Setari Cookie-uri

Sunt insarcinata si nu stiu ce sa fac!!!

eu sincer as vrea sa te ajut dami un id de mess sa putem vb.vreau sa te ajut cu ce pot.
kudika340942
Postat pe 22 Ianuarie 2012 16:41
dami id pe adresa mea de mail kristina.kristian@yahoo.com
kudika340942
Postat pe 22 Ianuarie 2012 16:42
citeste topicul simboluri
monreve3031
Postat pe 22 Ianuarie 2012 16:59
citeste topicul simboluri
monreve3031
Postat pe 22 Ianuarie 2012 16:59
De la: gogu69, la data 2012-01-22 12:24:09a renunta la o sarcina nu e ca si cum ai renunta la o masea...gindeste-te bine, toata viata iti va fi influentata de aceasta decizie iar tu pari puerila in gindire.....


O fiinta umana nu e o masea. Sa-ti fie rusine pentru ca gandesti astfel.
franziska_eu
Postat pe 22 Ianuarie 2012 17:02
Daca o masea poate fi inlocuita, o fiinta umana nu poate fi readusa la viata. O fiinta umana neajutorata, careia ii bate, inca din primele de viata intrauterina, inimioara si care depinde de tine, nu e o papusa stricata, de care te poti lipsi.
franziska_eu
Postat pe 22 Ianuarie 2012 17:04
De la: franziska_eu, la data 2012-01-22 17:04:54Daca o masea poate fi inlocuita, o fiinta umana nu poate fi readusa la viata. O fiinta umana neajutorata, careia ii bate, inca din primele de viata intrauterina, inimioara si care depinde de tine, nu e o papusa stricata, de care te poti lipsi.


*primele zile
franziska_eu
Postat pe 22 Ianuarie 2012 17:05
De la: kudika498927, la data 2012-01-17 17:33:43Nu am mintit pentru ca nu as avea de ce.Asa a fost chiar au iesit negativ.El nu e ca nu-si asuma responsabilitatea ci ca nu vrea copilul pentru ca iar distruge viata.Asta e ce mia zis.





ce nationalitate are iubitul tau?
petitange
Postat pe 22 Ianuarie 2012 17:24
De la: claudia_mami, la data 2012-01-22 15:28:54eu sunt mama si stiu cat de grea este alegerea ta ,nu am nici un avort si sper sa ma fereasca dumnezeu de asta - acum iti spun cat de greu este sa nu ai bani si cate iti trebuie ptr un copil ,incepand cu laptele praf ,scutece suzete,biberoane ,haine ,detergenti etc cel mai bine ar fi sa discuti cu ai tai cu ai lor si sa rezolvati problema inainte de a face o greseala dar si mentionez nu care cunva sa l nasti si sal parasesti in maternitate ,mai bine nul adu pe lume daca nul poti creste eu nu te judec insa acum trebuie sa descghideti amandoi bine ochi si sa cereti ajutor inainte sa fie prea tarziu .pup


Nimic nu este usor pe lumea asta, viata insasi reprezinta o lupta de la cap la coada. Copilul nu reprezinta o sursa de stres si de cheltuieli, un copil reprezinta o bucurie, un miracol, miracolul numit viata.

