Setari Cookie-uri

Dilema mare...!!!

De la: MayanMistica, la data 2011-12-02 13:57:10Pudika , pastila de a doua zi ..acum 17 ani , intr-o tara araba ..cam greu zic eu.

Tot nu intelegi ca nu vorbesc despre tine
kudika_pudika
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:09
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 13:59:12multumesc pentru incurajare

Draga mea. .daca ar fi toate in viata asta..cum ne dorim noi...ce bine ar fi..dar trebuie sa tinem cont..si de cei din jurul nostru...mai ales ..de COPII
Fulg-de-nea
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:09
De la: steffy91, la data 2011-12-02 14:08:05
De la: Mary76, la data 2011-12-01 18:10:57Buna,

Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...intr'un cuvant am invins soarta si ne'am casatorit fara sa acultam nici unul dintre noi cel de'al sase'lea simt..(

ati avut atatea lucruri ce va opreau sa fiti impreuna si totusi v-ati casatorit si pe deasupra ati facut si un copil,v-ati gandit sa mai aveti un motiv in plus ma intreb,oare ce o insemna casatoria pentru cateva dintre voi? doar convietuirea unui barbat cu o femeie? nu implica sentimente,dragoste,intelegere,atractie... doar va vedeti si apoi va casatoriti? cum puteti trai asa.... cum faceti pasii astia importanti fara sa va ganditi de o mie de ori inainte?

Pentru unii implica doar un prezervativ rupt, vad
Chiar m-am enervat acum. Ca nu e singurul caz pe care-l cunosc. Si sotul provine dintr-o astfel de casnicie si cate n-a avut si el de tras....

Da, acum am vorbit despre tine Mistica.
kudika_pudika
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:12
De la: MayanMistica, la data 2011-12-02 14:03:15Cu ce ma incalzeste fericirea de dupa moarte daca in timpul vietii m-am chinuit ca hotii de cai?
Scuze , eu cred in Dumnezeu in felul meu dar nu sunt fanatica in ceea ce priveste biserica si religia in sine.
De aceea nu pot comenta postul tau.Respect parerile in ceea ce priveste religia si credinta fiecaruia si fac o dezbatere din asta.Consider ca e un subiect tabu pe care fiecare are dreptul sa si-l apere.



...offf stiti de ce mi-e frica..dupa o casnicie ratata din care au mai rezultat si copii nu poate aparea-decat o alta casnciie...daca nu doar o relatie..bazata doar pe compromisuri ..stiu ca dragostea e un miracol in sine, o chimie unica intre 2 oamenisi mai stiu ca nimic nu este perfect si nu exista relatie fara compromisuri, important este ca balanta sa fie pozitiva si ca acel "miracol al dragostei" sa se transforme in ceea ce numim iubire. Iar cand acest lucru se intampla poate tine o viata...stiu ca la capitolul teorie...stau mai bine...insa toate aceste teorii ale mele...acum sunt foarte subrede
roxanadenis
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:13
De la: kudika_pudika, la data 2011-12-02 12:39:37
Pentru initiatoare topicului: asa se intampla cand iubesti un om pentru ceea ce-ti doresti tu sa fie, cand traiesti toata viata in speranta ca-l vei schimba. Pe viitor sa-ti alegi un partener compatibil, care sa-ti placa asa cum e. Sa incerci sa schimbi pe cineva, ii face sa se simta neapreciati, ca nu sunt destul de buni, ca nu sunt de iubit, ceea ce duce la frustrari si la orice altceva in afara de iubire fata de tine.

corect... dar si viceversa este valabila si ar trebui sa inteleaga toti nefericitii/ele ca daca nu ajungem sa iubim defectele celor dragi,aia nu mai e iubire, asa ca mai bine spunem adio
miss_darine
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:16
De la: MayanMistica, la data 2011-12-02 14:03:15Cu ce ma incalzeste fericirea de dupa moarte daca in timpul vietii m-am chinuit ca hotii de cai?
Scuze , eu cred in Dumnezeu in felul meu dar nu sunt fanatica in ceea ce priveste biserica si religia in sine.
De aceea nu pot comenta postul tau.Respect parerile in ceea ce priveste religia si credinta fiecaruia si fac o dezbatere din asta.Consider ca e un subiect tabu pe care fiecare are dreptul sa si-l apere.



