Setari Cookie-uri

Sunt insarcinata si nu stiu ce sa fac!!!

nu inteleg de ce se baga in discutie cine nu are de dat un sfat...
te`ai gandit ca el te va parasi si`l vei creste singurica? trebuie sa te gandesti la ce posibilitati ai ca sa cresti un copil...esti dispusa sa`ti inchizi toate usile pentru ca i`ai auzit tu inimioara??? sa renunti la multe chestii pentru un copil ? ai destul timp sa faci copii. si esti dispusa sa`l cresti fara tata? daca el ti`a zis ca`i distruge viata un copil???
amazing22
Postat pe 29 Ianuarie 2012 22:32
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 00:02:00Alina - te rog insistent sa nu faci avortul. Cel mi bine ar fi sa vorbesti cu parinti tai sau persoanele care-ti sunt cele mai apropiate. Daca vei face avortul vei face o greseala pe care o vei regreta toata viata insa dac faci copilul gandeste-te ca o sa-ti fie greu la inceput dar pe urma te asigur eu ca vei trece peste greutati si vei fi multumita ca ai o podoaba de copil lanaga tine. Uite sa-ti zic ceva studentul - baiatul care ai ramas insarcinata nu stie ce vorbeste pentru ca inca nu este maturizat ...nu asculta de insistentele lui eu cred ca parinti lui daca ar afla ar fi primi care te-ar sustine sa faci acest copil. Eu am avut un prietenn care in tineretea lui a facut aceiasi greseala si acum regreta enorm de mult. A lasat insarcinata o fata si a pus-o sa avorteze pentru ca atunci erau copii insa remuscarile lau urmarit toata viata...Eu daca as fi in situatia ta m-as lupta cu viata dar in niciun caz nu as putea ucide ssufletelul din mine ....care face parte din mine ...Draga mea fi optimista si infrunta lucrurile cu o inima curajoasa nu fugi de viata....Ca sa ai o viata linistita trebuie sa fi un om linistit si optimist....chiar daca pe pamant este grea viata in ceruri va fi una frumoasa....fa alegerea buna si Domnul te va ajuta nu doar aici pe pamant dar si in ceruri odata....

Ai mare grija de tine





doamnee...pana la Dumnezeu fetita stii vorba aia? te mananca toti sfintii....trebuie sa gandesti realist ca aici nu suntem in ceruri aici suntem pe PAMANT...repet...pe PAMANT....deci reveniti`va cu picioarele pe PAMANT si ganditi practic si realist...terminati cu chestiile astea....daca n`ai ce sa`i oferi copilului iti distrugi cariera si asa mai departe nu vad de ce sa`l faci de`acum...
amazing22
Postat pe 29 Ianuarie 2012 22:39
eu te sfatuiesc sa nu faci avortul vorbeste si cu parintii tai dar mai ales cu parintii lui
DREPT VORBIND E VINA TA MAI ALES CA FEMEIE TREBUIE SA AI GRIJA DE TINE DE CORPUL TAU SANT ATATEA METODE DE CONTRACEPTIE
kudika471298
Postat pe 30 Ianuarie 2012 00:15
MAMA, TE ROG, NU MA AVORTA !

O femeie ingrijorata s-a dus la medicul ei si i-a spus:

“Doctore, am o problema serioasa si am nevoie disperata de ajutorul dumneavoastra! Copilul meu nu are nici macar un an, iar eu sunt din nou insarcinata. Nu vreau sa am copii cu o varsta atat de apropiata.”
...
Medicul i-a spus : ”In regula, ce vreti sa fac?”

Ea a raspuns: “Vreau sa intrerupeti sarcina mea si ma bazez pe ajutorul dumneavoastra pentru aceasta.”

Medicul a stat pe ganduri cateva clipe, si apoi i-a raspuns femeii:

“Cred ca am o solutie mai buna la problema dumneavoastra. Si e mai putin periculoasa pentru sanatatea dumitale. Vedeti dumneavoastra, pentru a nu fi nevoita sa aveti grija de doi copii in acelasi timp, haideti sa il ucidem pe cel care-l tineti in brate. Asa va puteti si odihni o vreme inainte ca celalalt sa se nasca. Daca tot vom omori unul din ei, nu conteaza pe care. Nu exista nici un fel de risc pentru corpul dumneavoastra daca il alegeti pe cel din brate.”

