Setari Cookie-uri

relatie ciudata

Ne-am casatorit din dragoste, totul a fost frumos pana sa ne casatorim, dupa casatorie au inceput discutiile in contradictoriu, care firesc ar fi fost ca dupa aplanarea lor sa revenim la o relatie normala bazata pe afectiune si respect reciproc.Sotul meu este foarte incapatanat , tine suparare zile in sir, timp in care vine foarte tarziu acasa, nu face nimic in casa, iar discutiile dintre noi sunt doar strict amicale.Am incercat permanent (desi vina nu o aveam eu,pentru ca ulterior recunostea ca el e vinovatul...) sa fiu cea care face pasul spre impacare si asta de 2 ani, doar eu, doar eu.Oare unde gresesc?
kudika473133
Postat pe 27 Ianuarie 2012 09:53
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 09:53:52Ne-am casatorit din dragoste, totul a fost frumos pana sa ne casatorim, dupa casatorie au inceput discutiile in contradictoriu, care firesc ar fi fost ca dupa aplanarea lor sa revenim la o relatie normala bazata pe afectiune si respect reciproc.Sotul meu este foarte incapatanat , tine suparare zile in sir, timp in care vine foarte tarziu acasa, nu face nimic in casa, iar discutiile dintre noi sunt doar strict amicale.Am incercat permanent (desi vina nu o aveam eu,pentru ca ulterior recunostea ca el e vinovatul...) sa fiu cea care face pasul spre impacare si asta de 2 ani, doar eu, doar eu.Oare unde gresesc?


asa si? vrei sa-ti dam noi o solutie sau ce?!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Ianuarie 2012 09:58
Gresesti pt ca-l lasi sa te considere pe tine vinovata iar tu accepti sa tragi de el sa va impacati.Ia lasa-l tu sa stea suparat si vezi dupaia cum mai reactioneaza daca nu te mai duci sa-l gadili la coa**.
Broscaru
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:00
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 09:53:52Ne-am casatorit din dragoste, totul a fost frumos pana sa ne casatorim, dupa casatorie au inceput discutiile in contradictoriu, care firesc ar fi fost ca dupa aplanarea lor sa revenim la o relatie normala bazata pe afectiune si respect reciproc.Sotul meu este foarte incapatanat , tine suparare zile in sir, timp in care vine foarte tarziu acasa, nu face nimic in casa, iar discutiile dintre noi sunt doar strict amicale.Am incercat permanent (desi vina nu o aveam eu,pentru ca ulterior recunostea ca el e vinovatul...) sa fiu cea care face pasul spre impacare si asta de 2 ani, doar eu, doar eu.Oare unde gresesc?



Ai gresit in momentul in care ai decis sa te casatoresti cu un astfel de om!Cat timp a trecut pana cand v-ati casatorit?
MissRainbow
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:00
Eu consider ca acesta nu reprezinta un motiv de despartire,dar de preferat ar fi ca tu,daca ii stii slabiciunea,sa incerci sa ocolesti sa il mai contrazici. Daca va iubiti,micile neintelegeri vor deveni cu timpul parti pe care le cunoasteti foarte bine unul despre celalalt si le veti lua in gluma,nu va veti mai lasa afectati de ele. Increderea este cel mai important aspect,si daca nu este cu capul dupa alte femei,sau daca nu se poarta violent cu tine,si daca nu tipa sau iti vorbeste jignitor,atunci merita sa fie iertat ori de cate ori incapatanarea lui te pune pe ganduri...Pe undeva ma identific cu problema ta,de aceea am simtit ca trebuie sa iti scriu,m-am obisnuit ca atunci cand se ivesc discutii contradictorii,sa fiu prima care cedeaza si sa imi cer iertare,iar asta ne linisteste pe amandoi.Nu lasa mandria sa ti-l ia de langa tine.
magdalenaego
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:06
De la: Broscaru, la data 2012-01-27 10:00:09Gresesti pt ca-l lasi sa te considere pe tine vinovata iar tu accepti sa tragi de el sa va impacati.Ia lasa-l tu sa stea suparat si vezi dupaia cum mai reactioneaza daca nu te mai duci sa-l gadili la coa**.


