Setari Cookie-uri

Casnicia dupa 6+ ani

Salutare tuturor
Am 30 de ani si sunt maritata de 6+ ani. Motivul pentru care va scriu este pentru a afla daca schimbarile petrecute in casnicia mea se pot regasi in marea majoritate a casniciilor sau este un caz aparte.
Pentru asta o sa dau cateva detalii. M-am maritat la 24 de ani cu iubitul meu din facultate (am avut o relatie destul de 'zbuciumata', cu numeroase despartiri si impacari, pana cand ne-am dat seama ca vietile noastre nu sunt complete daca nu suntem impreuna). Ideea este ca noi lucram impreuna inca dinainte sa ne casatorim. Avem aceleasi studii si aceeasi experienta profesionala. Din anumite punce de vedere, acesta este punctul forte al relatiei noastre. De cand ne-am casatorit, am calatorit foarte mult datorita serviciului si mereu impreuna. Am avut 6 ani fantastici si foarte multi prieteni ne invidiaza pentru ca am avut ocazia sa vizitam multe locuri frumoase (mereu pe banii firmei). Din acest punct de vedere viata noastra este fantastica. Insa in acelasi timp, s-a instalat si monotonia.
Asta este problema cea mai mare a casniciei noastre si mi-e teama de efectele pe timp indelungat pe care le poate avea asupra relatiei dintre noi doi. In cursul saptamanii si in weekend-urile in care nu calatorim, ci pur si simplu ramanem acasa, nu comunicam deloc. Cand ajungem acasa el se aseaza la calculator si nu se mai ridica de acolo decat pentru a merge la culcare sau pentru a se bucura de hoby-ul lui (aero-modelism). Nu facem mai nimic impreuna. Uneori ne mai uitam la filme (in general la sugestia mea) sau mai iesim la cinema (mai greu, avand in vedere ca locuim in Germania si nu cunoastem limba prea bine iar filmele in limba originala sunt destul e rare si in general neinteresante). Mai iesim la cate un restaurant sau la o plimbare.
Ideea este ca el chiar a ajuns sa ma ignore. pur si simplu nici nu ma aude cand ii vorbesc. trebuie sa fac anumite gesturi pentru a-i atrage atentia si abia atunci sa vorbesc cu el. Pana si calatoriile, care ne-au legat mereu, nu mai au acelasi farmec. E pur si simplu indiferent fata de tot ceea ce tine de mine sau de relatia noastra. De fiecare data cand incerc sa vorbesc cu el imi spune ca totul este in regula, ca ma iubeste doar ca stam tot timpul impreuna, lucram impreuna si nu prea avem despre ce sa vorbim. el nu vrea sa facem impreuna decat cea ce ii face lui placere, insa cand vine vorba sa facem ceva ce imi place mie, el nu are chef. Daca am o problema si vreau sa vorbesc cu el, din nou, nu are chef. Nu pot sa inteleg ce se intampla cu el. Este adevarat ca si eu sunt departe de a fi sotia perfecta, dar macar incerc sa ma anim lucrurile din cand in cand, insa am obosit. Chiar weekend-ul acesta urmeaza sa mergem in Londra pentru un interviu si ramanem 3 zile sa ne bucuram de orasul in care amandoi ne-am dorit dintotdeauna sa ajungem, iar el este total indiferent. S-a schimbat enorm fata de cum era cand m-am indragostit de el. Nu il recunosc!
Ceea ce as vrea de la voi este sa imi dati sfaturi legat de o posibila animare a relatiei, pur si simplu am intrat in pana de idei. Si va rog sa nu pomeniti de infidelitate sau ceva de genul, pentru ca nu este cazul. Sunt printre voi persoane care trec prin aceeasi situatie ca si mine?
Va multumesc!
therovers
Postat pe 18 Octombrie 2011 12:15
faceti un bebe
Ame_li
Postat pe 18 Octombrie 2011 12:19
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 12:19:36 faceti un bebe

este in plan pentru anul viitor :), dar sincer nu cred ca va schimba lucrurile intre noi doi.
therovers
Postat pe 18 Octombrie 2011 14:09
De la: therovers, la data 2011-10-18 14:09:48
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 12:19:36 faceti un bebe

este in plan pentru anul viitor :), dar sincer nu cred ca va schimba lucrurile intre noi doi.