Decat s-o sfatuiesti sa avorteze, mai bine ai sfatui-o pe fata in cauza cum sa se protejeze si sa aiba grija data viitoare. De asemeni, mai bine aduci un copilas pe lume si-l dai spre adoptie unei familii iubitoare care si-ar dori sa ofere o sansa unui copilas, decat sa-l avortezi. Va rog eu din suflet nu mai dati sfaturi care incurajeaza a lua viata unui prunc nenascut. A da viata reprezinta un miracol, nu va bateti joc de acest miracol.
franziska_eu
Postat pe 22 Ianuarie 2012 17:26
parerea mea este sa-l pastrezi...pt ca in 5-6 luni ai tp sa-ti gasesti un loc de munca mai bun ..plus ca...gandeste-te ca poate n-o sa mai ai sansa asta inca o data..si poate n-o sa poti sa mai ramai insarcinata si ..atunci o sa regreti tot ...daca faci avort , e ca si cum te-ai duce sa omori un om care nu se poate apara, numai ca in cazul tau n-o sa faci puscarie, dar dpdv religios nu e bine...
maria0015
Postat pe 22 Ianuarie 2012 17:26
Buna! In legatura cu problema ta, cred ca te cam grabesti cu avortul. Si oricum e prea tarziu pentru asa ceva, copilul e prea mare. Nu te dezamagi, roaga-te la Dumnezeu si totul va fi bine. Si eu am fost cam in aceeasi situatie, am ramas insarcinata, eram somera si sotul meu nu avea loc de munca, dar ma bucur ca nu am avortat. M-am rugat lui Dumnezeu si am reusit sa mergem mai departe. In ziua in care am nascut nici nu aveam hainute pentru copil, am imbracat-o in haine pentru bebelusi de 3 luni, dar in momentul cand am iesit din maternitate verisoara mea mi-a trimis haine potrivite varstei bebelusei mele. Dumnezeu intotdeauna ajuta oamenii care se roaga Lui, asa k lupta! M-a impresionat foarte mult povestea ta pt ca oarecum ma identific cu tine si as vrea sa te ajut cumva! Mi se frange sufletul pentru ca stiu cat suferi! Iti las Id-ul meu dde mess, daca vrei sa ma contactezi sa vad cum te pot ajuta. gabi_nicolaescu@yahoo.com.
black_moon
Postat pe 22 Ianuarie 2012 17:37
pastreaza copilul ca este cea mai mare bucurie mai ales ca l-ai si vazut la ecograf,eu nu am norocul tau cu toate ca imi doresc si eu,indiferent de situatie nu il da afara pentru ca o sa-ti para rau ca ai omorat o fiinta nevinovata care nu are de ce sa plateasca pentru greselile voastre,toate problemele au o solutie si nu esti singura fata cu un copil ,sunt multe mame singure si se descurca pt ca isi doresc acel copil dar ai totusi un venit chiar daca lucrezi doar 2 zile pe saptamana,prin avort risti sa ramai stearpa adica sa nu mai poti avea niciodata copii ,gandestete bine..
kudika438801
Postat pe 22 Ianuarie 2012 18:16
pai atunci nu mai sta daca te-ai hotarat, decat sa fii o mama iresponsabila si sa te gandesti mereu ca daca nu faceai copilul ce s-ar fi intamplat, atunci asta e. Lasa sfaturile puritanelor de pe site si mergi la spital ca acolo o sa-ti faca avortul...Aveti timp mai tarziu sa mai faceti copii.
sthefi
Postat pe 22 Ianuarie 2012 18:36
De la: kudika498927, la data 2012-01-17 17:09:21Buna sunt Alina si am 22 de ani,iar partenerul meu e cu 2ani mai mic.Sunt insarcinata in 3luni dar am aflat de curand.Am fost la medic si mia facut 2 teste de sarcina dar au iesit negative si miau zis ca am ceva la stomac avand stari de greata....Eu totusi am cerut si o programare la ginecolog avand dureri credeam ca am ceva la ovare.Programarea mia dato dar peste 2luni.Ccand mia venit randul si am fost in final medicul mia zis ca sunt insarcinata in 3luni.Si mia zis ca se intampla ca medici sa mai greseasca.Pentru mine un copil e foarte important si nu am fost de acord niciodata cu avortul, cel putin nu sal fac eu.Problema e ca nu am un loc de munca stabil lucrez doar la sfarsit de saptamana,iar din cand in cand cand are nevoie ma cheama si pentru mai multe zile.Tatal copilului e la facultate si e intretinut de parinti intr-o mare parte.La inceput nici nam vrut sa concep sa fac avort desi el de cand a aflat ma roaga in fiecare sa sa o fac si ca o sa putem avea copii si mai tarziu,ca acum trebuie sa termine facultatea si nu avem bani.Intr-un final ieri am decis sa incerc sa-mi fac o programare la o clinica sa incerc sa fac avort desi mie aproape imposibil si oricat ma gandesc nu pot.maine am programare o sa-mi faca un ecograf si mia zis ca dupa vedem...Desi am fost de acord sa merg sa incerc...iam zis partenerului meu ca nui promit nimic pentru ca mie foarte greu mai ales ca iam auzit inimioara si lam vazut,de atunci tot imi apare in minte...mie foarte greu si nu stiu ce sa fac chiar daca imi zis sa fac avort ca poate e mai bine si ca poate are dreptate,inima nu ma lasa.Va rog sa-mi dati un sfat! Multumesc.
kudika173061
Postat pe 22 Ianuarie 2012 20:46
buna alina,
am citit mesajul tau, si o parte din raspunsuri, care nu prea pare sa-ti fie de folos....
Unul dintre raspunsuri iti spunea sa-l pastrezi... deoarece e pacat sa omori un sufletel.....
da intradevar e pacat, dar din cate am inteles tu nu ai un loc de munca stabil, iar tatal are studiile...
tu spui ca nu vrei sa omori copilul, dar daca il faci ce poti sa-i oferi? (avand in vedere situatia ta actuala)
