Setari Cookie-uri

de ce ne lasam influentati de parerile altora ?

am o relatie cu diferenta de varsta eu am 20 ani si el are 39 ani.Primul an din relatie nu mi-a pasat de diferenta si nimeni nu se uita ciudat la noi cand ne vede asta pt ca arat mai mare decat sunt,dar ma gandesc ca daca colegii mei de facultate ar afla ca sunt cu cineva de varsta asta m-ar judeca,as fi barfita tot timpul si e greu sa stai intr=o colectivitate unde te simti barfit si unde esti considerat ciudat,pt ca am alta gandire decat ei chiar daca ei n-o stiu sunt total diferita de felul tinerilor din ziua de azi de a fi,multi nu ma credeau cand le spuneam varsta,maconsiderau de vreo 30 ani asta din cauza felul de a gandi.Insa chiar daca ar sti cum sunt, tot ar fi ceva ciudat etc.Stiu ca n-ar trebui sa-mi pese de gura lumii, dar totusi de ce imi pasa?daca ar fi ceva normal si obisnuit pt romani sa vada cupluri cu diferente de varsta pe strada, sa fie ca un fel de regula asa cum e cu cuplurile cu varsta asemanatoare,nici eu nu m=-as mai simti ciudat, as simti ca fac ceva normal,dar societatea ma face sa ma simt rau,sa simt ca nu ii fac pe ceilalti multumiti.din cauza societatii am inceput sa am indoieli in privinta relatiei,desi il iubesc,parca e mai puternic sentimentul de a fi acceptat de catre ceilalti decats a fiu eu fericita, nu stiu de ce ma las asa influentata. Daca a mai trecut cineva prin asa ceva,saiu daca mai e cineva in situatia asta si daca reusesc sa treaca peste prejudecatile societatii,sa-mi spuna si mie cum reusesc,ca fiind o fire mai slaba, am nevoie si de alte idei. multumesc
nokialady
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:02
Asta e lumea - untotdeauna cauta un subiect de barfa - dar niciodata nu incearca sa-si vada barna din proprii ochi, ce-ar fi daca am pune totul la suflet? Am muri prematur.
Te simti bine asa cum vrei si simti tu nu cum vrea lumea.
stefanant
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:11
pai as vrea sa ma simt asa cum vreau eu, dar din pacate si societatea contribuie la fericirea/nefericirea noastra, cel putin pt mine. e greu sa nu te simti acceptat. si din cauza faptului ca m-a influentat societatea,nu ma mai pot simti cum vreau eu,sunt confuza... :(
nokialady
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:22
Atata timp cat esti fericita si indeplinita in relatia ta, nu te va interesa ca spune lumea. Cand incepi sa ai tu incertitudini, apleci urechea la ce ar putea zice lumea.
Am impresia ca nici tu nu te poti debarasa de unele "idei", altfel nici prin gand nu ti-ar trece sa te simti cu iubilul prost pe strada...
Ce te-ai face daca partenerul tau ar avea un accident si ramane paralizat/infirm?
Ti-ar fi rusine sa iesi, sau sa spui ca stai cu un asemenea exemplar?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:29
eu nu stiu de ce te simti asa afectata de parerea celor din jur?
in fond si la urma urmei nu esti prima si nici ultima care are o relatie cu unu mai mare ca ea cu 19-20 de ani!
de ce barfeste lumea?
pt ca mai normal este sa iti gasesti pe unu de varsta ta!
si parintii tai ce zic?banuiesc ca sunt cam aceeasi generatie!
cand iubesti cu adevarat te doare-n cot de barfa!
one_size
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:31
