Setari Cookie-uri

Sunt insarcinata si nu stiu ce sa fac!!!

Buna...nu am facut avort, nu am putut.Am vorbit impreuna cu parintii lui,dar far nici un rezultat pentru ca ei sunt de acor cu fiul lor,nau facut decat sa sara toti cu guar pe mine sa fac avort,sa ma gandesc la fiul lor ca ias distruge viata si sa nu mai gandesc atat cu sentimente..ca asta o sa treaca....Eu iam zis lui ca daca nu ma vrea cu tot cu copil si daca nu vrea sa-i fie tata,sa ma uite pentru totdeauna...se pare ca asta a si facut ca nu ma mai cautat...Iar din cate am vazut dragostea lui na fost prea mare....Va multumesc pentru sfaturi.
kudika498927
Postat pe 19 Ianuarie 2012 14:13
Ai sa vezi ca Dzeu va avea grija de voi,sa nuti para rau!!!
Titanika
Postat pe 19 Ianuarie 2012 21:51
---------ASTEAPTA--------
monreve3031
Postat pe 20 Ianuarie 2012 12:14
De la: kudika498927, la data 2012-01-19 14:13:01Buna...nu am facut avort, nu am putut.Am vorbit impreuna cu parintii lui,dar far nici un rezultat pentru ca ei sunt de acor cu fiul lor,nau facut decat sa sara toti cu guar pe mine sa fac avort,sa ma gandesc la fiul lor ca ias distruge viata si sa nu mai gandesc atat cu sentimente..ca asta o sa treaca....Eu iam zis lui ca daca nu ma vrea cu tot cu copil si daca nu vrea sa-i fie tata,sa ma uite pentru totdeauna...se pare ca asta a si facut ca nu ma mai cautat...Iar din cate am vazut dragostea lui na fost prea mare....Va multumesc pentru sfaturi.


Ai luat cea mai buna hotarare din viata ta, te asigur de asta. Te felicit din tot sufletul pentru hotararea ta! Mi-ar placea ca atunci cand se va naste copilasul sa-ti pot trimite un pachetel pentru el. Sper sa ne anunti cand va fi momentul si voi fi alaturi de tine, nu numai sufleteste, ci si cu mici cadouri pentru puiul tau!
franziska_eu
Postat pe 20 Ianuarie 2012 12:17
renunta la a-ti mai da importanta. renunta la a mai spune cuvinte care ranesc !
monreve3031
Postat pe 20 Ianuarie 2012 12:26
De la: kudika498927, la data 2012-01-19 14:13:01Buna...nu am facut avort, nu am putut.Am vorbit impreuna cu parintii lui,dar far nici un rezultat pentru ca ei sunt de acor cu fiul lor,nau facut decat sa sara toti cu guar pe mine sa fac avort,sa ma gandesc la fiul lor ca ias distruge viata si sa nu mai gandesc atat cu sentimente..ca asta o sa treaca....Eu iam zis lui ca daca nu ma vrea cu tot cu copil si daca nu vrea sa-i fie tata,sa ma uite pentru totdeauna...se pare ca asta a si facut ca nu ma mai cautat...Iar din cate am vazut dragostea lui na fost prea mare....Va multumesc pentru sfaturi.

Felicitari pentru sarcina desi din cate am citit nu era tocmai momentul cel mai potrivit.Ma bucur si te felicit ca ai luat hotatarea de a pastra sarcina in ciuda faptului ca prietenul tau te-a abandonat si pe tine si pe copilas.
Un copil nu iti distruge viata,din contra iti lumineaza viata ,orcat de greu iti va fi, acel copilas va fi langa tine si zambetul lui iti va da putere sa mergi mai departe.Sa-ti dea D-zeu.o sarcina usoara,sa ai un puiut sanatos si tie multa putere sa-l cresti si sa-l educi.
Piscolinoo
Postat pe 20 Ianuarie 2012 14:43
Draga mea - ai luat o decizie inteleapta nu-mi ramane decat sa te felicit pentru ceea ce ai facut. Cat despre asa zisul iubit, mai mult ca sigur in aceasta perioada este influentat de parinti lui care de asemenea nu-si doresc acest copil...insa cu timpul se vor interesa de copilul tau - o sa vezi daca nu ei cel putin tatal ...daca tu consideri ca nu te iubeste destul de mult lasa-l si mergio inainte. Inceputul o sa-ti fie mai greu dar bucuriile vor incepe sa apara in momentul in care micutul tauu se naste si incepe sa creasca si mai mari bucuri vei avea in momentul in care vei intalni pe cineva sa te iubeasca cu adevarat si crede-ma sa nu te gandesti ca acest copil va fi o piedica ci nicidecum....fostul meu prieten in momentul de fata vorbeste cu o fata care a patit la fel ca tine si se inteleg foarte bine ...adevarul este ca in acel moment iti vei da seama si vei putea sta linistita ca ti-ai gasit un barbat adevarat - iar pana la urma vei avea o viata implinita.