gandestete la viitorul copilului, il aduci pe lume, ce poti sa oferi? un copil nu poti sa-l faci si sa nu fi pregatita pentru el, adica are nevoie de timp afectiune educatie, sa nu mai vorbesc de cele fizice(scutece, papa, asta doar cand e mic, urmeaza imbracaminte jucarii, si asa mai departe).
Cat de mult va suferi acel copil daca il aduci acum pe lume? stiu ca nu ti se pare corect, dar crezi in mai putin de 6 luni iti poti gasi un loc de munca stabil? dupa care urmeaza pensia pt copil, cu ce crezi ca te va ajuta 200 lei?
iar daca totusi te hotaresti sa-l pastrezi ia si in considerare sentimentele tatalui, propabil se va simti nevoit sa ramana alaturi de tine si (DOAMNE FERESTE) poate ajunge sa aiba resentimente fata de tine, poate chiar si de copil....
E decizia ta ce faci, sper doar ca vei lua in considerare mai degraba viitorul decat prezentul....
Sper ca raspunsul meu te ajuta, si sper ca modul meu de a provi lucrurile nu te ofenseaza..
Mult noroc alina
mysy5ive
Postat pe 22 Ianuarie 2012 20:47
Fata draga nu fi trista! alege ...copilul !
kudika173061
Postat pe 22 Ianuarie 2012 20:48
Nu renunta la bebe. E cela mi minunat lucru care ti se putea intampla, desi in cel mai rau moment al vietii. Intr-un fel sau altul, te va ajuta Doamne-Doamne sa-l cresti. Nu renunta, nu vei putea niciodata sa te ierti. El nu e vinovat,lasa-l si mai vb peste 2-3 ani, sa-mi spui ce bucurii iti face fetisoara aia mica si zambitoare.
Nu renunta la el....
Alina
alinutzalove_grace
Postat pe 22 Ianuarie 2012 21:41
Nu, nu o face ca iti va parea rau. Si eu am fost in situatie ca tine, fara un serviciu ambii, dar ne-am incurajat unul pe altul, ne-am casatorit, am nascut o fetita frumusica de care acum sunt mindra. Am trecut prin foarte multe greutati, dar cu iubirea le-am invins. Acum am 29 de ani, dar cind s-a intimplat aveam si eu 22 si acum chiar ne dorim un alt copil dar nu vine, asa ca pastreaza ceea ce ti-a dat Dumnezeu acum si nu te uita la greutati.
kudika469289
Postat pe 22 Ianuarie 2012 22:48
vinde copilul
FUT_FRUMOS
Postat pe 22 Ianuarie 2012 22:52
ma bucur pentru tine ca nu ai facut avort, felicitari pentru curajul care l-ai avut. nu te teme si mergi inainte cu gandul la ajutorul lui Dumnezeu si al Maicutei Domnului ssi vei vedea ca ce este acum greu si innegurat maine va fi usor si innsorit. si daca vei avea nevoie de ajutor vreodata fie material fie spiritual nu ezita sa ma contactezi... Doamne ajuta
anishk_maia
Postat pe 22 Ianuarie 2012 23:55
Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare cu trei ani in urma. La 21 de ani, dupa ce am terminat facultatea, am ramas insarcinata, dar iubitul meu nu-si dorea copii. Inca de pe vremea cand sarcina era o simpla banuiala (nimic cert), mi-a sugerat sa fac avort. Din acel moment, relatia noastra s-a racit. In scurt timp am pus capat relatiei si viata mea a mers mai departe si fara el. Acum sunt fericita mamica a unei fetite de un anisor si noua luni pe care o iubesc enorm. Nu am renuntat la visul meu de a deveni mama si am luptat pentru viata fiicei mele, crescand-o absolut singura. Iubitul meu nu se gandise nici o clipa ca as fi putut pastra sarcina. A aflat abia acum cateva luni de existenta fiicei lui. A indragit-o imediat. Ea e printesa lui si acum suntem o familie completa si fericita. Un copil nu e o jucarie; implica foarte multa responsabilitate (de care fug majoritatea barbatilor, fie tineri, fie maturi). Dar avortul nu e o solutie pentru a scapa de responsabilitati, fiindca presupune riscuri uriase.
Iustina_Harco
Postat pe 23 Ianuarie 2012 01:46
Draga Alina,
Am mai citit o parte din mesajele postate si am descoperit multe persoane care nici nu stiu sa scrie bine romaneste, dar se intrec in a te descuraja sa pastrezi copilul. Nu zic ca nu e greu sa cresti un copil in ziua de azi, dar oamenii astia care se intrec in sfaturi parca ar vorbi de un lucru imposibil. Eu am reusit sa imi cresc copilul singura (si sa cresc si eu odata cu el!) cu un venit de doar 800 lei. Si am platit din venitul asta si rate la Provident ca a trebuit sa ii fac copilului botezul si nu am scos mai nimic, doar i-am facut fiicei mele obiceiul. N-am avut-o nici pe mama langa mine ca sa ma ajute; a fugit de ideea de a fi bunica. Am fost doar eu si fiica mea. Nu e deloc imposibil sa cresti un copil. Trebuie doar sa iti asculti instinctele materne. Si sa crezi in Dumnezeu, ca EL are intotdeauna grija de oamenii buni.
Cu prietenie,
Iustina Harco (scriitoare).
Iustina_Harco
Postat pe 23 Ianuarie 2012 02:21
Nu am dedus ca prietenul ar avea vreo intentie clara de a te sustine. Parintii tai ce parere au? Sfatul lor este sigur mai de pret decat al meu sau al oricui.
kudika461026
Postat pe 23 Ianuarie 2012 08:27
De la: sthefi, la data 2012-01-22 18:36:21pai atunci nu mai sta daca te-ai hotarat, decat sa fii o mama iresponsabila si sa te gandesti mereu ca daca nu faceai copilul ce s-ar fi intamplat, atunci asta e. Lasa sfaturile puritanelor de pe site si mergi la spital ca acolo o sa-ti faca avortul...Aveti timp mai tarziu sa mai faceti copii.


