Setari Cookie-uri

Sunt insarcinata si nu stiu ce sa fac!!!

Daca ai decis sa pastrezi copilul, ma bucur foarte mult pentru tine. Un copil inseamna viata, bucurie, speranta, fericire. Inseamna tot ce e mai frumos in viata. Rasul fiicei mele imi umple casa, imi umple inima si viata. Cateodata nu-mi vine sa cred ca eu am conceput-o, ca am purtat-o in pantece patruzeci de saptamani, ca asteptam cu nerabdare sa o vad in bratele mele, iar din clipa in care ne-am intalnit pentru prima oara am devenit inseparabile. Era mai mica decat o sticla de suc de 2 litri cand am nascut-o. Acum(la un an si noua luni) are aproape 90 cm si e un copil foarte sanatos. A crescut foarte repede sub ochii mei si datorita mie. Ea e premiul pe care viata mi l-a oferit. Si n-am regretat nici macar o clipa lucrurile la care a trebuit sa renunt pentru a o avea pe ea. Si nici nu voi regreta vreodata, pentru ca a fi mama este cel mai minunat lucru.
Iustina_Harco
Postat pe 24 Ianuarie 2012 00:05
De la: aly_s, la data 2012-01-23 20:06:56
De la: franziska_eu, la data 2012-01-22 01:04:27
De la: aly_s, la data 2012-01-21 17:41:48Imi pare bine sincer ca ai decis sa pastrezi copilul, esti atat de norocoasa... nici nu iti poti imagina, eu vreau sa am, incerc si nu reusesc...iar tu...tu ai in tine o bucatica de lumina, un suflet mic, ce curand iti va umple viata de zambete, gagureli. Cand il vei tine in brate, vei sti de ce ai luat decizia asta. Va fi greu pentru ca oriunde este greu la inceput, vei invata sa ai grija de el, sa il iubesti, va invata si el sa te accepte asa cu esti, te va umple cu atata dragoste, cea mai pura dragoste. Fi cu capul pe umeri, gandeste de acum inainte pentru 2 si bucura-te de copil.


Vei avea si tu candva copilasul tau, draga mea, sunt convinsa de asta, totul e sa pastrezi speranta vie. Sa ne anunti cand vei avea un prunc!


Imi mentin speranta pentru ca pe langa umblatul pe la medici si a face tot ceea ce se poate sa pot avea un bebe numai asta mi-a mai ramas.Cu alte cuvinte acum se pare ca o doctorita poloneza mi-ar putea rezolva problema, dar mai am ccateva analize de parcurs si untratament. Merci de urari.


Iti tin pumnii sa iasa totul dupa cum iti doresti!
franziska_eu
Postat pe 24 Ianuarie 2012 03:54
De la: Iustina_Harco, la data 2012-01-24 00:05:12Daca ai decis sa pastrezi copilul, ma bucur foarte mult pentru tine. Un copil inseamna viata, bucurie, speranta, fericire. Inseamna tot ce e mai frumos in viata. Rasul fiicei mele imi umple casa, imi umple inima si viata. Cateodata nu-mi vine sa cred ca eu am conceput-o, ca am purtat-o in pantece patruzeci de saptamani, ca asteptam cu nerabdare sa o vad in bratele mele, iar din clipa in care ne-am intalnit pentru prima oara am devenit inseparabile. Era mai mica decat o sticla de suc de 2 litri cand am nascut-o. Acum(la un an si noua luni) are aproape 90 cm si e un copil foarte sanatos. A crescut foarte repede sub ochii mei si datorita mie. Ea e premiul pe care viata mi l-a oferit. Si n-am regretat nici macar o clipa lucrurile la care a trebuit sa renunt pentru a o avea pe ea. Si nici nu voi regreta vreodata, pentru ca a fi mama este cel mai minunat lucru.