Imi doresc sa fi fericita
kudika_nikole
Postat pe 20 Ianuarie 2012 20:22
Imi pare bine sincer ca ai decis sa pastrezi copilul, esti atat de norocoasa... nici nu iti poti imagina, eu vreau sa am, incerc si nu reusesc...iar tu...tu ai in tine o bucatica de lumina, un suflet mic, ce curand iti va umple viata de zambete, gagureli. Cand il vei tine in brate, vei sti de ce ai luat decizia asta. Va fi greu pentru ca oriunde este greu la inceput, vei invata sa ai grija de el, sa il iubesti, va invata si el sa te accepte asa cu esti, te va umple cu atata dragoste, cea mai pura dragoste. Fi cu capul pe umeri, gandeste de acum inainte pentru 2 si bucura-te de copil.
aly_s
Postat pe 21 Ianuarie 2012 17:41
De la: kudika498927, la data 2012-01-19 14:13:01Buna...nu am facut avort, nu am putut.Am vorbit impreuna cu parintii lui,dar far nici un rezultat pentru ca ei sunt de acor cu fiul lor,nau facut decat sa sara toti cu guar pe mine sa fac avort,sa ma gandesc la fiul lor ca ias distruge viata si sa nu mai gandesc atat cu sentimente..ca asta o sa treaca....Eu iam zis lui ca daca nu ma vrea cu tot cu copil si daca nu vrea sa-i fie tata,sa ma uite pentru totdeauna...se pare ca asta a si facut ca nu ma mai cautat...Iar din cate am vazut dragostea lui na fost prea mare....Va multumesc pentru sfaturi.


Tu oricum stai linistita, il poti oricand da in judecata pentru stabilirea paternitstii si pentru pensie alimentara.
Armain
Postat pe 21 Ianuarie 2012 21:32
De la: kudika498927, la data 2012-01-17 17:09:21Buna sunt Alina si am 22 de ani,iar partenerul meu e cu 2ani mai mic.Sunt insarcinata in 3luni dar am aflat de curand.Am fost la medic si mia facut 2 teste de sarcina dar au iesit negative si miau zis ca am ceva la stomac avand stari de greata....Eu totusi am cerut si o programare la ginecolog avand dureri credeam ca am ceva la ovare.Programarea mia dato dar peste 2luni.Ccand mia venit randul si am fost in final medicul mia zis ca sunt insarcinata in 3luni.Si mia zis ca se intampla ca medici sa mai greseasca.Pentru mine un copil e foarte important si nu am fost de acord niciodata cu avortul, cel putin nu sal fac eu.Problema e ca nu am un loc de munca stabil lucrez doar la sfarsit de saptamana,iar din cand in cand cand are nevoie ma cheama si pentru mai multe zile.Tatal copilului e la facultate si e intretinut de parinti intr-o mare parte.La inceput nici nam vrut sa concep sa fac avort desi el de cand a aflat ma roaga in fiecare sa sa o fac si ca o sa putem avea copii si mai tarziu,ca acum trebuie sa termine facultatea si nu avem bani.Intr-un final ieri am decis sa incerc sa-mi fac o programare la o clinica sa incerc sa fac avort desi mie aproape imposibil si oricat ma gandesc nu pot.maine am programare o sa-mi faca un ecograf si mia zis ca dupa vedem...Desi am fost de acord sa merg sa incerc...iam zis partenerului meu ca nui promit nimic pentru ca mie foarte greu mai ales ca iam auzit inimioara si lam vazut,de atunci tot imi apare in minte...mie foarte greu si nu stiu ce sa fac chiar daca imi zis sa fac avort ca poate e mai bine si ca poate are dreptate,inima nu ma lasa.Va rog sa-mi dati un sfat! Multumesc.