Draga mea,iti inteleg punctul de vedere si ti-l respect,chiar daca nu sunt de acord cu el!Este dreptul tau de a-ti sustine adeziunea la crezul personal!De multe ori,am fost tentata sa privesc lucrurile in desfasurarea lor,in acelasi mod cum il sustii tu,dar fara sa am vreo implicare majora ,am fost convinsa de contrariul,de cine,ce si cum,nu mai conteaza acum,ceea ce m-a determinat sa ma gandesc mai mult asupra menirii mele ,aici,pe Pamant!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:16
De la: Flowers, la data 2011-12-02 14:09:52
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 13:59:12multumesc pentru incurajare

Draga mea. .daca ar fi toate in viata asta..cum ne dorim noi...ce bine ar fi..dar trebuie sa tinem cont..si de cei din jurul nostru...mai ales ..de COPII



da tocmai copilul meu este motivul pentru care trebuie sa analizez situatia pe toate partile...pentru ca in tot ce voi face in continuare el este pe primul loc...
roxanadenis
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:17
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 14:13:37


...offf stiti de ce mi-e frica..dupa o casnicie ratata din care au mai rezultat si copii nu poate aparea-decat o alta casnciie...daca nu doar o relatie..bazata doar pe compromisuri ..

asta inseamna ca nu ti-ai invatat lectia si repeti la nesfarsit aceleasi greseli pana iti intra'n cap...asa nu
miss_darine
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:19
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 14:17:35
De la: Flowers, la data 2011-12-02 14:09:52
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 13:59:12multumesc pentru incurajare

Draga mea. .daca ar fi toate in viata asta..cum ne dorim noi...ce bine ar fi..dar trebuie sa tinem cont..si de cei din jurul nostru...mai ales ..de COPII



da tocmai copilul meu este motivul pentru care trebuie sa analizez situatia pe toate partile...pentru ca in tot ce voi face in continuare el este pe primul loc...



Este bine ca iei in calcul existenta copilului,dar ar fi perfect sa te gandesti si la viata ta!Copilul va avea nevoie de o mama sanatoasa,fericita,multumita de ea si de cei dragi ei,implinita,nu doar din punct de vedere matern!O femeie care este nefericita,este usor de "citit",tristetile ii zugravesc pe chip tablouri ale suferintei,zambetul ei va fi un rictus amarat si lumina din priviri,va fi o flacara, palida,ajunsa la prag de pieire!Suna, poate dramatic,aceste randuri,dar ele prezinta un viitor nu prea indepartat!Copilul are nevoie de un suport matern foarte solid!
RAINBOWLADY
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:25
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 14:17:35
De la: Flowers, la data 2011-12-02 14:09:52
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 13:59:12multumesc pentru incurajare

Draga mea. .daca ar fi toate in viata asta..cum ne dorim noi...ce bine ar fi..dar trebuie sa tinem cont..si de cei din jurul nostru...mai ales ..de COPII



da tocmai copilul meu este motivul pentru care trebuie sa analizez situatia pe toate partile...pentru ca in tot ce voi face in continuare el este pe primul loc...

Bravo asa si trebuie ..educa-l..fi cat mai mult in preajma copilul si asa vei trece mai usor peste greutati..cat tine de sotul tau ..te citez"Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...intr'un cuvant am invins soarta si ne'am casatorit fara sa acultam nici unul dintre noi cel de'al sase'lea simt...eu cel putin am facut pasul cel mare "
Nu crezi ca gresesti aici..din moment ce te-ai casatorit cu el..ceva te-a atras l-a el,doar nu ai facut-o de dragul de a te marita....dar poate..ceva-ul s-a pierdut pe parcurs.. ..sfatul meu..discuta cu el...e usor sa te desparti..copilul...ar avea suferit!
Fulg-de-nea
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:31
@ Mistica Cand am scris ca e "neplacut ochiului meu" m-am referit la faptul ca povestea ta e foarte dureroasa si in timp ce citeam mi se ridica paru pe spinare. Crezi ca e placut sa citesti despre o fiinta ca a suferit, ca a luat bataie, ca nu avea ce manca, ca ingheta de frig, ca nu avea cum sa-si creasca bebelusa...???? Normal ca-i neplacut sa vezi cata suferinta exista in lumea asta.
ilumax_76
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:33
Draga Mari 76....copilul este crescut de bunica,iar tu ai fost mamica cea rea care il certai mereu ca sa-i dai o educatie mai buna.Sant sigura ca atunci cand nu isi facea temele soacra si sotu ii luau apararea si in ochii copilului ai devenit o ura....ai ajuns la capatul puterilor pt ca n-ai satisfactie din partea sotului si atunci de unde sti de satisfactie, daca el nu te multumeste si numai pe el il sti de barbat?
eu am impresia ca cineva a intervenit in viata ta......dar te cred ca alaturi de sotul tau nu mai ai aer si culmea mai e si soacra .
CHIAR NU E NIMENI NOU IN VIATA TA???
Macar aici nu te cunoaste nimeni si-ti poti varsa amarul.Daca spui adevarul santem siguri ce raspuns sa-ti dam...
Titanika
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:38
polin, nu-mi vinzi mie globu tau de cristal? promit ca o sa am mare grija de el
miss_darine
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:44
da' proasta esti kultivato...polin...baiazid...3 (proaste) intr-una: putzy-spaima de pe virtutii...
GODZILA
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:47
De la: miss_darine, la data 2011-12-02 14:44:21 polin, nu-mi vinzi mie globu tau de cristal? promit ca o sa am mare grija de el



