? Altfel cum va spune o alta sotie inselata ca "asa sunt toate femeile dupa o anumita varsta".
rashela
Postat pe 26 Septembrie 2011 01:33
De la: kudika024851, la data 2011-09-24 19:25:49Va multumesc pentru mesajele voastre.
Cateva amanunte care nu le-am spus: nu sunt dependenta de el financiar. Nu am stat cu mainile in san, nu m-am plan, doar dezamagirea este mare. Eram lasa daca divortam. Am observat ca la aceasta varsta, femeile divorteaza, barbatii din comoditate amana, sau ignora si in spatele lor lucreaza amantele. E un loc pe care nu-l voi lasa unei femei usoare, care cu asa ceva s-a ocupat toata viata, indiferent cata dragoste ofera sau primeste. Vrea familie, imagine, prin acest om/neom. Un alt motiv ptr care sunt hotarata sa nu abdic in fata femeilor care vor sa refaca viata "barbatilor nefericiti" este ca nu mai sunt chiar tanara, nu cred in dragostea de la andro/menopauza, am maturitatea anilor 50 care te tine dreapta, puternica, nu te lasa sa gresesti si nu in ultimul rand cred in Dumnezeu, ca le va aseza pe toate pentru fiecare.
Multumesc!
Din pacate tu nu ai decit un sigur loc:cel de a cincea roata la caruta.oare merita sa lupti pentru nimic? Sotul dumitale nu te iubeste iar dragoste cu sila nu se poate.Crezi ca daca vreodata se intoarce cu ,coada intre picioare o sa te iubeasca? NU . Va cauta alta amanta .Sint curioasa ce ai sa faci daca el va intenta actiune de divort? Te vei umili cazind la picioarele lui sa nu divorteze?Chiar daca nu esti de acord cu divortul legea ii permite sa divorteze singur.La maturitatea anilor 50 ar fi trebuit sa sti ca viata este una singura si nu merita sa te chinui pentru o maciuca bleaga care ti-a facut doi copii.Faptul ca "nu mai esti chiar tinara " este irelevant deoarece tineretea o avem in suflet iar fericirea si linistea ne dau tinerete fara batrinete indiferent de anii pe care -i avem. PS: Razbunindu-te pe amanta te rabuni pe tine si iti iei singura dreptul la viata.Este adevarat ca Dumnezeu le aseaza pe toate dar nu ne baga si in traista.
kudika1993
Postat pe 26 Septembrie 2011 09:49
buna la toata lumea.
am citit tot si toate parerile...
concluzia cea mai clara e ca trebuie pus punct si luat de la capat...singura sau in alt cuplu...dar ...pentru ca este si un dar...s-a gandit cineva ca si acel barbat s-ar putea sa aiba dreptate ?
avand in vedere varsta...ma gandesc ca el chiar poate a rezistat in acea casatorie...langa acea sotie datorita faptului ca pe timpul comunismului te desparteai mai greu.
atunci avei de suportat mai multe inconveniente...iar acum dupa ce si-a aranjat copii (deci si-a facut datoria fata de ei ) a hotarat sa-si vada de viata lui in liniste linga cineva care il intelege si il respecta.
spun asta deoarece cunosc multe cazuri in care s-au intamplat asemenea lucruri...dar care dupa asa zisa revolutie si-au pus regula in viata si cu tot discernamantul au pasit pe un drum nou in viata.
da cunosc caz in care a stat linga o sotie ...si 3 copii....cum s-a putut desparti a plecat si a luat alta cu 4 copii doar pentru a avea linistea de care avea nevoie si intelegerea dupa care tanjea atat.
asa ca nu e chiar atat de usor de judecat viata unui cuplu...deocamdata judecati doar dupa susele ei...dar oare care e parerea lui ?
"nebanuite sunt caile domnului..."
sa aveti o zi frumoasa si o minte luminata.
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 10:14
De la: PRALEA_, la data 2011-09-26 10:14:17buna la toata lumea.
am citit tot si toate parerile...
concluzia cea mai clara e ca trebuie pus punct si luat de la capat...singura sau in alt cuplu...dar ...pentru ca este si un dar...s-a gandit cineva ca si acel barbat s-ar putea sa aiba dreptate ?
avand in vedere varsta...ma gandesc ca el chiar poate a rezistat in acea casatorie...langa acea sotie datorita faptului ca pe timpul comunismului te desparteai mai greu.
atunci avei de suportat mai multe inconveniente...iar acum dupa ce si-a aranjat copii (deci si-a facut datoria fata de ei ) a hotarat sa-si vada de viata lui in liniste linga cineva care il intelege si il respecta.
spun asta deoarece cunosc multe cazuri in care s-au intamplat asemenea lucruri...dar care dupa asa zisa revolutie si-au pus regula in viata si cu tot discernamantul au pasit pe un drum nou in viata.
da cunosc caz in care a stat linga o sotie ...si 3 copii....cum s-a putut desparti a plecat si a luat alta cu 4 copii doar pentru a avea linistea de care avea nevoie si intelegerea dupa care tanjea atat.
asa ca nu e chiar atat de usor de judecat viata unui cuplu...deocamdata judecati doar dupa susele ei...dar oare care e parerea lui ?
"nebanuite sunt caile domnului..."
sa aveti o zi frumoasa si o minte luminata.