Draga mea,problema pe care o ai ,este prea intima si personala pentru a ti se da un sfat util in astfel de situatii!Decizia finala ,o poti lua numai tu,impreuna cu iubitul tau si nimeni altcineva!!!Eu,una,nu iti dau niciun sfat!!!Delicatetea situatiei imi impune abtinerea in comentariu!!Numai tu hotarasti asupra acestui aspect!Intreruperile de sarcini sunt actiuni independente ,dar cu implicatii majore in viata celei in cauza!
MissRainbow
Postat pe 21 Ianuarie 2012 21:44
De la: monreve3031, la data 2012-01-20 12:26:54renunta la a-ti mai da importanta. renunta la a mai spune cuvinte care ranesc !


sfatul asta da-ti-l tie insati!
franziska_eu
Postat pe 22 Ianuarie 2012 01:02
De la: aly_s, la data 2012-01-21 17:41:48Imi pare bine sincer ca ai decis sa pastrezi copilul, esti atat de norocoasa... nici nu iti poti imagina, eu vreau sa am, incerc si nu reusesc...iar tu...tu ai in tine o bucatica de lumina, un suflet mic, ce curand iti va umple viata de zambete, gagureli. Cand il vei tine in brate, vei sti de ce ai luat decizia asta. Va fi greu pentru ca oriunde este greu la inceput, vei invata sa ai grija de el, sa il iubesti, va invata si el sa te accepte asa cu esti, te va umple cu atata dragoste, cea mai pura dragoste. Fi cu capul pe umeri, gandeste de acum inainte pentru 2 si bucura-te de copil.


Vei avea si tu candva copilasul tau, draga mea, sunt convinsa de asta, totul e sa pastrezi speranta vie. Sa ne anunti cand vei avea un prunc!
franziska_eu
Postat pe 22 Ianuarie 2012 01:04
parerea mea este sa pastrezi sarcina,s-ar putea mai tarziu sa regreti foarte tare...si faptul ca i-ai auzit inimioara...o sa o auzi toata viata dc faci avort....eu am facut un avort tot la varsta ta,eram amandoi studenti si tot asa povestea ca nu ne vom descurca,stam si in camin...si acum dupa 20 de ani singura mea sansa sa am un copil e adoptia...de atunci nu am mai ramas insarcinata si am facut n tratmente