bun sfat! sta el botos sa stea si ea!eu nu inteleg o chestie se supara ca vacaru pe sat, sta plecat tot timpul de acasa dar cand se impaca spune ca el a fost vinovat!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:07
De la: magdalenaego, la data 2012-01-27 10:06:22Eu consider ca acesta nu reprezinta un motiv de despartire,dar de preferat ar fi ca tu,daca ii stii slabiciunea,sa incerci sa ocolesti sa il mai contrazici. Daca va iubiti,micile neintelegeri vor deveni cu timpul parti pe care le cunoasteti foarte bine unul despre celalalt si le veti lua in gluma,nu va veti mai lasa afectati de ele. Increderea este cel mai important aspect,si daca nu este cu capul dupa alte femei,sau daca nu se poarta violent cu tine,si daca nu tipa sau iti vorbeste jignitor,atunci merita sa fie iertat ori de cate ori incapatanarea lui te pune pe ganduri...Pe undeva ma identific cu problema ta,de aceea am simtit ca trebuie sa iti scriu,m-am obisnuit ca atunci cand se ivesc discutii contradictorii,sa fiu prima care cedeaza si sa imi cer iertare,iar asta ne linisteste pe amandoi.Nu lasa mandria sa ti-l ia de langa tine.


asa fetelor fiti carpe in continuare! adica el este vinovat iar ea sa se duca sa-l pupe in bot: iubi iarta-ma ca tu esti un dobi toc!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:09
Eu consider ca acesta nu reprezinta un motiv de despartire,dar de preferat ar fi ca tu,daca ii stii slabiciunea,sa incerci sa ocolesti sa il mai contrazici. Daca va iubiti,micile neintelegeri vor deveni cu timpul parti pe care le cunoasteti foarte bine unul despre celalalt si le veti lua in gluma,nu va veti mai lasa afectati de ele. Increderea este cel mai important aspect,si daca nu este cu capul dupa alte femei,sau daca nu se poarta violent cu tine,si daca nu tipa sau iti vorbeste jignitor,atunci merita sa fie iertat ori de cate ori incapatanarea lui te pune pe ganduri...Pe undeva ma identific cu problema ta(numai ca aici este invers,eu sunt cea care greseste),de aceea am simtit ca trebuie sa iti scriu,m-am obisnuit ca atunci cand se ivesc discutii contradictorii,sa fiu prima care cedeaza si sa imi cer iertare,iar asta ne linisteste pe amandoi.Nu lasa mandria sa ti-l ia de langa tine.
magdalenaego
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:10
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 09:53:52Ne-am casatorit din dragoste, totul a fost frumos pana sa ne casatorim, dupa casatorie au inceput discutiile in contradictoriu, care firesc ar fi fost ca dupa aplanarea lor sa revenim la o relatie normala bazata pe afectiune si respect reciproc.Sotul meu este foarte incapatanat , tine suparare zile in sir, timp in care vine foarte tarziu acasa, nu face nimic in casa, iar discutiile dintre noi sunt doar strict amicale.Am incercat permanent (desi vina nu o aveam eu,pentru ca ulterior recunostea ca el e vinovatul...) sa fiu cea care face pasul spre impacare si asta de 2 ani, doar eu, doar eu.Oare unde gresesc?