oooo. E doar inceputul greului. Daca ramai cu el, cam pana la 30 de ani o sa te tot lovesti de priviri ciudate,ironice si multe barfe specifice oamenilor fara prea multa treaba, sa nu zic mai urat.
k_angelica
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:38
Mama e mai mare decat el cu 5 ani( dar sa fim seriosi, in general femeile se casatoresc de tinere si fac copii pt ca sunt mai pregatite psihic si poate si de aia sunt apropiati de varsta) si tata cu vreo 14 ani,oricum ai mei nu au aceeasi mentalitate ca si el. si parintii mei il plac fff mult, cred ca ei sunt mai incantati de relatie decat mine, ma intreaba non stop despre el, ce mai face, sa il salut, cand facem nunta etc.
nokialady
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:40
La inceput nu aveam "idei" dar am fost infleuntata de societate si mi-au ramas indoieli in suflet, as vrea sa nu le am, dar nu traiesc in salbaticie si ma doare ca sunt asa de usor influentabila.si cel mai rau imi pare ca el nu merita sa ii fac asa ceva,s a gandesc asa ceva, ma iubeste cum nimeni n-o sa ma poata iubeasca, de asta sunt sigura, e acel simt al femeii, el e acea mare iubire a vietii, asta o simt, dar ma doare ca lumea judeca asa de usor
nokialady
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:43
adica cu cat inaintezi peste 20 de ani cu atat nu esti pregatita psihic pt copii???
eu nu te judec si in general nu am judecat cuplurile..fiecare isi alege cum sa isi traiasca viata si mai ales cu cine!
parerea mea ca daca te casatoriesti de tanara si te apuci si de facut copii..game over!
tu nu ai sa apuci sa iti traiesti viata!
one_size
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:45
De la: nokialady, la data 2009-12-14 15:02:10am o relatie cu diferenta de varsta eu am 20 ani si el are 39 ani.Primul an din relatie nu mi-a pasat de diferenta si nimeni nu se uita ciudat la noi cand ne vede asta pt ca arat mai mare decat sunt,dar ma gandesc ca daca colegii mei de facultate ar afla ca sunt cu cineva de varsta asta m-ar judeca,as fi barfita tot timpul si e greu sa stai intr=o colectivitate unde te simti barfit si unde esti considerat ciudat,pt ca am alta gandire decat ei chiar daca ei n-o stiu sunt total diferita de felul tinerilor din ziua de azi de a fi,multi nu ma credeau cand le spuneam varsta,maconsiderau de vreo 30 ani asta din cauza felul de a gandi.Insa chiar daca ar sti cum sunt, tot ar fi ceva ciudat etc.Stiu ca n-ar trebui sa-mi pese de gura lumii, dar totusi de ce imi pasa?daca ar fi ceva normal si obisnuit pt romani sa vada cupluri cu diferente de varsta pe strada, sa fie ca un fel de regula asa cum e cu cuplurile cu varsta asemanatoare,nici eu nu m=-as mai simti ciudat, as simti ca fac ceva normal,dar societatea ma face sa ma simt rau,sa simt ca nu ii fac pe ceilalti multumiti.din cauza societatii am inceput sa am indoieli in privinta relatiei,desi il iubesc,parca e mai puternic sentimentul de a fi acceptat de catre ceilalti decats a fiu eu fericita, nu stiu de ce ma las asa influentata. Daca a mai trecut cineva prin asa ceva,saiu daca mai e cineva in situatia asta si daca reusesc sa treaca peste prejudecatile societatii,sa-mi spuna si mie cum reusesc,ca fiind o fire mai slaba, am nevoie si de alte idei. multumesc