Femeia .. oripilata…, a zis : “Nu, doctore, ce oribil ! E o crima sa omori un copil ! ”

“Sunt de acord,” zise medicul. “Dar pareati sa fiti de acord cu acest lucru, asa ca ma gandeam ca asta ar fi cea mai buna solutie.”

Medicul a zambit, stiind ca s-a facut inteles.

El a convins mama ca nu exista nici o diferenta intre a omori un copil care deja s-a nascut si unul care este inca in pantec.

Crima este aceeasi !

Daca sunteti de acord, va rog dati mai departe acest mesaj. Impreuna putem contribui la salvarea unor vieti pretioase.

Iubirea inseamna ca ma sacrific pentru binele unei alte persoane.

Avortul inseamna ca sacrific o alta persoana pentru binele meu.
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 12:28
De la: anishk_maia, la data 2012-01-29 20:17:46imi place cum gandesti franciska..


Multumesc pentru apreciere.
franziska_eu
Postat pe 30 Ianuarie 2012 12:30
De la: kudika013855, la data 2012-01-29 22:21:23Imi permit sa-mi dau cu parerea,nu pt ca as vrea sa te judec sau sa iti dau sfaturi,ci pt ca sunt indignata de toate aberatiile pe care le-am citit pe marginea subiectului pe care l-ai abordat...un subiect destul de delicat,daca ne gandim ca de ceea ce vei decide acum,depinde viata ta de acum inainte...nu stiu de ce toata lumea bate moneda pe 'trauma' avortului...le-as intreba pe domnisoarele care,atat de binevoitoare,atat de sincere si in acelasi timp ironice,te indeamna sa pastrezi copilul-pe care inteleg ca ti-l doresti doar tu-oare nu e o trauma mai mare sa aduci pe lume un 'pui' nevinovat si sa nu fii in stare sa il cresti si sa iti duci la implinire. misiunea de mama?aici e problema...ca unele femei nu inteleg ca noi nu nastem 'pui',pe care doar ii alaptam,le calauzi primii pasi in viata si ii abandonam.un copil e pt toata viata!dar sa revenim la povestea ta!acum totul e frumos...creste burta,il simti cum se misca,il vezi la ecograf...dar cand o sa devina o realitate?cand o sa-ti dai seama ca la 22 esti mama singura,ca nu mai ai viata personala...te iau alte ganduri...prolema nr 2:abandonul!un pacat mai mare decat avortul,dupa parerea mea!sunt multe de speculat pe tema asta,dar concluzia este urmatoarea:greselile se platesc!si mai bine un avort,care dureaza 10min,care costa 1-3mil si nu simti nimic,nici inainte,nici in timpul,nici dupa(garantat),decat doua vieti distruse!tu stii ce e mai bine pt tine,dar gandeste-te bine ce iti doresti cu adevarat!


Oare nu ar fi mai simplu sa o sfatuiesti pe fata in cauza sa se protejeze data viitoare contra unei sarcini nedorite, nu sa o indemni sa faca avort si pe viitor?

Repet ceea ce sustin: protectie inainte de toate, salvarea unei vieti decat avort, il dai spre adoptie daca nu-ti permiti sa-l cresti, iar viata reprezinta o lupta, iar daca in viata lupti alaturi de copiii tai pentru copiii tai, viata iti va fi mai frumoasa si mai implinita, pentru ca ai pentru cine lupta.

Eu sunt pro nastere si viata, dar contra avort.
franziska_eu
Postat pe 30 Ianuarie 2012 12:35
Sincera sa fiu este un subiect prea delicat in care nici macar nu avem dreptul sa ne dam cu parerea deoarece oricare ar fi acea parere poate avea urmari nefaste! Daca as fi mama ta te-as incuraja oricare ar fi decizia ta dar nici macar asa nu as fi capabila sa te sfatuiesc!
kudika1993
Postat pe 30 Ianuarie 2012 13:41
Si eu sunt foarte vehementa in ceea ce priveste avortul la cerere!!! Toti avem acelasi drept de a trai, fie ca e vorba de un copil nascut sau unul care se afla inca in pancetele mamei...
Pentru cine nu este pregatit a deveni parinte, s-au inventat si metodele contraceptive. Si pentru accidente, sa isi asume riscul, da!!!
Pentru cine nu vrea sub nicio forma sa devina parinte, poate folosi mai multe metode contraceptive in acelasi timp: sa ia pilula contraceptiva+prezervativ+mai stiu eu ce... Accidentele nu sunt o scuza pentru a face un avort!!!