Intr-un conflict, cearta etc, vina apartine ambelor parti. Ar fi bine daca ti-ai analiza comportamentul si ai vedea unde anume si tu gresesti fata de sotul tau. Daca el stie, intr-un final, sa lase de la el si sa-si ceara scuze, cam asta ar trebui sa faci si tu fata de el. Analizeaza-ti comportamentul si vezi unde anume gresesti fata de el. Succes.
franziska_eu
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:13
De la: kiss_my_ass, la data 2012-01-27 10:09:36
De la: magdalenaego, la data 2012-01-27 10:06:22Eu consider ca acesta nu reprezinta un motiv de despartire,dar de preferat ar fi ca tu,daca ii stii slabiciunea,sa incerci sa ocolesti sa il mai contrazici. Daca va iubiti,micile neintelegeri vor deveni cu timpul parti pe care le cunoasteti foarte bine unul despre celalalt si le veti lua in gluma,nu va veti mai lasa afectati de ele. Increderea este cel mai important aspect,si daca nu este cu capul dupa alte femei,sau daca nu se poarta violent cu tine,si daca nu tipa sau iti vorbeste jignitor,atunci merita sa fie iertat ori de cate ori incapatanarea lui te pune pe ganduri...Pe undeva ma identific cu problema ta,de aceea am simtit ca trebuie sa iti scriu,m-am obisnuit ca atunci cand se ivesc discutii contradictorii,sa fiu prima care cedeaza si sa imi cer iertare,iar asta ne linisteste pe amandoi.Nu lasa mandria sa ti-l ia de langa tine.


asa fetelor fiti carpe in continuare! adica el este vinovat iar ea sa se duca sa-l pupe in bot: iubi iarta-ma ca tu esti un dobi toc!

femeilor le place sa sufere din cand in cand
si cand incep, nu stiu sa se mai opreasca.
unele
muza_ta
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:14
nu-si recunoaste vina din orgoliu..vezi Doamne e barbat.Eu pentru ca nu mai suport tensiunile din casa fac pasul spre impacare.Recunoaste ca nu poate sa-si asume vina pentru ca e barbat si nu poate ceda in fata unei femei.Afirma permenent ca sunt cea mai impotanta persoana din viata lui si ca nu poate trai fara mine...insa asteapta in permanenta ca eu sa-i ofer acte de iubire si numai dupa aceea face si el cate ceva....Teoria lui este ca femeia trebuie sa taca si sa se supuna, sa ofere afectiune barbatului.
kudika473133
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:15
De la: magdalenaego, la data 2012-01-27 10:06:22Eu consider ca acesta nu reprezinta un motiv de despartire,dar de preferat ar fi ca tu,daca ii stii slabiciunea,sa incerci sa ocolesti sa il mai contrazici. Daca va iubiti,micile neintelegeri vor deveni cu timpul parti pe care le cunoasteti foarte bine unul despre celalalt si le veti lua in gluma,nu va veti mai lasa afectati de ele. Increderea este cel mai important aspect,si daca nu este cu capul dupa alte femei,sau daca nu se poarta violent cu tine,si daca nu tipa sau iti vorbeste jignitor,atunci merita sa fie iertat ori de cate ori incapatanarea lui te pune pe ganduri...Pe undeva ma identific cu problema ta,de aceea am simtit ca trebuie sa iti scriu,m-am obisnuit ca atunci cand se ivesc discutii contradictorii,sa fiu prima care cedeaza si sa imi cer iertare,iar asta ne linisteste pe amandoi.Nu lasa mandria sa ti-l ia de langa tine.



Sunt de acord cu cele spuse de tine pana la un punct!!!De ce trebuie ca femeia sa cedeze intotdeauna,mai ales daca nu se face vinovata cu nimic?De ce trebuie sa accepte orele tarzii ,de intoarcere ale sotului acasa?De ce trebuie sa fie ea cea care apleaca capul si isi cere iertare pentru ceva ,ce nu a existat?De ce trebuie ca femeia sa se umileasca la nesfarsit in fata barbatului ei?Casatoria implica rabdare,consecventa,comunicare,intelegere,dar daca este doar dintr-o singura directie,,,de ce trebuie ca tot femeia sa fie cea intelegatoare?Explica-mi.te rog,caci, eu nu pricep!!!
MissRainbow
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:16
De la: franziska_eu, la data 2012-01-27 10:13:59
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 09:53:52Ne-am casatorit din dragoste, totul a fost frumos pana sa ne casatorim, dupa casatorie au inceput discutiile in contradictoriu, care firesc ar fi fost ca dupa aplanarea lor sa revenim la o relatie normala bazata pe afectiune si respect reciproc.Sotul meu este foarte incapatanat , tine suparare zile in sir, timp in care vine foarte tarziu acasa, nu face nimic in casa, iar discutiile dintre noi sunt doar strict amicale.Am incercat permanent (desi vina nu o aveam eu,pentru ca ulterior recunostea ca el e vinovatul...) sa fiu cea care face pasul spre impacare si asta de 2 ani, doar eu, doar eu.Oare unde gresesc?