Buna ziua,Pralea!

Ai si tu dreptate in ceea ce spui,dar in acest stadiu de prezentare de catre eroina topicului si necunoscand si opinia sotului vis-a-vis de situatia existenta,ne-am exprimat parerile personale cu rezerva corespunzatoare .Nu este exclus ca totul sa se fi derulat sub auspiciile prezentate de tine,dar daca doresti parerea mea sincera,nu cred aceasta!Nimeni nu judeca persoana in sine,facem simple comment-uri,pe care le dorim instructive si de ajutor pentru initiatorii respectivi!Ceea ce se intampla in interiorul unei familii,este departe de dreptul nostru de a judeca evenimentele respective,dar putem interveni cu simple sfaturi mai mult sau mai putin obiective!Ideea de baza a reiesit din cumulul tuturor comment-urilor,ramane ca doamna in cauza sa decida urmatorul pas pe care urmeaza sa-l faca!Si varianta ta este plauzibila,dar ,revin,ma indoiesc si asta o fac pentru ca barbatii renunta mult mai usor la familie,decat o fac femeile si este indicat sa recunoastem ,totusi, realitatea si adevarul din relatiile zilelor noastre!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 10:34
De la: kudika421339, la data 2011-09-26 10:34:10
De la: PRALEA_, la data 2011-09-26 10:14:17buna la toata lumea.
am citit tot si toate parerile...
concluzia cea mai clara e ca trebuie pus punct si luat de la capat...singura sau in alt cuplu...dar ...pentru ca este si un dar...s-a gandit cineva ca si acel barbat s-ar putea sa aiba dreptate ?
avand in vedere varsta...ma gandesc ca el chiar poate a rezistat in acea casatorie...langa acea sotie datorita faptului ca pe timpul comunismului te desparteai mai greu.
atunci avei de suportat mai multe inconveniente...iar acum dupa ce si-a aranjat copii (deci si-a facut datoria fata de ei ) a hotarat sa-si vada de viata lui in liniste linga cineva care il intelege si il respecta.
spun asta deoarece cunosc multe cazuri in care s-au intamplat asemenea lucruri...dar care dupa asa zisa revolutie si-au pus regula in viata si cu tot discernamantul au pasit pe un drum nou in viata.
da cunosc caz in care a stat linga o sotie ...si 3 copii....cum s-a putut desparti a plecat si a luat alta cu 4 copii doar pentru a avea linistea de care avea nevoie si intelegerea dupa care tanjea atat.
asa ca nu e chiar atat de usor de judecat viata unui cuplu...deocamdata judecati doar dupa susele ei...dar oare care e parerea lui ?
"nebanuite sunt caile domnului..."
sa aveti o zi frumoasa si o minte luminata.


Buna ziua,Pralea!