eu am 40 ani iar el are 59 ani...toatã lumea criticã relaþia noastrã...toþi vãd în aceastã relaþie doar interesul...pentru mine starea lui materialã, pentru el tinereþea mea (faþã de el)....câteodatã cad ºi eu în cealaltã extremã dar tu eu mã scutur bine ºi îmi pun intrebarea il vreau sau nu l vreau?trãiesc cu lumea?mã face lumea fericitã sau el? eu mã simt ca femeie implinitã lângã acest bãrbat si iti pot spune cã amândoi ne am fãcut chiar ºi duºmani...încã ne luptãm cu cei din jurul nostru...cred cã aici nu e vorba de prejudecãþi ci despre rãutatea din ei....ºi eu ºi el îi ignorãm...mergem în acele cercuri unde suntem acceptaþi ºi nu se uitã nimeni la noi "ca la urs"...sper ca in timp acele persoane rãutãcioase sã se plictiseascã a ne mai hãrþui ºi sã ne accepte ca atare....
catalina69
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:57
da, dar tu ai un avantaj fata de mine si anume varsta. tu esti o femeie in adevaratul sens al cuvantului, insa eu avand 20 ani "trebuie" sa-mi traiesc viata etc. poate cel mai mult pe lumea asta urasc stereotipurile: daca ai varsta cutare "trebuie" sa faci un anume lucru etc chiar daca sunt tanara ca varsta, cu sufletul si mintea sunt mult mai in varsta,cateodata ma simt mai batrana decat ai mei, si poate neconcordanta dintre varsta mea fizica si cea sufleteasca ma face sa sufar. pt ca lumea se asteapta de la mine sa fac anumite lucruri pt ca am 20 ani,desi mie nu-mi plac acele lucruri ca: iesitul la discoteca, muzica house si in general asta din zilele noastre,gandirea de genul : trebuie sa ma distrez ca sunt tanara,nu trebuie sa ma casatoresc, eu din contra nu simt nevoia sa ma distrez asa cum fac tinerii de azi, pt mine distractie inseamna sa calatoresc, sa port o discutie, sa gatesc si nu iesirile noaptea sau cate un baiat pe luna.Nu vreau sa generalizez, dar in mare asta inseamna disctractie la ei,discoteca,pierdutul noptilor,cat mai multi parteneri. si tu n-ar trebui sa fii privita cu aceiasi ochi rautaciosi, tu ai 40 ani,esti o femeie implinita si chiar nu e cazul sa se lege de tine.
nokialady
Postat pe 14 Decembrie 2009 21:06
papusa daca ai sti cate texte de genul asta am auzit!
prin a iti trai viata nu inseamna sa te destrabalezi si sa pierzi numarul celor cu care te culci!
inseamna sa citesti o carte, sa iesi la un film cu cei de varsta ta!..sa mergi la un patinoar..sa mergi la un strand...sa glumesti si sa iti traiesti tineretea nu sa te apuci de cratita ca de asta ai sa ai timp destul!
dar ca toate pustoaicele de varsta ta care cica iubesc..crezi ca le stii pe toate!
din partea mea poti sa te inchizi cu el intr-o camera pt totdeauna daca tu esti fericita! dar am putea sa pariem ca ai sa ajungi la cuvintele celor care iti posteaza ca esti tanara!
one_size
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:30
De la: nokialady, la data 2009-12-14 15:43:04La inceput nu aveam "idei" dar am fost infleuntata de societate si mi-au ramas indoieli in suflet, as vrea sa nu le am, dar nu traiesc in salbaticie si ma doare ca sunt asa de usor influentabila.si cel mai rau imi pare ca el nu merita sa ii fac asa ceva,s a gandesc asa ceva, ma iubeste cum nimeni n-o sa ma poata iubeasca, de asta sunt sigura, e acel simt al femeii, el e acea mare iubire a vietii, asta o simt, dar ma doare ca lumea judeca asa de usor