Meritati tot binele si toata fericirea din lume, doamna, atat dumneavoastra, cat si comoara aceea de copil!
franziska_eu
Postat pe 24 Ianuarie 2012 03:56
Buna! Pentru numele lui Dumnezeu, nu lua o viata de om. O sa regreti toata viata. Am fost intr-o situatie asemanatoare si am ales sa nasc copilul. Am un baiat minunat de 9 ani si el este viata mea. Daca te hotarasti ca nu-l poti creste macar da-i nastere si da-l spre adoptie! DA-I SANSA LA VIATA!!!
annemarie_mony
Postat pe 24 Ianuarie 2012 11:26
De la: kudika498927, la data 2012-01-17 17:33:43Nu am mintit pentru ca nu as avea de ce.Asa a fost chiar au iesit negativ.El nu e ca nu-si asuma responsabilitatea ci ca nu vrea copilul pentru ca iar distruge viata.Asta e ce mia zis.

ca sa nu-si distruga viata lui vrea sa o distruga a copilului...ai sa regreti daca faci acest pas...plus la asta daca avortezi primul copil risti sa nu mai poti avea copii!!!
Kattyy
Postat pe 24 Ianuarie 2012 13:12
O FETITA SAU POATE UN BAIAT...FII SERIOASA,VA CRESTE CU SAU FARA EL...VIATA MERGE INAINTE.
deea_geo72
Postat pe 24 Ianuarie 2012 17:12
ba da draga am respect pt viata dar gandesc mai in viitor, caci copilul va creste , si daca nu prea poate sa-i ofere mare lucru, cum spunea cineva mai sus, isi va pune si el/ea intrebari,nici macar nu a spus clar daca baiatul va ramane cu ea, si daca isi asuma responsabilitatea. Daca mai tarziu va fugi de responsabilitate, nu vor mai ramane impreuna si se vor desparti.Pana la urma un copil care creste fara unul din parinti sau intr-o familie dezorganizata il va traumatiza psihic pe copil. Acuma nu mi-o lua in nume de rau dar pana la urma ce facem, ne sacrificam viata pt o greseala prosteasca, si o sacrificam si pe a copilului, facem copii numai ca sa facem, ca vezi doamne e pacat? Copilul e un suflet nevinovat de care nu trebuie sa-ti bati joc, tocmai de aia, trebuie sa fii pregatit pt el si sa ti-l doresti intr-adevar nu sa-l faci din obligatie.....Acel suflet nevinovat se poate naste mai tarziu, cand parintii vor fi mai pregatiti pt el.
sthefi
Postat pe 24 Ianuarie 2012 18:36
Draga Alina, eu cred ca cel mai important lucru este ceea ce iti doresti tu,daca tu simti ca vrei sa aduci pe lume un copil,daca ti-l doresti,atunci il vei face,si te vei descurca cu el chiar daca nu -ti va fi prea usor ...Nu am prea inteles daca tu si partenerul tau aveti o relatie serioasa si stabila,asta este f f important,pentru ca un copil implica multe,atat sentimental cat si material,cred ca e importanta si parerea familiei tale,in sensul de a avea in ea un ajutor cu bebele...Nu stiu cat de mult te poti baza pe prietenul tau,trebuie sa iei in calcul ideea ca el nu va fi alaturi de tine...