era un sfat nu pentru animarea relatiei ci pentru inchegarea ei
sunteti plictisiti,toata ziua impreuna si acasa si la job ,nici nu vreau sa-mi imaginez
un copil e ceea ce va lipseste parerea mea
Ame_li
Postat pe 18 Octombrie 2011 14:18
voi ati copiat viata de acolo.
sparge calculatorul...si nu glumesc...la inceput o sa va certati ...dar dupa cateva zile vei constata o schimbare semnificativa.
PRALEA_
Postat pe 18 Octombrie 2011 14:23
De la: therovers, la data 2011-10-18 14:09:48
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 12:19:36 faceti un bebe

este in plan pentru anul viitor :), dar sincer nu cred ca va schimba lucrurile intre noi doi.
faceti 2 bebe
Indiana_Jones
Postat pe 18 Octombrie 2011 14:25
De la: PRALEA_, la data 2011-10-18 14:23:48voi ati copiat viata de acolo.
sparge calculatorul...si nu glumesc...la inceput o sa va certati ...dar dupa cateva zile vei constata o schimbare semnificativa.


al tau computer de cate ori a fost spart?
Ame_li
Postat pe 18 Octombrie 2011 14:33
De la: therovers, la data 2011-10-18 12:15:21




Imi place sa fiu sincera cu mine si apoi cu cei din jurul meu si in special cu cei cu care stau la discutie,chiar virtual vorbind!Drept urmare,cred ca mariajul vostru s-a transormat intr-un parteneriat de afaceri,disparand total sentimentele de iubire dintre voi doi!Ati stat prea mult impreuna,ati fost plecati in strainatate,tot impreuna,tot ceea ce trebuia facut nu era repartizat ca responsabilitate personala,ci era facut tot impreuna!Vezi tu,acest "TOT IMPREUNA" v-a distrus casnicia!V-ati obisnuit atat de mult unul cu celalalt incat nu va mai regasiti emotional,totul a luat fata apatiei conjugale si nu este ceva lipsit de important acest fapt!Nu mai sunteti doi oameni croiti din carne si sange,ce au sentimente umane,ci,ati devenit doua obiecte "vorbitoare"!Fara efort bilateral si de consistenta,nu va puteti reanima casnicia!Incearca sa discuti cu sotul tau,faceti tot posibilul sa nu mai plecati in calatorii de afaceri impreuna,surprizele placute au si ele rolul lor in agitarea spiritelor,cautati-va bucuria clipelor petrecute facand dragoste,in caz extrem,cauta-ti alt loc de munca,activitatea profesionala restrictionata nu duce la nimic bun!El s-a plictisit de tine,de trupul tau,de inima ta,ai stat prea mult timp lipita de el si acum suporti consecintele!Incearca sa il regasesti ,dar nu cand mergeti la acelasi loc de munca,ci,seara ,cand sunteti in intimitate!Este un drum lung,dar daca vi-l doriti,nu este imposibil de parcurs!Totul este sa va mai iubiti inca,in caz contrar,veti ajunge la impasul separarii de comun acord1
RAINBOWLADY
Postat pe 18 Octombrie 2011 14:36
De la: Indiana_Jones, la data 2011-10-18 14:25:48
De la: therovers, la data 2011-10-18 14:09:48
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 12:19:36 faceti un bebe

este in plan pentru anul viitor :), dar sincer nu cred ca va schimba lucrurile intre noi doi.