Putere multa!
balantabuc
Postat pe 22 Ianuarie 2012 07:13
Draga mea draga...
tu stii ce cumplit este avortul pentru tine ... dar mai ales pentru sufletelul ala pe care-l porti in pantece? Tu stii ca la trei luni fatul trebuie mai intai omorat iar apoi extras??? Uneori se injecteaza o substanta in placenta iar fatul moare in 3, 4 zile... Gandeste-te la ce chinuri ingrozitoare il supui... Daca, asa cum spuneai tu, nu-ti permiti sa-l cresti ei bine, da-l spre adoptie... Sunt atatea familii care-si doresc cu disperare un copil si care ar da probabil orice sa fie in locul tau... Este mare pacat de la Dumnezeu... Un copil este o minune... gandeste-te doar la inimioara lui mica cum bate...
Un medic ginecolog a filmat unul dintre avorturile pe care le-a facut de-a lungul carierei, iar la sfarsitul operatiei cand a vizonat filmarea a ramas socat cand a vazut ca fatul incerca sa se indeparteze cat mai mult de chireta care-i taia placenta... Chiar daca era foarte mic sistemul lui de autoaparare functiona perfect! Dupa acea intamplare medicul a refuzat sa mai faca avorturi... Nu-l omori!!! O sa traiesti cu regretul asta pentru tot restul vietii tale indiferent daca vei mai avea alti copii sau nu!!!
Du-te la preot si spovedeste-te! Dumnezeu iti va ajuta sa iei o decizie buna!
Doamne ajuta!
vara2009
Postat pe 22 Ianuarie 2012 07:44
Buna,un copil e un dar de la dumnezeu...nu face asta,scz.k vb.in numele iubitului tau dar el nu vrea sa se lege la cap nici cu tn.nici cu bebe de asta vb.asa,insa tu poti face fata..o sa-ti cresti copilul si daca vrea sa participe si el bine dk nu iar bine,NU O FACE......
soareanamariadaniela
Postat pe 22 Ianuarie 2012 09:35
Draga mea, daca Dumnezeu ti-a trimis o asa minunatie, de ce sa renunti la el ? poate ca o sa iti fie greu la inceput dar ai sa vezi cat este de minunat cand va incepe sa miste, sa simti puiul ce creste in burtica ta, ca mai apoi sa ai satisfactia sa il ti in brate , sa il alaptezi, sa ii auzi gangurelile, sa iti spuna "mama", si sa il inveti sa iubeasca viata...toate asta merita efortul de acum. Scrie-mi te rog pe mess morar_mihaela2007, mi-ar face placere sa iti pot fi alaturi.
mhaela_morar
Postat pe 22 Ianuarie 2012 09:43
Buna,
Un copil este o binecuvantare.Nimeni pe lumea asta nu trebuie sa-si asume resposabilitatea pentru lucrurile pe care le faci tu, tu esti singura care trebuie sa fie responsabila.Copilul tau nu trebuie sa plateasca greselile tale.Asadar, decizia cred ca iti apartine, eu zic sa excluzi dorintele tatalui, nu el poarta copilul, nu se poate pune in pielea ta ca sa stie cum te simti in astfel de cazuri.
Esti la o varsta destul de matura, iti poti lua un job si poti deveni foarte responsabila in cresterea copilului tau.
Iti doresc sanatate si un copil cat mai sanatos si frumos,
Iulia
borgovaniulia
Postat pe 22 Ianuarie 2012 09:54
Este cam egoist iubitul tau....se gandeste la ce este bine pt el,dar la ceeea ce este bine pt tine?Alege ceea ce simti ca trebuie sa faci!!!
kudika396599
Postat pe 22 Ianuarie 2012 10:13
pentru inceput, copilasul ti-a aratat ca nu te puteai baza pe iubitul tau si nici pe familia lui. sa vedem cum este cum parintii tai. un copil iti schimba viata in totalitate. si te vei distra copios. iti va selecta prietenii si vei ramane cu cei care te iubesc cu adevarat. bafta multa. o sa reusesti o sa vezi. ps: varul meu e inragostit de o fata care are un copil si sunt asa de fericiti... nu ai idee ce bucurosi sunt.
di_art
Postat pe 22 Ianuarie 2012 11:46
dar esti pregatita sa-l cresti singura..fara implicarea iubitului?
ca la asta se ajunge
AdrIanalove22
Postat pe 22 Ianuarie 2012 11:55
a renunta la o sarcina nu e ca si cum ai renunta la o masea...gindeste-te bine, toata viata iti va fi influentata de aceasta decizie iar tu pari puerila in gindire.....
gogu69
Postat pe 22 Ianuarie 2012 12:24
NU FACE AVORT!!....UN COPIL E UN DAR DE LA DUMNEZEU!!!!!.......................SI APOI,RISTI SA NU MAI POTI FACE ALTI COPII!!!!!!!!!!!!!!!!......................TE VEI DESCURCA CUMVA, DAR, GANDESTE-TE CA UCIZI O FIINTA VIE DIN BURTA TA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
marika_maria
Postat pe 22 Ianuarie 2012 13:45
BRAVO!!..FELICITARI!!...DUMNEZEU VEDE ASTA SI TE VA AJUTA!!!!
marika_maria
Postat pe 22 Ianuarie 2012 13:48
De la: kudika498927, la data 2012-01-19 14:13:01Buna...nu am facut avort, nu am putut.Am vorbit impreuna cu parintii lui,dar far nici un rezultat pentru ca ei sunt de acor cu fiul lor,nau facut decat sa sara toti cu guar pe mine sa fac avort,sa ma gandesc la fiul lor ca ias distruge viata si sa nu mai gandesc atat cu sentimente..ca asta o sa treaca....Eu iam zis lui ca daca nu ma vrea cu tot cu copil si daca nu vrea sa-i fie tata,sa ma uite pentru totdeauna...se pare ca asta a si facut ca nu ma mai cautat...Iar din cate am vazut dragostea lui na fost prea mare....Va multumesc pentru sfaturi.