Pot sa ti spun ca un copil iti schimba viata intru totul,dar in mod pozitiv,eu aveam varsta ta cand am facu primul copil si am avut o situatie mai dificila in sensul ca familia mea nu vroia sa auda,iar tatal copilului era insurat,dar nu mi a parut rau nici o clipa, un copil dorit iti da o forta extraordinara de a te lupta cu toata lumea!iar acum " bebelusul "meu are 17 ani si 1,80m si sant ff mandra de el!
Sper ca ai inteles ideea,totul depinde de tine,pana la urma sant atatea femei care si doresc un copil si nu pot sa -l aiba,sant multe femei care amana sa devina mame pentru ca"nu e momentul potrivit" pana e prea tarziu...In concluzie,un copil facut din dragoste este o binecuvantare,decizia iti apartine!Cu drag Corina
kudika051519
Postat pe 24 Ianuarie 2012 20:06
Draga Alina, eu te-as sfatui sa pastrezi copilul. In primul rand fiindca inca de pe acum il iubesti, in al doilea rand fiindca el e rodul unei frumoase iubiri, fiindca e un sufletel nevinovat, care iti va aduce implinire ca mamica si in momentul in care-l vei tine in brate vei vedea ca orice sacrificiu a meritat. Cu siguranta si parintii tai te vor ajuta pe cat pot si vei reusi sa ii oferi un trai bun.
Partea urata e ca iubitul tau fuge de responsabilitati, insa nici el, nici nimeni nu are dreptul sa aleaga in locul tau. Nu el va regreta, nu el va suferi pt eventuala pierdere
Mult curaj si sanatate!
emilia85
Postat pe 24 Ianuarie 2012 20:26
De la: sthefi, la data 2012-01-24 18:36:19ba da draga am respect pt viata dar gandesc mai in viitor, caci copilul va creste , si daca nu prea poate sa-i ofere mare lucru, cum spunea cineva mai sus, isi va pune si el/ea intrebari,nici macar nu a spus clar daca baiatul va ramane cu ea, si daca isi asuma responsabilitatea. Daca mai tarziu va fugi de responsabilitate, nu vor mai ramane impreuna si se vor desparti.Pana la urma un copil care creste fara unul din parinti sau intr-o familie dezorganizata il va traumatiza psihic pe copil. Acuma nu mi-o lua in nume de rau dar pana la urma ce facem, ne sacrificam viata pt o greseala prosteasca, si o sacrificam si pe a copilului, facem copii numai ca sa facem, ca vezi doamne e pacat? Copilul e un suflet nevinovat de care nu trebuie sa-ti bati joc, tocmai de aia, trebuie sa fii pregatit pt el si sa ti-l doresti intr-adevar nu sa-l faci din obligatie.....Acel suflet nevinovat se poate naste mai tarziu, cand parintii vor fi mai pregatiti pt el.