Faptul ca aparam viata unui copil nevinovat nu o facem din puritanism. Mai mult ca sigur ca tu nu cunosti ce-i aceea iubire si respect pentru viata...
franziska_eu
Postat pe 23 Ianuarie 2012 08:31
De la: Iustina_Harco, la data 2012-01-23 02:21:46Draga Alina,
Am mai citit o parte din mesajele postate si am descoperit multe persoane care nici nu stiu sa scrie bine romaneste, dar se intrec in a te descuraja sa pastrezi copilul. Nu zic ca nu e greu sa cresti un copil in ziua de azi, dar oamenii astia care se intrec in sfaturi parca ar vorbi de un lucru imposibil. Eu am reusit sa imi cresc copilul singura (si sa cresc si eu odata cu el!) cu un venit de doar 800 lei. Si am platit din venitul asta si rate la Provident ca a trebuit sa ii fac copilului botezul si nu am scos mai nimic, doar i-am facut fiicei mele obiceiul. N-am avut-o nici pe mama langa mine ca sa ma ajute; a fugit de ideea de a fi bunica. Am fost doar eu si fiica mea. Nu e deloc imposibil sa cresti un copil. Trebuie doar sa iti asculti instinctele materne. Si sa crezi in Dumnezeu, ca EL are intotdeauna grija de oamenii buni.
Cu prietenie,
Iustina Harco (scriitoare).