Singurele situatii pentru care as fi dispusa sa stau putin la discutii ar fi: 1- sarcina obtinuta in urma unui viol so 2-sarcina cu probleme foarte mari, care ar pune in pericol viata mamei sau 3-care nu acorda nicio sansa de supravietuire extrauterina a fetusului... Altceva nu imi vine acum in minte.
criszoe
Postat pe 30 Ianuarie 2012 16:44
Doamne fereste fato!!

cum sa fie mai mare pacatul abandonului decat crimei??
pai daca pruncul ala va deveni un mic Mozart sau vreun mare geniu cand va creste??? va mai putea??
abandonat sau nu el tot destept va fi si va fi geniu... dar ucis nu!!!
ce prostie spui si tu!
cristinne83
Postat pe 30 Ianuarie 2012 18:17
Cainii adopta si alapteaza pui de pisica,sau de purcei, leii pui de caine si multe alte animale adopta puii altor animale .Oamenii aleg sa-i omoare si pe cei de animale si pe ai lor.... Si ne mai numim specie evoluata cu sentimente umane? Ce fel de femei sunt cele care te indeamna sa-ti incarci constiinta cu o crima? Ce fel de mame sunt sau vor fi? DE CE NU IL NASTI SI LE DAI LOR SA-L OMOARE DACA LE ESTE ASA DE USOR?
kudika492160
Postat pe 30 Ianuarie 2012 23:16
De la: amazing22, la data 2012-01-29 22:39:35
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 00:02:00Alina - te rog insistent sa nu faci avortul. Cel mi bine ar fi sa vorbesti cu parinti tai sau persoanele care-ti sunt cele mai apropiate. Daca vei face avortul vei face o greseala pe care o vei regreta toata viata insa dac faci copilul gandeste-te ca o sa-ti fie greu la inceput dar pe urma te asigur eu ca vei trece peste greutati si vei fi multumita ca ai o podoaba de copil lanaga tine. Uite sa-ti zic ceva studentul - baiatul care ai ramas insarcinata nu stie ce vorbeste pentru ca inca nu este maturizat ...nu asculta de insistentele lui eu cred ca parinti lui daca ar afla ar fi primi care te-ar sustine sa faci acest copil. Eu am avut un prietenn care in tineretea lui a facut aceiasi greseala si acum regreta enorm de mult. A lasat insarcinata o fata si a pus-o sa avorteze pentru ca atunci erau copii insa remuscarile lau urmarit toata viata...Eu daca as fi in situatia ta m-as lupta cu viata dar in niciun caz nu as putea ucide ssufletelul din mine ....care face parte din mine ...Draga mea fi optimista si infrunta lucrurile cu o inima curajoasa nu fugi de viata....Ca sa ai o viata linistita trebuie sa fi un om linistit si optimist....chiar daca pe pamant este grea viata in ceruri va fi una frumoasa....fa alegerea buna si Domnul te va ajuta nu doar aici pe pamant dar si in ceruri odata....

Ai mare grija de tine





doamnee...pana la Dumnezeu fetita stii vorba aia? te mananca toti sfintii....trebuie sa gandesti realist ca aici nu suntem in ceruri aici suntem pe PAMANT...repet...pe PAMANT....deci reveniti`va cu picioarele pe PAMANT si ganditi practic si realist...terminati cu chestiile astea....daca n`ai ce sa`i oferi copilului iti distrugi cariera si asa mai departe nu vad de ce sa`l faci de`acum...