eu zic ca nu e cazul sa te mai bati cu pumnu in piept ca tu esti foarte diferita si mai matura decat colegii si apropiatii tai care reprezinta pt tine societatea aia care zici tu ca nu te lasa in pace sa fi fericita si te influenteaza cu fel de fel de idei ... e mare diferenta de varsta dar dak il iubesti, asta e tot ce ar trebuii sa conteze tine... dar poate nu il iubesti suficient de mult incat sa te simti implinnita in relatia asta si esti defapt doar o mare nehotarata.... cunosc cupluri intre care e mare diferenta de varsta dar sunt bine mersi si fericiti pt ca ei formeaza o familie sau relatie,dupa caz, cu ei nu cu "societatea" ... ea oricum te barfeste,barfa e un stil de viata la romani
gandeste-te pe cine iubesti...pe el sau "societatea" ?
Arthur_Rogers
Postat pe 14 Decembrie 2009 23:02
exista o vorba in popor, gura lumii nu o astupra decit pamnitul. Asa ca nu mai pune la suflet ceea ce spun ceid in jur traieste si bucu ra te de viata alturi de cel iubit ! E tot ce cionteaza in viata iubirea voastra si nu gura lumii !
Aproape_eu
Postat pe 17 Decembrie 2009 22:47
Daca el te face fericita cu adevarat, parerea lumii n-ar trebui sa conteze. Tu esti cu el, nu ei. Daca ne-am lua dupa tot ce zic ceilalti, unde am ajunge? N-am mai avea control asupra vietilor noastre. Ar trebui sa renunti la prejudecati, caci iubirea adevarata nu cunoaste niciun fel de impediment, cu atat mai putin varsta.
Daca-l pierzi din cauza parerii lumii, iti garantez ca cei care te barfeau n-or sa fie langa tine sa te consoleze si sa te ajute sa mergi mai departe.
Mult noroc! :)
adnanadenisa
Postat pe 19 Decembrie 2009 03:04
Daca ai deja unan de relatie cu el, inseamna ceva...In general lumea este rea si este un efect de turma, vorbeste unu' ceva, se apuca si ceilalti sa vb acelasi lucru, chiar daca in sinea lor nu sunt asa de rai. Tot timpul cuplurile intre care exista o diferenta mare de varsta vor fi privite ciudat ! Fata va fi privita ca o naiva, prostanaca, iar barbatul ca un idito care nu este in stare sa fie cu o femeie adevarata, matura ! Acestea sunt pure prejudecati.
Eu am avut o tentativa de relatie de acest gen insa nu am fost....curajoasa ca si tine !
Viata ti-o poti trai chiar daca esti in aceasta relatie, depinde de ceea ce vrei tu sa faci ! Unele chestii le poti face cu el, altele cu prieteni de varsta ta ! Din proprie experienta te-as sfatui sa nu le spui altora cati ani are el, pt ca parerile altora tepot influenta, nu pt ca nu ai tine la el, ci pt ca intimp toate energiile astea negative iti vor face rau !
Summer_
Postat pe 19 Decembrie 2009 03:26
@Summer, exact asa gandesc si eu, nu e vb de varsta lui, ci e vb de efectele negative pe care vorbele altora le au asupra mea. Stiu ca am in post am zis de un an, da de fapt sunt de 2 ani impreuna cu el.
nokialady
Postat pe 19 Decembrie 2009 09:14
" iar barbatul ca un idito care nu este in stare sa fie cu o femeie adevarata, matura ! " - el a fost cu femei de varsta lui, asa ca asta chiar e o prejudecata, lumea vb fara sa stie viata cuiva, isi da cu presupusu, le place s-o faca pe atotstiutorii. Se zice ca sfaturi dau acele persoane care au trecut printr-o experienta asemanatoare, dar lumea in ziua de azi considera ca le stie pe toate, fara sa fi trecut prin asa ceva si de asta pun imediat eticheta.
nokialady
Postat pe 19 Decembrie 2009 09:28
De la: nokialady, la data 2009-12-14 15:02:10am o relatie cu diferenta de varsta eu am 20 ani si el are 39 ani.Primul an din relatie nu mi-a pasat de diferenta si nimeni nu se uita ciudat la noi cand ne vede asta pt ca arat mai mare decat sunt,dar ma gandesc ca daca colegii mei de facultate ar afla ca sunt cu cineva de varsta asta m-ar judeca,as fi barfita tot timpul si e greu sa stai intr=o colectivitate unde te simti barfit si unde esti considerat ciudat,pt ca am alta gandire decat ei chiar daca ei n-o stiu sunt total diferita de felul tinerilor din ziua de azi de a fi,multi nu ma credeau cand le spuneam varsta,maconsiderau de vreo 30 ani asta din cauza felul de a gandi.Insa chiar daca ar sti cum sunt, tot ar fi ceva ciudat etc.Stiu ca n-ar trebui sa-mi pese de gura lumii, dar totusi de ce imi pasa?daca ar fi ceva normal si obisnuit pt romani sa vada cupluri cu diferente de varsta pe strada, sa fie ca un fel de regula asa cum e cu cuplurile cu varsta asemanatoare,nici eu nu m=-as mai simti ciudat, as simti ca fac ceva normal,dar societatea ma face sa ma simt rau,sa simt ca nu ii fac pe ceilalti multumiti.din cauza societatii am inceput sa am indoieli in privinta relatiei,desi il iubesc,parca e mai puternic sentimentul de a fi acceptat de catre ceilalti decats a fiu eu fericita, nu stiu de ce ma las asa influentata. Daca a mai trecut cineva prin asa ceva,saiu daca mai e cineva in situatia asta si daca reusesc sa treaca peste prejudecatile societatii,sa-mi spuna si mie cum reusesc,ca fiind o fire mai slaba, am nevoie si de alte idei. multumesc