Un copil are nevoie in primul rand de iubire, afectiune si respect, nu are nevoie sa-i oferi un munte de jucarii, haine de firma si dulciuri non-stop. Si crezi ca ar fi prima si ultima femeie care-si creste singura copilul? Ai idee cate femei isi cresc singure copiii si totusi acei copii sunt niste oameni minunati? Nu le subestima pe femeile ce-si cresc singure pruncii, din diverse motive singure, caci te asigur ca te inseli. Iar un copil nu reprezinta o greseala prosteasca, greseala prosteasca poate fi numit doar comportamentul celor doi adulti care nu s-au protejat, nu copilul care nici macar n-a cerut sa fie conceput, ci natura si-a urmat cursul firesc.

Si acum, hai, sa avortam un copil pentru ca e un suflet nevinovat si n-o sa-i putem oferi luxul de pe lume, nu-i asa? Cam asa gandesti tu, Stephy. Ma scuzi ca-ti spun, dar ai un mod de gandire egoist si superficial.

Nu faci un copil din obligatie, ci pentru ca-l iubesti si ti-l doresti alaturi de tine, stiind ca-ti va bucura viata, chiar si in clipele cele mai grele. Viata e grea si reprezinta o lupta de la inceput sau pana la sfarsit, indiferent ca ai copii sau nu, dar copiii sunt o mangaiere si o bucurie, chiar si in clipele cele mai grele din viata. Sunt cat se poate de realista cand afirm lucrurile astea. Doar un om fara suflet poate gandi ca un copil e o pacoste sau o greseala prosteasca.
franziska_eu
Postat pe 25 Ianuarie 2012 11:02
Eu zic sa vorbesti cu parintii tai si sa le ceri sfatul. Sunt singurii pe care te poti baza, pt ca din pacate...prietenul tau pare destul de imatur. Dupa cum arata lucrurile, s-ar putea sa cam ramai fara el in viitorul apropiat, asa ca nu astepta prea multe din partea lui.La trei luni, e cam tarzior sa faci avort, fiindca deja copilul e format. Decizia trebuie sa o iei tu, impreuna cu parintii tai... Daca-l pastrezi, trebuie sa fii constienta de faptul ca vei avea nevoie de cineva care sa te ajute cu cresterea lui (care sa contribuie cu bani si nu numai) pt ca un copil are nevoie de multe. Sper ca parintii tai te pot ajuta financiar, pt ca singura iti va fi greu sa te descurci. Neavand nici vechime in munca, fiind si perioada de criza, joburile pe care le poti gasi nu sunt prea stralucitoare. Pe langa asta, iti va fi mai greu sa-ti gasesti pe cineva, fiindca sunt putini barbatii care accepta femei cu obligatii. Gandeste-te bine la ce ai de facut...si nu-l lua in calcul pe prieten, fiindca el va fi primul care isi va pune coada pe spinare. El e doar un pustan, care se joaca de-a sexul.
Micaell
Postat pe 25 Ianuarie 2012 18:30
Sper ca ai luat decizia corecta.
Unii spun ca e decizia ta daca faci sau nu avort dar da-mi voie sa iti spun parerea mea: cred ca odata ce ati fost suficienti de maturi sa il concepeti, constient sau nu, este iresponsabil din partea voastra sa nu va asumati raspunderea. Banii vor veni la momentul potrivit si sunt sigura ca Dumnezeu o sa iti ofere ocazii prielnice pentru a va putea descurca. In cazul in care te-ai horat sa il pastrezi mi-as dori sa ii fiu nasa impreuna cu viitorul meu sot. Crede-ma ca vei gasi suficiente resurse pentru a merge mai departe.
Astept un mesaj daca propunerea mea te intereseaza.
Succes!
kudika_708
Postat pe 26 Ianuarie 2012 12:58
Daca ii distruge viata , de ce nu s-a gandit sa puna prezervativ?
De ce ai acceptat si tu fara prezervativ? Ce vina are copilul?
Eu cred ca trebuie sa va asumati responsabilitatea, si mai ales tu, indiferent de ce iti va aduce viitorul, dar eu cred ca se vor rezolva pe parcurs.Cred ca va vor ajuta si parintii,cgiar daca acum nu vor fi de acord.
Gandeste-te foarte bine, sa nu regreti mai tarziu.
KUDICA10311
Postat pe 27 Ianuarie 2012 07:47
ce usor sa dai sfaturi de parca v-ati implica voi in cresterea copilului emotional si material,daca o femeie ramane insarcinata nu e obligatoriu sa o copleseasca sentimentele materne mai ales daca ea nu isi dorea complicatii,voi parca traiti pe alta lume.un copil aduce intr-adevar satisfactii cand ti-l doresti si simti ca e reciproc si de partea partenerului ca nu suntem noi pe lumea asta femeile cobai pt barbati.pedeapsa e la noi oricum si stam la mila lor sa isi iubeasca copii.
iftimie
Postat pe 27 Ianuarie 2012 19:46
Daca va creste cu tata sau nu asta e mai putin important nu ar fi primul nici ultimul copil de pe aceasta lume!! Important este sa il doresti sa fii pregatita sa il cresti dar cred ca asta se naste in fiecare femeie o data cu bebelusul ce il porti in pantec. daca ai ales sa-l lasi in viata te felicit esti o luptatoare!!!

Mult succes !
Marryzza
Postat pe 28 Ianuarie 2012 13:46
De la: Marryzza, la data 2012-01-28 13:46:17Daca va creste cu tata sau nu asta e mai putin important nu ar fi primul nici ultimul copil de pe aceasta lume!! Important este sa il doresti sa fii pregatita sa il cresti dar cred ca asta se naste in fiecare femeie o data cu bebelusul ce il porti in pantec. daca ai ales sa-l lasi in viata te felicit esti o luptatoare!!!


Mult succes !