Doamna, va admir pentru sufletul dumneavoastra! Multa fericire si multe bucurii va doresc, atat dumneavoastra, cat si fetitei!
franziska_eu
Postat pe 23 Ianuarie 2012 08:33
Draga mea, cit nu ar fi de greu e bine sa faci un copil. Timpul le rezolva pe toate. Copilul te va mobiliza sa-ti gasesti lucru sa-ti faci tot si sa reusesti in viata. Imagineazati situatia in care faci avort. Trece un timp, te aranjezi la un lucru stabil, te casatoresti, iti iubesti barbatul dar cind sunteti deja gata pentru a avea un copil, tu afli ca nu poti. Sa nu poti avea copii e o tragedie pentru femeie. Sa te cuplezi cu cineva mai mic decit tine a fost incorect dar nu e cea mai rea situatie. Iubitul tau e singur un copil care nu stie ce-i cu el. E speriat. Tu trebuie sa fii matura, sa faci niste calcule sa vezi ce si cit o sa te coste si sa vorbesti cu ai tai. Cu parintii lui tot. Ar trebui sasi asume responsabilitate daca a facut pasul. No sa fii doar tu mama. Toti au momente grele in viata dar cu curaj le depasesti.. Eu cred ca atunci cind o sa tii copilu in brate o sa fii foarte fericita. :) Multa bafta...!
kudika_444
Postat pe 23 Ianuarie 2012 09:24
e cam tarziu sa faci avort acum la 3 luni dar nu imposibil.cu cativa ani in urma si eu am facut unul,insa la o luna jumate cand nu sunt foarte dezvoltate simturile materne si nu prea am remuscari,ce sa ne ascundem dupa deget,milioane de femei fac asta zilnic,insa sa revin la momentul cu avortul,era o fata tanara tot in 3 luni si cand a intrat saracuta in salon si a inceput chiuretajul urla de parca era in sala de tortura,ideea este ca daca te decizi sa faci avortul cred ca trebuie sa te pregatesti psihic pt ce e mai rau.in fine,daca e sa imi dau si eu o parere,aia ar fi sa pastrezi copilul pt sanatatea ta,iar cu timpul o sa iesi la liman si dpdvd financiar,daca esti o fire ambitioasa o sa razbesti cu sau fara ajutorul tatalui sau parintilor tai.apropo de tata,da-l la garla daca nu vrea copilul cea mai grea pedeapsa a lui peste ani va fi dispretul vostru.bafta si fruntea sus,pt altii e si mai greu gandeste-te la asta
iftimie
Postat pe 23 Ianuarie 2012 10:21
De la: franziska_eu, la data 2012-01-22 01:04:27
De la: aly_s, la data 2012-01-21 17:41:48Imi pare bine sincer ca ai decis sa pastrezi copilul, esti atat de norocoasa... nici nu iti poti imagina, eu vreau sa am, incerc si nu reusesc...iar tu...tu ai in tine o bucatica de lumina, un suflet mic, ce curand iti va umple viata de zambete, gagureli. Cand il vei tine in brate, vei sti de ce ai luat decizia asta. Va fi greu pentru ca oriunde este greu la inceput, vei invata sa ai grija de el, sa il iubesti, va invata si el sa te accepte asa cu esti, te va umple cu atata dragoste, cea mai pura dragoste. Fi cu capul pe umeri, gandeste de acum inainte pentru 2 si bucura-te de copil.