draga mea, de la 16 ani am trait numai cu femei mai mari camine. niciodata nu am risipit timp sau energie sa ma gandesc la ce crede si ce gandeste lumea.

te sfatuiesc sa faci la fel si sa te bucuri de cea ce ai.
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 19 Decembrie 2009 09:32
Depinde foarte mult de el ca relatia voastra sa mearga. Am vazut multi oameni trecuti de prima tinerete care interactioneaza, comunica foarte bine cu cei mai tineri dar sunt si persoane care nu se simt bine in grupuri din alta categorie de varsta. Ai si varianta de a te izola de cei de varsta ta si a alege viata doar in doi sau, in cel mai bun caz, in grupul celor de 40 de ani. E riscant pentru ca s-ar putea sa te plictisesti si sa-ti doresti sa-ti traiesti tineretea alaturi de cei de varsta ta, ceea ce e normal.
Gura lumii conteaza mai putin. Ingrijorator este faptul ca te simti tu stanjenita cand te insoteste el in lume...
adicon
Postat pe 19 Decembrie 2009 09:38
Tu de cand tii cont de ce zice lumea?Oricum va vorbi tot timpul.Stii vorba:gura lumii n-o astupa nici pamantul!asa ca de ce iti faci singura ganduri negre?chiar nu ai motive!Te simti bine cu el?esti fericita?Iti ofera tot ce ai nevoie?Atunci nu vad unde e problema ,fii mai increzatoare in tine si mai egoista,nu mai da atata importanta celorlalti.Daca totul e ok intre voi,restul.......nu conteaza,egal cu zero.
kudika033765
Postat pe 19 Decembrie 2009 20:40
Mda, eu o sa-ti dau alt fel de raspuns decat predecesorii mei. Cunosc cateva persoane ca tine care sunt trecute acum de 40 de si care si-au ales parteneri, stil de viata, etc in functie de reactia parintilor sau a anturajului. Toti, dar absolut toti au dat chix pt ca nimeni nu vine sa traiasca in locul tau! Atata timp cat te vei ghida in functie de ce spune x sau y, vei descoperi in timp ca nu esti fericita cu modelul de viata impus de altii. So, it's your choice!
miss_darine
Postat pe 19 Decembrie 2009 21:07
Draga mea, inainte de a-ti da un sfat mai vreau sa stiu despre el, el de fapt cu ce se ocupa...stiu ca tu esti studenta, as vrea sa stiu la ce esti studenta (stiinte exacte, umane,etc),... vezi tu, la modul general se pot spune multe vorbe si sfaturi, dar un sfat corect se poate da doar in cunostinta de cauza. Traim intr-o societate dar totusi suntem entitati diferite.
Cer_instelat
Postat pe 21 Decembrie 2009 02:54
esti sigura k iubesti cu adevarat??....nimic,dar kiar nimic n-ar trebui sa-ti umbreasca fericirea....din contra...100 de ani de-ar avea...si il iubesc,mi-ar radia fericirea pe chip...cit despre cei din jurul meu ...m-as simti excentrica...deosebita....n-au ei,ce am eu
arahnida
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:10
De la: one_size, la data 2009-12-14 22:30:40papusa daca ai sti cate texte de genul asta am auzit!
prin a iti trai viata nu inseamna sa te destrabalezi si sa pierzi numarul celor cu care te culci!
inseamna sa citesti o carte, sa iesi la un film cu cei de varsta ta!..sa mergi la un patinoar..sa mergi la un strand...sa glumesti si sa iti traiesti tineretea nu sa te apuci de cratita ca de asta ai sa ai timp destul!
dar ca toate pustoaicele de varsta ta care cica iubesc..crezi ca le stii pe toate!
din partea mea poti sa te inchizi cu el intr-o camera pt totdeauna daca tu esti fericita! dar am putea sa pariem ca ai sa ajungi la cuvintele celor care iti posteaza ca esti tanara!


(Imi dai voie sa extrapolez un pic, de dragul exemplului, One_Size?)