Intr-un conflict, cearta etc, vina apartine ambelor parti. Ar fi bine daca ti-ai analiza comportamentul si ai vedea unde anume si tu gresesti fata de sotul tau. Daca el stie, intr-un final, sa lase de la el si sa-si ceara scuze, cam asta ar trebui sa faci si tu fata de el. Analizeaza-ti comportamentul si vezi unde anume gresesti fata de el. Succes.


e grele franzi. de ce sa te critici pe tine, cand poti sa il critici pe celalalt?

muza_ta
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:18
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:15:47nu-si recunoaste vina din orgoliu..vezi Doamne e barbat.Eu pentru ca nu mai suport tensiunile din casa fac pasul spre impacare.Recunoaste ca nu poate sa-si asume vina pentru ca e barbat si nu poate ceda in fata unei femei.Afirma permenent ca sunt cea mai impotanta persoana din viata lui si ca nu poate trai fara mine...insa asteapta in permanenta ca eu sa-i ofer acte de iubire si numai dupa aceea face si el cate ceva....Teoria lui este ca femeia trebuie sa taca si sa se supuna, sa ofere afectiune barbatului.


Nu, n-are niciun drept sa-ti spuna sa taci si sa i te supui, intr-un cuplu, sunteti egali amandoi, nu exista ca vreunul dintre voi doi sa aiba vreun statut special. Cand te deranjeaza ceva, spune-i, insa nu pe un ton impunator sau prin tipete, ci pe un ton calm. De asemeni, ambii parteneri e musai sa-si ofere afectiune reciproc daca se iubesc, nu e doar femeia responsabila cu afectiunea.

As avea o intrebare: voi nu v-ati cunoscut prea bine inainte de a va casatori?
franziska_eu
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:22
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:15:47nu-si recunoaste vina din orgoliu..vezi Doamne e barbat.Eu pentru ca nu mai suport tensiunile din casa fac pasul spre impacare.Recunoaste ca nu poate sa-si asume vina pentru ca e barbat si nu poate ceda in fata unei femei.Afirma permenent ca sunt cea mai impotanta persoana din viata lui si ca nu poate trai fara mine...insa asteapta in permanenta ca eu sa-i ofer acte de iubire si numai dupa aceea face si el cate ceva....Teoria lui este ca femeia trebuie sa taca si sa se supuna, sa ofere afectiune barbatului.



Poftiiiiiiiiiiim? Teoria lui este una dintre cele mai tampite teorii din lume!!!Ii poti explica ca epoca sclavagismului a trecut de mult timp,este perimata si total neavenita!!Cum adica,,,tu nu trebuie sa ai personalitatea ta,dorintele tale,vointa proprie,discernamant??????????Ii place sa primeasca,,,este Stalpul casei si totul i se cuvine,nu?????/Fals,total fals!!Cand iubesti,daruiesti celuilalt neconditionat,fara pretentii si orgolii idioate!!!Casnicia este un pact civilizat,reciproc avantajos,bazat pe respect si intelegere,nu este o intrecere intre a darui si a primi dovezi de iubire!
MissRainbow
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:22
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:15:47nu-si recunoaste vina din orgoliu..vezi Doamne e barbat.Eu pentru ca nu mai suport tensiunile din casa fac pasul spre impacare.Recunoaste ca nu poate sa-si asume vina pentru ca e barbat si nu poate ceda in fata unei femei.Afirma permenent ca sunt cea mai impotanta persoana din viata lui si ca nu poate trai fara mine...insa asteapta in permanenta ca eu sa-i ofer acte de iubire si numai dupa aceea face si el cate ceva....Teoria lui este ca femeia trebuie sa taca si sa se supuna, sa ofere afectiune barbatului.