faceti 2 bebe


ilumax_76
Postat pe 18 Octombrie 2011 14:36
daca nu lucram impreuna, ne desparteam de mult. daca nu aveam aceeasi experienta ne-ar fi foat imposibil sa plecam intari straine impreuna cu servici fiecare, cu posibilitatea de a locui impreuna. in acel caz unul ar fi ramas acasa in Ro si celalalt ar fi plecat in strainatate sau am fi plecat fiecare in alta directie. deci, totusi, avand acelasi servici ne-a tinut casnicia pe picioare. insa anul viitor am decis sa ne stabilim, sa facem primul copil si din acel moment lucrurile se vor schimba, eu imi voi schimba serviciul.
el e plictisit doar de gura mea, ca il bat tot timpul la cap. fizic, din contra. sunt eu cea care bate in retragere, din cauza indiferentei lui in generel, fata de mine. sunt rea de gura, pentru ca eu trebuie sa ma ocup de toate si normal ca sar cu gura pe el cand vad ca nu ii pasa de nimic si nu se implica in nimic.
din pacate calculatorul nu il pot sparge, deoarece cu el facem bani frumosi. de multe ori mai facem proiecte de acasa asa ca...
ce ma deranjeaza este ca intrat intr-o stare de apatie ca nici macar excursiile nu il mai entuziasmeaza :(
therovers
Postat pe 18 Octombrie 2011 16:56
De la: therovers, la data 2011-10-18 16:56:46daca nu lucram impreuna, ne desparteam de mult. daca nu aveam aceeasi experienta ne-ar fi foat imposibil sa plecam intari straine impreuna cu servici fiecare, cu posibilitatea de a locui impreuna. in acel caz unul ar fi ramas acasa in Ro si celalalt ar fi plecat in strainatate sau am fi plecat fiecare in alta directie. deci, totusi, avand acelasi servici ne-a tinut casnicia pe picioare. insa anul viitor am decis sa ne stabilim, sa facem primul copil si din acel moment lucrurile se vor schimba, eu imi voi schimba serviciul.
el e plictisit doar de gura mea, ca il bat tot timpul la cap. fizic, din contra. sunt eu cea care bate in retragere, din cauza indiferentei lui in generel, fata de mine. sunt rea de gura, pentru ca eu trebuie sa ma ocup de toate si normal ca sar cu gura pe el cand vad ca nu ii pasa de nimic si nu se implica in nimic.
din pacate calculatorul nu il pot sparge, deoarece cu el facem bani frumosi. de multe ori mai facem proiecte de acasa asa ca...
ce ma deranjeaza este ca intrat intr-o stare de apatie ca nici macar excursiile nu il mai entuziasmeaza :(



Aici imi permit sa te contrazic,casnicia voastra nu a depins de locul de munca,acesta a adus starea de anxietate existenta ca mediu familial!Au contat mai mult plimbarile in interes de serviciu,distractiile,decat familia voastra.Cine te-a oprit sa-ti schimbi locul de munca,in momentul in care ai observat schimbarea climatului din cuplul vostru?Este plictisit de gura ta?Tu de ce il bati la cap tot timpul?Sunt frustrari,draga mea,ce apar ca urmare a lipsei convietuirii normale ,cu responsabilitati,sarcini de indeplinit,ajutor la treburi si rezolvarea problemelor,ce tineau strict de familie!Voi doi,mai mult ati fost plecati ,decat sa convietuiti,sa vedeti cum este traiul zilnic,normal,ca la fiecare familie.Sotul tau nu se implica in nimic pentru ca nu a fost invatat sa faca ceva in casa,sa te ajute la sarcinile zilnice,spui ca sta mai tot timpul in fata calculatorului,faceti si proiecte,dar de cate ori s-a sculat de pe scaun si te-a ajutat ducand gunoiul la ghena?Vreti sa aduceti pe lume un copil?Cea mai mare greseala!Nu va hazardati in procreere pana nu va rezolvati problemele din familie si cele legate de serviciu!Copilul cere sacrificii si acestea trebuie sa fie facute de catre voi doi,nu numai de tine,si aici ma refer la afirmatia ta, facuta in sensul renuntarii la actualul loc de munca!Tatal ce va face in viitorul gandit de tine?Va participa la cresterea copilului abordand mimica apatica si stand in fata calculatorului?
RAINBOWLADY
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:15
un bebe in stuatia voastra nu ar face decat sa va departeze mai mult.
la cum decurg lucrurile, nu veti apuca sa faceti unul. asta si pentru ca sexul este aproape inexistent.
guru_ion
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:40
eu totusi zic sa faceti un bebe
Ame_li
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:43
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 17:43:06 eu totusi zic sa faceti un bebe


cu ce?
guru_ion
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:43
daca faceti 2 bebe ii puteti imparti in mod egal
Indiana_Jones
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:44
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:43:52
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 17:43:06 eu totusi zic sa faceti un bebe


cu ce?