... Sa mananci chicharron de calamar uitandu-te la valurile verde inchis ale oceanului Pacific, sa mergi macar o data in viata la lacul Sf. Ana sau lacul Rosu, sa te minunezi de marimea pietrelor din care au construit Machu Picchu, sa admiri privelistea pe care o ai la Balvanyos, sa iti culci capul pe spate sa poti vedea tot ce a pictat Michelangelo in Capela Sixtina, sa casti gura in Place PIgalle, sa te preumbli agale pe Gran Via, sa te catzeri pe cararuile de munte din Elvetia, sa cobori in salinele din Apuseni.
Macar o data in viata sa ai un zece perfect si rotund la un curs. Sa fii premiant la ceva care conteaza, nu doar in clasa intai.

AIA, mai fata, inseamna "sa iti traiesti viata", nu sa ridici cracii in semnul V.
Nu ma intelege gresit, nu am nimic impotriva faptului respectiv, dar aia poate fi facuta de orice taratoare, n-o numi "a-ti trai viata", pentru ca jignesti termenul.
Pe de alta parte, nu ai mentionat la viata carei specii te referi...
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:52
Strict la topic, cateva sfaturi practice:

Nu te astepta ca amicii tai de 20 sa il accepte pe el, de 40. Dar poti face "the other way around" - frcventati-i pe amicii lui. Oricum, daca esti o fata matura, cum zici, ar trebui sa te integrezi mai usor in anturajul lor decat in anturajul celor de 20.

Despre priviri... Hai sa fim seriosi, cine da doi bani pe asta?
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:55
"Sa mananci chicharron de calamar uitandu-te la valurile verde inchis ale oceanului Pacific, sa mergi macar o data in viata la lacul Sf. Ana sau lacul Rosu, sa te minunezi de marimea pietrelor din care au construit Machu Picchu, sa admiri privelistea pe care o ai la Balvanyos, sa iti culci capul pe spate sa poti vedea tot ce a pictat Michelangelo in Capela Sixtina, sa casti gura in Place PIgalle, sa te preumbli agale pe Gran Via, sa te catzeri pe cararuile de munte din Elvetia, sa cobori in salinele din Apuseni.
Macar o data in viata sa ai un zece perfect si rotund la un curs. Sa fii premiant la ceva care conteaza, nu doar in clasa intai."


Si pentru mine asta inseamna sa iti traiesti viata si incerc cat mai mult sa calatoresc pt ca imi place f mult, dar, din pacate, in jurul meu asta e tot ce am auzit: " fatã, ( urasc expresia asta pitziponceasca) ce-ai zice sa ne distram si noi, s-a deschis clubul x saptamana trecuta, cica e f tare" etc etc , poate o fi frumos la discoteca dar singura data cand am fost m-am ales cu o durere insuportabila in urechi si in piept, si nici nu m-am "distrat". Si intr-adevar, nu prea ma simt bine in grupurile astea de varsta mea, poate doar la fizic arat ca ei, dar la mentalitate... nu mai zic nimic, au o cu totul alta gandire fatza de mine si mereu ma simt ciudat in jurul lor pt ca eu nu pot fi de acord cu ce zic ei, si asta nu mi s-a intamplat doar cu cativa, ci cu toti cei de varsta mea si din cauza asta ma simt ciudat, pt ca nu pot sa ma manifest ca ei, nu pot sa rad in gura mare ca ei, sa ma stramb, mi se par niste gesturi negandite,copilaresti. Ei nu ies la cumparaturi cu parintii, li se pare prostesc mai ales pt ca parintii nu au aceleasi gusturi ca si ei, ceea ce la mine se intampla invers, am aceleasi gusturi cu parintii mei, in materie de aproape orice, pana si la muzica( pt ca sunt o fana a muzicii anilor 70,80). E foarte aiurea sa fii ATAT de diferit de ceilalti mai ales cand zi de zi esti nevoit sa stai printre ei...
nokialady
Postat pe 21 Decembrie 2009 14:56
De la: nokialady, la data 2009-12-21 14:56:45
Si pentru mine asta inseamna sa iti traiesti viata si incerc cat mai mult sa calatoresc pt ca imi place f mult, dar, din pacate, in jurul meu asta e tot ce am auzit: " fatã, ( urasc expresia asta pitziponceasca) ce-ai zice sa ne distram si noi, s-a deschis clubul x saptamana trecuta, cica e f tare" etc etc , poate o fi frumos la discoteca dar singura data cand am fost m-am ales cu o durere insuportabila in urechi si in piept, si nici nu m-am "distrat". Si intr-adevar, nu prea ma simt bine in grupurile astea de varsta mea, poate doar la fizic arat ca ei, dar la mentalitate... nu mai zic nimic, au o cu totul alta gandire fatza de mine si mereu ma simt ciudat in jurul lor pt ca eu nu pot fi de acord cu ce zic ei, si asta nu mi s-a intamplat doar cu cativa, ci cu toti cei de varsta mea si din cauza asta ma simt ciudat, pt ca nu pot sa ma manifest ca ei, nu pot sa rad in gura mare ca ei, sa ma stramb, mi se par niste gesturi negandite,copilaresti. Ei nu ies la cumparaturi cu parintii, li se pare prostesc mai ales pt ca parintii nu au aceleasi gusturi ca si ei, ceea ce la mine se intampla invers, am aceleasi gusturi cu parintii mei, in materie de aproape orice, pana si la muzica( pt ca sunt o fana a muzicii anilor 70,80). E foarte aiurea sa fii ATAT de diferit de ceilalti mai ales cand zi de zi esti nevoit sa stai printre ei...