Marryzza, tu ce zodie esti si ce numar porti la picior ?
Baiat_virgin
Postat pe 28 Ianuarie 2012 13:51
Este de apreciat ca nu ai apelat la avort. Bravo, esti o luptatoare! Multa bafta in continuare!
GeorgianaBB
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:43
buna..abia aseara mia aparut emailul..si eu am trecut printro situatie similara cu a ta,inca cv mult mai dificil,dar am luptat ff mult pt acest copil,desi nu a fost rodul unei iubiri,iar tatal lui este un iresponsabil,si eu am vrut sa fac avort dar cand mia zis ca nu se poate mam bucurat ff mult,in sufletul meu,de fapt nu ma bucuram doar eu ci si dari(fiul meu),eu am fost singura pe toata perioada sarcinii,mam luptat si cu parintii,cu toata lume,care indraznea sai jigneasca copilul,lam nascut ,am avut probleme de sanatate cu el,si inca am inprezent,sufera de o malformatie renala,a fost pe moarte,dar tot eu mam luptat si lam salvat,acum este un copil fff vioi,si ma bucur ca nu lam avortat,avortam o minunatie de copil,iar in privinta banilor,de unde nu ai sa te astepti ai sa primesti un ajutor,ai incredere in mn..daca vei avorta vei pierde mult mai mult,credema..astept rasp ce ai facut
kudika465994
Postat pe 29 Ianuarie 2012 07:45
Nu-i bine sa razi de necazul altuia ca poate ti se intampla si tie, nu intocmai dar nici o persoana nu-i ferita de necaz. Ti-as sugera sa iti cauti in suflet si sa fii OM. In plus la 20 nu sunt la liceu sau gimnaziu. Pacat ca mediucul acela a fost cam NEPASATOR, ca pe la noi.
kudika478027
Postat pe 29 Ianuarie 2012 09:11
gandestete ca un copil e o binecuvantare,si alti nu pot sa-i aiba doar prin tratamente si si ani in sir de suferinta
emesdac
Postat pe 29 Ianuarie 2012 09:48
Eu zic sa-l trimiti undeva pe iubitul tau..... si sa iti iei viata in maini.Esti destul de mare sa-ti asumi responsabilitatea pentru puiul care creste in tine. Vorbeste cu parintii tai pentru ca vei avea nevoie de suport moral si nu te mai gandi la prietenul tau, pentru ca, se pare ca el nu se gandeste la tine, ci decat la "viata lui distrusa". El este un distrus cu totul si daca nu-si asuma responsabilitatea este un las si un "alintatu lui mamica" care nu stie sa ia decizii ca un barbat.
REPET: Vorbeste cu parintii tai pentru ca ei sunt singurii care vor fi langa tn neconditionat. Multa bafta si sper sa iei decizia cea mai buna si pt tine si pt bebe.
kudika457704
Postat pe 29 Ianuarie 2012 11:13
draga te safatuiesc sa faci avort ptr ca e foarte gereu sa cresti un copil eu am un copil de 3 ani jumate si il cresc singura e fffffoarte greu pe mine ma ajuta mama carre e plecata in germania. ca alfel nu stiu ce m-as face.. te pup si gandestete bn.
kudika482474
Postat pe 29 Ianuarie 2012 11:46
Buna,ma numesc Florina si am 48ani,daca pot sa te ajut cu sfatul meu o fac cu placere,pot fi mama ta.gandeste -te f bine,daca tu nu crezi ca e bine,nu fa un avort,o sa iti para rau toata viata,fa acest copil indiferent de ce vrea tatal lui,mai tarziu vei regreta,iti spun din experienta,crede-ma!esti tanara dar vei reusi!multa sanatate si mult noroc si gandeste-te bine,daca nu ai facut deja greseala ce va fi greseala vietii tale!
kudika386994
Postat pe 29 Ianuarie 2012 13:03
Doamne sper sa nu fi facut asa ceva!!! sper sa nu fi facut avort !!!