de ce trebuie sa te chinui tu asa? femeia, are si ea dreptul la cuvant, nu doar sa taca si sa se supuna.
schimba placa. sa vina el sa-ti ofere afectiune.
muza_ta
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:24
De la: muza_ta, la data 2012-01-27 10:18:11
De la: franziska_eu, la data 2012-01-27 10:13:59
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 09:53:52Ne-am casatorit din dragoste, totul a fost frumos pana sa ne casatorim, dupa casatorie au inceput discutiile in contradictoriu, care firesc ar fi fost ca dupa aplanarea lor sa revenim la o relatie normala bazata pe afectiune si respect reciproc.Sotul meu este foarte incapatanat , tine suparare zile in sir, timp in care vine foarte tarziu acasa, nu face nimic in casa, iar discutiile dintre noi sunt doar strict amicale.Am incercat permanent (desi vina nu o aveam eu,pentru ca ulterior recunostea ca el e vinovatul...) sa fiu cea care face pasul spre impacare si asta de 2 ani, doar eu, doar eu.Oare unde gresesc?


Intr-un conflict, cearta etc, vina apartine ambelor parti. Ar fi bine daca ti-ai analiza comportamentul si ai vedea unde anume si tu gresesti fata de sotul tau. Daca el stie, intr-un final, sa lase de la el si sa-si ceara scuze, cam asta ar trebui sa faci si tu fata de el. Analizeaza-ti comportamentul si vezi unde anume gresesti fata de el. Succes.


e grele franzi. de ce sa te critici pe tine, cand poti sa il critici pe celalalt?



Pai, nu-i asa, e mai simplu sa aruncam vina doar in carca unuia? Glumesc, desigur. Vina doamnei in cauza banuiesc ca e faptul ca i-a trecut cu vederea domnului acest comportament autoritar, iar doamna cand n-a mai suportat o astfel de atitudine, a ripostat, iar el, obisnuit fiind ca ea sa-l tolereze, a avut un mic soc.

Chiar o rog pe doamna in cauza sa ne spuna din ce motive se cearta si cum reactioneaza fiecare dintre ei la acel moment.
franziska_eu
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:26
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:15:47nu-si recunoaste vina din orgoliu..vezi Doamne e barbat.Eu pentru ca nu mai suport tensiunile din casa fac pasul spre impacare.Recunoaste ca nu poate sa-si asume vina pentru ca e barbat si nu poate ceda in fata unei femei.Afirma permenent ca sunt cea mai impotanta persoana din viata lui si ca nu poate trai fara mine...insa asteapta in permanenta ca eu sa-i ofer acte de iubire si numai dupa aceea face si el cate ceva....Teoria lui este ca femeia trebuie sa taca si sa se supuna, sa ofere afectiune barbatului.


nu-i decat un mare fru strat!din pacate ii plin pamantul cu astfel de barbati!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:33
o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.
kudika473133
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:55
La ce te referi cand spui "prietenele"?Adica te inseala pe fata?
Broscaru
Postat pe 27 Ianuarie 2012 10:57
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:55:34o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.


asta nu face decat sa-mi intareasca parerea privind barbatii care au mai avut si alte casnicii: domnisoarelor inaite de a va grabi sa faceti marele pas programati-va o mica intalnire cu fosta sotie si discutati cu ea, s-ar putea sa aveti ceva surprize in ceea ce priveste"marea iubire"!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Ianuarie 2012 11:05
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:55:34o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.



Nu ai sesizat aceste caracteristici inainte de a te casatori cu el?Ma indoiesc ca ele su nu fi fost evidente,inca de la debutul relatiei voastre,,,nimeni nu se transforma peste noapte din mielusel,in demon!!!Draga mea,gra povara ai de dus in spinare!!! Barbatii care se comporta in acest fel,pe langa faptul ca sunt inapoiati,devin si periculosi in nimicnicia lor!!Sotul tau are un cumul de "calitati",tie neramanandu-ti decat sa-l asculti orbeste,ca doar esti supusa lui,nu?Sa stii ca sotul tau are dreptate atunci cand te acuza de vinovatie,,,da,esti vinovata pentru faptul ca ai acceptat un asemenea om langa tine ,,,,,si ca tine sunt alte zeci de femei,umilite de catre sotii lor!Pacat,,,,ce sa-ti spun?Sacramentul casatoriei dicteaza sa-ti duci crucea,,,dar eu,indraznesc sa-ti spun sa "iei taurul de coarne" si sa i le retezi din carne,chiar daca va tasni sangele!!!
MissRainbow
Postat pe 27 Ianuarie 2012 11:11
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:55:34o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.