inseamna ca te-ai nascut deja batrana!si sincer imi pare rau pt tine!
daca as sta sa imi amintesc cate nazbatii si cat am ras pe strada cu gura pana la urechi probabil sigur as scapa multe din cazuri!dar ma amuza cat de copilaroasa eram si cat de naiva!dar asta-i copilaria si adolescenta in fond si la urma urmei!
da spune-mi tu ce amintiri din copilarie, ai?ai trecut brusc de la biberon la gandire matura?
si faptul ca iti place muzica anilor 70,80 nu-i un lucru rau..dar...prea esti crescuta sub fusta mamii!
one_size
Postat pe 21 Decembrie 2009 15:09
Nokialady, fiecare isi traieste viata asa cum vrea, in functie de propria personalitate. Chiar tu ai zis ca iti place mai mult compania celor maturi, de varsta parintilor tai, si nu consideri atragatoare activitatile alaturi de cei de varsta ta ! Trebuie sa mai ai curajul sa ignori lumea care se uita ciudat la un cuplu cu o diferenta mare de varsta.

La mine situatia exte exact invers...Imi place f mult compania celor maturi, de mica mi-a placut sa stau printre ai mei si prietenii lor, insa ei erau f de gasca, ma si distram, si invatam lucruri utile. Insa nu as putea sa renunt la cei de varsta mea, la iesirile mele, la distractii etc

Am fost si eu in situatia de a alege intre cineva mult mai mare :) si cineva de varsta mea si l-am ales pe cel de varsta mea...Nu numai datorita diferentei de varsta, au fost mai multe criterii, nu conteaza acum...Inca ceea ce vreau sa spun este ca trebuie sa alegi exact ceea ce vrei tu si ce iti place, nu ce exemple iti da x sau y.

Summer_
Postat pe 21 Decembrie 2009 15:22
Am avut o copilarie foarte frumoasa si nu zic asta doar pentru a face in ciuda cuiva, chiar a fost frumoasa si plina de amintiri placute, insa daca eu nu ma manifest ca ceilalti de varsta mea, asta nu inseamna ca sunt defecta. Oamenii sunt diferiti, daca toti ar actiona dupa acelasi tipar, lumea ar fi plictisitoare, parerea mea. Si nu am fost crescuta sub fusta mamei, dimpotriva, cand vad ce parinti pot exista pe lumea asta si cate interdictii ridicole le pun copiilor lor, ma simt f multumita de parintii mei si in plus, ai mei m-au trimis mereu la discoteca, sa ma "distrez" etc si eu mereu am refuzat asa ca nu ei m-au obligat sa fiu intr-un fel anume, nu m-au crescut dupa ei, pur si simplu asa sunt eu.
nokialady
Postat pe 21 Decembrie 2009 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea adevarata nu are de-a face cu obsesia... 1 De la: kudika379923 30 Octombrie 2011 10:33
sexul 6 De la: camelusha83 19 Martie 2009 01:00
nu stiu ce sa fac 14 De la: anastasia_m 8 Iulie 2010 22:53
eu sunt capricorn si el e taur 5 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 21:46
imi vreau iubirea inapoi!!!! 7 De la: anda_a 10 Noiembrie 2009 23:42