... mai amazing 22 (de ani) ... CE STII TU DESPRE COPII ? ... CE STII TU DESPRE OAMENI ? ... CE STII TU DESPRE PAMINT (ala care o sa te acopere si pe tine) ? ... si tu esti o paranoica care nu are loc de altii pe PAMINTUL asta ? ... de ce nu iii spui maicatii ce n-a fost realista si nu te-a avortat ? ... retardata egoista ... copii sint to ce definesc pozitiv o femeie ... femeile sint respectate pentru ca fac copii ... nu pentru cit e de ''buna'' la pat sau cit muncesc ... ar fi cazul sa te consideri si tu o femeie si sa te respecti, respectindu-ti copii si calitatea de a face copii ... altfel devii una din miile de pitzipoace sterile umplute cu silicon si botox care sint alergate de colo colo pentru ... divertisment ...
marco918
Postat pe 1 Februarie 2012 18:47
http://gravide100.wordpress.com/

Buna! In acest blog incerc sa explic gravidutelor care sunt modificarile organismului matern dar si dezvoltarea bebelusului din pantece in fiecare luna. Daca vreti raspuns la orice intrebare legat de presarcina, sarcina si postsarcina respectiv de mecanismul prin care se realizeaza alaptatul la san va astept pe acest blog cu mare drag!
Amy_Amelia10
Postat pe 5 Februarie 2012 12:37
http://gravide100.wordpress.com/

Buna! In acest blog incerc sa explic gravidutelor care sunt modificarile organismului matern dar si dezvoltarea bebelusului din pantece in fiecare luna. Daca vreti raspuns la orice intrebare legat de presarcina, sarcina si postsarcina respectiv de mecanismul prin care se realizeaza alaptatul la san va astept pe acest blog cu mare drag!
Amy_Amelia10
Postat pe 5 Februarie 2012 12:38
http://gravide100.wordpress.com/

Buna! In acest blog incerc sa explic gravidutelor care sunt modificarile organismului matern dar si dezvoltarea bebelusului din pantece in fiecare luna. Daca vreti raspuns la orice intrebare legat de presarcina, sarcina si postsarcina respectiv de mecanismul prin care se realizeaza alaptatul la san va astept pe acest blog cu mare drag!
Amy_Amelia10
Postat pe 5 Februarie 2012 12:40
http://gravide100.wordpress.com/