Ma iei peste picior?
Titanika
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:50
De la: miss_darine, la data 2011-12-02 14:44:21 polin, nu-mi vinzi mie globu tau de cristal? promit ca o sa am mare grija de el

ea e Nostradamus
kudika_pudika
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:51
De la: ilumax_76, la data 2011-12-02 14:33:03@ Mistica Cand am scris ca e "neplacut ochiului meu" m-am referit la faptul ca povestea ta e foarte dureroasa si in timp ce citeam mi se ridica paru pe spinare. Crezi ca e placut sa citesti despre o fiinta ca a suferit, ca a luat bataie, ca nu avea ce manca, ca ingheta de frig, ca nu avea cum sa-si creasca bebelusa...???? Normal ca-i neplacut sa vezi cata suferinta exista in lumea asta.


Scuza-ma , am crezut ca facea referire faptului ca viata mea nu s-a incadrat in tiparle tale de ati aranja viata.
Mayyyyana
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:52
De la: polin, la data 2011-12-02 14:50:22


Ma iei peste picior?

vinovata ...este a doua oara cand iti citesc supozitiile p'aici...de unde ai tras tu concluzia, ca fata asta si-a gasit pe altcineva?
miss_darine
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:53
De la: GODZILA, la data 2011-12-02 14:47:58da' proasta esti kultivato...polin...baiazid...3 (proaste) intr-una: putzy-spaima de pe virtutii...



MAI DUTE -ULUI DE POCITANIE URATA!!!!!!
Titanika
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:53
De la: polin, la data 2011-12-02 14:50:22
De la: miss_darine, la data 2011-12-02 14:44:21 polin, nu-mi vinzi mie globu tau de cristal? promit ca o sa am mare grija de el



Ma iei peste picior?
ce-ai,fa,te crezi la tine'n kabinet sau pe centura unde esti luata peste picior de clienti ?
GODZILA
Postat pe 2 Decembrie 2011 14:54
De la: miss_darine, la data 2011-12-02 14:53:26
De la: polin, la data 2011-12-02 14:50:22


Ma iei peste picior?

vinovata ...este a doua oara cand iti citesc supozitiile p'aici...de unde ai tras tu concluzia, ca fata asta si-a gasit pe altcineva?



Pai,zicea ca sotu n-o satisface.Si totusi au facut un copil....deci vrea mai mult decat este....Una care se marita de fata mare,fara sa cunoasca prea multe in arta sexului...dupa ceva ani zice ca nu se mai simte bine cu el.Pai daca esti cu sotu,logic esti obisnuita cu el,dar nu ca ,nu este satisfacuta........fata s-a trezit ,s-a desteotat....si si-a dat seama ca e batjokura lui si a lu masa.Ma deranjeaza genu asta de barbati,care cred ca trebie sa ne inchinam lor.
Titanika
Postat pe 2 Decembrie 2011 15:02
De la: GODZILA, la data 2011-12-02 14:54:31
De la: polin, la data 2011-12-02 14:50:22
De la: miss_darine, la data 2011-12-02 14:44:21 polin, nu-mi vinzi mie globu tau de cristal? promit ca o sa am mare grija de el