Mda, ai dat peste un macho din pacate, si tind sa-ti dau tie dreptate. Ar trebui sa-i spui ca intr-o relatie/casnicie o femeie nu are obligatii, ci si drepturi. De asemeni, ar trebui sa-i spui ca sotii nu au doar drepturi, ci si obligatii, obligatii conjugale, fata de sotia lui. Din moment ce sunteti un cuplu sot si sotie, ar trebui sa discutati chiar si cel mai mic amanunt legat de voi. Ai tot dreptul sa stii unde se duce, cu cine se duce, cand se intoarce, ai tot dreptul sa-l insotesti la intalnirile lui, ai tot dreptul sa stabileasca impreuna cu tine programul de vizita pentru copil, ai tot dreptul sa fii iubita, respectata, rasfatata, consultata pe diferite aspecte ale vietii lui etc.

Tu ai multe drepturi pe care el ti le incalca prin felul lui de a fi atat de grosolan si de macho. Foarte bine faci, ca-ti ceri drepturile si nu accepti sa fii calcata in picioare. Ce-ar fi daca si tu te-ai comporta fel ca el? Cateva zile la rand, fa-i aceleasi figuri si adu-i aceleasi acuzatii pe care ti le aduce el tie, schimba placa, ca sa vada si el ce simti tu, desi, sa ma ierti ca-ti spun, dar la cat de nesimtit si egoist e, nu stiu daca il va afecta foarte tare schimbarea ta de comportament.

Tu ai stiut de la bun inceput, ca el e mai macho si egoist? Ai inceput sa rabufnesti mai de curand vis-a-vis de comportamentul lui? Banuiesc ca in partea asta e vina ta, faptul ca, din iubire, i-ai tolerat foarte multe si, normal, cand ti-a ajuns cutitul la os, ai ripostat.

Relatia asta, daca mai continua pe acelasi stil, o sa-ti aduca numai frustrari si nemultumire, daca el n-o sa se schimbe, mai devreme sau mai tarziu, e foarte posibil sa divortati, imi pare rau s-o spun. Poate ca ar trebui sa ai o ultima discutie cu el in care ii spui ca ori te respecta respectandu-ti drepturile, ori drumul vostru se va sfarsi si fiecare o va lua pe calea lui.

Si asa, ca fapt divers, eu nu am, in general, o parere prea buna despre barbatii divortati, nu degeaba i-au parasit fostele lor sotii.
franziska_eu
Postat pe 27 Ianuarie 2012 11:30
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:55:34o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.



scumpo ,se pare ca tu ai numai obligatii iar el numai drepturi!A venit vremea sa refelectezi un pic mai mult la statutul tau de sluga supusa stapinului
kudika1993
Postat pe 27 Ianuarie 2012 13:35
Hm, mereu am zis ca barbatii divortati aduc numai belele... Multi dintre ei sunt instabili emotional si evita sa se implice in relatii etc. In afara de asta, ce femeie lasa un barbat la locul lui? Eu cred ca te-ai grabit sa te mariti, fara sa-ti cunosti foarte bine partenerul. O discutie cu fosta nevasta, probabil ca ti-ar fi lamurit multe dileme. Acum din pacate nu prea poti face mare lucru. Ori il accepti asa cum e,ori va despartiti.
Micaell
Postat pe 27 Ianuarie 2012 14:35
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:55:34o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.


deci, intr.un cuvant, tu ai numai de pierdut din relatia asta si nimic de castigat? iar el numai de castigat si nimic de pierdut?
frumoasa afacere. nu inteleg de ce mai stai cu el, chiar si singura ti-ar fi de 10 ori mai bine, asta daca nu cumva iti place ipostaza de sclava. nu as fi crezut ca mai exista asemenea mentalitati in secolul nostru.
DayC
Postat pe 27 Ianuarie 2012 15:47
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:55:34o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.