cu ce au in dotare,cum cu ce
sau macar sa exerseze
Ame_li
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:45
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 17:45:25
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:43:52
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 17:43:06 eu totusi zic sa faceti un bebe


cu ce?


cu ce au in dotare,cum cu ce
sau macar sa exerseze


treaba cu exersatul este mai complicata.
n-as crede ca el ca barbat ii mai arde sa o tavaleasca dupa ce-i face capul arsice. uneori gura strica mai mult decat ne inchipuim. si chiar nu vorbesc despre sexul oral.
guru_ion
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:48
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:48:27
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 17:45:25
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:43:52
De la: Ame_li, la data 2011-10-18 17:43:06 eu totusi zic sa faceti un bebe


cu ce?


cu ce au in dotare,cum cu ce
sau macar sa exerseze


treaba cu exersatul este mai complicata.
n-as crede ca el ca barbat ii mai arde sa o tavaleasca dupa ce-i face capul arsice. uneori gura strica mai mult decat ne inchipuim. si chiar nu vorbesc despre sexul oral.


pai vezi,de aia spuneam sa faca un bebe
ea o sa fie foarte ocupata cu minunea mica,nu o sa mai aiba energie sa il toace la nervi cu prostii ivite din plictis
si voila se sparge si rutina
Ame_li
Postat pe 18 Octombrie 2011 17:52
E posibil ca pur si simplu sa nu te mai iubeasca sau sa nu te mai suporte. Si atunci chiar nu ai ce sa faci.
Eva32
Postat pe 18 Octombrie 2011 23:56
cred ca este necesar sa mai adaug cateva lucruri. intr-adevar, sta toata ziua in fata calculatorului, insa partea lui din sarcinile familiale cum ar fi ducerea gunoiului, sau alte chestii si-o face. nu se implica in alte chestii de genul planificarii excursiilor sia concediilor, gestionarea finantelor, activitati de cuplu. Asta este problema. multa lume, vazand situatia din exterior, ar spune ca este sotul ideal, face treaba in casa, nu este gelos (nu excesiv, este adevarat ca nici nu ar avea motive), ne plimbam foarte mult si vedem locuri noi. din afara parem cuplul cel mai fericit (multi ne spun in fata cat de mult de invidiaza) insa cand ajungem in casa fiecare se duce in alta directie. de iubit stiu ca ma iubeste, nu ma indoiesc de acest lucru, insa din pacate s-a instalat rutina. schimbatul job-ului nua fost inca posibil si nici nu va fi pentru o vreme, avand in veder ca lucram pe contract (cel mai mult am stat intr-un loc 12 luni, anula acesta, in rest ne mutam uneori si la 6 luni). nu am nici o indoiala ca in momentul in care vom avea un copil se va ocupa de el (ii plac foarte mult copii si se ataseaza repede de ei). ceea ce vreau eu de la voi sunt sugestii legat de ce as putea face sa reanimez relatia noastra, in afara de partea intima, asta am inteles-o si voi incerca sa iau masuri in acest sens:).
therovers
Postat pe 19 Octombrie 2011 09:34
il bat la cap in momentele lui de nepasare si de neimplicare in planurile comune. nu va imaginati ca sunt genul de femeie care da din gura non-stop. oricum, el de la incput a avut o problema cu atentia distributiva. in general daca este concentrat pe un anumit lucru (citeste ceva, asculta ceva) poti sa tragi si cu tunul langa el ca e degeaba.
therovers
Postat pe 19 Octombrie 2011 09:36
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:48:27
n-as crede ca el ca barbat ii mai arde sa o tavaleasca dupa ce-i face capul arsice. uneori gura strica mai mult decat ne inchipuim. si chiar nu vorbesc despre sexul oral.