eu am pierdut un bebe la 10 sapt intrauterin , un bebe fff dorit, nu stiu cauza..si am crezut ca se prabuseste lumea cu mine...nu credeam ca poate fi atat de greu sa faci un copil..m-am ferit atatia ani si m-am protejat ca eu credeam ca-s prea tanara si nepregattita si acum cand imi doresc cred ca divinitatea mi-a artaa ca nu e chiar asa cum credem noi..nu se planifica..asa ca roaga-te sa fie totul bine si asa ca daca tu l-ai primit, e un dar ceresc crede-ma!!! bucura-te si fii optimista ca totul va fi bine!!! banii sa fie cea mai mica grija a ta
si eu m-am nascut pe vreema lui Ceausescu si nu am avut palate si castele dar am avut iubire multa si parintii mei au reusit sa imi ofere toata educatia posibila chiar daca nu imi cumparau toate rahaturile cum am vazut ca in ziua de azzi cumpara parintii copiilor daca plang in fata unei vitrine. as aca banii sunt cea mai mica grija a ta daca iti doresti copilul
cristinne83
Postat pe 29 Ianuarie 2012 13:58
Un avort este o crima, iar avind in vedere ca e vorba de un copil cu atit este mai grav.Am trecut si eu prin ce treci tu,doar ca era pe vremea lui Ceausescu si nu aveai prea multe optiuni.Nu te lasa influientata de altii.Faci ce te indeamna inima.Dar vreau sa-ti spun ca eu nu am facut ce trebuia. M-am lasat influientata de altii si am facut avort.Acum am 50 de ani si inca nu am uitat crima de care ma simt inca vinovata.Am 2 copii mari,doi baieti si de fiecare data ma gindesc la fetita pe care am ucis-o fara sa ma gindesc la urmari. Am platit crima asta toata viata si inca mai platesc.Nu face aceiasi greseala.Nu lasa oameni fara experienta sa te influienteze.Multi nici nu stiu ce inseamna un avort.Un avort te mutileaza sufleteste . Te raneste fizic si moral pe viata. Nici un om care are suflet nu poate sa te sfatuiasca sa savirsesti o asemenea crima.Banii vin si se cheltuie,oportunitati pot aparea pentru orice.Cit priveste barbatii , ei nu sint pregatiti niciodata pentru asa ceva.Daca mama isi asuma raspunderea este ceea ce conteaza.Tatal copiilor mei abia cind acestia au crescut a inceput sa realizeze ce bine e.Dumnezeu este iubire iar copii asta sint,ei ne dau si cer iubire.Este tot ce pot sa-ti doresc.Iti doresc ca Dumnezeu sa te lumineze ,sa te ajute sa alegi cu intelepciune si cu sufletul si sa ajungi sa simti bucuria pe care am simtit-o eu cind am nascut pe copii mei. Doar atunci am plins de bucurie! Nu ai parinti? Ei ce spun? Iar pentru cei care te sfatuiesc sa avortezi ,am o intrebare: Isi asuma ei responsabilitatea pacatului crimei pe care ei te sfatuiesc sa o comiti ? Ai grija de tine si de Ingerasul ce urmeaza sa se nasca. Odata poate o sa-mi multumesti
kudika492160
Postat pe 29 Ianuarie 2012 14:32
De la: sthefi, la data 2012-01-24 18:36:19ba da draga am respect pt viata dar gandesc mai in viitor, caci copilul va creste , si daca nu prea poate sa-i ofere mare lucru, cum spunea cineva mai sus, isi va pune si el/ea intrebari,nici macar nu a spus clar daca baiatul va ramane cu ea, si daca isi asuma responsabilitatea. Daca mai tarziu va fugi de responsabilitate, nu vor mai ramane impreuna si se vor desparti.Pana la urma un copil care creste fara unul din parinti sau intr-o familie dezorganizata il va traumatiza psihic pe copil. Acuma nu mi-o lua in nume de rau dar pana la urma ce facem, ne sacrificam viata pt o greseala prosteasca, si o sacrificam si pe a copilului, facem copii numai ca sa facem, ca vezi doamne e pacat? Copilul e un suflet nevinovat de care nu trebuie sa-ti bati joc, tocmai de aia, trebuie sa fii pregatit pt el si sa ti-l doresti intr-adevar nu sa-l faci din obligatie.....Acel suflet nevinovat se poate naste mai tarziu, cand parintii vor fi mai pregatiti pt el.