Draguto, mai e o intrebare... de cat timp era iubitul tau? gandeste-te bine ca acest copil iti va afecta toata viata, ai 22 de ani, si eu am tot atat, dar am avut ceva probleme de sanatate, acum iau pastile contraceptive, dar crede-ma ca un baiat care chiar ar tine la tine nu te-ar parasi pentru ca ii porti copilul. Iarta-ma, dar este un mare, MARE BOU! ok, are 20 de ani, nu gandeste ca tine, dar serios acum... nici tu nu cred ca poti sa cresti un bebe singura. daca nu ai sprijin din partea nimanui. E greu! Sunt impotriva avortului pentru ca afecteaza psihic mama, dar pot aparea si sechele fiziologice. Pe de alta parte, in stadiul asta, inafara de faptul ca este impotriva religiei sa faci lucrul asta, acel copil nu are discernamant. Dar mai tarziu va avea. Si va avea nevoie de mancare, scutece, ingrijire medicala, educatie... ai timp? esti dispusa? Daca nu ai o situatie financiara care sa poata sustine cresterea unui copil, ai mare grija si mai gandeste-te. Fara o alimentatie corespunzatoare, vei avea problemute. Sa va dea Dumnezeu sanatate, dar mi-e mila de tine. Cat despre TATIC... un copil de 20 de ani cu gandirea asta nu poate creste un alt copil. Iar pe prieteni nu te baza. serios... Sper ca ai un job stabil si niste parinti care sa te sustina. Iti urez multa bafta in continuare!
Kittyh
Postat pe 22 Ianuarie 2012 13:55
De la: kudika498927, la data 2012-01-17 17:09:21Buna sunt Alina si am 22 de ani,iar partenerul meu e cu 2ani mai mic.Sunt insarcinata in 3luni dar am aflat de curand.Am fost la medic si mia facut 2 teste de sarcina dar au iesit negative si miau zis ca am ceva la stomac avand stari de greata....Eu totusi am cerut si o programare la ginecolog avand dureri credeam ca am ceva la ovare.Programarea mia dato dar peste 2luni.Ccand mia venit randul si am fost in final medicul mia zis ca sunt insarcinata in 3luni.Si mia zis ca se intampla ca medici sa mai greseasca.Pentru mine un copil e foarte important si nu am fost de acord niciodata cu avortul, cel putin nu sal fac eu.Problema e ca nu am un loc de munca stabil lucrez doar la sfarsit de saptamana,iar din cand in cand cand are nevoie ma cheama si pentru mai multe zile.Tatal copilului e la facultate si e intretinut de parinti intr-o mare parte.La inceput nici nam vrut sa concep sa fac avort desi el de cand a aflat ma roaga in fiecare sa sa o fac si ca o sa putem avea copii si mai tarziu,ca acum trebuie sa termine facultatea si nu avem bani.Intr-un final ieri am decis sa incerc sa-mi fac o programare la o clinica sa incerc sa fac avort desi mie aproape imposibil si oricat ma gandesc nu pot.maine am programare o sa-mi faca un ecograf si mia zis ca dupa vedem...Desi am fost de acord sa merg sa incerc...iam zis partenerului meu ca nui promit nimic pentru ca mie foarte greu mai ales ca iam auzit inimioara si lam vazut,de atunci tot imi apare in minte...mie foarte greu si nu stiu ce sa fac chiar daca imi zis sa fac avort ca poate e mai bine si ca poate are dreptate,inima nu ma lasa.Va rog sa-mi dati un sfat! Multumesc.