intrebare, ce te faci cand jumatatea ta te ignora? cand ii vorbesti si pur si simplu nu te aude sau pur si te intrerupe cu nepasare cand ii impartasesti gandurile tale pentru a-ti impartasii gandurile lui. cand nu aude nimic din ceea ce zici sau cand chiar daca se uita la tine si da senzatia ca te asculta dar de fapt nu aude nimc?
ce faci, adopti tacerea? si asa unde se ajunge? si crede-ma, 'tavaleala' o are mereu in cap :)
therovers
Postat pe 19 Octombrie 2011 09:43
De la: therovers, la data 2011-10-19 09:36:29il bat la cap in momentele lui de nepasare si de neimplicare in planurile comune. nu va imaginati ca sunt genul de femeie care da din gura non-stop. oricum, el de la incput a avut o problema cu atentia distributiva. in general daca este concentrat pe un anumit lucru (citeste ceva, asculta ceva) poti sa tragi si cu tunul langa el ca e degeaba.


cumpara-ti o capa de wonder woman si defileaza prin fata lui. doar in capa.
guru_ion
Postat pe 19 Octombrie 2011 09:45
De la: therovers, la data 2011-10-19 09:43:47
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:48:27
n-as crede ca el ca barbat ii mai arde sa o tavaleasca dupa ce-i face capul arsice. uneori gura strica mai mult decat ne inchipuim. si chiar nu vorbesc despre sexul oral.


intrebare, ce te faci cand jumatatea ta te ignora? cand ii vorbesti si pur si simplu nu te aude sau pur si te intrerupe cu nepasare cand ii impartasesti gandurile tale pentru a-ti impartasii gandurile lui. cand nu aude nimic din ceea ce zici sau cand chiar daca se uita la tine si da senzatia ca te asculta dar de fapt nu aude nimc?
ce faci, adopti tacerea? si asa unde se ajunge? si crede-ma, 'tavaleala' o are mereu in cap :)


fa-l sa-ti simta lipsa.
guru_ion
Postat pe 19 Octombrie 2011 09:47
De la: guru_ion, la data 2011-10-19 09:47:24
De la: therovers, la data 2011-10-19 09:43:47
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:48:27
n-as crede ca el ca barbat ii mai arde sa o tavaleasca dupa ce-i face capul arsice. uneori gura strica mai mult decat ne inchipuim. si chiar nu vorbesc despre sexul oral.


intrebare, ce te faci cand jumatatea ta te ignora? cand ii vorbesti si pur si simplu nu te aude sau pur si te intrerupe cu nepasare cand ii impartasesti gandurile tale pentru a-ti impartasii gandurile lui. cand nu aude nimic din ceea ce zici sau cand chiar daca se uita la tine si da senzatia ca te asculta dar de fapt nu aude nimc?
ce faci, adopti tacerea? si asa unde se ajunge? si crede-ma, 'tavaleala' o are mereu in cap :)


fa-l sa-ti simta lipsa.


daca nu-i duce doru cum drea qu sa-i simta lipsa?!
kiss_my_ass
Postat pe 19 Octombrie 2011 09:52
De la: kiss_my_ass, la data 2011-10-19 09:52:30
De la: guru_ion, la data 2011-10-19 09:47:24
De la: therovers, la data 2011-10-19 09:43:47
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:48:27
n-as crede ca el ca barbat ii mai arde sa o tavaleasca dupa ce-i face capul arsice. uneori gura strica mai mult decat ne inchipuim. si chiar nu vorbesc despre sexul oral.


intrebare, ce te faci cand jumatatea ta te ignora? cand ii vorbesti si pur si simplu nu te aude sau pur si te intrerupe cu nepasare cand ii impartasesti gandurile tale pentru a-ti impartasii gandurile lui. cand nu aude nimic din ceea ce zici sau cand chiar daca se uita la tine si da senzatia ca te asculta dar de fapt nu aude nimc?
ce faci, adopti tacerea? si asa unde se ajunge? si crede-ma, 'tavaleala' o are mereu in cap :)


fa-l sa-ti simta lipsa.


daca nu-i duce doru cum drea qu sa-i simta lipsa?!