Ai si tu dreptate in ceea ce spui,dar in acest stadiu de prezentare de catre eroina topicului si necunoscand si opinia sotului vis-a-vis de situatia existenta,ne-am exprimat parerile personale cu rezerva corespunzatoare .Nu este exclus ca totul sa se fi derulat sub auspiciile prezentate de tine,dar daca doresti parerea mea sincera,nu cred aceasta!Nimeni nu judeca persoana in sine,facem simple comment-uri,pe care le dorim instructive si de ajutor pentru initiatorii respectivi!Ceea ce se intampla in interiorul unei familii,este departe de dreptul nostru de a judeca evenimentele respective,dar putem interveni cu simple sfaturi mai mult sau mai putin obiective!Ideea de baza a reiesit din cumulul tuturor comment-urilor,ramane ca doamna in cauza sa decida urmatorul pas pe care urmeaza sa-l faca!Si varianta ta este plauzibila,dar ,revin,ma indoiesc si asta o fac pentru ca barbatii renunta mult mai usor la familie,decat o fac femeile si este indicat sa recunoastem ,totusi, realitatea si adevarul din relatiile zilelor noastre!

heiiii buna A....339
realitatea zilelor de azi nu ai cum sa o compari cu realitatrea zilelor traita in societatea de ieri...
stiu ce spun ...in acea societate sotia si copii primau in fata evidentelor...indiferent ca ea era vinovata sau nu...ea primea casa...ea primea pensie alimentara ...etc...iar el ...era dat afara ,mutat la cuca macaii sau multe alta chestii pe care nu vreau sa le enumar din anumite considerente...
azi...e o debandada totala...libertinaj e putin spus...si nu numai la barbati...sa fim seriosi...

ei vezi ca ma intorc....te hotarasti cand punem bunatatile pentru iarna...
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 10:43
[quote name='PRALEA_' date='2011-09-26 10:43:54'


heiiii buna A....339
realitatea zilelor de azi nu ai cum sa o compari cu realitatrea zilelor traita in societatea de ieri...
stiu ce spun ...in acea societate sotia si copii primau in fata evidentelor...indiferent ca ea era vinovata sau nu...ea primea casa...ea primea pensie alimentara ...etc...iar el ...era dat afara ,mutat la cuca macaii sau multe alta chestii pe care nu vreau sa le enumar din anumite considerente...
azi...e o debandada totala...libertinaj e putin spus...si nu numai la barbati...sa fim seriosi...

ei vezi ca ma intorc....te hotarasti cand punem bunatatile pentru iarna... [/quote]

Stiu,Pralea,cum s-au savarsit vremurile din tineretile noastre si nu numai!Cunosc rigurozitatea impusa de catre normele conducerii existente in acele timpuri,familiei si vietii conjugale in sine,restrictionarea aventurilor extraconjugale prin chemari la audiente si mustrari de toate gradele ,a barbatilor ,ce se faceau vinovati de asa ceva,dar ceva imi spune ,ca povestea noastra nu se incadreaza in acele tipare!Ma rog,s-ar putea sa fiu subiectiva,dat fiind faptul ca sunt femeie si feminista pe deasupra,ramane ca doamna noastra sa-si clarifice problema existenta in familie,in functie de ceea ce simte ,ca este mai bine pentru ea!Ca este ea vinovata sau sotul ei,nu mai conteaza,este doar dureros,ca o familie ,ce s-a intemeiat pentru toata viata,s-a distrus in vicii necontrolate si distrugatoare!In ceea ce priveste libertinajul existent in societatea noastra,tot oamenii i-au dat acces pentru a intra in vietile lor,nimeni altcineva!De modul nostru cum privim sa ne traim viata,depind reusitele noastre,indiferent de ce natura ar fi ele!

Si cu bunatatile pentru iarna,ai face bine sa vii sa ma ajuti,caci sunt multe de facut si am in plan, multe bunatati de pregatit!Oricum,iti multumesc pentru intentie!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 11:14
Ca orice persoana care privesti din exterior vezi faptele. Sa presupunem ca suntem vecini cu familia lor. Ce vedem? Ca de zece ani sotul vine pe acasa in treacat, ca de zece ani sotia face piata singura, bate covoarele singura, muta mobila singura, cheama administratorul sa-i schimbe becul de s-a ars etc etc. Ce deduce vecina? Sotu' doamnei nu-i mort, doar ca nu-i mai e sot in fapt. Doar in acte.