ai perfecta dreptate , stefi , decat sa il chinui , mai bine ucide-l . sa inteleg ca esti de acord si cu eutanasia , da ? mi-e greata .
perce_neige
Postat pe 29 Ianuarie 2012 15:58
pentru iftimia , 474 si altele asemenea : nu vreti copii , nu va fu....ti ; sau luati anticonceptionale ( dar alea va ingrasa , nu ) sau folositi prezervativ , ca nu-i asa de scump .
oare pe voi de ce nu v-au avortat mamele voastre ?
perce_neige
Postat pe 29 Ianuarie 2012 16:10
si inca ceva , daca nu ve trebuie acel copil , de ce nu-l nasteti , sa-l strangeti de gat dupa aceea ?pentru copil e acelasi lucru daca e ucis in uterul vostru sau dupa . doar pentru voi e diferit , nu ? odata nascut , daca il ucideti , inchisoarea va mananca . sfanta mare ipocrizie .
perce_neige
Postat pe 29 Ianuarie 2012 16:14
imi place cum gandesti franciska..
anishk_maia
Postat pe 29 Ianuarie 2012 20:17
Imi permit sa-mi dau cu parerea,nu pt ca as vrea sa te judec sau sa iti dau sfaturi,ci pt ca sunt indignata de toate aberatiile pe care le-am citit pe marginea subiectului pe care l-ai abordat...un subiect destul de delicat,daca ne gandim ca de ceea ce vei decide acum,depinde viata ta de acum inainte...nu stiu de ce toata lumea bate moneda pe 'trauma' avortului...le-as intreba pe domnisoarele care,atat de binevoitoare,atat de sincere si in acelasi timp ironice,te indeamna sa pastrezi copilul-pe care inteleg ca ti-l doresti doar tu-oare nu e o trauma mai mare sa aduci pe lume un 'pui' nevinovat si sa nu fii in stare sa il cresti si sa iti duci la implinire. misiunea de mama?aici e problema...ca unele femei nu inteleg ca noi nu nastem 'pui',pe care doar ii alaptam,le calauzi primii pasi in viata si ii abandonam.un copil e pt toata viata!dar sa revenim la povestea ta!acum totul e frumos...creste burta,il simti cum se misca,il vezi la ecograf...dar cand o sa devina o realitate?cand o sa-ti dai seama ca la 22 esti mama singura,ca nu mai ai viata personala...te iau alte ganduri...prolema nr 2:abandonul!un pacat mai mare decat avortul,dupa parerea mea!sunt multe de speculat pe tema asta,dar concluzia este urmatoarea:greselile se platesc!si mai bine un avort,care dureaza 10min,care costa 1-3mil si nu simti nimic,nici inainte,nici in timpul,nici dupa(garantat),decat doua vieti distruse!tu stii ce e mai bine pt tine,dar gandeste-te bine ce iti doresti cu adevarat!
kudika013855
Postat pe 29 Ianuarie 2012 22:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calendare personalizate la super pret...cel mai frumos cadou 1 De la: rebecrysa 19 Septembrie 2009 00:26
candida si sarcina 14 De la: cristina_figurina 1 Septembrie 2013 21:58
CAUT GRAVIBINON 5 De la: tarot 3 Noiembrie 2009 13:44
nu raman insarcinata????!! 14 De la: Iacob_Alexandra_1 23 Februarie 2012 19:03
sarcina 20 De la: alfredodecurtofreco 18 Noiembrie 2010 14:19