Buna, hai sa ne luam de mana si sa avem bebe impreuna. Si eu am ramas mai devreme decat ma asteptam, dar am decis sa il pastrez. Imi va fi greu, eu nu am serviciu, el lucreaza ca sa ma intretina pe mine si pe parintii lui, apoi trebuie sa fac de 2 ori pe an calatorii dus-intors inafara, deci sa punem si cca 900 euro pe bilete de avion, tot din banii lui. Este o viata si cand am ramas nici nu m-am gandit sal dau afara i-am zis "Ori ne descurcam cumva, ori ma descurc eu si tu pleci din ecuatie." Dupa 30 de secunde de gandire intensa mi-a zis ca abia asteapta sa fie tatic. Dar eu am fost sigura ca si fara el m-ar fi sustinut parintii. Cine te iubeste te va ajuta sa mergi mai departe si e pacat sa omori acea viata, este decis deja daca va fi fata sau baiat, inima ii bate si simte ce simti tu. La 3 luni s-ar putea sa ai probleme de sanatate dupa avort e deja maricel. Sunt sigura ca si familia ta te va ajuta daca vrei sa-l ti. Este dreptul tau de a fii mama si un barbat nu poate decide pentru ceva de care el nu va avea parte niciodata. NU STIE CUM E!
mikystix
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:37
Ma bucur ptr decizia care ai luat-o.iti urez o sarcina usoara si .sper ca totul sa iasa cu bne.Daca vrei sa vbim mai multe si te pot ajuta in vreun fel nu ezita.si eu am un baietel de 18 luni si nu-ti pot spune cat ma bucur ca-l am. iti las adresa mea andradanic@yahoo.com bafta si multi pupici!!
uatikeij
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:52
buna,imi pare rau ca trebuie sa treci prin starea aceasta dar asta e realitatea...si au am avut un avort la 19 ani,nu am vrut dar nu aveam cum ca imi era foarte rau si aveam examenul de bac..acum am 21 de ani si consider ca e corecta decizia mea. cel mai bine este sa faci avort ca sa nu te chinui in viitor...asa este lumea moderna...dar pe viitor fii mai grijulie,sa nu se mai intample
ioneladivina
Postat pe 22 Ianuarie 2012 15:20
buna!am citit topincul tau,si cred ca trebuie sa va gandti f bn,k nu e asa usor....sunt multe in joc
aly_blue
Postat pe 22 Ianuarie 2012 15:27
eu sunt mama si stiu cat de grea este alegerea ta ,nu am nici un avort si sper sa ma fereasca dumnezeu de asta - acum iti spun cat de greu este sa nu ai bani si cate iti trebuie ptr un copil ,incepand cu laptele praf ,scutece suzete,biberoane ,haine ,detergenti etc cel mai bine ar fi sa discuti cu ai tai cu ai lor si sa rezolvati problema inainte de a face o greseala dar si mentionez nu care cunva sa l nasti si sal parasesti in maternitate ,mai bine nul adu pe lume daca nul poti creste eu nu te judec insa acum trebuie sa descghideti amandoi bine ochi si sa cereti ajutor inainte sa fie prea tarziu .pup
claudia_mami
Postat pe 22 Ianuarie 2012 15:28
buna ,parerea mea este sa pastrezi acel copil pt ca este o binecuvantare de la Dumnezeu,si daca El ti la dat a avut un scop.eu zis sa nu renunti la copil pt ca se poate sa nu mai fie data viitoare cum tia zis iubitul tau.si daca ai parinti sunt sigura ca ei te vor sustine.pastreaza copilul nu renunta la el ai sa regreti toata viata peurma.
kudika340942
Postat pe 22 Ianuarie 2012 16:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina in prima luna 18 De la: emiligold 7 Aprilie 2014 20:18
mai sunt insarcinata? 3 De la: kudika_24101 30 Decembrie 2012 12:50
Problema 13 De la: kudika_12467 26 Iulie 2012 17:34
Lipsa comunicarii 3 De la: kudika_22832 5 Decembrie 2012 11:41
sunt distrusa 21 De la: kudika328896 9 Octombrie 2011 22:15