Buna! In acest blog incerc sa explic gravidutelor care sunt modificarile organismului matern dar si dezvoltarea bebelusului din pantece in fiecare luna. Daca vreti raspuns la orice intrebare legat de presarcina, sarcina si postsarcina respectiv de mecanismul prin care se realizeaza alaptatul la san va astept pe acest blog cu mare drag!
Amy_Amelia10
Postat pe 5 Februarie 2012 12:41
...Eu te sfatuiesc din inima sa il pastrezi..iti va schimba viata si te va face mult mai puternica decat ai crezut vreodata ca poti fi.Nu esti minora sa nu iti poti asuma o responsabilitate iar daca el nu e de acord cu asta....e un mare dobitoc.
Ce-i drept e prea tanar sa-si dea seama ce inseamna un copil sau o responsabilitate dar pentru toate exista un inceput.Nu cred ca va fi atat de lipsit de inima sa il paraseasca dupa ce il va tine in brate...Eu sunt sigura ca i se va schimba viata si lui in momentul acela si va intelege cat de frumoasa e viata.
Ai incredere in tine si nu lua o decizie pe care o vei regreta toata viata.Un copil nu ai cum sa-l regreti, e cel mai frumos dar pe care l-ai putea primi vreodata de la viata,e parte din tine. Iar parintii sigur isi vor accepta nepotelul/nepotica si iti vor fi alaturi,chiar daca la inceput ar putea fi reticenti.
Fii optimista si ingaduitoare cu tine, vei fi mama.
kittycrys
Postat pe 5 Februarie 2012 18:15
mai depasiti momentul si subiectul fratilor,fata nu a mai raspuns la mesaje,probabil nu mai e cazul.o sarcina avanseaza si acum daca nu e avortat copilul mai mult ca sigur e ok si va fi bine
iftimie
Postat pe 5 Februarie 2012 18:42
Buna Alina.Sfatul meu din suflet este sa pastrezi copilul. Va fi minunat cu el. Vei vedea! Sa nu faci greseala de a te duce la clinica sa faci ceva cu el.
mihaela_7277
Postat pe 5 Februarie 2012 21:04
doamne!!!!candam vazut mesajul tau nici nu am mai stat sa citesc mai departe asa ca nu stiu daca ai facut sau nu asta pana la urma.....sper totusi ca nu ai facut-o....eu am 17 ani si o fetita de 3 luni....nici eu nici iubitul meu nu avem servici....am aflat ca si tine ca sunt insarcinata cand eram in 3 luni.....mama ma forta sa fac avort...dar am refuzat.ne-am gandit ca ne iubim si ca vrem acest copil....e primul bebe.....problema era ca eu am astm si luasem o gramada de medicamente si facusem prostii:am fumat si am baut....cu toate astea am pastrat copilul cu riscul de a fi bolnav sau sa aiba vreun handicap....si dumnezeu m-a rasplatit pentru asta....am o fetita sanatoasa si frumoasa care s-a nascut cu 4 kg si fara absolut nici un defect....nu a facut nici colici nici nimic si nu am probleme cu ea:mananca,doarme toata noaptea si nu plange....toata lumea se imi zice ca e o minune si ca e cel mai frumos copil...si in fiecare zi am langa mine un inger care imi zambeste si ma face fericita....zilnic ii multumesc lui umnezeu ca mi-a dat intelepciune si putere sa nu fac avort si sa duc sarcina la sfarsit....acum ne ajuta parintii si multi alti prieteni cu copii...nu ne lipseste nimic....ba din contra...avem tot ce poate sa-si doreasca cineva:un inger langa noi care ne vambeste si ne pupa zilnic.... te rog sa ma anunti ce ai facut...
nykky
Postat pe 6 Februarie 2012 11:12
buna alina,eu sunt klaudytza din tg jiu stiu k este o situatie fff naspa eu zic sa iti iei inima in dinti si sa mergi la giecologie pt k esti fff tanara pt a avea un copil si a i oferi ce i trebuie.EU ZIC PANA LA URMA SA Faci ce vrei tu si parteneru tau si s anu ascultati sfaturile nimanui.SI IN ULTIMUL RAND MULTA PROTECTIE EXISTA FFF MULTE PT UN SEX PROTEJAT INETERSATI VA LA FARMACIE SI VA RECOMANDA ,VA PUP KLAU...TG JIU
kudika453738
Postat pe 6 Februarie 2012 19:48
De la: amazing22, la data 2012-01-29 22:32:18nu inteleg de ce se baga in discutie cine nu are de dat un sfat...
te`ai gandit ca el te va parasi si`l vei creste singurica? trebuie sa te gandesti la ce posibilitati ai ca sa cresti un copil...esti dispusa sa`ti inchizi toate usile pentru ca i`ai auzit tu inimioara??? sa renunti la multe chestii pentru un copil ? ai destul timp sa faci copii. si esti dispusa sa`l cresti fara tata? daca el ti`a zis ca`i distruge viata un copil???

love_799
Postat pe 7 Februarie 2012 00:33
De la: iftimie, la data 2012-01-27 19:46:27ce usor sa dai sfaturi de parca v-ati implica voi in cresterea copilului emotional si material,daca o femeie ramane insarcinata nu e obligatoriu sa o copleseasca sentimentele materne mai ales daca ea nu isi dorea complicatii,voi parca traiti pe alta lume.un copil aduce intr-adevar satisfactii cand ti-l doresti si simti ca e reciproc si de partea partenerului ca nu suntem noi pe lumea asta femeile cobai pt barbati.pedeapsa e la noi oricum si stam la mila lor sa isi iubeasca copii.

In sfarsit am avut placuta surprindere de a citi un comentariu realist. Bravo Gaby I-mi place cum gandesti!
love_799
Postat pe 7 Februarie 2012 01:59
De la: iftimie, la data 2012-01-27 19:46:27ce usor sa dai sfaturi de parca v-ati implica voi in cresterea copilului emotional si material,daca o femeie ramane insarcinata nu e obligatoriu sa o copleseasca sentimentele materne mai ales daca ea nu isi dorea complicatii,voi parca traiti pe alta lume.un copil aduce intr-adevar satisfactii cand ti-l doresti si simti ca e reciproc si de partea partenerului ca nu suntem noi pe lumea asta femeile cobai pt barbati.pedeapsa e la noi oricum si stam la mila lor sa isi iubeasca copii.


Si cand ma gandesc cum faceai pe lupul moralist si pe mama model la postul acela despre sexul in 3, ma apuca scarba si repulsia la un loc.