buna remarca.
gandeste-te totusi ca sunt impreuna aproape tot timpul. dupa 6 ani te asigur ca apare o saturatie si ceva timp pentru fiecare este necesar. pentru ca ea nu are la altcineva la care sa apeleze cand are ganduri, si femeile au tot timpul ganduri , si chef de vorba, e greu sa-i faca fata.
te asigur ca atunci cand nimeni nu-l va bate la cap sa duca gunoiul, sa mai lase calculatorul si sa mai faca lucruri impreuna, sa-l cheme la masa sau sa-i calce o camasa, va deveni brusc interesat de persoana ei si macar de cateva ganduri. tot ale ei.
pentru ca este implicat intrun stereotip si doar lipsa ei pentru o perioada de timp il va face sa se ridice de la calculator in mijloul bataliei pentru atlantic.
guru_ion
Postat pe 19 Octombrie 2011 10:06
De la: guru_ion, la data 2011-10-19 10:06:22
De la: kiss_my_ass, la data 2011-10-19 09:52:30
De la: guru_ion, la data 2011-10-19 09:47:24
De la: therovers, la data 2011-10-19 09:43:47
De la: guru_ion, la data 2011-10-18 17:48:27
n-as crede ca el ca barbat ii mai arde sa o tavaleasca dupa ce-i face capul arsice. uneori gura strica mai mult decat ne inchipuim. si chiar nu vorbesc despre sexul oral.


intrebare, ce te faci cand jumatatea ta te ignora? cand ii vorbesti si pur si simplu nu te aude sau pur si te intrerupe cu nepasare cand ii impartasesti gandurile tale pentru a-ti impartasii gandurile lui. cand nu aude nimic din ceea ce zici sau cand chiar daca se uita la tine si da senzatia ca te asculta dar de fapt nu aude nimc?
ce faci, adopti tacerea? si asa unde se ajunge? si crede-ma, 'tavaleala' o are mereu in cap :)


fa-l sa-ti simta lipsa.


daca nu-i duce doru cum drea qu sa-i simta lipsa?!



buna remarca.
gandeste-te totusi ca sunt impreuna aproape tot timpul. dupa 6 ani te asigur ca apare o saturatie si ceva timp pentru fiecare este necesar. pentru ca ea nu are la altcineva la care sa apeleze cand are ganduri, si femeile au tot timpul ganduri , si chef de vorba, e greu sa-i faca fata.
te asigur ca atunci cand nimeni nu-l va bate la cap sa duca gunoiul, sa mai lase calculatorul si sa mai faca lucruri impreuna, sa-l cheme la masa sau sa-i calce o camasa, va deveni brusc interesat de persoana ei si macar de cateva ganduri. tot ale ei.
pentru ca este implicat intrun stereotip si doar lipsa ei pentru o perioada de timp il va face sa se ridice de la calculator in mijloul bataliei pentru atlantic.