Ma iei peste picior?
ce-ai,fa,te crezi la tine'n kabinet sau pe centura unde esti luata peste picior de clienti ?
Titanika
Postat pe 2 Decembrie 2011 15:04
globul de cristal e de fapt coada de matura de la kabinet cu care polin/putzy isi bate clientii care "uita" sa plateasca pentru consultatiile orale...
GODZILA
Postat pe 2 Decembrie 2011 15:06
De la: Mary76, la data 2011-12-01 18:10:57Buna,

sunt casatorita de 13 ani de pe urma careia a rezultat un copil acum in varsta de 10 ani.
Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...intr'un cuvant am invins soarta si ne'am casatorit fara sa acultam nici unul dintre noi cel de'al sase'lea simt...eu cel putin am facut pasul cel mare sperand ca voi reusi sa il schimb si prin compromisuri sa mergem inainte in viatza. Doar ca nu am luat in calcul varianta ca nu il iubeam la nebunie..era mai degraba o atractie si tineam la el. Mam casatorit virgina, a fost primul si ultimul barbat din viata mea pana in prezent.
Am facut nnnn compromisuri (mai mult eu) am sperat intr;o schimbare miraculoasa, insa nu a fost deloc asa. Poate am gresit incercand sa il shimb, poate nu aveam dreptul tinand cont ca asa e el...insa am tinut cu tarie ca fam sa nu se destrame si am indurat...:(( ani de gelozie nefondata, vb urate, jigniri, tipete..:((
Nu as fi vrut niciodata sa ajung in acest punct in care sa spun ca nu mai pot merge mai departe...13 ani am muncit pe rupte, am facut o casa, am realizat enorm de multe prin ambitia mea, ca pe baza lui nu reuseam insa degeaba...am ajuns in punctul sa nu imi mai pese de lucrurile materiale ci sa imi doresc linistea-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NEPOTRIVIRE DE CARACTER,LA PAT NICI ATAT.....GELOS,POSESIV,SIGUR E MAI INVARSTA DECAT EA!?IAR EA E SI FRUMOASA FATA DE EL...si mai tanara.Acum nu stiu sigur,daca el e mai batran sau nu,dar sper sa ne anunte cand are timp.





Titanika
Postat pe 2 Decembrie 2011 15:16
fa-i o programare la kabinet si afli atunci,putzy...
GODZILA
Postat pe 2 Decembrie 2011 15:22
De la: Flowers, la data 2011-12-02 14:31:18
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 14:17:35
De la: Flowers, la data 2011-12-02 14:09:52
De la: roxanadenis, la data 2011-12-02 13:59:12multumesc pentru incurajare

Draga mea. .daca ar fi toate in viata asta..cum ne dorim noi...ce bine ar fi..dar trebuie sa tinem cont..si de cei din jurul nostru...mai ales ..de COPII



da tocmai copilul meu este motivul pentru care trebuie sa analizez situatia pe toate partile...pentru ca in tot ce voi face in continuare el este pe primul loc...

Bravo asa si trebuie ..educa-l..fi cat mai mult in preajma copilul si asa vei trece mai usor peste greutati..cat tine de sotul tau ..te citez"Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...intr'un cuvant am invins soarta si ne'am casatorit fara sa acultam nici unul dintre noi cel de'al sase'lea simt...eu cel putin am facut pasul cel mare "
Nu crezi ca gresesti aici..din moment ce te-ai casatorit cu el..ceva te-a atras l-a el,doar nu ai facut-o de dragul de a te marita....dar poate..ceva-ul s-a pierdut pe parcurs.. ..sfatul meu..discuta cu el...e usor sa te desparti..copilul...ar avea suferit!