As dori sa-ti spun ce usor iti este sa arati cu degetul spre altii stramband din nas, spunand ca vai ce suflet pur ai tu, si ce mama model esti, cand tu sustii avortul, dar in schimb le blamezi pe femeile ce-si satisfac fanteziile sexuale, punand la indoiala calitatea lor de mama. Ti se pare ok atitudinea ta? Eu iti consider atitudinea de-a dreptul ipocrita.

Iar daca in momentul in care ramai gravida, nu te copleseste absolut niciun sentiment, nici matern si nici cel de responsabilitate, inseamna ca esti o persoana rece, calculata, lipsita de sentimente, chiar si pentru propriul copil aflat in plina formare in pantecele tale. In loc sa sustii avortul, mai bine ai sustine contraceptia, ai da dovada de maturitate si intelepciune, printr-un astfel de gest, nu prin gestul tau de a ne certa pe noi, cele ce suntem antiavort, dar suntem pro viata si protectie contra unei sarcini nedorite.

Iar daca stai la cheremul unui barbat, daca sa pastrezi un copil sau nu, e foarte clar ce fel de persoana esti, una care nu are curajul de a fi ea insasi si de a-si infrunta barbatul atunci cand acesta greseste, esti o persoana care se lasa calcata in picioare, doar ca sa nu fie singura.

Daca tu ti-ai permis sa ne critici dur si eu mi-am permis acelasi lucru, pentru ca nu esti tu persoana care sa se dea exemplu de moralitate si integritate sufleteasca, avand in vedere atitudinea ta ipocrita si superficiala.
franziska_eu
Postat pe 7 Februarie 2012 12:00
De la: nykky, la data 2012-02-06 11:12:04doamne!!!!candam vazut mesajul tau nici nu am mai stat sa citesc mai departe asa ca nu stiu daca ai facut sau nu asta pana la urma.....sper totusi ca nu ai facut-o....eu am 17 ani si o fetita de 3 luni....nici eu nici iubitul meu nu avem servici....am aflat ca si tine ca sunt insarcinata cand eram in 3 luni.....mama ma forta sa fac avort...dar am refuzat.ne-am gandit ca ne iubim si ca vrem acest copil....e primul bebe.....problema era ca eu am astm si luasem o gramada de medicamente si facusem prostii:am fumat si am baut....cu toate astea am pastrat copilul cu riscul de a fi bolnav sau sa aiba vreun handicap....si dumnezeu m-a rasplatit pentru asta....am o fetita sanatoasa si frumoasa care s-a nascut cu 4 kg si fara absolut nici un defect....nu a facut nici colici nici nimic si nu am probleme cu ea:mananca,doarme toata noaptea si nu plange....toata lumea se imi zice ca e o minune si ca e cel mai frumos copil...si in fiecare zi am langa mine un inger care imi zambeste si ma face fericita....zilnic ii multumesc lui umnezeu ca mi-a dat intelepciune si putere sa nu fac avort si sa duc sarcina la sfarsit....acum ne ajuta parintii si multi alti prieteni cu copii...nu ne lipseste nimic....ba din contra...avem tot ce poate sa-si doreasca cineva:un inger langa noi care ne vambeste si ne pupa zilnic.... te rog sa ma anunti ce ai facut...


La varsta ta ai mai multa minte decat multe dintre femeile de pe aici, ce sustin avortul.
franziska_eu
Postat pe 7 Februarie 2012 12:19
De la: iftimie, la data 2012-02-07 13:34:40auzi moralista lu* peste prajit,vezi-ti de treaba ta sau du-te si vb singura in oglinda.esti complet pe din afara eu nu sustin avortul desteapto,eu sustin liberul arbitru,sa ne decidem singure soarta si ce facem cu corpul nostru,daca facem sau nu copii,eu am un copil si acum il astept pe al doilea,insa eu sunt casatorita si atat eu cat si sotul meu ne dorim copii,ceea ce schimba total datele problemei,ai prins ideea?nu suntem animale sa ne alaptam puii si apoi ai lasam in life(in viata)sa se descurce singuri,ai idee ce inseamna sa cresti un copil??eu le condamn pe alea care toarna cate 10 copii si apoi asteapta ajutoare cu fete senine si nevinovate.mi-e sila de acei oameni.si hai sictir ca nu imi face bine sa ma enervez