Nu te supara dar iti meriti soarta daca tu crezi ca astea sunt motive doar de cearta...sunt motive de divort...mai da-l si trimite-l la asa zisele lui "prietene" sau la fosta lui sotie. Nu meriti sa fi doar sclava lui...si pentru ca esti sotia lui ar trebui sa te respecte mai mult...asa ca fa-i ceva in privinta asta.
Vipassana
Postat pe 27 Ianuarie 2012 16:06
De la: Vipassana, la data 2012-01-27 16:06:57
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 10:55:34o sa va dau cateva motive de cearta: nu considera ca trebuie sa imi dea socoteala unde merge, de ce merge si cand se intoarce: daca el vrea sa mearga undeva de ce ar trebui sa ma "care" si pe mine dupa el: eu trebuie obligatoriu sa vin direct acasa, sa gatesc si sa-la stept cu mancarea calda pe masa: daca el doreste sa isi viziteze copilul zilnic(acesta fiind dat in custodia fostei lui sotii) atunci o va face ori de cate ori vrea si cat vrea: daca el doreste sa mearga unde cu fiul sau sau sa ii cumpere ce doreste fiul sau o va face fara sa imi dea mie socoteala(specific, ii plateste regulat si pensie alimentara): nu trebuie sa dea socoteala pentru banii cheltuiti: nu-l intereseaza problemele din casa, e treaba sotiei, el e barbatul: cdaca doreste sa-si viziteze "prietenele" o va face,..ce e rau in asta?doar le "viziteaza": daca eu am chef de vorba, am telefon si sa vorbesc cu cine vreau ca sa imi umplu timpul....Acestea sunt "cateva" din motivele noastre de cearta si eu sunt de fiecare data vinovata(asa considera el) ca am prea multe pretentii.


Nu te supara dar iti meriti soarta daca tu crezi ca astea sunt motive doar de cearta...sunt motive de divort...mai da-l si trimite-l la asa zisele lui "prietene" sau la fosta lui sotie. Nu meriti sa fi doar sclava lui...si pentru ca esti sotia lui ar trebui sa te respecte mai mult...asa ca fa-i ceva in privinta asta.

iubitaaaaaaaaaaaaaaaaa fu dor de tine
steffy91
Postat pe 27 Ianuarie 2012 16:09
Nu mai face acel pas spre impacare - nu poti sa ti unn om langa tine daca nu te iubeste - iati catrafusele si pleaca - sfatul meu...
kudika_nikole
Postat pe 27 Ianuarie 2012 20:19
De la: kudika473133, la data 2012-01-27 09:53:52Ne-am casatorit din dragoste, totul a fost frumos pana sa ne casatorim, dupa casatorie au inceput discutiile in contradictoriu, care firesc ar fi fost ca dupa aplanarea lor sa revenim la o relatie normala bazata pe afectiune si respect reciproc.Sotul meu este foarte incapatanat , tine suparare zile in sir, timp in care vine foarte tarziu acasa, nu face nimic in casa, iar discutiile dintre noi sunt doar strict amicale.Am incercat permanent (desi vina nu o aveam eu,pentru ca ulterior recunostea ca el e vinovatul...) sa fiu cea care face pasul spre impacare si asta de 2 ani, doar eu, doar eu.Oare unde gresesc?


ai gresit barbatu.
zinaceabunasinebuna
Postat pe 28 Ianuarie 2012 07:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am facut un copil cu un barbat insurat 404 De la: dandanaua_reloaded 27 Decembrie 2020 08:11
iubesc doi barbati.pe care sa-l aleg? 30 De la: emilia84 12 Ianuarie 2009 18:48
sufar mult de la despartire 35 De la: Darkmagic 14 Septembrie 2011 14:31
iubire:| 8 De la: felixcat 31 Iulie 2009 17:37
povestea noastra 16 De la: adyna2905 7 Februarie 2011 18:53