Nu-i nevoie sa stii amanunte din nicio familie ca sa VEZI ce se intampla. Doi omani cu vieti separate.

Asemenea lucruri se intamplau si inainte de 89. Ca nu au fost nascute amantele de revolutie. Doar ca, datorita comunismului in care totul trebuia sa fie (para) perfect, lumea nu vorbea asa de mult despre asta. Doar tribunalele stiau si stau marturie. Libertinaj, copii din flori, neveste care accepta amantele sotilor ca sa nu rada lumea de ele (desi lume anu de divort rade ci de rusinea in care traieste) sunt de cand lumea si pamantul. Oriunde'n lume. Din nefericire, generatia doamnei educa generatia de azi. Si uitati-va pe forum cate tinere stau intr-o casatorie moarta din fasa. Si ingroasa randul celor "care nu sunt lasi" sa renunte la nefericire.
rashela
Postat pe 26 Septembrie 2011 11:34
De la: PRALEA_, la data 2011-09-26 10:14:17buna la toata lumea.
am citit tot si toate parerile...
concluzia cea mai clara e ca trebuie pus punct si luat de la capat...singura sau in alt cuplu...dar ...pentru ca este si un dar...s-a gandit cineva ca si acel barbat s-ar putea sa aiba dreptate ?
avand in vedere varsta...ma gandesc ca el chiar poate a rezistat in acea casatorie...langa acea sotie datorita faptului ca pe timpul comunismului te desparteai mai greu.
atunci avei de suportat mai multe inconveniente...iar acum dupa ce si-a aranjat copii (deci si-a facut datoria fata de ei ) a hotarat sa-si vada de viata lui in liniste linga cineva care il intelege si il respecta.
spun asta deoarece cunosc multe cazuri in care s-au intamplat asemenea lucruri...dar care dupa asa zisa revolutie si-au pus regula in viata si cu tot discernamantul au pasit pe un drum nou in viata.
da cunosc caz in care a stat linga o sotie ...si 3 copii....cum s-a putut desparti a plecat si a luat alta cu 4 copii doar pentru a avea linistea de care avea nevoie si intelegerea dupa care tanjea atat.
asa ca nu e chiar atat de usor de judecat viata unui cuplu...deocamdata judecati doar dupa susele ei...dar oare care e parerea lui ?
"nebanuite sunt caile domnului..."
sa aveti o zi frumoasa si o minte luminata.

Si din 1990 pana in 2011 ce l-a mai tinut sa nu divorteze?? In speta, ce l-a tinut din 2001 pana in 2011???

Sorry, inselatul este inselat. El si-a mintit si sotia si familia si amanta. Nu-i tine partea doar pentru ca este barbat. Daca nu era fericit in relatie, in primul rand trebuia sa ceara ce-l face fericit si apoi sa plece de tot, daca nu primea asta. NU sa insele si timp de 10 ani si dupa ce a iesit viata lui dubla iveala, nici atunci n-a fost in stare sa faca o alegere. Un astfel de om, fie barbat fie femeie, are doar dispret din partea mea. Lipsa totala de coloana vertebrala.
kudika_pudika
Postat pe 26 Septembrie 2011 13:26
Parerea ma este ca de fapt, concluziile tale merg impreuna:

"...aparand aceasta femeie s-au schimbat lucrurile, o iubeste si nu vrea s-o piarda SI este las ii este frica de ea, de reactii, de noi, de situatia complicata in care este, neasumandu-si nimic concret.

Cocktail
Postat pe 26 Septembrie 2011 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa inteleg din asta??.. 25 De la: miss_darine 24 Noiembrie 2009 21:46
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE DECORATIUNI 1 De la: pdkraft 5 Ianuarie 2011 14:11
Doresc un sfat! 13 De la: kudika442733 18 Iulie 2012 21:28
Nu stiu de ce postez.... 75 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:52
nu stiu ce sa fac!!!!!:( 15 De la: ghiuzelim 22 Aprilie 2010 01:39