Vei avea si tu candva copilasul tau, draga mea, sunt convinsa de asta, totul e sa pastrezi speranta vie. Sa ne anunti cand vei avea un prunc!


Imi mentin speranta pentru ca pe langa umblatul pe la medici si a face tot ceea ce se poate sa pot avea un bebe numai asta mi-a mai ramas.Cu alte cuvinte acum se pare ca o doctorita poloneza mi-ar putea rezolva problema, dar mai am ccateva analize de parcurs si untratament. Merci de urari.
aly_s
Postat pe 23 Ianuarie 2012 20:06
Draga mea m-a impresionat povestea ta si nu am curaj sa-ti dau nici-un sfat ,e o situatie foarte delicata dar daca familia ta te-ar putea ajuta,prietenul tau ar muncii si el chiar daca e student ,poate ati putea sa-l asteptati pe cel mic,sti la noi e vorba aia unde maninca 2 sau 3 mai poate minca inca unu,si in acelas timp e o mare raspundere pe care daca nu va puteti asuma,e mai grav sa-l abandonezi mai tirziu,daca as fi mama ta te-as incuraja sa-l faci si m-as implica. Dumnezeu sa-ti calauzeasca pasii si sa-ti lumineze mintea,si sa scoata in drumul tau ajutorul de care ai nevoie.
kudika091279
Postat pe 23 Ianuarie 2012 20:41
Poate ca ar trebui sa sti ce vrei u pt tine! Ai avut chisturi iar acum ai un copil, unele nu-i pot avea din cauza chisturilor. un avort la o sarcina atat de inaintata poate avea urmari asupra ta. U spui ca nu o poti face! Chiar dk el iti spune ca nu vrea sa ii distrugi viata, viata ta oricum va fi cu constiinta incarcata!! Si mereu iti va parea rau. Cand il va vedea poate sufletul lui nu va mai fi asa de rece. Se poate angaja chiar dk e la facultate.
ACTIONEAZA CUM ITI SPUNE TIE INIMA NU CE ITI SPUNE LUMEA!!!! PT CA U STI CAT ESTI DE TARE SA TRECI SAU NU PESTE UN AVORT, POATE CU TATAL COPILULUI LANGA TINE SAU FARA EL. ACUM ITI POATE ZICE CA VA FI LANGA TINE CAND FACI AVORTUL SAU DUPA, DAR NU STI CE REACTIE VA AVEA, DUPA CE IL VEI FACE SI POATE SE DESPARTE DE TINE SI ATUNCI AI SA TRECI SINGURA PRIN SOCUL ASTA. ORICUM MEREU TE VEI GANDI LA ACEL COPIL DK VEI FACE AVORT! MERGI LA BISERICA ZILELE ASTEA PANA TE DUCI LA DR. DUMNEZEU EXISTA SI NU DA UNUI OM MAI MULT DECAT POATE DUCE!!! ITI UREZ MULT NOROC SI ESTI DESTUL DE MATURA INCAT SA IL FACI. IA-L SI PE TATAL COPILULUI LA DR LA URMATOARE ECOGRAFIE POATE ATUNCI CAND II AUDE INIMA SE SCHIMBA SITUATIA. SI NU TE GANDI LA PARINTI.......DECAT SA TRECI PRIN ASA CEVA DE GREU MAI BN TE DUCI SI LE SPUI PRIN CE TRECI. PARINTII SUNT LANGA NOI, CHIAR DK NE-AU BATUT CAND ERAM MICI, CHIAR DK NU NE PUTEAU CUMPARA DULCIURILE SI JUCARIILE CARE LE VROIAM PT CA NU SI LE PERMITEAU.,,,,DAR ERAU LANGA NOI!!! SI NE-AU CRESCUT ASA CUM AU PUTUT!!!
Paula987
Postat pe 23 Ianuarie 2012 23:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna fetele 1 De la: healthy015462 25 Aprilie 2010 22:49
fertilizarea in vitro 15 De la: roz5blue6lila7 17 Decembrie 2010 13:40
Tratament medical la domiciliul pacientului 7 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:22
Operatie Szeget 1 De la: kudika316991 26 August 2010 13:44
Uter fibromatos 26 De la: kudika226898 10 Noiembrie 2011 16:16