am inteles perfect((stiu din experienta ca mai mult de 4 ore pe zi( fara noapte desigur ) sa nu petreci cu jumatatea ) ) dar poate exista riscul sa cunoasca pe altcineva care sa nu-i zica nici macar da-te mai incolo si atunci ce se va intampla?!
kiss_my_ass
Postat pe 19 Octombrie 2011 10:10
vor avea o familie moderna
daca vrei sa pastrezi o relatie, nu lasi lucrurile chiar de capul lor .
guru_ion
Postat pe 19 Octombrie 2011 10:23
Surpriza! eu am trecut de 6 ande casnicie. Secretul nici eu nu il stiu. Am doua fetite superbe pe care nu le-am programat ci au venit(cu unele dificultati) si dupa mai bine de 9 ani de relatie si sapte de cand suntem casatoriti inca mai avem subiecte atunci cand ne intalnim.
Poate aici este secretul! Noi nu lucram impreuna si nici in acelasi domeniu. El cu fiare, eu cu oameni...si intotdeauna incercam sa venim cu lucruri noi in relatia noastra.
Te-ai gandit vreodata sa schimbi locul de munca? Ochii care nu se vad se uita, iar cei care se vad prea des "se scot"!
Mult suuces in revigorarea casniciei tale, iar bebe ar trebui sa vina dupa ce va rezolvati problemele. Nu trebuie sa plateasca el pentru greselile voastre!
ally_ally00
Postat pe 19 Octombrie 2011 11:33
Nu poti gasi solutii daca nu faci o radiografie, daca nu mergi acolo, la punctele sensibile...
In primul rand, cand erati colegi de facultate, cand va iubeati fara commitment, spui ca relatia a fost mai tumultoasa, ca erau lucruri care va separau, va faceau sa nu vreti sa mai fiti impreuna - acele lucruri ar trebui revizuite acum, caci se pare ca ele si-au facut loc din nou in relatia voastra, chiar daca nu sunt rostite...
Casatoria voastra pare sa se fi produs in pimul rand avand drept baza compatibilitatea profesionala - spui uneva ca, daca nu ati fi fost colegi de serviciu, relatia s-ar fi destramat de mult.
Sa ai aceeasi profesie e bine, caci, de cele mai multe ori, proiectele de viata, relatiile sociale sunt cladite pornind de la aceasta...
Oricum ar fi, eu vreau sa subliniez un alt aspect - proiectul de a face un copil anul viitor.
Tanara doamna, ca v-ati dat seama ca viata voastra nu ar fi implinita daca nu va casatoriti, este un bun inceput, dar nu este suficient. Dovada - prezentza ta pe forum ca subiect de discutie...
Daca proiectul acesta, de a deveni parinti, il puneti in aplicare in aceasta faza a relatiei voastre eu tind sa cred ca viata ta afectiva, relatia cu sotul va deveni imposibil de acceptat in continuare. Frustrarile tale de acum se vor acutiza, iar la ele vei adauga alte frustrari venite din ... maternitate. Cel putin in perioada imediat inainte de a naste te vei simti marginalizata, iesita din ritmul profesional si il vei invidia pe el pentru constanta preocupare profesionala, nemodificata de iminentza calitatii de tata... frustari ce vor mocni ori chiar vor fi exprimate sub forma de repros la adresa lui, la adresa "ingratitudinii" sale... Apoi, dupa euforia de a fi mama, cand te vei obisnui cu acest atribut, vei avea iar frustrari legate de ruperea ritmului, a evolutiei profesionale - si aceste frustrari le vei defula tot in relatia ta cu sotul... Te vei trezi ca frustrarile acumulate pun un zid intre tine si viatza fericita la care ai sperat, la care sigur ai crezut ca esti indreptatita.
Dupa parerea mea, din spusele tale, nu va iubiti destul pentru a fi parinti. Iar pentru tine, pericolul de a fi cu adevarat nefericita dupa ce devi mama este major. Nefericirea ta se propaga, nu poate fi inchisa in seif si uitata...
Spunea cineva - fa-l sa te doreasca, sa-ti simta absenta. Fa-l sa fie constient de rolul tau in viata lui - echilibrul lui, nepasarea, vin din siguranta ca esti acolo: doar sa deschida gura, doar sa intinda mana. Daca sunteti la serviciu impreuna, cand aveti liber...dispari! Mergi singura la o prietena, la window shopping, la o expozitie...sau un curs de limba germana. Gaseste-ti preocupari in afara casei si in afara lui... chiar uita sa gatesti stand ore intregi la computer... Si, inainte de toate, lamureste-te daca voi CU ADEVARAT va iubiti sau sunteti doar o share house professional team cu certificat de casatorie.
Dupa ce afli raspunsul in sufletul tau, in mintea ta... programeaza sau nu sa devii mama.
Profesiunea de parinte e foarte grea si e pe toata viata, crede-ma pe cuvant.
maimai_no1
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat timp i-ati acorda unei persoane sa o cunoasteti pentru o eventuala relatie? 75 De la: angelo_micnegrusiurat 9 Noiembrie 2009 14:43
Mama mi-a zis ca nu exista feti frumosi si relatii sau casnicii ca in povesti....Voi ce ziceti? 102 De la: Corina1205 30 Martie 2015 15:34
zodia si sofatul 104 De la: kapshunik2000 3 Martie 2011 11:56
ce-i atrag pe baieti cel mai mult la fete? 38 De la: FLORIKA 12 Iulie 2009 17:30
lentile contact 35 ron pt cei din bucuresti 4 De la: anastasia_m 8 Iulie 2010 19:42