in afara de a jigni mai stii si altceva?! reciteste-ti postarea sa vezi cum te contrazici singura! spui ca faci ce vrei cu corpul tau?! oare acest drept nu-l au si celelalte femei in care "lovesti" cu atata sete?!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Februarie 2012 13:38
Fa o intrunire de familie (si parintii- atat ai lui cat si ai tai). Si cat mai repede. Iar dupa ce se va fi lamurit toata situatia- ia o decizie. Atentie nu ce vrea mama sau tata sau altcineva. Ci TU. Esti pana la urma singura care poate lua decizia, dar consulta-te si cu ceilalti, deoarece e bine sa stie. Nu te gandi in nici un caz sa faci avortul (daca asta va fi decizia) fara ca macar parintii tai sa stie. Si tine minte, oricat de fara riscuri e aceasta operatie, tot va fi un risc ca sa nu mai poti face copii, sau sa apara alte complicatii. Ca sa nu mai vorbim de constiinta ta...
Si dupa ce toate acestea vor fi trecut invata sa scrii corect.
andrei_mariancatalin
Postat pe 7 Februarie 2012 15:22
De la: franziska_eu, la data 2012-01-30 12:35:55
De la: kudika013855, la data 2012-01-29 22:21:23Imi permit sa-mi dau cu parerea,nu pt ca as vrea sa te judec sau sa iti dau sfaturi,ci pt ca sunt indignata de toate aberatiile pe care le-am citit pe marginea subiectului pe care l-ai abordat...un subiect destul de delicat,daca ne gandim ca de ceea ce vei decide acum,depinde viata ta de acum inainte...nu stiu de ce toata lumea bate moneda pe 'trauma' avortului...le-as intreba pe domnisoarele care,atat de binevoitoare,atat de sincere si in acelasi timp ironice,te indeamna sa pastrezi copilul-pe care inteleg ca ti-l doresti doar tu-oare nu e o trauma mai mare sa aduci pe lume un 'pui' nevinovat si sa nu fii in stare sa il cresti si sa iti duci la implinire. misiunea de mama?aici e problema...ca unele femei nu inteleg ca noi nu nastem 'pui',pe care doar ii alaptam,le calauzi primii pasi in viata si ii abandonam.un copil e pt toata viata!dar sa revenim la povestea ta!acum totul e frumos...creste burta,il simti cum se misca,il vezi la ecograf...dar cand o sa devina o realitate?cand o sa-ti dai seama ca la 22 esti mama singura,ca nu mai ai viata personala...te iau alte ganduri...prolema nr 2:abandonul!un pacat mai mare decat avortul,dupa parerea mea!sunt multe de speculat pe tema asta,dar concluzia este urmatoarea:greselile se platesc!si mai bine un avort,care dureaza 10min,care costa 1-3mil si nu simti nimic,nici inainte,nici in timpul,nici dupa(garantat),decat doua vieti distruse!tu stii ce e mai bine pt tine,dar gandeste-te bine ce iti doresti cu adevarat!


Oare nu ar fi mai simplu sa o sfatuiesti pe fata in cauza sa se protejeze data viitoare contra unei sarcini nedorite, nu sa o indemni sa faca avort si pe viitor?

Repet ceea ce sustin: protectie inainte de toate, salvarea unei vieti decat avort, il dai spre adoptie daca nu-ti permiti sa-l cresti, iar viata reprezinta o lupta, iar daca in viata lupti alaturi de copiii tai pentru copiii tai, viata iti va fi mai frumoasa si mai implinita, pentru ca ai pentru cine lupta.

Eu sunt pro nastere si viata, dar contra avort.