citatul este al dnei care a deschis topicul...eu am facut o paralela cu povestea mea...oricum multumesc de sfat
roxanadenis
Postat pe 2 Decembrie 2011 16:24
Sa raspund la intrebarea daca e mai in varsta decat mine nu e. E doar cu un an mai mare.
Va multumesc din suflet tutror, parerile sunt impartite cum era si firesc.
Acum mai nou imi spune ca nu poate trai fara mine, insa tot mai nou a incercat sa ma loveasca..Cica l'am enervat prea mult prin faptul ca i'am spus ca nu mai vreau sa continuam.:((
Pe copil clar c anu am de gand sa il iau cu forta, departe de mine, sper doar sa inteleaga candva.
Cert e ca mi'e greu sa il las si sa il vizitez ocazional, sau des..Mi se rupe sufletul sa il las aici si sa plec..:((
E greu, tare greu...Am gresit sperand ca il voi schimba, si acum suport povara acestei greseli.
Am fact atat de multe aici...A renovat o casa care nu e si a mea. Sotul si maica'sa au titluu de proprietate, deci eu chiar nu am nici un drept desi am muncit pe branci in cei 13 ani.
Dar pt mine lucrurile materiale nu conteaza deloc, linistea mea si copilul meu sunt tot ceocnteaza.
De ce trebuia sa se ajunga aici si sa imi fie atat de greu sa ma hotarasc..??
Sotul meu mi'a mai spus ca oricum vom ajunge la divort dar ca nu e momentul...Sa mai asteptam..Ce?? Ca el mi'a promis ca nu se va schimba in veci, ca asta e si ca va trebui sa il accept..:((.
E greu dragii mei..tare greu..Nu imi plang de mila, si nici nu astept sa o faca altcineva, dar e tare greu cand ajungi la o rascruce de drumuri si nu stii pe ce carare sa apuci:((
Mary76
Postat pe 3 Decembrie 2011 17:21
Asa este draga kudika401329...Incerc sa imi recastig copilul, care din pacare seamana f tare cu taica'su la caracter: tinde spre egoism...
Poate imi va ajuta Dumnezeu sa reusesc sa il castig de partea mea, atunci imi ba fi maiusor sa iau o decizie...
A mai spus cineva aici pe forum sa astept pana va imliin copilul 18 ani...Nu cred ca voi ajunge aceea zi daca mai continui asa...
Adik simt ca clacches, cedez psihic...Pt ca el ma aduce in acea stare: imi spune acum ca nu poate trai fara mine si in secunda 2 imi spune ca daca vreau pot sa plec...Copilul oricum nu va pleca din casa. Ma santajeaza cu copilul si mi se pare cel mai josnic lucru pt cineva care pretinde ca te iubeste...
Mary76
Postat pe 3 Decembrie 2011 18:14
Draga mea roxanadenis...tocmai ca pt copilul tau care acum e mic si ii este usor sa accepte ca mami si tati nu mai pot fi impreuna...Se acomodeaza mai usor cu lipsa unui dintre voi..Mai grav e daca lasi timpul sa treaca asa cum am facut eu..Am ajuns sa ma gandesc dc nu l'am last la 25 de nai cand era la fel de rau si egoist si imi facea viatza un chin...Dc?? Pt ca m'am gandit in primul rand al restul, apoi la mine: la mama, tata, socrii, venici, copil...eu nu am contat.
Si acum cand mi'a ajuns cutitul la os, e cam tarziu sa devin egoista desi asta imi doresc. A crescut copilul si explica'i acum dc nu mai poate mama sa stea langa tata, cand el aici a deschis ochii, in aceasta casa, langa bunica lui...E cumplit!
Doamne ajuta sa inteleaga si sa ma urmeze pt ca e pacat sa stai langa sot doar de dragul copilului care oricum va creste si isi va urma drumul lui si eu voi ramane langa un sot care nu a reusit niciodata sa ma faca fericita! Cam asa vad eu viitorul (daca voi mai avea zile sa'l traiesc)...
Mary76
Postat pe 3 Decembrie 2011 18:19
De la: Mary76, la data 2011-12-01 18:10:57
Pe scurt nu am facut alegerea buna de la inceput : nepotrivire de caracter, la pat nici atat, principii de viatza total diferite si una peste alta au un sot extrem de gelos si posesiv...eu cel putin am facut pasul cel mare sperand ca voi reusi sa il schimb


Din ciclul "Femeile, aceste Pygmalioane moderne"

Telenovela "Lectii de viata"

Lectia" Chestii care se pot schimba"

1. Relativ usor: Coafura, machiajul, bluza, pantofii, etc.

2. Ceva mai greu: Marimea sanilor, forma nasului, greutatea corpului (exprimata in kilograme), masina, locuinta, etc.

(Blondele sunt sfatuite sa nu citeasca mai departe, depaseste nivelul lor de intelegere)

3. Mai greu, dar nu imposibil: Rezultatul alegerilor parlamentare, etc.

4. Imposibil, niciodata, never-ever: Barbatii. Barbatii nu se schimba.




Armain
Postat pe 3 Decembrie 2011 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru Oleco -rupe-ti din timpul infinit si citeste 0 De la: 12 Februarie 2011 11:28
te iubesc 105 De la: Max2 6 Decembrie 2011 21:02
Oferte speciale pentru o nunta perfecta! 1 De la: kudika_10579 24 Iulie 2012 12:09
probleme sexuale 7 De la: Papusikmika 24 Iunie 2009 16:56
Oare gresesc sau nu? 24 De la: Marius_Dragutzzu_1 27 Ianuarie 2014 10:34