sunt convinsa ca ,cu acest suflet nobil pe care il ai ,Dumnezeu iti poarta de grija si iti v-a purta tot restul vietii !!!
Camelia_08
Postat pe 7 Februarie 2012 19:16
buna cred ca am aparut cam tarziu dar sa spune ca nici o data nu e tarziu . deci sfatul meu este sa fi calma si zambitoare tot timpu sarcini si sa nu lasi pe nime sa te supere ,sa nu plangi ,sa nu te stresezi gandeste totu la rece pt ca eu am o prietena care a trecut prin aceeasi poveste ca ata azi copilu are 2 ani si ea 21 deci atunci avea 19 mai mica ca tine ea avut grija bunicasa de copil pt ca nu a primito taicaso casa dupa ce a nascut a primito dupa 1 an si din 6 mil sau 600 lei noi mi greu asa cas plecata din tara de o vreme a crescut copilu a terminat liceu a luat bacu si e la faculta acum are 800 salar dar faptul ca a fost suparata pe perioada sarcini ia adus probleme de sanatate la bebe sa ai grija crede ca dumnezeu te va ajuta si inca ceva daca il iubesti pe tata copilului fa ceva si salveaza si relatia dintre voi spunei ca de copil ai tu grija pt ca pt un baiat de 20 de ani asta e un cosmar e copil el inca cand se va maturiza va regreta atitudinea asta cautal tu si fa ca copilu sa creasca langa amandoi parinti daca asta te face fericita daca crezi ca nu atunci nu stiu ce sa zic te rog mai da cateva detali despre ralatia ta cu el si spunene cum esti sa ai o sarcina usoara si sa fi fericita si inca ceva sa nu te superi pe mine ca spun si asta este in romania ceva asociatie de genu mama si copilu si din cate stiu te ajuta sati gasesti si de lucru .ai grija de tine
kudika496520
Postat pe 7 Februarie 2012 19:24
De la: kudika498927, la data 2012-01-17 17:09:21Buna sunt Alina si am 22 de ani,iar partenerul meu e cu 2ani mai mic.Sunt insarcinata in 3luni dar am aflat de curand.Am fost la medic si mia facut 2 teste de sarcina dar au iesit negative si miau zis ca am ceva la stomac avand stari de greata....Eu totusi am cerut si o programare la ginecolog avand dureri credeam ca am ceva la ovare.Programarea mia dato dar peste 2luni.Ccand mia venit randul si am fost in final medicul mia zis ca sunt insarcinata in 3luni.Si mia zis ca se intampla ca medici sa mai greseasca.Pentru mine un copil e foarte important si nu am fost de acord niciodata cu avortul, cel putin nu sal fac eu.Problema e ca nu am un loc de munca stabil lucrez doar la sfarsit de saptamana,iar din cand in cand cand are nevoie ma cheama si pentru mai multe zile.Tatal copilului e la facultate si e intretinut de parinti intr-o mare parte.La inceput nici nam vrut sa concep sa fac avort desi el de cand a aflat ma roaga in fiecare sa sa o fac si ca o sa putem avea copii si mai tarziu,ca acum trebuie sa termine facultatea si nu avem bani.Intr-un final ieri am decis sa incerc sa-mi fac o programare la o clinica sa incerc sa fac avort desi mie aproape imposibil si oricat ma gandesc nu pot.maine am programare o sa-mi faca un ecograf si mia zis ca dupa vedem...Desi am fost de acord sa merg sa incerc...iam zis partenerului meu ca nui promit nimic pentru ca mie foarte greu mai ales ca iam auzit inimioara si lam vazut,de atunci tot imi apare in minte...mie foarte greu si nu stiu ce sa fac chiar daca imi zis sa fac avort ca poate e mai bine si ca poate are dreptate,inima nu ma lasa.Va rog sa-mi dati un sfat! Multumesc.


pastreaza copilu!!!!! studentu o sa se bucure cand isi va tine bebelu in brate!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 8 Februarie 2012 13:13
buna, parerea mea e ca ar trebui sa pastezi copilul, am trecut si eu prin asta si asa am facut.Diferenta e ca eu aveam 19 ani. Ne-am casatorit atunci si acum am 26, un minunat baietel de 6 ani; pe langa mai am si o fetita de 4 ani si suntem foarte fericiti. Nici noi nu stam pe roze cu banii, stau cu chirie dar nu am de ce sa ma plang.Am o viata fericita cu doi copii minunati si dumnezeu le randuieste pe toate.
elizalacra
Postat pe 8 Februarie 2012 17:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infacol (impotriva colicilor) 1 De la: infacolromania 7 Septembrie 2009 22:24
proxeed plus 7 De la: kudika226898 4 August 2011 18:08
ciclu menstrual peste sarcina?? 3 De la: MissRainbow 20 Februarie 2012 16:52
sarcina in adolescenta 24 De la: fericire 1 Martie 2010 14:13
sarcina 3 De la: oxygenX 2 Martie 2011 23:41